Amerikaanse atleten waren superieur in Londen Sporti 4 ILF0RD camera Fraai eindspel tussen Orbaan en Apking in toernooi „Het Oosten" Volleyballers starten volgende week met lustrumtoernooi Race op 4 x 880 yards leverde de Yanks een nieuw wereldrecord op „Onze overwinning was volgens verwachtingen" GROOT NIEUWS Set Up toch in de eerste klasse 17 Karim Aga Khan neemt renstallen over Volann Erebus bleef Victor Alswin voor Armin Hary won de 100 m in i0.3 sec. Onderhandelingen tussen KNMV en VOM Jeugdleider Pavlov: Nederlandse ploeg tegen Belgische turnsters Peter Fergus over Kanaal zo juist gearriveerd een echte voor en natuurlijk in elke camera ILFORD's werelds beste film Geselecteerden trainden in Den Bosch Om de Europese beker De Engelse league Pakistaanse hockeyers in Den Haag Twintig landen schreven in voor titelstrijd Titel driebanden Brian London krijgt 1000 boete Gerard van Eijk verloor op punten in Frankfort Scholz bokste onbeslist tegen Don Fullmer DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ruim 40.000 enthousiaste Britse atlctiek- fans hebben woensdagavond in de regen in het White Citystadion in Londen een superieur Amerikaans atietiekteam zien zegevieren in de landenwedstrjjd tegen het Britse Gemenebest, een wedstrijd die voor de tiende keer in successie 'n overwinning voor de „Yanks" opleverde. Een van de hoogtepunten was ongetwijfeld de race op de 4 x 880 yards, die voor de Amerikanen in 7 min. 19.4 sec. een nieuw wereldrecord op leverde. Het oude stond met 7 min. 20.9 sec. op naam van de universiteit van Californië, ondanks het feit dat de lopers Bernie Cun- liffe, Tom Murphy, Jerry Yerman en Jerry Siebert op de tweede plaats eindigden ach ter de Australische (Anthony Blue), Ja maica (George Kerr), Britse (Tom Farrell) en Nieuwzeelandsc (Peter Snell) combinatie die 7 min. 18 sec. precies liet afdrukken. Aangezien alleen atleten van een land een wereld- of Europees record kunnen ver beteren kan de tyd van de gecombineerde ploeg niet worden erkend. Atletiek Peter Snell, die als laatste startte, nad drie meter achterstand op Jerry Siebert, kwam met nog 200 meter te lopen naast de Amerikaan en daarna zegevierde de Olym pische kampioen op de 800 meter met ruim verschil. Sensationeel was de strijd op de 4 x 110 yards. Tom Robinson (Bahama's) liep met iedere stap in op de vertwijfeld tegenstand biedende Les Carney. Beiden vlogen vrij wel gelijk over de eindstreep: het Ameri kaanse team zegevierde nadat de foto had moeten aantonen wie de snelste was. Beide teams noteerden 40.1 sec. De Olympische kampioen discuswerpen Al Oerter liet ook nu geen twijfel over zijn capaciteiten be staan en zegevierde met een worp van 59.14 meter voor Rink Babka (V.S.) met 57.27 meter. Hal Connolly, de man die in Rome faalde, won nu het kogelslingeren met 64.82 meter, zijn landgenoot Willy May won de 120 yards horden in 14.1 sec. voor de Olym pische kampioen Lee Calhoun. John Tho mas sprong onder slechte weersomstandig heden, de aanloop geleek een moeras, 2.13 meter hoog. Irvin Roberson had geen eerbied voor de kampioensmedaille van zijn landgenoot Ralph Boston en won het vèrspringen met een sprong van 7.855 meter tegen Bostons beste verrichting van 7.56 meter, terwijl de reus Bill Nieder bij het kogelstoten een afstand van 19.735 meter bereikte. Bij