Ko yttos Franse regering wil alle stokoude auto's opkopen /y De Schaduw speelt verstoppertje fWFl PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED Kweekschool snelcursussen voor Duitse huisvrouwen DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Emigrant verschanste zich met geweer in schoolgebouw Adenauer „kiest" eigen televisieraad Ambitieus plan met drieledig doel ^Hoe is het ontstaan A WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Opschudding in Melbourne I De minister zelf De radio geeft donderdag 7 elevisieprogramma Kerkelijk Nieuws Huiselijke kring zonder kennis van zaken Heinz Rühmann aan het Burgtheater Onderwijzeres in een half jaar ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker Bewoners van Rangoon zagen wonderlijke verschijning ZEER. OUDE GENEVER Dit woord: INDOLENT K J ff 2£r 41. Verbitterd raapte Palmer de stuiver tjes op, die Joris uit de zak had geschud. „Wat een misselijke grap," bromde hij, „Bah! Nu kan ik alles weer gaan natel len!" Ook Panda vond het nogal flauw van Joris. „Het was helemaal niet leuk van je," zei hij, „je weet, dat meneer Palmer het naar vindt, als iemand met zijn geld strooit. Waarom moet je hem dan zo pla gen?" „Ik deed het niet om hem te pla gen," antwoordde Joris, „doch om hem even bezig te houden, terwijl wij onder vier ogen een gesprekje hebben. Kom mee naar de volgende wagon." „Wat raar!" zei Panda, „is het dan zo geheim, wat je me zeggen wilt?" „Zeer geheim," beaam de Joris, „ik moet zorgen, dat hij er geen woord van kan opvangen." Dit zeggend, liet hij zich snel tussen de treinstellen zakken enontkoppelde de wagon waarop Palmer zich bevond. „Hela!" riep Panda, „wat doe je nou?!" MELBOURNE (UPI) Een jonge Neder landse emigrant, de 19-jarige Hendrinus Greven, die onlangs uit Amsterdam te Melbourne is aangekomen, heeft de politie drie uur lang met een geweer op een af stand weten te houden terwijl hij zich in een middelbare school gebarricadeerd had. Tenslotte wist zijn 15-jarige vriendin, Daghija Strazdin, hem over te halen, zich over te geven. Hij werd gearresteerd we gens illegaal bezit van vuurwapens. Greven vertelde de politie, dat hij zich in de school had opgesloten omdat de moe der van Daghija weigerde, haar toestem ming te geven tot hun huwelijk. Meer dan 3000 mensen, waaronder de 1100 leerlingen van de school hebben het incident gadegeslagen. Dat het televisiemedium bij de overheid een streepje voor heeft, bleek dinsdag avond. Minister Zijlstra zelf kwam een toelichting geven op de miljoenennota. Van deze minister kan men exacte gegevens verwachten en een glasheldere taal. Daar aan ontbrak het dan ook niet. De minis ter liet duidelijk blijken dat de situatie op de kapitaalmarkt van grote invloed zal zijn op de uitvoering der regeringsplan nen waarvan hij vooral die der be lastingverlaging als directe winst voor de werknemers aanmerkte, omdat zij niet in prijsstijgingen resulteren. In dat verband onderstreepte minister Zijlstra de beteke nis van het feit, dat de regering bij haar plannen ook de jaren '62 en '63 betrekt. De hoofdfilm „The woman in question" in het gebruikelijke filmprogramma van de dinsdagavond was nu eens een van de Engelse filmwerken uit het verleden, waar mee onze Britse vrienden eer hebben in gelegd. Een veelzijdige benadering van een en dezelfde figuur, zoals deze werd gezien door wie met haar te maken kre gen. Boeiend en ook spannend. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst, lezing voor de vrouw. 11.15 Piano recital. 11.45 Vöordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Btursber .14.00 Pianoduo. 