Unieke manifestatie van Nederlands scheppend elan in de muziek Drie moderne anonieme composities konden geen prijsuitreiking wettigen Zes premières bij N.Ph.O. op concert voor gouden Genootschap van Ned. Componisten Nederlands Danstheater engageert Linda Manez Raadsverkiezingen op Schouwen-Duiveland Mengelberg-opnamen op de plaat gebracht De negen muzen Mr. Evert Corneli$: „Moeilijkheden bij de Opera liggen zo goed als achter ons De Bouw van Carthago" in Haarlem voor Nijmegen gerestaureerd Dorpen in nieuw land Werk van Th.Wieringa in „De Ark" OP 20 SEPTEMBER IN HAARLEMS CONCERTGEBOUW Buschbeck, dramaturg van het Burgtheater, overleden Achtentwintig finalisten bij Vocalistenconcours Effectvolle anticlimax bij Gaudeamusconcert Russische balletmeester bij Nederlands Ballet Instituut maakt voor derden elektronisch loonzakjes gereed Expositie in Bloemenheuvel van werk van D. Wentzel DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 ALVORENS HET ABONNEMENTSSEIZOEN te beginnen, geeft het Noord- hollands Philharmonisch Orkest op dinsdag 20 september een extra concert dat uitsluitend gewijd is aan de muzikale produktie van eigen bodem. Niet minder dan zes allereerste uitvoeringen vermeldt het programma dat door dirigent Henri Arends met grote zorg is samengesteld, zodanig dat de luisteraar een goed over zicht zal krijgen van de uitdrukkingswijzen en technieken die het componeren in ons land op het ogenblik beheersen. Nu zal zelfs de grootste optimist wel niet veronderstellen dat het gemeentelijk Concertgebouw voor een dergelijk concert zitplaatsen te kort komt. Maar men mag hopen dat, door het iets vooruitstreven der programmabeleid van de laatste jaren, de avonturenzin bij een groot aantal Haarlemmers ook op dit gebied voldoende gewekt is om het initiatief met hun aanwezigheid te honoreren. Waarom zou men kunnen vragen, op eens dit concert met zes premières aan het begin van een concertseizoen dat ove rigens geen inbreuk zal plegen op tradi tionele voorkeuren? De aanleiding is het halve eeuwfeest van een vereniging die bij de buitenstaander weinig of geen be kendheid geniet, maar die voor de vakge noten een ideële en praktische betekenis heeft: het Genootschap van Nederlandse Componisten. Aan alle orkesten in ons land is enige tijd geleden een rondschrij ven uitgegaan van dit genootschap met het verzoek bij de samenstelling der seizoen programma's met dit jubileum rekening te willen houden. Geen enkel orkest heeft op dit verzoek met een zo royale geste ge reageerd als het Haarlemse, ook het Con certgebouw te Amsterdam niet, dat in eigen huis het feitelijke jubileum luister zal bijzetten in januari van het volgend jaar. Het feit kan verbazing wekken dat juist Haarlem, dat toch moeilijk als een bol werk van vooruitstrevendheid beschouwd kan worden in muzikale zaken, zich dit maal expliciet zal kwijten van een taak ten opzichte van de scheppende landgeno ten. Men mag dirigent Henri Arends in dit opzicht gerust de eer geven die hem toe komt: hij was het die deze gelegenheid heeft aangegrepen om een concert op touw te zetten dat de Nederlandse muziek yoor één avond, ook buiten de kring van colle ga's en enkele bijzonder geïnteresseerde liefhebbers, in het centrum van de belang stelling zal plaatsen. Uitgaande van de gedachte dat ieder Nederlands orkest ook 'n zekere verplichting heeft in het bekend maken van het muzikaal-creatieve werk van landgenoten, heeft hij het orkestbe- stuur voor zijn gedachte weten te winnen om de achterstand die de programma's te Haarlem in dit opzicht vertoonden met één slag te overwinnen. Hij heeft van het bestuur van ons orkest het fiat voor zijn plan gekregen, en men heeft zich