RENAULT DAUPHINE f5.250 RUFFINO Vijftiende UNO-Assemblee in vele opzichten uniek PRIJSVERLAGING OARAGE „DEN HOUT" GARAGE HARDEBELT Ledental sinds 1945 bijna verdubbeld Twee Amerikanen terug van imitatie-maanreis Mg Criminaliteit in de V.S. neemt onrustbarend toe MACMILLAN STUURT HOME ALS PADVINDER NAAR NEW YORK BUISMAN PRESIDENT LUBKE MAANT TOT BEZINNING IN WEST-BERLIJN Dictatoriale methoden treffen Franse pers Polen steunt Rusland in ideologisch geschil Ministerie antwoordt op communiqué van Unilever 4 Voor de teenager Dertig dagen opgesloten in een stalen cabine Twee onwillige ministers in Laos de laan uit wwwww Elk uur een moord en elk half uur een aanranding Militairen vonden geen „stille getuigen" nu slechts vanaf Britse premier houdt zich gereed op het eerste hoopvolle teken te vertrekken p voor koffie op z'n best Vergeldingsmaatregelen blijven achter de hand omdat zij als een boemerang kunnen werken Twee weekbladen opnieuw in beslag genomen „Rijndam" zat even aan de grond Magazijnknecht in lampen liep tegen de lamp W ereld-meteorologische dienst met kunstmanen Sukarno neemt Aidit mee naar UNO-zitting VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent) WASHINGTON Vijftien nieuwe staten (veertien Afrikaanse plus Cyprus) zullen dit jaar toetreden tot de UNO. Men is van plan deze nieuwe leden terstond toe te laten, zodat zij de gehele UNO-asscm- blee als volwaardige partners kunnen mee maken. De grote vergaderzalen te New York, waar men het aantal gedelegeerden- tafels belangrijk heeft uitgebreid, zullen stampvol lopen. Het ledental van de UNO kan thans de 99 bereiken. De UNO is be gonnen met vijftig leden. Hoe meer zielen hoe meer.... spreek tijd. De UNO krijgt niet alleen ruimte-, doch ook tijdsproblemen. Een assemblee begint na de opening altijd met een zoge naamd algemeen debat. Dat betekent, dat alle woordvoerders van de delegaties ieder op hun beurt een rede afsteken. Dit jaar, nu er zoveel meer leden zullen zijn en nu tal van staatshoofden waarschijnlijk lan ge toespraken zullen houden, zal dat alge mene debat, in plaats van de gebruikelij ke twee weken, weieens drie of vier weken kunnen duren. Pas daarna komt de agen da aan de orde, die op het ogenblik al 85 onderwerpen bevat. Op 28 september wordt Soekarno, de president van Indonesië, te New York ver wacht. Hij staat niet aan het hoofd van de delegatie, maar zal als staatshoofd de UNO toespreken. Dat betekent dat hij plechtig wordt binnengeleid, dat de gehele vergadering voor hem opstaat en boven dien, dat het niet gebruikelijk zou zijn, indien na zijn rede iemand het woord zou vragen, zich beroepende op het „recht van antwoord". Het is bij vroegere gelegenhe den wel gebeurd, dat de leider van de Nederlandse delegatie, terstond na de toe spraak van Indonesië, van repliek heeft gediend, maar op de rede van een staats hoofd pleegt men niet op die manier te reageren. Minister Luns, die in deze perio de ook te New York zal zijn, spreekt ge woonlijk tamelijk aan het einde van het algemeen debat. Indien daar aanleiding voor is, zal hij zeker terugkomen op on derwerpen die Soekarno heeft aangesne den. Eisenhower spreekt op 22 september. Kroesjtsjev waarschijnlijk de 23ste. Men heeft aan mevrouw Roosevelt gevraagd, wat zij er van dacht, dat men Kroesjtsjev „Manhattan-arrest" had gegeven. Zij had aan één woord genoeg: „Kinderachtig". China Er kon dit jaar weieens grote deining komen over de vertegenwoordiging van China. Tot nu toe pretenderen de Chine zen van Formosa „China" te vertegen woordigen. Ieder jaar wordt er voorge steld te spreken over de representatie van communistisch China, maar tot nu toe hebben de Verenigde Staten deze kwestie steeds met een jaar weten uit te stellen. Bij het begin van de komende Assemblee zuilen de Russen dit onderwerp weer naar voren brengen en dit jaar is het niet zeker of de Verenigde Staten een meerderheid