J K2r Planta-epidemie begint langzaam af te nemen NAAIMACHINES zonder kringen a/iXvti Ook ontwrichting van huwelijk algemene echtscheidingsgrond en bondig Toenemende regenkansen Medici nemen proeven op zichzelf Inbraak VVV-kantoor opgehelderd ENGEL Vrijstelling van dienst plicht bepleit voor politie-leerlingen Bergen (L) hield bedrag van 100.000 voor Bergen (NH)onder zich Criminologen uit 45 landen bijeen Zeeland wil brug tussen Beveland en Duiveland Vrouw ernstig gewond bij verkeersongeval 2 Unilever vergoedt schade aan de getroffenen Tweede verdachte in Duitsland gegrepen Grootmeester van het Huis der Koningin overleden 't nieuwe dansseizoen begint in oktober! Delfzijl nu officieel „Europastad" Carillon voor Duitse begraafplaats Voorstel mr. B. M. Teldersstichting: Aanzienlijke schade op Sint Maarten Congres in Den Haag Afscheid een bevestiging van dr. A. A. Koolhaas u DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 De directie van Van den Bergh en Jur- gens N.V. (Unilever) heeft een communi qué verstrekt, waarin zij zegt, dat het haar wens is, om, ongeacht de vraag van juridische aansprakelijkheid, aan hen, die door de aan „Planta" toegeschreven huid aandoening zijn getroffen, schade te ver goeden. Overleg over een praktisch uit voerbare regeling hiervoor is nog gaande. Hierover zullen zo spoedig mogelijk naar verwacht mag worden binnen enkele dagen nadere mededelingen worden ge daan aldus het communiqué. Men denkt eraan om voor de arbitrage van twijfel gevallen een commissie in te stellen waar in ook vertegenwoordigers van de mini steries van sociale zaken volksgezondheid en van justitie zitting zouden kunnen ne men. De Planta-epidemie lijkt overigens, na een hoogtepunt rond het begin van de vo rige week, in omvang af te nemen. In een communiqué van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid wordt mee gedeeld, dat als resultaat van de op 25 augustus tot de artsen gerichte oproep om de nieuwe gevallen bij de geneeskundige hoofdinspecteur te melden, tot en met 2 september 8792 aangiften zijn gedaan. Hier van werden op 27 augustus 1633 nieuwe ge vallen vastgesteld. Op 28 augustus (zon dag) 901, op 29 augustus 2287, op 30 augus tus 2052, op 31 augustus 822, op 1 septem ber 636, op 2 september 372 en op 3 sep tember 89. Aan de ziekeninrichtingen zijn gegevens gevraagd over het aantal opgenomen pa- tienten. Op zaterdag 3 september, aldus het communiqué, was bij de geneeskun dige hoofd-inspecteur een aantal van 117- in-ziekenhuizen-opgenomen-patienten op gegeven. Proeven op artsen In de dermatologische kliniek van het Academisch ziekenhuis in Utrecht worden op het ogenblik proeven op medici geno men met de emulgator, die tot voor kort in de Planta-margarine werd verwerkt- Deze proeven worden genomen op de le den van de medische staf van de kliniek, die zich hiervoor vrijwillig hebben gemeld. De proeven bestaan voorlopig uit het op wekken van huidreacties. Op de huid der vrijwilligers worden krasjes aangebracht, die men aanstipt met verschillende dose ringen van de emulgator, waarvan men aanneemt, dat deze ook zijn schadelijke werking in de Planta-margarine heeft ge had. Deze doseringen worden steeds opge voerd, om een beeld van de werkingssfeer van de emulgator op het menselijk orga nisme te kunnen krijgen. Men weet tot Op verzoek van de Amsterdamse politie is zondagavond in een hotel in Frankfort de 25-jarige Amsterdamse kleermaker M. J. M. H. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht, betrokken te zijn geweest bij de inbraak in het Amsterdamse V.V.V.-kan- toor aan het Rokin, waarbij in de nacht van 30 augustus voor ruim 10.000 uit een geldkistje werd gestolen. De vermoedelijke mededader, de 21-jari- ge informateur L. R. K., die tot 1 septem ber als employé bij het V.V.V.