vervol gens gewend tot het bestuur van het Prins Bernhardfonds, in verband met het volgende: men wilde namelijk aan diie componisten opdracht verlenen tot het schrijven van een werk dat op dit extra concert in première zou gaan. De hiervoor benodigde contanten moesten uiteraard nog ergens gevonden worden. Door bemid deling "van het Prins Bernhardfond hééft met ze gevonden. Drie organisaties heb ben ieder één van de bedoelde opdrachten willen financieren. Het zijn: de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, de Caritas Voetbalpool, teiwijl het Prins Bernard- fonds zelf een derde opdracht voor zijn rekening nam. Aldus kwam men goed be slagen ten ijs toen men zich tot de drie componisten wendde. De heren Lex van Delden, Guillaume Landré en Otto Ket ting togen aan het werk en het resultaat zal men binnenkort kunnen beluisteren, respectievelijk in een Pianoconcert met George van Renesse als solist een or kestcompositie getiteld „Anagrammen" en en „Intrada Festiva" voor koperblazers en slagwerk waarmee het concert geopend zal worden. Wat de andere drie werken van het pro gramma betreft, het zijn „Deriviazom" Het Nederlands Danstheater heeft een contract gesloten met de Farijse ballerina Linda Manez, die in Nederland als soliste bij het Nederlands Ballet reeds grote be kendheid heeft verkregen. Linda Manez werd reeds als meisje van twaalf jaar onder de hoede gesteld van Ljoebov Egorova, de befaamde Russische ballerina van het Keizerlijk Ballet, die reeds sinds vele jaren een studio in Parijs leidt. Haar eerste arrangement kreeg Lin da Manez in 1947 bij de Russische bal letten van kolonel W. de Basil. Voorts was zij werkzaam in het Balletensemble van David Lichine. Van 1950 tot 1951 trad Linda Manez op bij het Londen Festival Ballet van Anton Dolin, zij was van 1951 tot 1953 verbonden aan het ballet van de markies De Quevas. Van 1954 tot 1959 was Linda Manez met onderbreking van een half jaar, waarin zij als sterdanseres ver bonden was aan het Opera Ballet van Nice, geëngageerd als solodanseres bij het Nederlands Ballet. Op woensdag 7 septem ber aanstaande zal Linda Manez naar Ne derland komen. Op 17 november zullen op Schouwen- Duiveland gemeenteraadsverkiezingen ge houden worden, die noodzakelijk zijn ge worden door de gemeentelijke herindeling. Deze herindeling betreft de opheffing van de gemeenten Brouwershaven, Ooster- land, Kerkwerve en Haamstede, de vor ming van dc- gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Middenschouwen en Westen- schouwen en de uitbreiding van de ge meenten Zierikzee en Bruinisse. Gedeputeerden hebben bepaald, dat de kandidaten op 25 oktober gesteld moeten zijn en dat de nieuwe raden op 2 januari voor het eerst zullen moeten vex-gaderen. van Robert Heppener, voor strijkoi'kest, een „Concerto per strumenti a fiato" (Concert voor blaasinstrumenten) van Os car van Hemel en de „Nostalgies" voor tenor en orkest van Rudolf Escher. Zoals men opgemerkt zal hebben, onderschei den de zes stukken zich duidelijk naar de keuze van de bezetting. Twee werken vra- Henri Arend.?, die het concert zal lei den dat een overzicht zal bieden van de technieken die het componeren in ons land op het ogenblik beheersen. gen de deelname van een solist (van Del- den's pianoconcert en de liederen van Escher),..de. afzonderlijke groepen van het orkest komen ieder afzondei'lijk tot hun recht in de werken van Heppener (strijd kers), Van Hemel (blazers) en Ketting (kopei'blazers en slagwei'k), terwijl voor Landré's werk het gehele „apparaat" in actie komt. Evenals alle idealistisch opgezette ini tiatieven die levensvatbaar willen zijn, is ook aan dit bijzondere concert een duide lijke realistische