de invitatiewedstrijden won de drie voudige medaillewinnares Wilma Rudolph de 100 yards in 10.6 sec., liep de Australiër Herb Elliott de mijl voor de 14de maal be neden de vier minuten in 3 min. 58.6 sec., zegevierde de Olympische kampioen Glenn Davis op de 440 yards horden in 50.1 sec. en werd de Nieuwzeelander Murray Hal- berg met ruim verschil winnaar op de 2 mijl in 8 min. 41.8 sec. In Vaesteraas In de Zweedse stad Vaesteraas zijn woensdagavond internationale atletiek wedstrijden gehouden. De beste prestatie werd geleverd door de Zweed Dan Waern, vierde in de Olympische finale 1.500 meter hardloDen, die dit nummer in Vaesteraas won in 3.44.2, voor de Noor Hammarsland (3.46.4) en de Zweed Holmestrand (3.46.5). De Noor Rasmussen won het speerwer pen met 71.37, voor de Fin Mentonen, met 64.28. De 110 m horden was voor de Ame- Karim Aga Khan heeft besloten de be roemde Europese renstallen van wijlen zijn vader over te nemen, opdat ze intact zullen blijven. Dit is heden bekend ge maakt door de trainer van wijlen Aly Khan, Alec Head. De waarden van de stallen met bijna 300 paarden in Frankrijk, Ierland en el ders wordt door deskundigen op tussen de 4 en 12 miljoen dollar geschat. Het testament van Aly Khan gaf enig lid van de familie een optie voor aankoop van de paarden, tegen prijzen die zouden worden geschat door de Britse firma Tattersall's. Sedert de dood van Aly Khan, na een auto-ongeluk op 12 mei van dit jaar, heb ben zijn beste paarden, met de driejarige Charlottesville aan het hoofd, bijna 300.000 dollars gewonnen. Koersen op Duindigt De uitslagen van de woensdag op Duin digt gehouden rennen luiden: Balancineprjjs (1800 m.) 1. Mayfair 1.59.9, 2. Parnassian, 3. Petina. W. 3.10, pl. 2, 1.70, gek. 5.40, cov. 5. Santa Lucia prijs (1200 m.) 1. Sir Edwin William 1.15.8, 2. Pandora, 3. Merryman. W. 2.—, pl. 1.40, 4.20, 2.70, gek. 5.70, cov. 12.40. Legalie-prijs (2040 m.) 1. Yasmine 1.28.5, 2. Y Hanover, 3. Yonker Aster. W. 4. pl. 1.80, 2.50, 1.90, gek. 9.—, cov. 6.90. Lady V-prijs (2100 m.) 1. Xenophon Scott 1.30.1, 2. Xonacatepec, 3. William V. W. 3.80, pl. 1.70, 2.10, 4.90, gek. 9.60, cov. 7.80. Leo Axkit-prijs (2100 m.) 1. Windy Ha nover 1.25.6, 2. Xanthia S., 3. Xita Hano ver. W. 7.90, pl. 2.80, 1.80, 2.80, gek. 6.60, cov. 5.10. Lex V-prijs (2040 m.) 1. Volann Erebus 1.23.2, 2. Victor Alswin, 3. Xema S. W. 2.50, pl. 1.40, 1.70, gek. 3.40, cov. 4.60. Lion prijs (2040 m.) 1. Vanity Hanover 1.23.2, 2 Vainqueur, 3. Ukas. W. f 7.50, pl. 1.70, 1.60, 3.—, gek. 11.50, cov. 3.30. Luxor prijs (2100 m.) 1. Thea Cornelia 1.22.8, 2. Uranus, 3. Vita Kinley. W. 6.70, pl. 2.20, 1.70, 1.80, gek. 4.30, cov. 4.30. Totalisator-omzet 85.830,50. rikaan Cobb, in 14.6, voor de Zweed For- sander, in 14.7. De 100 meter hardlopen werd gewonnen door de Amerikanen Sou thern, in 10.5, voor de Zweed Johnsson, in 10.5. De Nederlandse vèrspringer Henk Visser werd op dit nummer vijfde, in 10.8. De 1 500 hindernis was voor de Zweed Tjoernebo, in 3.59.0, de beste tijd dit jaar waar ook ter wereld gemaakt op dit num mer. De Antilliaan Spence won de 400 meter in 47.6, voor de Zweed Petterson, in 47.3. Het hoogspringen was voor de Rus Bolstjov, met 2.09 meter, voor de Zweed Petterson, met 2.05. De 200 meter werd gewonnen door Antilliaan Bertrand, in 21.3. Op de 100 meter