Frankrijk wil werkweek van vijf dagen invoeren Veluwemeer wordt een heel belangrijk recreatiegebied Nieuwe sekte in de Eizas Militairen bij onderzoek vermoorde jongen ingeschakeld Nieuw televisieblad in begin oktober Tijdelijke toeslag op buitengewone pensioenen Drie inbrekers zetten honderd „kraken" Bos van 1600 ha. in Oostelijk-Flevoland Twee Amsterdamse jongetjes vermist Eerste Kamer stelt vragen over afgelast vlootbezoek aan Japan DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 NAAR BRITS VOORBEELD: Afvallige priester roept zich uit tot anti-paus Windkrachtcentrales in Israel Expeditie naar de rivier de Kwai Zweedse kustvaarder na botsing met „Tiny" gezonken Kort nieuws Galvaniseerbedrijf ging in vlammen op Hervormde kerkbouwactie stopt na een jaar TUSSEN KAMPEN EN HARDER WIJK Aanslag in bioscoop op Java: dertig doden Bestuursconflict in Oosterland opgelost Winterprogramma van het Nut in Lisse (Van onze correspondent) PARIJS. De week van vyf werkdagen, die in Engeland overal gevolgd wordt, zal in de toekomst mogelijk ook in Frankrijk algemeen worden toegepast. We zeggen: algemeen. Want ongaarne zouden we alle arbeiders en andere loontrekkers om van de vrije beroepen helemaal maar niet te spreken de kost geven die nü hun vrije weekeinde al op vrijdagavond beginnen of op dinsdagmorgen beëindigen. Omdat die tweede dag, die naast de zondag ook met rust geheiligd verdient te worden, momen teel dus ofwel op zaterdag ofwel op maandag valt ofwel op beide dagen kan men zeggen dat je in Frankrijk op het ogenblik maar gedurende vier dagen helemaal zeker bent iemand op de plaats zijner normale werkzaamheden aan te kunnen treffen. Dat is te zeggen: helemaalzo zijn de uitgevers van boeken zaterdag gesloten, maar van muziek weer maandag De regering van generaal De Gaulle, die zelf op een stipte orde is gesteld, wil ook aan deze beminnelijke chaos nu een einde maken door de week van vijf vaste dagen over de hele linie officieel in te stellen. De minister van Volksgezondheid zal op zijn ministerie een proef nemen, en wanneer bij hem het experiment mocht slagen, zou het kleine miljoen overige staatsambtena ren wel spoedig volgen. Vóór de proef echter op 1 oktober be ginnen kan, zijn er door de minister nog wel een paar plooien recht te strijken. Eerste plooi, de lunch, juister het warme Franse déjeuner waarvoor men hier wel graag even breeduit aan tafel gaat zitten. Voor 't middagmaal worden nu (minstens) twee volle uren uitgetrokken, en die tijd zou, om die zesde dag weer in te winnen, met vijf kwartier verminderd moeten wor den. Een denkbeeld dat geen enkele Frans man vermag toe te lachen. En dan is er nog een ander obstakel: de punctualiteit die de minister zijn ondergeschikten voor wil schrijven. Het aanvangsuur is negen, zo heeft hij de veiTegenwoordigers van de vakverenigingen herinnerd, en ik wens dat dan en niet tegen tienen iedereen achter zijn bureau zal zitten. Er komt daarom een controle-klok, en geen ambtenaar die zich daarna meer ongestraft zal kunnen ver slapen. Die tweede conditie heeft, zo mogelijk, nóg meer afgrijzen gewekt en met hoge (Van onze co-rrespondent) PARIJS Dorpskapelaan Michel Col lin, die de laatste maanden al in een enigs zins gespannen en zelfs overspannen ver houding verkeerde met zijn kerkelijke su perieuren van het bisdom Nancy, heeft zich nu officieel uitgeroepen tot toekomstige opvolger van Paus Joannes XXIII. In de toekomst denkt hij de naam van Clement XV te gaan voeren. In Elzas en in Lotha ringen vormt de „nieuwe kerk" van de 53- jarigfe afvallige priester het gesprek van de dag, in het bijzonder van de zondag. Van alle kansels in dat deel van Frankrijk is, in opdracht van de bisschop van Nancy, met klem gewaarschuwd tegen ieder con tact met de nieuwe anti-paus. Niettemin blijft het een gedrang van belang voor het huis van Collin, een voor malige kruidenierswinkel op de markt van het stadje Haguenau, waar de ex-pastoor zijn Va.ticaan heeft ingericht. Van de num merborden van de talrijke auto's en zelfs bussen die op dat plein dag en nacht par keren, is af te lezen dat de „nieuwe paus" zijn- volgelingen tot ver over de Franse grenzen trekt, uit West-Duitsland, Italië, Zwitserland, België en ook uit Nederland. Die. bedevaartgangers naar het nieuwe Rome wordt het in deze streng rooms- katholieke streek overigens niet gemak kelijk gemaakt. Uit vrees voor moeilijk heden met de kerkelijke instanties, wei geren de meeste hotelhouders hun onder dak te verlenen zodra ze vernemen, of ver moeden, dat ze tot de schismatische sekte behoren. Onder de geestdriftigste supporters van Clementius XV worden nog twee afgezette priesters gerekend, alsmede de zuster van de nieuwe „heilige vader", die zich zuster Bernadette noemen laat. Bij dat clubje heeft zich de laatste dagen ook nog een Zwitserse priester gevoegd, abbé Chapatte, die in 1952 een zijner geschriften door de Academie Frangaise zag bekroond. De nieuwe „paus" laat zich door de tegenmaatregelen niet uit het veld slaan, al heeft hij het veld dan ook wel moeten ruimen door zijn kerkelijk hoofdkwartier voorlopig even in Colmar, ten huize van vermogende getrouwen, op te slaan. Met de Paus van Rome beweert hij op de aller beste voet te verkeren, en aan een inten sieve briefwisseling met dezen zou nog altijd geen einde zijn gekomen. En wanneer men Clement XV op zijn woord mag geloven, dan zou Paus Joannes XXIII hem persoonlijk bevestigd hebben dat hij en niemand anders hem later zal opvolgen. Michel Collin heeft sinds veertig jaar, uit een lange reeks van wonderen die hem werden geopenbaard, de slotsom getrokken dat hij recht heeft op de Heilige Stoel in Rome. Aangezien de nieuwe „paus" over geen eigen kerkgebouwen beschikt en hem het optreden in de openlucht niet vergemak kelijkt wordt, houdt hij zijn predikaties voor een bandopnemer, waarna de geluids banden, verveelvoudigd, in de intieme kringen zijner volgelingen in vele stadjes en dorpen van Elzas-Lotharingen worden afgedraaid. De „paus" zelf vertoont zich de laatste dagen echter steeds sporadischer in het openbaar. HAIFA (Itim) Gedwongen door een tekort aan brandstof en andere kracht bronnen is men in Israel de mogelijkhe den van wind-generators gaan beproeven. De Ford-Foundation stelde hiervoor een som van honderduizend gulden beschik baar. Vier streken in het noorden van het 'and zouden geschikt gebleken zijn voor het vestigen van grote windkrachtcentra les. In Eilat, de zuidelijkste stad van Israel aan de Rode Zee, is overigens reeds drie jaren een windkrachtcentrale in bedrijf. Het Israëlisch technologisch instituut te Haifa zet de onderzoekingen voort. borst hebben de woordvoerders der amb tenaren zijne excellentie doen weten dat ze zich toch bezwaarlijk als vulgaire fa brieksarbeiders konden laten behandelen. Er is ook nog zoiets als ambtelijke waar digheid. Het zal de minister niet gemakkelijk vallen zijn functionarissen wat meer ge hoorzaamheid aan de wijzers van de klok bij te brengen. Twaalf jaar geleden heeft de accurate Jules Moch, die toen