er is goed brood er is beter brood het beste broodVERMAAT'S BROOD Watervervuiling baart meer zorgen dan radioactiviteit Bespreking over intrekking is mislukt Den Haag gereserveerd over De Gaulle's plan Fietser gedood op de Westelijke randweg Scholieren veroordeeld wegens diefstallen van lood en examenopgaven Deense pers oppert tegenmaatregelen Verbod voor PKI in Zuid- Sumatra en Zuid-Celebes Vermiste Amerikaanse agenten in Moskou Persstem over de nieuwe partijen in Nw.-Guinea Proclamatie van Sartre en 120 medestanders Prijzen beschikking Bouw bed rijf Zes doden in het verkeer Molotov in Wenen Woonarkbewoners in Amsterdam verenigd Omgekomen A m er ik aan Nederlandse firma staat terrein af aan „Renault" neem nog een sneetje Minister van Rooy op Eurotoomcongres Pleidooi voor nauwere Europese samenwerking Aannemer viel in het water Recht van verzet tegen de Algerijnse oorlog ':.oDAG 6 SEPTEMBER 1960 In gezaghebbende Nederlandse kringen acht men het plan va'n de Franse president De Gaulle voor nauwere Europese politieke samenwerking voor Nederland moeilijk te verwezenlijken. Het gaat hier om zeer in gewikkelde politieke kwesties die men moeilijk aan de individuele kiezers kan voorleggen, zo meent men. Het verlangen van de Franse president, dat de stem van Europa krachtiger wordt en meer gewicht in de schaal werpt, kan men in deze kringen steunen. Doch als de voorstellen van De Gaulle gericht zouden zijn op het scheppen van een derde macht in de wereld, die naast de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie zou staan, zouden zij niet de steun van Nederland kunnen krijgen. Men legt er de nadruk op dat Nederland blijft streven naar het slaan van een brug in Europa tussen „de zes' van de Europese Gemeenschappen en „de zeven" van de Europese Vrijhandelsassociatie onder lei ding van Engeland. Nederland is dan ook tegen een Europa van de zes onder leiding van Frankrijk, dat onafhankelijk of zelfs tegenover „de zeven" zou staan. Daarom ligt de sleutel voor het oplossen van de kwestie in Londen en Parijs, zo meent men in Den Haag (Zie ook pagina 3) Bij het oversteken van de Schimmelpcn- ninckweg (westelijke randweg) bij de Leid- sevaart in Haarlem is maandagmiddag de zesenzeventigjarige heer A. D. Panhakker uit Heemstede door een uit Bodegraven afkomstige vrachtauto met aanhangwagen aangereden en later in de Mariastichting overleden. De heer Panbakker fietste op de Leidse- vaart in de richting Haarlem en stak de Schimmelpenninckweg over toen uit wes telijke richting de vrachtauto naderde. De chauffeur verklaarde aan de politie, dat hij in de veronderstelling verkeerde dat de fietser zou stoppen. Met een schedelbasis- fractuur is het slachtoffer naar de Maria stichting overgebracht en daar enkele uren later overleden. Getuigen van het ongeluk wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de verekerspolitie (Lange Wijngaardstraat, telefoon 15350) voor het verstrekken van inlichtingen. Maandagmiddag heeft in Warmond een verkeersongeval het 2-jarig meisje Lucy Wassenaar het leven gekost. Een in de Dorpsstraat ventende groentehandelaar zag niet, dat 't meisje plotseling de poort naast haar ouderlijke woning uitkwam. Het meisje raakte bij het wegrijden van de groentewagen onder een der achterwielen, waardoor het ernstig aan het hoofd werd gewond en ter plaatse overleed. Maandagmiddag is de 14-jarige jongen A. v. d. Berg uit Baarn in de Raadhuis straat. in Soest door een auto aangereden. Hij werd zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht, waar hij 's avonds is overleden. De 77-jarige K. Huis uit Ilpendam is maandag op de Provinciale weg bij Mon" nikendam aangereden door een personen auto, toen hij plotseling met zijn bromfiets deze weg overstak. De man werd ernstig gewond naar het stadsziekenhuis in