Bloem en meis j es reikten 58000 anjers uit op Schiphol Mobiele brandweercolonne hield in Parkwijk generale repetitie Groot waterverbruik in 1959 en geringe nuttige neerslag Vrijdag begint in Haarlem het jubileumtoernooi van „Het Oosten" Wereldreizigers zijn aangenaam verrast De matterne bril apfeien WEE ER Bloemenmeisjes niet meer naar Schiphol: Een man. Een pijp! Pijp met Voortrekkers... Niemeijer Voortrekkers! De zachtste! De geurigste! NIEUWS van de RENAULT-FABRIEKEN GARAGE „DEN HOUT" GARAGE HARDEBELT Scheltinga favoriet in het invitatietoernooi WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Speeltuin DVS viert derde lustrum K U K N 'S „KARASYIELLA'S" Provinciaal Waterleidingbedrijf Faillissementen Als zondagmiddag de Haarlemse bloemenmeisjes de laatste bloem bij een aan komende reiziger of reizigster hebben opgespeld, zal dat ongeveer de 58.000ste zijn. "Van 15 juli tot en met 11 september hebben namelijk iedere dag vier bloemenmeisjes er op onze nationale luchthaven Schiphol voor gezorgd dat de naam van Haarlem niet ongenoemd bïeef. Iedere middag waren ze om twaalf uur present om de passa giers met een charmante glimlach en een gekleurde anjer te ontvangen. Er is daar hard gewerkt al zijn de glimlachende verschijningen er niet onder gebukt gegaan. Maar het valt niet mee om op het spitsuur zo'n vijfhonderd bloemen op te spelden bij Amerikanen, Russen. Fransen of bezoekers uit Iran met alle spontane vriendelijk heid die nu eenmaal bij de Haarlemse bloemenmeisjes hoort. Ze moesten vaak onder moeilijke om standigheden werken zegt de directie van de luchthaven Schiphol, maar het is alle maal prima verlopen. Alle bezoekers waren prettig verrast, ook door de wijze waarop het allemaal gebeurde. Ook de luchtvaartmaatschap pijen waren bijzonder tevreden. Dit zou het begin van een goede traditie kunnen zijn. Over dat laatste kon de direc teur van Haarlems Bloei de heer Van Wil lige nog niet veel zeggen. tiet is moeilijk om de meisjes te krij gen voor dit werk en we weten nog niet wat we het volgend jaar zullen doen, Gisteravond zijn de meisjes voor het laatst allemaal samen geweest en hebben het einde van hun werkzaamheden voor dit jaar op Schiphol gevierd. Dat einde is er officieel pas elf sep tember. Uit de vele gesprekken bleek duidelijk hoe leuk ze het werk zelf vinden en welke mooie avonturen ze hebben mee gemaakt, zoals de meisjes die 'n ont moeting op Schiphol hadden met een zakenman uit Parijs die precies de kleur van hun ogen en andere kenmer ken opschreef. Niet om er later een portret van te maken maar om hun echte Franse parfum te sturen die precies bij hun type past. Of die burgemeester uit Bagdad die vroeg of zij die meisjes waren die zijn zoon in Londen had ontmoet. Het wa ren niet, dezelfde meisjes maar het waren inderdaad Haarlemse Bloemen meisjes. Het is trouwens opvallend dat veel reizigers de meisjes kennen uit bij voorbeeld Stuttgart of Glasgow. Ze zijn een begrip geworden niet al leen voor Nederland. Advertentie verhoogt uw persoonlijkheid, geeft u meer zekerheid, brengt u meer succes Voor iedere heer brengen wij een bril die hem staat en bij hem past. Gr. Iïoutstr. 