Albert Brosens: specialist in opdrachtfilms slechthorend Uitgaan in Haarlem 11 Piet Kee bespeelde het nieuwe orgel in de Verlosser kerk SCHILDERIJENZWENDEL VOOR HET ARNHEMSE HOF Wanneer in de vrije sector? H. C. Cannegieter tachtig jaar Het Nederlands Ballet Wijsgerige bezinning op actuele problemen Opnieuw celstraffen geëist Reuzenkikker in Artis LEZEN EN LATEN LEZEN Plezierjachtje strandde onzichtbaar horen met de nieuwste Aditone hoorbril „Ouverture" voor orgel en orkest Ere-expositie van J. C. Mets Nederlandse films onderscheiden Nieuw tijdschrift VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 horen IN FEBRUARI van dit jaar verwierf de Haarlemse cineast Albert Brosens de twee de prijs bij een concours van landbouw- films in Berlijn. Van de tweeënzeven tig ingezonden films werd zijn „Brandge vaar op de boerderij" met een „Zilveren Aar" onderscheiden. Het is eigenlijk jam mer dat het werk van zo'n bekwaam man als Brosens door deze bekroning pas wer kelijk in de publieke belangstelling kwam. Wat hij daarvoor filmde en ook daar na, want „Brandgevaar op de boerderij" dateert van aanvang 1959 onderscheidde zich al door een verfijnde ritmiek en een krachtig compositorisch vermogen. Maar deze film, die ook het dramatisch spelele ment tot gelding deed komen, legde wel duidelijk een gave bloot, die tot dan toe nog niet zo duidelijk aan het licht was getreden: het vermogen van Brosens om zijn stof met spanning te laden en het beeld zonder commentaar de ge wenste functies tussen motorische aanzet en onthullende ontknoping te laten vervul len. En dat was des te opvallender, om dat deze filmer tot dan toe een overwe gend lyrisch en filosofisch man was ge bleken. ZEKER SPEELT een portie chauvinis me mee bij de beoordelingen, welke ik aan het werk van Albert Brosens wijdde. Vriendschap ook, want men verloochent niet gauw een man, die men niet alleen om wat hij in zijn stiel uitvoert, heeft leren waarderen. Doch toegegeven dat zulks zijn invloed laat gelden, dan nog valt het niet moeilijk om met een gerust gemoed te verklaren, dat de produktie van Brosens niet een kwestie is van louter ambachtelijkheid, maar een zaak van ar tisticiteit. Nu heeft dat woord geen al te aangename bijsmaak. Men verwart het gauw met ongemotiveerde mooi-doenerij. Wie evenwel de omstandigheden kent waar onder deze filmer werkt en het werk krijgt te zien, dat hij dan toch nog oplevert, zal zich verbazen over de boeiende persoon lijke stijl en het verantwoord gevoelig han teren van de middelen, eigenschappen, die geen mooi-doenerij zonder inhoud toela ten. LANGZAMERHAND is Brosens een spe cialist in het uitvoeren van opdrachtfilms geworden. Daarvoor heeft hij de lichtelijk beschouwende inslag mee, welke zijn per soon kenmerkt en die hem ook in zijn werk niet verlaat. Men kan stellen dat het regelend optreedt ten aanzien van de tegenzin, welke hij moet ondervinden, wanneer zijn ideeëp niet stroken met wat door zijn opdrachtgever wordt toegestaan en hem door het onderwerp wordt inge geven. Ook vloeien uit de aard van het onderwerp soms beperkingen voort, welke de aanpak niet steeds tot een onverdeeld genoegen maken. Zo kan ik me voorstel len, dat zijn nieuwste opdrachtfilm „Plas tic geeft leiding" hem bepaald met schrik moet hebben vervuld, toen hem duidelijk werd wat hij daarin allemaal diende uit te beelden. De film is in opzet een in- structuurfilm. De Hollandse Draad en Ka- belfabriek „Draka" bedoelde haar te la ten maken om de nieuwe werknemers in het bedrijf een inzicht te verschaffen in de vervaardiging en toepassing van de