Haarlems centraal rioleringsstelsel kan in acht jaar worden uitgevoerd TAXI 13000 Bloemenkoopman uit Assendelft sloeg ruit bij burgemeester in ALS ER VOLDOENDE GELD IS Van de 42 kilometer stamriool is reeds 25 kilometer voltooid WSV '30 veroverde de Kennemerland-beker W. Holl nam afscheid van „Mercurius" C. P. Ooms overleden DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Stamriolen Fascinerende Herfstmode Burgerlijke Stand van Haarlem P.T.T.-Mannenkoor naar Duitsland Twee overwinningen voor Haarlemmer Bert Ruijs Examens HAARLEMSE POLITIERECHTER Lieven de Keyschool krijgt bijgebouw Gedelegeerd-commissaris van „De Spaarnestad" Hillegommer miste de bus en zit nu in de cel ONDER DE OPPERVLAKTE van Haarlem groeit langzaam maar zeker een net van rioolbuizen naar zijn voltooiing toe. Het is bet systeem dat bekend staat als het centrale rioleringssysteem van de gemeente Haarlem en dat bij het gereed komen ervan met zijn twee rioolwaterzuiveringsinstallaties en het pompstation op de Parklaan een einde zal maken aan het euvel van de verontreiniging van de Haarlemse wateren en aan de daarmee gepaard gaande stank. Dit nieuwe rio leringsstelsel kan als het geld er is in zeven a acht jaar (versneld) worden uitgevoerd. Dit „als" is echter een belangrijke fac tor. Het gehele plan vergt namelijk voor wat betreft het gedeelte dat nog uit te voeren is een bedrag van rond 28 mil joen gulden. Hiervan komt 11 miljoen voor rekening van de aanleg van de nodige stamriolen, 16 miljoen voor de bouw van twee rioolwaterzuiveringsinstallaties één in de Waarderpolder en één in Schalk wijk cn 1 miljoen tenslotte voor de bouw van een pompstation nabij de Parklaan dat ervoor zorgt dat het rioolwater dat daar al een betrekkelijk grote diepte heeft bereikt wordt opgepompt om verder te kunnen vloeien naar de zuiveringsinstalla ties. Dit reusachtige bedrag kan Haarlem on mogelijk opbrengen, gezien de krappe si tuatie waarin zich de gemeente-financiën bevinden. Het zou namelijk betekenen dat per jaar vier a viereneenhalf miljoen zou den moeten worden opgebracht. Zelfs in dien gebruik gemaakt wordt van de moge lijkheid van het innen van een belasting op rioolaansluitingen die maximaal 25 per aansluiting mag kosten komt men er nog bij lange na niet. Wil de gemeen te Haarlem het plan dus in een tech nisch mogelijk versneld tempo uitvoe ren dan zullen B. en W. eerst met het ministerie van Binnenlandse Zaken moe ten gaan onderhandelen over speciale voorzieningen. Er is indertijd van rege ringswege gespeeld met de gedachte een afzonderlijke regeling voor de grootste ge meenten te treffen, waarbij de mogelijk heid bestond voor bijzondere voorzieningen buiten het gemeentefonds om. Hoe dit ver der zal moeten gaan is op het ogenblik nog niet bekend, maar het is voor een spoe dige realisei'ing van het centrale riolerings stelsel te hopen dat voor de nodige finan ciën een oplossing kan worden gevonden. Wat nu houdt het grootscheepse Haar lemse rioleringsplan in? Reeds jarenlang is het bedrijf van Openbare Werken bezig met het aanleggen van een systeem van stamriolen, ook wel hoofd- of verzamel- riolen genoemd. Op deze stamriolen mon den de straatriolen uit. De stamriolen heb ben tot taak het rioolwater te brengen naar het punt waar het gezuiverd wordt. Zij moeten daartoe naarmate zij de zui veringsinstallaties naderen steeds dieper de grond in worden gegraven. Omdat het grondgebied van Haarlem echter vrij langgerekt is, zou het stam riool op de duur te diep komen te liggen. Daarom is ongeveer halverwege het tra ject Haarlem Zuid Waarderpolder na bij de Parklaan een pompstation gepro jecteerd dat het water oppompt