minister van Binnenlandse Zaken was, al eens een strijd gevoerd tegen dat euvel der ambte lijke laatkomers. Om negen uur liet hij op een ochtend de deuren van zijn ministerie eens sluiten. Er bleken van zijn ongeveer diheduizend dienaren toen op de kop af drieëntwintig dames en heren binnen te zijn. Tijdens zijn bewind werd de steek proef op ongezette tijden herhaald, en ge durende enkele maanden gold Moch's de partement inderdaad als een Frans toon beeld van nauwgezette plichtsbetrachting. Maar dat is nu al weer geruime tijd ge ledenGezien de gewoonten en ver houdingen waartoe men nu weer is terug gekeerd, mag worden aangenomen dat de Engelse arbeidsweek veel van haar charme dreigt in te boeten indien die regeling werkelijk met die twee eisen van de minis ter bekorte maaltijden èn gecontroleer de aanvangsuren betaald zou moeten worden Mr. W. C. Uiterwaal, officier van Jus titie bij de rechtbank in Roermond, die het onderzoek in de moordzaak leidt, heeft vanmorgen meegedeeld, dat op het ogen blik nog 150 militairen bij het onderzoek zijn ingeschakeld. Zij zoeken in de omge ving van de plaats, waar het lichaam werd gevonden, naar de vlaggetjes die aan de fiets van het jongetje bevestigd waren en naar de zaag, welke hij bij zich had. De gisteren gevonden kolenschop is luchtdicht verpakt. Men heeft deze voor zorg genomen, om de schop eventueel te kunnen gebruiken bij een sorteerproef. Het feit dat de dader blijkbaar alle tijd genomen heeft, voor 't voltrekken van zijn daad, heeft de autoriteiten die met het onderzoek belast zijn, de gedachte inge geven dat men niet te doen heeft met een passant, doch met iemand die ge zocht moet worden in de ruime omge ving van de plaats van de misdaad. Mr. Uiterwaal zei verder, dat de staat waarin de kleding van het jongetje is aan getroffen, doet vermoeden, dat 't kind m alle gemoedsrust zijn moordenaar moet zijn gevolgd. Het schijnt zich niet in het minst verzet te hebben. Vanmiddag zou de officier van Justitie zich opnieuw naar Sevenum begeven, om aanwezig te zijn bij een hernieuwd uitgebreid onderzoek. cooooDooococooc«3cccoK3ax*xxco3ccooccoror«ooococ*xo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE rnoaooccccö^x>Dooaoncoocoxicwoccoooooo^ooco30occoccoö Het thans In nooduitgave verschijnende weekblad „T.V." dat, na het staken van de uitgave van het vroegere weekblad van die naam, door een groep Amsterdamse uitgevers werd gedrukt en verspreid, zal worden samengevoegd met het bestaande weekblad Vizier, een uitgave van de Ne derlandse Rotogravure Maatschappij n.v. te Leiden. Het nieuwe weekblad, dat uit de fusie van bovengenoemde bladen tevoorschijn treedt, zal de naam „Tele-Vizier" krijgen en naast artikelen van algemene aard, een uitvoerige radio- en televisierubriek publiceren. „Tele-Vizier" zal begin oktober voor de eerste maal door de n.v. „Tele- Vizier" worden uitgegeven. Bij óe Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioenen krach ten de wet buitengewoon pensioen 1940/ '45. Voorgesteld wordt in verband met de huurverhoging per 1 april 1960 en de melk prijsstijgingen, een compensatie van drie percent van het buitengewoon pensioen te verstrekken. De tijdelijke verhoging van de toeslag wordt daardoor afgerond, in totaal 69 percent. De kosten worden op 700.000 per jaar geraamd. KOPENHAGEN (Ritzau) Nog in de loop van dit jaar zal een Deense oudheid kundige expeditie naar het dal van de ri vier de Kwai in Thailand vertrekken. De ze door Thailand en Denemarken finan cieel gesteunde expeditie