HET TRIESTE EINDE VAN DE ..KAROS VAN STAAT" SAMSON NEGEN TOT VIER NEGEN EIEREN zo van de PLUIMVEEHOUDER VOORGANGSTER DER GOUDEN KOETS Belgisch protest tegen botersmokkelarij Mekog bouwt nieuwe fabriek te Pernis Weer dreigt onrust in Twentse vervoerssituatie Verhuurder verduisterde gefinancierde auto's Zeven Papoea's in ons land aangekomen Tegen melkrijder zes weken hechtenis geëist AFRIKA'S GROTE WILD DREIGT SPOEDIG UIT TE STERVEN leerling- verkoopster ALLROUND MONTEUR GEVR. vrl. administratieve krachten HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 V Dr. P. Julien terug van expeditie naar Angola Voor mengmeststoffen Conflict over vervoer in Zeeland via nieuwe dam Voetenprobleem voet voor voet naar oplossing Anderhalf jaar geëist Bromfietser overleefde botsing in Beverwijk niet Dodelijk verkeersongeluk op oversteekplaats DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 ALS IN MIJN JEUGD de geheimzinnige gesloten wagen van het departement van Justitie uitreed, zeiden wij jongens tegen elkaar: „Daar heb je de boevenwagen", maar onze ouders noemden het ,,'t Koetsje van Staat" Daaraan moest ik denken, toen ik eens las over „Karossen van Staat", waarmee echter zeker geen arrestanten wagens bedoeld werden, al zullen ze wel eens te goeder trouw natuurlijk! een boef vervoerd hebben. Tegenwoordig ziet men vele autos, die op de voorruit de letters M.V. dragen, het geen zeggen wil: Ministerieel Vervoer. Ver moedelijk zouden de Staten van Holland of de Generale Staten vroeger zulk een voertuig „Karos van Staat" hebben ge noemd. ■Vroeger werden er namelijk op kosten van de Staat der Verenigde Nederlanden koetsen of karossen gehouden, onder an deren om gezanten van vreemde mogend heden bij hun aankomst in Den Haag in te halen en daarna ter Statelijke audiëntie te rijden en ook voor andere plechtige ge legenheden. In 1796 bestond er nog één van die ka rossen, dat toen al in geen jaren meer gebruikt was. Eigenlijk wist men niet eens meer dat zij bestond! Maar zoals dat wel meer in de geschiedenis is gegaan: er moest bezuinigd worden en daartoe werd de be groting post voor post uitgeplozen. In 1796 het tweede jaar van de juist gevormde Bataafse Republiek, vond men daarbij een post „bewaarder der karossen van Staat", aan welke functie een jaargeld van hon derd zilveren dukaten was verbonden. En toen de bewaarder in levende lijve bij het Comité, dat de afgeschafte Raad van State zou vervangen, verscheen om een half jaar voorschot, vroeg men zich af of deze func tie nog wel gehandhaafd moest blijven. Daartoe werd een lid van dat college, ene mr. Jacobus Scheltema, verzocht een rap port uit te brengen over de vergeten karos. Mr. J. Scheltema had plezier in deze op dracht en ging nog dezelfde dag op onder zoek uit, zodat hij reeds de volgende dag een zeer uitvoerig en luimig rapport aan zijn mede-bestuurders kon uitbrengen. „In triesten staat" Laten we eerst eens zien hoe de heer Scheltema de koets aantrof. In de stal, waar het rijtuig stond was eens brand uit gebroken en daardoor was het zwaar be schadigd: „Versierselen gingen verloren, ook de kroon op de kap evenals de bok, terwijl alles door den dikken rook en damp als met eene vale doodskleur over trokken was". Het onderstel van de karos was „hogelijk onbetrouwbaar, dewijl het ijzerwerk verroest was, de riemen, waar aan de bak hing teveel gerekt, waardoor alles moet slingeren, het fluweel verbazend gesleten door de motten en het houtwerk totaal vermolmd". Met het verguldsel en de overige ver sierselen was het al even slecht gesteld: „De kolom der Standvastigheid is omge vallen; de Geregtigheid mist hare balans; de Voorzigtigheid heeft haar hoofd verlo ren; de vierde plaats is ledig, maar