Seen brede" Rode Kruis Colonne "nassi" lustrum EEN GOUDEN DAG Waferhoenidyll llicht) streep van oussac 14,75 handen arbeid 13000 Hartelustschool heeft één leerkracht minder Winkels in Sinterklaastijd 's avonds tot 10 uur open Geldlening voor Grote Gasthuis van 294.823,58 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Schoolvereniging van h.b.s. voor meisjes bestaat vijftig jaar CHEVROLET, CORVAIR, Uitbreiding van speeltuin gaat ƒ20.450,- kosten B. en W. vragen 20 mille voor schilderwerk en geisers Opbrengst voor zieken huis in Afrika 48 Stankverspreiding van Zomervaart SPAAR MODERN spaar in AANDELEN Lagendijk tijdelijk afgesloten voor verkeer G. A. Gehrels geeft cursus in plantenziekten Examens Van Mensen en Dingen In de vergadering van de gemeente-zullen de twee bijzondere u.l.o.-scholen raad van Bloemendaal heeft burgemees ter mr. D. H. Peereboom Voller afscheids woorden gesproken aan het adres van de heer P. J. Kapteyn, die wegens vertrek uit de gemeente als raadslid heeft be dankt. De burgemeester memoreerde, dat de heer Kapteyn bijna vijf jaar als raads lid veel voor Bloemendaal heeft kunnen doen. Spreker hoopte dat het afgetreden lid goede herinneringen aan Bloemendaal zal bewaren en dat hij met voldoening op zijn arbeid kan terugzien. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid, de heer A. Sissingh, werden in orde bevonden. Na een langdurige ziekte woonde mr. Vliegen (Arbeid) de raadsvergadering weer bij, zij het voor een deel. Hij wenste aanwezig te zijn bij het agenda-punt: ver koop van acht gemeentewoningen aan het Joan Mauritsplein aan de n.v. Levensver zekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1870" voor 93.400. Mr. Vliegen merk te op met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het yoorstel, omdat in deze tijd van woningnood de gemeente geen huizen van de hand mag doen; zij kan vrijer handelen als bij voorbeeld een on derwijzer aan een woning geholpen moet worden. Spreker zeide met verbazing het voorstel gelezen te hebben, omdat de wo ningen niet aan bewoners verkocht wor den, zoals vroeger de bedoeling is ge weest, maar aan een belegger, die er heil inziet het huizenbezit te vergroten. Ir. Tir ion (V.V.D.) vroeg aanhouding van het voorstel, om na te gaan hoe het staat met de onderhoudskosten en de heer Van Haaster (K.V.P.) had bezwaren, omdat de huizen niet in het bezit komen van de bewoners. Jhr. Van Lennep (Prot. Chr. Groep) kon zich wel verenigen met het voorstel, omdat hij het niet gewenst acht, dat de gemeente over te veel vaste goederen be schikt. Thans kan de gemeente de huizen overdoen aan een goede „huisbaas", die reeds woningen heeft op het plein. Ook is het bod, zakelijk gesproken, goed te noemen. Door afwezigheid van wethouder rnr. Hijszeler verdedigde de burgemees ter het voorstel. Voor het vorderen van woningen speelt eigen bezit of particulier bezit geen rol en spreker achtte een de bat over bezitsspreiding niet nodig, omdat de aangelegenheid vroeger enige malen besproken is. In de loop der jaren zal de gemeente in het bezit komen van vele wo ningen en »het is van oelang die op een ogenblik te verkopen, als het economisch mogelijk is. De opbrengst van de huizen kan besteed worden aan kapitaalswerken. De huidige bewoners is gevraagd of zij belangstelling hadden voor het kopen van een huis, maar dit bleek niet het geval te zijn. In tweede instantie werden nog diverse vragen gesteld en op aanhouding van het voorstel aangedrongen, waarna de burge meester opmerkte, dat het college hier toe bereid