is de eerste met buitenlandse deskundigen die vergunning krijgt voor het genoemde gebied, door het welk een van de voornaamste wegen van pre-historische migratie geleid zou heb ben. De onderzoekingen zullen worden uit gevoerd onder leiding van dr. Eigil Niel sen uit Kopenhagen. Geleerden uit Dene marken, Thailand en Nederland nemen er aan deel. Het eerste gedeelte van het werk wordt in november begonnen en duurt tot ongeveer mei 1961, zolang het droge sei zoen in Thailand duurt. Het tweede gedeel te wordt uitgevoerd in het droge seizoen van 1962. De machinefabriek Stork in Hengelo heeft een tekort aan mannelijk perso neel en is daarom begonnen vrouwe lijk personeel op te leiden voor werk in de constructiebureaus. Meisjes met een mulo- of hbs-opleiding staan nu bij Stork aan de tekentafels. Een Russische vloot van walvisvaar ders beoefent op het ogenblik de wal visvangst in de buurt van de Koman- dorski-eilanden. Kleine jagers brengen de gevangen dieren naar het moeder schip „Aleut" waar de vissen worden ontleed en verwerkt. Een van de man nen pauzeert tussen de baleinen in de bek van een walvis De kleine Zweedse kustvaarder „Anna" is gisteravond gezonken na een botsing met het Nederlandse schip „Tiny" uit Groningen, op ongeveer twee zeemijlen ten westen van Halmstad. Eén van de twee bemanningsleden van de „Anna" wordt vermist en is waarschijnlijk omgekomen. Het andere bemanningslid, de 26-jarige Viggo Lauritzen, wist zich aan de mast, die nog boven water stak, vast te hou den tot hij door de „Tiny" werd opge pikt. Het Nederlandse schip voer door naar Halmstad, waar de kapitein door de poli tie is verhoord. (UPI) Openluchttheater. In het Israëlische vissersdorp Ein Gev is een openluchtthea ter aangelegd waar van 26 augustus tot 17 september volgend jaar een internatio naal kamermuziekfestival zal worden ge houden, dat door de Israëlische regering wordt georganiseerd. Ook in andere plaat sen zullen uitvoeringen worden gegeven. Een felle brand heeft vanochtend het galvaniseerbediijf „Alcoral" aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam vrijwel geheel ver woest. Drie houten loodsen, elk tien meter lang en twintig meter diep, waren in korte tijd door het vuur veranderd in wat ge blakerde resten. De twintig personeelsle den, die in de loodsen aan het werk waren, konden bijtijds de werkplaatsen verlaten. De meesten hunner slaagden er niet meer in hun kleding uit de kasten te redden, zo snel greep het vuur om zich heen. De brand brak .uit in een loods, waarin een bak petroleum stond. Een der werk lieden heeft, aan de politie verklaard vlak voor de brand een brandende sigaretten peuk te hebben zien liggen in de nabijheid van de oliebak Hef was verboden in de werkplaatsen te roken. De politie zoekt thans naar de overtreder van het rookver bod. Op zondag 25 september, op één dag na een jaar nadat men er in Utrecht mee begon, eindigt officieel de hervormde kerkbouwactie. Tot heden heeft de actie 10.181.497,- opgebracht. Het moderamen heeft aan alle hervormde predikanten een brief gezonden waarin gewezen wordt op de beëindiging van de kerkbouwactie. Voorts heeft het een kanselboodschap op gesteld, die in de diensten op 25 septem ber in alle hervormde kerken voorgelezen zal worden. Van de opbrengst van de kerkbouwactie is men inmiddels al gaan bouwen. Ver wacht wordt dat volgend jaar de eerste kerken, waarvan de bouwkosten worden gefinancierd uit de kerkbouwkas, gereed zullen zijn. Verscheidene politiekorpsen hebben na intensief speurwerk