produkten, die haar fabriek verlaten, te weten buizen uit polyaetheen en polyvinyl- chloride, bestemd voor gas en waterlei ding, elektrische geleidingen, buizenpost en andere toepassingen. Uiteraard werd er prijs op gesteld dat de filmer ook het la- baratox*iumonderzoek in zijn behandeling zou betrekken. Tenslotte moest de film duidelijk maken hoeveel handzamer en flexibeler dit materiaal is dan de vroeger in zwang zijnde en hoeveel dat scheelt op de kostenbesparing en werktijd. WAT BROSENS van dit gecompliceerde en in vele specialiteiten uiteenvallende on- dei'werp heeft gemaakt is beslist fraai. Het is niet alleen nauwkeui-ig verantwoord, leerzaam en praktisch, het is ook specta culair en ondei-houdend. De film duurt de outsider net niet te lang en dat tekent de knappe wijze, waar-op Brosens zijn stof heeft ingedeeld en afgewogen. Voor de in sider is zij een „lof van het plastic". Daax-mee zijn alle partijen bevredigd. De film behandelt het gegeven spelenderwijze. Nu eens vraagt de produktie in de fabriek de aandacht, dan weer de toepassing bui ten, dan weer wordt een beeldenreeks door De Amsterdamse dierentuin Artis is er trots op 's werelds grootste kikker voor het eerst in Nederland te gunnen tonen. De Rana Goliath, zoals het dier officieel heet en die zeer zelden in gevangenschap wordt aangetroffen, is afkomstig uit Afri ka, waar hij de waterrijke gebieden van Kameroen bewoont. Deze kikker kan for midabele afmetingen bereiken. Zeer grote exemplaren zijn soms veertig centimeter lang, hetgeen met uitgestrekte poten neerkomt op een lengte van bijna een me ter. Het gewicht bedraagt ongeveer een drie kilo. De in Artis verblijvende dieren, waarvan er thans één in het Amfibarium is ondergebracht, hebben een dergelijke grootte nog niet bereikt. Zij zijn ruim twintig centimeter lang. Het ligt voor de hand, dat dieren van deze afmetingen zich niet uitsluitend voe den met kleine insekten, wormen en der gelijke. De Afrikaanse reuzen geven de voorkeur aan vogels, muizen, ratten en vissen. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Dostojewski, Verzamelde werken, dl. 6, De idioot; Gardner, Doug Selby zoekt een baby; Lampo, De komst van Joachim Stiller; Maugham, Eiland der verlokking; Tey, De affaire Sharp; Lederer, Drei Tage Liebe, - Bring mich heim; Berley, We keep a pub; Braider, The palace guard; Colquhoun, Point of stress; van Gulik, The Chinise lake murders; Lewis, The day of the fox; Taylor, Happy families are all alike; Butor, Degrés; Duché, Trois sans toit; Julian, Scraps; Levi, Le parole sono pietre. Ontwikkelingsboekcn: Julius: De beeldentaal van de dierenriem; Fiolet, Verdeelde Christenen in gesprek; Schenk, Jeugdboek en school; ten Bosch, Viertalig technisch woordenboek, dl. 4. (Ned., Engels,Frans, Duits); Schenk, De aarde was woest en ledig; de Raaf en Criss, Een nieu we bundel, dl. 3; Sicilia: Grilli. Golden screen paintings of Japan; de Vos, Beroemde Franse opera's; van de Poll, Suriname; von Hagen, Ma- nuela, minnares van Simon Bolivar; Jaarverslag Sticusa, 1959; Bezoek aan vermakelijkheidsinstel lingen en televisiebezit, nationaal en regionaal (C.B.S.