14.30 Logboek 1929. 15.15 Kamermuz. 15.45 Voor de vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Voordr. 16.45 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Promenade-ork. en radiokoor. 18.00 Nieuws. UI.15 Orgel en zang. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Filharm.ork. en solist. 21.10 Paul en Ina van Vlaanderen incognito, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.- ber. 22.45 Gram. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorspel. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Rep. van de bondsdag van de Bond van Ned. Herv. Vrouwenverenigingen. 14.45 Gram. 15.00 Orkest- muz. 15.30 Vocaal ens. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Jazz muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaalperspectief, rep. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Zangrecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Metropole-ork. 20.50 Aziatisch mo zaïek, lezing. 21.05 Samenzang. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgel concert. 23.20 Gram. 23.30 Jazzmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Festival van Vlaanderen: Kamermuz. 14.00 Gram. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Litterair progr. 20.00 Hoorspel. 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Hedendaagse muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30- 17.40 Intern, jeugdjoum. 20.000 Journaal en weer- overz. AVRO: 20.20 Filmpro. 20.50 Act. progr. 21.00 Spirituals en songs. 21.20 Muzikaal progr. 21.5022.20 Vliegwereld. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmbespr. 20.40 Film. 21.00 Hier ben ik thuis, TV- spei. 22.10 Dagsluiting. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Catharines (Ontario, Canada) A. O. Zijlstra te Wilnis; te Amers foort (vac. dr. A. A. Koolhaas) J. J. van der Krift te Ermelo. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Genemuiden J. Wieman te Oudewater. Bedankt voor Sint Johannesga (toez.) G. J. Tijsseling te Suawoude. Geref. Kerken Aangenomen naar Tzum I. Vergeer, kand. te Woerden, die bedankte voor An- del, Exmorra-Allingawier, 's-Gravenmoer en voor Wissenkerke. Beroepen te Baarland en te Paesens en Moddergat C. H. Koetsier, kand. te Am sterdam. Bedankt voor Berkel-Rodenrijs A. Qor- poraal te Edam. Beroepen te Ede (4de pred.pl.) H. Tien te Nijkerk. Beroepen te Eernewoude S. de Jong, kand. te Amsterdam; te 's-Graven- zande (vac. L. J. Boeijinga) J. van der Klaauw te Krabbendijke; te Muiden J. Koen te Zijldijk (Gron.). Geref. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (Michigan) J. van Haaren te Kampen. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bondskanselier Adenauer keerde gisteren fris en vrolijk uit zijn Noord-Italiaanse vakantieoord te Bonn terug, waar hij, alsof hij een wereld reis achter de rug had, door niet minder dan yijf ministers op het vliegveld werd ontvangen. De 84-jarige kanselier noemde de wereldtoestand bijzonder ernstig. Ove rigens zullen zijn eerste werkzaamheden zuiver binnenlandse aangelegenheden be treffen. Vandaag staat op zijn program ma de „verkiezing" van de leden van de raad van beheer van de door de regering beheerste maatschappij Deutschland Fern- seh G.M.B.H., welke met ingang van 1 ja nuari het tweede televisie-programma zal beheren. Tot ieders verbazing heeft de kanselier deze raad op nogal huiselijke manier sa mengesteld. Er hebben namelijk mannen en vrouwen zitting in, die van televisie problemen niet veel verstand kunnen heb ben. Het zijn onder meer Adenauers lijf arts professor Martini, zijn Rhöndorfse buurvrouw mevrouw Schlüter, de onbeken de huisvrouw mevrouw Nolde en enke le min of meer bekende C.D.U.