kant te onderscheiden. Dirigent en bestuur menen namelijk dat, door het stellen van een dergelijke „daad" de aandacht van de pers in 't gehele land en zelfs daai'buiten getrokken zal wor den, hetgeen dan op zijn beurt weer een aanzienlijk propagandistisch effect voor het Haarlemse orkest kan sorteren. Dat dit ook ten opzichte van de subsidiegevers weer van groot belang kan zijn, daaraan behoeft men niet te twijfelen. Het is al be kend dat van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen verte gen wooi-digers aanwezig zullen zijn; dit hangt tevens samen met het feit dat twee van de zes genoemde composities van De n.v. Philips heeft tijdens een speciale bijeenkomst welke te Hilversum belegd werd, de reeds lang mei grote belangstel ling tegemoetqeziene serie grammofoon platen van het Concertgebouw Orkest on der leiding van Willem Mengelberg, offi cieel geïntroduceerd Rechtstreekse opna men, die in de jaren 1939-1940 door de AVRO werden gemaakt, hebben de reali sering van deze serie, die onder andere de Beethovencyclus en symfonieën van Mah ler, Schubert, Brahms en Franck omvat, mogelijk gemaakt. Het uitbrengen van deze „Documenta Mnsicae" serie kan men een muzikaal evenement noemen, niet in het minst ook uit muziek-historisch oogpunt. In 1895, Mengelberg was toen 24 jaar, werd hij benoemd tot dix-igent van het Concertgebouw Orkest, dat toen pas enkele jaren bestond. In een halve eeuw heeft hij uit een orkest, dat 's zomers in de tuin van het Concex-tgebouw voor een gezellig- keuvelend publiek speelde, een ensemble opgebouwd, dat nu nog, terecht een we- reld-faam geniet En nu, het is dit sei zoen tien jaar geleden dat Mengelberg overleed is daar opnieuw dat hoofdste delijk orkest van vóór 1940. Al zijn alle moderne hulpmiddelen te baat genomen, toch is een benadei'ing van de oorspronke lijke klank niet mogelijk gebleken. De uit zending werd opgenomen op glasplaten, waarover een gelatine!aag was aange bracht. Vijf oorlogsjaren hebben de platen in vochtige kelders opgeslagen gelegen. Zeer terecht heeft men retouches tot een minimum bepeikt, om zodoende een maxi mum aan authenticiteit te bewaren. Zuiver geluidstechniscn zijn de opnamen niet ideaal. Violen; vooral in de hogere regis- ters klinken scherp en enigszins „mager", en ook de klankverhoudingen van de ver schillende orkestgroepen zijn niet altijd even mooi. Maar om haar cultuur-histori sche waarde juichen wij het verschijnen van deze serie, die in de loop van het jaar tot twaalf platen zal uitgroeien, ten zeerste toe. Op de exemplaren die thans reeds gereed zijn, staan Beethoven's Vijfde, Zesde, Ze vende en Negende Symfonie, Schubert's Onvoltooide en Rosamunde-muziek, de Symfonie no. 1 van Brahms, en Strauss „Don Juan" met tenslotte de symfonie in d van Franck Heppener en Van Hemel) in opdracht van het departement zijn geschreven. Het gehele programma wordt door de radio overgenomen en door de NCRV voor het binnenland, door de Wereldomroep naar het buitenland uitgezonden. Bij de voor bereiding van dit, voor het orkest bijzon der zware programma, ondervindt de di rigent veel steun van de jonge musicus Frits Kox, die momenteel als aankomend dirigent een stage bij ons orkest doorloopt. Het is natuurlijk heel aantrekkelijk dat deze manifestatie van het scheppend elan in de muziek te Haarlem kan plaatsvinden, door de medewerking en de inspanning van zovelen. Het is te hopen dat de Haar lemse muziekliefhebbers het hierbij niet zullen laten afweten. Mogen zij door hun aanwezigheid tonen dat binnen hun oude veste nog andere levende waarden kunnen gedijen dan de schoonheid van hun tulpen en de charme van hun bloemenmeisjes. (Van onze correspondent) WENEN