Pur- merend vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Maandagavond omstreeks half zeven botste de 65-jarige bloemenkoopman J. M. Kouwe uit Rotterdam met zijn personen auto aan de Gordelweg op een stilstaande vrachtauto. Hij werd uit de auto geslin gerd en moest met hoofdwonden in het Bergweg-ziekenhuis worden opgenomen. Daar is hij overleden. Maandag is in het St. Canisiusziekenhuis in Nijmegen overleden de 81-jarige heer J. Sa at, die vorige week bij het oversteken van de Dorpsstraat in Eist door 'n vracht auto werd aangereden. De vroegere minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Molotov, is maandag in Wenen aangekomen. Molotov, tot irnor kort ambassadeur in Buiten Mongolië, is benoemd tot Rus sisch vertegenwoordiger bij het inter nationale bureau voor kernenergie. Op het. vliegveld werd Molotov (links) ver welkomd door de Russische zaakgelas tigde in Wenen. (Telefoto). antwoord op die vragen werd noodzakelijk geacht, wilde het bouwbedrijf met de prij- zenbeschikking kunnen werken. Op deze brief is nimmer schriftelijk antwoord ge kregen. Wel heeft de minister de Raad van Bestuur Bouwbedrijf uitgenodigd voor een bespreking op 3 augustus. Tijdens deze bespreking bleek dat de minister deze had bC-lcgd teneinde met het bouwbedrijf te overleggen op welke wijze het mogelijk zou zijn de prijzenbeschikking in te trek ken. Zowel tijdens deze bespreking als in die welke hierna op 27 augustus en heden werden belegd, kon geen overeenstemming worden bereikt. Inmiddels heeft het geor ganiseerde bouwbedrijf nog steeds geen antwoord op de door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf op 22 juni gestelde vragen, voorbereidingen voor het aanvechten van de prijzenbeschikking worden onvermin derd voortgezet". Op een drukbezochte vergadering in res taurant „De Kroon" is de Amsterdamse Belangengemeenschap van Woonarkbewo ners opgericht. Haar eerste taak is een actie te voeren tegen de verhoging van de liggelden van woonschepen in Amsterdam, waartoe onlangs in de gemeenteraad is besloten. Deze liggeldverhoging, die ge middeld 250 percent bedraagt, heeft bij de bewoners van de circa duizend goedge keurde woonschepen in de hoofdstad grote ongerustheid gewekt. Er werden adressen gestuurd naar Gedeputeerde Staten, die intussen zijn doorgezonden naar de minis ter van Binnenlandse Zaken. In de Twee de Kamer zijn al vragen gesteld over de verhoging. De Amerikaanse journalist Henry Tay lor is zondag bij een vuurgevecht op de weg van Bakwanga en Tchelenge in de Kongolese provincie Kasai om het leven gekomen. Op deze foto, die en kele dagen geleden werd gemaakt, zien we Taylor in Leopoldstad. (Telefoto). Drie bedremmelde oud-scholieren van het Driebergse Instituut voor de auto handel stonden maandagmiddag nerveus met de handen op de rug spelend voor de groene tafel van de Utrechtse politie rechter mr. Van Holthe tot Echten. Niets was meer over van de bravour waar mee zij gedrieën lood stalen van het dak van een voornaam landhuis en waarmee twee van hen in het holst van de nacht in juni examenopgaven van het instituut ontvreemdden. Zij hadden al een preven tieve hechtenis van 23 dagen ondergaan. Het Amsterdamse hof besloot kort ge leden de jongelui in vrijheid te stellen. De officier eiste echter tegen de 19-jarige- P. J. F. R. uit Delft, die alleen terecht stond voor diefstal van lood van een landhuis in Driebergen, twee maanden met aftrek van voorarrest. Het restant van de straf wilde de officier voorwaardelijk toegepast zien, met een proeftijd van twee jaar. Mr. van Holthe tot Echten veroordeelde R. conform de eis. Tegen de 24-jarige J. A. H. S. uit Driebergen en de even oude H. T. uit Den Haag eiste de officier een zwaardere straf. Zij werden verdacht van de inbraak om de examenopgaven te pakken te krijgen. Drie