-leden. Al les wijst er op dat de kanselier enkele vrienden en kennissen in de gezellige kring heeft verenigd, waarbij in het geheel niet gelet is op publicistische kwaliteiten. Adenauer zal deze raad, die de leiding van de belangrijke maatschappij moet be noemen, vandaag officieel „kiezen", maar daar hij de enige vennoot is van de Deutschland Fernseh firma komt het kie zen neer op benoemen. Alles duidt er op dat Adenauer de raad van beheer zwak heeft willen houden, teneinde de regerings invloed op het tweede programma maar zo groot mogelijk te houden, hetgeen met het oog op de aanstaande verkiezingscam pagne zeker van groot belang is. (Van onze correspondent) WENEN Na langdurige onderhande lingen is de directie van het Burgtheater te Wenen er in geslaagd de bekende acteur en filmster Heinz Rühmann te engageren. Nog in de lóóp van het huidige wintersei zoen zal hij de hoofdrol spelen in het blij spel „Mijn vriend Harvey". Tevens zal hij als Willy Loman optreden in „De dood van de handelsreiziger" van Arthur Miller. In het komende jaar speelt hij :'n Wenen de rol waardoor hij internationaal beroemd is geworden, namelijk in de „Hauptmann von Köpenick", terwijl hij tevens als de nar zal optreden in „Koning Lear". (Van onze correspondent in Bonn) Ook de Bondsrepubliek kampt met een enorm tekort aan onderwijzend, personeel, ondanks het feit dat de salarissen van de leerkrachten, vergeleken met Nederland, zeer goed te noemen zijn In de deelstaat Neder-Saksen wil men in april 1961 een negende schooljaar invoeren en om in de behoefte aan leerkrachten te voorzien heeft men met succes +- een oproep tot huisvrouwen gericht om een stoomcur sus voor onderwijzeres te volgen. Voor de opleiding komen in aanmerking huisvrouwen die tenminste 32 jaar zijn, een middelbare school hebben bezocht en bereid zijn, les te gaan geven in de derde klassen der lagere scholen. In Neder-Sak- sen heeft men een manco van 1900 school lokalen en van 2000 onderwijzers. Men stelde reeds vele gepensioneerde onderwij zers aan en deed gehuwde ex-onderwij zeressen aanlokkelijke aanbiedingen. Twaalfhonderd kandidaten En nu is dan de huisvrouw aan de beurt. Men heeft er 400 nodig voor een cursus die op 1 november a.s. begint. Zij krijgen bij hun aanstelling niet de volledige ambtena- renstatus, maar een „los-vast" dienstver band voor vijf jaar. Tot ieders grote ver bazing kwam er een ware stormloop van huisvrouwen op de oproep van het minis terie voor cultuur te Hannover. Ruim 1200 huisvrouwen meenden, dat zij nog wat vrije tijd over hadden om vijf jaar lang staat en gemeenschap te dienen, in hoofd zaak gaat het hier om vrouwen tussen 40 en 48 jaar oud (de jaargangen 1912-1918), die meestal geen kleine kinderen meer over de vloer hebben. Anderen hebben studerende kinderen, die meer geld kosten dan de heer des huizes alleen kan op-, brengen. Verveling ontlopen Een welgesteld advocaat te Hannover kwam bij het ministerie persoonlijk zijn vrouw aanmelden. Hij zei: „Wij hebben drie kinderen, van wie er twee afgestu deerd zijn en nummer drie in april gaat studeren. Mijn vrouw blijft alleen achter in een modern ingericht, groot huis, waar in ze echt niet iets kan creëren. Zij wil op haar leeftijd (45) er iets bij doen". En zo zullen deze 45-jarige huisvrouw in goeden doen straks in een schoolbank de beginse len der paedagogie worden bijgebracht, op dat ze straks de dreigende verveling kan