Kennismaking met Dona Fabiola de Mora y Aragon (^Wereldnieuws Tegenstanders der Algerijnse politiek aan de tand gevoeld Op de ^Praatótoel j NAAIMACHINES Joyeuze ontmoeting met de pers Russische spionagebende in Rijnland ontmaskerd 3 Bij de foto's BAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 Woorden, woorden, woorden Zo nu en dan kom je hij de vreemdste gelegenheden tot het vrij banale besef, dat de tijd met ijlende schreden voorwaarts stormt, zodat je met hijgende adem maar net bij kunt blijven en dat je iets moet doen om echt bij te blijven. Dat overkwam me laatst toen ik in een tijdschrift iets las over PEDALEURS en omdat ik die avond juist een van mijn domme buien had (ja heus, dat komt voor!) begreep ik niet zo gauw, wie er bedoeld werden met die categorie van lie den. Ter verdediging diene, dat er geen plaatje van een pedaleur bij stond. Ik ging dus (nog steeds in die domme bui) aan de gang om er achter te komen. Het moesten natuurlijk mensen zijn die zich van pedalen bedienden, zo dom was ik nu ook weer niet. Pianisten? Organisten? Autorijders? Of misschien zelfs wel tand artsen, want ook die plegen het voor werp van hun reparaties per pedaal om hoog te stuwen of ruggelings neer te la ten. Maar bij beter lezen van het artikel bleek me, dat met pedaleurs alleen maar wielrenners bedoeld werden. En peinzend over deze vreemde devaluatie van woor den voor doodgewone dingen schoten me ineens risjes andere woorden te binnen, die een dergelijke metamorfose hadden ondergaan. BOERIN. Dat woord moest plaatsma ken voor plattelandsvrouw en dat vind ik werkelijk doodjammer. Het woord boerin heeft een zekere statige klank, het wekt herinneringen aan hofsteden .onder oud geboomte. Terwijl een plattelandsvrouw. MODINETTE. Een raar en kunstmatig woord met een schijn-modieuze klank voor een beroep, dat niet veranderd is. FLAT. Vroeger heette dat een beneden- of een bovenhuis. KITCHENETTE. Een kast met een „gasje" er in en een kraantje voor han den-wassen. EXPEDITEUR BIJ EEN LEVENSMID- DELENBEDRIJF. Dat noemde je vroe ger heel ordinair de besteljongen van je kruidenier. EEN DITO BIJ EEN VLEESWAREN- BEDRIJF. Een zogenaamde slagers-half was. BEAUTICIAN. Een juffrouw die een an dere juffrouw minder lelijk of meer mooi maakt. Zo zou ik een heel tijdje door kunnen gaan. Alleen één bedrijf heb ik nog niet doorgrond, en dat intrigeert me nog steeds. Dat is de classificeerder. Wat, wie en hoe classificeert men? En wie doen het? - Sporry Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE F 15 F I grote houtstraat isi fa 91 u h l tel. 14444 Op de foto's van links naar rechts de koning en zijn verloofde, zoals zij poseer den voor de pers tijdens de daartoe gearrangeerde ontmoeting. Daarnaast: een wandeling voor het front van de journalisten. Daaronder: dona Fabiola (tussen haar moeder en prinses Liliane) is al goede vrienden met de kleine prinses Maria-Esmeralda geworden. En tenslotte: de leden van de Belgische koninklijke familie, op het kasteel van Ciergnon bijeen: (v.l.n.r.): koning Boude wijn, de moeder van dona Fabiola met voor haar prinses Maria-Esmeralda, dona Fabiola, prinses Liliane, don Gonzalo, broeder van de brind, prinses Maria- Christina, en koning Leopold. (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl generaal Raoul Sa- lan zaterdagmiddag bij zijn opvolger in Algerije gouverneur-generaal Paul Delou- vrier op het matje werd geroepen wegens zijn publieke afwijzing van de Algerijnse roiitiek van generaal De Gaulle, werden to Parijs de links georiënteerde onderte- ■naars van het manifest tegen datzelfde ieid door inspecteurs van politie onder- aagd. Een drietal lyceumleraren, on- r wie dc Prix-Concourt-winnaar Bory en nog twee hoge ambtenaren die tot de 121 ondertekenaars behoren, zijn al op non- actief gesteld en een justitiële actie wordt tegen hen overwogen. De promotor van het manifest, waarin militaire dienstwei gering onder de huidige omstandigheden gebillijkt werd, Jean-Paul Sartre, kon nog niet aan de tand worden gevoeld vanwege zijn verblijf in Zuid-Amerika. Welke repliek generaal Salan uit naam van de minister van Oorlog is gegeven, is tot