maanden met aftrek, de rest voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De politiei-echter veroordeelde beide jongeman nen tot twaalf weken met aftrek van het voorarrest. Van de resterende 49 dagen zijn er 42 voorwaardelijk. Alle drie de verdachten gingen tegen het vonnis in ho ger beroep, dit op advies van hun advo caten. De officier van Justitie vond zowel het wegnemen van de examenopgaven als van lood ordinaire diefstallen met inbraak. Het stelen van het lood hadden de jongens meer uit bravour dan uit geldgebrek gedaan. Zij konden gemakkelijk aan geld komen. S. is een zoon van een bankdirecteur, T. een zoon van een gepensioneerde onderdirec teur van een van Nederlands grootste olie maatschappijen en R. komt eveneens uit een welvarend milieu. T. had zelfs van zijn vader een auto in bruikleen, die hij bij het vervoer van het lood gebruikte. In twee keer reden de jongens een partij van meer dan 200 kilo naar Den Haag, waar zij het voor ruim 100 gulden aan opkopers verkochten. Het geld maakten zij in café's op. De advokate van T. mej.- mr. Kousema ker zei dat de examenopgaven niet eens in een gesloten en verzegelde enveloppe bewaard werden. De kast' was zelfs niet afgesloten. De diefstal werd pas ontdekt toen twee leerlingen met onwaarschijnlijk hoge examencijfers uit de bus kwamen. De n.v. Neo Metaal (directie gebroeders Cirkel) te Maarssen heeft met de Renault vertegenwoordiging in Nederland, geves tigd te Amsterdam een overeenkomst ge sloten waarbij een terrein aan de West Kanaaldijk te Maarssen, groot achtduizend vierkante meter aan Renault wordt ver huurd voor de opslag van auto's. De wa gens worden hier opgeslagen onmiddellijk na import, voordat ze onder de dealers worden gedistribueerd. Ze blijven in de open lucht staan en worden, ter voorko ming van een ongunstige invloed van het weer met een bepaalde vloeistof bespoten. Het ligt in de bedoeling dat hier ongeveer achthonderd auto's worden geplaatst. De eerste auto's worden 12 september ver wacht. Advertentie BRUSSEL (Reuter) Maandag is in Brussel onder auspiciën van Euratoom een internationale conferentie begonnen over de wettelijke en administratieve problemen van de bescherming van de volksgezond heid bij het vreedzaam gebruik van kern energie. Aan het overleg nemen ongeveer 300 deskundigen deel uit de zes Euratoom- landen, Groot-Brittannië, de Verenigde Stalen en een zestal landen, die officieel bij het hoofdkwartier van Euratoom ver tegenwoordigd zijn. (ANP) De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft in een in leiding aangedrongen op nauwe samenwer king tussen de landen van de'Europese ge meenschappen om verontreiniging van het rivier- en grondwater tegen te gaan. Hij zei dat de lozing van radio-actief afval nog geen dagelijkse zorg van de ministers van Volksgezondheid is en dit naar hij ver wacht ook niet zal worden, dank zij de samenwerking binnen en buiten Euratoom. „Geheel anders echter staat het met de verontreiniging van het rivier- en soms ook van het grondwater met conventionele vervuilingsbronnen. Onze landen zullen, zowel ieder voor zich als gezamenlijk, paal en perk moeten stellen aan de afbraak van de kwaliteit van het oppervlaktewater. Nauwere samenwerking op het terrein van de waterhuishouding is dus geboden, omdat in de nationale sfeer alleen aan deze pro blemen niet het hoofd kan worden ge boden". „Hoe perfect en uitputtend de regelingen ook zullen zijn die Euratoom maakt, het effect daarvan zal slechts van betrekkelijke waarde blijken, indien niet in groter regionaal verband en ook op het mondiale vlak aanknopingspunten voor overleg en gemeenschappelijke wetgeving worden gevonden", aldus de minister, die tenslotte de noodzaak van voorlichting van het publiek over de gevaren van kernener gie belichtte. Hij noemde als