nieuw SCHOENEN VOOR DE GENTLEMAN OP EN OM HE T BINNENHOF zonder kringen Frans predikant tot Nederland: „zet uw kerken wijd open" RYMBEII1' i MVi h Garcia de Léon Hond na mishandeling levend begraven Sterkte van Rode Kruis- korps loopt nog steeds terug LUCHTMACHT KRIJGT NIEUWE CHEF jP 1 13 Kerkelijk Leven „Tegelberg" haalde zieke van Tristan da Cunha Kerkelijk Nieuws o/IXEÏL Twee jaar voor poging tot moord VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 De Franse predikant Paul Romane- Musculus, heeft in de afgelopen zomer on der meer een bezoek aan Nederland ge bracht. Dit bezoek is voor hem aanleiding geworden om zich in de vorm van een open brief te richten tot de Nederlandse predi kanten, die hi.i in de aanhef toespreekt als „Waarde broeders in het ambt". Hij schrijft aan zijn collega's het volgende: „Begin juli heb ik tot mijn vreugde de voornaamste steden van uw mooie land bezocht. Niet minder dan door uw beroem de musea werd ik geboeid door alles wat Nederland vertegenwoordigt op het gebied van de kerkbouw. Zoals daar zijn: eer biedwaardige kerken, erfgoed van de mid deleeuwen en in onze tijd met aandachti ge zorg en geduld gerestaureerd; grootse kerken van uw meer dan rijke zeventien de eeuw; en pas gebouwde kerken, die ge tuigen van de vermetele bouwkunst van onze tijd. Het spijt me te moeten vaststellen dat u uw brood niet op het water uitwerpt. Waarom zet u de deuren van uw kerk niet wagenwijd open, niet alleen voor uw land genoten van alle kerkelijke gezindten, maar ook voor de duizenden toeristen die Nederland doorkruisen? De hervormden zouden er tot hun vreugde thuis zijn en allen zouden voelen dat zij welkom waren en er iets kunnen ontdekken van het bij belse geloof van onze Kerk, een hoeda nigheid van totale vernieuwing, een zeke re mate van bezinning, misschien ook eni ge voorlichting, een handreiking van een discrete boekhandel. Wat zijt gij loch een bevoorrechte mensen! Waarom opent gij niet uw schatkamer met ongeduld en edel moedigheid? Ik heb slechts drie oude kerken gevon den waar men vrij kan binnentreden: de Sint Laurens van Rotterdam, de Sint Jans- kerk van Utrecht en de Kloosterkerk van Den Haag. Alle drie hebben me lange tijd vast gehouden, vooral de laatstgenoemde kerk, die zo perfect op de liturgie is inge richt en waarvan men voelt dat zij met een niet aflatende waakzaamheid en lief de gerestaureerd is en onderhouden wordt. Ongetwijfeld zijn er nog andere kerken, maar ik heb niet alle kerken bezocht, en evenmin alle steden van uw land. Maar ik zal u niets nieuws vertellen, wanneer ik u zeg dat men voor de bestu dering van uw kerkelijke bouwkunst in het algemeen veel geduld moet opbrengen om uw kosters te ontdekken en lastig te vallen en dat men dikwijls in de porte monnee moet tasten. Ik vind het een beetje vreemd, dat je te Delft, Leiden, Haarlem of Amsterdam een kaartje moet kopen om in het huis van de Heer te gaan. Dat kan er nog mee door voor het beklimmen van een toren, van waar men mij een uitzonderlijk panorama belooft, desnoods voor het bezichtigen van de graftombe van een prins. Maar moet dat nu ook gebeuren voor het betreden van een bedehuis, waar vele generaties van christenen zijn samengedromd om tot inkeer te komen onder gewelven die eeuwenlang getuige zijn geweest van ge beden, om een modern kerkraam te zien dat gebeurtenissen uit het Evangelie ver haalt? De incidentele bezoeker, wordt er haast toe gebracht om aan te nemen dat deze gesloten verblijfplaatsen blijkbaar niet voor hem bestemd is, dat hij er niets van mag verwachten en dat hij er niets mag leren kennen. En zouden uw fran- chioze kerken, beladen met historie, te- Advertentie .