Horen en zien Luchtvaartpionier Chavez bedwong de Alpen De Schaduw speelt verstoppertje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE oclt ió het zo Vlucht van veertig minuten had al zijn geestkracht verbruikt MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 7 Yves Saint Laurent heeft zenuwinzinking Kerkelijk Nieuws MIMICRY radio te ie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Slecht amateurtoneel De radio geeft dinsdag Nederlandse schilders maken kalender voor KLM T elevisieprogramma VIJFTIG JAAR GELEDEN Bossche jeugd nam afscheid van burgemeester In de N.O.-polder zijn reeds 158 scheeps wrakken gevonden 39. Nauwelijks waren zij overgeklom- rrten op de volgende wagon, of Palmer wierp zich met grote felheid op Joris. „Hiér mijn hoed!" riep de miljonair. „Hier mijn zak met stuivers!" Joris raak te door deze plotselinge aanval even uit het evenwicht, maar hij herstelde zich snel en weerde de miljonair verontwaar digd af. „Tut, tut, wel foei!" riep hij ver wijtend, „is dit de dank, dat ik deze zaken uit de grage handen van de vagebonden heb gered?" „Maar ik wil ze ook niet in jouw handen laten!" snauwde Palmer graaiend, „geef hier!" Hou op met ruzie maken!" riep Panda, „daar komen de vagebonden weer aan!" Panda had gelijk, het was nu niet bepaald het geschikte moment om onderlinge meningsverschil len te beslechten, want een groter gevaar dreigde. De reisleider van de vagebonden was bekomen van de klap op zijn schedel en hij scheen vast van plan te zijn, om nu zelf eens wat klappen te gaan uitdelen. Met grote vuisten zwaaiend, leidde hij de groep zwervers ten aanval. Maar nu be wees Panda weer eens, dat hij in nood vlug en doeltreffend kan handelen. Snel liet hij zich tussen de wagons zakken en ontkoppelde de wagon van de zwervers voor die de gelegenheid hadden om over te springen. Yves Saint Laurent, de ontwerper van het modehuis Dior, bevindt zich sinds 13 september met een zenuwinzinking in het ziekenhuis van Saint Mande. Saint Laurent moest 31 augustus in militaire dienst. De directie van Dior beraadt zich reeds over de benoeming van een opvolger. De ze zou kunnen worden gekozen onder zijn twee assistenten, Fernando Sanchez en Elias Zappoleta en zijn medewerkers Ray- monde en Marguerite carré. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldeboorn: J. Kuipers te Wolsum; te Haulerwijk (toez.): J. Visser, vicaris te Den Helder. Aangenomen het beroep van ae Gen. Synode als pred. voor buitengew. werkz. (Herv. Gem. Parama ribo): C. Groot te Brouwershaven. Aange nomen de benoeming tot vicaris te Drach ten: T. Tijsma, kand. te Workum, die be dankte voor Sint Pancras. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church): C. Verhage te Hilver- sum-Centrum, voor Zaamslag: D. Slag boom te 's Gravenzande. r De „stunt" van de VARA om Cor Le- maire zaterdagavond de hoofdrol te laten vervullen in het televisiespel van Ted Al lan „De barpianist" is bij een stunt geble ven. De kwaliteiten van Lemaire als pia nist werden niet aangetast Zijn talent als acteur zelfs al leek hij het type voor de titelrol reikte niet uit boven het goed bedoelde dillettantische. Cor Lemaire deed zijn best, maar kon de bedoelingen van de auteur niet waar maken. Tezamen met de overige medespelenden speelde hij slecht amateur-toneel en dat was de dood aan het stuk, dat heus wel navrante pas sages bevat, al steekt het niet in een bij zonder gespannen dramatisch vel. Wat regisseur Berend Boudewijn ervan maakte was overigens ook niet overtuigend. Voor zover ons bekend gold het zijn debuut. Wij mogen hem dus niet al te hard vallen. Meer nog dan tegen zijn regie richtten on ze bezwaren zich tegen zijn vertaling, die ons bijzonder