Italië betreurt 46 doden MOBOETOE VORMT DERDE „REGERING" IN KONGO Parlementair seizoen geopend in Straatsburg NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Van dag tot dag UNCLfestival College van hoge commissarissen in regeringsgebouw te Leopoldstad sfimc Communistisch partijblad in Indonesië verboden Dertien lijken geborgen uit vlakte van modder langs de Via Aurelia Tweederde van Londense haven ligt stil Veertien negers in Zuid- Afrika terechtgesteld In Sachsenhausen werden 10.000 Russen vermoord f <~Praatótoel j ENGEL WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 3 Is Uw viervoeter welkom? VOORNAAM EN AANGENAAM Voormalige SS-ers wilden in Katanga gaan vechten Gevolgen van staking Uitstel van executie voor blanke en neger De demagogische bokkesprongen, die de Russische premier Nikita Kroesjtsjev en de Cubaanse dictator Fidel Castro heb ben uitgevoerd in New York, hebben niet kunnen verbergen dat reeds vóór de of ficiële opening van de vijftiende Alge mene Vergadering der UNO de neder laag van de Russische diplomatie in de Kongolese kwestie kwam vast te staan. Het op grof effect berekende bezoek van de twee „dikke" vrinden Kroesjtsjev en Castro aan de negerwijk Harlem, waar Castro zijn intrek heeft genomen na een centenruzie met de vorige hotel directie der Cubaanse delegatie, moest waarschijnlijk de betekenis krijgen van een demonstratie tegen de Amerikaan se rassenopvattingen ofschoon die op vattingen op Amerikaans regeringsniveau worden bestreden en in de Zuidelijke Sta ten telkens weer tot botsingen tussen Washington en „volksacties" leiden. Hoe dan ook, „iets zwarts" behoorde tot het stuntprogramma der twee, anti- Amerikaans ingestelde, regeringslieden en zij hebben de rollen broederlijk gedeeld, waarbij van enige hoffelijkheid tegen over het gastland geen sprake was, in tegendeel. Toch zal het effect van dit al les naar buiten waarschijnlijk enigszins anders zijn dan de twee agitatoren zich voorstellen. Als men de situatie zou omdraaien en zich zou indenken dat het UNO-hoofdkwar- tier in de Sovjet-Unie zou zijn gevestigd, zou het dan mogelijk zijn dat twee zich volkomen vijandig gedragende staatshoof den de gelegenheid zouden krijgen samen een demonstratienummertje tegen de Rus sische regering weg te geven op Russi sche grond? Zou een man als Castro, die als een piraat de eigendommen der Ver enigde Staten heeft geroofd, zich nog wel op Russische grond durven wagen als hij niet Amerika doch de Sovjet-Unie op een dergelijke grove en willekeurige wijze had bestolen? Castro gedraagt zich thans in New York als een brooddronken succesman, Kroesj tsjev steunt hem daarbij met het air van „wie doet ons wat". En dat tweetal pro fiteert van de UNO-concessie op Ameri kaanse bodem op een volkomen onbe schaafde manier zoals een paar kwa jongens van achter een schutting rotte ap pelen smijten naar de buitenwereld, ter wijl ze zelf onbereikbaar zijn. Overigens dient het Amerikaanse pu bliek wel te beseffen, dat de buitenlanders gasten van de UNO zijn en zich dus te onthouden van provocaties, zoals helaas zijn voorgekomen. De Amerikanen, die in dertijd met zoveel drang de zetel Jer UNO hebben opgeëist, krijgen nu de rekening gepresenteerd en hadden moeten bewijzen, dat ze opgewassen waren tegen de conse quenties van hun gastheerschap. Intussen hebben de Afro-Aziatische lan den in de speciale spoedzitting der Assem- blée blijk gegeven van bedachtzaamheid en nuchterheid. Hun resolutie verhindert subjectief ingrijpen van intrigerende lan den in de Kongolese kwestie en heeft een middel voor objectieve steun aan Kongo geschapen in de vorm van een bijdrage- fonds onder UNO-beheer. Het moet wor den afgewacht welke bijdragen daarin zul len worden gestort door de landen, die zo bereidwillig en gewetensvol Kongo