Afrikanen huiveren in het koude-oorlogklimaat ZMH de lekkerste chocolade-korrels in de leukste doos WERELDNIEUWS Gedroste Oostduitse kapitein: aanvalsplannen liggen klaar Salan verklaart zich tegen De Gaulle's Algerijns beleid Van dag tot dag Krachtproef 75 cent 3 Zorin veroordeelt Hammarskjoeld; Wadsworth dreigt met interventie als UNO-actie in Kongo faalt Op de raatótoel Duizenden doden door guerilla in Kameroen Bonn betaalt Oost-Duitsland met gelijke munt Meeuwen een probleem op Schiphol Half miljoen schade aan Caravelle EEG heeft groots plan voor hulp aan Afrika Ruimtecabine verdwenen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 Het schijnt alsof de Russische politici hun doctrinaire tegenstanders in China willen tonen dat communisten helemaal geen doetjes behoeven te worden, wanneer zij niet de stelling aanhangen dat oorlog onvermijdelijk is. De manier, waarop zij zich met de Kongolese kwestie bemoeien en daarbij vooral de UNO tegenwerken, ge tuigt van een onverholen greep naar de hegemonie in Afrika. Zij gaan in hun steun aan Loemoemba zóver, dat, zij thans de UNO-secretaris Hammarskjoeld ervan beschuldigen „een werktuig der imperialisten" te zijn. Ook bij de Hongaarse opstand hebben zij on aangename dingen over Hammarskjoeld gezegd maar het is voor het eerst, dat zij hem dit verwijten. Er hebben zich wel méér koloniale kwesties of uitlopers daarvan voorgedaan (Suez, Libanon, Jor danië, Laos) waarin zij het Hammars kjoeld niet gemakkelijk maakten, maar hem althans formeel als een onafhanke lijk figuur accepteerden. Mede daardoor werden ook bepaalde regelingen mogelijk 1 gemaakt en slaagde Hammarskjoeld er telkens weer in, conflicten buiten de machtsstrijd tussen Oost en West te hou den. Dat wordt nu veel moeilijker. De staatsgreep van Moboetoe in Kongo (of zij op den duur blijkt te slagen of niet) brengt in dit opzicht geen verandering in Ham- marskjoelds positie. Het is namelijk heel eenvoudig om het zo te doen voorkomen alsof de UNO Kongolese legerleiders hier toe heeft aangezet en het masker van haar onpartijdigheid daarmee heeft afge worpen. In de wanordelijke situatie is geen beschuldiging te dol. Of de Russen zelfs zover zullen gaan, dat zij Hammarskjoeld ten val brengen, zal in grote mate van de neutralistische landen afhangen. Dat Amerika en andere westelijke landen Hammarskjoeld door dik en dun steunen, kan hem niet redden. Maar wèl de steun van jonge, anti-kolonia le en neutralistische landen. Blijven die het op Hammarskjoeld houden, zoals Gha na, dat zijn vertrouwen in hem heeft ver nieuwd na het een paar dagen kwijt te zijn geweest, dan zullen de Russen zich nog duchtig beraden alvorens zij aan hun grote woorden uitvoering geven en pogin gen gaan doen om Hammarskjoeld weg te werken. Hun hele leugenachtige offensief tegen de secretaris-generaal van de UNO is misschien weer een poging geweest, de ze landen aan hun zijde te krijgen. Dat is hun gelukt met Guinea en waar schijnlijk via Tito met de V.A.R. Maar afgezien van communistische of revisio nistische broederlanden, hebben zij hun kamp tegen Hammarskjoeld nog niet kunnen vergroten. Het ziet er wel naar uit, dat dit treffen tussen Hammarskjoeld en de Russen een krachtproef wordt, die voor het gehele verdere verloop van de gebeurtenissen in Afrika van grote betekenis zal zijn. Delft Hammarskjoeld het onderspit te genover de communistische agitatie, dan wordt Afrika een politieke jungle. Weet hij zijn positie te handhaven, dan openen zich perspectieven voor een werkelijke on afhankelijkheid, overigens slechts als vrucht van geduldig en moeizaam ontwik kelingswerk. (Van