was. „Ik hoop echter, dat het aanbod gehandhaafd blijft," aldus de bur gemeester. Hartenlustschool Een ander voorstel van B. en W. dat een uitvoerige gedachtenwisseling tot ge volg had, ging over het overplaatsen van een onderwijzer van de Hartenlustschool (mulo) naar de Vondelschool (l.o.) en het verlenen van ontslag aan een onderwijze res van de Vondelschool. De reden hier van is, dat het aantal leerlingen van de Hartenlustschool terug is gelopen, waar door het rijk in plaats van zeventien zes tien leerkrachten zal vergoeden. Mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) zei- de begrip te hebben over de minder gun stige omstandigheden der gemeente, maar zij achtte het verlenen van ontslag aan een leerkracht van de Hartenlustschool een rigoureuze maatregel. Zij pleitte voor handhaving van de leerkracht, bij voor beeld voor een jaar. Mogelijk zijn er dan weer voldoende leerlingen. Ook andere leden drongen aan op be stendiging van de toestand waarna wethou der mejuffrouw dr. Nolle (KVP) op merkte, dat B. en W, moeilijk over de financiële bezwaren kunnen heenstappen. Als voor de Hartenlustschool een boven- Advertentie In november verleden jaar was het vijf tig jaar geleden, dat op initiatief van me juffrouw Ch. J. Farret, directrice van de middelbare meisjesschool aan de Krocht, de schoolvereniging van de h.b.s. voor meisjes „Avadia" werd opgericht. Deze vijftigste verjaardag wordt zater dag 24 september onder meer gevierd met een receptie in het schoolgebouw aan de Tempelierstraat. Tevens zal op school een tentoonstelling worden ingericht over het heden en het verleden. Na een diner voor oud-leden, zal er in hotel Nieuw Ber kenrode een feestavond voor leden en oud-léden worden gegeven. om een boventallige leerkracht verzoeken en aan dat verzoek zal moeten worden voldaan. De kosten voor de gemeente be dragen dan drie maal tienduizend gulden. Ook verzocht zij het voorstel niet aan te houden, want in dit geval wordt de ont slagdatum van de onderwijzeres der Von delschool op een later tijdstip van 15 no vember gesteld, hetgeen financiële con sequenties tot gevolg heeft. Na de voortgezette discussie gaf mejuf frouw N o 1 t e in overweging het voor stel thans aan te nemen. Maandag 10 ok tober zal de raad de gelegenheid krijgen het vraagstuk van boventallige leerkrach ten van het lager onderwijs te bespreken. Dan kan ook gesproken worden over een boventallige leerkracht. Een voorstel van ir. VanderLaan (VVD) om het voorstel aan te houden werd met drie tegen elf stemmen verworpen en dat van B. en W aanvaard. De vergadering aanvaardde in dank een aantal geschenken en besloot een krediet van 4.050 beschikbaar te stellen voor het bouwen van schuurtjes bij negen gemeen tewoningen van het Hofje van Stoel en kredieten voor het overnemen van grond aan de Mollaan en de Vogelenzangse weg. Raadhuistuin Besloten werd de raadhuistuin uit te breiden, waarvoor een krediet van 34.600 nodig is. In antwoord op vragen Advertentie verreweg de meest verkochte Amerikaan. de kleine Chevrolet met dezelfde voortreffelijke eigenschappen, thans vanaf 11.400. Vraag vrijblijvend proefrit bij de official dealer. N.V. Amsterd. Rijtuig Mij. Houtplein 21 - Telefoon 22020 van de heer Bückmann (VVD) deelde de burgemeester mede, dat de tuin twee maal zo groot zal worden. Het zal nodig zijn een aantal bomen te rooien, maar de slechte zijn daarvoor aangewe zen. Een mooie doorkijk zal ontstaan. Spoorwegovergang aan de Kleverlaan De raad verenigde zich met het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de