Prof. mr. A. Anema neemt afscheid van Eerste Kamer Prof. Muntendams onjuiste verklaring in Planta-zaak HENSEN Roomboter is hoofdzaak Roomboter is beter Wegenbouwers hameren op betere coördinatie Kort en bondigy Het buiige weer houdt aan Onduidelijke formulering van een Unilever-mededeling de oorzaak Metaalbonden vragen 6 loonsverhoging Aanbestedingen meer spreiden Vermiste jongen blijkt te zijn vermoord Rijkswegennet is ruim 4500 km lang DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 2 MANCHESTER rsainsurSijk PAARLAARSTEEG 1 Lichaam gevonden in wrak van „Bermuda" Jongen in Rotterdam verdronken Baby die van benzine dronk, overleden Kerkelijk Nieuws Volgend voorjaar nog eens drie percent Italiaanse werknemers vallen onder alle sociale maatregelen Fa. S. HEUVEL BIJNA VEERTIG JAAR SENATOR Militair vond het lichaam begraven in een aspergeveld In een communiqué heeft de raad van bestuur van de Unilever thans het vol gende meegedeeld: Bij een onderhoud met de minister van Sociale Zaken is ons gebleken dat de directeur-generaal van de Volksgezond heid (prof dr P. Muntendam) uit de mededelingen die wij hem op 29 augus tus gedaan hebben, niet heeft afgeleid in welke mate de vermenging van Planta met de nieuwe emulgator heeft kunnen optreden. Met name (heeft prof. Munten dam) niet (afgeleid) dat een klein deel van de „Planta rood" in een percentage van meer dan 50 percent met andere margarine is vermengd en evenmin, dat een grotere hoeveelheid „Planta rood" tot een maximum van 25 percent ge middeld echter 9 percent met ande re margarine is vermengd." „Wij stellen er prijs op, uitdrukkelijk te verklaren dat wij het ten zeerste be treuren, dat de door ons gegeven be schrijving van de mogelijkheid van ver menging, naar thans blijkt, hiertoe aan leiding heeft gegeven." Aldus de verklaring van het Unilever- bestuur, dat hiermee dus min of meer prof Muntendam schijnt te disculperen voor diens tijdens een persconferentie in Den Haag gedane onjuiste verklaring, dat er in andere margarinesoorten geen scha delijke emulgator verwerkt zou zijn. De ze persconferentie had op 7 september j.l. plaats. Direct daarna liet Unilever weten, dat zij prof Muntendam reeds op 29 augustus had meegedeeld, dat er nog steeds een bepaald hoeveelheid margarine van andere merken met de schadelijke emulgator in omloop was, omdat er een restant Planta rood in de mengkuipen van het Unileverbedrijf was blijven zitten. Prof. Muntendam had dus willens en wetens onwaarheid gesproken toen hij op de genoemde persconferentie de geruchten daaromtrent categorisch tegensprak. Hij motiveerde dit later rnet de verklaring dat een juister antwoord „inopportuun" ge weest zou zijn, omdat er toch al grote verwarring en angst onder het publiek heerste. Hij verkeerde toen in de mening, dat er slechts zeer geringe hoeveelheden Planta rood met andere margarine ver mengd zouden zijn en dat daaruit bijge volg weinig of geen nieuwe ziektegevallen zouden resulteren. Toen dit toch het geval bleek te zijn, heeft hij, in overleg met de Advertentie In ons atelier verwerken wij voor onze manchester-kleding alleen „SCHUTTERSVELD" werkbroek v.a. 19.85 mouwvest v.a. 22. SPORT-PANTALONS Lux-manchester pantalons voor HEREN en JONGENS smalle pijpen, dlv. tinten Leeftijd 6 jaar 12.75 Heren maten v.a. 18- Voor een goede keus Schip kan waarschijnlijk weer in de vaart worden gebracht Woensdagmiddag is men er in geslaagd het wrak van de Delfzijlse kustvaarder „Bermuda", die op 20 januari van dit jaar bij het binnenslepen voor de ingang van de Nieuwe Waterweg kapseisde en de bemanning van vijf koppen meesleurde, recht op zijn kiel te zetten. Vervolgens is een begin gemaakt met het leegpompen van het wrak. Tijdens de ze