Op de leeftijd van 74 jaar is vrij plotseling overleden Erhard Busch beck, die 42 jaar lang dramaturg en eer ste secretaris van het Burgtheater te We nen is geweest. In die lange periode hebben zeventien dii-ecteuren aan het hoofd gestaan van deze vooraanstaande schouwburg in het Duitssprekende taalgebied, maar Busch beck wei'd niet vervangen en heeft onaf gebroken het werk van dramaturg en van technisch leider verzet. Oostenrijk verliest hiermee een van de meest bekwame theaterpersoonlijkheden. Buschbeck werd nog door Hermann Bahr aan het Burg theater verbonden, waardoor hij zijn bes te krachten en vooral zijn spreekwoor delijke kalmte en zelfbeheersing heeft op geofferd. Hij was bevriend met Trakl, Bahr en Daubler en had zich tevens een naam verwoxwen als schrijver van gevoe lige novellen en uiterst fijne impressies. In de demi-finale van het Internationale Vocalistenconcours te 's-Hertogenbosch, waarvan de voorselectie thans geëindigd is. zullen vandaag achtentwintig zangers en zangeressen uitkomen. Het zijn veer tien sopranen, een alt, vijf tenoren en acht bassen-baritons. De Engelsen zijn in de demi-finale het sterkst vex-tegerwoordigd met zeven deel nemers, gevolgd door vijf Nederlanders en drie Hongax-en. Van de 101 deelnemers, die voor het concours hadden ingeschreven zijn er thans dus 73 door de jury terugge wezen. Zowel de demi-finale als de finale, die morgen wordt gehouden, begint 's morgens om tien uur in de Casinoschouw burg te 's-Hertogenbosch. Prijsvraag Ons Erfdeel. De redactie van het cultureel tijdschrift Ons Erfdeel schrijft voor 1961 een litteraire prijsvraag uit voor een monografie. De prijs bedraagt 5000 Belgische franken of de waarde hier van in elke andere munt. Naast deze prijs wordt een bedrag van 1000 Belgische fran ken beschikbaar gesteld voor premies. Gevraagd wordt een monografie over de Frans- of Zuidvlaamse letterkunde, over een Frans- of Zuidvlaams letterkundige of over een figuur die voor de Nederlandse cultuur in Frans- of Zuid-Vlaanderen van betekenis is geweest of nog is. De jury be staat uit: André Demedts (België), voorzit ter en als leden: Marcel Coole (België), Robert Victoor (Frans-Vlaanderen), dr. J. E. van den Griessche (Frans-Vlaanderen, dr P. C. Paai-dekooper (Nederland) en dr. A. de Vin (Nederland); secretaris is Jozef Deleu. De inzendingen kunnen worden gezonden aan Jozef Deleu, hoofdredacteur van Ons Erfdeel te Rekkem, West-Vlaanderen, Bel gië, vóór 15 juni 1961. Johan van der Zalm. Johan van der Zalm, eerste tenor bij de Nederlandse Opera, is uitgenodigd door de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen het komende seizoen mede te werken aan uitvoeringen van Aïda, La Forza del Destino en Turan- dot, onder leiding van Luigi Martelli. Eind september worden de eerste uitvoeringen gegeven Universitaire pers. Met ingang van 1 september is de Universitaire Pers te Lei den gaan samenwerken met de uitgevers maatschappij Van Gorcum te Assen. In navolging van de bekende Oxford- en Cambridge University Press, werd in 1947, vooral door toedoen van prof. mr. M. E. Meijers de Universitaire Pers Leiden ge sticht. De stichting heeft tot doel het uit geven van wetenschappelijke werken, ont staan in het kader der Leidse Universiteit. De samenwerking met Van Gorcum beoogt de werkzaamheden van de Universitaire Pers verder uit te breiden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Ö3KX»KOKOCCC|»»SOOC«OÖOOCOOOOCOXOCCCCCCOCOOCCCCCOCÖ VOOR DE VIJFTIENDE maal heeft dit jaar plaats de door de Stichting „Gaudeamus" in Bilthoven georganiseerde muziekweek, zoals steeds gewijd aan het werk van de jongste generatie van componisten uit binnen- en buitenland. Wederom