CETALAC Rijksuitgaven moeten beter gecontroleerd worden Fa. B. ENGELENBERG (jKort en bondigy Na regen opklaringen P. J. Kapteyn neemt afscheid als directeur van „Union" Glanzend, gezond en goedzittend haar Parlement schiet tekort Dodelijk ongeluk op het circuit in Zandvoort „Geduld van Amsterdams politiepersoneel uitgeput" Last van zenuwen? Het zuiden des lands herdacht zijn bevrijding 2 Rapport profTeldersstichting Zeven doden in het verkeer Bovenhuis uitgebrand in Groningen Verlichte verkeersagenten in Eindhoven Hans Hermans begraven „Luistervink" wees dader verkeersongeluk aan Aanrander aangehouden In Duitsland gestolen auto opgespoord OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN VERFSPUITEN Poging Amerikaans meisje aan te randen Mijnhardt's Zenuwtabletten Vrijheidsklokken voor president Eisenhower Koninklijk gezin terug van vakantie Verf met gemak en... van Ceta Bever MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 De prof. mr. B. M. Teldersstichting, een liberale stichting, die op eigen initiatief adviezen uitbrengt onder meer aan de organen van de V.V.D., heeft een publikatie onder de titel „De Rijksuitgaven" uitgegeven, waarin zy de vraag opwerpt of het niet nodig is een apparaat te scheppen, dat regelmatig een meer volledige analyse van de werkelijk gedane rijksuitgaven kan verrichten. De voortdurende stijging van de over heidsuitgaven wekt in ruime kring verontrusting, vooral omdat men het gevoel krijgt, dat de ontwikkeling van het uitgavenniveau niet meer goed in de hand wordt ge houden. De indruk bestaat, dat de uitgaven niet meer voldoende en op juiste wijze worden afgewogen, zo meent het curatorium van de stichting, dat bestaat uit dr. H. J. Witteveen, voorzitter, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D., P. Hennipman, J. Hor- ring, S. Korteweg, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., C. H. F. Polak en M. Rooft. Advertentie In het geschrift wordt de mening geuit, dat het Parlement tekort schiet als toet sende en controlerende instantie. Bij de hudige parlementaire werkwijze oefenen de Kamers vrijwel alleen druk uit op de re gering tot verhoging van de uitgaven, zodat een streven tot bezuiniging alleen van de kant van de regering zou kunnen komen. Nooit cijfers gevraagd Als speciale onderwerpen heeft de stich ting de uitgaven op het gebied van land bouw en onderwijs in studie genomen. Bij dit onderzoek bleek, dat de rekeningscijfers van de werkelijke uitgaven van de rijks overheid, gecontroleerd en goedgekeurd door de Algemene Rekenkamer, niet in druk bestaan. Deze cijfers zijn openbaar en berusten op het departement van Finan ciën. Men kon zich daar niet herinneren dat iemand buiten het ambtelijk apparaat er ooit naar gevraagd had. Als men aan deze ervaring critiek wil ontlenen, dan moet die gericht zijn op de dragers der publieke opi nie binnen en buiten het Parlement, die zelfs voor de vorm nooit een blik slaan op de rekeningcijfers en aan de nationale kwi tantie voor ruim zeven miljard gulden min der aandacht besteden dan een huisvrouw aan het boekje van de kruidenier. Diepgaand onderzoek gewenst Als zelfs de meest recente cijfers al zo weinig belangstelling genieten, hoe kan men dan een goed gefundeerd oordeel ver wachten ten aanzien van de ontwikkeling der uitgaven over een tijdvak van jaren en ten aanzien van hun doeltreffendheid? zo wordt in de publikatie gevraagd. Een diep gaand onderzoek naar de ontwikkeling der overheidsuitgaven acht de stichting nuttig voor het uitstippelen van