1G8 b/d Houtbrug De afdeling „DVS" van het Haarlems Speelluinverbond bestaat woensdag 15 jaar. Ter gelegenheid van dit derde lustrum houdt het bestuur in het clubgebouw aan de Von- delweg in Haarlem-Noord een receptie van half acht tot half tien. De speeltuinvereniging „D.V.S." (Door Vrede Saamgebracht) is na de bevrijding voortgekomen uit de buurtvereniging van die naam. Op 1 oktober 1949 had de opening van het clubhuis aan de Eksterstraat plaats. In 1955 moest het gebouw echter verdwijnen ten behoeve van 't nieuwe gymnastieklokaal van -de P.H. van der Ley school. Op 23 juli van dat jaar kon D.V.S. zijn nieuwe speeltuin aan de Vondelweg in bezit nemen, waarna in 1957 het fraaie clubgebouw volgde. Uiteraard heeft het bestuur van D.V.S. bij de viering van het 15-jarig bestaan in de eerste plaats aan de jeugd gedacht. Donderdagavond wordt een gekostumeerde korfbalwedstrijd gespeeld die om zeven uur begint. Vrijdagavond is er een straatteken- wedstrijd voor kinderen van acht jaar en ouder in het clubgebouw. Onder de titel .Door de jeugd voor de jeugd" zal op zater dag 10 september een feestmiddag worden gehouden die zaterdag 17 september herhaald wordt. De oudere leden kunnen zondag 11 en maandag 12 september deelnemen aan een klaverjastoernooi. Een feestavond op zondag 17 september in het clubgebouw zal de ju bileumviering besluiten. Hier zij.' de Haarlemse bloemenmeis jes d,ie op Schiphol hun dienst hebben gedaan nog eens allemaal bij elkaar. We zijn eerst begonnen om de dames een bloem aan te bieden maar na een dag bleek dat ook de heren er prijs op stelden te worden voorzien van een keurig Nederlands pi'odukt. De Amerikanen zijn het prettigst waren de meisjes van mening. Maar de Nederlandei's doen een beetje vreemd. De meestcn laten zich wel een bloem opspelden maar doen hem weer af voordat ze Schiphol hebben verlaten. Ze hebben veel gezien in die 58 dagen op Schiphol. Het Nederlands Olympisch team, een afdeling van het Israëlisch le ger dat de vierdaagse moest lopen, men sen van voor en achter het ijzeren gordijn, allen hebben 'n groet van Haarlem en niet in de laatste plaats van Nederland ge had. Wat ze daarvoor terug gaven varieer de van dozen bonbons tot een speldje met hamer en sikkel. De tweede helft van oktober begint het weer, vertelde de directeur van de Stich ting Haarlems Bloei, de heer W. van Wil lige. Dan moeter. we wéér op jacht gaan om geschikte bloemenmeisjes voor het volgend seizoen te vinden. We stellen hoge eisen en zijn niet gauw tevreden. De meisjes mogen zeker niet jonger dan zeventien zijn en lopen niet langer mee dan tot hun eenentwintigste jaar. Ze moeten uit een goed milieu komen en natuurlijk hun talen kennen. We zoeken ze meestal bij de eindexamen kandidaten van de middelbare school. Het is ons niet meegevallen om iedere dag vier meisjes op Schiphol te kunnen krijgen. Soms hebben we de meisjes per dag moeten zoeken. Het valt ook niet mee om in vakantie- Een conflict tussen het Nederlands Zuiverbureau en de Stichting Haarlems Bloei dreigt een einde te maken aan wat de directie van de luchthaven Schiphol noemde, het begin van wat een goeie traditie kan worden. Van vijftien juli tot en met elf sep tember hebben iedere dag vier Haar lemse bloemenmeisjes elke inkomende passagier op Schiphol voorzien van een fraaie gekleurde anjer. Deze aardige geste is bij de passagiers en de luchtvaartmaatschappijen in hij zonder goede aarde gevallen. Iedereen clie er iets mee te maken had was enthousiast, zodat het zeker niet denkbeeldig was dat ook de vol gende jaren de inkomende passagiers op onze nationale luchthaven zouden worden verrast met deze aardige Ne derlandse bloemengroet. Het Nederlandse Zuivelbureau, ech ter die een stand in de ontvangsthal van Schiphol heeft, is nu plannen aan