^xjv ROO' 1/1 literfles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (excl. statiegeld) Zwollenaar werd veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf Tot veertien dagen gevangenisstraf heeft de Zwolse politie-rechter een 57-ja- rige grondwerker uit Zwolle veroordeeld, die op 28 juni probeerde met een schop zijn hond dood te slaan en hem daarna, nog levend, begroef. Buren die argwaan gekregen hadden waar schuwden de politie, die het dier opgroef. Het leefde nog, hoewel het grote gaten in zijn kop had en een ernstig gekwetste nek. De hond moest worden afgemaakt. „Ik wou dat ik de bevoegdheid had u voor altijd het houden van welk dier dan ook te ontzeggen," zei de politierechter, die evenals de officier van Justitie in krachtige bewoordingen zijn verontwaar diging over dit geval tot uitdrukking bracht. Verdachte had twee honden die leden aan een ziekte. De een werd beter, de an der werd langdurig behandeld door een dierenarts. Toen de grondwerker die re kening van 20,- kreeg vond hij deze zo hoog, dat hij besloot de hond af te maken. In zijn tuintje sloeg hij het dier met een schop op de kop en nek en begroef het daarna. Een van de buren had gemerkt wat er gaande was en informeerde of verdachte bezig was zijn hond af te maken. De.jge- vraagde ontkende dit. De buurman belde niettemin de politie. De hond leefde nog en jankte ijselijk. ,,Het is meer dan schandalig en ik zie geen termen om een voorwaardelijke gevangenisstraf te eisen. Veertien dagen," zei de officier van Justitie. genwoordig nog slechts moeilijk toeganke lijke en tegen betaling geopende musea van een voorbije tijd zijn? Ik vind het onaangenaam u deze dingen te schrijven, maar ik moest ze kwijt. Ik heb ze al moeten zeggen aan predikanten van de Elzas, aan de predikanten van Zwitserland en aan die van Duitsland. Opent uw deuren, weest zo onvoorzichtig en zet ze open. Laat de genodigden van de Heer niet door een filter gaan. Ver geeft me dit preekje en ontvangt mijn broederlijke groeten." De Amei-ikaan.se Universiteit te Washing ton heeft via een gift de beschikking ge kregen over een bedrag van bijna 175.000 dollar, bestemd voor het stichten van een pioniersproject, waarmee men voor het eerst in het gehelde land programma's van godsdienstig hoger onderwijs per te levisie zal verzorgen. De gift zal worden gebruikt om, door de distributie van televisie-films over de ver schillende TV-stations en door recht streekse uitzending van theologische colle ges, 'n publiek van miljoenen Engels-spre- kenden in de wereld te bereiken. Het pro ject strekt zich voorlopig over twee jaar uit en wordt in samenwerking met de plaatselijke raad van kerken te Washing ton uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de bijbelcursus sen die al sedert twee jaar elke herfst en winter door de Amerikaanse Universiteit via een televisiezender in Washing ton worden uitgezonden, niet wor den voortgezet. Deze cursussen zullen nu in de vorm van TV-films toegangelijk wor den gemaakt voor studenten en andere belangstellenden in alle delen van de Verenigde Staten en in het buitenland. Een eerste bijbel-leergang behandelt „Het leven en de leer van Jezus", een tweede heeft men gedacht als „Inleiding in het Oude Testament". De Amerikaanse Uni versiteit reikt aan eventueel geslaagde gegadigden een certificaat uit voor hun deelname aan de televisie-uitzendingen, die elke week één uur duren. De distributie van de televisie-films ge schiedt door de plaatselijke kerkeraden en de universiteiten. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP Het Nederlandse schip „Tegelberg" (14.281 ton, van de Java-China Pakket vaart Lijnen) heeft een ernstig zieke be woonster van Tristan da Cunha, mevrouw Shirley Olszewski, naar Kaapstad over gebracht. De gezagvoerder van de „Te gelberg", kapitein A. J. van der Heijden, besloot van koers te veranderen na een S.O.S. van Tristan da Cunha te hebben ontvangen waarin werd gevraagd me vrouw Olszewski, die op het eiland de me dische'hulp, die zij dringend behoefde, niet kon ontvangen, over te brengen naar Kaap stad. Na urenlang zoeken vond de „Tegel berg" een geschikte plaats om voor anker te gaan. Het weer was bijzonder slecht. Tenslotte konden mevrouw Olszewski en haar kind van twee weken via een vissers vaartuig aan boord komen. Advertentie Verwijdert vlekken De sterkte van het Rode Kruiskorps is in 1959 niet in die mate teruggelopen als in 1958. Dit staat in het zojuist verschenen jaarverslag over 1959 van het Nederland- sche Roode Kruis. Opmerkelijk is, dat het aantal helpsters sterker afneemt dan die van de helpers. In 1959 waren 6438 manne lijke helpers aan het Rode Kruis verbon den tegenover 6560 in 1958, terwijl 5497 vrouwen meewerkten (1958: 5710). Veertien leerlingen, onder wie vier da mes, volgden de opleiding tot parachutist op het vliegveld Beek bij Maastricht. Tien léerlingen behaalden hun brevet. Het en thousiasme over dit resultaat werd teniet gedaan door een vliegongeval op 28 mei, waarbij de instructeur, de piloot en een leerling-parachutist om het leven kwamen en het lestoestel onherstelbaar werd ver nield. Hierdoor kwam plotseling een eind aan de vorming van de parachutistengroep. In het verslagjaar werd hulp aan het buitenland verleend tot een bedrag van 155.964,88. De belangstelling voor het zenden van geschenkpakketten door particulieren in Nederland naar hun relaties in Oostenrijk wordt jaarlijks minder. In 1959 werden 1525 pakketten verzonden tegenover 1618 in 1958. Uit Oostenrijk werden 1214 ge schenkpakketten ontvangen, welke in hoofdzaak bestemd waren voor de voor malige pleegouders van Oostenrijkse kin deren. Evenals voorgaande jaren werd een kerstpakket geschonken aan veertig be hoeftige Nederlandse gezinnen in Polen. Ook in 1959 hebben weer veel schepen via Scheveningen-Radio te IJmuiden con tact gezocht met de medici in het Rode Kruisziekenhuis te 's Gravenhage. Geo grafisch gezien strekte hun praktijk zich ook dit jaar over alle wereldzeeën uit. Totaal werden voor 232 personen medi sche adviezen verstrekt, in 122 gevallen door middel van radiotelegrammen, waar voor er 482 gewisseld werden. In 105 ge vallen werd voor het advies gebruik ge maakt van de radio-telefonie, waarvoor 127 gesprekken nodig bleken, die tezamen 14 uur en 52 seconden duurden. Onder het aantal van 227 schepen die contact zochten waren 13 buitenlandse; van de 214 Neder landse schepen behoorden er 27 tot de vis sersvloot. Zit er eigenlijk niet iels verhevens in de (at vaak besproken) zin voor traditie van het Engelse volk? De hele wereld mag om bepaalde uitwassen ervan lachen, de Brit blijft onverstoorbaar en gaat voort de bolhoed als een symbool van waardig heid en betrouwbaarheid te beschouwen. Ik weet wel dat ik nu generaliseer: de jongere generatie kleedt zich liever in lichtgewicht, sportieve jasjes dan in som bere colberts, die een likje getailleerd zijn. De paraplu doet het nog best, maar de moderne jeugd heeft zich afgewend van de gelijkvormige