-uitgave); Generale missiven der N.O.C., dl. 1, 1610—1638 (Rijksgeschiedk. publicatiën). Albert Brosens broken door de research in het laborato rium, waarbij de filmer niet bang is om in omgekeerde volgorde te wei-ken en als het ware van achteraf aan te beginnen. Hij maakt gretig gebruik van de specta culaire tonelen, welke het vervoer van de honderden meters lange buizen opleveren, maar de positie van de camera, waai-mee hij die tonelen opneemt, is altijd zo, dat zij in de aangenaamste aanblik resulteren. Toegegeven, dat men geïnteresseerd moet zijn om niet vermoeid te worden door de gedetailleerdheid van het onderwerp het commentaar veronderstelt een zekere ken nis van het materiaal wat Brosens met deze nuchtere materie heeft gedaan is het de levendigheid en dynamiek te verlenen van de fantasierijke stof. En met zo'n resultaat kan de opdrachtgever verheugd zijn. Een onderwerp in een film spreekt pas aan als de film goed is. Overigens: wordt het niet tijd dat een opdrachtfilm in de vrije sector de cineast Brosens nu eens voor een groter publiek brengt dan waarop hij thans aanspraak kan maken? P. W. Franse Gistermorgen voer een Hagenaar met zijn 8 meter lang plezierjachtje de Sche- veningse haven uit om op zee met nog drie vrienden te gaan vissen. Ter hoogte van de watertoren van Wassenaar sloeg de aanhangmotor af, waardoor het jachtje langzaam naar de kust dreef. Omstreeks drie uur liep het op een zandbank, niet ver uit de kust vast. Omdat de reddingboot voor een proeftocht was uitgevaren, vroeg een bestuurslid van de reddingmaatschap pij aan een Scheveninger, die des zomers met een motorboot tochtjes op zee orga niseert, met zijn vaax-tuig het gestrande jachtje vlot te trekken. Dit gelukte ten slotte tegen zeven uur. Toen kon het jacht je met vier verkleumde en kletsnatte pas sagiers de Scheveningse haven worden binnengesleept. Advertentie niet te onderscheiden ven een gewone bril Vraagt gratis brochures KONINGSTRAAT tl HAARLEM TEL 16171 ZES JAAR GELEDEN zijn de vx-ouwelijke gemeenteleden van de gereformeerde kerk in Haarlem-Noord met een stoutmoedig plan voor de dag gekomen. Men wilde door middel van breiclubs een fonds vormen, waaruit de aanschaf van een nieuw orgel in de, nog te bouwen, Verlosserkerk kon worden bekostigd. Langzaam maar gestadig groeide het fonds van de inkomsten die de werkstuk ken van knappe brei- en naaikunst op brachten en eindelijk was het zo ver, dat men aan de orgelbouwersfirma Fonteyn en Gaal te Amsterdam de opdracht kon ver strekken in de Verlosserkerk een nieuw orgel te bouwen. Het orgel werd onlangs voltooid en het staat nu in de kerk als een getuigenis van onvermoeide ijver, maar ook als een ge tuigenis van een geloof, dat de vei-ei-ing van de Allei-hoogste kent met de klank van de menselijke stem en van het orgel. Ds. P. de Ruig accentueerde dit beginsel met het voorlezen van Psalm 150 bij zijn toespraak, waarmede hij donderdag de ge meente-avond inleidde, waarop het orgel met een bespeling door de stadsorganist Piet Kee in gebruik genomen werd. Wisselwerking Geen plaats was in de kerk onbezet ge bleven bij deze gedenkwaardige gebeur tenis. Dit stelde de akoestiek van het ge bouw uiteraard sterk op de proef. Laat ik hier direct aan toevoegen, dat de uitslag van deze pi-oef tamelijk meeviel. Ideaal is de klankverwerkingssituatie niet, maar men moet niet vergeten, dat hier ook sprake was van een wisselwerking van geprodu ceerde orgelklank met de uitvoerings ruimte. Uit de registerdispositie van het nieuwe orgel zou men kunnen concluderen, dat men er naar heeft gestreefd aan nieuwere orgelklank-principes te voldoen. Het orgel is een instrument geworden met aanra kingsmogelijkheden voor de bai-ok-muziek en voor „romantische" werken, zoals die van César Franck. En zo werden, afgezien van hai-monische en melodische elementen, de verschillen naar de klank tussen Bachs beroemde Toccata en Fuga in d en César TONEEL Vrjjdag 16 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Dona Diana", van Augustin