wilden steunen en helpen toen er in het troebele Afrikaanse water nog te vissen viel, en door de landen, die zo luid hun mededogen met het arme Afrikaanse volk verkondig den „dat slachtoffer was van westelijke intriges". Nu is er de kans, zonder eigen baat dat arme volk te helpen. Het fonds is een vinding van het Afro-Aziatische blok, dat in de kwestie van vrijheidspro cedures .van vroeger gekoloniseex-de vol ken onverdacht de partij van de nationa listische, inheemse leiders pleegt te kie zen. Een propaganda-uitstapje naar Harlem kost niets het Kongofonds vereist aan zienlijke bedragen. Hoe zal het gaan? Het is de moeite waard de binnenkomende chèques eens in het oog te houden, wat de afzender betreft. LEOPOLDSTAD (UPI) Het gezonde verstand leek gisteren in Kongo te zul len zegevieren toen de instelling van een „college van hoge commissarissen" werd bekendgemaakt. Dit college, waarvan een aantal jonge universitair geschoolde Kon golezen deel uitmaken, zal de twee be staande regeringen, die van Loemoemba en van Ileo tijdelijk vervangen. De leden hebben geweigerd de titel minister te dra gen. Zij zullen hoge commissaris worden genoemd en in het regeringsgebouw zete len, dat Moboetoe gisten heeft laten ont ruimen. Het nieuwe bestuursorgaan heeft zich tot taak gesteld „het administratieve apparaat van de republiek" weer op gang te brengen. Het „college van hoge com missarissen" is de verwezenlijking van een plan van kolonel Moboetoe, de nieuwe „sterke man" van Kongo, en als zodanig heeft het ongetwijfeld levensvatbaarheid. In een radiotoespraak heeft de commis saris voor Onderwijs, Mario Cardoso, ge zegd, dat de belangrijkste voorwaarde om een land te besturen is de bekwaamheid daartoe te bezitten, en niet de factoren rassen- of politieke voorkeuren. Het college gaf later een schriftelijke verklaring uit voor het volk van Kongo, waarin stond, dat kolonel Moboetoe „het land had bevrijd van het communistische kolonialisme en van het marxistisch-leni- nistische imperialisme" en dat „dankzij het nationale Kongolese leger het land niet die tot volksvertegenwoordiger waren ge kozen, zich aan bedrog hebben schuldig gemaakt". Loemoemba, wiens woning nog altijd door Ghanese militairen van het UNO-le- ger wordt bewaakt, leek onverstoord door de vorming van het nieuwe gezagsappa- raat. Terwijl de regels waaraan het col lege zei zich te zullen houden, werden be kendgemaakt, gaf Loemoemba zijn eerste persconferentie sedert tien dagen. Hij her haalde zijn bewering, dat „het leger hem is trouw gebleven" en dat „de politie macht van de UNO te zijner beschikking diende te worden gesteld om de rust en de vrede in Kongo te herstellen". Als commentaar op de uitwijzing van de communistische diplomaten zei de pre mier, „Deze hele zaak is in elkaar gezet, door een zeer grote macht, die de koude oorlog naar Kongo wenste over te plan ten". Moboetoe heeft de arrestatie van Loe moemba en vijf van diens aanhangers ge last, voor geval zij proberen per vlieg tuig naar New York te vertrekken om de zitting van de UNO-Assemblee bij te wo nen. Op de luchthaven Ndjili bij Leopold stad overtuigden politiemannen zich er van dat Loemoemba en de anderen niet in lijnvliegtuigen waren gestapt. Intussen is de UNO begonnen met het onderzoek naar de wreedheden, welke zou den zijn begaan door de gendarmes van Moise Tsjombe in Katanga. Een woord voerder van het UNO-commando zei, dat in Loeena 68 Baloeba's waren gedood. Men verwacht echter, dat het dodencijfer be langrijk hoger zal blijken te zijn, als alle rapporten binnen zijn. De strijd in het noorden van de provin cie Katanga is gestaakt. Alle troepen van het nationale Kongolese leger, dat twee weken geleden reeds Katanga binnenviel, worden per vliegtuig naar hun kampemen ten teruggebracht. Te Coquilhatstad zouden troepen van het Kongolese nationale leger aan het mui ten zijn geslagen, omdat zii honger had den en geen soldij ontvingen. De officie ren en een aantal plaatselijke autoriteiten werden door de muiters gevangen gezet. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE ■•S*iWSW£l Wafwafl zegt Bello. Hij wil óók graag mee op visite. Begrijpelijk, die „brave kerel" laat h.et baasje of vrouwtje niet graag in de steek. En U hèm niet. Nochtans: vóór U ergens op bezoek gaat met Uw trouwe makker éérst even informeren of U hem mee kunt brengen. Misschien komt U bij een heel .precieze huisvrouw die, met een hond op bezoek, de schrik krijgt voor haar kleed en meubeltjes. Of voor haar poes, die bij het zien van een hond metéén in de gordijnen klautertDus? Eerst even informeren. Dat is hoffelijk en attent. Weet U wat ook zo hoffelijk en attent is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE 20 STUKS F».- Moboetoe van de ene slavernij in de volgende zou vallen". In de verklaring werd ook gezegd, dat het college beschikt over de documenten waai-uit blijkt, dat „verschillende lieden DJAKARTA (UPI) —Het blad van de Indonesische communistische partij, „Ha- rian Rakjat", is door de militaire autori teiten van Djakarta voor onbepaalde tijd verboden, wegens een op 8 september ge publiceerd artikel. Een woordvoerder van het stadscommando verklaarde dat in dit artikel een voorstelling van zaken werd gegeven waaruit men kon afleiden dat een plaatselijke militaire bevelhebber de zijde van de communisten gekozen had en in verzet was gekomen tegen de bevelheb ber van de westelijke kleine Soenda eilan den. Omdat men dit artikel beschouwt als „een poging om een scheuring te ver-oor zaken" werd aan „Harian Rakjat" een verschijningsverbod opgelegd. De Masjoemi en de P.S.I., de twee grootste politieke partijen van Indonesië, zijn zonder incidenten ontbonden, overeen komstig een op 17 augustus door president Soekarno uitgevaardigd bevel. Soekarno had beide partijen ervan beschuldigd dat zij zich met de „Sumatraanse opstand" hadden ingelaten en geëist dat zij een ver oordeling uitspraken over hun leden die de zijde van de opstandige beweging had den gekozen. Als dit niet werd gedaan zou den de partijen binnen een maand ontbon den moeten worden. In alle militaire districten hebben de plaatselijke bevelhebbers de plaatselijke leiding van Masjoemi en Partai Socialist Indonesia bij zich ontboden en hen in ken nis gesteld van het verbod. Van nu af mo gen oud-leden van de ontbonden partijen, noch de ontbonden partijen zelf, nog po litieke activiteit ontwikkelen. ROME (UPI) De overstromingen in Italië, vijf dagen geleden begonnen en gisteren uitgebreid als gevolg van zware regenval, hebben tot dusver 46 doden ge- eist. Ook voor vandaag is zware regenval voorspeld. De wateroverlast is in de kabinetsvergadering van vandaag bespro ken. Sinds zaterdag zijn duizenden militairen, brandweerlieden, politiemensen en vrijwil ligers in de weer. Vele dorpen zijn door het water van de buitenwereld afgesneden. Smeltende sneeuw heeft grote hoeveelhe den water van de berghellingen omlaag gestuwd en nog steeds stijgt het peil van de grote rivieren. De schade aan de oogst is op vele plaatsen zeer ernstig. Over gro te gebieden zijn de akkers overdekt met water en modder. De Via Aurelia, de hoofdweg van Rome naar de Rivièra, is op 100 km. van Rome zondag door het water doorbroken en in de uitgestrekte moddervlakte die ontstond heeft men tot dusver dertien lijken aange troffen Enkele auto's werden door het water van de weg af kilometers in zee meegesleurd. Het moddermeer, op sommi ge plaatsen meer dan drie meter diep, heeft een oppervlakte van 280.000 ha. De moddervlakte had een lengte van ander halve kilometer en strekte zich aan beide zijden van