zwarte schoenen. Ondanks dit blijft de traditie in zekere kringen onverzwakt gehandhaafd en nu ik het toch over schoenen heb laat de welopgevoede gentleman zich het schoeisel aanmeten bij de firma Lobb in St. Jame's Street te Londen. En hoevelen er buiten Engeland nog zijn die er precies zo over denken, blijkt uit de niet on- aanzieinlijke export van deze eerbiedwaardige zaak. Alvorens er binnen te gaan, blijf ik een ogenblik het uiterlijk van de win kel bestuderen. Boven de halfronde eta lage en de ingang zijn de beide wapens van koningin Elizabeth en de Duke of Edinburgh aangebracht Lobb is hof leverancier in meervoud. Op de deur pi'ij.kt een derde wapen, een exotisch aandoend schild, waarop een trotse leeuw grimmig kijkend een troon be schermt. Een deel van de lettertekens is voor mij abacadabra, maar gelukkig staat er ook in het Engels op dat dit het keizerlijke wapen van Ethiopië is. In de etalage ligt een hoornen laar- zeknecht van zo'n driekwart meter leng te. Hij is ongeprijsd, evenals de vijf of zes paren schoenen, die hem gezel schap houden. Het ontbreken van een prijskaartje is altijd een veeg teken: onbetaalbaar voor u en mij betekent dat. Ze zien er uiterst solide uit, maar mooi, nee mooi kan ik ze met de beste wil van de wereld niet vinden. Wel heb ben ze iets onmiskenbaar deftigs het zelfde air als de heer, die juist uit zijn Rolls Royce stapt en mij voor gaat de winkel in. Hij heeft blijkbaar een afspraak met de meester schoen maker en loopt direct door naar een ruimte, van waaruit het doffe kloppen Van hamex-s op leer klinkt, Ik ben hier nog niet zo thuis en laat mij liever eerst over de geschiedenis van dit be drijf voorlichten door Mr. Eric Lobb. „Ons vak," zegt hij, „wordt al lang in de familie beoefend. Ongeveer in 1850 kreeg mijn avontuurlijke grootva der, John Lobb, er echter even genoeg van en hij emigreerde naar Australië. De goudkoorts had hem aangestoken en hij meende daar heel wat eerder rijk te worden dan in Engeland. Dat werd een formidabele teleurstelling, want hij ontdekte geen goud, maar wel dat er maar één op de duizend geluk had. Daarom keerde hij naar Sydney terug en vatte zijn oud- beroep weer op. Hij had er- een ongedacht succes; het toch wel door velen snel verdiende geld werd even snel uitgegeven en John Lobb bouwde binnen enkele jaren een florerende zaak op. Toen dacht hij: wat hier in dit onontwikkelde wereld deel kan, moet me ook in Londen luk ken. Hij verkocht de zaak, vestigde zich in het West End en legde zich van het begin af uitsluitend toe op eerste klas maatwerk. Nu zijn we zo ver, dat mijn broer William of ik ge regeld naar de Verenigde Staten gaan en daar de klanten bezoeken. Wij ne- men dan de maten en sturen die op naar Engeland, waar de orders worden uitgevoerd." Het zegt mij iets over de prijs van deze produkten, als het lonend is er langdurige en kostbare zakenreizen voor te maken. Vooral rijke Amerika nen laten het niet bij het bestellen van een enkel paar, maar het blijven per slot van rekening betrekkelijk kleine orders. De cliëntèle moet ook weten, dat dit handwerk de nodige arbeids uren vereist, waardoor de levertijd al licht een maand wordt. „Aan mode doen wij niet en hebben nooit gedaan. Wel zijn we bereid en in staat schoenen van allerlei vorm en aard te maken, ook de niet overdreven moderne als men daarop staat. We hebben zelfs eens een laarsje afgele verd voor een hond, die aan één poot verlamd was. Maar excentrieke op drachten en die wilt u natuurlijk zo graag van mij horen komen zeer weinig voor. Wij gaan te