werkzaamheden is het stoffelijk over schot gevonden van een van de vier op varenden, die sinds het vergaan van het schip werden vermist. Het is nog niet ge iden tificeerd. Het schip zelf heeft het er in zoverre goed afgebracht, dat de bodem geen lek vertoont en ook de wanden geen noemens waardige schade hebben opgelopen, al is wel te zien dat de coaster maandenlang op de zeebodem heeft gelegen. Het is zelfs niet uitgesloten dat de „Bermuda" op nieuw in de vaart zal komen na eerst op de helling te zijn geweest en te zijn ge repareerd. Vandaag zou men verder onderzoeken of ook de stoffelijke resten van de twee be manningsleden, die nu nog vermist wor den, zich aan boord bevinden. In de dui sternis van de avond durfde men het niet aan met werktuigen in de modder te gaan wroeten, waarmee het schip vol zit. De „Bermuda" is de berghaven binnen gesleept. Bij het verder leegbaggeren zal men ook zoeken naar persoonlijke bezit tingen van de omgekomen bemanning. Woensdag werd aan de politie gemeld dat de achtjarige P. J. van den Busschen uit de Katendrechtsestraat in Rotterdam werd vermist. De jongen was kort na acht uur naar school gegaan. Omstreeks half negen werd het kind voor het laatst gezien bij de aanlegstijger van de veerboot aan de lin- kerveerdam op Katendrecht. De rivier politie is gaan dreggen en heeft 's avonds in de mond van de Rijnhaven het stoffelijk overschot van de jongen opgehaald. justitie, zaterdag j.l. een verkoopstop voor alle mogelijk besmette margarine doen afkondigen. Inmiddels is besmette voor raad, zoals men weet thans geheel ver vangen door gevaarloze margarine. Uit het vrij duistere communiqué van het Unileverbestuur zouden nu twee din gen zijn af te leiden: 1. Het ging hier allerminst om kleine concentraties „Planta rood" in andere mar garinesoorten; ten dele bedroeg het ge halte aan nieuwe Planta in die andere merken zelfs meer dan 50 percent. 2. Dat prof. Muntendam zich dit niet gerealiseerd heeft is mogelijk te wijten aan een onduidelijke formulering van de Unilever-mededeling van 29 augustus, waarin hij van de vergissing met de meng kuipen op de hoogte werd gesteld. Daarop zou althans de (ook niet overduidelijke) slotpassage van het nieuwe Unilevercom- muniqué hierboven afgedrukt, kunnen wij zen. Woensdag is in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overleden de dertien maan den oude baby Irma Mees, die daar was opgenomen nadat zij in de ouderlijke wo ning benzine had gedronken uit een fles, die op de grond achter een radiotoestel stond. In 't ziekenhuis heeft men terstond de maag van heb meisje leeggepompt, maar deze hulp heeft dus niet meer mo gen baten. Ned. Hen'. Kerk Aangenomen naar Noordlaren-Glimmen (toez.): H. C. Boer te Den Andel; aangeno men de benoeming tot vicaris te Norg (wijkgemeente Veenhuizen): J. C. Schone- veld, vicaris te Noordgouwe. De drie werknemersbonden in de me taalindustrie hebben een loonsverhoging van zes percent gevraagd op zo kort mo gelijke termijn. In het volgende voorjaar willen de bonden een volgende verhoging der lonen met 3 percent. Deze voorstellen van werknemerszijde zijn vandaag aan de werkgevers voorge legd in een vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie. Aldus is meege deeld door de .Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond. De werkgevers zullen zich over de verlangens van de werkne mers in hun organisaties beraden. Volgen de week maandag komt de vakraad op nieuw bijeen om de besprekingen voort te zetten. In verband met de komst vam een groot aantal Italiaanse werknemers, van wie de eersten maandag in ons land zijn gearri veerd, heeft de sociale verzekeringsraad meegedeeld, dat in het algemeen voor deze werknemers de normale bepalingen van de Nederlandse sociale verzekering gelden. Voor de werkgevers betekent dit, dat de verplichtingen ten aanzien van loonadmi nistratie, premiebetaling en premie-inhou ding, onverminderd moeten worden nage komen en voor de betrokken arbeiders, dat zij in beginsel op dezelfde uitkeringen als de Nederlandse arbeiders aanspraak kun nen maken. Ten aanzien van het genieten van deze uitkeringen bij het verblijf in Italië, als mede ten aanzien van de geneeskundige hulp aan familieleden in Italië gelden bij zondere bepalingen, waaromtrent de des betreffende werkgevers zijn ingelicht. Advertentie Door extra maatregelen kunnen wij reeds de hele week aan de vraag voldoen I Vraag uw leverancier naar ROOMBOTER, want GROOTHANDEL IN ROOMBOTER EN KAAS Steeg het produktievolume van de hele Nederlandse bouwnijverheid vorig jaar met 9 percent ten opzichte van 1958, dit jaar kan ten opzichte van 1959 een sty ging van 4 percent verwacht worden. In de sector weg- en waterbouw slagader van onze nationale economie, want zonder vervoer zou produceren zinloos zyn bedroeg de styging in 1959 ten opzichte van het voor gaande jaar niet minder dan 13 percent, terwyl de te verwachten stijging in 1960 ten opzichte van 1959 eveneens 4 percent zal bedragen. Dit blijkt uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, waarin er onder meer op gewezen wordt, dat de toeneming van het aantal aan de markt gebrachte wegen bouwwerken verheugend genoemd mag worden, maar dat anderzijds de onderlinge concurrentie zwaar en in vele gevallen bij zonder zwaar is. In dit verband wordt zelfs Prof mr A. Anema. Het raadsel van de verdwijning van de 12-jarige Hans Hermans uil het Noord- Limburgse gehucht Evertsoord (gemeen te Sevenum) heeft een weliswaar ver wachte maar niet minder tragische ont knoping gekregen. In een met tien cen timeter aarde bedekte grafkuil werd het stoffelijk overschot van de jongen ontdekt. De plek ligt in een eenzame streek in de Noordlimburgse Peel ter zijde van de weg naar Den Bergen op ongeveer 400 meter van de plaats waar maandag de fiets van de jongen, verborgen in een dicht denne- bosje, werd gevonden. De jongen, die zon dag zijn ouderlijk huis verliet om een zaag naar zijn oom te brengen is met een dun touw gewurgd. Het aspergeveld waarin de grafkuil ge graven was, is dinsdag al door militairen nagezocht. Maar toen men bij de meer intensieve naspeuringen van woensdag voetstappen van een zandweg naar het midden van het aspergeveld ontdekte, werd de aandacht verdubbeld. Al spoedig vond een der militairen toen in de na bijheid van enkele struiken en tussen de aspergeplanten het lijkje dat slechts met een dunne laag zand was bedekt. In de buurt is verder een schopje ge vonden, dat waarschijnlijk door de da der is gebruikt om de kuil voor zijn slachtoffertje te graven. Bij de commandant van de Rijkspoli tie in Sevenum kwamen dinsdag medede lingen binnen dat in de buurt van Den Bergen zondagmorgen een man is gezien die snel in het bos verdween toen er mensen naderden. Elke aanwijzing wel ke kan leiden tot de opsporing van de dader wordt nauwkeurig nagegaan, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor. Het lijkje is overgebracht naar het ziekenhuis in Horst, waar woensdagavond de sectie is verricht. Advertentie Op zaterdag 17 september zal, na de slui ting van de zitting der Staten-Generaal, de nestor van de Eerste Kamer, prof. mr. A. Anema uit Haarlem, afscheid nemen van de leden van beide Kamers en van de regering tijdens een daartoe te houden receptie. Prof. Anema is negenendertig jaar lid van de Eerste Kamer geweest. Dit afscheid van de ruim achtentachtig- jarige prof. Anema van de Eerste Kamer, waarvan hij sinds 1921 deel heeft uitge maakt, geeft aanleiding