-kantoor werkzaam was, werd vorige week reeds gearresteerd. Hij heeft een bekentenis af gelegd. De aanhouding van de tweede dader is het resultaat van zorgvuldig speurwerk door de Amsterdamse politie. Reeds spoedig na de inbraak werd K. als verdachte ge arresteerd. Hij bracht de recherche van het bureau Singel verschillende malen op een dwaalspoor, doch viel tenslotte door de mand. Toen kon ook een vrij nauwkeu rig signalement van zijn compagnon, de recidivist H., aan de Frankforter politie worden verstrekt. Het was bekend dat hij op de dag na de inbraak met de buit naar Frankfort was vertrokken. Wat hij met het geld heeft gedaan, is nog niet bekend. Advertentie Iedere dame is verwend met MOLENDHK'S PERMANENT Parfumerie - Salon de Beauté Telefoon 60643 - Bus 3-4 SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM nu toe niet hoe precies de werking van de stof is. Het is mogelijk, aldus een deskundige van de dermatologische kliniek, dat de emul gator zelf de oorzaak is. Het kan echter ook zijn, dat deze stof een andere factor activeert, die onder normale omstandig heden onschuldig is. Duitse eis BONN (DPA) De wetenschappelijke benaming van de stof, die verwerkt werd in „Planta"-margarine en die er de ver moedelijke oorzaak van was dat vele dui zenden mensen ziek werden, moet bekend gemaakt worden. Dit is thans in Bonn ge- eist door de samenwerkende consumenten organisaties. Slechts wanneer de Nederlandse autori teiten alle omstandigheden bekend maken, die tot het verwekken van de ziektte geleid hebben, zal het mogelijk zijn, zekerheid te verkrijgen over de mate waarin er ge vaar bestaat en de nodige tegenmaatrege len te treffen. De eis tot bekendmaking van de samenstelling van de verdachte stof klemt te meer, zo wordt gezegd, om dat in de Duitse Bondsrepubliek het ver moeden bestaat dat deze stof in Duitsland ook na 1958 aan de margarine is toe gevoegd. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 1444' In het Academisch ziekenhuis in Utrecht is overleden de grootmeester van het Huis der Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek. Baron van Hardenbroek werd maandag in de Voetiusstraat in Utrecht, onwel en viel op straat neer. Hij werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis waar hij korte tijd later overleed. Baron van Hardenbroek werd 17 febru ari 1902 geboren en studeerde rechten in Leiden. Vervolgens was hij werkzaam bij de Ned. Handelmij te Zwolle en Nijmegen. Op 1 mei 1946 werd hij benoemd tot the saurier van de Koningin en tot kamerheer in buitengewone dienst. Op 1 mei 1947 volg de zijn benoeming tot opper-ceremonie- meester en grootmeester van het Huis der Koningin. De functie van opper-cere- moniemeester heeft baron van Hardenbroek tot 1 februari 1955 vervuld. Baron van Hardenbroek, wiens vader de functie van ordonnans-officier en grootof ficier van Koningin Wilhelmina vervulde, was drager van vele binnen-en buitenland se onderscheidingen. Advertentie DANSACADEMIE inlichtingen en inschrijving: dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 SCHACHüLSTRAAT 29-31 - HAARLEM - TEL. 10806 Na afloop van de Passiespelen in Tege- len begaven alle spelers zich naar de kapsalon in de Catacomben onder de Tempel, waar de kapper, met tien be dienden, gereed stond om de lange lok- ken en baarden gratis te verwijderen. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft maandag de verbouwde politie opleidingsschool Zuid- Holland te Wassenaar in gebruik gesteld met een toespi-aak, waarin hij nog eens de aandacht vestigde op de moeilijkheden bij de wei-ving van politiepersoneel. Men zal moeten streven naar aantrekking van personeel op zo jeugdig mogelijke leeftijd. Er staan ons, aldus de minister, nog we gen open om binnenkort te komen tot aantrekking van voldoende personeel. Hij ging echter niet nader op deze zaak in. De burgemeester van Delft, tevens voor zitter van het bestuur dezer school, de heer D. de Loor bepleitte de wenselijkheid jongemannen van 18 jaar, die voelen voor een politie-opleiding, vrijstelling van mi litaire dienst te verlenen. Op de na de opening gehouden verga dering van het schoolbestuur trad de heer De Loor af als voorzitter en werd als zodanig benoemd mr. J. A. H. J. v.d. Dussen, burgemeester van Dordrecht. In de „Europese stad Delfzijl hebben de burgemeesters van Zelzaete, Aubenas, Cesenatico, Sierre, Schwarzenbeck en Delfzijl een verbroederingsoorkonde ge tekend. Tevens werd daarmee de toetreding van Delfzijl en de Italiaanse stad Cesena tico tot de „Europese Stedenbond" offi cieel bekrachtigd. De plechtigheid vond plaats in de schouwburgzaal van Delfzijl. Alle burgemeesters hielden in hun eigen taal een toespraak, die steeds gevolgd werd door hun nationale volkslied en het hijsen van de vlag. Tenslotte las de algemeen secretaris een boodschap van vriendschap tussen de verbonden steden voor. Terwijl de bur gemeesters en alle overige aanwezigen in de zaal elkaar de hand gaven, werd de Europese vlag gehesen. De toespraken werden afgewisseld met muziek en gym nastische oefeningen. De plechtigheid werd besloten met een muzikale rondgang door de stad, die zowel door de burgemeesters als door vele buitenlandse gasten werd gevolgd. Tijdens de Europadagen, die zondag be sloten zijn, is onder meer een pruimen- feest in het gehucht Biessum gehouden en is een hele dag besteed aan vergaderingen, waarbij allerlei afspraken over uitbreiding van de contacten tussen de steden en hun bevolkingen werden gemaakt. Het volgend congres zal in 1962 in Cesenatico worden gehouden. In bet Noordlimburgse Maasdorpje Bergen is opnieuw een „beheerskwestie" opgedoken, namelijk het vasthouden van een leningsbedrag van 100.000,- dat de Bank van Nederlandse Gemeenten in mei van dit jaar naar Bergen in Limburg over maakte, terwijl dit voor de gemeente Ber gen in Noordholland was bestemd. De kwestie kwam aan het rollen in de laatste raadsbijeenkomst van de Limburgse ge meente. Het raadslid Urselman wees er op, dat hij een vijftal vragen aan het college van B. en W. had gericht over een kwestie van gelden, die de gemeente Bergen ten on rechte had ontvangen en onder zich gehou den. Loco-burgemeester P. J. Weijs - burge meester A. Mackelenberg is overspannen - sneed verdere discussies af met de mede deling, dat de tijd te kort was om de zaak nader te onderzoeken en de vragensteller van antwoord te dienen. Begin mei ontving het gemeentebestuur van het Noordlimburgse Bergen via de Bank van Nederlandse Gemeenten 100.000. Niemand had erom gevraagd, maar de gemeente nam het onverstoorbaar onder beheer van gemeente-financiën. De ver onderstelling moet toen hier of daar ge uit zijn, dat dit geld afkomstig was van het Nederlands Olympisch Comité als sub sidie voor de aanleg van sportvelden, doch deze veronderstelling rust voor Bergen op geen enkele grond. In ieder geval is zeker tot 2 augustus, de datum waarop de boeken van het ge meentelijk financieel beheer door de thans met vakantie zijnde gemeente-ontvanger waren bijgehouden, niet teruggestort. Inmiddels was door reclame van het Noordhollandse Bergen, dat vroeg waar de 100.000,- bleven, ontdekt, dat het geld op een verkeerd adres was gekomen. Het Noordlimburgse Bergen liet drie maan den lang de zaak op haar beloop en deed geen navraag naar aard en bestemming van het geld bij de bank. Intussen zal het zwaar door tegenslagen geteisterde dagelijks bestuur van de Limburgse gemeente Bergen thans wel 'zo spoedig