ongeveer honderd in braken opgehelderd die ettelijke tiendui zenden guldens buit aan de drie daders hebben opgeleverd. De inbrekers, de 31-jarige R. G. T. uit Naarden, de 36-jarige J. R. C. uit Laren (N.H.) en de 41-jarige C. C. V. uit Hil versum, zijn voor de officier van Justitie in Amsterdam geleid en na een volledige bekentenis ingesloten. De inbraken begonnen omstreeks mei 1958. Het drietal opereerde in vele plaat sen gelegen tussen Bodegraven en Hattem op de Veluwe. Vooral in het Gooi en op de Veluwe hebben zij inbraken in winkels en grote zaken gepleegd. In Veenendaal verdwenen zij met een geldkistje met ƒ9000, dat zij van onder het bed van een filiaalhouder van een grote winkelfirma hadden gehaald. Het slacht offer sliep rustig door. Talrijke liefhebbers van zon en water uit Zwolle, Kampen en wijde omgeving en verder van de Veluwe en uit de IJselmeerpolders hebben op de spaarzame zonnige dagen van deze zomer hun vertier gezocht in het nieuwste recreatie gebied in Midden-Nederland: het nog jonge, maar bijzonder mooie Veluwemeer. Het Veluwemeer is bezig het belangrijkste recreatiegebied in zijn soort in Midden-Nederland te worden en het wachten is enkel nog op meer en betere accommodatie, iets waaraan zowel particulieren als de overheid vlijtig werken. Wij hebben dezer dagen een tocht langs het meer gemaakt van Kampen tot Harderwijk onder leiding van de landschapkundige P. Kelder uit Emmeloord. Hij is in dienst van het Staatsbosbeheer, maar met personeel en materiaal van de Directie Wieringermeer zorgt hij voor de „aankleding" van de strandjes langs de dijk van Oostelijk Flevoland. Tijdens die tocht heeft de heer Kelder ons laten zien wat de overheid thans doet om het meer aantrekkelijk te maken. Wie zich een beeld wil vormen van het belang van de randmeren langs de IJselmeer polders voor de recreatie in de toekomst, moet er rekening mee houden, dat het huidige Veluwemeer, na het droogvallen van de polder Zuidelijk Flevoland, zal zijn doorgetrokken tot vóór Amsterdam, waar het van Nijkerk tot ongeveer Muiderberg Eemmeer zal heten. Voor Amsterdam, van Muiderberg tot ongeveer halfweg Amsterdam-Marken zal een ruim meer ontstaan, dat het IJmeer zal worden genoemd en dat aan de ene kant een verbinding heeft met het IJ en het Noordzeekanaal en aan de andere kant met het Oostvaardersdiep, een breed kanaal dat tussen de Markerwaard en Zuidelijk Flevo land zal lopen tot Lelystad. Boven Amster dam tussen de Markerwaard en de kust van Noordholland tot Enkhuizen zal nog een randmeer ontstaan, waarvan het plan twee belangrijke verbredingen vertoont, nameljjk de Gouwzee (tussen Marken en de vastewal) en het zogenaamde Hoornse Hop, de bocht ten zuidwesten van Hoorn. Neder land krijgt dus een nagenoeg ononder broken, rustige en betrekkelijke smalle strook water, die loopt van Blokzijl tot Enkhuizen. Voor de recreatie op grote schaal zal waarschijnlijk alleen het ge deelte voor de Veluwe van grote betekenis worden. Massarecreatie Het gedeelte van het Veluwemeer tussen Elburg en Harderwijk is door allerlei om standigheden het meest geschikt om te worden ingericht voor wat we misschien mogen noemen de massarecreatie. In niet geringe mate zal daartoe bijdragen het feit, dat in Oostelijk Flevoland langs de dijk van Kampen tot een flink eind voorbij El- burg een groot bos wordt aangelegd van tenminste 1600 hectare waarin hier en daar kampeerterreinen en waarschijnlijk wel enkele vermaakscentra zullen komen. Het gedeelte van het meer tussen Kam pen en Elburg