Regering wil belastingverlaging op 1 juli 1961 invoeren Ontwerp van de Nederlandse Bank OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT UNO-zege voor Hammarskjoeld HET WEER SCHILDER ZELF MET Perspectief 1961 GUNSTIGE RIJKSBEGROTING VOOR 1961 Kabinet stelde diverse plannen en de financiering ervan voor de komende drie jaar vast TROONREDE IN HET KORT éeë MORRIS '6efore ijou 6uy! jan doornbosch y Enkele vragen Het NEVEDA breiboek is uit! Buitenlandse interventie in Kongo afgewezen Onbestendig Belasting op benzine wordt definitief Schatkist staat er goed voor accordeon- en gitaar-les Koning Boudevvijns bezoek aan Frankrijk uitgesteld W Bolletje/' de echte eierbeschuit In de krant van heden: Compromis afgesprongen in Leopoldstad Amerikaanse strijdkrachten zouden versterkt worden Het woord is aan... 75e JAARGANG No 6 2 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soen da plein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hootdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 215 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t, n. v. Haarlems DagblacL/Opr. HaarL Crt Directiei P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije „De algemene conclusie kan luiden dat de economische situatie gespannen blijft. In sterkere mate nog dan voor I960- zal ten aanzien van de toeneming van de bestedingen voorzichtigheid moeten worden betracht. Een te sterke opvoering van de binnenlandse beste dingen zal niet nalaten haar weerslag te hebben op prijs- en kostenpeil en tenslotte ook op de betalingsbalans en de deviezenreserves. Behoedzaamheid bij de vergroting van uitgaven, zowel in de overheidssfeer als in de particuliere sector, zal een herhaling van de be stedingsbeperking kunnen voorkomen." De minister van Financiën, J. ZIJLSTRA. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De veertiende UNO-Assemblee is geëindigd in een ecla tante overwinning voor het Westen, voor Hammarskjoeld en voor het Afro-Azia- tische blok. Met een overtuigende meer derheid werd de Afro-Aziatische reso lutie aangenomen, die voortzetting mo gelijk maakt van de UNO-politiek, die tot dusverre in Kongo is gevolgd. Boven dien is gevolg gegeven aan het verzoek van de secretaris-generaal om een groot fonds op te zetten als steun voor Kongo en wat zeer belangrijk is: er is uitdrukke lijk bepaald, dat geen staat, zolang de JNO militaire steun aan Kongo verlenen, unilateraal soldaten en wapens naar Kongo mag zenden. De Franse afgevaardigde zei. dat zijn delegatie zich zou onthouden, met het oog op de passage die impliceerde, dat een commissie van goede diensten moet wor den ingesteld. Bovendien meende de Fran se afgevaardigde, aldus AFP, dat de in stelling van een speciaal UNO-fonds voor Kongo de pas onafhankelijke landen ertoe zou kunnen brengen bij voorbaat te reke nen op buitenlandse financiële steun. De Zuidafrikaanse afgevaardigde ver klaarde de onthouding van zijn land door te zeggen, dat zijn delegatie zich af vraagt of het wel een zaak is van de UNO wat voor staat er in Kongo ontstaat. De Assemblee hief de vergadering op zonder het Amerikaanse voorstel, op de spoedvergadering nieuwe staten toe te la ten, in behandeling genomen te hebben. MOSKOU (AFP) Het Russische pers bureau „Tass" acht het vooral te laken dat Hammarskjoeld het recht wordt toe gekend de „zogenaamde militaire UNO- hulp" aan Kongo naar zijn inzicht aan te wenden. Slechts de vertegenwoordigers van de socialistische landen hebben con sequent de belangen van het Kongolese volk verdedigd en zij alleen hebben geëist, dat het militaire ingrijpen in Kongo door NAVO-leden onverwijld wordt beëindigd,' aldus Tass. (Vervolg op pagina 7) Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEMS-TJALLEHA