was Bertrand derde in 10.6 en op de 800 meter door de Zweed Knuts in 1.50.1 gewonnen even eens derde, in 1.53.4. De Rus Gorajev won de hinkstapsprong met 15.54 meter en de Rus Desjatjikov nam de 3.000 meter in 8.24.0 voor zijn rekening. De Olympische kampioen op de 100 me ter Armin Hary zegevierde woensdag avond tijdens avondwedstrijden in Dort mund met een tijd van 10.3 sec. Een be langrijk aandeel had hij ook in de 4 x 100 meter tezamen met zijn landgenoten Cull man, Mahlendorf en Lauer met een tijd van 39.9 sec. De Amerikaan Paul Winder was het snelst op de 200 meter in 20.9 sec. voor de Fransman Abdou Seye. De Pool Janus Sidlo zegevierde bij het speerwerpen met een worp van 80.15 meter. Motorsport De Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging deelt mee, dat er met de Vereniging van Organisatoren van motor wedstrijden (VOM) onderhandelingen gaande zijn, welke thans reeds een dus danig resultaat hebben afgeworpen, dat de mogelijkheid is geopend nog in 1960 enkele terreinwedstrijden te organiseren onder auspiciën van de KNMV. De Sovjet-atleten wonnen de Olympische Spelen, doordat de communistische partij hen sterk en moedig had gemaakt en hun zelfvertrouwen had gegeven. Dit is woensdagavond verklaard door jeugdlei der Dmitri Pavlov, in een welkomstgroet aan de uit Rome teruggekeerde Russi sche deelnemers in het Lenin-stadion. Onze overwinning was geheel volgens de verwachtingen; wij wonnen doordat onze eigen communistische partij alles had ge daan om er voor te zorgen dat onze jonge Sovjetmensen sterk, moedig en met ver trouwen in hun overwinning opgroeiden. Wij wonnen de Olympische Spelen, door dat in ons land de sport aan de miljoenen toebehoort, zo deed Pavlov uit de doeken. Hij zeide dat het Sovjet-volk eigenlijk wel had geweten dat zijn ploeg de Olym pische Spelen zou winnen. „Maar het is niet onze gewoonte vooraf te pochen". Met de Amerikaanse sportleiders zit dat wel wat anders, zo vervolgde Pavlov. Een leider van de Amerikaanse sportdelegatie beloofde dat hij zijn hoed zou opeten als de Amerikaanse ploeg werd verslagen. Thans kan ik hem alleen maar een „eet smakelijk" wensen. Pavlov zwaaide ook de atleten van de andere communistische landen lof toe". Het is geen toeval dat Hongarije, Roeme nië, Polen, Tsjechoslowakije en Bulgarije veel meer medailles wennen dan landen als Engeland, Frankrijk, Canada, Japan, Brazilië, Spanje en andere landen bij el kaar." Turnen Voor de zaterdag 24 september in Ca- pelle te houden wedstrijd tussen de da- mesploegen van Nederland en België heeft het KNGV de volgende turnsters aange wezen: Bep IpenburgDrommel, Ria van Velsen, Nel Fritz, Lineke Majolee, Nel Wambach en Ria Meyburg. Reserve is Alie van Essen. Zwemmen De Engelse zwemmer Peter Fergus is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen van Dover naar kaap Griz-Nez. De 24- .iarige ingenieur, die 200 pond weegt en 2 meter lang is, legde de afstand af in 16 uur en 31 minuten. Advertentie Verrassend scherp subitar objectief, ne gatief formaat 4x4 voor 12 haarscherpe 9x9 prints. Twee diafragma instellingen (voorgoed en slecht licht). Kristalheldere doorzicht zoeker, gesynchroniseerde flits- aansluiting Hoewel het jubileumschaaktoernooi van de Haarlemse schaakclub Het Oosten reeds menige interessante party te zien heeft ge