Russen proberen de positie van Hammarskjoeld te ondermijnen WERELDNIEUWS Nieuwe staatsgreep in Kongo bracht enige opluchting ^tWhlkMU* Wedstrijd Belgische vissers redden achttien Britse collega's FELLE DEBATTEN IN VEILIGHEIDSRAAD „Electra" verongelukt en uitgebrand 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN <~Praatóteel ENGEL DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 3 IJslandse hulp werd van de hand gewezen Alle 75 inzittenden in veiligheid gebracht er is goed brood er is beter brood het beste brood^VERMAAT'3 BROÖ li neem nog 'n sneetje Schaap vrat spaargeld op 0p de REIKJAVIK (IJsland) (UPI) De be manning van de Belgische treiler „Dain ty heeft gisterochtend vroeg, op 20 mijl buiten de kust van IJsland, de achttien opvarenden van de Britse treiler „Lord Lloyd" gered. De treiler was dinsdag lek geslagen maar de opvarenden hadden de hulp van een IJslands schip geweigerd en waren aan boord van hun zinkend schip gebleven. De „Lord Lloyd" zond woensdag nood seinen uit. De „Thor", een vaartuig van de IJslandse visserij-inspectie, bood aan de opvarenden op te nemen, maar dit aan bod werd door de Britse schipper afge slagen. De „Dainty" was in de nabijheid en enkele opvarenden hebben aan boord van de treiler onderzocht of de Lord Lloyd wel licht op sleep genomen kon worden. Dit bleek echter niet mogelijk en toen de „Lord Lloyd" gevaarlijk diep in het water lag, werd besloten dat de Britse vissers aan boord van de Belgische treiler zouden gaan. Woensdagmiddag dreef de „Lord Lloyd" nog steeds. De IJslandse kustwacht ver moedt dat het langzaam zinkende schip onder de golven zal verdwijnen, als een storm de overblijfselen van de orkaan „Donna" het zeegebied voor de IJs landse kust bereikt. Advertentie Advertentie (Van onze correspondent) NEW YORK De positie van Hammar skjoeld is niet wanhopig doch wel zorge lijk geworden gedurende de laatste dagen. Velen maakten zich woensdag ernstig be zorgd in New York, dat de secretaris-ge neraal zou kunnen struikelen over Kongo* want dit zou de kracht van de UNO aan zienlijk verzwakken. En.... aan de we reld een belangrijke buffer ontnemen te gen mogelijke botsingen tussen Oost en West. Voor hen, die een politieke neder laag voor Hammarskjoeld duchtten, kwa men de nieuwsberichten over een militai re staatsgreep in Kongo dan ook als een opluchting, vooral toen men de indruk kreeg dat Moboetoe, die aan het hoofd der Kongolese militairen staat zich sterk anticommunistisch gedroeg. De wisselval ligheid van het politieke klimaat in Kongo maande de waarnemers in New York ech ter voorlopig tot de uiterste voorzichtig heid bij de bestudering der jongste be richten. Van groot belang is hoe de militaire staatsgreep, die zich woensdag in Kongo schijnt te hebben voltrokken, zal uitpak ken. Indien Moboetoe aan de macht blijft en een gematigder koers gaat volgen dan Loemoemba, zou dit de kansen van vreed zame UNO-activiteit in Kongo kunnen verhogen. Voor Hammarskjoeld is 't intussen zeer ernstig, dat de Russen betogen dat hij zich niet houdt aan de resoluties van de Veiligheidsraad. Dergelijke uitlatingen ko men namelijk een motie van wantrouwen zeer nabij. Zolang de Afrikaanse staten achter Hammarskjoeld staan is die situa tie nog niet zo précair, maar ook deze, met name Ghana, hebben juist de laatste dagen ernstige critiek op hem geoefend. Men zal zeggen dat Marokko en Tunis toch trouw bleven aan Hammarskjoeld doch men moet niet vergeten dat deze staten allereerst geïnteresseerd zijn in Al gerije en pas veel later in