om het dan opnieuw verder te kunnen vervoeren. De hoofdstam van het systeem loopt zoals gezegd zuid-noord. Het eerste plan voor het centrale rioleringsstelsel dateert Advertentie SHETLAND PULLOVER, V-hals, grote kraag, nieuwe multicolor wol, ap past overal bij 17.75 Speciaal voor grote maten. KLASSIEK DAMESVEST, slank afkledende kraag, q motiefje in voorpand XI .75 Alle modetinten. MODEHOW op 29 september, 2.30 en 8 uur in de grote zaal van het Con certgebouw. Entree ƒ1.50, inclusief thé-complet. MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10645 BEVALLEN van een zoon 1 sept.: A. J. Otterspoor-Uitgeest; 2 sept.: A. M. de Smit-Graafland; 3 sept.: J. G. de Boer- Kooij; 4 sept.: W. van den Eijkhof-Been- ders, W. J. Brokmann-Meijer, C. A M. J. Sluman-Quéré; 5 sept.: T. Worm-Dingler. BEVALLEN van een dochter: 3 sept.: A. M. B. Ligthart-Hoogeveen, C. Huibers- Koelemeijer, G. J. Gorter-Warmerdam; 4 sept.: J. J. van Rhijn-Bourgonje; 5 sept.: C. J. van Slooten-De Regt. OVERLEDEN: 2 sept". C. Lammers-De Visser, 46 j., Kamperlaan; 3 sept.: J. C. Daalder-Bierman, 83 j., Gasthuisvest; N. F. M. Smakman, 3 j., Hendrik Figeeweg; G. A. C. Floor, 61 j., Maerten van Heemskerk straat; G. A. Schous, 66 j., Gierstraat; 4 sept.: J. H. van Bockhoven-Tierie, 62 j, Zaanenstraat, W. Heijerman, 47 j., Paul Krugerstraat; L. M. van Westerhoven. 78 j„ J. J. Hamelinkstraat, ONDERTROUWD: 5 sept.: P. J. M. Sle per en B. J. M. Palings, C. J. T. de Vogel en G. M. Wijtkamp, J. A M Neelissen en R A. A. Handrick. GETROUWD: 5 sept.: H. Koekoek en H. M. M. C. Witmer. van 1937 en is ontworpen door ir. J. J. Fuykschot, de huidige adjunct-directeur van Openbare Werken. Omdat dit hoofdriool om technische re denen niet onder de Grote Houtstraat kon worden aangelegd, is het om de heuvel, die het stadscentrum van Haarlem vormt, heengelegd via Wilhelminastraat Zijl vest Parklaan Spaarne-oever en ver volgens onder het Spaarne door naar de te bouwen rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Waarderpolder. Aanvankelijk was één zuiveringsinstallatie geprojecteerd. La ter is dit plan gewijzigd en besloot men een tweede installatie te gaan bouwen in Schalkwijk. In de toekomst zal al het ri oolwater ten oosten van het Spaarne en ten zuiden van de Amsterdamsevaart wor den afgevoerd naar deze installatie in Schalkwijk. Het gehele plan is voor de oorlog als werkverschaffingsproject opgezet. In de oorlog is er niets aangedaan en na de oorlog werd er successievelijk aan verder gewerkt, evenwel niet als werkverschaf fingsobject. In totaal is 42 kilometer stam riool nodig: hiervan zijn al 25 kilometer gereed, zodat nog 17 kilometer moet wor den aangelegd. Als ergens in de stad de riolering moet worden vernieuwd houdt men ter plaatse steeds rekening met het toekomstige systeem en wordt reeds een deel van het definitieve stamriool gelegd. Wat er daarnaast aan de gewone riolen moet gebeuren is vrij beperkt, ook al wor den dan ook periodiek straatriolen ver nieuwd. Ten aanzien van de capaciteit van het gehele toekomstige rioleringssysteem in Haarlem wordt gerekend met een bevol kingsaantal van 240.000. Hierbij zijn be grepen de toekomstige uitbreidingen en het inwonertal van Bloemendaal, welke ge meente in de toekomst ook bij het systeem zal worden aangesloten. Verder wordt nog rekening gehouden met het afvalwater van industrieën dat wordt omgerekend naar capaciteitseenheden voor imaginaire inwoners. Hierdoor zal de ca paciteit nog toenemen met ongeveer 80.000 inwoners, zodat de totale capaciteit is be rekend op 320.000 inwoners, waarvan210.000 voor rekening komen van de Waarderpol der en de rest voor de installatie