mogelijk klaarheid moeten bren gen in deze onverkwikkelijke affaire en dat ondanks de afwezigheid van burge meester Macklenberg. Op de Duitse begraafplaats „De IJs- selstein" in Venray (Limburg) is een carillon onthuld, dat voortaan Duitse lie deren over de dodenakker zal laten klin ken. Het iniatief hiertoe werd genomen door de 60-jarige mevrouw Von Zitzewitz uit Berlijn, wier zoon en enig kind hier be graven ligt. Met goedkeuring van de lei ding van de begraafplaats stelde zij zich in verbinding met de familie van de geval lenen voor een financiële bijdrage tot op richting van het carillon. Nu is dit caril lon van 25 klokken, die de namen dragen van families uit Berlijn, München, Ham burg, Bonn, Stuutgart e.a., met de luistoel, klavieren enz. door de Duitse consul in Nederland, de heer H. Buddeberg, onthuld. Hij bracht namens de Westduitse Bonds regering dank aan de Nederlandse rege ring voor de goede zorgen die aan de gra ven der gesneuvelden besteed worden. Na het in werking stellen van het carillon klonk het lied „Ich hatt' ein Waffenbruder, ich habe ihn nun nicht mehr". .De bijeen komst die met zang van een jongenskoor van het missiehuis Steijl werd omlijst, werd bijgewoond door enige honderden Duitsers en vele inwoners van Venray, onder wie de burgemeester mr. A. Jans sen. Boven de bestaande vier argumenten die by de rechtspleging, als doorslag gevend voor een echtscheidingsvonnis, ontwrichting van het huwelijk" als alge mene grond voor echtscheiding ingevoerd moeten worden. Aldus stelt de Mr. B. M. Telders-stichting voor in een publikatie, nadat zij een studie heeft gemaakt naar aanleiding van het groeiende aantal echt scheidingen en de veranderende maat schappelijke opvattingen die aan hun on derzoek en de echtscheidingsrechtpleging ten grondslag liggen. Sinds 1838, bij de wettelijke regeling ervan, is het echtscheidingsrecht niet meer wezenlijk gewijzigd, al is dit recht, dat regelingen treft voor een van de funda mentele beginselen van de Europese maat schappij, aan intense discussie en studie onderhevig geweest. In haar omvangrijke publikatie (Geschrif ten no 6, Den Haag) hierover schrijft de Stichting, dat de kritiek op het huidige bestel van de wettelijke echtscheidings regeling in hoofdzaak betrekking heeft op het feit, dat in echtscheidingszaken een rechtspraktijk ingang heeft gevonden, die weliswaar niet in strijd is met de letter van de wet, maar wel met de bedoeling van de wetgever. Op grond van de bepalingen in het bur gerlijk wetboek 1838, kan echtscheiding door de rechter worden uitgesproken we gens 'overspel, kwaadwillige verlating ge durende minstens vijf jaar, veroordeling tot gevangenisstraf van vier jaar of lan ger en zware verwonding of mishandeling Deze wet bepaalt dat nimmer echtschei ding kan worden uitgesproken door onder linge toestemming van de echtgenoten over beëindiging van een huwelijk. Ofschoon dus wettelijk verboden, zijn er in de rechtspraktijk tóch wegen om op deze wijze een huwelijk wettelijk te ont binden, bijvoorbeeld door de afspraak van de echtgenoten dat een van hen een echt scheidingsprocedure aanhangig maakt wegens overspel. Een zorgwekkende stijging van het aan tal echtscheidingen na de Tweede wereld oorlog is door deze verruimingsprocedure die in Nederland gesteund wordt door een arrest van de Hoge Raad uit 1883 mogelijk geworden. Statistieken van de Westeuropese landen (inclusief Oost-Duits- Waarschijnlijk geen slachtoffers De orkaan „Donna", die zondag recht op het Antilliaanse eiland Sint Maar ten afstevende, is zondagavond even ten noorden van de hoofdplaats Phi- lipsbrug over het eiland getrokken. Voorzover op Curagao bekend is, zijn in Philipsbrug geen slachtoffers geval len, doch wel is er aanzienlijke