uit be waarde fragmenten heb ik gemeend te moeten opmaken, dat de Goede Trouw al daar gestaan heeft". Het schilderwerk was echter veel minder gehavend: „op het achterstuk en op de middenvakken aan de zijden zijn fraaie zinnebeeldige schilder stukken op de Eendragt betrekkelijk, en op de andere zijde (welke tegen de muur stond en niet te zien was) zou de Vrijheid, Godsdienst en het Geloof afgebeeld ge staan hebben; de Liefde en de Hoop op de voorzijde en onder het grote voorglas het wapen der Generaliteit". Bij de karos werden de tuigen voor zes paarden, bewaard, alle van rood fluweel met vergulde gespen Ook hingen er rode mantels en mutsen voor de koetsier en de voorrijder, alles rijkelijk met goud bezet, maar door de tijd en de mot versleten en beschadigd. Na deze trieste ontdekking was het dui delijk, dat noch de karos noch haar „Be waarder" te handhaven viel. Anderzijds moest de man toch enige tegemoetkoming hebben en grootmoedig werd besloten hem de hele affaire maar cadeau te doen, „want", zo grapte Scheltema, „bij de nieu we diplomatie is alle luister afgeschaft en de Ambassadeurs schijnen thans meer ge steld te zijn op presenten bij hun vertrek dat op ceremoniën bij hunne komst" Hoe dan ook, de bewaarder nam er ge noegen mee en de karos werd gesloopt en voor afbraak verkocht. Men bewaarde al leen de beste parelen om ze als schilderijen te verkopen. SCHELTEMA vermoedde, dat dit voer tuig stamde uit de tijd van de Vrede van Munster, dat Prins Willem II het zou hebben laten maken en dat het na de dood van deze stadhouder al zijn beste dagen zou hebben gehad. Voorts meende hij dat Koning-Stadhouder Willem III de karos zou hebben gebruikt als hij in Den Haag was en dat diens Engelse koetsiers weinig- zorgvuldig met het kostbare vervoermid del waren omgegaan. Dienstrijtuig De eerste statiekoets, die op kosten van de Staten-Generaal werd gemaakt dateer de van 1660 (dus 12 jaar na de Vrede van Munster) en de daartoe strekkende reso lutie luidde: „In deliberatie geleyt synde is goetgevonden ende vestaen een carosse van Staet te doen maecken, met het geene daervan dependeert, alles voor soo veel het gebruyckelick is, met de couleuren ende wapenen van de Generaliteyt, omme de publicque actiën tot de meeste lustre, eere ende reputatie van den Staet, ende anders niet, voorts om gebruyckt ende ge- employeert te worden sonder dat ymant anders, sal vet mogen sich darevan te laten dienen". tuig alleen „voor dienst" gebruikt mocht worden! Kosten ruim 20 mille De wagenmaker Barent van Syburg kreeg de opdracht het rijtuig te maken en hij was er in een jaa'- mee klaar. Het beeld houwwerk werd geleverd door de beeld houwer Pieter Roman en de fraaie pa neeltjes waren afkomstig van Andries de Haen. Zo ging dat in die tijd: aan de bouw van een representatief rijtuig werkten tal van kunstenaars mede. evenals dat nog het geval is geweest bij de tot standkoming van onze Gouden Koets. Hoeveel de karos precies heeft gekost weet men niet, maal wél, dat dit meer dan dertigduizend gulden is geweest; keiharde goudguldens uit onze Gouden Eeuw! Al leen aan gouden en zilveren franje en pas sementen e. d. moest betaald worden 16.000 en er was voor meer dan 1000, aan roodkarmozijn fluweel in verwerkt. Of de Heren Staten nu geschrokken zijn van Syburghs hoge rekening of dat zij langs een omwegje aan het nodige geld wilden komen, in elk geval staat vast dat zij eerst „boelhuis" (verkopen) gingen hou den van 's Lands meubilair dat gevoegelijk gemist kon worden. Dat bracht ruim 5000 op en dit kreeg Syburgh alvast. In 1662 had de Resident te Elseneur rente weten te incasseren van aan Dene marken geleende gelden en hiervan werd Syburgh afbetaald. Men ziet, dat in onze