ontlopen. Er waren ook echtgenoten van bankdirecteuren, ambtenaren, arbeiders; vrouwen met een einddiploma gymnasium, met een soort ulo-diploma, met een paar jaar universitaire studie. In november be gint hun opleiding; in april 1961 staan ze voor de klas: 30 uur per week voor een bruto salaris van circa 700 mark per maand. De onderwijzersbonden hebben echter geprotesteerd. Zij spreken, naar analogie van Hitlers oude-mannetjes-troepen van 1945, van de „Paedagogische Volkssturm" „Zij vrezen „een verwatering" van de pas enkele jaren in Duitsland bestaande aca demische opleiding van onderwijzers. Advertentie All// 6 i 1 1 'A :vA|Ippn pan fannsnc 1 rAini/ii 1 l\ü 4 cell idiiudiis nnAH LAIap I>%n reinigt uw 1 anaen Deter aan SUPERWHI R«94 TE TANDPASTA (Van onze correspondent in Parijs) Van de kleine zeven miljoen „luxe auto's" die zich, vooral des zondags en tijdens de vakanties, over de Franse we gen bewegen, verdient ongeveer de helft beslist niet de kwalificatie „luxe". Vol gens de gegevens van de verkeerspolitie mogen ruim drie miljoen onder de rubriek „tacots" (hobbelwagens) geranschïkt wor den, voertuigen die dateren uit prehisto rische tijdperken van het automobilisme, doch waaraan, speciaal op het platteland, vele huisvaders hun gezinnen toch nog toe vertrouwen om er zo eens in de week en des zomers met vakantie een toertje in te maken. En het zijn in het bijzonder deze hobbelwagens die thans in hun hoge ouderdom worden bedreigd door een plan dat de regering wordt toegeschreven. Een plan om voorlopig eerst een miljoen ta cots van hun eigenaars op te kopen tegen prijzen die de tweehonderd en vijftig gul den zeker niet zullen overtreffen ter ver hoging van de verkeersveiligheid en ter sanering van de automarkt. Onder de maandagochtendrubrieken der Franse kranten waarin de verkeersslacht offers van het voorbije weekeinde worden opgesomd, plegen de berijders van „ta cots" zich in de eerste gelederen te be vinden, en het is dus niet ongemotiveerd dat de regering zich nu eens met deze ca tegorie weggebruikers inlaat. Deze wrak ken vormen ook als ze nog een beetje rij den een permanente bron van stagnatie op de toch al smalle Franse wegen en hun verwijdering zou daarom ook een doelma tiger en vlotter gebruik van het verkeers- net dienen. Maar wat is een „tacot?" De gangbare definitie heeft betrekking op een auto waarvan het ontwerp zo'n twintig ja ren oud is, al mag ze dan soms ook wat later de fabriek hebben verlaten. Karak teristiek is vooral dat de meer recente verworvenheden der techniek, als behoor lijke remmen aan die tacots stelselmatig ontbreken. De regering zou die antieke en gevaarlijke voertuigen, gelijk in Engeland en Nederland natuurlijk ook simpelweg kunnen verbieden, zich nog op de open bare weg te begeven. Maar ten eerste wenst men klaarblijkelijk zo'n drie en een half miljoen Fransen niet te treffen in hun bescheiden luxe en ten tweede heeft de regering er geen belang bij, dat deze gre tige consumenten van de benzine, waarin een lieve duit belastinginkomsten (75 per cent) verwerkt zit, verdwijnen om alleen '•C' K V 133134. Nu was de vreemde boot het vlot genaderd. De roeiers hielden hun riemen stil en het bootje lag langs het vlot. Het mannetje, dat op de voorkant van het bootje stond, begroette ons drietal vriendelijk. Hallo! zei Koen. Wie zijn jullie? Wij zijn de Poetels! zei het mannetje. We wonen daarginds in het bos. En wie zijn jullie? Dit is Pobbel, dat is Linnie en ik ben Koen! stelde Koen voor. Wat leuk, dat we jullie zien, zei het mannetje. Ik heet Kipang! 