werk volgens de oude, beproefde methode: eerst wordt nauwkeurig de maat genomen. Het is vaak niet eens nodig dat de klant zelf komt; als hij ons maar een paar gedragen schoenen met de nodi ge aanwijzingen stuurt. De leesten van elke klant blijven bewaard, zodat er desnoods ook zonder maatnemen een order kan worden uitgevoerd. Toch doen we dat niet graag er kan het een en ander, soms een kleinigheid, aan een voet zijn veranderd, een pijn lijke eksteroog kan een bijzondere voorziening eisen en meer van die din gen." Het afwerken van de schoenen ge schiedt slechts voor een klein (belang rijk) deel in de zaak'aan de St. James' Street. De man die de maten neemt, de fitter, moét altijd aanwezig zijn en hetzelfde geldt voor de leestenmaker. Daarna worden thuiswerkers („de bes te schoenmakers die in Engeland te vinden zijn") belast met het vervaar digen van het schoeisel. Het ruikt in de oude zaak naar vele soorten leer en ik laat mij vertellen dat de geur een belangrijk punt vormt bij het bepalen van de keuze. „Heel wat van onze trouwe klanten staan er op, dat hun schoenen een bepaalde aro ma hebben. Als iemand, die altijd box calf heeft gedragen, mij zegt nu eens een paar van antilopeleer te willen, moet ik er in die gevallen wel dege lijk op wijzen, dat hij dan aan een heel andere geur zal moeten wennen. Vaak is dat voldoende om hem de wens te laten inslikken". De moderne (en foei-lelijke) schoe nen met enorm lange punten, die op het ogenblik veel door Teddy Boys wor den gedragen, zal men tevergeefs bij Lobb zoeken. „Een enkele maal is mij wel eens gevraagd zo'n paar te maken, maar dan noem ik zo'n exobitant no- ge prijs, dat zelfs deze knapen (die te genwoordig over belachelijk veel geld beschikken) ervan schrikken en stille tjes vertrekken. Maar wilt u een hoge knoopjesschoen, eigenlijk een overblijf sel uit de Victoriaanse tijd, hoewel ze nu nog wel door gentlemen ter comple tering van hun „morning wear" worden gedragen, dan sta ik altijd tot uw dienst. (Nadruk verboden) Met ingang van 1 oktober zal generaal- majoor A. J .de Vries van de Koninklijke Luchtmacht, thans plaatsvervangend chef luchtmachtstaf, een functie gaan bekleden in het hoofdkwartier van de opperbevel hebber van de geallieerde luchtstrijd krachten te Fontainebleau. Hij zal als plaatsvervangend chef lucht machtstaf worden opgevolgd door commo dore W. den Toom, thans hoofd van de Nederlandse militaire verbindingsmissie bij SHAPE te Parijs en militair adviseur van de permanente Nederlandse vertegen woordiger bij de NAVO. Met ingang van dezelfde datum wordt commodore Den Toom bevorderd tot generaal-majoor. Per 1 oktober wordt de sous-chef van de lucht machtstaf. kolonel J. W. Thijssen, benoemd tot commodore. Ad verten lie Cocktails zonder misverstanden De „cocktail-bijeenkomst" oftewel het gezellig, belangwekkend samenzijn van de minister-president met een aantal voor het buitenland werkende journalisten, heeft in hetgeheel geen misverstanden doen ontstaan. Voor zover iemand dit nog mocht menen op grond van wat dienom- trent later over een en ander van rege ringszijde is gepubliceerd, moet ik onom wonden verklaren dat een dergelijke con clusie bepaald zou berusten op., misver stand. In drieërlei opzicht dient er over de loop van zaken iets te worden vast gesteld. In de eerste plaats dan, dat hetgeen de minister-president tot de journalisten ge zegd heeft, allerminst ten doel had geheim te blijven. Wat de dames en heren van de pers van hem te horen kregen, moch ten zij, althans wat de zakelijkè inhoud daarvan