Kongolees kolonel verklaart de macht te hebben overgenomen Eisenhower spreekt vóór Kroesjtsjev in de UNO Groot Opel-nieuws OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beweerde steun van leger nog allerminst zeker HET WEER Solex-oto J. J. GALA-SHOW VAN TREKPAARDEN Internationalisatie versterkt Nederlands positie in de wereld Toestand onzeker Twaalf Indonesiërs in Nieuw-Guinea opgepakt Russische ruimteraket op komst? Macmillans aarzelingen overwonnen Britse premier ook naar New York Hoofdprijs toto voor liefst 15 winnaars Prijs van 130.000,- op lot nr. 6527 Ruimtecabine drijvend in zee waargenomen Ministers bespraken de politieke situatie LOEMOEMBA EN KASAVOEBOE OPZIJGEZET? ejoreijou Buiig Aan het strand 395.- Ondermijnende acties Het woord is aan Opvangpogingen mislukt In de krant van heden: Aan gevolgen van een aanrijding overleden P.v.d.A. OVER NIEUW-GUINEA: 75e JAARGANG No 58 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 305e JAARGANG No 211 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije LEOPOLDSTAD (Reuter/UPI/AFP). - Woensdagavond deed zich een hoopvol nieuw geluid voor radio-Leopoldstad horen na de toespraken namens beide regeringen, die steeds -betoogden elkaar te hebben afgezet het was een dertigjarige kolonel van het Kongolese leger, de oud-journalist Joseph Désiré Moboetoe, die „namens de strijdkrachten" mededeelde de president, de beide premiers en de beide kamers te hebben geschorst tot het eind van dit jaar teneinde deze gelegenheid te geven zich te beraden over de wijze waarop het land geregeerd zal moeten worden. Hij riep alle Kongolezen op in samenwerking met het leger hun land te gaan opbouwen en vertelde later op een persconferentie, dat beide Kongolese delegaties bij de Veiligheidsraad zullen worden teruggeroepen en dat alle Russen en Tsjechen het land uit moeten. Voorts zegde hij steun toe aan de UNO. Ofschoon Moboetoe verklaard heeft dat het hele leger on verdeeld achter hem stond, staat dit niet vast. De persassistent van Loemoemba, Serge Michel verklaarde vanmorgen zelfs al dat hij gearres teerd was. Loemoemba had vanmorgen de pers uit genodigd in zijn woning, waarbij geen be waking stond. Hij liet echter lange tijd op zich wachten, naar verluidt omdat hij eerst nog de militairen in een der kampe menten bij Leopoldstad toe wilde spreken. De woordvoerder Michel zei tot de pers, dat Moboetoe „in een komplot zat met imperialisten" en dat een menigte Kongo lese soldaten onmiddellijk na Moboetoes radiotoespraak naar Loemoemba's woning geijld was om hem te beschermen. De arrestatie van Moboetoe is ook door Tass gemeld, maar viel samen met het nieuws van een door hem gehouden persconferen tie. Inmiddels houden duizenden leden van de Abakostam eveneens betogingen tegen Moboetoe in Leopoldstad niet omdat deze Loemoemba schorste, maar omdat hij eveneens Kasavoeboe en de tegenrege ring afzette. President Kasavoeboe had woensdag avond het parlement een vergaderverbod van een maand opgelegd. Hierop commen taar leverend, zei de premier van de tegenregering Joseph Ileo, dat het leger een grote rol zou spelen in de oplossing van de crisis. Hij maakte voorts bekend dat kolonel Moboetoe generaal Victor Loendoela zou opvolgen als opperbevelheb ber van het Kongolese leger. Deze mededeling gaf onmiddellijk aan leiding tot de veronderstelling, dat Moboe toe de zijde had gekozen van president Kasavoeboe. Moboetoe was tot dusver namelijk een aanhanger van Patrice Loemoemba. Hij sloot zich aan bij de Loemoemba-groep van de nationale Kongolese beweging (M.N.C.) na de breuk met de groep- Kalondji en heeft sindsdien een vooraan staande rol gespeeld in de groep. Tijdens de Belgisch-Kongolese ronde-tafelconferen tie in Brussel was hij de leider van het Brusselse hoofdkwartier van de M.N.C. Tijdens de muiterij in de Force Publique had hij een belangrijk aandeel in het tot rust brengen van deze troepen. Ook schijnt hij de figuur te zijn achter het bevel dat zaterdag werd gegeven om het vuren te staken, waaraan tegen Loemoemba's zin op grote schaal gevolg werd gegeven. Opstand in Katanga Moboetoe deelde hedenmorgen op een persconferentie nog mee, dat officieren en onderofficieren van het Kongolese leger tot dit optreden hadden besloten. Zij voerden de aktie onmiddellijk uit en stelden