5) Hij liet de inspecteur aan zijn lot over en volgde het meisje, dat op de gang op hem wachtte. Ze huilde niet meer en had zelfs de mond met haar lippenstift bewerkt om de opgelopen schade ongedaan te maken. Om die mond lag inmiddels een glimlach. „Goed zo," zei Lane waarderend. Hij nam haar vaderlijk bij de arm en zij gingen de trap af. Een verdieping lager bleef hij staan, alsof hij schrok. Hij keek haar ontsteld aan en zei: „Maar wij kunnen eigenlijk niet samen gaan theedrinken." De blik van teleurstelling die hij in de ogen van het meisje betrapte deed hem veel genoegen. „Waarom niet?" „Wij kennen elkaar immers in het geheel niet." Hij zag een agent naar boven komen en hij klampte de man aan. „Wilt u mij een dienst bewijzen? Deze jongedame kent mij niet. Wilt u mij aan haar voorstellen? Zegt u maar: Terence Lane, en hoe maakt u het?" Hij lachte en wachtte met spottende blik af, wat er zou gebeuren. De agent wist niet, wat hij eraan had, maar hij deed letterlijk wat Terence hem verzocht had. Het meisje speelde voortreffelijk mee. „Wilt u meneer Lane zeggen, dat ik Jane Glad stone ben en dat het mij genoegen doet kennis met hem te maken?" Bij het horen van de naam Gladstone onderdrukte de agent haastig een opkomende kwade bui en liep door naar boven. Achter zich hoorde hij Lane schateren van liet lachen. Jane had zich reeds geheel door haar nieuwe kennis laten inpalmen. Zij liet zich inmiddels zonder een spoor van weerstand meenemen en leek zelfs wel enig genoe gen aan de situatie te beleven. Terence nam haar mee naar zijn wagen. „Hè!", zei hij met een hartgrondige zucht. „Aan de formaliteiten is voldaan. Nu kunnen we gaan theedrin ken." Zij kozen een gelegenheid in Jermyn Street. Toen zij er binnenkwamen werden zij opgevangen door de wan trouwende blikken van twee vrouwen op leeftijd, die ogenblikkelijk een boeiend gesprek staakten. Met half dichtgeknepen ogen volgden zij elke beweging van de niet onknappe man, in het gezelschap van een opvallend mooi meisje. Lane bestelde thee en een schaal petit-fours. Hij lachte eens tegen Jane en bood haar een sigaret aan. „Zeg eens, meneer Lane", zie Jane, nadat zij voor de sigaret had bedankt, „bent u altijd zo?" „Wat is dat nu?" zei hij. Hij probeerde boos te kijken. „Heeft die lomperd van een agent verzuimd mijn voornaam te noemen? Wat een tijd! Terence heet ik." Jane begon te lachten. De serveerster bracht thee en het gebak. „Ik heb nog geen antwoord op mijn vraag, eh.. Terence." Zij schonk thee voor hen beiden in. Nadat zij de pot had neergezet greep hij in een vriendschappelijk gebaar haar hand. „Ik ben het zoveel mogelijk", zei hij in alle ernst. Hij gluurde onopvallend naar de beide bejaarde vrou wen en voegde er gedempt aan toe: „Als je het geluk hebt iets meer van het leven te hebben ontvangen dan die twee daar, is leven een genoegen, nietwaar?" „U bent niet al te vriendelijk." „Dat is waar", zei Lane. Hij schudde het hoofd. „Ze hebben mij eens gezegd, dat een mens boven zijn dertigste het gezicht heeft, dat hij zelf heeft gekozen. Ik bewaar mijn vriendelijkheid dus liever voor ande ren." Hij barstte uit in een luide lach, die de beide vrouwen deed opschrikken. Jane nam een petit-four en nog een tweede. Zij zag er tevreden uit, haar wangen kregen weer kleur. „Waarom kwam je eigenlijk met de politie mee?" vroeg ze opeens. „Ben je inspecteur of zo?" „De hemel beware me, nee!" zei Terence geschokt. „Ik fungeer enkel als het brein van Scotland Yard. Zonder mij zijn ze daar verloren." „Kun je geen drie tellen ernstig zijn?" zei Jane haast smekend. „Dus