Nederlandse Spoor wegen wegens de toekomstige verbreding van de spoorwegovergang in de Klever laan. Er zullen automatische halve bomen worden aangebracht. Mevrouw Fahren fort stemde echter tegen de plannen, omdat zij ongelukken vreest, als kinderen de weg oversteken bij het naderen van een trein. De burgemeester deelde mee, dat de ervaring heeft geleerd, dat de automati sche beveiliging uitstekend genoemd wordt in het land. De jeugd let bijzonder goed op. Advertentie '!l \P< 'HV Zon komt in huis met Boussac stof. Voor de genieter van schoonheid, In fijne strepen en Franse bloemen. Met een frisse, landelijke sfeer. Voor gordijn, stoel en wand. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om de verordening op de winkelsluiting zodanig te wijzigen, dat het in de toekomst wettelijk mogelijk is de winkels van 29 november tot en met 4 december tot 22.00 uur open te stellen en bovendien op 28 november eveneens wan neer deze dag op een zaterdag valt. Alle vertegenwoordigers van de raad voor het grootwinkelbedrijf, de middenstandscen trale en de vertegenwoordigers van de drie vakorganisaties hebben zich met dit voorstel reeds akkoord verklaard. B. en W. van-Haarlem stellen de gemeente raad voor om aan de regenten van het Grote Gasthuis te Haarlem een geldlening te ver strekken van 294.823.58 ter bestrijding van de over het jaar 1959 gedane kapitaalsuitga ven. Uit de specificatie blijkt, dat de verbou wing van de röntgenafdeling 132.965.76 kostte; dat de medische dienst 14.739.90 nodig had en dat voor de overige inventaris 62.318.70 betaald moest worden. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad een bedrag van 10.650,- be schikbaar te stellen voor de aankoop van een stuk grond, gelegen op de hoek van de Vondelweg en de Roerdompstraat en voor de aanleg van een verbindingspad tussen de Vondelweg en de Clovisstraat. Dit alles met het oog op de uitbreiding van de speeltuin van D.V.S. Voorts vragen B. en W. voor de voltooiing van deze speeltuin een krediet van 9800,-. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om een bedrag van 16.343.— beschikbaar te stellen aan de Haarlemse stichting voor woningverbetering voor het uitvoeren van buitenschilderwerk aan het complex van 107 woningen van die stichting. Verder vragen B. en W. de raad om het voorschot voor het aanbrengen van geisers in een complex van 116 woningen van St. Bavo-Noord te verhogen van 14.500.tot 17.699.39. WINKELNIEUWS Jubileum. Op 20 september zal het mode huis Maison Hartje, Grote Houtstraat 97 in Haarlem veertig jaar bestaan. Ter ge legenheid van dit feit wordt er op die dag in de zaak van drie tot vijf uur in de mid dag een receptie gehouden. Fancy-fair in de Deo In en nabij het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan de Maerten van Heemskerk straat te Haarlem wordt vrijdagavond een grote fancy-fair geopend, waarvan de ba ten ten goede zullen komen aan een me disch centrum, dat de Broeders van St. Joannes de Deo begonnen zijn in Senga- rema (Afrika). Zoals bekend is, is op initiatief van de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, een actie in Haarlem en om streken begonnen onder het motto „S.O.S.