de grote beleids lijnen voor de naaste toekomst. De regering zou volgens het geschrift niet de aangewezen instantie zijn om zich met de organisatie van dit onderzoek te belas ten. Het zou gewenst zijn om overeenkom stig de suggestie in het rapport-Koersen regelmatig een verslaggeving van de uit gaven over het afgelopen jaar aan de Me- Door de te grote snelheid is zondagmid dag een personenauto op het Zandvoortse circuit, nabij de uitrit bij de dennen, over de kop geslagen. De bestuurder, de 20-ja- rige slager L. J. H. Fontijn uit Amster dam, moest met een schedelbasisfractuur naar het Grote Gasthuis in Haarlem wor den overgebracht, waar hij vanmorgen vroeg is overleden. Zijn zeventienjarige zuster werd eveneens met ernstige ver wondingen naar het Grote Gasthuis ver voerd. Een broer werd slechts licht ge wond. Zondagmiddag is de 52-jarige heer'Kub- ber uit Venlo op de provincialeweg onder Neer met zijn personenauto op weg naar huis tegen een boom gereden. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Roermond ovex-gebracht, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Zaterdagavond is de heer Jansen uit Coevorden in Dalen met zijn personen auto achter op de melkwagen van de 26- jarige ongehuwde melkrijder J. H. Zwiers gereden. Door de schok kwam de heer Zwiers met zijn hoofd tegen een langs de weg staande boom terecht. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De drie inzittenden van de auto kregen geen letsel. De auto was van voren ernstig beschadigd. Het paard wist zich uit het gespan te werken en werd later, gewond aan een der benen in een wei aangetroffen. Zaterdagmiddag is de 71-jarige wedu we M. A. Schroder in Vaals door een achteruit rijdende vrachtauto overreden. Zij kreeg een wiel over het hoofd en was op slag dood. Bij een verkeersongeval in Leuth bij Nij megen is de 58-jarige classificeerder A. H. Arts uit Leuth gedood. De man stak op zijn bromfiets de weg over en ver leende geen voorrang aan een vrachtauto. Hij reed tegen de wagen op en werd in zorgwekkende toestand naar het St. Cani- siusziekenhuis in Nijmegen vervoerd, waar hij enige uren later overleed. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. De 81-jarige heer Th. Zootjes werd op de Waddenweg in Amsterdam-Noord door een motorbakfiets aangereden. Onmiddel lijk na de aanrijding is de man, vermoe delijk door een hartverlamming overle den. In de nacht van zaterdag op zondag is in Laren (Gld) een personenauto tegen een boom gereden. De vier inzittenden werden naar het ziekenhuis in Lochem overgebracht, waar een van hen, de heer J. Boer uit Lochem, is overleden. Een tweede inzittende, mej. Lansink uit Nee- de, kreeg een schedelbasisfractuur. De beide anderen werden minder ernstig ge wond. De auto werd onherstelbaar bescha digd. Drie jeugdige Amsterdammers zijn za terdagavond met een gestolen auto tegen een lichtmast op het Stationsplein gere den. De achttienjarige bestuurder liep hierbij zeer ernstige verwondingen op. Van zijn twee passagiers moest een 24-ja- rige jongeman met oogwonden in het Wil- helmina Gasthuis worden opgenomen. Een 29-jarige monteur kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. De auto die zwaar beschadigd werd, was zaterdag middag van de Amstel bij het Rembrandt- plein verdwenen en behoorde toe aan een Duitser, die voor zaken in Amsterdam was. morie van Toelichting toe te voegen, aldus wordt opgemerkt. Een gevolg van het ge brek aan gegevens bij het Parlement is, dat in werkelijkheid alleen de regering het initiatief zou