van twee derden zullen verzamelen om het gebruikelijk moratorium erdoor te krijgen. Het is onzeker, hoe de nieuwe Afrikaanse leden zullen stemmen over deze zaak. Advertentie SPORTIEVE ITALIAANSE POLO-PULLI 100% Shetlandwol, gemêleerde kleuren, bruin, groen, anthraciet. Alle matenlx.73 Gecombineerd met LANGE WEVENIT PANTALON met smalle pijpen, splitjes, 2 steek- zakken. Tinten: groen - q q- blauw melée, tot maat 44 lx.73 MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10645 SAN ANTONIO (Texas) (Reuter/upi) Twee piloten van de Amerikaanse lucht macht hebben dertig dagen lang in een stalen cabine met luchtdrukregeling door gebracht bijwijze van een „vlucht heen en terug naar de maan". Een vorig verblijf in de namaak-ruimtecabine van ongeveer 2,5 bij 3,5 meter in de school voor luchtvaart- geneeskunde te San Antonio in Texas had veertien dagen geduurd. De 36-jarige Wil liam Habluetzel, zei dat zij geen last van hoofdpijn hadden gehad, in tegenstelling tot de ervaring van anderen bij vorige proefnemingen. De dertgjarige John Har- graves, zei zich best te voelen, maar ruim zes kilo te zijn afgevallen. Zij hadden el ke dag van hun verblijf in de tank lichaams oefeningen gedaan en geregelde slaaptij- den aangehouden. De gezondheidstoestand van beide mannen liet niets te wensen over. Zij stapten fris geschoren uit de cabine in groene operatiezaalpakken en pantoffels. Het enige verzet dat zij tijdens hun „reis" hadden, was lezen. VIENTIANE, Laos (Reuter) De Lao- tiaanse minister-president, Prins Soevanna Phoema, heeft besloten te verzoeken om een koninxlijk besluit waarbij twee mi nisters worden weggezonden. Het zijn generaal Phoemi Nosavan, vice- premier en minister van Binnenlandse Za ken, en Leuan Insisienrriay, minister van Economische Zaken. Beiden zijn nog te Savannakhet waar het nieuwe anti-com munistische revolutionaire comité van prins Boen Oem zetelt. De twee ministers zijn niet naar de hoofdstad Vientiane ge komen om te worden beëdigd. Wordt het uitstel van een jaar niet aan vaard, dan zal er een groot debat over toelating van communistisch China volgen. Om te winnen hebben de communisten een meerderheid van twee derden nodig en die is voor hen ook nie'. gemakkelijk te halen. President De president van deze Assemblee zou weieens een zware taak kunnen krijgen. Hij moet bij het begin worden gekozen en een IJslander, 'en Ier en een Tsjech zijn kandidaat. De verwachting is, dat de Ier Boland, een verstandig man en een goed spreker, het winnen zal. Er is enige tijd geleden sprake van ge weest, dat Nederland misschien weer voor twee jaar een zetel in de Veiligheidsraad zou kunnen krijgen, maar het ziet er naar uit, dat Portugal die plaats zal bezetten. Naarmate er meer leden in de wereldor ganisatie komen, wordt de wisseling in or ganen als de Veiligheidsraad trager. Van daar dat er stemmen opgaan om het le dental te vergroten. Uitbreiding van de Veiligheidsraad heeft weinig kans, zolang de Sovjet-Unie de vertegenwoordiging van China niet geregeld ziet naar haar wens, maar over een uitbreiding van de ECOSOC (Economisch Sociale Raad), zal dit jaar in de Assemblee wellicht worden gespro ken. Agenda Wat worden de grote onderwerpen in deze Assemblee? Ongetwijfeld „Apart heid in Zuid-Afrika" en „Algerije". De nieuwe Afrikaanse leden zullen zich niet onbetuigd laten bij het debat over deze agendapunten. Zouden de Russen in de Veiligheidsraad een veto uitspreken over een resolutie inzake Kongo, dan zou men ook dit Afrikaanse onderwerp in de Assem blee kunnen brengen. Soekarno zal de kwestie Nieuw Guinea ongetwijfeld behan delen in zijn rede, maar op de agenda staat dit onderwerp ditmaal niet. Het kan er altijd nog op gebracht worden, maar dan moet daar een speciale, nieuwe aanleiding toe zijn. Een nieuw agenda-punt is dit jaar: de positie van de Duitssprekenden in Italiaans Zuid-Tirol. Ontwapening