het voorbereiden om ook meisjes op Schiphol te plaatsen die een Hollands kaasje aan de reizigers zouden moeten aanbieden. De directeur van de Stichting Haar lems Bloei verklaarde dat wanneer dit plan inderdaad zal worden uitgevoerd geen Haarlemse Bloemenmeisjes zich meer op Schiphol zullen vertonen. Wij hebben reeds eerder moeilijk heden met het Zuivelbureau gehad. Ik vind het volkomen onjuist dat zij ons op allerlei manieren imiteren. Wij komen r.iet meer op plaatsen waar de zuivelmeisjes zijn geweest, aldus de heer Van Willige. De luchthavendirectie verklaarde niet afwijzend tegen het voorstel van het Zuivelbureau te staan. Advertentie tijd meisjes te vinden die wel een korte periode willen meedoen maar vaak zelf lang op reis gaan of gaan werken zodat ze geen tijd over hebben. De actie op Schiphol is geslaagd te noe men, aldus de heer Van Willige. Het is een prachtige reclame geweest niet alleen voor Haarlem maar zeker ook voor Ne derland. Het instituut „Haarlemse Bloemenmeis jes", zoals we het na zes jaar werken wel mogen noemen, is een unieke zaak in Euro pa en ver daar buiten. Dat de Haarlemse bloemenmeisjes niet alleen van plaatselijke betekenis zijn be wijzen de uitnodigingen die ze ontvangen van de verschillende kamers van koophan del, van de vei-schillende ministei-ies en andere instellingen die contact met het buitenland onderhouden. Waar Nederland goed voor de dag moet komen ontbreken maar zelden de Haax-- lemse bloemenmeisjes. Dat betekent een compliment natuurlijk voor de meisjes zelf, maar zeker niet in de laatste plaats voor de echtgenote van de directeur van Haarlems Bloei. Mevrouw van Willige is de grote figuur die er voor zorgt dat de meisjes er goed uitzien, en dat ze weten hoe ze zich moe ten bewegen. Zonder mijn vrouw zou ik dit niet voor elkaar krijgen, zegt meneer Van Willige Advertentie OP IEDERE BRUILOFT EN PARTIJ Banketbakkerij Hoogerwoerdstraat 11 Pijn boomstraat 96 Telefoon 53158 Blijkens het jaarverslag van 1959 over het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord- holland is het afgelopen jaar gekenmerkt door veel zon, weinig regen en een lage afvoer van de Rijn. Dit betekende voor het bedrijf een groot waterverbruik, een geringe nuttige neerslag in de duinen en een relatief hoge concentratie verontreini gingen in het infiltratiewater. De afgeleverde hoeveelheid water steeg met 14 percent tegenover een gemiddelde van 2,75 percent in de tien voorafgaande jax-en; een dei-gelijke stijging stelde aan "net bedrijf in het bijzonder gedurende de topdagen hoge eisen. Teneinde aan die eisen het hoofd te kunnen bieden zijn ver schillende plannen tot vergroting van het transpoi'tvermogen in voorbereiding. Door het gereed komen van een aan- jaagstation in de ruwwaterpei'sleiding van Castricum naar Bergen zal in 1960 en vol gende jaren het transport van i'Uwwater naar Bergen geheel kunnen worden aange past aan het vei'bruik en dan pas zal de onttrekking van het duinwater geheel in ovei-eenstemming met de hoeveelheid kun nen worden gebracht die duurzaam aan de duinen kdn worden onttrokken. De zwai'e belasting van de Rijn met vele vei'onti'einigingen had een verhoging van de concenti-atie van smaakstoffen tenge volge. Gedui'ende een aantal weken is de inlaat van infiltratiewater om die reden verminderd en enkele dagen zelfs geheel gestopt. Aan de behandeling van het water met chloordioxyde werd een behandeling met actieve kool vóór de filterfase toege voegd. De kwaliteit