gekunsteld in de oren klonk. De tekst was allesbehalve toegepast aan de persoon van de hoofdrolspeler, nog af gezien van de aanpassing aan het mondje zoals dat in het vakjargon heet. Een ex cuus voor Boudewijn: een tekst kan nooit beter worden als hij slecht wordt gebruikt Voor het overige was er weer een filmpje over Interpol met een zeer eigengereide strekking niets ter wereld werkt zo perfect als deze internationale politie-or- ganisatie (als men het wil geloven) en ging in Espresso een heleboel interessants het beeldscherm op met de Haagse schil dernozem Cremer als een zielig symbool van ontspoorde creativiteit. Het Groningse Studentencabaret „Vis- avers" blijkt niet voor kleintjes vervaard. Met drie man sterk waarvan een vrouw! vulde het een half uurtje van de KRO- zendtijd van zondagavond met goede hu mor en soms zelfs uitstekende vondsten in tamelijk eenvoudige, zeker niet hyper- intellectuele voordrachten. De teksten wa ren merendeels van professioneel gehalte, wat niet wil zeggen dat de vakbroeders van het beroepscabaret het er altijd min stens evengoed afbrengen als deze drie jongelui. Als ze de neiging om ieder liedje te beginnen met „Wij zijn de.." kunnen onderdrukken, raken ze meteen een heb belijkheid van dat „beroeps" kwijt en kun nen ze het vèr brengen. Maar ze willen het waarschijnlijk niet verder brengen dan «e bul en die gedachte maakt het hele ge val nog sympathieker. Dit programma fc^vatte naast filmreportages- van Pa rijs en Jeruzalem een indrukwekkende epiloog van rector Coppes, die onmisken baar het talent van de acteur paart aan een rijke gedachtenwereld. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 12.30 Nationaal programma. 13.45—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. Nationaal programma: 12.30 Nieuws en land en tuinb.meded. 1245 Gram. Plm. 12.55 Rep. van de opening van de Staten- Generaal. Plm. 13.15 Troonrede door H.M. Ko ningin Juliana in de Ridderzaal te 's-Gravenha- ge. AVRO: Plm 13.45 Milit. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamerkoor en orgel. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.25 Gram. 15.30 Boekbespr. 15.45 Pianorecital. 16.20 Gram. 17.00 voor de kinderen. 17.30 Gram. 17.50 De dierenwereld en wij. lezing. 13.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journaal. 20.00 Nieuws. 20.05 Wat iedereen aangaat: (20.05) Herh. van de Troonrede. (Plm. 20.30) De Rijks begroting en haar toelichting. (Plm. 20.40) Dis cussie over Troonrede en miljoenennota. 21.30 Gram. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.-ber. 22.45 Groen land, zwarte mensen, lezing. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 12.30 Nationaal programma. 13.45 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. Nationaal programma: 12.30 Nieuws en land- en tuinb.meded. 12.45 Gram. Plm. 12.55 Rep. van de opening van de Staten-Generaal. Plm. 13.15 Troonrede door H.M. Koningin Juliana in de Ridderzaal te "s-Gravenhage. KRO: 13.45 Gram 11.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Waar is Mr. Milburry?, hoorsp. 15.25 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.: Tien jaar Merauke, door broeder Xaverius van de congregatie van O.L.V. van Zeven Smar ten van Voorhout. 18.00 Zang. 18.20 Regerings uitz.: Nationale reclasseringsdag 1960: Een jubi- laresse, door prof. mr. I. A. Diepenhorst 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Omr.ork. en solist. 21.15 Zangrecital. 21.45 Kamermuz. 22.00Rep. Opening Algem. Vergade ring van de Ver. Naties te New York. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 23.05 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Lichte muziek. 12.15 Pianospel. (Om 12.30 Weerbericht). 