geven, staat het vrywel vast dat het eind spel van C. Orbaan tegen J. C. Apking tot nu toe veruit het mooiste is geweest. De beide spelers kwamen woensdagavond in gebouw „Cultura" in Haarlem om hun af gebroken partij uit de derde ronde uit te spelen: een eindspel van lopers met on gelijke kleuren. Kort voor het afbreken was duidelijk geworden dat Orbaan een zeer interessante wending aan het uit werken was, waarmee de „gladde remise bij lopers van ongelijke kleur" een gevoelig prestigeverlies moest ondergaan! Orbaan bleek namelijk zeer diep te heb ben gezien dat hij drie pionnen zou moeten geven om in het bezit te komen van de vijandelijke loper, waarna een glad gewon nen eindspel zou ontstaan. Het geheel kreeg zelfs het karakter van een mooie compo sitie toen Apking gedwongen werd zijn loper te plaatsen op een veld (c2) dat in feite voor de witte koning beschikbaar moest blijven om de zwarte vorst pat te spelen! Wij laten hierbij dit. mooie werkstuk volgen Stelling, wit (Apking) Koning f3, loper b3, pionnen a2, c4. d5, g4 en h3; zwart Advertentie Verheugde gezichten der deelnemers aan de Lexington-Rome reis Hulde Lexi geeft Goud voor een gulden Het aantrekkelijke programma omvatte bezoek aan de Olympische Spelen, tochten naar Napels en in de omge ving van Rome. De reis werd gemaakt in het speciaal gecharterde Lexington vliegtuig. Blijft u onze adverten ties volgen. Er staat voor onze vele Lexington vrienden - in de komende maanden - weer zeer veel aantrekke lijks op stapel. Lexi zorgt goed voor tl Voetbal In het stadion De Vliert in Den Bosch is woensdagmiddag de centrale training begonnen van de spelers, die in aanmer king komen voor de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal in dit seizoen, na melijk tegen België op 2 oktober in Ant werpen. De vijftien uitgenodigde spelei's waren allen aanwezig. Nadat bondscoach Elek Schwartz de spelers in de kleedkamer drie kwartier lang had toegesproken volgde de gebruikelijke conditie-training en baltech- nische oefeningen, besloten met een par tijtje van aanvallers tegen verdedigers. Cor van der Hart, die geblesseerd was, was hierbij als toeschouwer. Voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs, heeft de Oostenrijkse kampioensclub Ra pid woensdag in Wenen met 4-0 gewonnen van de Turkse club Besiktas. De rust stand was 2-0. De uitslagen van de wedstrijden die woensdag voor de Engelse league werden gespeeld, luidden: Eerste divisie: Birmingham CityArse nal 20; EvertonBlackpool 10; Leices- ter CityWolverhampton Wanderers 20; Manchester UnitedWest Ham United 61; Newcastle UnitedWest Bromwich Albion 32; Sheffield WednesdayMan chester City 31; Tottenham Hotspur Bolton Wanderers 31. Met een toernooi ter gelegenheid van het tweede lustrum, waaraan door zeventig ploegen uit de afdeling Haarlem wordt deelgenomen, openen dinsdag de volleybal lers het seizoen. De wedstrijden vorderen vijftien minuten speeltijd en worden door het luiden van een scheepsbel begonnen en beëindigd. Het toernooi wordt dinsdag en woensdag in het Krelagehuis gehouden. Dinsdag 27 september begint de competitie, die in oktober op maandag- en woensdag avond de aandacht vraagt. In navolging van HBC speelt nu ook het Zandvoortse OSS zijn thuiswedstrijden in eigen om geving. OSS speelt op woensdagavond in de