blijft een belangrijk onder werp, maar er is nauwelijks hoop dat men daarin vordering zal maken. Typische propaganda-onderwerpen zijn U2, RB47 en Hongarije. Bij de behandeling'van die za ken kunnen Russen en Amerikanen elkaar heel wat scherpe woorden toevoegen, maar veel nieuws zal daarbij niet naar voren komen. Hoe lang zal de Assemblee dit jaar du ren? Met Kerstmis willen doorgaans alle leden naar huis, of zij nu christen, mo hammedaan of atheïist zijn. Doch het zal een hele prestatie zijn, deze enorme agenda, waar zovelen over willen oreren, voor 15 december af te werken. Misschien zal men in januari terug moeten komen. Neliroe komt ook Nieuw Delhi (India-Reuter) Premier Nehroe van India zal zeker naar de UNO- Assemblee gaan, mits er zich aan het be gin van de bijeenkomst, geen „groot fias co" voordoet, zo is in gezaghebbende krin gen in Nieuw Delhi vernomen. De eerste minister zou al plaats hebben geboekt in een vliegtuig dat in de laatste week van de maand naar de Verenigde Staten gaat. Algemeen acht men het verstandig dat Eisenhower zijn plannen heeft veranderd en zal spreken bij het begin van de Assem blee. Op die manier immers zal Amerika's president niet achteraf reageren op Kroesjtsjevs rede doch zelf enig initiatief kunnen nemen. Niettemin acht men het van belang dat het Westen eventueel het laatste woord kan hebben. Vandaar dat men er zich in Amerika over zou verheu gen indien Macmillan, nadat de Russische premier heeft gesproken, opnieuw te eni gertij d een westers geluid zou doen horen. Advertentie 4A A A A A -OOOO0SU felaX als u maar tot 5 kunt tellen kunt u al een taxi bellen -A. T A. 3C houtplein 21 tel. 12 3 4 6 WASHINGTON, (Reuter) Elk uur ge beurt in de Verenigde Staten een moord, aldus heeft J. Edgar Hoover, het hoofd van het Federale recherche bureau (FBI) meegedeeld. Het aantal misdaden neemt jaarlijks ongeveer vier maal zo veel toe als de bevolkingsaanwas bedraagt en .zal de komende jaren onrustbarend hoog wor den, zo wordt in het jaarverslag van de FBI gezegd. Vorig jaar werden meer dan 1.590.000 ernstige misdaden gepleegd elke drie minuten een. Elk uur werd een moord ge pleegd, elke 35 minuten een aanranding, elke zeven minuten een mishandeling, el ke 45 seconden een inbraak, elke minuut een diefstal en elke twee minuten een au todiefstal. Twaalf percent van alle personen die vorig jaar werden gearresteerd waren minderjarig. „De jaar na jaar stijgende jeugdcriminaliteit vereist, vastberaden ge meenschappelijk optreden om. de morele grondbeginselen te behoeden", aldus het F.B.I. Uit het rapport van Hoover blijkt voorts dat in 1959 voor een half miljard dollar (ongeveer twee miljard gulden) werd ge stolen en dat ongeveer de helft hiervan door de politie is teruggevonden. Rond 8.580 personen werden vermoord en in 119.000 gevallen werd aangifte gedaan van poging tot moord. Tussen januari en juni van dit jaar is het aantal misdaden ten op zichte van vorig jaar met 9 percent ge stegen. VERPLEEGDE UIT VUGHT LIEP IN VELSEN ROND Een 24-jarige verpleegde uit een inrich ting voor geesteszieken te Vught in Noord- Brabant. had zijn verlof zonder rneer ver lengd. Maandag jongstleden had hij terug moeten zijn, doch hij bleef weg. De politie van Velsen-Noord werd er donderdag op opmerkzaam gemaakt, dat een man zich nogal verdacht gedroeg in een van de leeg staande noodwoningen te Velsen-Noord. Hij bleek de weggebleven man te zijn. De politie heeft hem nog dezelfde dag naar Vught overgebracht. Moordzaak Limburgs jongetje Driehonderd militairen hebben donder dag opnieuw de omtrek van de plaats waar het Sevenumse jongetje Hans Her mans werd vermoord, centimeter voor cen timeter afgezocht. Zij hebben echter de vlaggetjes die van de fiets van het jongetje waren verdwenen niet gevonden. Er is ook een speurhond bij het zoeken betrokken, maar zonder resultaat. De mi litairen hebben tal van voorwerpen