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Gram. 16.00 Koer sen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Orkconc. 17.00 Nieuws. 17.10 Klass. muz. 17.40 Boekbespr. 17 50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Godsd. uitz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. In opdracht van de K.L.M. hebben twaalf Nederlandse schilders bijdragen geleverd voor de kalender voor 1961 van deze lucht vaartmaatschappij. Jan van Heel maakte een gouache van Nederland, elf schilders verbleven een maand in een door hen ge kozen land om daar een aquarel, tekening, gouache of olieverfschilderij te maken. Otto Dicke ging naar Japan, Jan Sier huis naar Spanje, Henk de Vos naar de V. S., Albert Troost naar Grieken land, mevrouw Jenny Dalenoord naar Peru, Herman Berserik naar Syrië, Jan Gregoor naar Frankrijk, Dirk van Gulik naar Curasao, Hubert Hierck naar Pa kistan, Paul Citroen naar de Duitse Bonds republiek en Reindert J. Drayer naar de Unie van Zuid-Afrika. De kalender zal in een oplage van een kwart miljoen exemplaren in tien talen over de gehele wereld worden verspreid. VOOR DINSDAG NTS: 12.50 Rep. Opening van de Staten-Gene raal door H.M. Koningin Juliana. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Herh. Opening Staten-Generaal- 21.10 De miljoenennota: Toelichting door Z.E. prof. dr. J. Zijlstra, min. van Financiën. 21.25— 22.55 Film. OVER de brandnetel behoeven wij u niets meer te vei tellen, u blijft wel uit haar buurt indien dit ook maar enigszins moge lijk is. Hiervan profiteert de dovenetel, die een merkwaardige gelijkenis met de brand netel vertoont, maar toch in geen enkele familierelatie lot haar staat. Wanneer de dovenetel zou kunnen denken, zouden haar gedachten als volgt geweest moeten zijn: „Mensen en vele dieren ver mijden de brandnetel, dus ik zorg er voor zoveel mogelijk op de brandnetel te lijken, dan laten ze mij ook wel met rust". Daarom ziet u deze vreemde ling zich altijd tussen de brandnetels schikken en de plant trekt daarbij een gezicht of zij net zo stekelig is als haar blaar trekkende buurlui. Dit verschijnsel van mimicry is moeilijk te verklaren. Somige plantkundigen schrij ven het toe aan het feit, dat de natuur be perkt zou zijn in haar vormen. Deze ge leerden vinden het helemaal niet zo ver wonderlijk dat de ene plant een treffende gelijkenis vertoont met een andere plant van een geheel andere familie. In de eerste plats onderschrijven wij de opvatting, dat de natuur beperkt zou'zijn in haar vormen, in geen enkel opzicht. Maar afgezien daar van, hoe komt het dan toch, dat de dove netel zich altijd zo plezierig tussen de brandnetels schikt, waarmee zij zo treffend overeenkomtJs dat een gevolg van het feit, dat de natuur beperkt is in haar plaatsruimte? Bovendien is er in Zuid-Afrika een plant die de kwestie nog wat moeilijker maakt. Dat is de Mesembryanthemum, waarvan er verschillende soorten bestaan. Deze planten groeien op droge en hete gronden, waar alle andere plantengroei uiterst zeld zaam is. Om te beletten, dat zij zouden worden uitgeroeid door het naar plant aardig voedsel snakkend gedierte, zouden deze planten uitgerust kunnen zijn met stekels of andere scherpe wapenen, waar door de belagens op een behoorlijke af- stand dienen te blijven. Maar een dergelijke verdediging van de plant is niet nodig, want hier is een nieuw middel aan gewend, dat in de plantenwe reld weliswaar uiterst zeld zaam is, maar daarom niet minder effect sorteert. De plan- ten hebben daarom volkomen de vorm en de kleur aangenomen van het kiezel en de steenbrokken, temidden waar van zij leven! Zelfs van nabij is het hier door nauwelijks mogelijk deze planten van hun omgeving te onderscheiden. Alleen tijdens de bloeitijd verraden zij zich vaak reeds van verre door hun veelal opvallende en grote bloemen, hetgeen wel tot doel zal hebben de voor de bevruch ting gewenste insekten naderbij te lokken. Is deze mimicry toevallig veroorzaakt door de vormen-armoede der natuur? Dan moeten wij op de insekten gelijkende bloe men maar eens ten tonele voeren, welke fenomenen zelfs de van toeval-gewagende biologen voor onoplosbare raadsels hebben geplaatst. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon TEGENWOORDIG vliegen ieder etmaal ongeveer tweehonderd verkeersvliegtuigen over de Alpen. Dagelijks maken dan ook enkele duizenden passagiers een Alpen- vlucht, maar weinigen onder hen zullen weten, dat het nog slechts vijftig jaar ge leden is, dat een vermetele piloot dit voor de eerste maal presteerde. Ter gelegenheid van een groot vliegfeest te Milaan in september 1910 werd een wedstrijd voor vliegtuigen uitgeschreven van Brig in Zwitserland over de Simplon naar Domodossola en Milaan. De winnaar wachtte een prijs van 70.000 Zwitserse francs. Tien piloten meldden zich aan. Vier verschenen er niet aan de start, vier trokken zich op het laatste ogenblik terug en slechts,twee startten. Een van hen ge lukte het de hachelijke tocht te volbren gen, maar deze betaalde de overwinning met zijn leven. Het was de 23-jarige, in 129130. Wat is er, Koen? zei Linnie. Zie je iets bijzonders? Ja, zei Koen. Kijk daar eens! Hij wees naar de beek verderop, en Linnie keek ook die kant op. Hé! zei ze. Wat komt daar aan? Het lijkt wel 'n boot! Ja, zei Koen. Dat dacht ik ook! Ze hadden het goed gezien, daar, in de verte, naderde een bootje. Toen ze goed keken konden ze zien, dat het bootje bemand was; maar wie er aan boord waren, konden ze op die afstand nog niet goed onderscheiden Parijs geboren Peruaan Geo Chavez. Op 19 september, 's morgens om kwart over zes ondernam Chavez met zijn 50-pk Blériot-eendekker zijn eerste poging van de startplaats Brig-Ried. Na 20 minuten keerde hij terug. Vlak voor de pas, toen hij reeds een hoogte van bijna 2000 m. had beerikt, wees een hevige, van de gletsjers omlaagkomende bui hem terug. Zijn enige concurrent, de Amerikaan Weymann, was die dag met zijn zware Farman-tweedek- ker slechts tot nauwelijks 1400 m. geko men. Daarna was het drie dagen slecht weer. Op de 23e september 1910 echter brak een koude, stralende herstdag aan. Cha vez wist, dat zijn kans gekomen was. Slechts weinigen waren getuige van zijn gedenkwaardige tweede start, die om half twee 's middags plaats vond. Zonder moei te steeg Chavez ditmaal in enkele spiralen boven het Riederwald en het Saltinatal tot 2400 m. Om 1 uur 49 vloog hij reeds over het hoogste punt van de pas, geestdriftig toegejuicht door een kleine schare vrien den. Hij zette koers naar het Hospiz, waar de monniken diep ontroerd het 'overvlie gende toestel gadeslaan. Hier zou nog een laatste mogelijkheid voor een noodlanding zijn geweest, maar Chavez vloog vastbe raden verder over de Bergalp, langs het oude Stockalper Spitt en over de dorpen Niederalp, Eggen en Simplon. Oorspronke lijk wilde hij over de Zwischenberge en de Moncerapas rechtstreeks naar Domo dossola vliegen, om de huiveringwekkende Gondakloof te vermijden. Maar de van de Weissmiesgletsjer komende valwinden weerhielden hem ervan nogmaals tot meer dan 2000 m. te stijgen. Zo werd hij ge dwongen, zijn weg met een grote boog door het Val Diverdo en de Gondakloof met aan beide zijden hemelhoge rotswan den te kiezen. Bij Varzo, het eerste groe ne vlekje in het landschap, daalde hij tot 1000 meter in de veronderstelling zijn doel te hebben bereikt. Zijn vergissing bemer kende, trok hij zijn toestel weer omhoog,, streed