Gouden Eeuw de Staat soms heel slecht Duidelijk werd dus gesteld, dat dit rij- bij kas zat. Behalve het toezicht op en het onder houd van deze fraaie en kostbare Karos van Staat had Syburgh tevens het toezicht op twee andere Staatsrijtuigen, de „Swarte Carosse" en de Carosse metten glasen". "Waarschijnlijk is de mooie karos na 36 jaar dienst gesloopt. De koets, welke Schel tema heeft gezien, was vermoedelijk haar opvolgster. Nadien was het uit met het instituut der staatsiekarossen. Althans totdat de bevol king van Amsterdam aan Koningin Wil- helmina de Gouden Koets schonk die nog steeds het glanzend hoogtepunt van de Prinsjesdagviering, op de derde dinsdag in september, vormt. Scot De ontdekkingsreiziger dr. P. Julien is van zijn eenentwintigste expeditie naar Afrika in zijn woonplaats Wassenaar te ruggekeerd. Deze reis heeft hem gevoerd naar het zuiden van Angola, waar hij een antropo logisch bloedonderzoek heeft verricht aan de Kung-bosjesmannen, die rondzwerven tussen de Midden-Cunene en de Cubango. Ondanks een ernstige ziekte, die hem in de wildernis overviel, heeft dr. Julien dit onderzoek geheel kunnen voltooien. Voorts heeft hij als eerste Europeaan kennis gemaakt met de stam der Kwissi. Hij noemde deze mensen de waarschijn lijk primitiefste der aarde, ze huizen in de ontoegankelijke rotswildernissen van de Chela-keten. Hun bestaan werd door velen in twijfel getrokken, doch dr. Julien heeft hen thans opgespoord. De Kwissi zijn zo primitief, dat zij zelfs geen hutten bouwen, doch in de koude berglucht leven, in regen en wind zonder enige beschutting. Dr. Julien heeft zeer omvangrijk studie materiaal meegebracht. Over de verhouding tussen blanken en inheemsen in Angola verklaarde hij, dat daar volkomen rust heerst en dat er een vriendschappelijke samenleving is van Afrikanen en blanken. Angola is Portu gees gebied. België overweegt bij Nederland te pro- teren tegen de sterk toegenomen smokke larij van boter naar België, een lucratief bedrijf, aangezien de boter in België twee keer zo duur is als in Nederland. „Toezicht van het Produktschap voor Zuivel op wat er met de boter gebeurt als ze bij de detaillist gekomen is, zou neer komen op een soort distributiestelsel, aldus een zegsman van het Produktschap, in een commentaar op de Belgische verwijten. Volgens de mening van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel ligt het op de weg van de Belgische douane om een einde te maken aan de botersmokkelarij. De Nederlandse douane doet reeds alles wat mogelijk is om deze clandestiene uit voer tegen te gaan. (Speciale berichtgeving) De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) te IJmuiden, een maatschappij waarin door de Bataafse Petroleum Maatschappij n.v. voor tweeder de en Hoogovens voor eenderde wordt deelgenomen, gaat een fabriek van meng meststoffen bouwen. De installaties, met een capaciteit van 160.000 ton per jaar. zullen worden gebouwd op de terreinen van Shell Nederland Raffinaderij n.v. te Pernis. Het project zal over twee jaar ge- reed moeten zijn. Voor de afzet van de te produceren mengmeststoffen zal het Centraal Stikstof Verkoopkantoor te Den Haag zorgdragen. Het overgrote deel van de produktie is voor export bestemd. (Van onze Haagse redacteur) In de op 13 oktober in Utrecht te houden openbare zitting van de Commissie Ver- voerver-gunningen zal de autobusonderne ming J. H. J. Snoeyink uit Denekamp zich aandienen als gegadigde voor de exploi tatie van een buslijn, welke een groot aan tal buurtschappen in de omgeving van Hen gelo met die stad zou moeten verbinden. Maar het is te voorzien, dat die conces sie-aanvraag, welke gesteund wordt door een paar belanghebbende gemeentebestu ren, op verzet zal