tege lijkertijd de UNO ervan in kennis, tevens vragend om voortzetting van de UNO- bijstand. Moboetoe verklaarde, dat hij alle Kongo- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 REGENJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen onbestendig strandweer met afwisselend zonnige perio den, maar ook enkele buien. Ma tige wind tussen zuid en zuid west. Temperaturen 17 tot 18 gr. G. Zeewater 17 gr. G. Vooruit zichten: Er dringt wat onsta bielere lucht door met als gevolg een tijdelijk toenemende buien activiteit. lese studenten en deskundigen in het bui tenland zou verzoeken naar hun land terug te keren om het bestuur op zich te nemen. Er waren, zei hij, al vijf of zes studenten in Leopoldstad en met hen zou hij be ginnen. Het land, zei Moboetoe, moet bestuurd worden door een „collegium van studenten en technici (deskundigen), die op hun beurt technische bijstand zouden kunnen vragen van Afrikanen zowel als Britten en Amerikanen." Uit de hoofdstad van de afgescheiden provincie Katanga, Elizabethstad, komen intussen alarmerende rapporten over de gevechten tussen Baloebakrijgers en Ka- tangese soldaten bij de stad Manono, 500 km. naar het noorden. Onder de Baloeba's in de stad brak een opstand uit. Zij sloegen aan het brand schatten en kwamen in botsing met de Katangese force publique. Premier Loe moemba heeft veel aanhang onder de Baloeba in het noordoosten van Katanga. Volgens een Katangese gendarme, die woensdagavond uit Manono in Elizabeth stad aankwam, bedraagt het aantal doden naar schatting twintig. Talrijke hutten wa ren vernield, aldus deze getuige. Van het vliegveld van Elizabethstad ste gen woensdag drie vliegtuigen op in de richting Manono. Een ervan keerde op dezelfde dag terug met vrouwen en kinde ren van Katangese soldaten, die hadden kunnen vertrekken dankzij de UNO. De ongeveer honderd blanken in het ge bied van Manono hebben geen verliezen geleden en staan onder bescherming van Ierse soldaten van het politieleger van de UNO Volgens de laatste berichten blyft de toestand in Leopoldstad onzeker. Loe moemba was hedenmorgen om elf uur nog niet op de persconferentie verschenen, die hy voor negen uur had belegd. Het door Loemoemba's perssecretaris en door het Russische persbureau Tass verspreide De- richt als zou Moboetoe zijn gearresteerd, wordt eveneens tegengesproken. Na een hedenochtend door hem gehouden pers conferentie zou Moboetoe naar het kamp Leopold II zijn gegaan. Op deze perscon ferentie had Moboetoe nog verklaard dart zowel Loemoemba als Kasavoeboe zich daags tevoren in de plannen van het leger hadden geschikt. Of Moboetoe, zo hy nog op vrye voeten is, ook voldoende gezag heeft om zijn voornemens tot uitvoering te doen brengen, is nog twijfelachtig. De toestand bij de Russische en Tsjechische ambassades, die volgens zyn aankondiging hedenmorgen ontruimd zouden worden, is nog precies zoals hij was. Een demonstrartie van enige honderden aanhangers van Kasavoeboe, die de arres tatie van Loemoemba eisten, is hedenmor gen door Kongolese legereenheden uiteen gedreven, terwijl UNO-militairen toezagen. Advertentie de nieuwe SOLEX met vol otomatische koppeling DE BETROUWBAARSTE DE ZUINIGSTE EN DE VEILIGSTE HOUTPLEIN 18-20 - TELEF. 16615 - 12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities.) Advertentie elegante lassen .en byoux GR.HOUTSTR .1S^ TEL;204I5- HAARLEM De Speciaalzaak veer al uw lederwaren In een kampong ten noorden van de Mraukerivier op zuidelijk Nieuw Guinea zijn door de politie 12 Indonesiërs gearres teerd, afkomstig van de Kei-eilanden, die kennelijk instructies hadden gekregen tot het voeren van ondermijnende activiteiten tegen het Nederlandse gezag, zo is heden morgen in Den Haag vernomen. Er zou den wapens, propagandamateriaal en lijs ten met namen van Nederlanders en Pa poea's zyn gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet in de Indonesische kolonie van Koeprik naar „ondergedoken saboteurs". BOCHUM (DPA) De sterrenwacht van Bochum heeft geconstateerd dat op de fre quenties die de Russen gebruiken voor het radiocontact met kunstmanen en dergelijke meer activiteit is dan gewoonlijk. Tot dus ver is een dergelijke toeneming altijd voor afgegaan aan het lanceren van een Rus sische ruimteraket. WASHINGTON (Reuter-AFP) Drie Russische schepen