nogmaals met de wervelwinden langs de bergwanden van de Pizzo d'Al- bione. Dan opende zich het brede Val d'Ossola. De overwinning scheen behaald. De 50 pk. Blériot-eendekker van Chavez klaar voor de start van zijn Alpenvlucht. Luid beierden de kerkklokken van alle dor pen, waar Chavez overheen vloog. Overal stonden mensen op de wegen, een triomf tocht zonder weerga. Chavez schoot pijlsnel omlaag, de lan dingsplaats van Domodossola tegemoet. Dit werd echter zijn noodlot, want tegen het plotselinge „afvangen" van het toestel uit zijn glijvlucht, terwijl de piloot ver moedelijk tegelijkertijd vol gas heeft ge geven, was de tere eendekker niet be stand. Op slechts tien meter boven de grond klapten de vleugels, met luid ge kraak omhoog, braken af en als èen steen stortte het toestel ter aarde. De verwondingen van Chavez beide benen op meerdere plaatsen gebroken, wonden aan het gezicht en een shock waren ernstig, maar niet dodelijk. De bes te artsen van Italië deden hun uiterste best, maar ondanks zijn sterke gestel ging Chavez' toestand iedere dag snel achter uit. De artsen stonden voor een raadsel. Men sprak, van een zenuwschok, verlam mingsverschijnselen, van dodelijke uitput- ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker 3) „Waaraan heb ik de eer te danken dat hoofdinspec teur Drayton mij zo vroeg komt opzoeken?" Drayton schoof in zijn stoel heen en weer zonder aanvankelijk antwoord te geven. Terence hief zijn hand op. „Nee, wacht even," zei hij haastig. „Misschien mag ik raden? Eens kijken.. Er is op de vismarkt een niet geïdentificeerd lijk gevonden en een of andere hoog geplaatste persoonlijkheid is razend. De bekwame in specteur koestert het vermoeden dat de Schaduw zich weer eens te buiten is gegaan. Is het dat?" Lane glimlachte triomfantelijk en stak zijn hoofd enigszins naar voren. „Of vergis ik me?" „Kwast," dacht Drayton. Hij beschikte overigens over voldoende zelfbeheersing om niet te laten blijken wat er in hem omging en staarde lange tijd naar de hoed op zijn knieën, alsof die hem raad kon geven. Toen hij op keek was zijn gezicht roder dan gewoonlijk. „De kranten kunnen over het bewuste geval nog niets gepubliceerd hebben", zei hij niet al te toeschietelijk, „en in helderziendheid geloof ik niet." „Het ligt anders zo voor de hand," zei Lane spottend. „Als de hoofdinspecteur 's morgens zo vroeg al op pad is gaat het stellig niet om een kleinigheid. En u beweegt zich gewoonlijk op crimineel terrein. En daar u boven dien een uur in de wind naar vis ruikt, waarde vriend, terwijl er zelfs nog enkele schubben aan de onderkant van uw broekspijp kleven „O, is het dat", zei Drayton. Nou, u mag het wel weten. Ze hebben inderdaad een lijk op de vismarkt ge vonden. Een zekere Harry Bloss was het. Maar dat er een hooggeplaatst persoon bij deze zaak is betrokken, is Hij kneep zijn lippen opeen en zweeg even. een bijzonderheid die ik als vertrouwelijk zal beschouwen," aldus vulde Terence met zijn eigenaar dige glimlach de zin van de politieman aan. Hij doofde zijn sigaret in een kristallen asbak. „Als het om een onbeduidende zaak ging", zo ging hij verder", zou een van uw ondergeschikten het karwei hebben kunnen opknappen en daar hooggeplaatste per sonen niet de gewoonte hebben op de vismarkt te ver scheiden neem ik aan dat de man, naar wie de belang stelling uitgaat, nog in leven is. Vingerafdrukken?" „Dat is het", bekende Drayton. „De heer Percy Glad stone heeft twee uur geleden Scotland Yard in rep en roer gebracht, nadat hij de ontdekking had gedaan dat zijn kantoor 's nachts een bezoeker had ontvangen. We hebben zelden zoveel vingerafdrukken gevonden. Op het bureau, op de deurknoppen en over de hele lengte van de