stuiten van de twee on dernemingen die het vervoer in de betrok ken streek verzorgen: de Twentse Elek trische Tram (T.E.T.) en de Overijssel se Autobusonderneming (O.A.D.). De door de firma Snoeyink aangevraagde lijn voorziet in de verbinding van Hengelo met Klein Driene, Hasselo, Deurningen, Gam- melke, Weerselo, Saasveld, Hertme, Bor ne. Bornerbroek en Enter. Het lijkt er dus op dat er opnieuw enige onrust in de Twentse vervoerssituatie zal ontstaan nadat er zoveel strijd is geweest om de verbinding Oldenzaal-Denekamp- Nordhorn. Merkwaardige situatie Op de agenda van de Commissie Ver- voervergunningen komt ook een aanvraag voor van de Automaatschappij Zeeland (A.M.Z.) voor een verbinding tussen Goes en Kats op Noord-Beveland via de op 1 ok tober in gebruik te nemen dam in de Zandkreek. Deze lijn heeft vooral beteke nis als onderdeel van de verbinding Goes- Zierikzee. De provinciale boten vertrekken voortaan van Kats in plaats van Katseveer op Zuid-Beveland. De aansluitende busdienst Goes-Katseveer wordt door de firma J. C. Krijger verzorgd, nadat om die lijn vroeger met de A.M.Z. zó is getwist, dat er zelfs in de Tweede Kamer over gespro ken werd. De firma Krijger stelt zich op het stand punt, dat nu het vertrekpunt van de boot is verplaatst, zij ook haar dienst op de nieuwe veerhaven mag richten. De Auto maatschappij Zeeland daarentegen eist, dat zij als streekvervoeronderneming voor Zuid- en Noord-Beveland het meeste recht heeft op de rechtstreekse dienst over de dam. Daar de dam aanzienlijk eerder klaar is dan de commissie met haar uitspraak, is voorlopig een Salomo's oordeel geveld: beide bedrijven hebben een tijdelijke ver gunning voor het omstreden traject gekre gen. Intussen bestaat de kans dat beide par tijen alsnog tot een vergelijk komen nu de heer Krijger sr. kort geleden is overleden. Tussen de erven Krijger en de automaat schappij Zeeland zijn tenminste onderhan delingen gaande. De uitkomst is echter nog onzeker en zal wel niet bekend zijn vóór de Commissie Vervoervergunningen de kwestie moet behandelen. Produktschap voor vee De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, heeft gisteren op de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht enkele mede delingen gedaan over de moeilijkheden die zijn ontstaan als gevolg van de deli- beralisatie van de Franse vee- en vlees- handel. Frankrijk heeft, zoals bekend, mi nimumprijzen vastgesteld en besloten, uit Nederland slechts achtervoeten te impor teren wanneer tegenover de invoer van een kg. achtervoeten de export van twee kilogram voorvoeten wordt gesteld. Aan gezien de vraag van de consumenten veel sterker uitgaat naar het fijnere en mage re vlees van de achtervoeten, heeft het produktschap voor vee en vlees besloten, op deze basis geen handel met Frankrijk meer te drijven en de import van Franse voorvoeten te verbieden. Volgens de heer De Veer is een verhouding van een kg. voorvoeten tegenover een kg. achtervoeten al de uiterste concessie die het produkt schap aan Frankrijk kan doen. In de af gelopen week zijn besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Franse handel. Deze zullen aanstaande vrijdag op regeringsniveau worden voortgezet. De rechtbank in Utrecht heeft dinsdag de zaak behandeld tegen een 51-jarige autoverhuurder uit Utrecht tegen wie we gens verduistering van een aantal auto's toebehorend aan een financieringsmaat schappij anderhalf jaar gevangenisstraf werd geëist. Tijdens het onderzoek en de behandeling van deze zaak is een grote financiële cha os aan het licht gekomen. Ofschoon de verdachte eens in staat van faillisse ment verkeerde en de over hem in gewonnen inlichtingen ongunstig luidden heeft hij van een Utrechtse financierings