onze correspondent in de V.S.) De Russische gifspuiterij in de Veilig heidsraad herinnerde donderdag volkomen aan de stalinistische periode. Uitlatingen van de Afrikaanse staten zullen vandaag wellicht aanwijzing geven, of de Russen het er niet te dik hebben opgelegd. De koude oorlog heeft thans de minimum temperatuur bereikt en letterlijk noch fi guurlijk gevoelen de meeste Afrikanen zich behaaglijk in de kou. Indien de UNO- actie in Kongo mislukt kan men niet an ders verwachten dan dat de diverse sta ten afzonderlijk een actie gaan voeren in dat gebied. Aldus luidde de formule, waar mee de Amerikaan Wadsworth te kennen gaf, dat als de Sovjet-Unie op eigen gele genheid in Kongo zou gaan opereren, even eens een actie van Amerikaanse zijde kon worden verwacht. Op die manier zou in het hart van Afrika een tweede Korea kunnen ontstaan. Amerika wil zulk een ontwikke ling voorkomen, maar dit kan alleen als de UNO het enige orgaan blijven om het chaotische land tot rust en welvaart te brengen. „Rusland zond vliegtuigen, ogenschijn lijk om levensmiddelen naar Kongo te brengen", aldus Wadsworth. Deze toestel len hadden een dubbele bemanning en slechts de helft van hun laadruimte was met levensmiddelen gevuld. In de andere helft was militaire uitrusting onderge bracht, ter ondersteuning van een militai re campagne in Kongo, die zonder goed keuring van de UNO werd ondernomen." Dit nu kan men een schoolvoorbeeld noe men van de wijze, waarop de Sovjet-Unie poogt het gewettigde streven van nationa listische bewegingen zodanig om te bui gen, dat dit dient ter bevordering van het Sovjetrussische imperialisme", aldus de Amerikaanse vertegenwoordiger Wads worth. Amerika diende een resolutie in, die in feite instemming betuigt met Hammars- kjoelds jongste rapport en waarin onder streept wordt, dat geen staat buiten de UNO om mensen, voorraden en materieel mag zenden, dat voor militaire doeleinden kan worden gebruikt. Alleen tegen laatst genoemde clausule kon de Sovjet-Unie wel licht bezwaren hebben, zo meenden velen, die deze gematigde resolutie lazen. Zelfs sommige waarnemers uit de satellietstaten waren aanvankelijk van mening, dat geen Sovjet-veto op deze resolutie behoefde te volgen. Wadsworths resolutie hield onder andere ook een opwekking in aan de regeringen der leden op basis van vrijwilligheid fi nancieel bij te dragen aan een fonds van de UNO voor Kongo. Uit dit fonds zouden de noodzakelijke regeringsuitgaven moeten worden bestreden, die niet worden gedekt door staatsinkomsten als gevolg van de te genwoordige verwarring in het administra tieve en civiele leven. Het fonds zou onder controle van de UNO staan, op een wijze die de secretaris-generaal zou bepalen. Gistermiddag vroeg Zorin wederom het woord en in een bijtende speech scheurde hij de gehele Amerikaanse resolutie aan flarden, wonderlijk genoeg fulminerend te gen alles, behalve juist tegen de genoem de clausule over unilateralte militaire steun. Zorin insinueerde, dat de Amerikaanse resolutie Kongo onder een nieuw soort ko loniale voogdij wilde stellen. Zijn venijn was zo mogelijk nog feller dan de dag tevoren. Zorin zelf diende daarop een re solutie in, waarin Hammarskjoeld gelast wordt op te houden met inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo en waarin hem geboden wordt de com mandanten van de UNO-troepen te ont slaan, die de UNO-resoluties volgens de Rus geschonden hebben. Hammarskjoeld is thans zeven jaar secretaris-generaal. Dit was de eerste maal, dat de Sovjet- Unie trachtte hem formeel in een resolu tie te veroordelen. De Russische resolutie wordt zeker