PRODUKT Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige, aan de kust krachtige tot harde wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van onze parlementaire redacteur) Belastingverlaging is het voornaamste punt op de rijksbegroting voor 1961, die vandaag bij de Tweede Kamer is ingediend, gelijktijdig met voorstellen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Die verlaging kost de schatkist over een jaar gerekend 475 miljoen gulden. De regering is echter van plan de verlaging pas 1 juli 1961 te doen ingaan, op voorwaarde dat de conjunctuur de maatregel dan toelaat. In 1961 geeft het rijk dan 195 miljoen gulden aan be lastinggeld prijs. Ook de vennootschapsbelasting zal worden verlaagd van 44 tot 47 percent tot 40 tot 43 percent (herstel van het tarief van twee jaar geleden). Over de datum van ingang zal echter pas in de loop van 1961 worden beslist. De verlaging zal de schatkist 115 miljoen per jaar kosten. De omzetbelasting op sigaretten wordt met ingang van 1 januari verlaagd van 7 tot 5 percent. Dit zal echter niet leiden tot een verlaging van de prijzen. De maatregel (die de belasting vermindert met 15 miljoen per jaar) wordt getroffen om ruimte te scheppen voor een verbetering van de winstmogelijkheden van de detailhandel, die het thans niet breed heeft. Sigaren blijven vrijgesteld van omzetbelasting. de urr&gffi van pgGfcHgiE: cyggr >\tw.-begrotng De omzetbelasting op personenauto's, motorrijwielen <»n banden wordt 1 januari 1901 verlaagd van 20 tot 18 percent. Dat kost de schatkist 12 miljoen per jaar. De vermogensbelasting wordt met ingang van 1 januari 1962 verlaagd van 6 per dui zend tot 5 per duizend (herstel van het oude tarief) waardoor het rijk per jaar 30 miljoen minder belasting ontvangt. Volgens de voorstellen van de regering zullen echter de thans geldende tijdelijke belastingverhogingen op benzine, diesel auto's en een aantal weelde-artikelen blijvend worden gemaakt. De omzetbe lasting op boter zal zo spoedig mogelijk worden afgeschaft. Voor de indijking van de Lauwerszee vraagt het kabinet voorlopig drie miljoen gulden. Over een nieuwe univeristeit of technische hogeschool vermeldt de be groting voor 1961 nog niets. Totaal komen de voorgestelde belas tingverlagingen neei op een bedrag van 647 miljoen. Daar staat tegenover een be perking van de investeringsaftrek van tweemaal 8 percent tot tweemaal 5 per cent (reeds ingegaan), hetgeen het rijk een voordeel oplevert van 150 miljoen gulden per jaar. De schatkist brengt dus een offer van 497 miljoen of afgerond 500 miljoen per jaar. Voor 1961 bedraagt de belastingverlaging 215 miljoen, indien de verlaging van de inkomsten- en loon belasting 1 juli 1961 ingaat. De voorstellen tot belastingverlaging duiden er reeds op dat de financiële posi tie van het rijk gunstig is. Volgens de raming zullen in 1961 de uitgaven (9662 miljoen) de inkomsten (9468) overtreffen met 194 miljoen, waarbij dan rekening is gehouden met 'n verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 juli. Het tekort van 194 miljoen zal in verband met nu reeds te verwachten uitgaven nog toe nemen tot ongeveer 539 miljoen. Het kas tekort (doordat belastingen later binnen komen) zal ongeveer 750 miljoen bedra gen. Voor de financiering van dit tekort zal het rijk, zoals normaal altijd gebeurt 500 miljoen onderhands kunnen lenen van pensioenfondsen, zodat op de open kapi taalmarkt nog slechts 250 miljoen moet worden geleend. Daartegenover staat dan de tegenwaarde van te bouwen bruggen, huizen, wegen enz. enz. Daarvoor zijn leningen dus verantwoord. De financiële positie van het rijk is gezond. De gewone dienst van dagelijkse uitga ven en inkomsten vertoont een