aangaat, gerust publiceren, al leen niet op zijn naam. Dit is hun zelfs nog uitdrukkelijk meegedeeld. Nu, buiten de toen aanwezige gasten om, op andere wijze geopenbaard is. dat hetgeen zij toen te horen kregen uit de mond van minis ter De Quay was gekomen, is daarmee komen te vervallen dat dit nog langer een geheim zou moeten blijven. Tweede punt: In bedoeld gesprek heeft de eregast, nadat hem zulks gevraagd was, beaamd dat hetgeen hij had gezegd over hetgeen er nu zou (dienen) te ge schieden in verband met het vraagstuk Nieuw-Guinea en de Verenigde Naties te weten internationalisering van dat vraagstuk inderdaad te zien viel als een wijziging, vergeleken bij het nog in februari van dit jaar door minister Luns in de Tweede Kamer geschetste standpunt inzake het regeringsbeleid in kwestie. Ze ker, minister Luns heeft er terecht bij zijn ontmoeting met de pers, voor hij naar New York vertrok, op gewezen dat hij toch zelf ook in februari had gezegd, verder te willen en eventueel te zullen voortgaan met internationaal omtrent het Nieuw-Guinea-vraagstuk te spreken. Maar meteen had hij in dat gedeelte zijner re de in de Tweede Kamer óók kenbaar ge maakt, dat internationalisatie, vanwege de houding van Indonesië, geen oplossing zou zijn en er toen aan toegevoegd dat, indien Indonesië tot een andere houding zou overgaan, het geval natuurlijk anders zou worden, dochdan zouden ook de be zwaren tegen het Nederlands bestuur ter- 1 zelfdertijd komen te vervallen. Wie van deze gezichtshoek uit gaat spreken, bena dert degenen met wie hij gaat spreken met een vooropgezet ongeloof dat het spreken iets zal opleveren. Daar nu ligt, zo meen ik, het verschil De Quay-Luns. Met name betreft het hier een verschil in benadering van de gehele zaak. En hierin is dan ter dege, hoe men het ook wil wenden of keren, het nieuwe gelegen, waaromtrent trouwens de minister-presi dent zelf nog een heel duidelijke en ook begrijpelijke verklaring gaf toen hij, op het nieuwe attent gemaakt en dat ten vol le beaamd hebbende, wees op de in ver band met Kongo en UNO opgedane les sen. Ten slotte nog een derde punt: een der journalisten vroeg op een gegeven ogen blik aan de minister-president of hij, de journalist, nog eens mocht samenvatten, wat de minister-president kenbaar had ge maakt en of professor De Quay hem maar wilde verbeteren, wanneer hij iets op verkeerde wijze weergaf. Prompt op die weergave verklaarde de minister-pre sident, dat zij van het begin tot het eind juist was geweest. Over de gebezigde be woordingen had zich dus ook geen enkel misverstand voorgedaan! Tot zover over het in feite voorgeval lene op de cocktailparty. Hanestaart met een extra-staartje Er bestaat reden op het voorgaande nog eens de bijzondere aandacht te vestigen. Want inmiddels is al gebleken dat de „ha nestaart" aldus de term voor een par tijtje, waarop men drankjes van bonte mengeling, die even veelkleurig als hane- staarten kunnen zijn, te genieten krijgt doet denken aan het muisje, dat nog een staartje zal hebben of krijgen. Dinsdag is dit in de Eerste Kamer wel heel dui delijk naar voren gekomen. Daar viel het besluit om de begroting van Nieuw-Gui nea die op de agenda stond, even te laten rusten. Bij die begroting zelf, welker verdedi ging moet. geschieden door minister Toxo- peus, onder wiens departement Nieuw- Guinea valt, zou het niet aangaan te spre ken over enige „nieuwe feiten", in wezen van internationale aard, met betrekking tot het Nieuw-Guinea-beleid. Terecht merkte de heer Algera (A.R.) op dat er over die nieuwe feiten