staan lezingen, discussies, openbare en studioconcerten op het pro gramma. Hierbij was ook begrepen het eerste concert van de serie „Muziek van deze tijd" die sinds enkele jaren door een combinatie van instellingen op het gebied der muzikale organisatie in Utrecht gegeven wordt. Overigens was slechts de helft van het onderhavige programma aan de muziek van vandaag in engere zin gewijd. Vóór de pauze hoorde men twee reeds klassiek geworden stukken voor strijkorkest van het moderne repertoire: het „Divertimen to" van Bartok en het Concerto in ré van Stx-awinsky. Dit bood te meer gelegenheid kennis te nemen van de zeer goede hoe danigheden van het uitvoerend ensemble, het Brabants Kamerorkest, een groepering van vijftien strijkers uit het Brabants Or kest onder de vaste en doeltreffende lei ding van hoboïst-dirigent Evert van Tright. De uitvoering stond ver genoeg boven de noten om bij Bartók Magyaarse furor met elegische verstilling, bij Stra- winsky acrobatie met exactheid te ver mengen. Na de pauze werd het concert voortge zet met drie werken van niet nader aan geduide auteurs, allen Nederlanders en aangesloten bij de Stichting Gaudeamus. De drie stukken werden geschreven in opdraent van de „Vrienden van het Bra bants Orkest"; een jury, bestaande uit de heren Kees van Baaren, Rudolf Escher en André Jurres, zou vaststellen welke van de drie in aanmerking kwam voor een extra prijs van vijfhonderd gulden. Men luisterde dus met critisch oor naar „Exercitie per arci", naar een „Sympho- nia voor strijkorkest", en naar een Lyri sche Suite voor strijkorkest bestaande uit vijf korte deeltjes. Zoals bekend is de twaalftoonstechniek de schrijfwijze waar van de jongere componisten in vrijwel al le Europese landen zich heden ten dage bedienen. Het ziet er naar uit dat de hier uit ontwikkelde ideeën over het wezen van Twee premières Verdi's Simone Boc- canegra en Strauss' Rosenkavalier vier nieuwe instuderingen Aida, Entführung aus dem Serail, Carmen en L' Elisir d' Amore en negentien eerder uitge voerde werken vormen het repertoire waaruit de Nederlandse Opera in het sei zoen 1960-61 circa 190 voorstellingen zal geven, waarvan minstens 110 in Amster dam. „De moeilijkheden liggen zo goed als achter ons. Met zelfvertrouwen gaan we dit nieuwe seizoen tegemoet", aldus de directie op een persconferentie in Am sterdam. Er werd medegedeeld dat nog niet kan worden gezegd wie de gala-pre mière van Aida, op 16 september zal di rigeren nu prof. dr. Joseph Krips dit door ziekte onmogelijk is gemaakt. Een forse schrede aldus de intendant, mr Evert Cornelis is gezet op de weg 99 In de Werkplaats tot Herstel van Antie ke Textiel te Haarlem is het tapijt „De Bouw van Carthago" (4.05 X 5.60 meter) gereed gekomen, dat in opdracht van de gemeente Nijmegen is gerestaureerd. Het tapijt zal weldra een plaats krijgen in een van de commissiekamers, de zogenaamde „Gouden Kamer", van het Nijmeegse stad huis. Langzaam maar zeker nadert de restau ratie van het kostbare Nijmeegse wand tapijten-bezit. haar voltooiing. Nog slechts twee tapijten zijn in bewerking in de Werkplaats tot Herstel van Antieke Tex tiel te Haarlem De Nijmeegse tapijten zijn verdeeld in drie series: de Verdures-serie van 1665, geweven door Maximiliaan en diens zoon Bartholomeus van der Gucht te Delft. Zij bestaat uit tien tapijten van verschillend formaat en nog twee zogenaamde Wapen tapijten. Voorts de Metamorphosen-serie (begin tweede helft der zeventiende eeuw) bestaande uit zeven tapijten met. voorstel lingen uit de Metamorphosen (Gedaante veranderingen) van Ovidius, geweven op de ateliers van de Antwerpse weversfami- Met ingang van heden is voor één jaar bü het