overschot van 1293 miljoen. De inkomsten bedragen 9058 miljoen, de uitgaven belopen 7765 mil joen. met inbegrip van 297 miljoen voor steun aan de landbouw. De buitengewone dienst voor de finan ciering van hoofdzakelijk -verken van duurzame aard, vermeldt een tekort (zoaxs gewoonlijk) van 1487 miljooen De uitgaven worden geraamd op 1897 miljoen, de in komsten op 410 miljoen. Berekend is dat in de periode 1961—1962 het rijk over ongeveer 1000 miljoen gulden meer zal kunnen beschikken door de stij ging van het nationale inkomen en dien tengevolge een hogere opbrengst van de belastingen. Daarvan wordt zen groot deel gebruikt voor de belastingverlaging en tenminste 100 miljoen voor uitbreiding van 't gemeentelijk belastinggebied. Bij eikair is dat 600 miljoen gulden. De defensie-ui* gaven zijn verhoogd met 200 miljoen. De burgerlijke uitgaven zouden dan in 1962 »n 1963 nog met gemiddeld 200 miljoen per iaar kunnen toenemen. Daarover wordt nog overleg gepleegd. Daarbij gaat het niet zozeer om de con crete plannen die in uitvoering zullen wor den genomen, aldus verklaart minister Zijlstra in zijn Miljoenennota oij de rijks begroting, dan wel om de oedragen die voor beoaalde overheidstaken ter beschik king zullen komen. Binnen deze bedragen zullen de betrokken ministers hun plan nen dan nader kunnen concretiseren, het geen zijn neerslag zal vinden in de begro tingen voor 1962 en 1963. Naast een klein aantal zeer grote taken zoals onderwijs, verkeer en waterstaat 'Deltaplan. Zuiderzeewerken) en defensie, staat een groot aantal groepen van uitga ven die gezamenlijk een aanzienlijk bedrag vergen. Men denke aan de stijging van de salarislast. De regering heeft er naar ge streefd. ter bevordering van een evenwich tig beleid zich bij de opstelling van de be groting voor 1961 mede te beraden over de grote liinen van het beleid voor 1962 en 1963. Thans reeds worden beslissingen over totaalcijfers voor een komend jaar genomen voordat aan de gedetailleerde op zet van de begroting wordt begonnen. Wanneer alle plannen in een zo snel mo gelijk tempo zouden worden uitgevoerd, zou waardevermindering van de gulden (inflatie) het onvermijdelijk gevolg zijn. Daarom heeft het kabinet bij .iet opstellen van de rijksbegroting voor '.961 bepaald in welke volgorde allerlei plannen moeten worden uitgevoerd. Deze betreffen de ver laging van de belastingen, de defensie-uit gaven. de cultuurtechnische werken, ie bijdragen aan Nieuw-Guinea. de investe ringen ten behoeve van het noger onder wijs en en kele uitgaven op het gebied van het regionale ontwikkelingsbeleid. cijfers in miljoen gld. I l^erhiriboiw,*w^fw:ss»rii S O. M Het defensieplafond is voor de periode 19611963 gesteld op 1850 miljoen gulden per jaar, verhoogd met de gevolgen van de salaris- en pensioenmaatregelen 1960, voor 1961 geraamd op ongeveer 63 miljoen. Rekening houdende met de nog komende aanvullende verhoging voor J960 als ge volg van de salaris- en pensioenverhogen- de maatregelen in dit jaar betekent het nieuwe plafond een verhoging van onge veer 200 miljoen gulden. De militaire kasuitgaven worden voor do periode 1961—1963 beperkt tot 5500 mil joen, verhoogd met het boven het basis plafond toe te stane bedrag voor salaris- en pensioenmaatregelen na i959 ten be drage van ongeveer 63 miljoen per jaar Voor 1961 wordt rekening gehouden met 1788 miljoen (voor 1960 1710 nitioen), voor 1962 en 1963 wordt dit 1913 en 1988 miljoen Voor cultuurtechnische werken zal in de periode 19611963 per jaar onveranderd 118 miljoen beschikbaar worden gesteld. De bijdrage aan de geldrmddelen van Nieuw-Guinea is voor die periode vast gesteld op 94, 104, en 114 miljoen per jaar 'geringe verhoging). De investeringen voor het hoger onderwijs zijn vastgesteld op 135, 150 en 150 miljoen (eveneens een be trekkelijk kleine verhoging). Voor uitgaven op het gebied van het regionale ontwikke lingsbeleid is gerekend op 63. 