Kongo. Noord afrikanen zouden gaarne zien dat de UNO in Kongo een precedent zou scheppen en daarna op dergelijke wijze haar invloed zou doen*gelden in Algerije. Dit ver klaart dan ten dele hun steun aan Ham marskjoeld en het verklaart tevens waar om De Gaulle uitermate sceptisch is over de wereldorganisatie. Slechte leiding De Veiligheidsraad heeft de woensdag ochtend en -middag verdaan aan kwesties van procedurele aard. Deze tijdsverspil- ling is gedeeltelijk de schuld van de Ita liaanse voorzitter Ortono wiens uitlatingen dikwijls onnodig scherp zijn, terwijl toch zijn leiding aarzelend moet worden ge noemd. Daardoor kregen de Russen de kans de zaken zo voor te stellen alsof de Westerse mogendheden discriminatie toe pasten tegen de jonge Afrikaanse staat Guinea. Het westen achtte het onjuist dat Guinea, dat als gast aan de raadstafel zit, zich zou uitspreken over de procedure- kwestie. En deze houding is volkomen lo gisch, maar de Italiaan, die deze maand helaas voorzitter is, had de fout begaan eerst een andere gast, namelijk Joegosla vië het woord te verlenen over dezelfde procedurezaak. Deze blunder gaf de Rus sen een propagandakans. Guinea kreeg na eindeloos geharrewar niet het woord en de raad weigerde, zo lang de toestand in Kongo zo verward is, de vertegenwoordigers van Kongo aan de raadstafel toe te laten. Gelijk men weet zijn er twee concurrerende delegaties uit Kongo in New York aangekomen. De Rus sen stelden voor Loemoemba's man Kan- za als officiële afgevaardigde te erkennen, maar zij kregen slechts steun van Polen en Ceylon. Acht andere leden onthielden zich van stemming. De resolutie werd ver worpen. want er waren zeven stemmen nodig voor aanvaarding. Dit resultaat werd bereikt om tien voor zes, na een ochtend en middagzitting vol geïrriteerd, scham per debat. Hoezeer de Russen het thans op Ham marskjoeld gemunt hebben bleek overdui delijk uit de lange rede van Zorin in de avondzitting. Hij verweet de secretaris generaal misbruik van macht, beschuldig de hem van hulp aan imperialisten en separatisten, verweet hem schending der UNO-resoluties, noemde zijn rol onfatsoen lijk en verklaarde, dat deze zelfs niet een minimum aan objectiviteit in acht heeft genomen. Aanvaarding van het vierde rapport, dat de secretaris-generaal vijf dagen geleden heeft ingediend zou een UNO-voogdijschap voor Kongo betekenen, aldus betoogde de Rus. Hammarskjoeld zou zich er volledig van bewust zijn de imperialisten te hel pen, meende deze spreker. De collectieve UNO-maatregelen sluiten niet uit dat de Sovjet-Unie bilaterale over eenkomsten met de Kongolese regering kan aangaan, zei Zorin vervolgens. Rus land beschouwt de regering Loemoemba als de wettelijke centrale regering en steun aan die regering zou geen inmen ging betekenen in de binnenlandse aange legenheden. Terwijl de Rus sprak kwamen er persberichten binnen uit Brazzaville, meldende, dat Moboetoe, die in de loop van de dag een militaire staatsgreep had ondernomen in Kongo, zich zeer anti communistisch had uitgelaten op een pers conferentie en een actie zou hebben on dernomen tegen communistische diploma tieke vertegenwoordigers in zijn land. Dit. deed begrijpelijkerwijs het optimis me in het Westerse kamp aanmerkelijk stijgen, doch de ervaring heeft geleerd, dat men zich niet te spoedig mag verheu gen over berichten uit het zeer wisselval lige politieke klimaat van Kongo. De Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad zal pas donderdag of ficieel antwoorden op de Russische rede. Hij gaf evenwel een verklaring