de Via Aurelia over een breed te van bijna een kilometer uit. De in de modder gravende reddingsploegen worden op gestrande auto's attent gemaakt door helikopters. Autoriteiten schatten, dat zeker tweeduizend man nodig zullen zijn om het gebied af te zoeken, als de modder is gedroogd. Toeristen van een camping langs de Via Aurelia wisten zich ternauwernood te redden door in bomen te klimmen waaruit zij met bootjes werden opgehaald. Auto's tolden in het rond als plastic-bootjes in een badkuip. Sommige automobilisten waagden het niet hun voertuig te verlaten, anderen,probeerden te voet te ontsnappen. Een echtpaar moest drie uur wachten voor redding kwam opdagen. Al die tijd had de man zich aan de motorkap vastgeklemd. Een jong echtpaar met een kindje van twee jaar, werd door het water verrast. De vader werd gered. De lijken van de moeder en het kind werden uren later gevonden. STRAATSBURG (ANP) De dreigende economische splitsing in Europa, de poli tieke ontwikkeling in de wereld en het geven van een nieuwe impuls aan het werk van de Raad van Europa zijn de voornaam ste punten van een uitgebreide agenda waarmee de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa vandaag het nieuwe parlementaire seizoen in Straatsburg heeft geopend. Deze najaarszitting loopt tot vol gende week donderdag. Tijdens deze zitting zal Prins Bernhdrd op 28 september in een plechtige bijeen komst uit handen van de voorzitter der Vergadering, de Deen Per Federspiel, de Europese FVS-prijs in ontvangst nemen. Deze prijs, in 1955 voor de duur van vijf jaar ingesteld door een vooraanstaande Hamburgse persoonlijkheid wordt dit jaar voor het laatst uitgereikt ter erkenning van Europese verdiensten. De prijs be draagt 10.000 Zwitserse frank. Prins Bern- hard heeft, als voorzitter van de „Fonda- tion Européenne de la Culture" de onder scheiding gekregen wegens zijn verdiensten op het gebied der Europese samenwerking en met name op cultureel gebied. Onder de rapporten die op de najaars zitting de basis vormen voor de debatten van de 135 parlementsleden uit de vijftien landen van de Raad ,zijn er verscheidene van de hand van Nederlandse afgevaar digden. De heer J. J. Fens (K.V.P.) heeft voor de politieke commissie een rapport uitgewerkt over de noodzaak van heracti vering van de raad. Hij pleit allereerst voor reorganisatie van de werkzaamheden van de Vergadering, met een betere verdeling en voorbereiding van de grote politieke, economische en sociale debatten Daar naast zouden de afgevaardigden zich in de eigen parlementen meer moeten inspannen om de in Straatsburg genomen besluiten onder het publiek te brengen en er bij hun regeringen op aan te dringen aan de Straatsburgse uitspraken gehoor te geven. Tenslotte zouden de regeringen van de aangesloten landen een beter gebruik moe ten maken van hun initiatiefrecht in het ministercomité van de Raad, om de zes van de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) en de zeven van de Euro pese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.) nader tot elkaar te brengen. Ir. H. Vos (P.v.d.A.) heeft namens de economische commissie een verslag uitge werkt over deze kwestie van de zes en de zeven. Hij pleit voor onderhandelingen tussen deze dertien-landen over een regio nale associatie die volledig rekening zou houden met de bestaande verplichtingen volgens het E.E.G.-'verdrag, de conventie inzake de E.V.A. en de grote algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.). De heer Vos geeft een aantal suggesties om een uiteenvallen van Europa in twee vijandige economische blokken te voorkomen, onder andere door zoveel mo gelijk de afbraak der douanetarieven en contingenten binnen de E.E.G. en de E.V.A. parallel te laten verlopen. Tenslotte hebben de heer F. J. Goedhart (P.v.d.A.) en jhr. mr. P. G. M. van BRUSSEL (Reuter) Leden van de Belgische veiligheidsdienst hebben maan dagavond op het vliegveld van Brussel een poging verijdeld van 31 ex-S.S.