schade gemeld. De radio-telegrafist van het PTT-kanton in Philipsburg heeft nog slechts de be schikking over één antenne, waarmee wel de verbinding met Curagao kan worden onderhouden, doch niet die met Saba, St. Eustatius en het Julianavliegveld op St. Maarten zelf. Deze telegrafist heeft nog geen gegevens van de toestand in de stad en op het ver dere eiland, daar hij door zware regen val en de wind geïsoleerd is in het te legraafkantoor. Op Curagao zijn van St. Maarten nog geen officiële telegrammen ontvan- zeventien gewond. Driekwart van de hui zen werd met de grond gelijk gemaakt. land) tonen een opmerkelijke stijging van het aantal echtscheidingsgevallen aan. .Een statistiek, ontleend aan een opgave van het CBS, laat dit voor wat Nederland be treft ook duidelijk zien: in 1939 bedroeg het aantal 3256, in 1948: 8038, in 1949:7004. Na deze jaren loopt het aantal terug tot 5280 in 1958. De publikatie van de Teldersstichting oordeelt, dat elk stelsel van de hand moet worden gewezen, waarbij de echtscheiding aan het vrije oordeel van de echtgenoten wordt overgelaten. Boven de bestaande vier argumenten voor een echtscheidingsvonnis, stelt de publikatie echter voor om „ernstige ont wrichting van het huwelijk" als algemene grond voor echtscheiding in te voeren. De grondgedachte hierbij is, dat als een huwe lijk alle wezenkenmerken van een huwe lijk heeft verloren, dit op vordering van een echtgenoot, zelfs tegen de wil van de ander, moet kunnen worden ontbonden. Het constateren van een dergelijke ont wrichting moet echter uitsluitend door de rechter worden beoordeeld, ildus wordt nadrukkelijk vastgesteld. De publikatie stelt een regeling voor van het weduwenpensioen voor geschei den echtgenoten, die geallimenteerd wer den bij leven van hun voormalige huwe lijkspartner en bij diens dood nog niet waren hertrouwd. Bij dit voorstel heeft de gedachte voor gezeten, aldus de stichting, dat gedurende het huwelijk de vrouw mede heeft bijge dragen tot de vorming van een deel van het weduwen-pensioen. Na echtscheiding behoort zij het recht c>p dit deel te behou den. In aanwezigheid van een aantal ambas sadeurs, de burgemeester van Den Haag, de president van de Hoge Raad, de hoofd commissaris van politie van Den Haag, autoriteiten van de rechterlijke macht, hoogleraren in het strafrecht en de crimi nologie en vele andere aanwezigen heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, maandag in de Ridderzaal het vierde internationaal criminologisch con gres geopend. De president van het organiserend co mité, mr. A. A. L. F. van Dulleman, heette de 500 congressisten uit 45 landen wel kom. In zijn openingsspeech wijdde hij aandacht aan de belangrijke rol, die het psychiatrisch onderzoek bij de rechtspraak vervult. Volgens hem zal aan dit aspect van de rechtspleging op het congres grote aandacht moeten worden besteed. Ook de heer Jean Pinatel secretaris generaal van de Société Internationale de Criminologie te Parijs, wees op het do minerend probleem in het werk van de crimonologen, namelijk de studie van de psychopathologische aspecten van het cri minele gedrag. De President van het congres is prof. Thorsten Sellin, hoogleraar in de sociolo gie aan de universiteit van Pennsylvanië. Na diverse inleidingen werd begonnen met het eigenlijke congres. De eerste sec tie zal zich voornamelijk bezighouden met de methoden van onderzoek naar de oor zaken van crimineel gedrag en de behan deling, die op grond van de resultaten van dit onderzoek zal kunnen worden gevolgd bij de genezing of de correctie van de stoornis, waaruit het crimineel gedrag voorkomt Inleider was de Amerikaanse psychiater Manfred S. Guttmacher uit Baltimore. Gedeputeerde Staten van Zeeeland over wegen het bouwen