in Schalkwijk. De totale opzet wordt bere kend op het viervoudige van de bij droog weer benodigde capaciteit, omdat bij re genweer méér verwerkt moet worden. Een dwarsdoorsnede van de aanleg van het stamriool onder Haarlems straten. Onder meer komen de hel ling in de richting van de gemalen en de grotere capaciteit der buizen naarmate het einddoel wordt gena derd erin tot uitdrukking. TYBB eindigde als laatste De strijd om de nieuwe Kennemerland- beker, de fraaie prijs in het door Onze Gezellen georganiseerde toernooi, is ge wonnen door WSV '30 dat met twee over winningen van 5-1 onbetwist de sterkste ploeg had. Velsen eindigde op de tweede plaats, waarna Onze Gezellen volgde en TYBB de rij sloot. Velsen liep in de eerste wedstrijd tegen TYBB goed van stapel en zegevierde met maar liefst 5-0. WSV deed het tegen On ze Gezellen niet veel minder want de Haarlemse club kreeg met een 5-1 neder laag te slikken. De Gezellen revancheerden zich in de verliezersfinale door tegen TYBB met 3-0 te winnen. Overtoom had Onze Gezel len voor rust aan een 2-0 voorsprong ge holpen, waarna Jacob na de thee de over winning veilig stelde. In de winnaarsfinale gaven WSV en Vel sen elkaar voor de rust niet veel toe. De Velsenaren namen door Graaman de lei ding, maar Korver zorgde er voor dat de rust met 1-1 aanbrak. Na de thee was WSV inderdaad ster ker en regelmatig verschenen de doelpun ten op het scoringbord. Achtereenvolgens scoorden van Biljouw, Korver, nogmaals van Biljouw en Ree zodat de Wormer club met 5-1 in de meerderheid bleef. Het Haarlems P.T.T. Mannenkoor zal op 17, 18 en 19 september een bezoek brengen aan de „Mannergesangverein 1895 Solin- gen-Wald" in Duitsland. Het geldt hier een tegenbezoek. In april heeft bovengenoemde Duitse zangvereni ging een bezoek aan het Haarlems koor gebracht, tijdens welk bezoek beide vereni gingen een concert in het Concertgebouw te Haarlem hebben gegeven. Ook in Duitsland zullen beide koren een gezamenlijk concert geven. De flaaarlemse nieuweling Bert Ruijs heeft in het afgelopen weekeinde over winningen behaald; zaterdag won hij in het Zuidhollandse plaatsje Rhoon en zon dag triomfeerde de Haarlemmer in het Brabantse Lepelstraat. Beide keren kwam Ruijs ver voor zijn concurrenten door de finish. In de Ronde van Rhoon viel na veertig kilometer koers de slag, toen vijftien ren ners zich van het peloton afzonderden. Onder die vijftien koplopers bevonden zich de Haarlemmers Ruijs, Hendriks en Fennis met Peters uit Heemstede. Twee ronden vóór de finish (6 km.) wist Ruijs uit deze kopgroep te ontsnappen en hij werd niet meer achterhaald Hij kwam ook in het bezit van de leidersprijs. De uitslag luidde: 1. A. Ruijs, Haarlem, de 60 kilometer in 1 uur en 36 min.; 2. A. Drop. Vlaardingen; 3. K. van Schie, Den Haag; 4. H. Peters, Heemstede; 5. R. Hen driks. Haarlem en 13. G. Fennis. Ook in de Ronde van de Lepelstraat streed Ruijs doorlopend in de voorhoede en wist zich tenslotte met zeven andere renners, waaronder ook weer Hendriks en Peters, van het peloton te distanciëren en een beslissende voorsprong te veroveren. Van deze acht aanvoerders sloeg Ruijs in de slotfase weer op de vlucht en slaagde erin de resterende kilometers uit de greep van zijn concurrenten te blijven. Hij kreeg in deze ronde zowel de leidersprijs als de prestatieprijs. De uitslag luidde: 1. A. Ruijs, Haarlem, de 50 kilometer in 1 uur 13 min. en 47 sec.; 2. P. Barten. Zevenbergen; 3. Hendriks. Haarlem; 4. K. van Zundert. Etten; 5. A. Nootenboom. Rotterdam, 7 H. Peters, Heemstede; 8. B. Weeda. IJmuiden; 9. G. Fennis, Haarlem en 11. J. v. d. Horst, Haarlem. Utrecht. (Rectificatie). Geslaagd