van het water voldeed op de meeste dagen aan redelijke eisen. De groei van het bedrijf zette zich weer regelmatig voort. Het aantal abonnemen- ten steeg door 5.800 nieuwe aansluitingen tot ruim 169.000 tei~\vijl het hoofdleidingnet door de aanleg van 103 km. nieuwe leidin gen nagenoeg een lengte van 3.700 km. bereikte. De investeringen bedroegen aan het ein de van het jaar totaal 64.589.000. De recreatiemogelijkheid voor kampeex'- ders werd belangrijk vergroot door de aan leg van de camping Castricum. Deze is opgezet voor een maximale bezetting van 500 standplaatsen. Een belangrijke aan winst is ook de inrichting van de natuur historische collectie als een permanente tentoonstelling in een daarvoor beschikbaar gestelde ruimte. Door verschillende als regel slechts éénmalige oorzaken stegen voor het eerst na een aantal jaren de inkomsten in 1959 sterker dan de uitgaven, n.l. van 10.150.000 tot 11.850.000 zijnde 16,5 per cent tegenover een stijging van 12,3 per cent in 1958 welk laatste percentage reeds hoog was als gevolg van de invoering van een tariefsverhoging per 1 januari 1958. De toeneming van de uitgaven beliep 5 per cent ten opzichte van het voorafgaande jaar. De gunstige financiële resultaten worden in de eerste plaats verklaard door de ho gere wateropbrengst van 962.000. Totaal werd in het eigen voorzieningsgebied 33.552.916 rn3, (4.200.000 m.3 water meer dan in 1958) afgelevei-d waarvan in de ongeveer 42.000 bemeterde percelen 1.800.000 m3; daarvoor werd een meei-op- brengst van 700.000 ontvangen. Wanneer wordt aangenomen dat de eigen lekverlie zen gelijk zouden zijn gebleven, dan is aan de niet bemeterde percelen 2.400.000 m3 meer geleverd met een stijging van de inkomsten (in de eerste plaats als gevolg van het accres door de nieuwbouw) van rond 245.000. Advertentie Advertentie Ondanks werktijdverkorting produceert RENAULT, de meest geautomatiseerde automobiel fabriek ter wereld. 3000 voer tuigen per dag, waarvan 2000 Dauphines. Wilt u eens kennis maken met zo'n snelle, makkelijk wendbare, zuinige 5625.auto, vraag dan een gratis proefrit bij de A-dealer: Wagenweg 166 - 168 Telefoon 12138 en 15056 of bij de B-dealer: Rijksstraatweg 249 - Tel. 57455 De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: P. K. Nederlof, loodgieter, Pythagorasstraat 5, IJmuiden. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. J. W. Crefeld, M. Meerveld, aannemer. Schalkburger- gracht 21 rood, Haarlem. Rechter-Commis saris: mr. N. Reeling Brouwer en curator: mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, Wilhel- minastraat 5. Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: W. Beverwijk, koopman, Dullaertsstraat 20 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Peters en curator: mr. G. J. Vermeulen, Lo- rentzplein 20, Haarlem. J. H. de Ruijter, Slauerhofstraat 41 II te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen en curator: mr. G. J. Vermeulen. ZANDVOORT SPAARDE Bij de Nutsspaarbank in Zandvoort be liepen de inleggingen over de maand augustus 421.215,en de terugbetalingen 138.510,zodat het spaaroverschot niet minder dan 273.705,bedroeg. Het inleggerstegoed overschreed hier mede een bedrag van drie miljoen gulden en bereikte een totaal van ƒ3.131.266, In genoemde maand werden voorts 66 nieuwe spaarders ingeschreven, waarmede het totaal aantal inleggers steeg tot 3034. Tevens werden in augustus 41 nieuwe spaarbusjes uitgegeven. 