van een brug van vijf kilometer lang tussen de eilanden Noord- Beveland en Duiveland. Het gaat hier om de verbinding tussen de nieuwe veerhaven bij Katseveer en de zogenaamde val bij Zierikzee. De plannen voor een dergelijke vaste verbinding bestaan al vijf jaar, maar men heeft ze pas onlangs nader uit gewerkt. Deze brug, met de brug over het Haringvliet en de toekomstige tunnel bij Vlaardingen zou de afstand Vlissingen- Den Haag, nu twee en een half uur, te rugbrengen tot ruim anderhalfuur. De plannen voor deze brug zijn ontwor pen door het Bureau bijzondere werken van de Provinciale Waterstaat in Zeeland. Over de kosten van de bouw der oever verbinding is nog niets bekend. Ter ver gelijking diene dat de bouwkosten enzo voorts van de burg over het Haringvliet geraamd wordt op ƒ36 miljoen. De vaste verbinding zal dus in de plaats moeten komen voor de veersienst Katse- veer-Zierikzee en daarmee een belangrij ke schakel wormen in de locale en in- terlocale verkeerslijnen. Overigens zullen aanlegkosten van de dam en bijkomende werken naar schatting ruim ƒ30 miljoen. Over de financiering van een bruggeplan is evenmin iets be kend. Gedacht wordt aan een exploitatie als bij de toekomstige Haringvlietbrug, dat wil zeggen, een naamloze vennoot schap voor bouw en exploitatie en het heffen van tol. Dit tolgeld zal het bedrag wan het huidige veer niet te boven mogen gaan. Een brug, aldus luidt de conclusie van de provinciale plannenmakers, zal bovendien het verkeer stimuleren, omdat er met een dergelijke oeververbinding veel tijd voor het verkeer bespaard zal kun nen worden. Via de zandkreekdam zal de brug aan sluiting geven cp rijksweg 58 (Vlissingen- Bergen op Zoom). Indien men met de 'bouw binnenkort zou begiynen, kan de brug in 1965 voor het verkeer worden opengesteld. VAM DIE REGEN eg ERup gem.aantal dagen rret regenval per jaar Liberaal congres. In de afgelopen dagen heeft de Liberale Internationale een congres gehouden in West-Berlijn onder voorzitterschap van de Itaiiaanse afge vaardigde Giovani Malagodi. De algemeen secretaris van de Nederlandse „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie", de heer D. W. Dettmeijer, woonde het congres als waarnemer bij. Paardenmarkt. In Eist is maandag de jaarlijkse paardenmarkt gehouden. Op zich zelf is deze markt in het Betuwse centrum dorp, waar van oudsher de paardefokkerij in aanzien was, een gebeurtenis. Ditmaal was aan de al uit de vijftiende eeuw da terende markt een grote agrarische land- bouwbeurs en een goederenmarkt met een standwerkersconcours verbonden. Burgemeestersambt. Met ingang van 16 september is benoemd tot burgemeester der gemeente Maasdriel mr. J. M. Bonnike te Velp. Oorzaak. De Stichting voor Blinden geleidehonden deelt mede dat in de tweede helft van augustus het aantal diefstallen van collectebusjes in ernstige mate is toe genomen en ver boven het jaargemiddelde ligt. Als oorzaak hiervoor ziet de stichting het geldgebrek aan het einde van de va kanties. Radicaal. Van een winkeldeur aan de Tollenstraat in Den Haag, is een complete sigaretten-automaat met 117 pakjes siga retten en wisselgeld, gestolen. De schade voor de winkelier bedraagt 1.400, Meisjes meegelokt. De 23-jarige J. de J. te Kerkenveld heeft drie meisjes van respectievelijk 4, 7 en 8 jaar uit IJhorst meegelokt in een kermiswagen en daar on tuchtige handelingen met hen gepleegd. Een der meisjes vertelde het voorgevallene thuis. Er werd aangifte gedaan bij de Rijkspolitie te IJhorst, die J. arresteerde en hem overbracht naar het Huis van Be waring te Zwolle. Daar wacht hij op de beslissing van de officier van Justitie. Boerderybrand. Maandagavond heeft een felle brand gewoed in een boerderij in Hellevoetsluis. De brandweer kon niet veel uitrichten. Het woonhuis, van de schuur gescheiden door een brandgevel, bleef be houden Met de schuur gingen de vele machinerieën en de al binnengehaalde oogst verloren. De schade loopt in de hon derdduizenden guldens. Advertentie Verwijdert vlekken Ter hoogte van de Begijnestraat te Be verwijk, is een 57-jarige vrouw, de we duwe S.