Moreto y Cavana, onder regie van Han Bentz van den Berg. Medewerkenden zijn onder anderen Ellen Vogel, Rita Maréchal, Nienke Sikkema, Adel'neid van der Most, Tom van Beek, Paul Huf, Eli Blom en Ko van Dijk. Zaterdag 17 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble speelt „Valstrik voor een man alleen", van Ro bert Thomas, onder regie van Jan Retèl. Medewerkenden zijn onder anderen An drea Domburg, Ton van Duinhoven, Guus Hei-mus, Wim van den Heuvel, Guus Verstraete en Bep Dekker. Zonda'g 18 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble speelt nogmaals „Valstrik voor een man alleen" onder i-egie van Jan Retèl. Donderdag 22 september, Stadsschouwburg 20.15 uur: The Dublin Festival Company pi-esenteert Siobhan McKenna in „The Playboy of the Western World" door J. M. Synge. Met medewerking van Eithne Dunne, Brian O'Higgins, John Cowley, Brendan Cauldwell, Lelia Doolan, Kate Binchy, Ronald Walsh en Desmond Perry. MUZIEK Maandag 19 september, Wilhelminakerk, 20 uur: Kerkconcex-t met medewerking van de sopraan Nelly Groenevelt en de oi-ganist Telce Bijlsma. Op het program ma staan werken van Bach, Handel, Bohm, Rheinberger, Asma en Bijlsma. Maandag 19 september, Sportgebouw Kle verlaan, 19 uur: Muziekavond van de Stichting Jeugd en Muziek. Op het pro- gi-amma staan werken van Vivaldi, De Fesch en Bartok. Dinsdag 20 september, Concertgebouw, 20.15 uur: Extra concert door het N.Ph.O. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Genootschap van Nederlandse Componisten. De solisten zijn de pianist George van Renesse en de tenor Lode Devos. Onder leiding van Hem-i Arends worden werken van Ketting, Heppener, Van Delden. Van Hemel, Escher en Lan- dré uitgevoerd. Donderdag 22 september, Concertgebouw, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Op het programma komen wer ken voor van Stanley, Böhm, Bach en Liszt. Dagelijks in 't Goede Uur tot 19 september van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werken van Schubert. Van 19 tot 26 september werken van Anton Dvcrak. Iedex-e zondag om 12 uur: Goldberg-variaties van Bach. AMATEURTONEEL Woensdag 21 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Friese toneelgezelschap „Gysbert Japicx" geeft een opvoering van „Zo is het en niet anders". DIVERSEN Vrüdag 16 september, Concertgebouw, 20 uur: Miss Mod'inette-verkiezing. Vrijdag 16 september, Aula voormalige hbs a aan de Raaks, 20 uur: Openingsavond van de Academie voor Vooi"tgezet Econo misch Onderwijs. Dr. S. Elzinga houdt een lezing over „Ondei-wijs als investe- ï-ing van hogere ofrde". Zondag 18 september. Concertgebouw, 14 uur: Px-opagandamiddag en -avond van de Bond zonder Naam. Met medewer king van onder anderen Han Bakker, Ted Valerio en Corrie Brokken. Woensdag 21 september, Vleeshal, Grote Markt, 20 uur: Bijeenkomst van de af deling Haarlem van de Wereld Federa listen Beweging Nederland. Mevrouw J. C. Isbrückei-Dix-ksen, de heer F. E. Spiering en de heer Maurice Jaumotte zullen op deze bijeenkomst het woord voeren. TENTOONSTELLINGEN Teylcrmuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 11—15 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur. des zondags van 13—17 uur. Tot 10 oktober Unesco-tentoonstelling van reprodukties naar aquarellen onder de naam „Water- Colours". Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 1417 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1417 uur. Vishal, Grote Markt. Tot 25 september affichetentoonstelling „Frankx-ijk in beeld", onder auspiciën van de stichting Haax-lems Bloei. Geopend dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19.3022 uur. Des zondags van 1417 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg. Tot 16 oktober tentoonstelling van grafiek en tekeningen van Willem van Nijs. Dagelijks geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Des zondags van 1417 uur. Gebouw „Bloemenheuvel", Bloemendaalse- weg, O verveen: Tot 26 september ten toonstelling van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Wentzel. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand september tentoonstelling van dierenteken ingen van Ruth Fischer. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heilig land 1-3: Tot 24 september expositie van werken van J. C. Mets. Dagelijks geopend van 917 uur. Op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Advertentie Francks „Pièce héx-oique" genivelleerd. Bijzonder hax-moniërend met de aard van het orgel was de harmonium-achtige Vo luntary van J. Stanley. De vertolking van Piet Kee gaf als het ware een aanwijzing voor de betekenis van het meditatieve or gelspel in de eredienst. Ik kan voox-ts nog wijzen op de typische klank van de Dulciaan als tongwerk en op de goede vermenging van de grond stem met de vulstem bij de vertolking van het door eenvoudige schoonheid uitmun tende twee-stemmige koraalvoorspel „Al- lein Gott in der Höh sei Ehr" van Johann Sebastian Bach. Bij de samenzang van de gemeente werd de melodische steun, die het orgel kon geven van betekenis. Wanneer het orgel een begeleidende taak had voor de zang van het kex'kkoor „Animato", dat onder leiding van zijn dirigent Willem L. Boer kranig en inderdaad met animo zijn mede- wex'king verleende, kon men over de sa menwerking van orgel en koor, ondanks de vrij grote afstand tussen beide, tevre den zijn. Het thema voor zijn slot-improvisatie ontleende Piet Kee aan het voorgaande Hervormde gezang 202. Het gaf hem vol doende inspiratie om de dynamische mo gelijkheden van het orgel en de contras ten tussen de timbres van labiaal-stem men en tongwerken te demonstreren. P. Zwaanswifk Zaterdag zeventien september zal de bekende Haarlemmer dominee, journalist H. G. Cannegieter tachtig jaar worden. Een leeftijd die ook in deze tijd behoort bij de zeer sterke, temeer als men bedenkt hoe druk het leven van deze altijd bezige figuur is geweest. De heer Cannegieter die in Friesland, is geboren begon zijn loopbaan als dominee op de kansels van Jelsum, Lutjebroek en Uitgeest. Het heeft niet lang geduurd want in 1919 ging hij met emeritaat en volgde zijn roe ping namelijk de journalistiek. UW HAAR IS UW KROON De nieuwe kortere haarmode vraagt zeer vakkundig knippen. Wij bren gen het allernieuwste. Spoelingen, verven en permanent-wave onder volle garantie. 35-jarige ervaring. C. J. OERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 Dat betekende allerminst dat zijn inte resse voor de kerk verflauwde, integen deel, De Nieuwe Rotterdamse Courant heeft de heer Cannegieter zeer lang in dienst gehad als vex-zox-ger van de kerk- nieuwsrubriek. Daarnaast werkte hij mee aan bladen als „Zwingli" Zijn eei'ste litteraire werk was een bun del „Van 't wondere ambt", die onder het pseudoniem George Grunewald verscheen. Het waren schetsen die frisse kerkelijke humor bevatte hetgeen voor die tijd nogal opzienbarend was. Verder werkte hij jaren lang mee aan divex-se bladen waaronder de Socialistische Gids, Haagsche Courant, Tubantia en de Amersfoortse Courant. Voox-ts heeft de heer Cannegieter ge werkt als docent aan de school voor maat schappelijk werk en was hij tevens secre taris curator van het