opge raapt, maar geen enkel daarvan kon met de misdaad op enigerlei wijze in verband worden gebracht. Het zoeken is thans gestaakt, daar het verder zinloos wordt geacht. Over de identiteit van de dader tast de Justitie nog in het duister. De officier van Justitie verklaarde scep tisch te staan tegenover de vondst van een zaag in een tuin in Reusel, op on geveer 75 km van de plaats van het mis drijf. Zowel de vader van het slacht offer, als de oom aan wie het kind een zaag moést terugbrengen, heeft verklaard dat het in Reusel gevonden voorwerp heel goed het stuk gereedschap kan zijn, dat aan de oom toebehoorde. Zij waren ech ter niet voor honderd procent zeker van hun zaak. Advertentie de A-dealer Wagenweg 166-168 - Telef. 12138 en 15056 of de B-dealer Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 (Van onze correspondent) LONDEN Hoewel het vrijwel zeker is dat premier Macmillan de UNO-Assem- blee zal bijwonen, wordt dit in Londen nog met geheimzinnigheid omhuld. Zulks is verklaarbaar omdat Macmillan na het echec van de topconferentie in Parijs er begrijpelijkerwijs voor bedankt zich voor de tweede maal aan dezelfde steen te sto ten. Maar na de kabinetsbijeenkomst van gisteren werd duidelijk, dat Macmillan be reid is zich, op het eerste sein, dat zijn aanwezigheid vereist is, naar New York te begeven. Hij stuurt echter morgen Lord Home, de minister van Buitenlandse Zaken, vooruit om poolshoogte te nemen. Home zal eerst overleg plegen met zijn Amerikaanse col lega Herter in Washington en dan rapport aan Londen uitbrengen. Van Home's be oordeling van de situatie hangt het af wat Macmillan zal doen. Macmillan wil een volledige uiteenzet ting van de door Eisenhower genoemde „specifieke voorstellen", welke, naar ver luidt, gebaseerd zijn op het vroegere „open hemel"-plan voor wederzijdse luchtinspec- tie. Indien deze voorstellen van dien aard zijn, dat ze extra betekenis zouden kunnen krijgen wanneer Macmillan er zijn open lijke steun aan geeft, zal de Britse pre mier zeker naar New York gaan. Volgens sommige diplomatieke waarne- Advertentie (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bondspresident Heinrich Liibke is per vliegtuig voor een driedaags bezoek in West-Berlijn aangeko men. De president, die juist gisteren een jaar langj zijn ambt bekleedde, vroeg de Westduitse bevolking haar kalmte te be waren tegenover de provocerende Oost- duitse maatregelen van de afgelopen twee weken. Het bezoek van Lübke aan Berlijn wordt door de Oostduitse propaganda, evenals het bezoek, dat de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken Schroder heden aan West-Berlijn zal brengen, „een pro vocatieve daad" genoemd. Lübke ver klaarde gisteren bij zijn aankomst: „Hoe minder grote woorden we hier in Berlijn gebruiken, des te geringer is het plezier dat men van communistische zijde heeft". Daarna haalde West-Berlijn de president op feestelijke wijze in: met veel vlaggen van de bondsrepubliek en Berlijn langs de wegen. Lübke zal vandaag een be zoek brengen aan de vergadering van de 750 duizend leden tellende wereld-artsen bond en aan een bijeenkomst van de Westduitse bond van burgemeesters en wethouders, die eveneens in West-Berlijn congresseert. Dreigement Het Oostduitse ministerie van verkeer heeft het Westberlijnse stadsbestuur be schuldigd van verstoring van de orde bij het Berlijnse spoorwegbedrijf (dat in Oost duitse handen is) door het organiseren van een grote oploop ter begroeting van mevrouw Lübke op het station „Zoo". De persfotografen hadden eisen gesteld die omwille van de goede gang van zaken in het bedrijf moesten worden afgewezen. Van de zijde der Oostduitse leiding van het spoorwegbedrijf was gedreigd dat men de trein naar Oost-Berlijn zou laten door rijden als de persmensen hun optreden niet matigden. Terwijl hierover nog be sprekingen gaande waren, kwam de trein echter