-ers en Belgische oudstrijders uit de Koreaanse oorlog om met een vliegtuig naar Elisa- bethstad te gaan, waar zij daar de voor hoede wilden vormen van een „Katangees bevrijdingsleger". De mannen hadden plaatsen besproken in een toestel van de Sabena. Hun vertrek kon belet worden omdat zij geen geldige visa hadden. De mannen zouden door de Katangese studen ten zijn aangeworven om in Katanga te gen de troepen van Loemoemba te vech ten. Meeuwen (K.V.P.) nog rapporten uitge werkt over de vluchtelingenkwestie en het probleem der bevolkingsoverschotten in sommige Italiaanse gebieden en over het opstellen van internationale verkoopcon tracten. Bij een debat over de culturele samen werking zal mr. H. J. Reinink, directeur- generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als voorzitter van de raad van beheer van het culturele fonds van de Raad van Europa aanwezig 'zijn. Bij' een bespreking van de weten schappelijke samenwerking komt een nieuwe kwestie aan de orde: het denkbeeld van Europese samenwerking op het gebied van ruimte-onderzoek. Op de voorjaars zitting in april heeft een aantal afgevaar digden, onder wie de Nederlanders Fens, Goedhart en Vos, deze kwestie opgewor pen. Het denkbeeld is toen naar verschei dene gespecialiseerde commissies verwezen voor nadere studie van diverse aspecten van dit vraagstuk. Tijdens deze zitting zal voorts de voor zitter van de Euratoomcommissie, de Fransman Hirsch, een verslag van deze gemeenschap aan de Raad van Europa aanbieden. Het parlement van de zes lan den van de E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom komt tien dagen na de Raadgevende Ver gadering in Straatsburg bijeen. (Van onze correspondent) LONDEN De arbeid in de Londense haven is bijna tot stilstand gebracht door een onofficiële staking van ruim 1.200 scheepsklerken. Dit zijn de mannen, die controleren wat er geladen en gelost wordt. Met hen legde de grote meerder heid van de 27.000 Londense havenarbei ders het werk neer. Het is de eerste gro te havenstaking in Londen sinds 1957. De arbeid op niet minder dan tweederde van de schepen op de rivier lag dinsdag vol komen stil, namelijk op 108 van de 160 zich in de haven bevindende zeeschepen. De stakende klerken verzetten zich te gen uitbreiding van hun aantal zonder hun toestemming. In 1951 waren het ook deze klerken die de Londense haven tien dagen lang in een chaos stortten, omdat zij bezwaar maakten tegen de aanstelling van een nieuweling, die geen lid was van een vakbond. In het verleden zijn haven stakingen in Londen vaak ongemotiveerd uitgebroken wegens het gebrek aan voor lichting van de havenarbeiders, die her haaldelijk spontaan zonder kennis van de werkelijke feiten tot staking over gingen. De transportarbeidersbond tracht de man nen thans tot terugkeer te bewegen door hen door middel van in haast gedrukte pamfletten te verzekeren dat er geen spra ke van is, dat de werkgevers achter de rug van de vakbonden om nieuwe arbeids krachten zouden willen aanwerven. PRETORIA (UPI) Het opperste ge rechtshof van Zuid-Afrika heeft uitstel van executie verleend voor een 37-jarige blan ke, die ter dood was veroordeeld wegens aanranding van zijn dochtertje van zes jaax\ Behalve voor deze blanke, was voor vijftien negers ophanging gelast wegens moord of vex-krachting. Aan veertien van hen werd het vonnis gisteren voltrokken. De neger die uitstel kreeg, was schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan moord op een blanke. DUSSELDORP (DPA) Een tienduizend Russische krijgsgevangenen zijn tussen 1 september en 16 oktober 1941 in het con centratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn door de S.S.