164 busjes met een totale inhoud van 8.719,34 werden ge ledigd. Zoals wij reeds hebben gemeld heeft gisteren een mobiele brandweercolonne van de Bescherming Bevolking in de Haar lemse stadswijk Parkwijk een grootscheepse oefening gehouden, waarbij het erom ging een grote denkbeeldige brand te blus sen. De bijna zevenhonderd manschappen hebben met hun honderd voertuigen voor een groot, deel van de morgen het stadsbeeld in Parkwijk beheerst. Velen konden zien hoe de op herhaling zijnde dienstplichtige mannen zich met veel enthou siasme aan hun taak hebben gewijd. Het uitrollen van de slangen over soms grote afstanden ging gesmeerd en met veel plezier werd daarna hel denkbeeldige vuur bestreden. Achtenveertig spuiten konden per minuut 112.000 liter water op de loeiende vlammen" doen neerkomen. Gelukkig was het doel van de brandspuiten dinsdag beperkt tot braakliggende terreinen. Als de nood echter aan de man komt kunnen de mobiele colonnes ook met een zelfde paraatheid echter calamiteiten bestrijden. De foto geeft een beeld van de oefening van gisteren, die diende als „generale repetitie" voor een dergelijke oefening, die vandaag in het Amsterdamse Slotermeer wordt gehouden. v'anneer vrijdagavond in het gebouw ultura" aan de Jansstraat in Haarlem iet Oosten-jubileum schaaktoernooi" be nt zal in de invitatie-groep de ontmoe- ng Th. D. v. ScheltingaC. Orbaan xnder meer de belangrijkste gebeurtenis in de eerste ronde zijn. Beide spelers jn namelijk min of meer favoriet in m gezelschap waarvan ook J. T. Ba- endregt, M. Jonkman en B. J. Withuis 'cel uitmaken. De Indonesiër Tan zorgt oor het internationale tintje in deze ster- <c groep. Het is in een zeskamp altijd moeilijk een uitgesproken favoriet te tippen. Een kleine tegenslag blijkt in zo'n korte wed strijd vaak van beslissende betekenis Niettemin wagen wij het de geroutineer de Th. D. van Scheltinga als de grootste kanshebber aan te wijzen. Dat de ovei'ige spelers zich beslist niet zonder meer voor de eindzege zullen laten uitschakelen staat wel vast hoewel wij ons niet kun nen vooi'stellen dat Jonkman en Withuis een ernstige bedreiging zullen vormen. Met belangstelling mag men ook de verrich tingen van Tan tegemoet zien. Deze al jax-en in Nederland studerende student heeft meer dan eens getoond een goede aanleg te hebben. Behalve Th. D. van Scheltinga-C. Orbaan vermeldt het pro gramma voor de eerste ronde nog dr.J. T. Barendregt- M. Jonkman en B.J. Wit huis- H. L. Tan. De normale aanvangstijd van de wed strijden is 19.30 uur. Slechts de partijen van Th. D. van Scheltinga beginnen al om 18.00 uur. Toch wel jammer daar in zo'n kleine groep zo gauw een vex'brokkeling ontstaat en vooral in de beslissende ron den de kans aanwezig is dat de later be ginnende spelers al weten waar ze aan toe zijn. In de lagere afdelingen treffen wij nog tal van sterke schakers aan. Voor de hoofdgroepen zijn o.a. inschrijvingen bin nen gekomen van J v.d. Berg (De Torens), F. Hildama (V.V.V.), G. Kranendonk (De Pion), J. H. Wilmink en J. H. Verleur (V.A.S.), W. Krijnen en R. Mol (.VH.S.), K. Steijn (Kijk Uit) en van de organiseren de vereniging de gebroeders A. en S. Herfst J. Wolff en C. Koster. Allemaal namen die een mooie strijd doen verwachten. De opening zal vrijdagavond plaats heb ben door de voorzitter van „Het Oosten", de heer J. de Mare. De wedstrijdleiding is ook dit jaar weer in de bekwame han den gelegd van de heren C. Rothert en J. v.d. Moot.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5