- Slag Om Sengarema". Tot besluit van deze actie wordt een fancy-fair gehouden met vele attracties en gelegenheid tot dansen. De organisatie is in handen van de per soneelsvereniging van het ziekenhuis, wel ke de kosten wil verlichten van een volle dige ingerichte operatiekamer. Op de fan cy-fair zal een klankbeeld met lichtbeel den worden gegeven over de medische toe standen in Sengarema. Er zal ook een moderne operatiekamer te bezichtigen zijn waarin alle artikelen geprijsd worden. Be zoekers kunnen een of meer artikelen ko pen en ten geschenke geven aan het me disch centrum in Afrika. De fancy-fair begint vanavond en wordt ook zaterdag en zondag, zowel des mid dags als des avonds, gehouden. Advertentie MEISJES PARKA Teddy voering en Teddy cap. Leeftijd 415 jr. vanaf Voor de DAMES een grote sortering VESTEN en PULLOVERS vanaf MODEHUIS Gen. Cronjéstr. Het comité Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indone sië, kortweg „Nassi" ge naamd, houdt op maandag ]9 september des avonds om acht uur in het gemeentelijk concertgebouw in Haarlem een propaganda-avond. In de uitvoerige convocatie roept net comité een ieder op de stamgenoten in Indonesië zo veel mogelijk te helpen. Deze spijtoptanten, zo schrijft het comité, zijn buiten hun schuld in grote nood geraakt Op 8 oktober gaat Jacques Vernout's marionettenthea ter „La Condola" het eerste lustrum vieren. Dat gebeurt met een voorstelling voor genodigden in de muziekzaal van Brinkmann te Haarlem om acht uur in de avond. en zij zouden graag hun krachten willen geven om in Nederland het grote arbeids tekort aan te vullen. Over enkele weken begin nen ze weer. De mannen en vrouwen van de Rode-Kruis Colonne Haarlem, die in het begin van de maand oktober starten met een nieuwe op leidingscursus. Het werk van deze vrijwilligers, die dag-in dag-uit klaar staan om hulp te verlenen is genoegzaam bekend, maar voor degenen, die niet precies op de hoogte zijn van de taak van de Co lonne citeren we hier graag een fragment uit de statuten van het Nederlandse Rode Kruis: „Geboren te midden van oorlogsleed, gedreven door naastenliefde, stelt het Rode Kruis zich ten doel, zowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, de mens heid te dienen door hulp te verlenen aan zieken en ge wonden, zwakken en hulp behoevenden en daardoor mede te werken aan alle' maatregelen, waardoor men selijk leed kan worden voor komen en verzacht". En onder dat hulp verle nen wordt heel wat ver staan. Zo zijn de mensen van de Colonnes bijvoor beeld altijd te vinden op feestavonden van invaliden, bij sportevenementen, in het seizoen op het strand, tijdens boottochten van invaliden en chronische zieken en niet te vergeten bij vredesrampen zoals in het begin van dit jaar in Tuindorp-Oostzaan. Zij doen dit allemaal in hun vrije tijd, met als enige be loning de dank van degenen, die het zonder die hulp be slist niet gered hadden. In oktober begint de bijna vijftigjarige Haaarlemse Co lonne aan een nieuwe oplei dingscursus en de leiding hoopt, dat talloze vrijwilli- In afwijking van andere jaren organiseert de Raad voor de Jeugd deze winter geen cursussen, maar een 25-tal aparte instructie- avonden in handenarbeid. Op woensdagavonden kan men hiervoor terecht in het gebouw „Het Baken", Bake- nessergracht 10 van 2022 uur. De avonden worden ge leid door medewerkers van de Vereniging vpor Handen arbeid. Aanmelding vooraf wordt zeer op prijs gesteld. Men kan dat doen bij de Haar lemse Raad voor de jeugd, Kleine Houtweg 47, tel. 12375 of 10101. fü Leden van de Rode Kruis Colonne tijdens een oefening. gers zich bij de negentig hel pers en vijftig helpsters zul len voegen. Zo dienen de leerling-helpers niet jonger dan 18 en niet ouder dan 50 jaar te zijn. Voor de leer ling-helpsters zijn de leef tijdsgrenzen tussen de 18 en 45 jaar. Verder dient men lichamelijk en geestelijk ge zond te zijn en moet men dat spreekt haast wel van zelf gevoel hebben voor menslievend hulpbetoon. De opleidingstijd duurt, in dien men in het bezit is van een e.h.b.o.