-bewakers met een schot in de nek vermoord, aldus bleek uit verkla ringen van Horst Hempel, een der drie voormalige kampbewakers die in Dussel- dorp terechtstaan. Hempel zei ervan over tuigd te zijn geweest dat daartoe strek kende bevelen van het opperbevel van het leger afkomstig waren. Het doodschieten van de gevangenen geschiedde in de bad- barak van het kamp. De verplaatsbare crematoria rookten dag en nacht, zei Hem pel. De actie werd stopgezet toen een aan tal S.S.-leiders in het kamp vlektyfus had gekregen. Nog tweehonderd? Het proces zal waarschijnlijk een poli tiek accent krijgen. Van Westduitse zijde is namelijk het Sachsenhausencomité, dat de belangen van voormalige gevangenen van dit kamp wil behartigen, van com munistische gezindheid verdacht. Dit co mité heeft te Dusseldorf op een perscon ferentie de namen van 22 voormalige S.S.- ers en politie-beambten genoemd, die van moord verdacht worden maar nu frank en vrij in de bondsrepubliek leven en hier zelfs vooraanstaande politieke functies be kleden. Het comité zal binnenkort nog tweehonderd namen bekendmaken. 0/5 JlQ. De kreten Hebt gij ook de schelle kreten gehoord die opklonken bij de weegschalen toen de vakanties voorbij waren? Het waren de kreten der vrouwen die, weer thuis, zij het aarzelend en met ingehouden adem, be vend naar de weegschaal traden, daarin het benodigde dubbeltje weg lieten rinke len en toen, in absolute, bovenmenselijke concentratie, het ganse wezen richtten op de trillende wijzer. Geen ruimtevaarder kan (in de toekomstmet zulk een felle be langstelling toezien naar zijn dashboard als deze vrouwen dat hier doen. Het was die trillende wijzer, die de bovengenoemde schelle kreten deed ontstaan. Het was vooral het dóórzwiepen van deze zelfde wijzer. Het was het gevreesde en bewaar heid gebleken feit, dat Wies en Truus en Annie en Ooitje en Pops en Lied en Marie ponden en ponden, kilo's en kilo's aange komen waren in de mooie dagen dat zij, lui en leeg, achterover en vaag, neerlagen in serre, in tuin, in prieel in ligstoel, in bed, in bos en beemd en de kaken onafgebroken bewogen b ij het consumeren van ij s, van bon bons, van snoepjes, kor torn, tot het uur dat zij oprezen en zich naar de lunch sleepten, naar het diner, naar het ont- b ij t dat zo lekker helemaal klaar staat met het lichtje en het ei en zo. En zich aldaar opnieuw tegoed deden tot zij bijkans kwekten. En haar mannen, de mannen van Wies en Truus en Annie en Ooitje en al die an deren, zaten, figuurlijk aangeduid, met klauwende handen, met kromgetrokken tenen in de schoenen, met opeengeklemde kaken, en Zagen het Alles zich Afspelen. Zij zagen hoe hun eigen Wies, maanden lang r e e d s e en v r o uw die opviel door een bovenmenselijke zelf beheer sin g t.a.v. voeding s- en genotmiddelen, zij zagen hoe deze Wies, een moedig mens, een Heldin der Slanke Lij n, een Pionier van het Dieet, die nimmer Suiker nam, nimmer Dierlijke Vetten, nimmer een Aardappel, nimmer een Bonbon, nooit een bordje Soep, hoe deze zelfde Wies, als een brasser, als een rouleur, als een door draaier, een dronkaard, een Zwelger kort om, naar binnen sloeg wat voor de gretige kaken kwam. En dat met een harde, bezige, ingekeerde gloed in de ogen. Deze mannen wisten hoe het móest gaan: hun Wies zou vreselijk Aankomen! Zij zou, bij een volgende weging, vele, vele ponden zwaarder zijn. Soms danook zeiden zij: „Hoef jij helemaal niet meer aan je dieet te denken?" en dan werden deze Wiesen driftig en zeiden: „Ik ben nu met vakantie en alles staat zó lekker voor me klaar en niks hoef je zelf te doen en nóu geniet ik!" en dan zwegen de mannen en beten zich nerveus de nagels. Want hun Wies zette opnieuw de tanden in de chipolatapudding, opnieuw de tanden in de gevulde omelet ten, opnieuw