Kennemer lyceum. De lijst van werkzaamheden zou nog makke lijk langer gemaakt, kunnen woi-den. Zo was hij ook toneelmedewerker van de Oprechte Haarlemsche Courant, tei-wijl de Groene Amsterdammer jarenlang zijn populaire bijbelverklaringen afdrukte. Deze bijzonder veelzijdige en werkzame man zal dan zaterdag tachtig jaar worden. Wij wensen hem nog vele jaren nadien. Op verzoek van de organist van de No tre Dame te Parijs heeft de Nederlandse componist Marius Monnikendam een „ouverture" voor orgel en orkest geschre ven. Het werk zal door de organist van de Notre Dame, Pierre Cochex-eau, ge speeld worden ter inwijding van het orgel in de concertzaal te Philadelphia (V.S.) op 23 januari 1961, met medewex-king van het Philadelphia Philhaxmonic Orchestx-a on der leiding van Eugene Oxmandy. De stichting „Het Nederlands Ballet" onder directie van mevrouw Sonia Gaskell begint weldra het nieuwe seizoen. Naast de solisten Sonja van Beex-s, Leonie Kra mer, Irene de Vos, Andrea Jungen, Alexandra van Rhijn, Peter W. Reilly, Conrad van de Weetering, Peter Appel, Billy Wilson, Ronald Snijders en Sylvester Campbell zullen als gastsolisten optreden Joan Cadzow, Raissa Stroutchkova en Youri Zjdaniv. Zoals bekend zal de Rus sische pedagoog voor de klassieke oplei ding, de heer A. Kumunsnikoff uit Lenin grad, een jaar aan het Nederlands Ballet vei-bonden zijn. Voor het komend seizoen zijn reeds 86 voorstellingen voor volwassenen en 29 voor de jeugd geboekt, maar dit aantal zal nog wel groter worden. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag wordt 11 oktober de eerste voorstel ling gegeven Het programma vermeldt onder meer „Serenade" en „Clair de lune" op muziek van Debussy en choreo grafie van Tshitshinaze. Van de nieuwe stukken in het repertoire vai: het Neder- lands Ballet noemen wij: „De witte sala mander" op muziek van Joop Stokker- mans, choreogx-afie Paul Taylor, „Piqué dame" naar Poisjkin op muziek van Tsjai- kowsky, choreografie Serge Lifar, „Con- cex-to" op muziek van Andx-é Golivet, cho reografie George Shibine, „Pean" op elek tronische muziek van de Amerikaan Goss- man, choreogx-afie Tetjana Gsovsky. Waarschijnlijk zal de Amerikaanse cho reograaf George Balanchine de Sympho- nie in c van Bizet en „Episode" van We- bex-n met de leden van het Nederlands Ballet voor het Holland Festival instude ren. In Enschede zal 1 oktober een school van het Nederlands Ballet worden geves tigd. De leiding van deze school berust bij de oud-soliste van het ballet, Maria Huis man. In ..De Ax-k" is tot 24 september een expositie van werken van J. C. Mets te zien. Deze expositie werd ingericht ter gelegenheid van Mets' 75ste verjaardag. Op zijn eigen bescheiden wijze leeft Mets voor de kunst. Hij is een warm verdediger voor zijn collega's en aankomende colle ga's. Dat laatste dwong hem wel eens mij te wijzen op mogelijk te harde critiek. Maar wanneer we over kwaliteit begon nen te praten, dan moest hij toch wel toe geven dat men niet alles kan propageren. Over zijn werk sprak hij niet. Nu ben ik daartoe gedwongen. Ik zag daar een beet je tegen op. En nog is het moeilijk. Het klinkt zo eigenwijs om, jonger dan Mets, deze een goede raad te geven. Maar toch, waarde Mets, waarom exposeert u religi- euse verbeeldingen wanneer U zulke aax-- dige stillevens schilderen kan. Mets is meer een schilder, die op zijn zintuigen moet afgaan dan op de kracht van zijn verbeelding. Er is hier een mooi schilde rijtje, „Golgotha" Het is mooi door de kleur; waar het onderwerp te duidelijk wordt, in enkele iets meer op de voor grond tredende