verworpen, doch ook op de Amerikaanse resolutie kan men thans moeilijk iets anders dan een Russisch ve to ver-wachten. In dat geval is het niet uitgesloten, dat de zaak wordt overge bracht naar de speciale assemblee, die zelfs reeds dit weekeinde bijeen zou kun nen komen. Daarnaast bestaat de mogelij- heid, dat Tunis een resolutie indient, die de instemming heeft van de Afrikaanse staten. In zulk een resolutie zou de sug gestie van Tunis belichaamd kunnen zijn om een UNO-commissie voor goede dien sten met Afrikaanse leden in te stellen. Deze zou dan in Kongo naar een compro mis moeten streven tussen de elkaar be strijdende partijen. Voor de Sovjet-Unie zal het moeilijk zijn zich te verzetten te gen een resolutie, die de sympathie van de Afrikaanse staten heeft. Vandaag zouden enkele Afrikanen aan het woord komen, die als belangstellenden zitting hebben gekregen aan de raads tafel. Het zal interessant zijn na te gaan hoe zij reageren op dit zware geschut van de Russen. Dondei-dagavond meldden de New Yorkse bladen met grote koppen dat de UNO-troepen Loemoemba uit een levensgevaarlijke situatie hadden gered. Dit waren dezelfde troepen, die Zorin zo juist gekenschetst had als „gereedschap in de hand van de koloniale mogendheden." WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOCJCOCOCOCOOCOOCCOCOCOOCOOOCOOCOCOOCCOXOOCOCCÓ BOEEA, Zuid-Kameroen (UPI) De re gering van Kameroen heeft bekend ge maakt, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar zestien Europeanen en tussen de duizend en vijftienhonderd negers door terroristen zijn gedood. Kameroen werd op 1 januari van dit jaar onafhankelijk. Sindsdien is het land onafgebroken het toneel geweest van in terne strijd waarbij vooral de Bamileke- negerstam betrokken was. Volgens de regeringsbekendmaking wer den twee Europeanen en „verscheidene" Afrikanen gedood op 11 september, toen terroristen 't vuur openden op een menig te, die een bioscooptheater in N'Gongsam- ba verliet. N'Gongsamba is een belangrij ke provinciestad op negentig kilometer landinwaarts van de havenstad Doeala en dichtbij de grens met Zuid-Kameroen. In het tijdvak van januari tot juli dood den de terroristen vijftig leden van de ge wapende macht, aldus de Kameroense re gering. Tweeduizend terroristen lieten in die periode het leven. Tijdens een luchtvaartdemonstratie in Toronto Cat ada) keken de aanwezi gen opgetogen naar de Sabres en Star- jighters van de Canadese luchtmacht. De Russische militaire attachés, die waren uitgenodigc., toonden echter niet de minste belangstelling. (Van onze correspondent) PARIJS Generaal Salan, de man van de Algerijnse opstand in 1958, die sedert enige tijd gepensioneerd is en die zich te Algiers had gevestigd, heeft in een nogal opzienbarende verklaring stelling geno men tegen de Algerijnse politiek van ge neraal De Gaulle. Hij heeft die verklaring afgelegd in zijn kwaliteit van voorzitter van de bond van strijders van de Franse Unie. Eerst keert hij zich tegen degenen, die hulp verlenen aan de Algerijnse natio nalisten en vervolgens zegt hij dat het Al gerijnse Algerije (een uitdrukking die De Gaulle tijdens zijn jongste persconferentie heeft gebruikt) onmogelijk is, omdat nie mand in Frankrijk gemachtigd is een on verbrekelijk deel van het land aan de Franse soevereiniteit te onttrekken. Salan is van oordeel dat de opstand van de 13e mei en de daarop gevolgde volks stemming Algerije definitief als Frans ter ritorium hebben bevestigd en dat allen die de Algerijnen helpen met een andere op lossing gestraft dienden te worden. Twee groepen van in Algerije wonende Fransen hebben ongetwijfeld