aan de pers, waarin hij het betoog van Zorin een van de meest arrogante en schijnheilige verklaringen noemde, die hij het ongeluk had gehad te horen binnen en buiten de UNO. Hij verweet Zorin de feiten te heb ben verdraaid en krokodillentranen te hebben geschreid over een zogenaamd ko lonialisme terwijl de Sovjet-Unie zelf be zig is een eigen soort kolonialisme te be vorderen, dat men in de Baltische landen en Oost-Europa al te goed kent. Het was volgens de Amerikaan de Sovjet-Unie, die de geest en de letter schond van de Vei ligheidsraadresoluties. Hammarskjoeld heeft terstond de Russische spreker van repliek gediend. Zijn antwoord was waar dig en zeer concreet. Hij weerlegde de verdraaiingen van de Rus en sprak de hoop uit, dat de Afrikaanse staten in staat zouden zijn zelf tot een conclusie te ko men over de ware situatie. De Afrikaan se staten, die zich zoveel inspanning ge troosten ten behoeve van Kongo, verdie nen beter dan misleid te worden, zo be sloot de secretaris-generaal zijn verkla ring. Grote betekenis moet worden toegekend aan de rede, die na middernacht werd uit gesproken door ambassadeur Slim, de ver tegenwoordiger van Tunis. Dit betoog, waarin veel hulde werd gebracht aan het werk dat de UNO in Kongo heeft verricht, eindigde met de belangrijke suggestie, dat men wellicht zou kunnen besluiten tot vor ming van een commissie van goede diens ten, bestaande uit Afrikaanse deskundigen om te pogen bemiddeling te verlenen ten einde in Kongo tot eenheid te geraken.. De vertegenwoordiger van Tunis onderstreep te herhaaldelijk dat Kongo geen slagveld mocht worden in de koude oorlog. Daar over waren de Afrikaanse staten, die een conferentie in Leopoldville hebben gehou den, het volkomen eens, aldus Slim. De spreker prees het UNO-besluit om de radio en de vliegvelden te bezetten toen de situa tie in Kongo explosief scheen te zijn ge worden, een besluit dat Ghana ernstig had gelaakt. De representant van Tunis was fel in zijn critiek op de Belgen die met troepen, gendarmes en wapenen de afscheiding van Katanga trachtten te bevorderen. Maar hij had ook critiek op de Russen, die door het verlenen van transport aan Kongolese h-oepen een actie hebben ondernomen, die ernstig is en gevaarlijk. Óp die manier kon de koude oorlog zich tot Kongo uit breiden. Reeds enige dagen deden in het UNO- gebouw geruchten de ronde, dat de Afri kaanse staten overwegen bemiddelend op te treden ten bate van de eenheid in Kongo. Van veel belang is het daarom, dat deze idee, die wellicht kan bijdragen tot kalmering van de situatie, thans offi cieel door Tunis naar voren is gebracht. Ook de delegatie van Ghana schijnt plan nen in deze richting te hebben. De raad zou heden ochtend het debat voortzetten. NEW YORK (Reuter-AFP-UPI) Een „Lockheed Electra"-verkeersvliegtuig van de „American Airlines" is woensdag bij een landing op het La Guardia-vliegveld bij New York verongelukt en in brand gevlogen maar alle zeventig passagiers en alle vijf bemanningsleden hebben het tofe- stel tijdig ongedeerd kunnen verlaten. Het toestel smakte tegen een dijk, sloeg om en schoof, brandend, 'n paar honderd meter voort langs een moeras. De passa giers en bemanningsleden hingen met de hoofden naar beneden, op hun plaatsen vastgehouden door veiligheidsgordels, ter wijl de vlammen aan de cabine lekten. Alle inzittenden slaagden er in zich uit de gordels los te maken, maakten een val van bijna drie meter naar het plafond van de cabine en brachten zich in veiligheid. Korte tijd later was het vliegtuig geheel