68 en 73 mil joen (ook iets meer). Koningin Juliana- heeft vanmiddag bü de opening van de zitting der Staten-Generaal de Troonrede uitgesproken. Enkele belang rijke punten daaruit ztfn: Verdere en versnelde uitvoering van het E.E.G.-verdrag. Gemeenschappelijke Europese land bouwpolitiek en tijdige wezenlijke ver ruiming van agrarische exportmoge lijkheden. Bevordering van de eenheid van vrij Europa, ook in politiek opzicht. C Grotere financiële bijdrage voor de At lantische defensie. Verdere economische ontwikkeling vam Suriname en de Nederlandse Antillen Verder overleg over verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht voor Nieuw-Guinea. Waakzaamheid voor het behoud van de bereikte welvaartsverbeteringen. Ver mindering van investeringsfacilitelten en beperking van het kopen op afbe taling. Streven tot het doen achterblijven van de overheidsuitgaven bij de structurele toeneming van het nationale inkomen Verlaging van de inkomsten- en loon belasting met ingang van 1 juli 1961 Vernieuwing van de structuur van In komsten..winst- en vermogensbelasting Verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied. Hoge prioriteit voor woningbouw. Voortzetting nieuwe premie- en subsi dieregeling. Subsidiëring kerkenbouw. Verdere verbetering van het onderwijs en ontwikkeling van het wetenschap pelijk onderzoek. (Voor de volledige Troonrede zie men pagina 3). Advertentie BARTÊUORISSTR" HAARLEM TEL 13439 UtatSTtAA! (811 KONING SmiN) AMSTERDAM Tfl ï?»»6 WOLLEN TWEEDJASSEN Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord BRUSSEL (ANP/UPI) Met 't cog op t aanstaande huwelijk van Koning Boude- wijn is het officiële bezoek, dat de Bel gische vorst in oktober aan Frankrijk zou brengen, tot het komende voorjaar uitge steld. Advertentie Dit is het voorlopig ontwerp voor het nieuwe gebouw van de Nederlandse Bank, gemaakt door professor M. F. Duintjer. Het gebouw waarvoor men denkt dat de eerste werkzaamheden in 1962 zullen beginnen, ts geprojecteerd op het Frederiksplein te Amsterdam. Op die plaats stond tot 1929 het Paleis voor Volksvlijt. pog Weerrapporten 1, 2 Onder Ons4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kunst 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Uit het binnenland 6, 9 Buitenlands nieuws 6, 7 Op de Praatstoel7 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's LEOPOLDSTAD (Reuter) De onder handelingen tussen president Kasavoeboe en premier Loemoemba om tot een schik king te komen zijn vandaag op niets uit gelopen. Uit kringen die nauwe betrekkin gen onderhouden met Kasavoeboe is ver nomen, dat Loemoemba een compromis aanbod van Kasavoeboe heeft verworpen volgens hetwelk Loemoemba vice-premier wordt in een volkomen nieuw kabinet, dat hoofdzakelijk door de president is be noemd. Loemoemba en een delegatie van vijf aanhangers hebben Amerikaanse visa aan gevraagd en zouden van plan zijn van daag naar New York te vertrekken. WASHINGTON (DPA) In kringen van bet Amerikaanse ministerie van Defensie is vernomen dat de Verenigde Staten zeer ernstig overwegen hun strijdkrachten bin nenkort te versterken. Ambtenaren van het ministerie wilden niet zeggen met hoe veel man de strijdkrachten zouden moeten worden uitgebreid. De uitbreiding zou betrekking moeten hebben op het leger, de luchtmacht en de marine. Op 31 juli telde het leger 876.559, de luchtmacht 812.918 en de marine 618.290 man. Bovendien waren er op di- datum nog 172.821 mari- Stanislaw Jerzy Lec: Meestal vindt men de uitgang van de problematiek op dezelfde plaats