ls voor de massarecreatie veel minder geschikt en men heeft daarmee van het begin af aan rekening gehouden. In de toekomst zal dit gedeelte en dan vooral de kust van de nieuwe polder, uit munten door landschappelijk schoon en het ligt in de lijn, dat daar vooral de liefheb bers van rust en stilte en „de fijnproevers van het kampeergilde" hun vertier zullen zoeken. De 26 oktober 1959 door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde com missie recreatief gebruik randmeren IJsel meerpolders welke commissie tot taak heeft de overheid richtlijnen en aanwijzin gen ten aanzien van dat recreatieve ge bruik te geven heeft op voor velen on vermoede wijze zelf aanwijzingen gekregen van de natuur. Het hierboven genoemde verschil tussen de gedeelten van het Veluwemeer van Kampen tot Elburg en vandaar tot Harder wijk is niet volgens plan opgezet, maar natuurlijke omstandigheden hebben dit zo bepaald. Het is de bodemgesteldheid van de Veluwe die uitmaakt dat in de toekomst van Elburg af tot waarschijnlijk dicht onder Nykerk en wel zeker in de toekomst ook voor het Gooi, het randmeer langs de Noordoostpolder geflankeerd zal zijn door druk bezochte strandjes, fleurige paviljoens en kampeerterreinen. Dezelfde bodemgesteldheid is ook de reden dat in de toekomst, wat de recreatie in het Gooi betreft, niet al te veel verwacht moet worden van het randmeer dat zal ont staan tussen de nog aan te leggen Marker waard en de kust van Noordholland. Die zelfde bodemgesteldheid is ook de reden dat aan het randmeer langs de Noordoost polder slechts plaatselijke kleinere recrea tiecentra kunnen ontstaan en dan denken we met name aan de daarvoor gunstig ge legen Ramspol. Intieme strandjes Tussen Elburg en Kampen is buitendijks 40 hectare bos aangeplant en tussen Elburg en Harderwijk 24 hectare. Deze aanplant, die niet op de houtproduktie is afgestemd maar een zuiver recreatieve functie heeft, is zodanig uitgevoerd, dat ze de strandjes een intiem karakter geeft en de bezoekers luwte verschaft. De houtsoorten zijn aangepast bij het landschap en bestaat grotendeels uit popu lieren, wilgen en elzen, maar er staan ook eiken, essen en iepen en verder struiken als meidoorn, sleedoorn en lijsterbes en zelfs overal verspreid gele brem. Wat be treft het gedeelte tussen Kampen en Elburg vooral, zijn er hier en daar speelweiden aangelegd, die op aantrekkelijke wijze tus sen de bossen liggen en altijd ergens aan sluiten op strand. De slikrijke strandjes langs de dijk van Oostelijk Flevoland tussen Kampen en El burg vertonen de narigheid van de meeste zoetwaterstranden: een sterke groei van riet. In het voorjaar van 1959 heeft de polderdirectie proeven uitgevoerd om te onderzoeken hoe men het riet onder de knie kan krijgen. In het voorjaar van 1960 heeft men op verscheidene plaatsen de stranden machinaal laten omspitten en de grond, evenals het in het water staande riet, bespoten met dalapon, een stof die alleen de eenzaadlobbigen zoals riet en grassen vernietigt. Men hoopt in de zomer van 1961 de stranden rietvrij te hebben en ze daarna schoon te kunnen houden. Intussen is er op particulier initiatief en gesteund door de gemeenten langs het noordoosten van het Veluwemeer de stich ting Recreatie Veluwemeer opgericht. On der auspiciën daarvan ontstaat op het ogenblik onder meer een indrukwekkend recreatiecentrum bij Elburg, waar op een terrein van 15 hectare enkele stranden, een hotel, een jachthaven, ruime kampeerge legenheid en bungalows zullen worden aangelegd of gebouwd. Vier