uitgebrand. Het was het vierde grote ongeluk met een Electra sedert 3 februari 1959, toen een andere Electra van dezelfde maat schappij op hetzelfde vliegveld veronge lukte. De piloot vertelde dat het vliegtuig, toen het bijna aan de grond was, door een windvlaag werd gegrepen. Hierdoor werd een vleugel neergedrukt. Het vlieg tuig raakte een bijna drie meter hoge dijk aan het eind van de landingsbaan, draaide om zijn as en sloeg om. De passagiers waren allen ingegëspt en ik zag dat sommigen van hen met het hoofd tegen het plafond sloegen toen het vlieg tuig omsloeg", vertelde de stewardess. Al len lieten zich, zo goed of zo kwaad als dat ging, zakken van de vloer naar het plafond, net als wij deden. Ik gleed langs een van de wanden". Allen waren buiten, tegen de tijd dat de reddingsploeg bij het brandende wrak arriveerde. Vele personen waren erg over stuur. Zes passagiers werden ter behan deling van lichte brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. Het is in het bijzonder aan de heldhaf tigheid van twee stewardessen te danken dat alle inzittenden het brandende vlieg tuig hebben kunnen verlaten. Zij slaagden erin een nooduitgang te openen en hielpen, hoewel de cabine zich met rook vulde, de passagiers de veiligheidsgordels los te ma ken en naar buiten te komen. Er is geen paniek geweest Advertentie TEL AVIV (Itim) Een nijvere Israë lische spoorman, die geen vertrouwen koe sterde in het bankwezen, had zijn spaar geld ten bedrage van een paar honderd gulden in een matras opgeborgen. Op een kwade dag kwam hij thuis om tot zijn schrik te bermerken dat. een hongerig schaap zijn woning was binnengedrongen en matras met inhoud had verorberd. Wanhopig was de man .echter niet. Hij slachtte het schap, haalde de resten der bankbiljetten uit de maag van het dier, maakte ze schoon en hing ze te drogen. Daarna paste hij de snippers zo goed mo gelijk aan elkaar en ging er tenslotte toch mee naar de bank, waar men de nog her kenbare biljetten voor gloednieuwe inwis selde. Helemaal niets voor u en mij Zegt u nu eens eerlijk: zou u Chroesjt- sjef, of Eisenhower, of De Gaulle, of minis ter Van Rooy willen zijn? Zou u al die ver antwoordelijkheden willen dragenOf zou u (net als ik) bij de gedachte alléén al door de knieën gaan Ik ken u niet zo goed, maar ik denk dat u (net als ik) bli; bent wanneer u 's avonds, teruggekeerd uit het bar-en-boze leven, de wereld achter uw huisdeur kunt buiten sluiten en, lekker in uw eigen bedoeninkje, precies kunt gaan doen waar u zin in hebt. Stel u voor, dat u dan ieder ogenblik wordt opgebeld met de vraag wat er moet gedaan worden mee. Loemoemba, met de Karei Doorman, mee Fidel, of met Planta. Dat ze u van de radio, of de tévé, of uw krant of boek wegroepen, omdat er weer iets is met Oost-Berlijn, of met meneer Trujillo, of met Niarsaland. Dat ze u mid den in de nacht, wanneer u plezierig ligt te dromen en u nét een kusje op uw voor hoofd van Bardot zult krijgen, uit uw bed komen halen omdat meneer Ulbricht weer iets heeft uitgehaald, of omdat er in Al giers een bom is ontploft, of omdat ene Nasser iets heel speciaals heeft gezegd. Helemaal niets voor u, hè? Voor mij óók niet. Voor geen geld. Wat zal die oude Ike blij zijn wanneer hij eindelijk eens kan gaan golfen, zonder dat hij bij iedere slap behoeft te denken aan wat ze in Moskou doen, of wat meneer Castro gezegd heeft. En toch zijn er altijd maar weer mensen te vinden, die dat allemaal graag op hun schouders nemen; de hele wereld op hun rug en nooit eens een gezellig