kracht ge vonden in de woorden van Salan. In de eerste plaats de koloniale scherpslijpers, die nu eenmaal geen handbreed willen wij ken voor een oplossing van het Algerijnse vraagstuk waarbij zij een deel van hun oude macht zouden inboeten. Ten tweede dat deel van de Franse officieren in Alge rije dat alleen maar aan een Frans Alge rije gelooft. Juist bij deze groep komen de woorden van Salan nogal ongelukkig. De Gaulle had namelijk menen te kunnen constateren dat het officierskorps in zijn geheel genomen zich de laatste tijd wel aan het verzoenen was met zijn Algerijns Algerije. Temeer waar hij had verklaard dat. het leger tot na de volksstemming in Algerije zou blijven. Uitgebreid. De Peruviaanse senaat heeft een wet bekrachtigd welke bepaalt dat de territoriale wateren van Peru zich tot 300 kilometer buiten de kustlijn uit strekken. Geregelde patrouilles van de Peruviaanse marine over het uitgestrek te gebied zijn hierdoor noodzakelijk geworden. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering haal de gisteren breeduit voor een harde pro pagandistische slag in het gezicht van het Oostduitse bewind. Zij maakte namelijk de mededelingen van de naar West-Ber- lijn gevluchte Oostduitse politieke kapitein Günter Alfons Malikowski voor de pers te Bonn bekend en stond toe dat deze ex- communist gisteravond voor de Westduit se televisie uitvoerig commentaar gaf. Zijn mededelingen culmineerden in de bewering dat in Oost-Duitsland het plan voor een offensieve actie tegen de West duitse deelstaat Neder-Saksen kant en klaar is en dat de Oostduitse officieren reeds een omvattende scholing voor het „uur-U" aan hun minderen toedienen. Malikowski is de Westduitse inlichtin gendienst van de generaal Gehlen als een rijpe vrucht in de schoot gevallen. Hij vluchtte enkele dagen na zijn 32st.e ver jaardag (14 augustus). Op de 13de had zijn opperste politieke chef hem nog een boek ten geschenke gegeven dat de veelzeggen de titel had „De tijd is rijp". „Voor mij," zo vertelde Malikowski voor de Westduit se televisie, „was de tijd allang rijp. Ik ben jarenlang een overtuigd communist geweest. Ik héb het communisme, ik heb het Oostduitse regime met hart en ziel en met inzet van mijn gehele persoon een decennium lang gediend. Om zuiver poli tieke redenen en nergens anders om ben ik ten slotte gevlucht: de koers van het regime te Oost-Berlijn heeft me de ogen geopend. Dat regime wil de oorlog.." „Politoffizier" Er zat geen greintje pose of sentiment in de wijze waarop deze koele ex-commu nistische commissaris dit gisteravond rus tig vertelde. Malikowski behoorde in het Oostduitse leger tot de kleine, door het regime volstrekt vertrouwde, groep van politieke officieren. In zijn divisie had hij de leiding van de politieke afdeling. Hij was in de staf de „Politoffizier". Hij ver keerde zelfs in gezelschap van bij voor beeld de Chinese minister van Defensie bij diens recente bezoek. Malikowski gehuwd, twee kinderen is van oorsprong onderwijzer. In een krijgsgevangenkamp in de Sovjet-Unie werd hij tot het communisme bekeerd. In 1949 kreeg hij de laagste rang in de „Volkspolizei" en steeg tot kapitein van het „volksleger", tot lid van de partij, tot politiek commissaris van een divisie. Overdreven De Westduitse regering heeft van Ma likowski gisteren een paradepaardje ge maakt, zoals de Amerikanen van welke overgelopen spion of officier nog nimmer hebben gemaakt. Na de vlucht om fi nanciële redenen van de Westduitse of ficieren Winzer en Gliga naar Oost-Duits land, waar dit tweetal voor radio en tele visie breeduit praatte over een komende Westduitse „Blitzkrieg" tegen Oost-Duits land, laat Bonn thans Malikowski eenzelf de verhaal vertellen ten ongunste van de Oostduitsers. Uit door hem meegenomen Oostduitse officiële stukken, pamfletten, bandopnamen en dergelijke kan men wer kelijk opmaken dat in Öost-Duitsland een systematische voorbereiding voor een aan val op West-Duitsland aan de gang is. In een oproep tot de bevolking van Neder- Saksen wordt bijvoorbeeld gezegd: „Boe ren en arbeiders, wij komen als bevrij ders". De Oostduitse soldaten wordt inge stampt dat het marxisme een aanvalsoor log niet uitsluit mits deze „rechtvaardig is voor de arbeiders". Bonn behaalde gisteravond dan ook in de Oost-Westduitse propaganda slag onge twijfeld een winstpuntje, maar het elkaar met overlopende officieren vliegen afvan gen is geen bijster verheven politieke strijd. Een Westduitse commentator zei gistera vond tamelijk naief dat het geval Mali kowski „een zware slag voor Kroesjtsjev betekent". Een bijna typisch Duitse over drijving! (Van onze Amsterdamse redacteur) Op Schiphol hebben twee meeuwen voor ruim een half miljoen gulden schade aan gebracht aan een Caravelle-toestel van de Finnair. De vogels gei-aakten namelijk tijdens de start van het toestel in de in laat van een van de straalmotoren. De motor werd zo zwaar beschadigd dat hij moest worden vervangen. Het vliegtuig was nog niet los van de startbaan, zo dat de gezagvoerder de start ondanks de snelheid van bijna 200 kilometer per uur nog kon afbreken. De meeuwen vormen op de vliegvelden een groot probleem, vooral in de aan zee grenzende landen. In de herfst en de win ter zoeken veel van deze vogels het land op. Er heeft internationaal overleg plaats gehad over de bestrijding van deze vo gels. Op Schiphol heeft men proeven ge nomen met grammofoonplaten waarop het geschreeuw van een in doodsnood ver kerende meeuw is vastgelegd. Dit had ech ter niet tot resultaat dat de vogels de vlucht namen. De E.E.G. Executieve Commissie heeft een plan ontworpen voor grootscheepse or ganisatie van de hulp aan onderontwikkel de gebieden in Afrika. Het plan voorziet in de oprichting van een Europees ont wikkelingsinstituut, dat niet tot de „zes" beperkt zou dienen te blijven, en een regionale plan-organistie voor het gehele Afrikaanse vasteland, naar het voorbeeld van het Colombo-plan. In beide instituten zouden zowel de hulp verlenende als de ontvangende landen ge lijkelijk vertegenwoordigd moeten zijn. Het ontwikkelingsinstituut zou zich moeten be zig houden met beroepsopleiding, studie en het uitzenden van deskundigen. Het plan bureau zou de hulp in onderling over leg moeten coördineren. Het plan, dat door het Franse lid van de E.E.G. Executieve Commissie Robert Lemaignen is onthuld, is toegezonden aan de deskundigen van de zes E.E.G.-landen die de deelneming voorbereiden van de gemeenschapslanden aan de „Develop ment assistance group", een organisatie van een aantal westelijke landen voor co- ordinering van de hulp aan onderontwik kelde gebieden. Aan de twee voorgestelde instituten zou den ook de Europese landen buiten de E.E.G., die verplichtingen in Afrika heb ben, en aan de andere kant ook de niet bij de E.E.G. geassocieerde Afrikaanse landen kunnen deelnemen. Er wordt in dit verband met name ook gedacht aan Amerikaanse medewerking. De E.E.G. Executieve -commissie legt in haar plan nen de nadruk op de gelijkwaardige ver tegenwoordiging van schenkers en ontvan gers in de voorgestelde organen. Het meesterwerk De natuur springt gul om met haar schatten en is in onze menselijke ogen zelfs dikwijls spilziek. Of dit ook geldt op het gebied, van het talent