kunnen nemen tot het uit voeren van bezuinigingen. Maar de er varing van de afgelopen vijftien jaar be hoort ons geleei-d te hebben, dat hij, die van een regering zuinigheid verwacht, aan blijmoedigheid lijdt, aldus het geschi-ift, waarin tenslotte wordt, geadviseerd naast of onder de griffies van de Staten-Generaal een speciale dienst van vijf of tien deskun digen te scheppen, die zich met het tegen elkaar afwegen van de begrotingshoofd stukken zou moeten belasten. Een felle uitslaande brand aan het A- kerkhof in Gx-oningen heeft zondagavond een grote bovenwoning totaal vernield en aangrenzend kerkzaaltje van het Léger des Heils beschadigd. In het huis woonden twee dames. Toen een van de bewoonsters probeerde een pe troleumkachel uit te draaien en dit niet gelukte wilde zij de peti-oleumkachel naar buiten brengen. Op het trapportaal liep zij de kachel vallen met het gevolg dat de bovenverdieping in een ommezien in lichter laaie stond. De bewonei-s wisten ternauwernood door een achterraam naar buiten te klimmen en via een plat dak een heenkomen te zoeken. De bi-andweer had een uur nodig om de vuurzee met negen stralen te doven. „Het geduld van het politiepersoneel is thans uitgeput. Neem aangekondigde maatregelen om erger te voorkomen. We eisen een spoedvergadering". Dit wordt gezegd in telegrammen, die het Amster damse politiepersoneel zaterdag heeft ge zonden aan de voorzitter van de afdeling Amsterdam der Centrale van Politieorga nisaties (C.P.O.). In de telegrammen wordt voorts opgemerkt, dat men met te leurstelling kennis heeft genomen van de resultaten der salarisbesprekingen van vrijdag tussen de interdepartementale commissie „Herziening bezoldiging poli tiepersoneel" en de politievakorganisaties. Zoals uit een communiqué over deze be sprekingen bekend werd, heeft de interde partementale commissie de zienswijze van de regering ten aanzien van de inconve- niëntentoelage toegelicht. De politievakor ganisaties hebben daartegenover de sala- ï-iëring van het politiepersoneel aan de or de gesteld. In een toelichting op dit com muniqué heeft de voorzitter van de Ne derlandse Politiebond (N.V.V.) gezegd, dat dit gesprek zowel een mogelijkheid be tekende om de stellingen en argumenten van de bonden naar voren te brengen als een krachtige poging om de overheid van de redelijkheid ervan te doordringen. Aangezien de minister van Binnenlandse Zaken niet aanwezig was, kon het ant woord van regeringszijde niet direct wor den vernomen. De interdepartementale commissie heeft toegezegd de opvattingen en stellingen van de bond i-echtstreeks aan de ministers ter kennis te brengen, dus niet via de centi-ale commissie voor georganiseerd overleg, opdat de regering zo snel mogelijk haar oordeel daarover aan de bonden kan meedelen. De bonden hebben daarop verklaard te verwachten, dat de regering in haar eerstvolgende ka binetszitting haar antwoord zal vaststel len. Deze uiteenzetting blijkt, voor vele po- litieinensen, met name in Amsterdam, niet bevredigend te zijn. Velen willen zo spoedig mogelijk tot actie overgaan om de voorstellen van de bonden kracht bij te zetten. Anderen daarentegen zien slechts heil in het nemen van stappen langs geheel legale weg. Na overleg is het Amsterdamse politiepersoneel daarom gekomen tot het zenden van telegrammen naar de voorzitter van de plaatselijke af deling van de C.P.O., waarin zowel de Ne derlandse Politiebond (N.V.V.), de bond van Christelijke Politieambtenaren in Ne derland (C.NV.) en de Katholieke Politie bond St. Michaël (K.A.B.) samenwei'ken. De in de telegrammen gevraagde „aan gekondigde maatregelen" doelen op een passage uit een half september aan alle bondsleden toegezonden circulaire, waar in de hoofdbesturen van de di-ie politie bonden opmerken: „Wij menen er goed aan te doen u erop te wijzen, dat indien onverhoopt de besprekingen tot generlei resultaat zullen leiden, alle door de feiten gerechtvaardigde acties ter verkrijgir\g van onze rechten zullen worden onderno men. De Eindhovense verkeerspolitie heeft tij dens de di'ukte tijdens de herdenking der bevrijding voor het eerst verlichte witte koppelriemen gebruikt. Deze riemen be vatten twee maal drie knipperende oranje lampjes, drie aan de achterzijde en drie aan de voorkant. De lampjes branden op een batterij. De koppelriemen zijn vervaar digd door de technici der gemeentepolitie j naar het voorbeeld van de politie in Ber- lijn, dat in Eindhoven geperfectioneerd is. In de kex-k van Evertsoord (gemeente Sevenum) is zaterdag onder gx-ote belang stelling een rouwdienst gehouden voor de 11-jarige Hans Hei-mans, die zondag een week geleden werd vermoord en wiens stoffelijk overschot woensdag in een aspei-ge-akker werd gevonden. De kex-k was te klein om alle belangstellenden uit het ontginningsdorp Evex-tsoord en uit om liggende gemeente te bevatten. Ook de justitie en het gemeentebestuur waren bij de droeve plechtigheid vertegenwoordigd. Na de rouwdienst volgde de begrafenis. (Van onze Amsterdamse redacteur) Dat vele Amsterdammers bij wijze van tijdverdrijf via de F.M.-band van hun ra dio luisteren naar de gesprekken die het hoofdbureau van politie voert met de pa trouille auto's in de stad is de politie een doorn in het oog. Zolang de radio-auto- dienst nog niet over een andere golflengte beschikt, blijft het risico bestaan dat be paalde lieden hun voor-deel doen met deze voor intern gebruik bestemde berichten. Soms is het tegendeel het geval. Vrij dagavond werd op de Haarlemmerweg een dame door een auto aangereden. Zij liep een hersenschudding en beenwonden op en haar bi-omfiets werd geheel vernield. De automobilist reed door. Een ambtenaar van de gemeentelijke girodienst hoorde thuis dat de 5 x 8-auto's over dit ongeval werden ingelicht en de opdracht kregen naar de auto uit te zien. Zaterdagmorgen zag hij in de Nieuwe Uilenburgstraat een auto die met het sig nalement overeenkwam. De wagen stond bij een garage om te worden hei-steld van de schade van de aanrijding. De ambtenaar waarschuwde onmiddel lijk de politie. De auto werd naar het hoofd bureau gebi-acht en enkele uren later kon de eigenaar worden gehoord. De politie van Bevei-wijk heeft een 53- jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht vorige week donderdag een vrouw te hebben aangerand. Het slachtoffer heeft zich flink geweerd. De politie heeft de ver moedelijke dader opgespoord in samen werking met de rijkspolitie te Heemskerk, waar de aanranding gebeui-de. Pas teruggekeerd van een reis uit Triëst en met het voox-nemen enkele uren later weer in het vliegtuig te stappen voor een bezoek van drie weken aan To kio stond zatei-dagmiddag de heer P. J. Kapteyn de handen van zakenrelaties, vrienden en bekenden te schudden en rus tig herinneringen op te halen in de kan tine van de n.v. Cacao- en Chocoladefa- briek Union aan de Paul Krugerkade. Op 1 september had hij zijn functie van di recteur van het bedi-ijf neergelegd en za terdag bestond er gelegenheid afscheid te nemen. Tijdens toespraken zowel in de ochtenduren, toen commissarissen, leden