campings en strandjes ter hoogte van Nunspeet hebben de laatste paar jaar sterk aan populariteit gewonnen en bij Harderwijk is een strand- boulevard verrezen die Scheveningse al lures begint aan te nemen. Minder verheugend zijn de steeds weer opduikende geruchten omtrent de belang stelling van Duitse zijde voor de landerijen langs de Veluwekust en het is te hopen dat de overheid alles zal doen om verkoop van gronden in dit gebied aan buitenlandse particulieren te voorkomen. Veluwemeer is bezig een gebied van werkelijk nationale betekenis te worden. En men doet alles om het Veluwemeer vrij te houden voor de recreatie. Men bestrijdt het riet op de strandjes langs de polderdijken, men legt parkeerstroken aan boven op de dijk en men bouwt kaden waar jachten kunnen aanleggen. Alles tezamen een loffelijk streven, dat getuigt van een voortuitziende blik ook voor de behoeften van het publiek, dat meer en meer de neiging vertoont op vrije dagen de zich snel uitbreidende wooncentra te ontvluchten. DJAKARTA (Reuter) Volgens in Dja karta ontvangen berichten zijn dertig mensen omgekomen en werden 35 ernstig gewond toen leden van de Daroel Islam dezer dagen in het dorp Taradjoe bij Ta- sikmalaja (West-Java) in een drukbezochte bioscoop schoten losten. Sinds Woensdagavond zoeken kinderpo litie en recherche in Amsterdam naar twee negenjarige schooljongens welke die dag spoorloos verdwenen zijn. Het zijn Johannes (Hans) F. H. Verach- tert uit de Cornelis Schuytstraat en zijn vriendje René A. Ki-amps uit de nabij ge legen Valeriusstraat. Hans is gistermid dag onmiddellijk na schooltijd naar René gegaan. Om half één zijn zij nog gesigna leerd toen ze in de Valeriusstraat liepen. Tegen de avond hebben de ouders zich in verbinding gesteld met de politie van het bureau Overtoom, die onmiddellijk de kinderpolitie inschakelde. Rechercheurs hebben gisteravond en vannacht het Bea- trixpark en het Vondelpark doorzocht. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de knaapjes in een van de parken of zelfs in het Amsterdamse bos een hut hebben gebouwd om te kamperen. Hans heeft dat als eens in het Vondelpark gedaan. Het spreekt echter vanzelf dat mede door de berichten over de moord op Hans Hermans uit het Limburgse dorp Sevenum, bij de ouders van de beide jongens grote onge rustheid is ontstaan. Rechercheurs van de kinderpolitie zijn vanmorgen begonnen de klasgenoten van Hans en René te verhoren in de hoop dat de knapen zich tegenover hen hebben uitgelaten over hun plannen voor woens dagmiddag. Voorts zal het Amsterdamse bos aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Het signalement van René Kramps luidt: flink voor zijn leeftijd, blond haar, blauwe ogen, ovaal gezicht, blauwe broek, blauw- grijsg eruiten blouse, beige sokken en lage zwarte schoenen. Dat van Hans Verachtert: normaal pos tuur, blauwe ogen, donkerblond haar, ovaal gezicht, donkergrijze broek, crème overhemd, bruine plastic sandalen en kor te grijze sokken. Het Eerste-Kamerlid de heer Tjalma (A.R.) heeft aan de ministers van Bui tenlandse Zaken en van Defensie schrifte lijke vragen gesteld over het afgelaste be zoek van de Karei Doorman aan Japan. Deze vragen luiden: 1. Zijn de ministers bereid om mede te delen of het initiatief tot het brengen van een vlootbezoek aan Japan van de zijde van dit land dan wel van Nederland se zijde is genomen en of hierbij de ge bruikelijke weg is gevolgd? 