maatschappij in 1958 en 1959 grote kre dieten gekregen voor de aankoop van au to's bestemd voor zijn verhuurbedrijf. Zonder enige controle werden hem zelfs telefonisch nieuwe gelden toegezegd. In totaal ging de man contracten aan van on geveer twee ton, waarvan de maatschappij 120.000,- terug heeft ontvangen. Verscheidene wagens verkocht hij, voor dat ze waren betaald. Ook vroeg hij kre dieten aan voor auto's die niet meer in bedrijf waren. Verder was in verdachtes boekhouding geknoeid om de belasting te kunnen ontduiken. Er werden betalingen genoteerd voor klanten die niets hadden voldaan. Het onderzoek wees uit dat on geveer 45 auto's zijn gefinancierd, waar van de helft op verdachtes naam. Eerst wilde de financieringsmaatschap pij slechts zaken doen via een Amster dams garagebedrijf, maar al spoedig ging zij er toe over de autoverhuurder zelf kre dieten te verstrekken. Toen het jaarverslag van de maatschap pij had uitgewezen dat aan de verdachte veel grotere kredieten waren verstrekt dan was toegestaan, bracht een der directeu ren de zaak bij de recherche aan. Aan verdachte was verduistering van vijf auto's ten laste gelegd, hetgeen hij volledig "toëgaL Het andere punt van de dagvaarding, namelijk verduistering van 1340,- ontkende hij en op dit punt volgde vrijspraak. Kritiek op kredietenmaatschappij De officier van Justitie mr. J. van den Berg, oefende in zijn requisitoir scherpe kritiek op de financieringsmaatschappij. Formeel is deze aanklacht tegen de auto verhuurder gericht, materieel tegen di verse getuigen, aldus de officier. Het is deze verdachte op een schoteltje gepresen teerd en de benadeelden hebben heter naar gemaakt. Rekening houdend met deze si tuatie meende mr. Van den Berg een aan merkelijk lichtere straf Ie moeten eisen dan de omvang van de verduistering zou rechtvaardigen. De raadsman, mr. Van Ravenswaay kon zich bij het milde requisitoir groten deels aansluiten. Het grootste deel is vol gens pleiter via verzekeringspremies en zovoorts weer bij de benadeelden terugge komen. Uitspraak 27 september. Berichten over internationalisatie kunnen ze nauwelijks geloven Vanmorgen zijn op Schiphol de zeven Papoea-landsdienaren uit Nieuw-Guinea aangekomen, die een bezoek van ongeveer twee maanden aan Nederland zullen bren gen om zich omtrent het leven in Neder land te oriënteren. Allen spreken goed Nederlands, behalve de leider van de groep, de heer Kaisiepo, die Nederland reeds in 1949 bezocht. In het Maleis zei hij zich niettemin nauw met Nederland verbonden te voelen. Op een vraag op welke wijze de berich ten over een eventuele internationalisering van Nederlands Nieuw-Guinea daar waren ontvangen, antwoordde de heer Kaisiepo: „Alhoewel wij niet veel verstand hebben van de hogere politiek, hebben wij deze berichten nauwelijks kunnen geloven. Wij hebben namelijk liet vaste vertrouwen, dat Nederlands Nieuw-Guinea binnen afzien bare tijd, ook door middel van de op te richten Nieuw-Guinearaad, in staat zal zijn zich zelf mede te besturen. En wij zijn er van overtuigd, dat wij zelfstandigheid zullen krijgen. Het tijdstip, waarop dat zal gebeuren is van zeer weinig belang. Zelf standigheid zonder zelfstandig te kunnen zijn is zinloos. De eerste maand van het verblijf in ons land zal de groep in Den Haag logeren, van waaruit zij excursies zal maken naar bedrijven, instellingen en projecten, o.a. de Deltawerken en 't Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Aangezien het gezelschap uit jeugdige personen be staat de gemiddelde leeftijd is 32 jaar zal ook veel aandacht worden besteed aan het jeugdwerk in Nederland. Tevens zul len de Papoea's op dinsdag 20 september de opening van de Staten-Generaal bij wonen. De