Gertenbachschool in Zandvoort. Door terugtrekking van AVC uit de competitie heeft naast het Vogelenzangse Topscore ook de scholierenvereniging van de Rijkskweekschoool „Set up" een plaats in de eerste klasse dames verkregen. Bo vendien hebben talrijke mutaties de com petitieleider er toegebracht om bij de dames een tweetal vierde klasse in het leven te roepen, óm te grote krachtsver schillen te vooi komen. Bij de heren deden zich vrijwel geen mutaties bij de inschrij ving voor en bleef uiteraard ook de be staande indeling gehandhaafd. Indeling Voor het lustrumtoernooi dat dinsdag avond om zeven uur begint luidt de inde ling voor de hoogste afdeling: Heren, Poule A: HVS. OVRA, PSCB, Dié Raeckse 2; poule B: Die Raeckse, Velox, De Blinkert, Gios; poule C: CIOS, HVS 2, HBC en OSS. Dames, poule A: HBC, OVRA, MHBS, Topscore; poule B: De Blinkert, Velóx, HBC 2, OG; poule C: Die Raeckse, Eclecta, HVS, Vesmia. Indeling competitie afdeling van de NeVoBo' Haarlem Dames Eerste klasseVelox, Eclecta, OVRA, Vesmia, HBC 2, HVS, Die Raeckse 2, Onze Gezellen, Topscore, Set up. Tweede klasse: Gios, De Blinkert 2, Vesmia 2, DSS, PWN, OSS, JBS, Eclecta 2, OVRA 2, Vesmia 3. Derde klasse: Die Raeckse 3, De Blinkert 3, HVS 2, HBC 3, OSS 2, DSS 2, OVRA 3, Gios 2, Onze Gezellen 2, Spaarnestad. Vierde klasse A: DSS 3, Set up 2. Velox 2, WIK, Die Raeckse 4, HBC 5, Gios 4, De Blinkert 5. Vierde klasse B: Die Raeckse 5, FES, HBC 6, HBC 4, Gios 3, De Blinkert 4, Onze Gezellen 3, PWN 2. Heren Eerste klasseCIOS. OVRA, Velox, HBC, De Blinkert, HVS 2 OSS, PSCB, Gios. Tweede klasse A: DSS, Rapiditas, Set up, HBC 3, Gios 2, OVRA 3, CIOS 2, Die Raeckse 3, De Blinkert 2, WIK 2. Tweede klasse B: PSVH, PWN, WIK, Alliance, HBC 2, Gios 3, OVRA 2, CIOS 3, Die Raeckse 2, HVS 3. Derde klasse A: Spaarnestad, Energie, OVRA 4, PWN 3. PSVH 2, FES, HVS 4. Derde klasse B: OSS 2, Energie 2, Gios 4, DSS 2, PWN 2, Topscore, VVCL. (Orbaan) Koning d3, loper d8, pionnen a3, c5, c7, d6, g5 en h6. Zwart aan zet speelde toen: 1-c6ü; 2. dxc6-Lc7. Hier werd de partij afgebro ken. 3. Kf2-c5! 4. Kel-Kc3!; 5. cxd5-c4; 6. La4-Kb2; 7. Kdl-c3! (Op Kxa2 zou wit Kc2 spelen en zwart kan niet meer win nen); 8. Lb3-c2f, 9. Lxc2-Kxa2 (nu kan het wel daar de witte loper de witte koning veld c2 ontneemt!); 10. d6-(Een kramp achtige poging om de witte loper nog op tijd in het spel te brengen en te offeren tegen de a-pion. Het zal echter niet meer baten); 10-Lxd6; 11. Lf5-Kb2; 12. Le6- a2; 13. Lxa2-Kxa2; 14. Kc2-.... (Hoewel tot mislukken gedoemd niettemin nog een listige zet); 14-Ka3; 15. Kd3-Kb4; 16. Ke4-Kc5; 17. Kf5-Kxc6; 18. Ke6-Lg3 en wit geeft het op. (De beide witte pionnen zijn reddeloos verloren waarna de zwarte g-pion de strijd beslist). Eerder had J. C. Apking zijn afgebroken partij tegen Th. D. van Scheltinga uit de tweede ronde reeds verloren. Geen beste avond dus voor deze overigens goed spe lende debutant. Ook hier een aardig eind spel dat net niet meer te houden was. De enkele dame van Van Scheltinga bleek ten slotte ruimschoots in staat de vier ver bonden pionnen van Apking lam te leggen. Door deze resultaten ziet de stand er nu als volgt uit: 1. Th. D. van Scheltinga 2-4. C. Orbaan H. L. Tan B. J. Withuis 5. J. C. Apking 6. Dr. J. T. Barendregt 3 IV* IV* IV* 1 iu 3 1 1 1 1 1 1 3 1 2 1 2 Wanneer Van Scheltinga