binnen en de fotografen gingen hun gang. Overleg Te Bonn werd voorts nog eens bevestigd dat er van een westelijke vergeldingsac tie tegen de Oostduitse maatregelen, al thans voorlopig, geen sprake zal zijn. Vi- ce-kanselier en minister van Economische Zaken professor Erhard besprak de Ber lijnse situatie met de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk te Bonn. Na het gesprek werd alleen verklaard dat er ook in de toekomst permanent overleg zal worden gepleegd. Meer niet. Hetgeen geheel in de lijn ligt van de koers, die van westelijke en van Westduitse zijde terzake van Berlijn wordt gevolgd. Zowel te Bonn als te West-Berlijn is vorige week als eerste antwoord op de Oostduitse plagerijen tegen de West- Duitsers een klein vuurwerk van geestdrif tig medeleven afgestoken en wat erg hoog van de toren geblazen. Dat mondelinge antwoord van vooral Erhard en Willy Brandt werd gevolgd door eveneens om hardheid roepende uitlatingen van de par tijen te Bonn. Maar daarmee en met het Westduitse „verbod" aan Westduitse zakenlieden om de Leipzigermesse in ....maart 1961 te bezoeken, was de Westduitse actie afgelo pen. Het is namelijk gebleken dat een werkelijk hard westelijk antwoord op de Oostduitse uitdagingen een boemerang-ef fect zou kunnen hebben. Daarbij is het Oostduitse propaganda-sop de westelijke kool eenvoudigweg niet waard. Daar voor zal men van Oostduitse kant op an der niveau moeten gaan plagen Inmiddels kregen de Oostduitsers giste ren „steun" bij hun actie tegen de West- Duitsers: de Poolse en Tsjechische mili taire missies te Berlijn weigeren nu West- Duitse paspoorten te erkennen. De Joego slavische militaire missie te Berlijn even wel doet aan deze communistische steun- actie niet mee. Protest (Reuter) —De Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk hebben in Moskou geprotesteerd tegen de Oostduitse beper kingen voor Westduitsers die Oost-Berlijn willen binnengaan, aldus heeft een woord- voorder van de Amerikaanse ambassade in Bonn meegedeeld. Het protest is maan dag ingediend, maar de bijzonderheden ervan zijn nog niet bekend. (Van onze correspondent) PARIJS De twee belangrijkste litte- rair-politieke Franse weekbladen, „France- Observateur" en „L'Express" zijn donder dagochtend in alle vroegte in Parijs in beslag genomen. Voor beide bladen, wier tendentie men voorzichtig met respectieve lijk links socialistisch en liberaal zou kun nen kwalificeren, zijn zulke inbeslagne mingen grote schadeposten. Men heeft dan ook wel de indruk dat de regering er zo scheutig mee is omdat ze op die manier de bladen in hun bestaan hoopt te treffen. De officiële motivering van de inbeslag neming werd: „rechtvaardiging van het zich onttrekken aan de militaire dienst" genoemd. Dat kan alleen slaan op „L'Express", waarin een hoofdartikel van Servan Schreiber stond, getiteld „Brief van iemand die niet is gedeserteerd". Servan Schreiber is namelijk zelf reserve-officier in Algerije geweest. In zijn artikel keerde hij zich tegen degenen van zijn landgeno ten, die aansluiting zoeken bij het F.L.N., het Algerijnse Bevrijdingsfront, maar hij spreekt tevens van de geestelijke verwar ring waarin tienduizenden jonge Fransen zijn geraakt omdat zij als soldaten de wa pens moeten opnemen tegen de Algerijnen. „France-Observateur" heeft een vraag gesprek met Ferhat Abbas, de premier van de Algerijnse regering in ballingschap gepubliceerd en men veronderstelt dat dit de oorzaak van de inbeslagneming is. In dat interview laat Ferhat Abbas duidelijk blijken, dat de nationalisten in geen geval de wapens zullen neerleggen voor of tij dens nieuwe onderhandelingen over een staken van het vuren. Later toen een nieuwe editie zonder dat interview van de pers zou komen werd medegedeeld dat de censuur ook de aan kondiging van een nieuwe enquête „De jeugd, het leger en Algerije" betrof. Daar mee heeft de Franse censuur zich