voor staatsin richting m.o.; P. O. de Visser te Heemstede. In restaurant Brinkmann in Haarlem heeft de heer W. Holl maandagavond officieel af scheid genomen van de Algemene Bond „Mer curius", van welke vakorganisatie hij de laatste vier jaar secretaris-penningmeester van de afdeling Haarlem is geweest. De heer Holl heeft een functie bij een Rotterdamse coöperatie aanvaard. De heer H. D. P. Vening, bestuurslid van de N.C.B.B., memoreerde enkele feiten uit de Haarlemse werkkring van de heer Holl. Als blijk van waardering bood hij hem een siga rettendoos aan. De heer A. Molenaar bracht de erkentelijkheid van de afdeling Zandvoort over. De heer P. W. Voskuilen, de voorzitter van de Haarlemse Bestuurdersbond, sprak eveneens zijn waardering uit over het werk van de scheidende secretaris-penningmeester. Uit naam van de H.B.B. schonk hij een enve loppe met inhoud. Voorts voerden nog hel woord de heren F. W. Heyer namens de Al gemene Bond „Mercurius", W. F. van Straa- ten, de voorzitter van „St. Franciscus" en Th. de Wal, die het hoofdbestuur van „Jonge Strijd" vertegenwoordigde. De heer C. van Viersen, de voorzitter van de afdeling Haar lem van „Mercurius" betrok in zijn waar dering ook mevrouw Holl, die haar man, zoals hij opmerkte, bij zijn werk steeds veel steun heeft gegeven. Hij bood het echtpaar een diaprojector aan. In zijn dankwoord richtte de heer Holl zich vooral tot de heer Van Viersen, die bij de eerstvolgende jaar vergadering zijn functie zal neerleggen. Daarop vooruitlopend bood hij hem een boe- kenbon aan. Tussen de diverse toespraken door droeg mevrouw A. Slichting voor uit het werk van o.m. Simon Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt en verleende de heer Hunsche pianistische medewerking. Advertentie Advertentie KUNSTGEBITTEN REPARATIES K. ACKEMA Tandtechn. Laboratorium Iordenstraat 60 (b/h Houtplein) - Tel. 15160 Spoedreparaties in 1 uur gereed. Ziekenfondstarief geldig. In de voormalige rooms-katholieke huis houd- en industrieschool aan de Gedempte Voldersgracht, die onderdak heeft gevon den in een nieuw gebouw aan de Garenko- kerskade, wordt nu een afdeling gevestigd van de Lieven de Keyschool voor indivi dueel lager technisch onderwijs. De heer.A. M. Schalkx, het waarnemend hoofd van deze school, deelde mee, dat op deze tijdelijke afdeling van de school uit sluitend eerste-jaars leerlingen geplaatst worden die hun voorbereidend jaar nog moeten ondergaan. Tijdens dit leerjaar leren zij spelenderwijs met de materialen omgaan, waarbij tegelijk scherp gelet wordt op hun eventuele aanleg voor een bepaald soort materiaal. In dit nieuwe bijgebouw wordt thans door enkele bouwvakarbeiders, die daarbij de steun genieten van acht verdergevorderde leerlingen van de school, de boel opge knapt. De lokalen worden in een nieuw verfje gezet en bepaalde voorwerpen, die als wandversiering gaan dienen, worden uitgepakt en natuurlijk vooral dóór de leerlingen belangstellend bekeken. Het is de bedoeling dat de school maan dag 12 september wordt geopend en de heer Schalkx heeft goede hoop dat op die dag alles in kannen en kruiken is. Voor de Haarlemse politierechter stond maandag een 34-jarige bloemenkoopman uit Assendelft terecht, die op 20 mei een grote ruit in het huis van de burgemees ter van die gemeente had stukgegooid. De waarde van de ruit bedroeg f 225,- „Waarom heeft u dat nou gedaan?" vroeg de politierechter mr. J. P. Peter sen verwonderd. „Ik was tamelijk over spannen", zei verdachte, „Maar ik had niets tegen de burgemeester". De bloe menkoopman gaf toe tevoren enige glazen bier en wodka te hebben gedronken. Volgens de rapporten bezat de verdach