figuren, dan blijkt een te kort. Merkwaardig ook dat Mets naast en kele sappig geschilderde landschapjes een zo veel minder aantrekkelijk zeegezicht laat zien. Ik geloof dat hoe rustiger Mets zijn onderwerp bekijken en genieten kan hoe plezieriger zijn resultaat is. Bob Bays Op het filmfestival te Melbourne Austra lië, in juni van dit jaar was „Fanfare" van Bert Haan'stra de meest populaire film, terwijl zijn documentaire „Glas" als de beste film van het jaar werd beschouwd Op dit festival worden geen prijzen be schikbaar gesteld. Op het filmfestival te Montevideo, Uruguay, gehouden in augus tus van dit jaar waarvoor niet minder dan 240 films afkomstig uit 41 landen wer den ingezonden, waren de films in negen categorieën ingedeeld. In de categorie do cumentair artistieke films behaalde „Prijs de zee" van Herman van der Horst de grote prijs (gran premio) terwijl aan de film „Glas" van Bert Haanstra de grote prijs in de categorie .culturele films" werd toegekend. Van de uit totaal zes films bestaande Nederlandse inzending aan dit festival werden voorts met „eer volle vermeldingen" beloond: „A.B.C." (Aruba, Bonaire, Curacao) van John Fern- hout, categorie reisfilms en ,Os Mundi" van Hattum Hoving, categorie wetenschap pelijke films. De Stichting Onderwijs Oriëntatie, die gevormd wordt door vijf uitgevers, te we ten J. M. Meulenhoff, J. Muusses, Erven P. Noordhoff, Nijgh Van Ditmar, Spruyt, Van Mantgem De Does, die uitgaven brengt voor ouders en opvoedex-s, ter ver dieping van het inzicht in de onderwijs problematiek, heeft gisteren op een pers conferentie het eerste nummer van 't tijd schrift „Wijsgerig Pex-spectief op Maat schappij en Wetenschap" aan vertegen woordiger-s van de pers overhandigd. Daarbij gaven enkele leden van de re dactie, die bestaat uit prof. dr. R. F. Beex-- ling, dr. B. Delfgaauw, pi-of. dr. A. de Froe, dr. G. Nuchelmans, prof. dr. C. A. van Peursen, een toelichting op redenen die tot het ontstaan van dit tweemaan delijks tijdschrift hebben geleid. Het is bestemd voor allen die de moderne, revo lutionaire tijd, bewust trachten te beleven en die zich op de achtergronden van de verschijnselen willen bezinnen. Het voort schrijdend specialisme maakt een gesprek tussen de beoefenaren van verschillende vakken en wetenschappen vaak bijna on mogelijk. In het tijdschrift wil men trach ten juist 't gemeenschappelijke in de pro blematiek der deelgebieden naar voren te bi-engen. Men hoopt daarmee te bereiken, dat enige verheldering voor de bepaling van de eigen positie in de zich snel ont wikkelende en veranderende wereld, wordt verkregen. De redactie wordt bijgestaan door een redactieraad, die bestaat uit een groot aan tal experts uit de exacte en sociale we tenschappen. Alle zuilen zijn in redactie zowel als redactieraad vertegenwoordigd. In ieder nummer van het tijdschrift zal een speciaal probleem behandeld worden vanuit de wijsgerige en de praktische ge zichtshoek. Dit contact tussen filosofie en praktijk kan wellicht in beide richtingen bevruchtend werken. Het eerste nummer is gewijd aan het ondexnverp „perspectief" in het tweede komt de fenomenologie aan de orde. In hoger beroep stonden voor het ge rechtshof te Arnhem gisteren onder presi dium van jhr. mr. G. W. Mollerus terecht de 55-jarige kunsthistoricus F. H. te Am sterdam, de 60-jarige restaurateur W. van W. en de 48jarige antiquair B. L. beiden te Dieren, verdacht van het in voorraad hebben of de verkoop van schil derijen valselijk toegeschreven aan Re noir en Pissarro. De procureur-generaal mr. G. W. C. Bijvoet eiste tegen de