weer eens onderscheiden. Het is de eerste keer dat een blad verboden wordt vanwege een artikel dat nog moet verschijnen. Het is daarmee duidelijk dat de regering de oppositie-pers met alle mogelijke midde len het woord wil ontnemen. Bladen als „Le Monde" en „France- Soir" hebben gisteravond dan ook met klem geprotesteerd tegen zulke dictatoria le methoden. mers is Macmillan daartoe alleen bereid als Kroesjtsjev iets constructiefs heeft aan te bieden en niet als hij het UNO-forum slechts wil gebruiken voor een nieuwe ti rade tegen het Westen. Bovendien schijnt Macmillan ziin nieuwe minister meer armslag te geven dan dit met Selwyn Lloyd het geval was, die louter als Mac- millans spreektrompet werd beschouwd. Lord Home's verlangen naar groter onaf hankelijkheid kan ook een element zijn in Macmillans neiging om de leiding van de Britse delegatie aan de minister over te laten. Om het UNO-gezag Het Londense liberale dagblad News Chronicle dringt er op aan, dat Macmil lan naar New York zal gaan, niet als een reactie op Kroesjtsjevs gedrag, maar om het gezag van de UNO te versterken. Het blad betreurt h'et dat Kroesjtsjev de kans krijgt de indruk te vestigen, dat hij meer waarde aan de UNO hecht dan de Wes- terlijke leiders. Het is een fout te denken dat alleen de communisten de UNO in hun voordeel kunnen gebruiken. Londen, Pa rijs en Washington kunnen niet met het Kremlin concurreren in het stichten van onheil, maar zij kunnen het leven van de onruststokers moeilijker maken. Dit zal vooral moeten gebeuren terwille van de politiek uiterst belangrijke ongebonden landen, van welke de UNO na de 20ste sep tember I960 hoofdzakelijk afhankelijk zul len zijn, aldus dit blad. WARSCHAU (Reuter) Het bestuur van de Poolse Verenigde Arbeiders Partij (communistisch) heeft een verklaring uit gegeven waarin de Russische politiek van vreedzame coëxistentie wordt gesteund en „opportunisme en revisionisme, evenals dogmatisme en sectarisme" worden ver oordeeld. Naar algemeen wordt aangeno men worden met de „dogmatici en sec- tariërs" de leiders van de Chinese com munistische partij bedoeld, wie extreem linkse afwijkingen worden toegeschreven. De Joegoslavische leiders staan te boek als revisionisten, die afwijkingen naar rechts vertonen. „De stellingen van de verklaring van Moskou (een verklaring van communisti sche partijen uit de gehele wereld), over de mogelijkheid van vreedzame coëxisten tie van landen met verschillende maat schappelijke stelsels en over de mogelijk heid van het vermijden van oorlog, on danks het feit dat het imperialisme zijn agressieve karakter heeft gehandhaafd, evenals de stellingen over de overgangs vormen van kapitalisme naar socialisme op vreedzame en niet-vreedzame wijze in verschillende landen, zijn van het grootste belang voor het succes van deze strijd", aldus het Poolse persagentschap P.A.P. „Ondanks alle pogingen van de agres sieve machten, vooral van de kringen in de Verenigde Staten en West-Duitsland die voorstander zijn van de koude oorlog, wint het denkbeeld van vreedzame coëxistentie ook veld bij het realistisch denkendè deel van de bourgeoisie. Alle communistische en arbeiderspar tijen, die zich op het marxisme-leninisme baseren, behoren in hun streven naar een heid een voortdurende strijd aan te bin den tegen opportunisme en revisionisme, evenals dogmatisme en sectarisme", aldus de resolutie van.de Poolse Verenigde Ar beiderspartij. Advertentie IMP.