2. Had de Japanse regering aanvanke lijk zich ermede verenigd, dat smaldeel 5, bestaande uit Hr. Ms. Karei Doorman, Gro ningen en Limburg, in een Japanse haven officieel zou worden ontvangen en waren daarbij geen voorwaarden gesteld? 3. Is het waar, dat ten gevolge van stappen die daarna van Indonesische zijde bij de Japanse regering zijn gedaan welke stappen de minister van Buitenlandse Zaken als chantage heeft gekwalificeerd de Nederlandse regering erin heeft toege stemd, dat Harer Majesteit schepen van oorlog zonder het internationaal gebruike lijke eerbetoon een Japanse haven zouden aanlopen en dat met name daarbij het wisselen van saluurschoten en een officië le ontvangst achterwege zouden blijven? 4. Is het voorts waar dat de Nederland se regering zich bereid heeft verklaard, eveneens zwichtend voor chantage, die Indonesië via Japan op Nederland uitoe fende, ervan af te zien, dat smaldeel 5, in afwijking van het oorspronkelijke vaar- plan, na het voorgenomen bezoek aan Ja pan, opnieuw een haven op Nieuw-Guinea zou aandoen? 5. Indien het antwoord op de vragen 3 en 4 ontkennend mocht luiden in die zin, dat de regering niet overstag is gegaan, heeft zij dan de mogelijkheden, die in de beide vorige vragen zijn genoemd, ter discussie gesteld of heeft zij er althans geen be zwaar tegen gemaakt, dat die mogelijkhe den onderwerpen van bespreking vormden met de Japanse regering? 6. Indien het antwoord op een of meer der vragen 3, 4 of 5 bevestigend luidt, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat in strijd met de eer van de Koninklijke Marine en daarmede die van de Staat der Nederlanden is gehandeld? De gemeente Oosterland op Schouwen- Duiveland heeft weer een nagenoeg vol tallige gemeenteraad. Ruim een jaar ge leden ontstonden in deze gemeente moei lijkheden. Na het beëindigen van het ziek teverlof van burgemeester S. W. A. Lau- rense verklaarden vijf van de zeven raads leden, dat zij niet met de burgemeester wilden samenwerken en zij dienden hun ingezetenen, die weliswaar op de kandi- een nieuwe raad te krijgen, want diverse kandidaten, die op de lijst stonden, be dankten. Bovendien maakte oud-wethouder M. J. Zeijler bij Gedeputeerde Staten be zwaar tegen het verkiesbaar verklaren van ontslag in. Het heeft moeite gekost weer datenlijsten stonden, doch zijns inziens als raadslid niet werden gewenst door de be volking en die, indien alles in Oosterland normaal was gebleven, ook niet in de raad zouden zijn gekozen. Gedeputeerde Staten waren echter van oordeel dat de Kieswet juist was gehan teerd. De heer Zeijler ging daarop tegen Gedeputeerde Staten van Zeeland in be roep bij de Kroon, die het bezwaar van de heer Zeijler ongegrond verklaarde. Nadat burgemeester Laurense daarvan bericht had ontvangen zijn in een spoedeisende vergadering drie nieuwe raadsleden be ëdigd In maart waren zij reeds toegelaten als leden van de gemeenteraad, die nu zes leden telt. De drie nieuwe raadsleden be horen respectievelijk tot de Staatkundig Gereformeerde Partij, de Anti-Revolutio naire Partij en tot de groep Gemeentebe langen. De leden van het Nut in Lisse en be langstellenden kunnen weer een serie cul turele en ontwikkelingsavonden tegemoet zien, getuige het volgende programma: 5 oktober: mevrouw Harriet Freezer, „Hartige hapjes in de litteratuur". 8 november. Pater Suasso de Lima de Prado: „Worstelend frika". 15 december Lode van Gent: „Tussen vulkanen en wilde dieren". 25 januari Jul. J. A. Jongenelen: „Italië, gezien door een kunstzinnige bril". Voor een vijfde avond is het programma nog niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9