er in slaagt vrijdagavond zijn partij tegen Withuis te winnen is hij reeds zeker van de eindzege. Dezelfde avond ontmoeten elkaar tevens TanApking en BarendregtOrbaan. Resultaten afgebroken partijen: De Vries Joren 10, HeemskerkDe Jager remise, WielengaArbeek 10 regl., Wielenga Brohet 10, PostNoordhoek 01, Flin- kenflögelMeijer 01 en ReeuwijkVan Maanen remise. Het Pakistaanse hockeyteam, dat tij den de Olympische Spelen de gouden medaille in de wacht sleepte, is woens dagmiddag in Den Haag tijdens een receptie op de amoassade van Pakistan gehuldigd. Vervolgens gingen de spe lers naar de moskee aan de Oostduin- laan, waar bovenstaande foto werd gemaakt. Zoah men weet speelt het Pakistaanse hockeyteam vanavond te gen het Nederlands elftal, tijdens de Olympische revanchewedstrijden in het stadion in Amsterdam. In totaal 20 landen, waaronder Neder land, zullen deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap handbal (heren) dat van 1 tot en met 12 maart 1961 in West-Duitsland wordt gehouden. De voorwedstrijden moeten worden ge speeld vóór 15 januari. De twaalf landen, die tot het eindtoernooi doordringen, zul len worden ondergebracht in vier groepen van drie. De finale wordt gespeeld in Dortmund. Biljarten Het toernooi om het wereldkampioen schap driebanden is in Buenos Aires voort gezet. Vingerhoedt won in 60 beurten van Schertz en Henny de Ruyter in 61 beurten van de Uruguess Monestier. Op de tiende dag verloor de Belg Vinger- hoedt (6037) van Monestier (Uruguay) en leed onze landgenoot Henny de Ruyter een nederlaag (60—52) tegen de Argentijn Bo- nomo. Vingerhoedt behield de leiding met 15 punten voor Bonomo en Monestièr (béi den 14 punten), Schertz en Friendénthal (beiden 13 punten) en De Ruyter, die 12 punten behaalde. Boksen LONDEN (UPI) De „British Boxing Board of Control" heeft Brian London, ex- kampioen zwaargewicht van Engeland, een boete van duizend pond en een schor sing van drie maanden opgelegd. De board vond dat Brians gedrag en ge brek aan zelfbeheersing in de ring, na zijn partij tegen Richardson, indruisen te gen de beste belangen van de bokssport en deze grote schade hebben berokkend. Tijdens de partij tussen Brian en Richard son in Porthcawl, in Wales, vorige maand, ontstond een ruzie welke uitliep op een vechtpartij, waarin zich ook toeschouwers De Nederlandse halfzwaargewicht Ge rard van Eijk heeft woensdagavond in Frankfort op punten verloren van de Duit ser Dieter Wemhöner. De partij was af gesloten op acht ronden. Van Eijk moest voortdurend veel incasseren en ging in de zesde ronde zelfs voor zes tellen neer. Toch hield hij dapper vol, maar Wemhöner was duidelijk de betere bokser. Het pu bliek juichte de Nederlander na afloop echter enthousiast toe. Ruim 13000 toeschouwers waren er woensdagavond in Frankfurt getuige van hoe hun idool de Europese middengewicht- kampioen Gustav Scholz, slechts een te leurstellend „onbeslist" kon bereiken ie- gen de Amerikaan Don Fullmer, een broer van wereldkampioen Gene. Het gevecht was bepaald op tien ronden en tien ron den lang wachtte Scholz, die zijn 85ste partij bokste, op een gelegenheid zijn be faamde linkse te plaatsen. Die kans kwam echter niet en „Bubi" Scholz werd aan het eind van het gevècht heftig uitgeflo ten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17