weet ik niet, maar een niet zo heel korte ervaring doet viij overhellen tot een ontkennend antwoord op deze vraag. Immers, wat in de loop der jaren door onontdekte, maar zich zeer zeker ontdekking waardig achten de lieden onder mijn aandacht werd ge bracht, gaf mij slechts bij uitzondering het gevoel dat hetgeen hier sluimerde, ijlings door de alarmklok der publiciteit moest worden gewekt. Ik doel hier spe ciaal op de stille, nijvere werkers die in dichtmaat of proza hun gemoed verlich ten en daarmee de Nederlandse letterkun de nieuwe luister menen bij te zetten. Meestal bieden zij hun werkstukken per post ter keuring aan. De man echter die op zekere middag, toen ik alleen thuis was, aan de bel trok, had er blijkbaar de voor keur aangegeven, tegelijk met zijn oeuvre zichzelf te presenteren. Levensgroot stond hij voor de deur, een niet meer jeugdig, maak ook nog niet oud persoon, die diep zijn hoed afnam en vroeg of hij even be slag op mijn tijd mocht leggen. Aangezien ik geen baas over mijn tijd was, doch vele bezigheden had te volbrengen, was het niet aan mij, zijn verzoek in te willigen of te weigeren, met het gevolg dat hij al spoedig tegenover mij zat. Hij preludeer de met enkele strijkages aan mijn adres, opende vervolgens een aktentas en bracht een map aan het licht. Deze map bleek een pak wit papier te bevatten en op dit papier, zo deelde mijn bezoeker mee, bevond zich een rom.an. Het was, verklaarde hij, wellicht geen meesterwerk, maar toch vermoedelijk van voldoende niveau om de openbaarheid te kunnen ver dragen. Zijn bescheidenheid vermocht mij niet op een dwaalspoor te brengen. Wat de man daar in handen hield, was wel degelijk een meesterwerk, althans in zijn ogen. Ik voelde geen enkele behoefte om hem van zijn mening te genezen. Vandaar dat ik me beriep op gebrek aan tijd en deskun digheid en zelfs, toen dit niet de gewen ste indruk maakte, de naam noemde van enige befaamde prozaschrijvers, wier opi- niet hem veel meer zou kunnen baten dan de mijne. De aandrang waarmee hij mij bleef belagen, deed mij vermoeden dat hij hier en daar reeds bot had gevangen. Het eindigde er evenwel mee dat ik be zweek en beloofde dat, als ik tijd had, zijn werkstuk mijn attentie zou krijgen. Hij stond op en verzocht zich even te mogen absenteren. Zijn afwezigheid bood mij de kans enige blikken op de papieren te werpen. Hetgeen ik zag, vernietigde mijn toch reeds uiterst geringe lust om mij nader met dit prodïikt bezig te hou den. De bezoeker had zijn tas op de tafel laten liggen. Ik schoof de map in de tas en sloot deze naar behoren. Toen de eige naar weer verscheen, bedankte hij mij vriendelijk voor mijn welwillendheid en ik liet hem even vriendelijk uit. Wat voor gezicht hij na thuiskomst en opening van zijn tas heeft gezet, ben ik nooit te weten gekomen, want dit bezoek was het eerste en het laatste levensteken - dat hij mij deed geworden. M. Mok Aanslagen. Bij aanslagen in Algerije zijn donderdag zes personen om het leven gekomen en dertig gewond. In een schouwburg in Oost-Algerije ontplofte een bom, waarbij twee personen wer den gedood en 23 gewond, van wie vijf, allen Europeanen, ernstig. Na de ont ploffing volgde een paniek. In een café wierpen drie nationalisten granaten waarna de bezoekers met machinepisto len werden beschoten. Vier personen, van wie drie Europeanen, werden ge dood en zeven liepen verwondingen op. Rooflustig. In de afgelopen 24 uur hebben bandieten in Frankrijk juwelen en geld tot een totale, waarde van bijna ander half miljoen nieuwe frank buitgemaakt. Prinses Lamia el Solh, de 23-jarige Li banese echtgenote van prins