Papoea's zullen enige tijd werken bij een overheidsinstelling. Zo zullen enke len een stage lopen bij de gemeente-secre tarie van Rijswijk, hetgeen van belang kan zijn met het oog op de instelling van streekraden in Nieuw-Guinea. Het ligt in de bedoeling in de toekomst meer werkbezoeken van Papoea's aan Ne derland te organiseren. Haarlemse rechtbank Wegens schuld aan een dodelijk ver keersongeluk heeft de officier van Justi tie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen zes weken hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden geëist tegen een 27-jarige chauffeur uit Velsen. Het ongeval gebeurde op de vroege och tend van 16 juni van dit jaar op de Alk- maarseweg in Beverwijk. De verdachte bestuurde een melkauto en zocht naar de Grote Houtweg. Op een gegeven moment sloeg hij links af en zag niet dat op het rijwielpad een bromfietser naderde. Er volgde een botsing die de bromfietser niet overleefde. De president mr. F. P. E. Bloemarts hield de verdachte voor dat deze bij het zoeken naar de weg te weinig op het ver keer had gelet. „Ik reed heel langzaam omdat ik ter plaatse niet zo goed bekend ben. Ik heb die bromfietser pas op het allerlaatste mo ment gezien," gaf de verdachte toe. Een getuige die in een auto achter verdachte had gereden bevestgide dat verdachte langzaam had gereden. De getuige had de bromfietser echter wel zien aankomen. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie te willen aannemen dat verdachte geen roekeloos rijden' verweten kan wor den. Verdachte heeft tijdens het zoeken naar de weg de veiligheid van het ver keer uit het oog verloren, meende mr. Van der Valk Bouman. De raadsman van verdachte, mr. R. K. P. Kalbfleisch bepleitte clementie. Het tragiscge ongeluk heeft grote indruk op zijn cliënt gemaakt. Pleiter kon zich aan de indruk niet onttrekken dat, ook de brom fietser de auto van verdachte niet tijdig heeft gezien. Mr. Kalbfleisch was van oor deel dat zijn cliënt niet roekeloos had ge reden, maar door het zoeken naar de weg even was afgeleid. De rechtbank zal 29 september 's mor gens om half tien in deze zaak uitspraak doen. Uitspraken rechtbank Tot zes weken hechtenis zonder ontzeg ging van de rijbevoegdheid heeft de Haar lemse rechtbank vanmorgen een 30-jarige chauffeur uit Doorn veroordeeld wegens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop bij een door een knipper- bol beschermde oversteekplaats op het Haarlemse Kennemerplein op 13 mei van dit jaar. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een hechtenisstraf van twee maanden met ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende twee jaar geëist. De Doornse chauffeur had met zijn be stelauto een 52-jarige inwoonster van Am sterdam, die bij de knipperbol de rijbaan overstak, te laat opgemerkt. Hij reed haar aan met het gevolg dat de dame zo zwaar werd gewond dat zij kort na het ongeval overleed. Getuigen verklaarden dat de verdachte met zeer matige snelheid had gereden. Doordat hij ter plaatse niet bekend was had verdachte de beschermde oversteekplaats niet opgemerkt. Tijdens de behandeling van de zaak had een van de rechters zijn twijfel uitgesproken over het nut van knipperbollen. Hij meende na melijk dat de weggebruiker knipperbollen pas opmerkt als hij weet dat zij er zijn en dan is het veelal te laat. Een 48-jarige inwoonster van Wormer- veer werd veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den met drie jaar proeftijd en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende drie jaar. Haar was tenlastegelegd dat zij op 14 juni van dit jaar met haar auto van de Stuyvesantstraat in Haarlem-Noord uit zo onvoorzichtig de Delftlaan was opgere den dat zij in botsing kwam met een van