-diploma, onge veer 1 jaar; anders 2 jaar. Na voltooiing van de (koste loze) opleiding neemt men in beginsel de verplichting op zich het Rode Kruis nog twee jaar te dienen. Men kan zich voor de cur sus opgeven bij het Rode- Kruiskantoor in Haarlem, Paviljoenslaan 3, telefoon 21485, waar men bovendien graag bereid is nadere in lichtingen over de Rode- Kruis Colonne te verstrek ken. Nadat wij afscheid hadden genomen van de heer en mevrouw Koopman en het pad langs de kleine huisjes m de Van Wassenaerstraat afliepen, werd achter ons de voordeur van nummer tien geopend en uit de deurope ning riep mevrouw Koop man nog: „U zet toch niet alles in de krant wat hij u heeft verteld." „Hoewel de herfst met rasse schreden nadert kan men nog een laat broedgeval zien van een waterhoen, dat met haar nest aan het Schoterkerkpad midden in de Jan Gijzenvaart ligt. Af en toe wipt moeder waterhoen met haar twee ngg zeer kleine jongen even het nest uit om hen het zwemmen bij te brengen. Maar het grootste deel van de dag verblijven ze nog in het nest". Dit idyllisch familietafereeltje meldde ons de heer H. van der Linden, die natuurwachter is. We wilden de zwemschool-Waterhoen ook wel eens zien en na enig speuren ontdekten we de ijverig oefenende leer- lingetjes. Zo nu en dan werd het onderricht even onderbro ken om de inwendige hoen te versterken. Eigenwijs pikten de kuikens naar alles wat op een smakelijk hapje leek. Maar de lekkerste beetjes wist toch moeder op te scharrelen en dan maakten de vuistgrote waterhoentjes er een soort Olympische zwemwedstrijd van om maar het eerst bij het snoepje van de dag te zijn. Toen onze fotograaf deze foto nam was een van de waterhoenkleuters net bezig zijn geluk op de kant te beproeven, een kleine zelfstandige dus. „Des te meer heb ik", zal zijn zusje gedacht hebben en ze liet zich het waterspinnetje, dat moeder haar toestak, goed smaken. Het echtpaar Koopman-Van Mazijk dat op 21 september vijftig jaar getrouwd zal zijn. Alles in de krant zetten? Hoe kan men in een paar kolommetjes alles vertellen van een huwelijk dat op 21 september vijftig jaar heeft geduurd? Vijftig jaar lang zijn de heer D. J. Koopman 71 jaar oud en mevrouw N. Koopmanvan Mazijk 67 jaar, nu getrouwd. De vreem deling die de voorkamer in hun huisje „Het is me nog te groot", zegt meneer Koop man binnentreedt, merkt ogenblikkelijk aan de slin gers en de bloemen, dat er iets bijzonders aan de hand is. En als hij gaat zitten aan de tafel met het warmrode kleed, dan krijgt hij het hele verhaal „Ik ben opperman metse laar geweest" vertelt de heer Koopman. Toen hij zeventien jaar was ging hij met een gewe zen kastelein naar Duitsland en daar in en om de fabriek waar deze laatste werk vond de heer Koopman heeft eerst wat „rondgerommeld" daar, zoals hij zegt hebben zich voor die twee allerlei avonturen voorgedaan. Tenslotte belandde de heer Koopman in de Duitse bouw vakwereld. En wat nog be langrijker is, in Duitsland leerde hij ook het meisje kennen waarmee hij nu vijf tig jaar is getrouwd. Het echtpaar Koopman, dat altijd in Haarlem heeft ge woond, heeft vier kinderen. Een van deze, een jongen van achttien jaar, is door de Duitsers meegenomen in de oorlog en sindsdien niet meer teruggekeerd. De overigen zullen onge twijfeld aanwezig zijn op de dag dat het gouden huwe lijk wordt gevierd. Een dag met bloemen, een dag van goud. Buiten, waar na het gesprekje