- OUD - HAARLEM Binnenlopend' uit New York is het passa giersschip „Rijndam" van de Holland— Amerika Lijn bij het zwaaien voor de Wil- helminakade te Rotterdam iets uit het roer gelopen en aan de grond geraakt. Behalve de vier sleepboten, die normaal assisteren, waren er twee extra nodig om het schip los te trekken. Dat gelukte na ongeveer een kwartier. Op het gisteren gepubliceerde commu niqué, van raad van bestuur van de Uni lever heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid ons het volgende commentaar verstrekt: Aan de directeur-generaal van de Volks gezondheid werd door „Unilever" mede deling gedaan over zeer kleine hoeveel heden „Planta" die door vermenging in de fabriek in andere margarine-merken zijn terecht gekomen. „Unilever" heeft dit duidelijk bevestigd in de mededeling van 12 september. De gegevens, waarvan thans in het communiqué van de raad van bestuur sprake is, hebben betrekking op vermenging van „Planta-rood" met be paalde margarinemerken in veel grotei'e hoeveelheden. Deze gegevens waren on derwerp van bespreking bij de minister. Deze gedetailleerde informaties werden niet eerder ter kennis gebracht van de directeur-generaal, noch va'n de gehees- kundige hoofdinspecteur. Deze gegevens bevestigden het vermoeden, dat in de af gelopen week bij de geneeskundige hoofd inspecteur rees, dat een niet onbelangrijk aantal ziekte-gevallen aan andere marga rine moest worden toegeschreven. Onze Haagse redacteur verneemt dat het bovengenoemde onderhoud tussen de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid en het Unilever-bestuur op uitnodi ging van de minister heeft plaatsgehad. Een 36-jarige Amsterdamse magazijn knecht krijgt onderdak, alleen is het niet in de woning waarnaar hij al zo lang reik halzend uitziet. De man wilde graag trouwen en voor de inrichting van zijn woning sparen, maar bewandelde daarbij niet de eerlijke weg. In het afgelopen halfjaar stal hij elke dag artikelen bij zijn werkgever, een grossier in verlichtingsartikelen. De totale waarde is ongeveer 2000. Thuis stalde de magazijnknecht de artike len keurig uit en van tijd tot «tijd verkocht hij wat. Voor een waarde van 1.200 kon worden achterhaald, voornamelijk wand en plafondlampen. De man liep dezer dagen zelf tegen de lamp en is voor de officier van justitie ge leid. PHILADELPHIA (Reuter). De Ameri kaanse ruimtedeskundige Robert Haviland van Philadelphia, meent dat het mogelijk zal zijn een wereldweerstation in te richten dat dagelijks weerKundige voorspellingen voor de genele wereld kan geven met be hulp van ruimte-satellieten. De Ameri kaanse „Tiros". die reeds foto's van wol kenformaties op zijn baan rond de aarde heeft uitgezonden, zou hiervoor bruikbaar zijn. Twee van dergelijke kunstmanen zou den in loodrecht op elkaar staande banen om de aarde gebracht moeten worden om aldus, met medewerking van de draaiing van de aarde zelf, elke plek van de aard bol te kunnen bestrijken en foto's te kun nen nemen, die dan per televisie naar een centraal weerstation op aarde gezonden zouden worden. Dit centrale station zou vrijwel overal gevestigd kunnen worden, maar de poolstreken zouden er toch het meest geschikt voor zijn. Dit station zou dan voor de gehele wereld weersverwach tingen kunen opstellen, die per gewone ra dio of doormiddel van radioverbindingen via satellieten als de „Echo" naar alle plaatsen ter wereld kunnen worden door gegeven. DJAKARTA (UPI) President Soekarno van Indonesië zal de leider van de com munistische partij, D. N. Aidit, en de chef staf van het leger, generaal Haris Nasoe- tion, met zich meenemen wanneer hij vol gende maand naar New York vertrekt om de Algemene Vergadering der UNO bij te wonen. Soekarno maakte gisteren de namen be kend van 30 Indonesiërs die hem naax New York zouden vergezellen. „De reis zal de vervulling van een droom zijn", zei Aidit, „wij kunnen van naoij Amerikaanse efficiency zien, die een ele ment is in de opbouw van een welvarende maatschappij. „Communisme is socialistische demo cratie plus Amerikaanse efficiency", voeg de hij eraan toe. In de Indonesië-delegatie hebben onder meer zitting de leider van de Islamitische partij. Id'ham Tsjalid, Sastroamidjojo en 'n vertegenwoordiger van elk van de christe lijke arbeiders- boerenpartijen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4