Moulay Abdallah van Marokko, miste bij terug komst in haar hotel in Parijs juwelen en reischèques tot een gezamenlijk be drag van een miljoen nieuwe frank. Bij Mulhousen drongen vier gemasker de mannen een kaliummijn binnen, scho ten een portier dood en maakten zich uit de voeten met een bedrag van 300.000 frank. In Parijs roofden drie ge maskerde mannen bij een juwelier ju welen ter waarde van 150.000 frank. Luchtbasis Vandenberg (Californië) (Reu ter) De ruimtecabine van de Amerikaan se aardsatelliet „Ontdekker XV", die gis teren enkele honderden kilometers verwij derd van het gebied waar zij in de lucht zou moeten worden opgevangen, werd waargenomen, is verdwenen. De zee is bij zonder ruw. Bij het aanbreken van de dag zal het zoeken met behulp van heli kopters worden voortgezet. Advertentie Zorgen. Professor Lovell, directeur van de radio-telescoop van Jodrell Bank (Enge land) heeft verklaard dat de sterren kundigen zich „grote zorgen" maken over 't plan van de Amerikaanse lucht macht om een biljoen dunne metalen strookjes in een baan om de aarde te brengen. Deze strookjes zouden dienst moeten doen als verbindingssatellieten. Lovell zei dat het sterrenkundig onder zoek hierdoor in gevaar zal worden ge bracht Uitvinding. Het Britse leger en het mi nisterie van Luchtvaart hebben een con tract gesloten voor de produktie van een nieuw soort radartoestel voor het bepalen van de plaats van vijandelijke mortieren. Volgens een mededeling van het Britse ministerie van Oorlog kan met het nieuwe toestel de preciese po sitie van mortiergeschut nagegaan wor den. Het apparaat neemt weinig ruimte in, is uiterst mobiel, gemakkelijk te bedienen en uitermate nauwkeurig, al dus de mededeling. Brutaal. Radio Peking heeft verklaard dat de regering van communistisch China een nieuwe Amerikaanse eis tot uitle vering van vijf in communistisch Chi na gevangen gehouden Amerikanen heeft afgewezen. Radio Peking noemde het Amerikaanse verzoek „een brutale inmenging" in de binnenlandse zaken van China. Routine. President Eisenhower is donder dagavond het Walter Reed legerzieken- huis in Washington ingegaan voor het ondergaan van het eerste deel van de jaarlijkse controle op zijn gezondheid. Hij zal slechts zeer kort in het zieken huis blijven en er in de qabije toekomst terugkeren voor hervatting van het rou tine onderzoek. Terecht. De Amerikaanse marine heeft me degedeeld dat de kernonderzeeboot Scorpion volgens plan zonder het uit zenden van radiosignalen in het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan rondvaart. Er was een misverstand ge rezen omdat Britse marconisten alarm hadden geslagen. Dit had tot gevolg dat tussen Londen en Washington ettelijke boodschappen werden gewisseld. De „Scorpion" gaf vanmorgen vroeg ant woord op een dringende radio-oproep. Succes. De Amerikaanse kernonderzee boot „Patrick Henry" heeft donderdag een geslaagde proef met een Polaris- raket genomen. Het projectiel kwam veertien minuten na het lanceren 1.800 km. verder neer. De „Patrick Henry" zal in totaal vier Polaris-projectielen lanceren. De eerste proef mislukte. De tweede, die van donderdag, was een succes. Vuurwerk. Tijdens de „internationale ra ketten week" tot donderdag 22 septem ber zullen in de Verenigde Staten 35 raketten met instrumenten voor weten schappelijke waarnemingen worden ge lanceerd. De faketten zullen een hoogte bereiken van 22,5 tot 60 km. De periode van 16 tot 22 september is bijzonder gunstig voor naarnemingen. Vorig jaar viel de internationale raketten week in de tweede helft van november.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3