als de ingang. De Troonrede, die Hare Majesteit de Koningin vandaag heeft uitgesproken, is om verschiller.de redenen een aantrekke lijker stuk dan die van verleden Jaar. Niet alleen door de vorm waarin de rede is gegoten (taal en stijl zijn ditmaal aanzien lijk beter verzorgd), maar ook door de structuur en wat natuurlijk het belang rijkst is bovenal door de inhoud, ook al is deze laatste niet in elk opzicht even bevredigend. Wat die structuur betreft, mag gezegd worden dat het Nederlandse volk deze keer nu eens een werkelijk „hecht door timmerd" document voorgezet heeft ge kregen. Vooral als men de rede van van daag vergelijkt met de vroeger gebruike lijke vormloze collecties van los aan elkaaT hangende passages (elk „individueel" bij gedragen door één der ministeries), kan men zich erover verheugen dat de jongste Troonrede niet alleen een opmerkelijke samenhang maar zelfs een duidelijke alge mene lijn vertoont. Die lijn gaat uit van de internationale situatie, leidt dan via de Europese eenwording, het Koninkrijk en Nederlands Nieuw-Guinea logisch naar de verschillende binnenlandse vraagstukken, om daarna te eindigen met een soort van „coda" gewijd aan de toekomst van onze samenleving. Dit is een opzet, die een koninklijke rede waardig is. Dit alles neemt niet weg, dat de inhoud op enkele belangrijke punten toch wel vragen doet rijzen. In de eerste plaats valt het op dat de regering volledige steun be looft aan „voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in politiek opzicht, bevorderen". Dit kan moeilijk op de jongste voorstel len van president De Gaulle slaan, want diens visie van een Westeuropees bond genootschap onder Franse leiding, los van Engeland en koel tegenover Amerika, kan toch nauwelijks bevorderlijk voor die een heid worden geacht Bovendien is deze passage ingeklemd tussen een belofte van medewerking aan versnelde uitvoering van het Euromarkt-verdrag en een vriende lijke opmerking over de hervorming van de O.E.E.S., en dat zijn allebei dingen die slecht passen in De Gaulle's plannen. Ook op de mogelijkheid van verzoening tussen de Zes en de Zeven kan hier niet worden gedoeld, want déórbij gaat het niet om de eenheid van Europa „in politiek opzicht" Maar welke voorstellen heeft de regering dan wél op het oog? Dat de NAVO opnieuw wordt geprezen als een onmisbare waarborg voor de be scherming van „de essentiële waarden van de Westerse wereld", zal niemand hebben verbaasd. Maar wel zal menigeen ervan zijn geschrokken, te vernemen dat er voor ons aandeel in de defensie al weer! „grotere financiële bijdragen dan voor heen" zullen worden gevraagd. De laatste jaren is al herhaaldelijk gebleken dat onze natie in militair opzicht boven haar stand leefde, omdat de defensie zoveel geld op slokte dat er niet genoeg overbleef voor zeer noodzakelijke voorzieningen van an dere. vooral sociale en culturele aard. Weliswaar is er. dankzij de gestegen welvaart, geleidelijk wat meer geld be schikbaar gekomen voor voorzieningen op die gebieden, waardoor het beeld althans statistisch er nu wat minder afschrik wekkend uitziet; maar dat neemt niet weg dat een defensielast, die binnenkort om streeks twee miljard gulden per jaar wordt, een verstikkende invloed dreigt te hebben Juist op die „essentiële waarden van de Westerse wereld" die wij ermee willen be schermen. Zulk een verstoring van het natuurlijke evenwicht tussen de instand houding van bedoelde waarden en de kos ten van hun bescherming zou betekenen dat men het kind niet mèt, maar ter- wille van het badwater zou wegwer pen hetgeen voor onze hele samen leving noodlottige gevolgen kan hebben. (Vervolg op pagina 3) Advertentie meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1