voorbeeld de opzienbarende berichten over het aantref fen van misvormde kikkers in een sloot nabij het kernfysisch laboratorium in Am sterdam in 1957. In beperkte mate, aldus de minister, werden in deze sloot radio-actieve stoffen geloosd. „Hoewel wetenschappelijk het verband tussen het een en ander niet is aangetoond, is het niet onbegrijpelijk, dat de lekenpers onmiddellijk wel dit ver band legde". „Zij, die nationaal en internationaal ver antwoordelijk zijn voor de praktische toe passing van de nieuwe energiebron, zullen daarom zorgvuldig aandacht moeten be steden aan de voorlichting van het publiek. Verdoezeling van bestaande gevaren is even bedenkelijk als overdrijving daarvan". Deense kranten hebben geopperd dat Denemarken als vergelding tegen Ameri kaanse besnoeiing van de trans-Atlantische vluchten va'n de SAS zou kunnen reage ren met sluiting van de Amerikaanse mi litaire bases op Groenland. De Washingtonse correspondent van De- nemarkens grootste dagblad. „Berlinske Tidende', meldt dat een ongenoemd lid van een zich thans in Washington bevindende Scandinavische delegatie verklaard heeft, dat het zeker schijnt, dat de Amerikanen een zware slag tegen de SAS hebben voor bereid. „De sfeer is bijgevolg zeer gespannen geworden en er wordt openlijk gesproken over drastische maatregelen van de Scan dinavische landen ten aanzien van verdra gen die de samenwerking met de V. S regelen. Dit houdt kennelijk een herziening in van de Deens-Amerikaanse overeen komsten inzake Groenland", aldus het Deense blad. De Amerikaanse bases in Groenland om vatten een reusachtig radarstation te Thule en andere verbindingen van de Ameri kaanse DEM-line (destant early warning). In een hoofdartikel zegt de „Berlinske Tidende" dat Europa's liberalisatie geen enkele invloed heeft gehad op het Ameri kaanse beleid. Volgens het blad zijn de Amerikaanse scheepvaartbeperkingen on- gëvenaard in de wereld en breidt het pro tectionisme zich thans uit tot de lucht, waarbij gepoogd wordt de landingsrechten van Europese maatschappijen te beperken. De SAS is als proefkonijn uitgekozen, al dus het Deense blad. DJAKARTA (UPI) De regering van president. Sukarno heeft de communistische partij (P.K.I.) in Indonesië opnieuw een zware slag toegebracht, door alle commu nistische activiteiten te verbieden in Zuid- Sumatra en Zuid- en Zuidoost-Celebes. Voordien had de regering de communis tische partij verboden voor Zuid-Borneo. Overtreding van het verbod kan woi-den gestraft met een gevangenisstraf van een jaar. De regering maakte bekend, dat dn nieuwe verbodsbepalingen genomen waren „om de uit/oering van de regeringsplannen veilig te stellen en in dit stadium het ont staan van nieuwe problemen te voor komen". Thans wordt algemeen verwacht, dat de communistische partij ook zal worden ver boden in Oost-.Java, waar de communisten het sterkste zijn. Verleden maand heeft de president ock de Masjoemi-partij en de Indonesische so cialistische partij voor geheel Indonesië verboden, omdat zij niet wilden samen werken met Sukarno's politiek van „ge leide democratie". (Reuter) De militaire en burgerlijke provinciale bestuurders in Indonesië zijn voor 12 september uitgenodigd voor een conferentie met president Sukarno in Dja karta ter bespreking van de aangelegen heden „die de politiek van de centrale regering raken", aldus een officiële mede deling. MOSKOU (UPI) Het Russische pers agentschap Tass bericht dat de beide ver miste agenten van de Amerikaanse ge heime dienst, Bernon Mitchell en William Martin, vandaag een persconferentie in Moskou hebben gehouden. Volgens Tass is de beide mannen in Rusland politiek asiel verleend en zal hun verzoek om na turalisatie worden ingewilligd. De persconferentie in het gebouw van de journalistiek werd geopend door de perschef