Vergeefs arrestatiebevel deed Loemoemba's prestige stijgen Alle dubieuze margarine is thans uitgeschift OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Zuidafrikaanse politie zet bisschop Reeves het land uit TEGENSLAG VOOR ICASAVOEBOE Ghana dreigt contingent aan UNO te onttrekken, VAR dééd het al Borst Mid Bolletje/* V-J Loonbeleid vandaag in bespreking B. en W. van Amsterdam spraken met ministers Unilever N.V. biedt schadevergoeding aan IS Zo nodig verkoop van koeihuisboter 75e JAARGANG No 56 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 305e JAARGANG No 209 Te vroege zelfstandigheid drijft Nieuw-Guinea in armen van Indonesië MADEMOISELLE - UW JURK! Veranderlijke bewolking Aan het strand de échte eierbeschuit Als u gaat verhuizen In de krant van heden: Het woord is aan... De IJtunnel Dagelijks beraad over de prijzen in de etalages van Vogelzang Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Ambassadeur in Australië SYDNEY (UPI) De nieuwe Neder landse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, heeft zaterdag bij zijn aankomst te Sydney verklaard, dat Oost- en West- Nieuw-Guinea wellicht in de toekomst één land zullen worden. Dr. De Beus ontkende de berichten, als zou Nederland van plan zijn West-Nieuw-Guinea te internationali seren. Hij waarschuwde voor het gevaar, dat een situatie als in Kongo zich in Nieuw- Guinea zou ontwikkelen. Dit gevaar be staat, zei hij, als Nederland gedwongen zou worden te vroeg Nederlands Nieuw-Guinea onafhankelijk te maken. Dr. De Beus. de voormalige Nederlandse ambassadeur te Moskou, verklaarde, dat het Indonesië ernst is om West-Nieuw- Guinea over te nemen en dat het hierin door de Russen gesteund wordt. Volgens dr. De Beus had Nederland veel begrip voor de Australische noodzaak goe de vrienden met Indonesië te blijven, maar was het nodig, dat Australië en Nederland samen zouden werken om de ontwikkeling van het gebied te bespoedigen. De ambassadeur was bang, dat de be volking van Nieuw-Guinea in de armen van Indonesië gedreven zou worden indien Nederland gedwongen zou worden haar te vroeg de onafhankelijkheid te geven. Het zou aan de bevolking zelf overge laten moeten worden om te beslissen of Oost- en West-Nieuw-Guinea en de daar dichtbij gelegen eilanden tot een Mela- nesisische staat gevormd zou worden, aldus dr. De Beus. LEOPOLDSTAD (Reuter, AFP en UPI). Het bloedvergieten is volgens mede delingen van een UNO-woordvoerder vrijwel overal in Kongo (ook in Kasai) op gehouden, hetgeen wordt beschouwd als een naleving van de order om het vuren te staken. Maar de binnenlandse en internationale intriges om Kongo hebben de span ning om het hart van Afrika weer verder opgevoerd terwijl de Veiligheidsraad wacht op meer klaarheid inzake de situatie in Kongo. Met dat doel stelde deze tegen de wens van de Sovjet-Unie en Polen zijn zitting op een Amerikaans voorstel voor onbepaalde tijd uit/Inmiddels heeft de Sovjet-gedelegeerde Zorin, weer om een bijeenroeping van de Veiligheidsraad voor hedenmiddag verzocht. Een wonderlijke arrestatiepoging van de zijde van Kasavoeboe heeft gisteren de positie van Loemoemba verder ver sterkt, vooral door een verklaring die de Belgische procureur-generaal die het arrestatiebevel had ondertekend voor een opgewonden menigte Kongolese mili tairen aflegde. De positie van het UNO-leger wordt inmiddels steeds zwakker, nu de Afrikaanse regeringen steeds minder tevreden zijn met wat het UNO-commando hun contingenten laat doen. Na de verklaring van Guinese zyde over een losmaking van een contingent van de UNO, volgde er gisteren een dergelijke Egyptische verklaring en thans heeft ook de Ghanese president Nkroemah gedreigd met terugtrekking van het Ghanese detachement, als Loemoemba niet onmiddellijk weer gelegenheid krijgt voor radio-Leopoldstad het woord te voeren. Ironisch genoeg waren het juist Ghanese UNO-militairen, die gisteravond een poging van Loemoemba om het radiogebouw binnen te komen gewapenderhand beletten Advertentie «Sr flSfs iXi flSt (StI fiSkS (rat flSSl Wpo I Wjvo P •X Net uit de wieg of net met alge- «SL bra begonnen, mademoiselle is •5» een heel dametje als zij zich J* kleedt bij Borst. AJg 'n Verrukkelijke sortering (ma- •j§" ten 45 t/m 105) in tinneroy, in <8® w tweed, in structuurstoffen en •y nóg andere stoffen. Voor warmte, voor charme. En 't blijft zo be- m. •S" tóalbaar bij l> (vroeger Brinkman) .Sj Anegang 19 - Haarlem Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en weinig of geen regen. In het oosten en zuidoosten van het land lagere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij zwakke wind van zee bin- nendrijvende mist en lage wol kenbanken. Temperatuur mor gen 17 tot 19 gr. C. met wat minder fraai strandweer en een kleine regenkans. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: depressie activiteit breidt zich langzaam naar de Noordzee uit. De UNO heeft het radiostation wel weer vrijgegeven, maar niet voor politieke doel einden. Er worden nu allerlei muziekpro gramma's uitgevoerd. Naar het schijnt kreeg ook de minister van Voorlichting van Kasavoeboe's tegen regering, Jean Bolikango, geen toestem ming voor de radio te spreken. Hij was met een zwaar militair escorte naar het station aan de Boulevard Albert gereden om daar het door Ileo gevormde kabinet bekend te maken, maar keerde later onver- richterzake terug. Zijn escorte van ongeveer vijftig mili tairen reed dóór naar het, even verder ge legen huis van Loemoemba en arresteerde deze. Hij werd naar het kampement Leo pold II gebracht, maar was drie uur later weer vrij man. Toen reed hij in een met sirenes loeiende stoet jeeps door Leopold- stad onder toejuichingen van de bevolking. Over wat er in dat militaire kampement gebeurd is, werd alleen bekend wat hij- zèlf er op een persconferentie van vertelde: toen het in het kamp liggende garnizoen hem als gevangene zag aankomen, werd het onrustig, eiste het zijn vrijlating en wilde het uit wraak voor de arrestatie Arivrfevtie onmiddellijk Kasavoeboe en Bolikango gaan arresteren. Maar Loemoemba, die in middels door hen bevrijd was, had hen ge maand dit niet te doen. Omdat het garni zoen een verklaring eiste werd de opper bevelhebber, generaal Loendoela naar het huis van de Belgische procureur-generaal, René Rom, gezonden, met het verzoek aan deze te komen uitleggen waarom hij het arrestatiebevel tegen Loemoemba had ge tekend. Daarop heeft Rom een rede tegen over het garnizoen afgestoken, waarin hij verklaarde zes uur in de woning van Ka savoeboe gevangen te zijn gehouden omdat hij het arrestatiebevel niet wilde tekenen. Ondanks zijn protesten tegen Kasavoeboe, dat deze geen maatregelen kon nemen tegen de premier ,,die het vertrouwen van de beide kamers had gehad" had hij het bevel tenslotte onder druk getekend. Voor het front van de troep had de procureur- generaal daarop de arrestatie onwettig verklaard. Onmiddellijk na zijn vrijlating heeft Loemoemba alle Afro-Aziatische landen om hulp ^verzocht in de vorm van vlieg tuigen, wapens en eei radiozender „ten einde de rust in Kongo te herstellen". Een afschrift van het verzoek is aan de UNO gezonden. Bij uitblijven van de gevraagde hulp zegt Loemoemba zich tot Rusland Ie zullen wenden. De delegaties van de regering-Loemoem- ba èn van de regering-Ileo, welke laatste in opdracht van Kasavoeboe is gevormd, zijn beide in New York aangekomen. Kasavoeboe heeft inmiddels de UNO om vervoer en vrijgeleide voor Tsjombe en andere regionale leiders verzocht teneinde in Leopoldstad een „confe rentie van nationaal begrip" te doen houden. Een afgevaardigde van Tsjombe, Kimba. is inmiddels in Brazzaville aange komen om contact met de regering-Ileo op te nemen. Hij reisde via Noord-Rhodesië omdat de UNO hem verboden had van net door haar beheerste vliegveld bij Eliza- bethstad in Katanga te vertrekken. Overi gens heeft Tsjombe voor de post van vies- premier, die Ileo hem had aangeboden, be dankt. Hij maakt van de gelegenheid ge bruik om zijn eisen zo drastisch mogelijk te stellen en zei in een onderhoud met UPI zelfs „alleen economische banden met Kongo" te wensen. Afrikaanse voorkeur De vice-voorzitter van de Kongolese senaat, Joseph Okito, en de voorzitter van de Kongolese kamer van afgevaardigden, Joseph Kasongo, hebben in een telegram aan Hammarskjoeld meegedeeld, dat de delegatie onder Kanza de enige is, die Kongo kan vertegenwoordigen en dat het Kongolese parlement Kanza en de zijnen heeft aangewezen, hetgeen met Bomboko en zijn beide medewerkers niet het geval is. De afvaardiging, die voorgeeft de nieuwe regering van Kongo te vertegen woordigen, aldus de beide parlementariërs, wo^dt door het parlement niet erkend. Bij monde van algemeen secretaris Diallo Abdoulaye, heeft het secretariaat van de conferentie van Afrikaanse staatshoofden in Accra in Ghana de eis gesteld dat de UNO de vlieghavens en radio weer onder gezag van Loemoemba stellen. Abdoulaye vroeg de leden der conferentie zich te be zinnen op de positie van hun troepen, die in Kongo dienen. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen F. DA MI AANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Twee jaar geleden stortte bij Abadan in Perzië een Martin-Mariner neer. De tien bemanningsleden kwamen bij deze ramp om hei leven. Op de begraaf plaats van Abadan is nu een monu ment onthuld door de Nederlandse ambassadeur in Teheran dr. H. J. Lee- velt. De erewacht werd gevormd door de Perzische marine. pap. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland. 2, 7 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel -3 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Uit stad en omgeving 5, 9 o o 7 Jaarbeurs 7 Onder Ons9 Schalkwijk zoals het wordt9 Beeldverhalen 11 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Boekenhoekje 11 Kunst 11. Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het loonbeleid is vandaag onderwerp van intensief beraad op hoog niveau. Van middag heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid een gesprek met staatsse cretaris Roolvink (Scoiale Zaken). Van morgen zijn vertegenwoordigers van het N.V.V., K.A.B. en C.N.V. in vergadering bij een naar aanleiding van dit gesprek. Het overleg met de staatssecretaris en eventu eel ook met andere leden van de regering zal gaan over de wens tot loonsverhoging, die thans in vele takken van het bedrijfs leven bestaat. Algemeen wordt verwacht, dat de regering thans weinig voelt voor het in beweging brengen van het loon- front. Vooral met het oog op de plannen tot belastingverlaging, die in de troonrede zullen worden aangekondigd. Het overleg met de staatssecretaris zal in de avond uren weer gevolgd worden door overleg tussen de drie vakcentrales. Talleyrand Om iemand goed te leren kennen moet men even aandachtig zijn stem als zijn gelaat bestuderen. Gisteren is in het kabinet van de mi nister-president een bespreking gehouden tussen de minister-president, de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Financiën, van Binnenlandse Zaken en van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid enerzijds en Burgemeester en Wethouders van Amster dam anderzijds over de stand van zaken betreffende het vraagstuk van de IJtunnel. Bijzonderheden over het verloop dezer be sprekingen werden geheim gehouden. Naar de ministeries van Landbouw en Visserij en van Sociale Zaken en Volksge zondheid meedelen is de schifting der mar- garinevoorraden volgens plan verlopen. De handel heeft zich alle moeite gegeven de selectie te doen slagen. Bevestigd wordt dat met ingang van vandaag, 13 september, uitsluitend gevaar loze margarine in de handel is. De opheffing van het aanvankelijk inge steld verkoopverbod geldt ook voor de uit nieuwe produktie der n.v. Van den Bergh en Jurgens afkomstige margarine, derhalve inclusief de in de codelijst gepubliceerde nummers der margarinesoorten. Uiteraard wordt de nacontrole voortge zet. in het bijzonder in enkele gebieden op het platteland, waar de selectie pas in de loop van vanochtend kan worden gecon troleerd. De directie van Van den Bergh en Jurgens n.v., de Nederlandse Unilever- fabriek, deelt mee, dat zij aan hen, die geleden hebben aan de huidaandoening, die wordt toegeschreven aan het ge bruik van Planta, of andere door haar geleverde margarine, de door hen ge leden schade zal vergoeden volgens de rege's, die uitvoerig per advertentie in de daabladen van heden worden aan gekondigd Wettelijke bescherming gevraagd Tn verband met. de gebeurtenissen rond bepaald" soorten margarine delen de Ne derlandse Consumentenbond, het Consu menten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad mede dat hun organisaties gezamenlijk, ter aanbieding aan de betrok ken ministers, een nota zullen opstellen met gedetailleerde wensen omtrent wette lijke maatregelen ter bescherming van de consument teaen schadeliike stoffen. JOHANNESBRUG (UPI) De Angli caanse aartsbisschop van Johannesburg dr.Ambrose Reeves, is vandaag door de Zuidafrikaanse autoriteiten het land uit gezet. De aartsbisschop was, na de schiet partij in Sharpeville, waar hij zelf een onderzoek naar had ingesteld, uit Zuid- Afrika uitgeweken, maar twee dagen geleden teruggekeerd. Hij werd in zijr, kamer in de priorij van St. Benedictus te Johannesburg gearres- steerd en door de politie rechtstreeks naar het vliegveld gebracht, waar hij in een Zuidafrikaans vliegtuig werd gezet terwijl het nog in de hangar stond. Ver volgens werd het vliegtuig door een trac tor naar het stationsgebouw gesleept en konden de andere passagiers instappen. Het vliegtuig vertrok naar Londen, maar een uur na het vertrek was nog niemand op de hoogte van de uitwijzing. Kol. B. Prinsloo, hoofd van de politie, zeide dat zijn mannen gehandeld hadden op bevel van minister van Binnenlandse Zaken Tom Naude, die het deportatiebe vel had ondertekend. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels een communiqué uitgegeven, met de medede ling dat dr. Reeves is gedeporteerd krach tens de immigratiewet. Deze wet machtigt de regering om enigerlei persoon, die geen Zuidafrikaans staatsburger is, uit te wij zen, en hem. hangende zijn vertrek, te de tineren. Dat laatste werd niet toegapst, daar er een plaats in een lijnvliegtuig beschik baar was". KAAPSTAD (UPI) sir de Villiers Graaf, leider van de in oppositie zijnde eenheidspartij, heeft gisteren in commen taar op de deportatie van de Anglicaanse aartsbisschop Ambrose Reeves gezegd, dat het moeilijk is te begrijpen waarom de aai-tsbisschop in het land werd toege laten om 48 uur later als ongewenste im migrant te worden gedeporteerd. De aartsdeken van Kaapstad, de hoog eerwaarde C. T. Wood, zeide dat het de eerste maal was, voor zover hij wist, dat een christelijke kerkelijke leider uit Zuid- Afrika werd gedeporteerd. Hij zei, dat de ï-egering haar deportatie van Reeves moei lijk zou kunnen rechtvaardigen met pu- blikatië van het rapport van de commis sie van onderzoek naar de schietpartij in Sharpeville. een publikatie die dan ook niet is geschied. Bij de overheid zal op uiterste voort varendheid voor het tot standkomen en uitvoeren van deze maatregelen worden aangedrongen. Westduits onderzoek DUSSELDORP (DPA) In Noordrijn- Westfalen wordt thans een officieel onder zoek ingesteld of er margarine met een voor de gezondheid schadelijke emulgator of een anti-spatmiddel in de handel is. Controlelaboratoria voor voedingsmid delen is opgedragen alle margarinesoorten, ook die welke in Duitsland vervaardigd worden, te analyseren. Zij beschikken over de chemische formule van de emulgator, die in Nederland huidaandoeningen ver oorzaakt heeft. In Noordrijn-Westfalen zijn twintig ge vallen van de „jeukziekte" geconstateerd. Volgens verklaring van enkeie zieken zou den deze geen uit Nederland afkomstige margarine hebben gebruikt, maar wel ge bak van Nederlands fabrikaat. De laatste dagen wordt gebak uit Neder land aangevoerd onder schriftelijke garan tie op de verpakking, dat het zonder mar garine is vervaardigd. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM. TEL. 13439 LEIOStSTRAAT (BI) KONINGSPLEIN)' AMSTERDAM TEL 723596 SUSDc DAMES- EN HERENJASJES In een extra vergadering heeft het be stuur van het Produktschap voor Zuivel maandag de vraag onder ogen gezien wat er gedaan moet worden om te voorzien in de sterk gestegen vraag naar roombo ter. Het bestuur meent, dat mede met het oog op de exportverplichtingen op zeer korte termijn gezorgd moet worden voor een noodzakelijke aanvulling van de uit de normale produktie beschikbaarko- mende hoeveelheden boter, zodat aan de sterke vraag van de binnenlandse consu ment naar boter ten volle kan worden vol daan. Hierbij is mede overwogen, dat moet worden voorkomen, dat de boterprijs zal stijgen. Het bestuur heeft de minister van Landbouw en Visserij geadviseerd: 1. het kwantum van 1500 ton verse boter, waar over het Voedselvoorzienings In- en Ver koopbureau (VIB) nog beschikt, voor af zet in het binnenland beschikbaar te stel len tegen een afgifteprijs, die correspon deert met de huidige binnenlandse boter prijs. 2. zo nodig koeihuisboter uit de -voorraden van het VIB ter beschikking van de handel te stellen. Hieromtrent zal dan een dagelijks contact tussen het minis terie en het Produktschap moeten plaats hebben, teneinde te bepalen op welke tijd stip en tegen welke prijs de koeihuisboter moet worden prijsgegeven. Deze maatre gelen zullen er naar verwachting toe lei den dat van nu af voldoende boter voor het binnenland beschikbaar zal zijn. De minister van Landbouw en Visserij heeft zich tijdens een maandagavond gehou den bespreking met deze voorstellen van het produktschap voor zuivel kunnen ver enigen. Advertentie de behaaglijk warme BLOUSES in VIYELLA en MELANETTA. U bent er apart mee. Ze maken jong. Sportief is de snit, verfijnd de kleu ren. Wasecht, kleurecht, krimpvrij. Met 3/4 en lange mouw. Van 39.75 tot 24.50 Grote Houtstraat t.o. Anegang

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1