dusver nog niet officieel bekendge maakt. In de meidagen van 1958 was ge neraal Salan opperbevelhebber in Alge rije en aan zijn acties achter de schermen is het toen te danken geweest dat de re bellie kon leiden tot de terugkeer aan de macht van Charles De Gaulle. Salan is echter altijd een overtuigd voorstander van een Frans Algerije gebleven en in zijn communiqué ontzegde hij het staats hoofd vorige week het constitutionele recht aan de huidige banden tussen Frank rijk en Algerije te tornen. Voor deze ver boden inmenging in de regeringspolitiek zou Salan, die in een villa in Algiers zijn pensioen-gerechtigde leeftijd afwacht, voortijdig en voorgoed uit de militaire dienst kunnen worden verwijderd. Bewuste uitdaging Mensen die Salan goed kennen beschou wen zijn uitspraak als een bewuste uitda ging aan De Gaulle. Dat hij deze stap nu heeft gewaagd duidt erop, zo wordt in de ze kringen verder opgemerkt, dat de slu we vos Salan thans weet dat de grote meerderheid van het officierskorps achter hem staat en bereid is iedere verdere con cessie van De Gaulle aan de Algerijnse nationalisten met een onmiddellijke tegen actie te beantwoorden. Een eerste waar schuwing in deze zin zou De Gaulle enkele uren voor zijn jongste persconferentie door de legerleiding al zijn gegeven. Het uitblijven van ieder nieuw gebaar in de richting van het F.L.N. waarop bijna iedereen toen gerekend had, zou, zo ver zekeren diplomatieke waarnemers in Pa rijs, uit die druk van militaire zijde op het staatshoofd verklaard moeten worden. DINANT (ANP) In het negentiende- eeuwse kasteel van Ciergnon in de Ar dennen, twintig kilometer van Dinant, heeft een gelukkig glimlachende Koning Boudewijn zaterdagochtend zijn verloof de aan meer dan 250 journalisten, foto grafen en cineasten uit vele landen voor gesteld. Dona Fabiola, gekleedin een zalm rood. kleurige jurk met geplisseerde rok en daarover een blauw vestje, droeg met zichtbare trots haar platina verlovings ring met een groene smaragd. Zij droeg voorts een met diamanten bezet collier. Enigszins verlegen, nu en dan op zach te toon enkele woorden wisselend met de koning, onderging zij dapper de vuurproef voor de batterij camera's, die op het ver loofde paar werd gericht, toen het in de tuin van het kasteel verscheen. Arm in arm poseerde de Belgische vorst, gekleed in een mosgroen sportcolbert en grijze pantalon, minutenlang met zijn verloofde voor de niet te verzadigen fotografen. Hoewel Dona Fabiola groot en slank is, bleek zij meer dan twintig centimeter kleiner te zijn dan koning Boudewijn. Met haar kastanje-bruin, krullend haar en don- kerbruie ogen is de toekomstige Belgi sche koningin een eenvoudige, charmante jonge vrouw, die de make up niet schuwt. De kennismaking met de Belgische en internationale pers, waartoe koning Bou dewijn zelf het initiatief had genomen en die hij zelf zeer op prijs scheen te stel len, duurde slechts kort. Tientallen flits lampen lichtten opnieuw op, toen de moe der van Dona Fabiola, Dona Bianca d' Aragon y Carillo de Albonnor en haar oud ste broer Don Gonzalo, koning Leopold, prinses Liliane met hun dochtertjes, prin ses Marie-Christine en prinses Maria Es- maralda, zich bij het verloofde paar voeg den. Koning Boudewijn van België zal nooit bekend maken hoe en waar hij zijn ver loofde heeft ontmoet. „Dat geheim be waar ik voor mij en voor mijn kinderen later". Dit heeft de Belgische vorst dooi de woordvoerder van het hof laten mede delen aan journalisten, die deze bij vele Belgen levende vraag nogmaals hadden gesteld. „Voor ons is dit een bewijs, dat het huwelijk uit liefde is," was het eigen commentaar van de persattaché van de koning. Voor de eerstkomende dagen is er nog geen enkele officiële gebeurtenis vastge steld. Verwacht wordt dat het paar dezer dagen waarschijnlijk incognito naar Brus sel zal komen waarna zal worden bekend gemaakt, wanneer de Koning de Belgi sche bevolking in staat zal stellen met Dona Fabiolo kennis te maken. Het verlovingsfeest is op het kasteel te Ciergnon in intieme familiekring gevierd. Prins Albert, de jongere broer van koning Boudewijn, en zjn Italiaanse echtgenote, prinses