je ziet een politieman in mij?" vroeg Terence. Zijn stem klonk verontwaardigd. „Nee, je hebt niet dat.eh.ik bedoel, je bent niet. Lane begon te lachen. „Ja, wat bedoel je nu eigenlijk?" „Ik wilde zeggen, dat mensen van de politie niet in pakken als dat van jou lopen," zei Jane. Terence lachte alweer. „Dat moet ik eens aan mijn vriend Drayton vertel len. Hij zal er van opkijken, hij houdt zichzelf voor een goed gekleed man." „Wie is Drayton?" „Die zelfbewuste inspecteur, die bij mij was.." „De man die.." Jane maakte haar zin niet af. Haar gezicht kreeg weer die wanhoopsuitdrukking. Zij dacht aan haar oom. En met afschuw besefte ze, dat zij in het gezelschap van Lane de gewelddadige dood van haar oom totaal vergeten was. Wat was- dit voor een man? „Kijk eens," zei Terence, „er zijn nog twee petit- fours over." Jane glimlachte eens, maar nam er geen meer. „Ik moet eens ernstig met je praten," zei ze. Lane deed zijn ogen dicht en trachtte een ingeto gen gelaatsuitdrukking te bereiken. „Ik luister," zei hij plechtig. „Wees nu toch ernstig, zei ze, opeens kwaad. Lane deed zijn ogen weer open. Een paar tellen ge noot hij van het zuiver ovaal van haar gezicht en toen vroeg hij met zijn eigen stem: „Waar gaat het om, Jane?" „Ik ben bang," bekende zij. „Voor wie? Zeg me zijn naam en.." „Dat is het juist. Die ken ik niet." „Maar hoe kun je dan bang zijn?" „Dat dat kan ik niet zeggen." „Laat eens kijken.. Het komt dus hierop neer, dat je niet weet waarom je bang bent voor je weet niet wie. Klopt dat?" Ze keek hem strak in zijn spottend vertrokken ge zicht en haalde de schouders op. „Ik ben bang voor de Schaduw." Lane keek haar opeens met levendige belangstelling aan. „Voor de Schaduw?" zei hij langzaam. „Ja. Voor die moordenaar, die belachelijke visite kaartjes naast zijn slachtoffers achterlaat." Haar stem klonk bitter en Lane begreep niet waarom. „Wat heeft hij je eigenlijk gedaan?" „Hij heeft zelfmoord gepleegd," zette Lane bedaard haar uitval recht. „Niet waar!" zei Jane heftig. Zij was zich blijkbaar bewust dat zij voor een res taurant veel te luid gesproken had. Zij bleef zwijgen en leek verward. De beide bejaarde vrouwen draaiden de hoofden onopvallend, maar met kennelijke voldoe ning, in hun richting. Zij hoopten op een ruzie. Maar zij werden teleurgesteld. Terence nam de hand van Jane hartelijk in de zijne en Jane lachte tegen hem. „Neem me niet kwalijk," zei ze, „ik ben mijn- zelf beheersing enigszins kwijt." „Knappe vrouwen neem ik nooit iets kwalijk," zei Terence. Jane kreeg een kleur. Zij lichtte toe: „Misschien heeft hij mijn oom niet vermoord, maar hij is wel de oorzaak van zijn dood." Terence beet op zijn onderlip. Het duurde even eer hij vroeg: „Wat weet je eigenlijk van je oom af?" Ze keek hem verbaasd aan. „Ja, eh..hij was mijn oom." „Schitterend. Maar hij zal toch nog wel een neven functie bekleed hebben, naast die van oom van een lief meisje dat Jane heet". Terence Lane was knap in dergelijke complimentjes op een volkomen onverwacht ogenblik. Vrouwen die er aan gewend waren, wachtten er meestal met een zeker genoegen op. Jane werd er voor het eerst aan besloot toen door te gaan met wat zij wilde vertel len. „Hij had met Beursaangelegenheden te maken." „Was hij rijk?" (Wordt vervolgd) maar open plaatsen achter te laten. De regering hoopt dus met een kleine tege moetkoming in het verlies dier „rijdende doodkisten", de aankoop van iets redelij ker motorvoertuigen te stimuleren om zo de binnenlandse markt van nieuwe en ge bruikte auto's die ook al tekenen van amechtigheid