van het personeel en gepensioneei-den bij een waren, als des middags tijdens een openbare receptie, kwam tot uiting welk een belangrijke plaats de scheidende di recteur heeft ingenomen, niet alleen in het bedrijf, maar ook in het verzet. De ochtendbijeenkomst begon met het uitspreken van woorden van welkom door de nieuwe directeur, de heer M. J. van Buren, waarna de waarnemend president commissaris, de heer H. van der Werf, gelegenheid kreeg herinneringen op te halen uit de loopbaan van de heer Kap teyn, die drieëndertig jaar de leiding in de fabriek heeft gehad. De scheidende di recteur is er in geslaagd de fabriek op te werken tot een bloeiend bedrijf. Daar de heer Kapteyn een nieuw huis heeft be trokken in Putten werden hem geschenken aangeboden, die in de woning een plaats zullen ki-ijgen. De geschenken waren een haard voor de hal, een stenen bank, een lantaarn en een zilveren sigarendoos. Op deze doos was een afbeelding aangebracht van de fabriek en in de binnenkant waren de handtekeningen van de commissaris sen gegraveerd. De heer J. Koch was de woordvoerder van het personeel en deelde mee, dat bij het bepalen van een geschenk ook aan dacht was besteed aan de nieuwe woning; hij bood een tuinameublement aan. Me juffrouw A. Thepen betrok mevrouw M. Kapteyn-Schröder in de hulde en bood haar een geschenk aan voor het huis. De bedrijfsleider, de heer J. M. S. ce Jong. bood een tegelplateau voor het tuin ameublement aan. Door een toeval is een in Duitsland gesto len personenauto in Amsterdam opgespoord. Zaterdagavond -was deze auto betrokken bij een onbeduidende aanrijding in de Tasman straat. Een agent vroeg de inzittenden naar de autopapieren, die niet bleken te kloppen. Met de hulp van Interpol kwam de Am sterdamse politie er al spoedig achter dat de wagen in Duitsland als gestolen te boek stond. De twee inzittenden, een 20-jarige jonge man uit Herschel, en een 28-jarige inwoner van München Gladbach, vielen toen door de mand. De twintigjarige had de wagen van zijn werkgever in Herschel zonder diens toe stemming meegenomen. Advertentie Doolstraat 59 - Maariem Tel. 15252 Een 49-jarige inwoner van Apeldoorn is geai-resteei-d omdat hij een 20-jarige Ame rikaanse studente, een meisje uit Min nesota, getracht heeft aan te randen. Hij werkte in de omgeving van Emmerich en toen hij met zijn auto huiswaarts keer de heeft hij bij Emmerich de studente als lifster meegenomen. Hij zou haar naar Amersfoort bx-engen. Voorbij Apeldoorn, tussen Nieuw-Milligen en Kootwijk, heeft de man een poging gedaan het meisje aan te randen. De Amei-ikaanse verzet te zich hevig en had daai'bij het geluk, dat een zandauto naderde. De bestuur der daarvan hoorde haar schreeuwen en merkte wat er aan de hand was. De aan- rander duwde het meisje uit zijn wagen en reed snel weg. De Apeldoornse re cherche wist hem echter spoedig aan te houden. De studente die met vakantie in Europa was en i-eizen door divex-se lan den heeft gemaakt, is vandaag per vlieg tuig naar de Vei-enigde Staten terugge keerd. De heer P. J. Kapteyn (link's) met mr. L. van Nouhuys, die de directie van de n.v. Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken vertegenwoordigde. Nadat de heren B. van der Zalm, na mens de vertegenwoordigers, B. van Die- jen, namens gepensioneerden en de kla ver jasclub en de accountant G. Termoh- len woorden van afscheid en dank hadden gesproken, haalde mevrouw G. Henneken- Hoffscnlag, die vroeger aan het bedrijf verbonden was, op rijm herinneringen op. De procuratiehoudster, mejuffrouw J. F. D. van Maas, richtte zich namens de staf tot de scheidende directeur en bood een zilveren blocnote aan, voorzien van de handtekeningen van de leden van de staf. De heer Van Buren zeide, dat er van een afscheid niet gesproken kan worden, want de heer Kapteyn blijft als president- com missaris aan het bedrijf verbonden. Ten slotte sprak de heer Kapteyn woorden van dank en hij heette zijn opvolger, de heer Van Buren, welkom. Op de receptie in de middaguren waren onder meer aanwezig de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peex-eboom Voller, wethouder mejuffrouw dr. M. J. Nolte, de gemeentesecretaris van Bloe mendaal, de heer G. van Eek enkele le den in de Bloemendaalse gemeenteraad, onder wie mevrouw Polak, als vertegen- woordigster van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid, verder leden van het bestuur van de Raad van Arbeid te Haarlem, vele zakenrelaties en vrienden uit het vex-zet, onder wie de leden van de vroegere Voedselcommissie, die met de heer Kapteyn zoveel goeds hebben verricht voor Haarlemmers. Advertentie helpen U eroverheen Voormalig Verzet Nederland schonk za- tex-dag vx-ijheidsklokken aan president Eisenhower en aan de 101ste Amei-ikaanse luchtlandingsdivisie. Deze plechtigheid had plaats ten ovex-staan van oudstrijders en verzetslieden van negen landen voor het Airbornemonument te Veghel. De klok voor px-esident Eisenhower werd in ontvangst genomen door de Amei'ikaan- se zaakgelastigde, de heer R. M. Service. De heer F. A. van den Hoeven, vice- vooi-zitter van het comité uit het Neder- lands verzet, droeg een identieke vrij- heidsklok over aan generaal-majoor T. L. Cherburne en aan de veteranen-voorzitter, de heer W. W. Dacskowski, beiden oud commandanten van de 101ste Airborne di visie en ex-ebux-gex-s van Veghel. In Eindhoven zijn zondagavond vele tien duizenden Eindhovenax-en en vreemdelin gen getuige geweest van de aankomst van het bevrijdingsvuur uit Bayeux, door wiel- x-enners en van Brussel af door hard lopers uit Normandië ovei-gebracht naar de Lichtstad. Onder het gebeier der kerkklokken bei-eikte de fakkel om half acht het 18 Septembei-plein, waar burge meester ix\ H. Witte het vuur overnam en zich vervolgens aan het hoofd van een lange kleux-rijke stoet van vele sportver enigingen door de binnenstad naar het Stadhuisplein begaf. Hier ontstak hij bij het bevi-ijdingsmonument de lichtzuil, die tot donderdagavond zal blijven branden. In een korte toespraak benadrukte ir. Witte, dat men in het vuur een symbool van de liefde mag zien, welke een nieuwe oorlog onmogelijk moet maken. Deze lief de dient uitgedragen te worden over de gehele wereld, doch daarvoor is nodig, dat ieder voor zich daarmee in eigen omge ving begint. Zondagmiddag heeft een deputatie van oudstrijders een bezoek gebracht aan de Engelse begx-aafplaats te Ovex-loon. De Homeguai-d, de eregarde van de 101ste Airborne Division, vormde de erewacht aan de ingang van de begraafplaats. Er wei-den kransen gelegd bij het ge denkteken, respectievelijk door een de putatie van de 101ste Airborne Division Veterans, namens het voormalige Duitse verzet, door de voorzitter van de Bond der Vei-volgden door het Nationaal-socia- listisch Regiem, door burgemeester G. van Heusden namens het Oorlogsgraven- comité en ten slotte door oud-burgemees ter A. Jans, namens het Nationaal Oor logsmuseum Ovex-loon. In Oosterbeek is op het Aii-borne-kei-k- hof een dienst gehouden ter herdenking van de gevallenen in 1944. Generaal Pa- hud de Mortanges vei-tegenwoordigde de Koningin en Px-ins Bernhard. Vei-der wa ren er o.a. Sir Paul Mason, de Bi-itse ambassadeux-, mr. H. W. Bloemers, com missaris der Koningin in de provincie Gel- dei-land, de generaals Urquhart en Sosa- bowski en de bui-gemeestei-s van Arnhem, Renkum en Heteren. Na lezing van psalm 103 door generaal Urquhart sprak ds. Slingenbei-g een gebed uit voor de omgekomen burgers. Reve- x-end Philips hield de herdenkingsrede. Honderden schoolkinderen legden bij ieder graf bloemen. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de px-insessen Beatrix en Irene zijn van hun vakantie in Nederland teruggekeerd. Zij zijn zondagavond om kwart over zes op het vliegveld Soestei'berg aangekomen. Advertentie Door vallende lier gedood. Op het Kanaleneiland te Utrecht is een veertien meter hoog staande lier, die gebruikt werd voor flatbouw, naar beneden gestox-t. De arbeider J. A. Lit werd door de lier aan het hoofd getroffen. Hij was op slag dood. Door stroom gedood. De 36-jarige monteur R. Bruins uit Hasselt is te Streu- kel (gem. Zwoljerkerspel) in aanraking ge komen met elektriciteit, waardoor hij op slag dood was. Hij was in een oaal van het lichtnet geklommen en greep zich vast aan een ijzeren steun, die onder spanning bleek te staan. Dodelijk getroffen viel B. uit de paal. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Groot bouwprojekt. Voor rekening van de Centi-ale Ai-beidersverzekerings- bgnk te 's-Gravenhage zal in Dordrecht een complex van 208 flats in vier bouw lagen en in zeven blokken gebouwd wor den. Er komen hondex-dvier woningen met vier en eenzelfde aantal met drie kamers. De huur zal gemiddeld 75,per maand bedragen. Naar atoomconferentie. De Neder landse delegatie naar de viex-de algemene conferentie van het Intex-nationaal Bureau voor Atoomenex-gie, die van 20 september tot. 1 oktober te Wenen wordt gehouden, zal onder leiding staan van ambassaderaad D. W. baron van Lynden van de Neder landse ambassade te Wenen. 65 jaar organist. De thans 80-jarige ox-ganist van de rooms-katholieke kerk in Schoonhoven, de heer H. Leusen, heeft 65 jaar deze functie uitgeoefend. Sedert zijn 15de jaar bespeelt hij het orgel. Te zijner ere heeft het kerkkoor zondag de Missa Populi van Hubert Cuypers uitge voerd. De 80-jax-ige hield een zeer druk be zochte receptie. V.V.V.-directeur Suriname. Tot direc teur van de Sui-inaamse stichting ter be- vordering van het toei-isme is benoemd de heer F. L. de Rooy, directeur-hoofdredac teur van het ochtendblad „De Nieuwe Tijd" en medewerker aan de radio-uitzendingen van de regeringsvoorlichtingsdienst Suri name. De heer De Rooy zal vermoedelijk deze twee functies neerleggen. „Grijze tyger". Evenals in het noox-d- atlantische gebied en in het westen van de Oostzee begint morgen in het zuiden van de Noordzee een NAVO-vlootoefening, die de naam „Grijze tijger" heeft gekregen en waaraan behalve Duitse, Britse en Deense ook Nederlandse oorlogsschepen deelnemen. Deze oefening van enkele dagen betreft konvooidienst en bescherming van koop vaardijschepen door vliegtuigen, motor torpedoboten en ondex-zeeboten, zomede het opruimen van mijnen en het leiden van koopvaardijschepen door openingen in mijjfi versperringen. Fruitcorso Goes. Zaterdag is het zesde Zeeuwse fruitcorso door Goes getrokken, waar naar schatting 50.000 toeschouwers dit evenement hebben bijgewoond. Onder de toeschouwers waren ook velen afkom stig van buiten de provincie Zeeland. In de avonduren trok de fruitcorsostoet ver licht door de