beide geschilderde gangmuren. Zij komen overeen met die van onze oude bekenden. „Die natuurlijk niemand anders is dan wijlen Harry Bloss." „Juist. Hij is. Weer zweeg de inspecteur opeens en er verscheen een rimpel boven zijn neus. „Hoe wist u eigenlijk dat de Schaduw hier op een of andere wijze bij betrokken is?", vroeg hij plotseling. „Welk doel zou uw bezoek anders hebben?" Drayton tuurde nog eens naar zijn hoed, maar nu met een nijdig gezicht, alsof zijn hoofddeksel het kon helpen. „Goed dan," zei hij neerslachtig. „Bloss had het visi tekaartje van de Schaduw in zijn zak. Meer niet." Hij haalde een velletje papier uit zijn zak en gaf het aan Lane. Die nam het tussen duim en wijsvinger van hem aan en bestudeerde aandachtig de ovale voi-m van een O met slagschaduw. „Hij is dus weer bezig", merkte Terence op. „En de moeilijkheden beginnen ogenblikkelijk," stel de Drayton vast, „maar dit keer zal ik tot het uiterste gaan, reken daarop!" Hij frommelde het papiertje en stopte woedend de prop in zijn zak. „Ik heb nergens zo het land aan als aan die zotte schietpartijen," zei hij nijdig. Al sinds ik een aap van een jongen was. Die knaap ontkomt me deze keer niet." „Al een spoor?" vroeg Terence luchtig. De inspecteur lachte spijtig. Terence belde Alexis en verzocht hem koffie en twee kopjes binnen te brengen. Nadat de koffie was gekomen dronk Terence dood bedaard zijn kopje leeg. Vervolgens stak hij een twee de sigaret op, boog het hoofd achterover en vroeg: „Wat is er bij Gladstone eigenlijk gestolen?" „Een envelop. Niets dan een enkele envelop, die hij in zijn brandkast bewaarde." „Wat zat er in?" „Vertrouwelijke inlichtingen, heb ik begrepen." „Tjee! Erg belangrijk vermoedelijk?" „Over: een van de leden van het Hogerhuis." Het bleef even stil. Toen vroeg Terence: „Wat kan ik voor u doen?" Drayton raakte in verlegenheid en staarde op de bodem van zijn kopje. „Waar het om gaat." zei hij, „is, dat ik het op vallend vind, dat dit souvenir van de Schaduw zich in de zak van Bloss bevond. Als wij aannemen, dat Bloss een inbraak bij Gladstone heeft gepleegd volgt daar dus uit, dat de Schaduw hem heeft vermoord om de envelop in zijn bezit te krijgen." Hij maakte een onzeker gebaar, alsof hij wilde zeg gen dat het dus wel heel lang kon duren eer die envelop weer boven water kwam. Lane keek hem met gefronste wenkbrauwen aan en begon na te denken. „En misdaad," zei hij „dat ligt eigenlijk niet in de lijn van deze grappenmaker." De inspecteur lachte honend. „Daar komen die kerels vroeg of laat allemaal toe." „Hoor eens, inspecteur," zei Lane, „als dat vel letje papier niet gevonden was, zou het onderzoek op volkomen normale manier zijn verlopen. Wat be let u eigenlijk alsnog een normaal onderzoek in te stellen?" „Juist dat papiertje, natuurlijk. Als deze schertsfi guur zich ergens inmengt ben je er nooit zeker van dat je het goede spoor te pakken hebt. Als je een spoor ontdekt, althans." „Wie zegt u eigenlijk, dat de Schaduw hierbij wer kelijk betrokken is? Iedereen kan een O op een pa piertje tekenen, lijkt mij." Drayton zuchtte. Hij ging gemakkelijker zitten en kneep zijn ogen even dicht. „U weet even goed als ik dat niemand daartoe de moed zou hebben. U hebt toch wel eens van Sandy Pils gehoord, die dat kunstje eens heeft uitgehaald? Hij had zoveel verdovende middelen in zijn kamer dat wij twee dagen werk hebben gehad om alles op te ruimen. Sandy ging er voor vijftien jaar achter." Het hoofd van de inspecteur schoot onverwacht naar voren. „En u moet weten dat Sandy nooit in verdovende middelen had gehandeld. Nadat de politie een tip had gekregen zijn ze naar zijn kamer gegaan. Hij lag te slapen en het heeft meer dan een kwartier gekost