om, zij het in vogelvlucht, een blik te werpen op zijn op treden als volksvertegenwoordiger in bij kans veertig jaren tijds. Prof. Anema was een senator van allure. Het is waar, van hem ging nooit enige, min of meer ouder wetse deftigheid uit. Iets dergelijks was hem, met zijn innerlijke eenvoud, met zijn zin voor humor en gemoedelijkheid, vol slagen vreemd. De allure zat hem in de gaafheid van karakter, in de ziele-adel die hem kenmerkt en die in het bijzonder kracht put uit zijn warme geloofsover tuiging. Meer dan eens kon men in prof. Anema de strijder waarnemen en beluisteren. Die zelfde strijder overkwam het echter nooit, zich te laten verleiden tot het hanteren van enig wapen van minder fraai allooi. In de strijder schuilde ook de man, die be grip voor de principiële gedachten van anderen had. Ik durf zelfs stellen dat er in hem ook bepaald een verzoenende geest schuilde. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Dat gaat te zijnen opzichte wel geheel en al op. En dat sprak ook dikwijls uit de vorm van zijn redevoeringen. Deze stonden in de regel op een zeer hoog peil, getuigden van grote kennis en van diep nadenken. Niettemin bezaten zij tegelijkertijd een klaarheid, die het door hem betoogde ook voor lieden, welke over minder kennis dan hij beschikte glashelder deed zijn. Prof. Anema wist ongetwijfeld, ook op politiek gebied, van wanten. Maar voor hem was het een wet van Meden en Perzen, dat goede politiek geen min of meer laag- bij-de-grondse-slimmigheidjes, geen sluw heid uit hoofde van tactische overwegingen gedoogt. Toen in 1926 De Geer, op enigs zins verrassende wijze, met een intermezzo kabinet voor de dag was gekomen en het hier en daar verluidde, dat hij er wellicht geleidelijk aan toch een (rechts) coalitie kabinet van zou willen gaan maken, wees prof. Anema een dergelijk iets terstond als zeer bedenkelijk van de hand. Indien de rechtse groepen het regeringskasteel weer zouden gaan bezetten, hetgeen prof. Anema zelf zeker zou toelachen, dan zo merkte hij op moest dit geschieden „door de hoofdpoort, niet door onderaardse gangetjes. Een sluipwespenpolitiek ware perfidie tegenover het kabiet, dat heen ging". Gelijk al kenbaar is gemaakt houdt prof. Anema er een krachtige, niet alleen gods dienstige, maar tegelijkertijd staatkundige overtuiging op na. Hij is een volbloed anti revolutionair. Echter geen partijganger in de enge zin van het woord. Bij een naar aanleiding van de Grondwetsherziening van 1922 in de toenmalige Kamer van Vijf tig gehouden gedachtenwisseling wijdde hij hoogst belangwekkende en leerzame be schouwingen aan het bestaan van het partijwezen. Een gezond functionerende parlementaire monarchie, aldus prof. Ane ma, veronderstelt een goed geordend partij wezen. Daarin schatte hij. ook het indivi dueel politieke element zeer hoog, maar het moet zijns inziens zijn invloed in dat partijwezen doen gelden. Twee verschillen de types, zo merkte hij vervolgens op, doen de geaardheid van het partijleven bij elke partij ontwikkelen. Te weten het type van hen, die al hun energie stellen in dienst van het groepsleven om de geestelijke grondslag van de groep tot nieuwe ontwik keling te brengen alsook tot bron van nieu we bezieling te maken. Daarnaast dan de 1 mannen van het tweede type, in overtui ging en gebondenheid aan hun groep voor eerstbedoelden niet onderdoend, doch tege lijk wakend tegen overschatting der groeps- idee en meer nadruk leggend op het uni versele. „De mannen van het eerste type vormen samen de veer van het staatkundig uurwerk, die van het tweede de regula teur". Welnu, in de Tweede Kamer was het bovenal de plaats voor het zich openbaren van de geestelijke stuwkracht, in de Eerste Kamer voor het