van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken Mikhail Kharlamov, die de beide Amerikanen introduceerde. Mitchell las in het Engels een verklaring voor welke hij en Martin hadden opge borgen in safe nummer 174 van do „State bank of Laurel" in Laurel in de Ameri kaanse staat Maryland, welke zij op Mit chells naam hadden gehuurd. Volgens Tass zetten de beide mannen in hun verklaring uiteen dat zij sinds hun tewerkstelling bij de nationale veiligheids dienst in de zomer van 1957, overtuigd wax-en geraakt van de opzettelijk valse en bedriegelijke verklaringen van de Ameri kaanse regering, ter verdediging van haar eigen politiek en ter veroox-deling van de politiek van andei-e landen. „Zij hebben een fotokopie van de verklaring meege bracht", aldus het pex-sbureau. Mitchell en Max-tin hadden als wiskun digen toegang tot geheime inlichtingen over de defensie. Zij waren door een hech te vriendschap aan elkaar verbonden, Het overleg tussen regering en bouwbedryf over intrekking van de pry zenbeschik king bouwbedryf 1960 is mislukt. In een gisteren ten departemente van Economische Zaken gehouden byeenkomst zyn de ministers van Economische Zaken cn van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid enerzijds, een afvaardiging van de Raad van Bestuur Bouwbedryf onder leiding van zyn waarnemend voorzitter de heer J. P. A. Nelisscn anderzijds, niet tot overeenstemming kunnen komen. Van regerings kant toonde men zich in deze besprekingen bereid de beschikking in te trekken, als de aannemers de garantie wilden geven dat zij verhogingen van lonen cn andere arbeidsvoorwaarden, ingegaan op 1 maart of later, niet zouden doorberekenen in de prijzen van bouwwerken, die op die datum onder handen waren. De delegatie van de Raad van Bestuur Bouwbedryf kon deze garantie niet geven. Door het uitvaardigen van de Prijzenbe schikking Bouwbedrijf 1960 is op 21 maart een einde gemaakt aan de bouwstaking. De beschikking vei'bood het. dooi-berekenen in de prijzen der op 1 maax-t aan de gang zijnde werken van op of na die datum goed gekeurde vex-hogingen van lonen en andex-e arbeidsvoorwaai'den. De nieuwe C.A.O., in zet van de staking, kon daardoor met te- rugwei'kende kracht per 1 maart ingaan. De eruit voortvloeiende hogei-e kosten mochten niet in de pi-ijzen der „lopende" wei-ken worden doorberekend, maar de aannemers behoefden geen afstand te doen van de in hun contracten voorkomende x-i- sicoclausule. Later heeft het Rijk doen we ten dat het als opdrachtgever geen ge- bruik meer zou maken van deze risico clausule. Onder de beschikking valt ook de in april ingegane compensatie huurver hoging. Op 3 en 27 augustus zijn de beide mi nisters en de Raad van Bestuur Bouwbe drijf ook al bijeen geweest om te bespre ken, hoe tot intrekking van de beschikking zou kunnen worden gekomen onder hand having van de doelstellingen, waarvoor zij was uitgevaardigd. Het zag er toen, naar wij van regeringszijde vernemen, wel naar uit dat partijen tot een accoox-d zouden kunnen komen. Voor de regering betekent het mislukken van het overleg dan ook een grote teleurstelling. Om half vijf gistermiddag heeft het be stuur van de Nederlandse Chi-istelijke Aan- r.emex-sbond, die niet meer in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf is vertegenwoor digd, nog een kort onderhoud met de mi nisters gehad. Commentaar Raad van Bestuur Bouwbedrijf De Raad van Bestuur Bouwbedrijf ver bindt aan het mislukken der besprekingen het volgende commentaar: „Op 22 juni heeft de Raad van Bestuur Bouwbedx-ijf aan de minister van Econo mische Zaken een brief gezonden, waarin antwoord werd gevraagd op een vijftal con- ci-ete vx-agen over de toepassing van de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960. Het HOLLANDIA (ANP) De „Nieuw Gui nea Koerier" schrijft, over de