rechts op de Delftlaan naderende auto, be stuurd door een Haarlemse kantonrechter. Een 42-jarige technisch ambtenaar uit Haarlem die bij een zebrapad stond te wachten om de weg over te steken werd door de kantelende auto van de kanton rechter geschept en ernstig gewond. Veer tien dagen geleden had de officier van Jus titie tegen de verdachte een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd alsmede een geldboete van 500 en twee jaar intrekking van het rij bewijs gevorderd. NAIROBI (Kenya) (UPI) Het grote wild, waar het Afrikaanse werelddeel eens vol van was, is bezig snel te verdwijnen. De mens is daaraan in de eerste plaats schuldig, zo luidt de mening van kolonel Mervin Cowie, directeur van de konin klijke natuurreservaten in Kenya. „In Ke nya," aldus Cowie, „wordt op een reus achtige schaal gestroopt. De stropers zijn vooral uit op ivoor en de horens van rhi- nocerossen Deze produkten worden het land uitgesmokkeld op een geslepen ma nier en vinden een gerede markt in het Verre Oosten." Cowie zegt, dat onlangs in een gebied van nog geen vijftig vier kante kilometer 1.283 gedode olifanten wa ren aangetroffen. De stropers gebruiken de meest uiteen lopende wapens. Soms een ouderwets ge- wèer, waarvan de loop wordt volgepropt met kruit, waarna er vervolgens allerlei voorwerpen aan worden toegevoegd, zo als roestige spijkers, metalen scherven, stenen, enzovoort. Wanneer met cfie pri mitieve voorladers geschoten wordt, wor den heel wat dieren gewond behalve de slachtoffers, die een gewelddadige dood sterven. Alleen in Tanganjika zijn tachtig duizend voorladers in handen van onerva ren inheemse jagers. Daarnaast wordt ge bruik gemaakt van giftige pijlen, valputten en metalen vallen. Olifanten slepen zich dikwijls dagenlang stervend voort, gevolgd door een zwerm gieren, die hun dood af wachten. Voor de stropers vormen die gie ren een nauwkeurige aanwijzing van de plaats, waar de buit zich bevindt. De slagtanden worden vervolgens verwijderd, in stukken gesneden en door-gegeven aan bijzonder goed georganiseerde smokke laarsbenden. Daarom bij ons 10 voor ƒ1.40 1e soort VAT ROOMBOTER, per 250 gram ƒ075 HET ALOM BEKENDE BOTER- EN KAASHUIS LETWEL: GIERSTRAAT 46 - HAARLEM Te huur: HAARLEM ROYALE BEN.WONiNG bev. 1 gr. woonk., 1 eetk., 3 slaapk., keuken, toilet, voor- en achtertuin, C.V. (olie), compl. gemeub., met radio, televisie etc. Voor het tijdvak van 15 jan. 1961 tot 1 febr. 1962. Huurprijs 325.- per maand. Inlicht.: Mak. en Ass.kantoor 't Gooi en Amstelland Ch. v. Montpensierlaan 14, Amstelveen, Tel. 02964-4803. Jan Steenlaan 2, Hilversum, Telef. 02950-16431 GEVRAAGD: voor onze grammofoon- platenafd. en lichte adm. werkzaamheden. Liefst in bezit van diploma Mulo. RADIO JANSSEN Binnenweg 92, Tel. 35328 Loon naar bekwaamheid. Tevens plaatsingmogelijkheid voor LEERL.MONT. liefst in bezit diploma L.T.S. MERCEDES-BENZ - HAARLEM GARAGE VAN WIJK - OVERVEEN Bloemendaalseweg hoek Zijlweg - Telefoon 10503 NOORD-ZUID-HOLL. VERVOER MAATSCH. N.V. Voor enige afdelingen op ons hoofdkantoor te Haarlem vragen wij enkele leeftijd 18 tot 30 jaar. M.U.L.O.-diploma vereist en bij voorkeur enige vaardigheid in typen. Geboden wordt een aantrekkelijke werkkring met een goed salaris. Bovendien vrijvervoer op ons lijnennet. Schriftelijke sollicitaties te richten aan onze afde ling personeelszaken, Leidsevaart 396 te Haarlem. Gehuwde dames die van „negen tot vier" willen werken maar 's zaterdags en 's zondags vrij willen zijn, hebben hier toe prachtig gelegenheid bij de Libelle-Nylonateiiers. Persoonlijke kennismaking dagelijks Zijlweg 138, Haarlem. Reeds vele, beschaafde gehuwde dames werken bij ons van

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6