Nederlands Ballet geëngageerd de Russische leraar en balletmeester Abde- rahman Kumusnikov. De heer Kumusnikov is afkomstig uit Leningrad, waar hij een eigen balletschool heeft. Hij geldt in Rusland als een van de beste balletmeesters. lie Wouters. Een tenslotte de Aeneas-serie (begin tweede helft der zeventiende eeuw), wat de Nijmeegse collectie betreft bestaan de uit zes tapijten, met voorstellingen, naar ontwerp van de Italiaan G. B. Roma- nelli, uit de Aeneas van Virgilius. Van deze serie is nog één tapijt te Haarlem in be handeling. Behalve de Nijmeegse serie van zes stuks zijn er in Europa enkel maar losse tapijten uit bekendhoewel uit archi valia blijkt, dat zes tot zeven complete series werden afgeleverd door de firma Wouters. Een hiervan, met goud en zilver erin verwerkt en ongetwijfeld de beroemd ste, was in bezit van het Habsburgse Huis en later van de Oostenrijkse Staat. Deze Weense serre is tijdens de oorlog, nadat Hitier haar hai laten overbrengen naar de Rijkskanselarij te Berlijn, verbrand. In het Museum van Cleveland (Ohio) is een complete serie van acht stuks aanwezig. Donderdag zal in Zwolle de bouw van het eerste complex woningen voor het eerste in de nieuwe polder Oostelijk-Fle- voland te stichten dorp worden aanbe steed. De aanbesteding heeft betrekking op een plan voor 155 huizen, waarvoor de straten en riolering reeds klaar zijn. Met de bouw van deze woningen wil men zeer binnenkort beginnen. De bedoeling is, dit jaar aanbestedingen te houden voor de bouw van tezamen 450 panden voor Dron- ten. In dit aantal zijn winkels en open bare gebouwen begrepen. Dronten, dat na Leliestad het grootste dorp van Oostelijk- Flevoland zal worden, is ongeveer 14 kilo meter ten westen van Kampen geprojec teerd. naar een vast ensemble. Het aantal vaste solisten heeft nu de vijfentwintig bereikt. Aan de lijst van sopranen zijn toegevoegd Antoinette Tiemessen (uit Augsburg), Ma rilyn Tyler (vorig jaar gastcontractante) en Gerry de Groot (uit de opleiding). De vier sopranen op gast-jaarcontract zijn Gré Brouwenstijn, Mirella Freni, Erna Spoorenberg en Jeanette van Dijck. Bij de alten zien we Cora Canne Meyer weer als vaste soliste. Mimi Aarden en Anny Delorie hebben jaarcontracten gesloten. Op de lijst van de vaste tenoren komen nu ook voor Wim Koopman (uit de oplei ding) en de Belgische Nederlander Simon van Trirum. Arjan Blanken is gast-jaar- contractant. Bij de vaste baritons is nu genoemd de- amerikaan Jess Walters, die vorig jaar nog aan Covent Garden was verbonden. Onder de bassen is opgeno men Piet van den Berg (uit de opleiding). Guus Hoekman, Arnold van Mill en Ge- i-ard Groot hebben een gast-jaarcontract gesloten. Als gasten zullen onder andere optreden Hans Kaart en Theo Baylé. Gastdirigenten in het komende seizoen zijn onder andere Antal Dorati, Jean Four- net, Jaroslav Krombholc en Alexander Krannhals. De laatste komt de opvoerin gen van Peter Grimes en van Entführung aus dem Serail leiden. Opnieuw uitvoeren van een Nedei-landse opera is voorshands onmogelijk gebleken. Wel zal Janatsjeks Jenufa in het Nederlands gezongen wor den. Als regisseurs vermeldt het tablau de la tx-oupe: Wolf Dieter Ludwig als chef regisseur, Frans Boerlage, Antal Dorati, dr. Georg Hartmann, Alexander Pichler, dr. Friedrich Schramm, Hanus Thein en Frans Vx'oons. Het aantal verkochte abonnementen voor twaalf voorstellingen is thans reeds groter dan vorig jaar in totaal is geplaatst tei-wijl dat voor zes voorstellingen niet is teruggelopen. Dit jaar zijn voor het eerst ook in Rotterdam en Utrecht abonne mentsvoorstellingen ingevoerd. In Rotterdam heeft vanochtend de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rooi