hem wakker te krijgen. Hij vloekte van belang, en zei, dat het doorgestoken kaart was en dat hij van niets wist. Maar ze hebben de kans waargenomen en hem opgeborgen." Terence tegenover hem glimlachte. „En wat Sandy zei, was ditmaal waar," besloot Drayton. „De Schaduw had wraak op hem genomen." „U lijdt aan complexen, inspecteur," zei Lane spottend. „Best mogelijk, maar ik krijg hem te pakken". Terence Lane haalde zijn schouders op. Hij zei: „En?" Drayton keek hem lang en doordringend aan en ver volgde: „De vorige keer hebt u mij een uitstekende dienst bewezen. De Schaduw is mij weliswaar ontsnapt, maar dank zij uw medewerking is er toch een grootscheep se ongeoorloofde handel aan het licht gekomen". Hij stak zijn hoofd naar voren én vroeg op veel betekenende toon: „Voelt u niets voor een kleine wraakoefening?" „Een wraakoefening?" zei Lane hem peinzend na. Hij ging recht zitten en keek Drayton aan. „Waarom eigenlijk? Ik heb niets tegen de brave man". „Hebt u niets tegen hem?" De inspecteur kon nau welijks uit zijn woorden komen. „Goeiemorgen! Wat zou hij eigenlijk nog meer moeten doen? Hij neemt met iedereen een loopje. Met de wet, met de politie, met de onderwereld en met u ook. En met de natuur wetten geloof ik ook nog, hij is eenvoudig niet te be trappen (Wordt vervolgd) ting. Een beroemd fysioloog zei van Cha vez: „Hij overwon alle moeilijkheden, maar ten koste van zijn geestkracht die in de 40 minuten van zijn vlucht even vol ledig werden verbruikt als in vele jaren van een normaal leven". Reeds stervende vloog Chavez in ijlkoorts verder. „Wat een wind, wat een vreselijke windzo hoorde men hem op zijn ziekbed zuchten. Hij voerde nog steeds een gigantische strijd met de elementen: „Hoger, hoger", „de motorik moet omlaag Geo Chavez aan de stuurknuppel van zijn primitieve „kist". schreeuwde hij in doodsangst. En einde lijk als een laatste verzet tegen het on verbiddelijke noodlot: „Nee, nee, ik ga niet dood.Dat waren de laatste woor den, die hij sprak. Op -'28 september 1910. 's Middags om 3 uur. „De ereprijs is de dood", zou hij negen dagen tevoren, na zijn eerste mislukte poging, in een somber voorgevoel gezegd hebben De Bossche jeugd heeft afscheid genomen van burgemeester mr. H. J. M. Loeff, die als zodanig aftreedt. Duizenden kinderen en oudere jongens en meisjes .:ebben in het stadion „De Vliert" een revue opgevoerd, die een beeld gaf van wat er in de Bra bantse hoofdstad aan jeugdbeweging en vrije-tijdsbesteding leeft. Sport-, gymnas tiek- en balletgroepen en een kindercircus hebben eraan meegewerkt. Meer dan 2000 kleuters trokken in een gecostumeerde op tocht voorbij. De beide petekinderen van de burgemeester de 60.000ste en 70.000ste Bosschenaren, die beiden tijdens zijn ambtsperiode geboren zijn, boden hem een enorme Bossche koek en een fles brande wijn aan. Twee meisjes uit 't woonwagen kamp boden namens de gehele Bossche jeugd aan de burgemeester een fotoalbum met een collectie foto's onder de .itel: „Jeugd in Den Bosch" aan. Tot nu toe zijn in de Noordoostpolder 158 scheepswrakken aangetroffen. Het grote aantal schepen dat in deze nolders is ge vonden en opgegraven vormt een unieke verzameling, die in de gehele wereld grote belangstelling van deskundigen geniet. De opgravingen zijn niet alleen van belang voor de scheepsbouwkundige geschiedenis, maar ook voor de geschiedenis in het alge meen en voor de datering van de verschil lende sinds de latere middeleeuwen afge zette bodemlagen. Met deze dateringen kunnen de beoefenaars van andere takken van wetenschap vaak hun voordeel doen. Gepoogd zal worden een scheepswrak van een zeer bijzonder type te conserveren.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7