straten. Er reden twaalf praal wagens mee. Tien korpsen verzorgden de muziek. De meeste punten behaalde de wagen met een uitbeelding van Assepoes ter die naar het bal gaat. Vrouwelijke wethouder jubileert. De wethouder van Onderwijs en Volkshuis vesting van Gx-oningen, mevi-ouw A. J. Aar- sen Jansen, is vandaag vijfentwintig jaar als stadsbestuurster werkzaam, waarvan i-uim vijftien jaar als wethouder. Zij is in Gx-oningen geboren en volgde een opleiding tot onderwijzeres. In 1935 deed ze haar in trede in de gemeenteraad van Groningen. Dix-ect na de bevrijding werd ze voor de P.v.d.A. wethouder in de noodraad en is sindsdien wethouder gebleven. Verdronken. In de Waalhaven te Rot terdam is zondagmiddag de 13-jarige scho lier H. Kaak verdronken. Hij had met an dere jongens px-ovisorisch een springplank gemaakt. Toen K. gespx-ongen had en pas na vrij lange tijd boven kwam, zagen zijn makkers dat hij het bewustzijn verloren had. Een politieboot nam de knaap aan boord, waarna men nog lang kunstmatige ademhaling toepaste. Het mocht niet baten. Protestantse informatie. De leider van het „Open Deur-werk", ds. G. P. Klijn, is voor het komende jaar tot voorzitter be noemd van de Wei-kgemeenschap voor Pro testantse Informatie in Europa. Deze werk gemeenschap zal voorts in Amsterdam een permanent secretariaat vestigen. Tegen drankmisbruik. In Rotterdam is de 82ste jaarvex-gadering van de Volks bond tegen Drankmisbruik gehouden. Het aantal kantines van de bond bedraagt thans 165, waarvan er zich 105 in Rotterdam be vinden. Het ledental is, dank zij pi-opa- ganda onder medici, sociale werksters, stu denten, enz., gestegen tot 3600. Het K.N.M.I. deelt mee: Een boven Rus land aanwezig gebied van hoge druk is tijdens het weekeinde langzaam in de richting van de Zwarte Zee getrokken, terwijl het restant van de depressie, dat zaterdag boven Zuid-Engcland lag, boven Zuid-Frankrijk is gekomen. Op de oceaan kwam een krachtig stijg- gebied van de luchtdruk tot ontwikkeling. Het verplaatste zich met grote snelheid naar het oosten, voorafgegaan door een koufront, dat vanmox-gen Ierland bereikte. Dit front zal morgen Nedei'land passeren en daarbij enige regen veroorzaken. Ach ter het front bevindt zich drogere polaire lucht, zodat in de loop van de dag van het westen uit weer opklaringen zijn te ver wachten. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen oulten- en Dinnenlana op van gisteren Neerslag laatste 24 uur SS c y C Dinsdag 20 september Zon op 6.22 uur, onder 18.44 uur. Maan op 5.36 uur, onder 18.38 uur. Maanstanden 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 september Hoog water 2.50 en 15.11 uur. Laag water 10.47 en 23.02 uur. Dinsdag 20 september Hoog water 3.24 en 15.42 uur. Laag water 11.24 en 23.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Bei-lijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon geheel bew. o 18 mist o 19 geheel bew. zo 20 mist ono 19 mist windst. 20 mist windst. 19 zwaar bew. windst. 20 regen z 20 zwaar bew. zwaar bew. regen geheel bew. regen zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onweer mist geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew geheel bew onbewolkt geheel n ozo ozo o nno z 17 19 16 19 17 windst. 21 o zzo n o wzw 19 20 19 22 17 windst. 16 n 19 n 19 wzw 21 windst. 21 wzw 21 zw 14 windst. 16 zo 24 w 24 ozo 27 n zzw nno 26 28 26 windst 23 •ww 22 ës 0 0 0 0 0 0 0 0,4 0 0 0,1 0 0,1 0 0 0 0,2 0 32 2 59 0 0 0 0 0,4 55 0 0 0 0 0 0,3 0 K Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2