een foto wordt genomen, schijnt de zon en wekt de indruk dat het feest nu al begonnen is. Enige tijd geleden stelde het Haarlemse gemeenteraadslid F. W. Liclitenveldt (VVD) schriftelijk een aantal vragen aan B. en W. over de stankverspeiding van de Zomer vaart in Haarlem. De heer Liclitenveldt vroeg daarbij of het B. enW. bekend is, dat de Zomervaart een zodanige onverdraag lijke stank verspreidt dat het de bewoners in een ruime omgeving onmogelijk is hun woning te luchten. Voorts wilde de vragensteller gaarne we ten of B. en W. bereid zijn onverwijld een onderzoek in te stellen naar de oor zaak en te trachten door het schoonma ken van de duiker onder de Prins Bern- hardlaan de toestand te verbeteren. Ten slotte vroeg de heer Liclitenveldt of de raad op korte termijn voorstellen van B. en W. mocht verwachten indien er in grijpende maatregelen nodig mochten zijn. B.en W. antwoorden thans, dat de stank verspreiding van de Zomervaart minder ernstig is dan die van een aantal andere grachten omdat het water van de Zomer vaart geregeld door een gemaaltje wordt ververst. De oorzaak van de stank moet, aldus B. en W., worden toegeschreven aan de lozing van verschillende rioleringen op de Zomervaart. De duiker in de Prins Bernhardlaan is niet vervuild, zodat het schoonmaken geen verbetering van de bestaande toestand zou kunnen opleveren. Een aantal jaren gele den is aan het einde van de Fuikvaart voorts een gemaaltje opengesteld dat spe ciaal dient voor het geregeld verversen en doorspoelen van het water van de Zo mervaart. Met deze voorziennig werd beoogd aan de stankbezwaren van de om wonenden tegemoet te komen en inder daad werd een verbetering bereikt. Een afdoende oplossing van dit vraagstuk kan Advertentie Voor aandelenbelegging zijn géén grote geld sommen nodig. Reeds met stortingen van f 20.25 bouwt U geleidelijk een aandelenbezit „Interunie" op. De spaarregelingsbrochure wordt U op aanvraag gratis toegezonden. N.V. INTERNATIONALE BELEGGINGS UNIE „INTERUNIE" Parkstraat 30 - Den Haag De Lagendijk in de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude lopende van fort Penningsveer tot aan de Slokopmolen zal met ingang van maandag 19 september tot nadere aankondiging t ij d el ij k wor den afgesloten voor doorgaand verkeer,mei uitzondering echter voor wielrijders en voetgangers Dit houdt verband met op hoging en verbetering van het wegdek Advertentie evenwel slechts worden verkregen, zo be sluiten B. en W., nadat de plannen voor het centraal rioleringsstelsel met de daar bij behorende rioolwaterzuiveringsinstalla tie zijn gerealiseerd. De K.V.O.B., afdeling Lisse van de L.T.B. organiseert een cursus van planten ziekten in bloembollen, die gegeven wordt door de heer C. A Gehrels, technisch ambtenaar van de plantenziektenkundige- dienst. De cursus wordt gegeven in het kantoor van die dienst, Hereweg 280 te Lisse. Personen boven de 21 jaar of zij die in het bezit zijn van een diploma van de alg. tuinbouwcursus of van een lagere tuinbouwschool of tuinbouwcursus kunnen aan deze cursus deelnemen. Zij kunnen zich melden bij de heren L. F. Schlaman hoofd van de lagere tuinbouwschool te Hil- legom, Hoofdstraat 202 of bij W. v. d Vlugt, Hereweg 38 a Lisse en C. A. Geh rels, Prinsessestr. 97. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen derde leer- kring: de heer A. P. Siewertsen te Santpoort, mej. E. v. d. Werken te Haarlem en de heren Ch. v. Veldhuyzen te Haarlem. A Langendoen tc Beverwijk en B. Severijn te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5