zich openbaren van de re gulerende kracht. Zo heeft prof. Anema zelf als senalor zich van zijn taak gekwe ten. Nogmaals, niets was er dan ook in hem van de enghartige partijman. Type rend was in dit verband bijvoorbeeld hoe hij zijn mede-antirevolutionair mr. Th. Heemskerk, toen deze als minister van Justitie een wetsontwerp tot wijziging van het erfrecht verdedigde, voorhield, dat hij beter zou hebben gedaan, in een bepaald gedeelte van het daarover in de Tweede Kamer gevoerde debatde antirevolu tionaire beginselen er buiten te houden! Prof. Anema wilde namelijk in dezen niet zo scherp partij kiezen, want wel zijn ge zin en familie, naar hij erkende, beide oi'- deningen Gods en daardoor principieel bei de aangewezen om er ons erfrecht op te bouwen, doch die beide principes waren nu eenmaal volgens hem totaal ongeschikt om daaruit abstracte gevolgtrekkingen te ma ken. Kenmerkend evenzeer voor prof. Anema's breedheid van geest was, dat hij ter gelegenheid van de behandeling van de in 1923 tot stand gekomen wet inzake dienstweigering nogal afweek van het van antirevolutionaire zijde in de Tweede Ka mer aangevoerde. Onder meer verklaarde hij toen, dat men niet alleen zou mogen letten op godsdienstige bezwaren, maar dat morele bezwaren in beginsel gelijkelijk te eerbiedigen zijn. Meer dan eens heeft prof. Anema blijk gegeven van enige bezorgdheid over zekere ontwikkelingen, althans verschijnselen, op het gebied van het parlementaire stelsel en de relaties tussen regering en parlement in Nederland. Toen in 1929 het kabinet- R.uys de Beerenbrouck optrad, in feite los staande van de groepen waarop het toch wilde steunen, verklaarde prof. Anema, dat hij en zijn geestverwanten parlemen taire kabinetten wensen, maar dat daar voor nodig is overleg tussen kabinet en meerderheidsgroepen, ten einde het eens te worden over de hoofdlijnen van het te voeren beleid. In feite zag hij er een ge vaar in, als het gouvei'nement hoe langer hoe meer los komt te staan van de Kamers. Daardoor kan, naar hij nog aanstipte, het gevaar toenemen dat de parlementaire monarchie geworden zal zijn tot een extra parlementaire oligarchie (regering van weinigen). Veelvuldig heeft prof. Anema zich in onze Senaat laten horen met betrekking tot vraagstukken van buitenlands beleid. Daarbij stond voor hem steeds op de voor grond, dat het streven gericht moet zijn op verwezenlijking, zoveel het kan, van de internationale rechtsgedachte. Altijd stond hij dan ook in de bres als er zich schending van internationale rechtsorde en rechts plichten voordeed. Bij dit alles bleef hij terdege een man, die werkelijkheidszin bleek te bezitten, doch dat vormde voor hem nooit een beletsel om voor de door hem gekoesterde hoge beginselen met warmte op te komen. Laat ik tot slot herinneren aan wat mr. E. N. van Kleffens, in januari 1940 als minister van Buitenlandse Zaken zijn be groting in de Eerste Kamer verdedigend, zei, naar aanleiding van het gesprokene door prof. Anema, te weten dat dit weer was geweest „een dier heldere en diep gaande betogen waarvan hij het geheim bezit." Inderdaad, die karakteristiek van de redevoeringen van de nu aftredende senator van allure was alleszins juist. Uit wat hij zei, uit de wijze waarop hij optrad, sprak steeds een bijzondere allure en het is dan ook node, dat men voortaan deze figuur in 's lands vergaderzaal zal moeten missen. Dr. E. van Raalte opgemerkt, dat de minister van Econo mische Zaken, die niet alleen stabiliteit in het prijsniveau nastreeft, doch zelfs gaarne prijsverlagingen ziet, de wegenbouwers als voorbeeld zou kunnen noemen van een be drijfstak, waarin de concurrentie uitermate zwaar is en waarin prijsverlagingen aan de orde van de dag zijn, doch op