vink, het Instituut voor Elektronische Administratie geopend. Dit instituut is enkele maanden geleden opgericht door een vindingrijke Rotterdammer, de heer A. van Mil, fir mant van een stukadoorsbedrijf, die zich tot dan toe bezig hield met de loonad ministratie van zijn eigen personeel. Bij dit werk kwam hij op de gedachte, dat de loonadministratie langs elektronische weg sneller en goedkoper zou kunnen ge schieden wanneer deze maar van voldoen de omvang was. Hij richtte toen het in stituut op dat als eerste in Nederland te gen betaling dit tegenwoordig zeer gecom pliceerde werk voor (pax-ticuliere) derden verricht. Het instituut maakt nu reeds voor 7500 werknemers verdeeld over twintig middel grote bedrijven de loonzakjes met daar bij behorende strook klaar. Elke werkge ver krijgt zijn gevulde loonzakje donder dags thuis bezorgd. Per man per week kost hem dat ongeveer 65 cent, hetgeen een besparing van ongeveer 35 pet bete kent. De meest ingewikkelde loonberekenin- gen zijn in het instituut teruggebx-acht tot een paar drukken op de knop. Het loon van een werknemer die in een week in zes verschillende gevarenklassen heeft ge werkt, die vorstverlet heeft gehad, die nog een ongeval kreeg en die onder ver schillende bedrijfsverenigingen valt kan in enkele seconden gespecificeerd worden opgegeven. Met de bestaande capaciteit aan elek tronische inachines kan het loon voor 20.000 mensen worden klaargemaakt. Een nog grotere rekenmachine is in bestelling. Zodra die in Rotterdam is gearriveerd is er praktisch gespi-oken geen grens meer aan het aantal te vullen loonzakjes. Als het zover is zal men in het instituut ook opdrachten voor wetenschappelijke bere keningen kunnen geven. de voxtïx het componeren voorlopig zullen blijven beheersen. Daar de drie werken alle door „begin ners" gecomponeerd waren want onder de huidige constellatie kan een componist slechts heel langzaam „rijpen" leken ze als twee druppels water op elkaar. De zelfde haarspeldformules, hetzelfde ave rechtse gejammer, dezelfde spastische schokjes en stootjes. Misschien dacht de jury er ook zo over. Want nadat de di recteur van Gaudeamus, de heer Walter Maas, enkele vriendelijke woorden gespro ken had tot de dirigent en de leden van het kamerorkest, kwam de voorzitter van de jury, de heer Kees van Baaren, de uit spraak van de jury publiek maken. Hij deelde mede dat de jury geen termen aanwezig had gevonden om één van de drie ten gehore gebrachte werken met de uitgeloofde prijs te bekronen. Een effect volle anticlimax. Sas Bun ge Tot 11 september is in „De Ark" een expositie van plastieken, schilderijen en aquarellen van Th. Wieringa te zien. Wij kennen zijn vader, de maker van die aar dige historischs diorama's en wij herkennen zijn vader hier direct in een portret dat Wieringa boetseerde. Bekend kwam ook ons direct voor een kop van een vrouw. Het bleek een portret van Maria Callas te zijn. Dan gaat men vermoeden, dat Wieringa ook wel naar foto's werkt. Dat vermoeden lijkt een bevestiging te vinden in de levenloosheid van een ander. Het moet bij een vermoeden blijven in dit geval, omdat verschillende zaken, die Wie ringa toch wel zeker naar de natuur maakten ook zo levenloos zijn. Wieringa, werd mij verteld, zou tekenle raar zijn. Gezien zijn naar een zelfportret te schatten leeftijd zou hij daartoe examen moeten hebben doen in een tijd dat voor dat examen het vak „buitenschetsen" nog niet bestond. Moge dat ook niet zeker zijn, zeker is wel dat Wieringa voor buitenschet sen thans net aan voldoende zou halen. Dit door enige bekwaamheid, waarover Wierenga wel beschikt bij het aquarelle ren. Om een 7 te halen moet het werk van een kandidaat