te een moeilijk karakter. Dat wilde hij niet bestrijden. Het hoofd van de politie in Assendelft zou hem echter niet goed ge zind zijn. Dat kon zowel de officier van Justitie mr. J. v. d. Oever als de politie rechter zich wel indenken. Mr. Van den Oever eiste een maand gevangenisstraf. De politierechter veroor deelde de bloemenkoopman tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Onder invloed op fiets „Ik heb toch al niet te veel bloed", klaagde een zestigjarige timmerman uit Zaandam toen de politie hem, nadat hij was aangehouden omdat hij in „kennelij ke staat" een fiets bestuurde, de bloed proef wilde afnemen. De officier van Jus titie eiste tegen de timmerman, die al eens eerder voor het rijden onder invloed van sterke drank was veroordeeld, twee weken gevangenisstraf. Mr. J. P. Peter sen veroordeelde de verdachte tot tien dagen gevangenisstraf. Doorgereden na stopteken Een 22-jarige schilder uit Zaandam had tijdens een rit op zijn bromfiets niet vol daan aan het stopteken van een agent, die aan de kant van de weg de maxi mum-snelheid stond te controleren. Ter zitting verklaarde de schilder, dat hij het stopteken niet had opgemerkt. De agent getuigde echter dat de schilder hem wel degelijk had gezien. De officier van Jus- Advertentie Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van Openbare Werken en Stads ontwikkeling, de heer W. F. Happé, zal donderdag geen spreekuur houden. „Ja, ik zat er al van mijn veertien jaar af in, ben nou zestig: kunt u nagaan. Zesenveertig jaar in de afbraak". De- geen die dat zegt, staat aan het hoofd van per ceel nummer 18 aan de Zomervaart. Tegen de muur hangt een bord waarop met simpele doch vaste hand staat geschilderd: Afbraak te koop. Wat dat precies is, loont een enorm terrein met balken, planken, deuren, ramen golfpla ten, tegels, stenen, kas ten, kozijnen, buizen, wastafels in alle soorten en maten en een een zaam bidet. Over een poosje, als alles goed gaat, ligt er de onttakel de Schouwtjesbrug bij. Waar komt het alle maal vandaan? Uit scho len, huizen, kerken, men can zo gek niet bedenken of vroeg of laat komt het bij (J. W. G.) Westerman terecht. Men zou hem de begraver van onroerende goederen kunnen noe men, alleen met dit ver schil, dat onder zijn ha mers onroerend weer roerend wordt en blijk baar gretig aftrek vindt. Hij heeft altijd een man zes. zeven in de weer om te slopen. Zelf staat lij meestal in het je :ou hot een soort „maga zijn" kunnen noemen ">penluchttheater van af braak. Gekleed in pil- lowpak met een werk- hoedje op, dat alle sloop Lot dusver overleefde. Wie zijn z'n klanten? Hij zegt zelf: boeren, burgers en buitenlui. Grote aannemers, huis baasjes. burgerbaasjes, schilders en monumen tenzorg. Wat, monu mentenzorg? Ja. dat kijkt hem op de vingers. Want als hij een mooie tegel sloopt, of een zeldzaam glas-in-lood- raam, of iets van histo rische waarde, dan zijn ze er als de kippen bij. Het oud ijzer gaat naar de oud-roesthandel voor schroot. En elke oude spijker zorgvuldig verzameld in een grote teil kan winst beteke nen. Hoe krijgt de sloper zijn werk en zijn voor raad? Soms is het een aannemer, soms de ge meente, die komen zeg gen: Westerman. daar en daar kan het tegen de vlakte, wat is het je waard? Dan ga je kijken en taxeren. Maar ja. we zien altijd de buitenkant, nooit wat er onder zit en dan kan je er wel eens bij inspelen. Staat de prijs vast, dan de hamer erover en hoe vakkundi ger er wordt gesloopt, des te meer kans op winst. En dan zal ik u zeggen: er ligt hier hout van betere kwaliteit dan nieuw, want vroeger werd er best gebouwd. Er komt een schilder het erf op: „Zeg, Wester man (iedereen kent hem en hij kent bijna ieder een): heb je nog wat golfplaten voor me?". ..Als je even naar de an- lere plaats loopt (hij heeft twee terreinen) daar liggen ze. Zoek ze maar uit. Een daalder het stuk". Soms wordt er even gemarchandeerd, van een daalder naar een gulden, maar het gebeurt zelden dat er geen koop wordt gesloten. Zo vinden de ramen, deuren en kasten, de stortbakken en het eenzame bidetje onge twijfeld hun weg naar het leven weer terug. „Hebt u wel eens iets heel bijzonders gevonden bij de sloop?" „Ja, één keer, ver voor de oorlog, in Den Haag 56 zilveren munten. Netjes terugge geven aan de eigenaar. Dat is een soort „point d'honneur" van desloper. „Hebt u wel eens be groot, voor hoeveel gul den aan materiaal hier staat en ligt?" „Ik zou het niet weten, meneer", zegt. hij. „Wat dat betreft is het een rare handel. Als ik mijn boterham maar heb. mijn natje en mijn droogje, dan is het mij al goed. Ik heb één zoon, ook in de zaak. en het hele spul is straks voor hem. Wat wil hij meer? Maar de kosten zijn niet gering. Je moet met je tijd mee. Een grond werker die alleen nog met de schop werkt en niet met bulldozers en draglines, krijgt geen werk meer. Zo is het met mij ook. Soms zegt mijn zoon: Pa, zouden we niet :o'n ding kopen? Dan zeg k: moet dat nou, jongen; zoveel geld. En later ga ik eens rekenen hoeveel het me aan tijd en uren kost en dan kopen we zo'n ding. Voelt u? En weet u: wij hebben ook een komkommertijd. Wanneer de komkom mers rijp zijn, staat de zaak stil. Geen rooie duit verdien je. Vreemd maar waar. En met de „bouw vakken" ook weer stil, want daarin ben ik soli dair". Er komt een man, die zich later onthult als ge meente-arbeider. Voor zich privé had hij tien plankjes nodig. Hij heeft ze zelf uitgezocht en hele aoeie. Dat is vijftien gul den, zegt Westerman. VijftienEn je zoon zei tienNou dat be grijp ik niet, speelt Se nior want slopen is zeer beslist niet zijn enige gave zulk goed hout. Enfin, hij laat het voor tien, want hij haalt het vel niet over de oren. Merkwaardig vak, met merkwaardige produk- tenEn de vreemdste kopers. Bart L. Joris titie achtte het feit dat de jongen moed willig was doorgereden bewezen. Hij eiste zestig gulden boete. De politierechter maakte er veertig gulden, subsidiair twaalf dagen van. „Tante Pos" mishandeld Op 14 april passeerde een 54-jarige P.T.T. ambtenaar met zijn bromfiets eni ge fietsers. Bij deze manoeuvre ging de ambtenaar rakelings langs een hem tege moetkomende bromfietser. Deze kennelijk geschrokken door de plotseling ontstane situatie, kwam even later te vallen. De ambtenaar stapte daarop van zijn brom fiets, liep terug en wilde juist zijn deel neming betuigen toen de man op de grond, een 47-jarige slijper uit Oostzaan, plotse ling begon te schelden en te slaan. De P.T.T.-ambtenaar kreeg daarbij een stomp tegen zijn mond. De slijper was niet op de zitting ver schenen. Uit de rapporten kwam echter vast te staan, dat het hier „een zielige figuur betrof", zoals mr. Petersen op merkte. Bij verschillende gelegenheden had de slijper een overspannen indruk gemaakt. Maar de officier van Justie achtte de reactie van de Oostzaner heel bedenkelijk. Hij eiste een week gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde de slijper bij verstek tot twintig gulden boete, subsidiair zes dagen en veertien dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Gebroken kaak De 29-jarige tegelzetter, die beschuldigd van mishandeling daarna in de verdach- tenbank stapte, was een stevige jongen. Op 20 juni had hij tijdens het werk een 29-jarige kraanmachinist zulk een klap in het gezicht gegeven, dat de laatste