zodanige wijze, dat van een gezonde ontwikkeling in deze bedrijfstak nauwelijks meer sprake kan zijn. In vergaderingen van bestuur en leden van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers heeft deze ontwikkeling dan ook vele malen tot heftige discussies aan leiding gegeven. In 1959 beliepen de bruto-investeringen in vaste activa, wat de weg- en water bouwkundige werken, inclusief landaan winning en ontginnen, betreft, 1060 mil joen op een totaal aan investeringen van 8898 miljoen. In 1954 was het in weg en waterbouwkundige werken geïnvesteer de bedrag 757 miljoen op een totaal van 5679 miljoen, in 1955 824 miljoen op 6781 miljoen, in 1956 979 miljoen op 8074 miljoen, in 1957 1106 miljoen op 8910 miljoen en in 1958 988 miljoen op 8210 miljoen. Indien er zich knelpunten voordoen bij uitvoering van werken in de sector weg en waterbouw, blijken deze praktisch nooit van technische, doch altijd van financiële aard te zijn. Daarom achten de wegenbou wers het dan ook interessant vernomen te hebben, dat er bij de minister van Verkeer en Waterstaat geen aanleiding bestaat om bij voorbaat te twijfelen aan de financie ringsmogelijkheden, welke nodig zijn voor het ten uitvoer brengen van het op het gebied van de wegenbouw bestaande plan nen gedurende de eerstkomende tien jaar. Een ander knelpunt wil echter ook wel eens zijn het complex moeilijkheden, dat zich voordoet op het gebied van de coör dinatie, een punt, waarop de voorzitter van de vereniging, ir. H. D. Prins, onlangs ook al gewezen heeft. Plaats voor bedrijfsleven Deze coördinatiemoeilijkheden, die in bijna elke fase kunnen voorkomen, kunnen wat de daarbij betrokken zijnde partijen betreft, verdeeld worden in moeilijkheden tussen opdrachtgevende overheden onder ling en moeilijkheden tussen opdracht gevers enerzijds en bedrijfsleven ander zijds. De wegenbouwers noemen het echter verheugend, dat ook binnen de kringen van opdrachtgevers zulk een coördinatie thans als noodzaak wordt gevoeld. Wanneer in dit overleg ook het bedrijfsleven een be scheiden plaats zou worden toebedeeld, is het waarschijnlijk, aldus het verslag, dat het resultaat daarvan voor onze nationale wegenbouw verrassend zal zijn. In dit ver band wordt de eis om te komen tot een zekere normalisatie en standaardisatie voor wegenbouwconstructies het aantal typen wegconstructies is immers onnoemelijk groot, daar zij kunnen variëren ten aanzien van fundering en deklaag zeker op zijn plaats genoemd. Niet alleen zal dit kostprijsverlagend werken, maar bovendien kan de mechani satie dan tot een, wat genoemd wordt, smaller terrein beperkt worden, terwijl daarnevens de geoefendheid van het perso neel haar maximum kan bereiken. Tenslotte wordt er in het verslag critiek op geoefend, dat een groot aantal aanbe stedingen samengedrukt wordt in een be paalde periode van het jaar. Daar de ge- eiste opleveringstijden aan de krappe kant zijn, dwingt dit het bedrijfsleven tot het aanhouden van een te grote capaciteit, die maar een korte tijd van het jaar goed bezet is. Bij goede coördinatie kunnen al deze kostprijsverhogende factoren echter ver zwakt worden. Ministerieel bezoek. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft een inspec tiebezoek gebracht aan de vliegbasis Leeuwarden. Hij maakte bij dit bezoek gebruik van een der nieuwe Fokker F 27 „Friendship", waarvan de eerste onlangs door de luchtmacht is ontvangen. Hij maakte per transportvliegtuig ook een vlucht naar het schietterrein van de Ko ninklijke Luchtmacht op de Vliehors op Vlieland. Per helikopter keerde hij naar de basis in Leeuwarden terug. Prof. Tinbergen naar Japan. Prof. dr. J. Tinbergen van de Rotterdamse Econo mische Hogeschool is met zijn echtgenote van Schiphol