onlangs in Nedex-lands Nieuw Guinea opgex-ichte po litieke partijen: „Enige tijd geleden schx-even wij, dat het Nieuwguinese nationalisme tot voor kort meer de kenmerken had van een sentiment dan van een ideologie en we vervolgden, dat dit nationalisme nu echter een duidelijke foi-mulering had gevonden op de bijeenkomst van de Pax-tei Natio naal te Hamadi". Hetzelfde zouden we niet durven bewe ren van de bijeenkomst van de Democx-a- tische Volkspartij van afgelopen woensdag. De aspiraties van laatstgenoemde pai-tij zijn het stadium van het sentiment zon der meer nog niet geheel ontgroeid en dit geldt ondanks de hex'haalde aanmaningen, om de Nedex-landers niet te gauw weg te sturen, met name voor de leiding van de partij. Wij kunnen nog niet beoordelen welke invloed de D.V.P. in de toekomst in Nieuw Guinea zal gaan uitoefenen, maar als zij onder de huidige leiding een belangrijke factor in het maatschappelijke leven zou worden, dan zou zij tevens een zeer on berekenbare factor zijn, en als zodanig een belemmering voor een evenwichtige ontwikkeling van het politiek bestel in Ne- dexiands. Nieuw Guinea. Blijkbaar bestaat er met name onder de oudere _genex-atie behoefte aan een eigen politieke groepex-ing met een wat bezadig der karakter dan in de Pax-tei Nationaal. Het is jammer dat het in deze sector ech ter nog aan leidei-s ontbreekt die aan deze behoefte vorm zouden kunnen geven. Een 36-jax-ige aannemer uit Sliedx-echt is maandagavond omstreeks vijf uur in de Binnenhaven van Hoogovens te IJmuiden te water geraakt. Hij bevond zich aan boord van een dekschuit, beladen met sta len palen. Op zeker ogenblik kantelde een der palen, zodat de aannemer zijn even wicht verloor en te water raakte. De ge kantelde paal viel achter hem aan. Pei-so- neelsleden redden de dx-enkeling. De aan nemer had een onderai-mbreuk opgelopen. Hij is in het Rode-Kx-uisziekenhuis te Be verwijk opgenomen. Deze autowacht. met helm en geweer bewaakt een groot aantal auto's bij Loeloeaburg in Kongo: de auto's zijn achtergelaten door Europeanen, die tijdens de onlusten zijn gevlucht. De Verenigde Naties hebben de ivacht. nu bij de auto's neergezet, maar niemand weet, of ze ooit nog zullen worden afgehaald. (Van onze correspondent) PARIJS Een comité van 121 vooraan staande figuren uit het Franse kunst- en geestesleven heeft op net ogenblik dat generaal De Gaulle gistei-en zijn perscon- fex-entie hield een manifest uitgegeven waarin het recht van verzet tegen de Algerijnse oox-log wordt geproclameerd. Naast de filosoof-di-amatui-g Jean-Paul Sartx-e treft men onder het manifest de namen aan van link-s geox-iënteerde littera toren en toneelschrijvei-s als Simone de Beauvoir, André Bx-eton, Vex-cors, Adamov en acteurs en actrices als Simone Signo- x-et, Alain Cuny en Roger Blin. Ook de dochter van de minister voor cultuur Flo- x-ence Mah-aux bevindt zich onder de ondertekenaai-s. Waar het Algerijnse volk de strijd tegen het koloniale systeem heeft aangebonden en een oox-log voor zijn vrijheid voert, moet het x-echt van de Fransen dienst te weigex-en of de Algex-ijnen met financiële of andere middelen bij te staan wox-den ex-kend, zo luidt de oproep van comité. Het ogenblik van de publikatie van deze px-oclamatie van ongehoorzaamheid tegen de Franse staat viel ook nog samen met het begin van het px-oces voor de mili taire i-echtbank in Parijs tegen de voort vluchtige px-ofessor in de wijsbegeerte, Francis Jeanson, leider van een organisa tie die voor het F.L.N. geld verzamelt en koeriersdiensten verricht. Het proces zal vex-moedelijk een tiental dagen duren en vele vooraanstaande schrijvers als Mau- riac, Sartx-e, verscheidene ministei-s en hoge officieren, onder wie genei-aal Massu, zijn als getuigen opgeroepen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4