bioscoopje, nooit eens rusr.ig een spelletje bridge, een boek lezen, of een glaasje drinken in het café aan de overkant. Toch zijn er een meneer Nixon en een meneer Kennedy, die zich de keel hees praen om zichzelf de das om te doen en zit er in het Kremlin een meneer op de loer om de heer Chroesjt deze zelfde loer te draaien als hij daar maar even de kans toe ziet, om dan zelf gauw op de vrij ge komen stoel te gaan zitten. Het zou anders wel geweldig gek zijn als plotseling iedereen er zo over dacht als u en ik; als iedereen rustig zijn partijtje bridge wilde doen en zijn krant wilde le zen, zodat er dan on de hele wereld n i e- mand meer beschikbaar zou zijn om de leiding in handen en de zorgen der wereld op zijn rug te nemen. Wat zou er clan gebeuren? Er zou <>en onbeschrijfelijke chaos ont staan en in een mum van tijd zouden alle voetzoekers en atoombommen afgaan. Ik ben er zeker van dat wij dan, zo hard als wij maar konden, zouden roepen om Ike en Konrad en zelfs misschien wel om Castro en Van Rooy. Denkt u hier maat eens over na. Het is allemaal héél raar. Maar laat er uw kop thee en uw tévé- plezier van avond vooral niet om koud worden. Flori-s Flaneur Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Gevoelig. De film over de raketdeskundi- ge Wernher von Braun, getiteld „Ik grijp naar de sterren", zal niet in Groot-Brittannië worden vertoond om dat de film in Groot-Brittannië nog op sterke anti-Duitse gevoelens stoot. De rolprent is indertijd vertoond op het festival van Edinburgh, waar zij een prijs kreeg. Binnen afzienbare tijd zal een spannende en naar het zich laat aanzien zeer belang rijke race worden beslist, waarbij een triomferende win naar en een beschaamde ver liezer op het kampveld zul len achterblijven: twee steden zijn bezig aan de wedstrijd om de eer, wie van de twee de vijfde stad des lands zal zijn. Haarlem is jarenlang schijn baar onbedreigd in het genot van deze trofee geweest. Na Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht kwam onbe twist en vanzelfsprekend Haarlem. Wat daarachter lag, behoorde bij de goedwillende doch niet helemaal als vol waardig beschouwde massa provinciestadjes, die men in wielertermen „het peloton" zou noemen. De kopgroep reed statig en zelfbewust voorop, in de zalige zekerheid dat het altijd zo blijven zou. Doch het is niet zo geble ven. Uit het peloton heeft zich een met schokken en onele gante bewegingen voortijlen de vluchteling losgemaakt, die door de koplopers aanvanke lijk met medelijdende inschik kelijkheid werd bezien. Doch die inschikkelijkheid werd verbazing en de verbazing is lot ontsteltenis gegroeid, toen de vreemdeling zich aansloot bij de selecte groep en daarna doorging met een tempo, dat daar niet door allen kon wor den volgehouden. En nu komt binnen zeer korte tijd het mo ment, waarop nummer vijf zich amechtig zal moeten la ten afzakken naar de zesde plaats om spijtig naar het ach terwiel van de nieuwe vijfde te staren. Genoeg van deze Olympische beeldspraak: Eindhoven zal de vijfde stad in grootte van Ne derland zijn en Haarlem zal dat moeten slikken. Natuurlijk maakt men zich in dat zuidelijke industriële centrum op om dat feit op uitbundige wijze te vieren. Het zouden geen normale mensen zijn, die Eindhovenaren, als ze deze overwinning niet met het noodzakelijke feestgedruis zouden omgeven. Er zijn waar achtig voor minder belang rijke overwinningen vreugde kreten geslaakt en muzikale festijnen op touw gezet. Staan niet jaar in jaar uit hele ste den op hun kop om het enkele en onnozele