naar Japan vertrokken, op uitnodiging van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken. In Tokio en Osa ka zal hij enige lezingen houden voor Ja panse economen. Het bezoek zal ongeveer drie weken duren. Etnologie. Op 4 oktober zullen onder auspiciën van de Wong (Wetenschappelijke Onderzoekingen in Nederlands Nieuw- Guinea), twee etnologen en een taalkun dige in Nieuw-Guinea aankomen voor we tenschappelijke onderzoeken in het zuiden van het eiland. Dit zijn dr. A. A. Ger- brands, conservator in algemene dienst aan het Rijksmuseum voor volkenkunde in Leiden, de taalkundige C. L. Voorhoeve en de etnoloog L. M. Serpenti. Advertentie :^'Erdal:^ produktV yd us goed De lengte van het Rijkswegennet bedroeg medio 1949 3720 km, op 1 april 1954 4127 km, op 1 januari 1955 4320 km, op 1 januari 1957 4483 km en op 1 januari 1958 4528 km. .Gerangschikt naar de verhardingssoort daalde het aantal kilometers klinkerwegen van 1366 medio 1949 tot 1218 km per 1 ja nuari 1958; de wegen verhard met keien van 114 tot 66 km; de wegen verhard met steenslag of grind van 138 tot 103 km. Het aantal kilometers bitumenwegen steeg van 1588 tot 2338 km, de wegen van cement- beton van 468 tot 710 km, de wegen ver hard met hout van 6,8 tot 9 km en de ge combineerd verharde wegen van 40 tot 84 km. Advertentie „FESTO" SCHUURMACHINES Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl een lagedrukgebied bij IJs land in betekenis afnam, ontstond boven de Britse eilanden een nieuw lagedruk- systeem aan de achterzijde van de storing, die gisteren met veel regen over Ierland en Schotland naar het noorden trok. Door deze ontwikkeling daalde de luchtdruk in West-Europa aanzienlijk. Een koufront be reikte in de loop van de nacht ons land, vergezeld van buien. Van de depressie, die uit de tropische cycloon „Donna" was ontstaan, splitste zich bij Zuid-Groenland een kleine storing af, die vervolgens snel naar het zeegebied ten noprdwesten van Spanje is getrokken. Verwacht wordt dat deze storing als randstoring rond het la gedrukgebied boven de Britse eilanden zal trekken. Aangezien dit lagedrukgebied nog iets dichter bij ons land komt, moet op aanhouden van het buiïge weer worden gerekend. WEERRAPPOKTEN Vrijdag 16 september Zon op 6.15 uur, onder 18.53 uur. Maan op 1.22 uur, onder 16.46 uur. Maanstanden 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 september Hoog water 11.27 en uur. Laag water 6.26 en 19.02 uur. Vrydag 16 september Hoog water 0.10 en 12.54 uur. Laag water 7.54 en 20.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen buiten- en binnenland QO 60 van gisteren- Cu SS d w S Neerslag laatste 24 uur e u H V C Sa 4) O c 5 Den Helder zwaar bew. z 19 0,2 Ypenburg regen zzo 20 0,5 Vlissingen geheel bew. z 19 1 Eelde mist ozo 17 0 De Bilt zwaar bew. zzo 19 2 Twente mist ozo 16 1 Eindhoven zwaar bew. zo 21 0 Zd-Limburg zwaar bew. zo 20 0 Helsinki zwaar bew. w 18 0 Stockholm onbewolkt zo 20 0 Oslo zwaar bew. ono 16 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 18 0 Aberdeen mist windst. 13 12 Londen half bew. zw 19 5 Amsterdam zwaar bew. zzo 19 0 Brussel regenbui zzo 21 1 Luxemburg half bew. z 18 0 Parijs regen zw 20 2 Bordeaux regen windst. 26 22 Grenoble geheel bew. wzw 22 0,1 Nice zwaar bew. n 23 0 Berlijn onbewolkt ozo 24 0 Frankfort mist windst. 21 0 München licht bew. z 20 0 Zürich mist nno 21 0,2 Genève zwaar bew. zw 20 0 Locarno geheel bew. windst. 21 0,2 Wenen licht bew. zo 21 0 Innsbruck half bew. wnw 21 7 Belgrado licht bew. ozo 22 0 Athene zwaar bew. n 24 0 Rome regen zzw 27 1 Ajaccio half bew. no 25 0 Madrid zwaar bew. windst. 0,2 Mal lor ca zwaar bew. windst. 29 0 Lissabon geheel bew. nnw 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2