kunst historicus 10 maanden en tegen de beide andere verdachten ieder zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank te Arnhem had de drie verdachten ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De behandeling in hoger beroep was be gonnen op 12 mei jl., en wegens afwe zigheid van de getuige-deskundige mr. L. Wijsenbeek, directeur van het Gemeente museum te Den Haag, die toen in Ameri ka vertoefde uitgesteld. Tot laat in de avond heeft de behandeling geduurd. De beide schilderijen sierden ook nu weer als stille getuigen de rechtszaal. De „Renoir" voorstellende een tuinfeest, waarschijnlijk bij Hamdox-ff te Laren, is volgens het on derzoek van professor Froentjes geschil derd door de onbekende Haagse schilder Heyligers en de .Pissarro", voorstellende „Wasvrouwen" bleek van de hand van de Fransman Roger te zijn. Enige kunst waarde hebben de doeken nauwelijks. De handtekeningen zouden door een zekere L'H, die hiervoor nog moet terechtstaan, op de doeken zijn aangebracht. L'H bood ze aan Van W. aan, Van W. aan L. en deze trachtte de Renoir te sluiten aan de 75-jarige verzamelaar van kunst R. te 's-Heerenberg. Een certificaat van een overleden expert zou de echtheid van de Renoir moeten bewijzen, doch de heer R. vertrouwde de handtekening niet en nu riep L. de kunsthistoxicus H. te hulp. Toen de heer R. deze telefonisch vroeg of hier sprake kon zijn van een Renoir wees H. deze gedachte van de hand. Doch latei- tijdens een persoonlijk bezoek erkende hij de echtheid van het doek (onder een cog nacje binnen 5 minuten) en gaf een cer- tificaat af. Hij had ook de Pissarro bij zich en de heer R. kocht dit doek even eens op gezag van de kunsthistoricus. De „Renoir" bracht 6500 gulden op en de „Pissarro" 9000 gulden. Volgens mr. Wij senbeek moeten echte Renoix-s worden ge waardeerd op 5 tot 8 ton en echte Pissaro- ro's op 1 a 1,5 ton. Goede trouw van iemand met de opleiding van H. is zijns inziens onaannemelijk. Geen enkele exper- tise verdient vertrouwen aldus mr. Wij senbeek. Het expertise-wezen is een ver ouderd geval sinds in het verleden met cex-tificaten bijzonder lichtzinnig is omge sprongen. De proc. generaal maakte H. in zijn re quisitoir scherpe verwijten ten aanzien van de rol in zaken als deze. Hij heeft aldus mr. Bijvoet, de Nederlandse kunst handel in het buitenland een zeer slechte naam bezorgd. Mr. Bijvoet zeide ten aanzien van Van W. dat deze ex-mee op de hoogte moet zijn geweest dat de doeken door L'H vals ge signeerd waren. Hij leverde ze aan L. om dat deze had gevraagd om Franse impres sionisten. L. is zo'n oude rot in het vak dat hij moet hebben geweten dat de schil derijen nooit door Renoir of Pissarro ge schilderd konden zijn. In alle drie geval len achtte de proc. generaal het tenlaste gelegde bewezen. mr. M. Bouwman, als i-aadsman van H„ zeide dat de proc. genex-aal teveel waarde hechtte aan expertises. Pleiter vroeg uiter ste clementie. Mr. A. Kuiper trad op als verdediger van W. Deze zou wel deskun dig zijn op het gebied van de technische verzorging van een schilderij, maar niet ten aanzien van de herkomst. Wat is ove rigens deskundigheid? vroeg pleiter. Van W. heeft zich aldus de raadsman ten aan zien van de Renoir en de Pissarro ge- distancieerd van de expertises omdat hij het niet beter wilde weten dan de ex perts. Mr. D. P. Dirkzwager tenslotte, raadsman van L., wees de vex-onderstel- ling als zou hier van een complot sprake zijn van de hand. De hele louge zaak is volgens pleiter bedacht door L. H. en Van W. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11