feit, dat de plaat selijke voetbalclub erin ge slaagd is de lederen bal ette lijke malen vaker tussen pa len en keeper door te jagen dan hun tegenstanders van el ders? En heeft Haarlem niet in dertijd op uitbundige wijze de bloemetjes buiten gezet, om dat het zevenhonderd jaar ge leden stadsrechten had ver worven? Zolang er mensen zijn, zullen zij juichen om iedere millimeter die zij op anderen kunnen winnen. Er zijn mensen in onmacht ge vallen van vreugde om één honderdste seconde, die ten slotte toch enkel verdiend werd omdat een stopwatch hun genadig was geweest. Het Olympische monster heeft ons in dat opzicht wijze lessen ge leerd: niet de menselijke pres tatie is het, die wordt toege juicht en geëerd, doch het ver schil in menselijke prestatie. Hoe klein ook, het verschil is de spil waarom de wereld draait. Vreemd genoeg is dit een axioma van algemene beteke nis, dat zelfs aan Einsteins re lativiteitstheorie ten grond slag ligt. Het verschil is het grote ge heim van de voortgang dei- wereld, van de evolutie der culturen, van de organisatie der staatshuishoudingen, van de internationale betalingsba lans, van de lonen en prijzen, van de individuele prestatie, van de massabewegingen, van de oorlogen, van de techniscne vindingen, van de industria lisatie, van de toto, van heel dat koortsachtige leven om niets, waarin de mens mee- holt. De moderne mens springt nerveus uit zijn wieg en ont moedigd in zijn graf, en daar tussen ligt een eigenlijk maar heel weinig echt leven. Alleen maar duizenden hele kleine stukjes verschil.... Eindhoven heeft jarenlang gezwoegd om zijn honderdzes tigduizend inwoners bij elkaar te krijgen. Men moet zich even voorstellen wat daarvoor nodig is geweest. En nooit heeft één mens er een goed woord voor over gehad. Maar niet zodra heeft deze nijvere stad één simpel mensekindje méér dan Haarlem, of donde rend gejuich stijgt ten hemel. Eén mensekindje méér het kleinste verschil is de nietige spijker waaraan men lauwerkransen hangt. Kleine spijkers in de wand des levens, waaraan men de gunst van het publiek en de eer van de wereld ziet bunge len: één-honderdste seconde sneller, twee centimeter ver der, drie centimeter hoger, één kilo zwaarder, een half punt eleganter, zeven pond wiege- kind méér. En het eerbetoon breekt los over de stadions en de steden de verliezer trekt zich terug in eenzaamheid en treurt om zijn falen. Wanneer men de zaak op de keper beschouwt, zou Haar lem alle reden hebben om bin nenkort. eveneens feest te vie ren. Feest te vieren om het eenvoudige feit. dat het de zesde stad van Neqgrland zal zijn geworden. Wij Haarlem mers behoeven daar verder dan geen uitleg aan te geven. Wij behoeven er niet bij te zeggen, dat wij tot dusver de vijfde zijn geweest. Wij hou den ons enkel vast aan de on weersprekelijke en onloochen bare waarheid, dat wij een mijlpaal hebben bereikt. Wie kan mét ons beweren, de zesde stad van Nederland te zijn? Niemand. Wij zijn de enige, die dit hebben gepres teerd en daarbij hoort een feest. Natuurlijk is dat struis vogelpolitiek. Maar is het gro tere struisvogelpolitiek dan verheugd uit te roepen, dat men vijfde is geworden, ter wijl men weet dat er nog vier voorliggen? En als dat allemaal nog niet genoeg pleister op de Haarlemse wonde is: kan men het werkelijk als een voor deel beschouwen, vijfde en niet zesde te zijn? Eindhoven heeft dan één kind meer maar wat is daar het enorme genot van? Worden al die dui zenden Eindhovenaren nu rij ker, wijzer of beter? Geens zins. Zij zullen verplicht zijn geld