zijn kennelijk op weg naar het midden van de Stille Oceaan, waarheen de Sovjet-Unie enige tijd gele den lange-afstandsraketten afgevuurd heeft, aldus meldt de Amerikaanse marine. Een Russische sleepboot en een tankschip zijn waargenomen in het midden van de Noordatlantische Oceaan. JmWm J;. wmMMmzMk wMm. Op de kerktoren van Best zat een ooievaar, eenzaam en mistroostig. Hij had de trek gemist. De K.L.M. heeft zich over hem ontfermd. Woensdag middag is hij naar Kano in Afrika ge voerd een afstand van 4750 kilo meter om zich van daaruit verder te spoeden met zijn gevederde vrienden. (Van onze correspondent LONDEN Door de plotselinge veran dering van president Eisenhowers tactiek op de komende bijeenkomst van de UNO- Assemblee in New York, waarbij de pre sident, propagandistisch gesproken, Kroes- jtsjev de wind uit de zeilen zal trachten te nemen en proberen te verhinderen, dat de Russische premier alle aandacht voor zich opeist, is het thans zo goed als zeker dat premier Macmillan, die tot dusver heeft geaarzeld, eveneens naar New York zal gaan, hoewel niet onmiddellijk. President Eisenhower heeft Macmillan, die gisteren van zijn vakantie in Schotland De eerste prijs in de KNVB-toto van deze week 97.775,wordt door- maar liefst 15 winnaars gedeeld. Dat le vert nog wel een aardig bedrag op, maai bij de tweede prijs 48.887, is dat al weer veel minder: 210 deelnemers raadden veertien uitslagen goed. En dan de derde prijs (even groot als de tweede): degenen die dertien uitslagen goed hadden krijgen ongeveer 21 gulden, want.. 2322 „poolers" moeten delen! Het totaalbedrag aan prijzen bedroeg ditmaal 195.549, Een spectaculaire aanblik biedt ieder jaar opnieuw het voordraven van de zestienspannen op de show van „Het Nederlandse Trekpaard" in Den Bosch. Eén golvende beweging, paarden gal- lopperend als ballerina's. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op het lot 6527, met een premie van 30.000 voor de laatst getrokken hoge prijs. De series zijn verkocht in Amster dam, Amstelveen, Rotterdam, Rijswijk en Heerenveen. Advertentie Zie advertentie pag. 7 in Londen is teruggekeerd, van te voren op de hoogte gebracht van zijn, ook voor de Britse premier, als een verrassing ge komen plan om reeds bij de opening van het algemene debat in de UNO op 22 sep tember in New York te spreken inplaats van na Kroesjtsjevs vertrek. Het zou de bedoeling zijn, dat Macmil lan als de tweede sterke man van het Westen, Kroesjtjsev van repliek zal die nen. Aangezien het zo goed als zeker is dat president De Gaulle in New York ver stek zal laten gaan is Macmillans aanwe zigheid meer dan ooit gewenst. De Brit ten achten het van groot belang, dat Mac millan als de man, die het initiatief nam tot het houden van de mislukte topcon ferentie en die Kroesjtsjevs vertrouwen nog niet helemaal verspeeld heeft, in New York zal zijn om Kroesjtsjev, indien de ze neigingen toont opnieuw over de schreef te gaan, zo nodig te kalmeren en botsin gen te voorkomen. Macmillan krijgt min of meer de rol van „buffer" tussen Kroesj tsjev en Eisenhower, die na zijn toespraak meteen naar Washington terugkeert. Van daag zal het Britse kabinet over Mac millans reis naar New York beslissen Gisteravond hield Downingstreet nog een slag om de arm toen het officieel aan kondigde dat Lord Home, de minister van Buitenlandse Zaken, de Britse delegatie naar New York zou leiden en dat premier Macmillan in het licht van de verdere ont wikkeling zal beslissen of hij in een later stadium naar New York zal gaan om deel te nemen aan de gedachtenwisseling. Volgens opiniepeilingen zijn de onder vraagden in grote meerderheid van me ning dat Macmillan aan het hoofd van de delegatie behoort te staan en dat president Eisenhower een ontmoeting met Kroesj tsjev zal dienen te arrangeren. Victor Hugo! Smart is een vrucht; God laat haar niet groeien op een tak, die nog te zwak is om haar ie dragen. LUCHTBASIS VANDENBERG (Califor- nië) (Reuter-AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat een vliegtuig de ruimtecabine van de „Dis coverer XV" drijvend in zee heeft waar genomen op 320 kilometer ten noordwesten van Christmas Island en 1.300 tot 1.600 kilometer ten zuidwesten van Hawaii. Een amfibievliegtuig zou de cabine proberen te bergen. De Amerikaanse luchtmacht is er niet