van gedachten ge wisseld moest worden, niet met minister Toxopeus maar met een andere bewinds man. In de gegeven omstandigheden met minister De Quay. Deze fungeert thans als minister van Buitenlandse Zaken ad interim en bovendien is hij de minister president. In eerstgenoemde hoedanigheid zal men hem aan de tand hebben te voe len over het gebeurde met de „Karei Doorman": het aanvankelijk ingaan op zekere Japanse eisen in vex-band met het voorgenomen bezoek van dat schip aan Japan, vervolgens de Japanse afzegging, die voox-komen had kunnen worden zo men terstond na de eerste verwikkelingen het hele bezoek aan dat land had laten „va- x-en". En in zijn hoedanigheid van minis- ter-presidënt zal men van de zijde van het parlement met Excellentie De Quay van gedachten hebben te wisselen naar aanleiding van het gebeux-de op het boven al besproken gezellige samenzijn. Gaarne wilde de heer Algera de primeur aan de Tweede Kamer gunnen. Zou deze daarop echter niet gesteld blijken te zijn, dan wa re een debat in de Eerste Kamer op zijn plaats. Doch dit dan vóórdat men gewoon over de begroting van Nieuw-Guinea zou gaan spreken. Ministerieel gegriezel en gekrisel De verwerping van het toto-ontwerp door de Eerste Kamer heeft terstond de politieke spanning doen intreden, die mi nister Beerman in zijn memorie van ant woord al in het vooruitzicht had gesteld, als „te zijner tijd" komend. Die tijd is er reeds. Zie ik het goed, dan vooral tenge volge van twee oorzaken. Namelijk als ge volg van misnoegen over het Kabinet van wege zekere beleidsaangelegenheden inza ke Nieuw-Guinea, waarvan ik hierboven al gewaagde. En daarnaast zitten de minis ters, allemaal te samen, bepaaldelijk ook te griezelen, nu aan het tolostelsel van de jongste jaren op 1 oktober, de datum waarop de reeds verstrekte vergunningen aflopen, een einde komt en minister Beer man niet bereid is, juist nu de Eerste Ka mer het toto-ontwerp om hals heeft ge bracht, op de oude voet voort te gaan. Hoe de moeilijkheden op te lossen? Zonder de toto valt een hoogst bedenkelij ke toestand voor de sport te duchten door het derven van de vele, hoog nodige be- dx-agen, die zij tot nu toe dankzij de toto kreeg. Tevens is het gehele Kabinet er zich bewust van, met een beleid als mi nister Beerman voor ogen staat, volko men tegen de wensen van de overwegen de meerdei'heid van het Nederlandse volk in- te gaan. In dit stadium alleen minister Beerman uit wandelen laten gaan, om hem te ver vangen door een ministex-, die wel bereid is te doen wat de meerderheid van parle ment en volk voorstaat, is blijkbaar in de ogen van het Kabinet-De Quay uitgesloten. Uit ingewijde kring kreeg ik in dat ver band te horen, dat het al ontzaglijk veel voeten in aarde had gehad om binnen het Kabinet tot het compx-omis te komen, waar op het ontwerp, gelijk dit de Eerste Ka mer had bereikt berustte. Met andere woorden, met mr. Beerman zouden dan ook de overige Pi-otestants-Christelijke mi nisters willen wegwandelen en dat zou be tekenen dat de gehele ploeg als zodanig uiteen zou vallen. Een totoloos tijdperk en dan financiering van de sport uit de schat kist, waax-door van de beraamde belasting- vex-laging niets of nagenoeg niets terecht zou komen, zou ook weer onmogelijk zijn, aangezien zo iets op verzet van een meer derheid zou stuiten. Leuk weg opnieuw indiening van het wetsontwerp, met ten hoogste een wijziging van min of meer ondergeschikte aax-d een afzonderlijke „pool" voor de sport en een afzonderlijke „pool" voor maatschappelijke instellin gen om te zien of