bijeen te brengen voor een spaarbankboekje, dat met het nodige gebuig en gefelici- teer door de burgemeester aan de betrokken vader zal wor den overhandigd. Haarlem heeft één kind minder. Geen spaarbankboek je nodig dus, integendeel. Wat is het tegendeel van een spaarbankboekje? Dat we ons dure geld in eigen zak houden en dat we meteen aan het feestvieren kunnen slaan, zon der vervelende visites aan ge boortehuizen en kraambedden. Wij behoeven geen vader te eren om het overigens buiten zijn verdienste liggende feit, dat hij op het juiste tijdstip een kind heeft weten te krij gen. Wij hebben duizenden vaders die allemaal nét dat ene kind te weinig hebben. En dan tenslotte is er nog een bijzonder groot voordeel: Eindhoven zal zich bovenmen selijk moeten inspannen om zijn volgende tegenstander te kunnen inhalen en voorbij streven. Haarlem kan rustig en onbekommerd afwachten en wint zonder inspanning, want zonder dat we het we ten worden we mettertijd ze vende. En dan is het wéér feest. Botsing. Op het Love Vliegveld van Dal las in de Amerikaanse staat Texas is woensdag 'n op de grond rijdend vlieg tuig ingereden op een busje waarna bei de tegen een hangar botsten. Het vlieg tuig had geen passagiers aan boord. De chauffeur van het busje werd ern stig gewond. De bus werd gebruikt om bemanningsleden naar de toestellen te rijden. Kinderverlamming. In Sleeswijk-Holstein (West-Duitsland) zijn dit jaar tot dus verre 38 gevallen van kinderverlam ming voorgekomen, waarvan twee met dodelijke afloop. Vorig jaar werden er tot eind augustus 18 gevallen van kin derverlamming gemeld, waarvan drie met dodelijke afloop. ABC. Naar verluidt bestaan in Oost-Duits- land plannen om de Afrikaanse vakbon den te voorzien van „een ABC van het socialisme" in het Frans en Engels dat gratis wordt toegezonden. Het zal ook worden gebruikt aan 't Oostduitse vak bondsinstituut te Leipzig waar Afrikaan se leiders in de communistische leer worden geschoold, aldus een Westduits inlichtingenbureau. Hulpvaardig. In Genève is een eerste Europees congres van telefoondiensten voor morele hulp aan mensen in nood gehouden. Er waren een negentig deel nemers uit tien landen, die besloten hebben in Genève een internationaal informatiecentrum op te richten. In Ne derland zijn drie van dit soort tele foondiensten: in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Erg. De 54-jarige Britse caféhouder Reg Bryant heeft dinsdag een flink bedrag in een voetbaltoto gewonnen. Hij was hier zo blij over dat hij iedereen wilde laten delen in zijn geluk. Zijn kostbare fokzwijnen liet hij een schotel kaviaar in het varkenshok brengen. Ongewenst. Het Britse Labour parlements lid Stonehouse, die uit Beetsjoeanaland Zuid-Afrika wilde binnengaan, is dooi de Zuidafrikaanse politie tegengehou den en naar Johannesburg overge bracht. Hij moet de Unie zo spoedig mogelijk weer verlaten. Pionier. Sir Arthur Fleming, een der pio niers op radargebied, is woensdag op tachtigjarige leeftijd in Shanklin op het eiland Wight overleden. Ongeluk. In Marokko is woensdag een autobus met. pelgrims omgeslagen en in brand gevlogen. Meer dan veertig mensen kwamen in de vlammen om en zeven liepen brandwonden op. Gevaarlijk. Van 1950 tot 1959 zijn in Oosten rijk 2.327 alpinisten om het leven ge komen. aldus heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, Afritsch, meegedeeld. Met helikopters, vliegtuigen en andere middelen konden 4.146 bergbeklimmers die in nood verkeerden worden gered.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3