vertoont, weer wat op gang te helpen. De schoen wringt intussen nog, indien ge het vreemde beeld wilt laten passeren, ter hoogte van de portefeuille. Een som metje van een kwart miljard gulden zou met de uitvoering van het project zijn ge moeid. De Franse autoindustrie die uiter aard sterk geporteerd is voor het plan dat aan de minister voor de nijverheid Jean- neney ontsproten is, heeft de bron al aan gewezen waaruit die nodige gelden ge makkelijk en terstond geput zouden kun nen worden. Door het verhoogde benzine verbruik zullen er dit jaar vijf en dertig miljard extra (lichte) franken in de staats kas vloeien en waarom dit geld dus niet in een speciale anti-hobbelwagen-kas ge stort? De minister van financiën die zich minder kopzorgen hoeft te maken over de vraag hoe zijn belastinggelden te beste den dan wel hoe ze binnen te krijgen, heeft zijn fiat voor dat voorstel nog niet gegeven, en in ieder geval zal ook van de autoindustrie en de verzekeringsmaat- schappijen wier belangen in dit verband een nadere omschi-ijving behoeven, een materiële bijdrage worden verlangd, al vorens enige daad bij deze revolutionaire woorden gevoegd zou kunnen worden. RANGOON (UPI) Duizenden boed dhisten, onder wie een UPI-correspondent Oe Ba Than, stonden dinsdagavond laat voor een van de weinige christelijke ker ken in Rangoon en zagen er een verschij ning, die de maagd Maria leek te zijn. „Wij waren er tegen de schemering heen gegaan en wachtten in het donker, teza men met tientallen prostestanten en rooms katholieken buiten de kerk van de H. Joan nes," aldus Oe Ba Than. „Getuigen hadden beweerd dat de ver schijning al drie avonden door hen gezien was, maar het merendeel van de wach tende menigte was cynisch gestemd. „Terwijl wij in het schemerdonker wachtten, bespraken mannen en vrouwen de kwestie. Sommigen beweerden dat refelcties van de ondei-gaande zon of de opkomende maan de oorzaak waren van het fenomeen. Anderen noemden het geruchten. Slechts weinigen spraken van een verschijning. De kerk staat in de binnenstad van Rangoon, 's Avonds is er een druk verkeer maar tegen middernacht wordt het er rus tiger. Er kwamen steeds meer mensen bij ons staan. Toen, op de top van een van de palmbomen die de gevel van de kerk raken, zagen wij een figuur, die op de maagd Maria leek, tegen de hemel glan zen. De verschijning verdween en ver scheen herhaaldelijk opnieuw en ver scheen tot tegen midernacht toen zij voor goed verdween. Niemand der aanwezigen kon het verschijnsel verklaren," aldus de UPI-correspondent in Rangoon. Advertentie per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink Wynand Fockink - .Anno 1679 Terugval. Het bioscoopbezoek in Fin land is sedert 1955 met meer dan dertig percent verminderd, hoofdzakelijk ten ge volge van de televisie. De regering heeft een wetsvooi-stel ter ondersteuning van de filmbi-anche ingediend. Het is een misvatting te menen dat het woord indolent iets te maken heeft met indo of indisch. Dat dit misver stand kon ontstaan, is veroorzaakt door de opvatting der Westerlingen dat de mentaliteit der Oosterlingen geken- merkt wordt door een zekere traagheid en onverschilligheid. In werkelijkheid komt het wooi-d in dolent uit de medische sfeer. Het be tekent: pijnloos, ongevoelig voor pijn en is in het Nederlands overgeno men uit het Frans, maar als bij zovele medische termen ligt de ooi-sprong in het latijn. Het voorvoegsel i n- geeft een ontkenning aan; doleo betekent: ik lijd pijn. De betekenis traag, lui is van later tijd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13