in geslaagd de ruimtecabine van de aard- satelliet „Ontdekker XV" op te vangen. De cabine werd volgens plan na de zeven tiende omwenteling om de aarde ongeveer boven het noordpoolgebied afgestoten, maar de vliegtuigen en schepen die in het doelgebied ten noorden van Hawaii pa trouilleerden hebben haar niet kunnen opvangen. Vliegtuigen, voorzien van gro te sleepnetten, patrouilleerden in het ge bied van 100 bij 300 km, waar de cabine, die een groot aantal instrumenten voor we tenschappelijke waarnemingen bevatte, zou neerkomen. Vorige maand werd de cabine van de satelliet „Ontdekker XIV" in de lucht op gevangen. (Van onze Haagse redacteur) De minister-president, prof. De Quay, heeft gisteren een aantal leden van het kabinet ontvangen. Omdat drie ministers niet aanwezig konden zijn minister Ma- rijnen vertoeft in Engeland, minister Luns is op weg naar New York en mej. Klompé is eveneens buitenslands kon moeilijk van een formele vergadering van de mi nisterraad worden gesproken. Het ligt voor de hand, dat de bewinds lieden van gedachten hebben gewisseld over de door de verwerping van de voetbaltoto door de Eerste Kamer ontstane situatie. Er zal echter geen bijzondere vergadering van het kabinet worden belegd: de eerst volgende ministerraad wordt, als gewoon lijk, vrijdag gehouden. pag. Weerrapporten 7> 2 Uit het binnenland ....2, 4, 7, 9 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4, 9 Onder Ons Uit stad en omgeving5, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Kunst H Feuilleton 73 Horen en Zien23 Beeldverhalen 73 Economisch nieuws75 Beurs 75 Scheepsberichten 75 Sport 77 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De 85-jarige L. Bergwerf die maandag in de Brielselaan in Rotterdam door een tram werd aangereden en ernstig gewond in het ziekenhuis moest worden opgeno men is woensdag overleden. (Van onze Haagse redacteur Terwijl het Nieuw-Guinea beleid binnen kort een belangrijke toetssteen wordt voor de mate waarin het kabinet De Quay het vertrouwen van het parlement bezit, heeft de Partij van de Arbeid een door het lid van de Tweede Kamer Jacques de Kadt geschreven overzicht van de huidige stand van zaken met betrekking tot Nieuw-Gui nea gepubliceerd. De brochure behelst drie hoofdpunten: overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië is onder de huidige omstandigheden onmogelijk, de verdedi ging van Nieuw-Guinea is de zaak van Australië en de Verenigde Staten, en Nieuw-Guinea dient onder de heerschappij van de Verenigde Naties te worden ge steld tot uiterlijk over tien jaar de Papoea's zelf kunnen beschikken over de toekomstige status van het gebied. Neder land zou dan zijn huidige activiteit in Nieuw-Guinea kunnen voortzetten tot over tien jaar (of zoveel eerder als mogelijk is) onder toezicht van de Verenigde Na ties een volksstemming onder de Papoea's kan worden gehouden. De Partij van de Arbeid verwerpt de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indone sië in elk geval zolang ginds een dicta toriaal bewind heerst. Met een democra tische regering, welke de nationale min derheden zou eerbiedigen, zou eventueel wel gepraat dienen te worden. De defen sie van Nieuw-Guinea is voor Nederland, wanneer er werkelijk een gewapend con flict van enige betekenis uitbreekt, een onmogelijke taak, terwijl Australië en de Verenigde Staten op grond van hun geo grafische ligging dan wel hun rechtstreek se belangen er de aangewezen verdedi gers van zijn. De partij van de Arbeid acht het huidi ge beleid, zoals dat ondermeer in het zen den van de Karei Doorman tot uitdruk king is gekomen, eigenlijk een blijk van wantrouwen jegens de door Australië en de Verenigde Staten gegeven garanties. De schrijver wijst er daarbij op, dat het belang van Australië bij de verdediging van Nieuw-Guinea aanzienlijk groter is dan dat van Nederland, waarvan het zwaarte punt nu eenmaal in West-Europa ligt. Een vrijwillig aanvaarde internationali satie tenslotte zal Nederlands positie in de wereld versterken. De partij van de Ar beid meent dat het lang niet zeker is dat de Afro-Aziatische landen uitsluitend de Indonesische aanspraken zullen steunen. Het jongste verleden heeft bewezen dat men in die kringen zeer redelijke overwe gingen kent.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1