Paola, zijn met vakantie in Ro me en waren niet aanwezig, evenmin als de oudste zoon van koning Leopold en prinses Liliane, prins Alexander, die sinds de vorige week een militaire cursus volgt. (Van onze correspondent) BONNIn de Westduitse deelstaten Hessen en Rijnland-palts is een voor de Sovjet-Unie werkende spionage-groep op gerold. De vijf personen die konden wor den gearresteerd, vormden de sleutelfigu ren in de bondsrepubliek van een spiona gebende van dertig man die van de Oost- duitse stad Chemnitz (thans Karl-Marx- stadt geheten) uit opereerde. De groep had het voorzien op militaire geheimen en installaties. Ze beschikte in West-Duits- land over een eigen zender waarmee be richten naar de Russische luitenant kolo nel Sokolov te Chemnitz werden geseind. Dezer dagen is te Karlsruhe een voor Polen als spion werkende Duitse ex-SS-er tot acht jaar tuchthuis veroordeeld De man, de 44-jarige Günther Kosch, had het, met behulp van valse papieren gebracht tot ambtenaar in het Westduitse regerings bureau voor legertechniek en bevoorra ding. Hij voorzag de Poolse spionage dienst via de Poolse ambassade in Zwit serland van gegevens waaruit de Polen zich een uitstekend beeld hebben kunnen vormen van de gang van zaken in het Westduitse leger. Kosch incasseerde voor deze spionagewerkzaamheden in tijd van drie jaar dertigduizend merk. Miljoenen. De internationale liga van rode kruisverenigingen is een hulpactie be gonnen voor de ongeveer 12 miljoen slachtoffers van de overstromingen in India. In de staat Orissa bedraagt het aantal slachtoffers 4 miljoen, in de Pendjaab 3 miljoen, in Oettar Pradesj 1 miljoen en in de staten Mysore en Andhra 4 miljoen. Geen strepen. De Amerikaanse luchtmacht heeft een procédé ontwikkeld, waardoor op grote hoogte vliegende straalvlieg tuigen niet langer een van de grond af zichtbaar wit spoor achterlaten. De hete uitlaatgassen van de motor die in de koude lucht condenseren wor den vermengd met een zeer fijn stof, waardoor de condensdruppels zo klein worden dat zij niet langer zichtbaar zijn. Voorteken. De Amerikaanse marine heeft foto's gepubliceerd van een Russische tanker en een sleepboot in de buurt van Newfoundland, die beide een voor dit type schepen sterk afwijkende elek tronische uitrustig hebben. Op het ach terdek van de tanker is bovendien een ballon zichtbaar. De aanwezigheid van deze twee schepen, en drie schepen in de Stille Oceaan, doet vermoeden dat dezer dagen, wanneer Kroesjtsjev in New York is, een opzienbarend ruimte vaartproject zal worden ondernomen. Hoffelijk. Een 39-jarige gemeenteambte naar in Duisburg, West-Duitsland, die bij een door een krant uitgeschreven wedstrijd de titel van „hoffelijkste amb tenaar" gekregen had, is uit de ge meentedienst ontslagen omdat hij de hoffelijkheid klaarblijkelijk al te ver had gedreven, Hij zou namelijk rijbe wijzen hebben uitgegeven zonder dat de kandidaten een bewijs van met goed gevolg afgelegde rijproef hadden over legd. Belangrijk. Indonesië bereidt zich voor op de komst van de president van Guinee, Sekoe Toeré, het eerste staatshoofd van een nieuwe onafhankelijke Afri kaanse staat dat Zuidoost-Azië bezoekt. Tijdens dit staatsbezoek, dat van maan dag tot donderdag zal duren, zullen bei de leiders naar verwacht wordt belang rijke besprekingen voeren over de Afri kaans-Aziatische positie op de Algeme ne Vergadering van de UNO. Eigen vlag. President Eisenhower heeft zijn goedkeuring gegeven aan een be kendmaking van de Amerikaanse am bassadeur in Panama, waarin werd ge zegd, dat Panama voortaan de Pana mese vlag in de kanaalzone mag hij sen als duidelijk zichtbaar teken van de titulame soevereiniteit over het ge bied. Samenzwering. Alexandre Roetira, de lei der van een delegatie uit Roeanda- Oeroendi, welke thans een bezoek aan Cairo brengt, heeft België beschuldigd van „een imperialistische samenzwe ring" om de twee mandaatgebieden onder Belgisch militair bestuur te hou den. Hij beweerde, dat de Belgische troepen thans een sterkte hebben van 18.000 man, nadat zij versterkt zijn door een aantal uit Kongo afkomstige mili tairen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3