-van G. uit Beverwijk, door een personenauto aangereden toen zij plotse ling links de weg overstak met haar rij wiel. De automobilist, de heer J. V. uit Slootdorp, stelde alles in het werk om een aanrijding te vermijden, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw werd met haar fiets zeker zes meter meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur moest zij in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk wor den opgenomen. De fiets werd totaal ver nield. In de tot de allerlaatste plaats bezette hervormde St. Joriskerk in Amersfoort heeft zondagavond de praeses van de Gene rale Synode, dr. A. A. Koolhaas, afscheid genomen van hervormd Amersfoort en werd hij door de assessor van de synode, ds. P. G. van Hooff bevestigd tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. Dr. Koolhaas wordt conrector van het her vormd seminarie in Driebergen. Ds. Van Hooff leidde de dienst en hij wees op de belangrijke taak die de schei dende praeses gaat verrichten bij vorming van toekomstige hervormde predikanten. Een kleine storing, waarvan het cen trum over Denemarken naar het zuidoos ten is getrokken, veroorzaakte vooral in de nacht en ochtend nog weer enkele buien. Op de vliegvelden Ypenburg en Rotter dam viel daarbij respectievelijk 20 en 12 mm. Daarna werd de buiïgheid tegenge werkt door een zwakke rug van hoge luchtdruk. Bij IJsland is een diepe oceaandepressie aangekomen met een luchtdruk in zijn kern van ongeveer 980 mb. Deze depres sie verplaatst zich nog maar weinig. Het koufront ervan, dat Ierland heeft bereikt, zal langzaam over de Britse eilanden ver der naar het oosten trekken. In verband daarmee neemt de kans op regen geleide lijk weer toe. In de temperatuur komt maar weinig verandering. VVEERRAPPORTEN Woensdag 7 september Zon op 6.01 uur, onder 19.14 uur. Maan op 20.16 uur, onder 8.17 uur. Maanstanden 12 september 23.20 uur: Laatste kw. 21 september 00.13 uur: Nieuwe maan. 28 september 02.13 uur: Eerste kw. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 september Hoog water 4.00 en 16.27 uur. Laag water 12.09 en uur. Woensdag 7 september Hoog water 4.40 en 17.07 uur. Laag water 0.32 en 12.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen buiten- en binnenland os os van gisteren. .5 Tl fi. - ui H Neerslag laatste 24 uur C -C u M» E u C 5c 8 -5 Den Helder regenbui nw 17 3 Ypenburg zwaar bew. w 17 21 Vlissingen geheel bew. wnw 17 1 Eelde regenbui wzw 16 2 De Bilt zwaar bew. windst. 17 4 Twente regen w 16 4 Eindhoven regen zw 17 2 Zd-Limburg mist z 17 2 Helsinki geheel bew. no 12 13 Stockholm zwaar bew. nnw 15 20 Oslo zwaar bew. nnw 12 2 Kopenhagen half bew. wzw 18 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 13 0 Londen geheel bew. w 19 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 17 2 Brussel geheel bew. zw 17 0 Luxemburg half bew. nw 16 1 Parijs zwaar bew. windst. 20 0 Bordeaux half bew. windst. 20 0 Grenoble zwaar bew. nw 17 7 Nice half bew. n 25 5 Berlijn zwaar bew. w 18 2 Frankfort licht bew. w 18 0 München geheel bew. zw 14 16 Zürich zwaar bew. wnw 13 15 Genève licht bew. O 15 1 Locarno geheel bew. ono 15 31 Wenen regen nw 17 5. Innsbruck regen ozo 13 29 Belgrado zwaar bew. z 0 Athene onbewolkt windst. 32 - 0 Rome zwaar bew. zw 20 0,1 Ajaccio zwaar bew wzw 26 2 Madrid onbewolkt windst. Mallorca licht bew windst.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2