voor de middel baar akte tekenen er toch wel wat ple zieriger uitzien. En blijkens de resulta ten op zo'n examen kan dat ook. Werkelijk, Wieringa exposeert veel te vroeg. Hij beschikt weliswaar over enige techniek, hij geeft er blijk van tekenen geleerd te hebben. Maar daar alleen mee maakt men nog geen kunst. Wie het zuiden mint vindt in Wieringa's aquarel len misschien aardige hex-inneringen, zo als men die ook wel in foto's vindt Met werk van bijvoorbeeld de ons hier wel bekende Funke komt men in de sfeer van het zuiden. Met de nu al weer enige tijd geleden te Amsterdam geëxposeerde gou aches van Steyn zat men bij wijze van spreken in de hitte van het zuiden. Wie ringa voelt wel dat hij iets eigens moet vertellen, maar komt te weinig boven het sentimentele uit in een enkel ding met meer bedoelingen dan alleen maar af te beelden. Of wel denkt hij met een vondstje iets te bereiken, gelijk in zijn kleine schil derijtje, dat hij „Drie gratiën" noemde. Maar juist in dat schilderijtje zit een gevoelig geschilderd stukje landschap, dat veel meer waard is dan Wieringa's vondst van twee beelden en een naakt. Wel leuk is het beeldje van het joch „Menno", een onderwei-p, dat het overigens gauw doet. Bob Buys Zaterdagmiddag is in „Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158 in Bloemendaal, de tentoonstelling van schilderijen en teke ningen van de Aerdenhoutse amateur schilder D. P. H. Wentzel officieel door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, geopend. Nadat de voorzitter van het comité „Ten toonstellingen Bloemenheuvel", de heer G. van Eek, een korte inleiding had gehouden, waarin hij zei blij te zijn het nieuwe sei zoen in „Bloemenheuvel" met een expositie van de heer Wentzel te kunnen beginnen, gaf hij het woord aan de burgemeester. Dr. Peereboom Voller wees erop dat de heer Wentzel een actieve rol heeft ge speeld bij de totstandkoming van tentoon stellingen van werken van beroepskunste naars en amateurs in Bloemendaal, onder meer omdat hij steeds de affiches voor die exposities heeft vervaardigd. De burge meester zeide verheugd te zijn, dat de heer Wentzel, die tot de groep der amateurs behoort, thans ook in de gelegenheid wordt gesteld zijn werk te tonen. Indien men al zijn werk zou willen tentoonstellen, dan zou dat nog veel meer zalen in beslag ne men. Hij prees de werklust van de schilder, die zich gelukkig voelt, als hij zijn ge dachten en gevoelens op papier kan uit drukken. De heer Wentzel schildert in hoofdzaak landschappen, aldus de burge meester, waarbij lijn en kleur hem dier baar zijn en de mens slechts een onderdeel vormt. De kleuren die, hij gebruikt zijn zeer elementax,- Hoewel blauw bij vele schilders blijk geeft van pessimisme, is dit bij Wentzel geenszins het geval. Hij heeft vooral ook veel reistekeningen gemaakt. Voorts merkte de burgemeester op, dat wij thans hoogtijdagen van het amateurisme beleven en hij voegde eraan toe, dat de amateur-kunstenaar een gelukkig mens moet zijn, want hij staat vrij. Uit zijn werk spreekt de vreugde van het maken en het zien. Aan kleur gaat hij zich te buiten en zo schildert hij bijvoorbeeld een Hollandse lucht boven een Italiaans landschap. Het is ook niet moeilijk zijn kunst te verstaan, omdat die de mens direct aanspreekt, aldus besloot de burgemeester zijn openings woord en tenslotte bood hij aan mevrouw Wentzel een bos rozen aan. De tentoonstelling, die van 4 tot en met 18 september zal duren, zal dagelijks ge opend zijn van tien tot vijf uur; 's zondags van twee tot vijf uur. Iedere maandag-, woensdag- en vrijdagavond zal zij tevens van acht tot tien uur geopend zijn.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7