een onderkaakbeenbreuk op liep. De ruzie was ontstaan omdat de lijnen die de tegelzetter had uitgezet steeds werden stukgelopen. Toen de kraanmachi nist ook nog eens tegen de draden was opgelopen, was de maat voor de tegelzet ter vol geweest. Op de zitting bleek alles nog al mee te vallen. De kraanmachinist, die als getuige optrad, noemde de ver dachte „Geen beroerde jongen" en ver telde dat de tegelzetter alle schade had vergoed. De officier van Justitie vorderde wegens mishandeling vier weken gevange nisstraf, waarvan twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter veroordeelde de tegel zetter tot 75 gulden boete, subsidiair vijf tien dagen en drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Op zeventigjarige leeftftd is overleden de heer C. P. Ooms te Heemstede, gedelegeerd commissaris van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem en van de N.V. Druk kerij De Tijd te Amsterdam. De thans overledene, die op 17 januari 1890 in 's-Gravenhage geboren is, was na zijn mid delbare schoolopleiding aanvankelijk werk zaam in de houthandel. Hij toonde toen al belangstelling voor de uitgeverij, want onder zijn leiding kwam het eerste weekblad op het gebied van de houthandel tot stand. In 1925 werd de heer Ooms benoemd tot secretaris van de directie van de N.V. Druk kerij De Spaarnestad aan de Nassaulaan te Haarlem. Drie jaar later werd hij benoemd tot directeur en na zijn aftreden in april 1952 als directeur benoemden de aandeelhouders der n.v. hem tot gedelegeerd commissaris. Voorts was hij lid van de raad van beheer van de N.V. Verenigd Bezit van aandelen der Spaarnestad. De Spaarnestad verliest in de heer Ooms een voortreffelijke medewerker, die aanvan kelijk met de vroegere directeur de heer J. W. Lucas en later met andere directeuren het bedrijf aanzienlijk heeft zien uitbreiden. Toen de heer Ooms bij De Spaarnestad kwam be droeg het aantal personeelsleden 400 en thans zijn er alleen in Haarlem 1350 werk zaam. De heer Ooms was een bijzonder hu maan mens met een schrep intellect, die veel voor het bedrijf gedaan heeft. Tot voor kort kwam hij dagelijks op zijn kantoor in Haar lem, maar enkele weken geleden noopte zijn gezondheidstoestand hem het werk te staken. De thans overledene was ook gedelegeerd commissaris van het dagblad De Tijd en pre sident-commissaris van de N.V. Haarlemse Machinefabriek en Handelmaatschappij „Die sel-Holland"; vele jaren maakte hij deel uit van de Centrale Commissie van de Federatie van Werkgevers in het Boekdrukbedrijf en tot voor kort was hij voorzitter van de Koor school te Haarlem. De uitvaartdiensten zullen zaterdagmorgen in de r.k. parochiekerk van de H. Bavo aan de Herenweg te Heemstede worden gehouden, waarna het stoffelijk overschot op de achter de kerk gelegen begraafplaats ter aarde zal worden besteld. Advertentie Zondagnacht kwam een eenentwintig jarige Hillegommer in de Tempeliersstraat in Haarlem tot de onaangename ontdek king dat de laatste autobus naar zijn plaats was vertrokken. Achter het monu ment op de Dreef zag hij een fiets staan en de jongeman dacht daarop zijn woning te kunnen bereiken. Het rijwiel stond op slot en de Hillegommer moest proberen het te forceren. Daarbij maakte hij nogal wat lawaai, hetgeen gehoord werd door een agent van politie die in de omgeving sur veilleerde. Bij het naderen van de politie man vluchtte de Hillegommer in een bosje, maar hij werd achterhaald en naar het bureau van politie overgebracht De recherche verzoekt de eigenaar van de fiets zich met haar in verbinding te stellen voor het verstrekken van inlich tingen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5