tenslotte de Eerste Kamer dan toch maar geen bakzeil zou halen, ware theoretisch een denkbare uit weg. Het gevaar van een mislukking van zulk een opzet acht men echter voors hands al te groot. Alles te samen geno men zit men min of meer met de handen in het haar en vermoedelijk is nu het wachten op de dingen, die mogelijk zeer binnenkort in de Tweede Kamer zouden kunnen gaan komen, zoals een intex-pella- tie, gevolgd door een motie. O ja, als opbouwende bijdx-age moge ik nog het volgende aan de hand doen. Op treden van een Kabinet van K.V.P. en Li beralen om tot een toto-regeling te komen gelijk een meerderheid binnen en buiten het parlement die wenst, zolang vier plaatsen die van de tegenwoordige protestants-christelijke ministers inte rim laten bezetten door de overige mi nisters, daarna reconstructie op de grond slag van de samenwei'king der partijen waarop het Kabinet-De Quay thans steunt! Of men er veel voor zal voelen die weg in te slaan, vrees ik helaas op dit ogenblik te moeten betwijfelen, maar men kan nooit weten, hoe er straks nog eens over gedacht zal worden Dr. E. van Raalte Ned. Herv. Kerk Beroepen te Emmer-Compascuum (wijk- gemeente Emmer-Erfscheidenveen) J. Lee- wis, vicaris te Utrecht te Hedel T. Lan- gerak te Vinkeveen te Mijnstreek (wijk- gemeente Schaesberg, Nieuwenhage en Waubach) D. Snieder te Biezelinge te Hauwert H. D. Hendriks te Winsum (Gron.), die dit beroep ook aannam. Aangenomen het beroep van het breed moderamen van de classikale vergadering van Winschoten als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (diaconaal-maat- schappelijk werk te Veendam) P. Meyboom te Nieuw-Scheemda. Aangenomen naar Zetten-Andelst R. de Bruin te Barneveld. Bedankt voor Opheus- den J. van Rootselaar te Delft; voor Sao Paulo (Brazilië) (Ned. Prot. Kerk) J. G. Panhuise, px-edikant-directeur v?in het Jon gensinternaat van de Chr. Lycea te Zeist. Beroepen te Bodegraven C. A. Kox-evaar te Rotterdam; te Wezep (toez.) J. van Root selaar te Delft. Bedankt voor Genemuiden J. den Besten te Dirksland. Geref. Kerken Aangenomen naar Nieuw-Loosdrecht C. A. Wielemaker te Bruinisse. Beroepen te Bolsward T. W. Vlaanderen te Delfzijl. Beroepen te Nieuwleusen C. E. van de Broek te Goënga. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Berkel en Rodenrijs P. Lok te IJmuiden. Chr. Geref. Kerken Bex-oepen te Wex-kendam J. C. van Ra- venswaaij te Scheveningen. Beroepen te Huizen (N.H.): N. de Jong te Katwijk aan Zee. Advertentie 't nieuwe dansseizoen begint in oktober! INLICHTINGEN EN INSCHRIJVING dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 uur DANSACADEMIE Schagchelstr. 29-51 - Haarlem - Tel. 10806 De rechtbank in Den Haag heeft een 22-jarige loonploeger uit Noordwijkex-hout, wegens poging tot moord veroordeeld tot een gevangenisstx-af van twee jaar en ter beschikkingstelling van de i-egering. De loonploeger was tenlaste gelegd op 18 april van dit jaar de 59-jarige J. J. B. uit Noordwijkerhout met een mes in de rug te hebben gestoken. Het mes ketste af op het schouderblad van B., waax-door deze slechts een flinke rugwond opliep. De ruzie tussen beide mannen was ont staan, doordat B. tegen de aanstaande schoonvader van de verdachte slechte din gen over de laatste had verteld, waax-na het meisje haar verkering met S. staakte. Volgens een psychiatrischi-appox-t is de loonploeger gevaaxiijk agressief en ver- mindex-d toerekeningsvatbaar. De officier van Justitie had ter beschik kingstelling var do regering gevórderd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13