de tanden in de ijstaart. Met de gespannenheid van personen die de zelfvernietiging nastreven, gingen deze Wiesen te werk in haar vakantie-oord en corset en tailleband begonnen te knellen, ceintuur en riempje sneden de adem af. Tot... Tot dus die dag dat zij zich, na de va kantie, naar de weegschaal begaven en daar aangekomen, het dubbeltje tevoor schijn haalden en de wijzer lieten trillen. Toen kwam de inkeer. Toen klonken die kreten. Die verschrikkelijke kreten. Toen kwam het Besef. Toen bleek de vreselijke waarheid: kilo's en kilo's! Toen bleek dat zelfs het wij zen naar een kersenbonbon een gewichtsvermeerdering van een half ons kan betekenen. Laat staan veertien dagen lang onbeheerst en dierlijk voeden aan de vetste vetpotten! Duif Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 Ijzervreter. Een 46-jarige Brit die wegens inbraak was gearresteerd, heeft een ketting van een meter vijf en twintig, de steel van een lepel en een nagelvijl ingeslikt. Toen deze voorwerpen in een ziekenhuis wagen verwijderd, slikte hij zijn ondergebit, een thermometer en een geopende veiligheidsspeld in. Hij verklaarde later dat hij in geen geval weer in de gevangenis wilde komen. Toestemming. De groep van 31 Zweedse officieren en onderofficieren die zondag geen toestemming kreeg zich via Zwit serland naar Kongo te begeven is als nog in staat gesteld per trein door Zwitserland te reizen. De Zwitserse wet vex-biedt dat buitenlandse geünifor meerde en bewapende militairen zich zonder speciale toestemming van de autoriteiten op Zwitsers grondgebied bevinden. De militairen hebben ge wacht op de toestemming. Vasten. Vier leden van een pacifistische beweging zijn te New York voor het UNO-gebouw begonnen te vasten, wat zij vijf dagen lang vol hopen te houden. Een zegsman van het groepje verklaar de, dat de vier zouden vasten om de aandacht te vestigen op de noodzaak van ontwapening. Hartmassage. De 45-jarige Josef Milnar, die aan het werk was op een bouwter rein, in Hradec Kralove en daar werd geëlektrocuteerd, is door hartmassa ge tot het leven teruggekeerd. De man voelt zich weer helemaal goed na zijn „klinische dood", aldus het Tsjechoslo- waakse pex-sbux-eau. Tekort. De Deense gevangenissen kunnen wegens een tekort aan gevangenen de contracten voor levering van goederen aan andere instellingen niet nakomen. Er zijn op een bevolking van 4Vs mil joen drie duizend gevangenen, tien pex'cent minder dan anderhalf jaar ge leden en het laagste aantal sedert het einde der tweede wereldoorlog. Het ge- ringex-e aantal gevangenen wordt toe geschreven aan de volledige werkge legenheid in Denemarken. Verboden. In navolging van Nederland, West-Duitsland en Frankrijk, is nu ook in Zwitserland het gebruik van draag- bare x-adiotoestellen in treinen verbo den. Veldtocht. Vijftien Westduitse en Zwitser se geleerden zijn uit Würzburg in West- Duitsland vex-trokken voor een tocht in het spoor van Alexander de Grote, door Macedonië, Turkije, Perzië, Afghani stan naar Karatsji. Alexander de Grote maakte deze tocht, bijna 18.000 km., vier eeuwen voor Christus met een le ger van honderdduizend man. Achteruitgang. Het aantal leden van de communistische jeugdbeweging in Ita lië is van 1953 tot 1960 met zestig per cent tei-uggelopen, aldus meldt „Con tinentale", een agentschap dat zich specialiseei't op anti-communistische berichtgeving. In 1953 zou het aantal leden een half miljoen hebben bedra gen, thans 189.769. Verkocht. Een Amerikaanse krijgsraad in West-Berlijn heeft de sex-geant Leroy Mast wegens het verkopen van gege vens over Amerikaanse strijdkrachten aan Oost-Duitsland tot tien jaar dwang arbeid en oneervol ontslag uit de dienst veroordeeld. Karl May. Binnenkort wordt in Hamburg een Karl May-museum ingericht met meubelen en andere voorwerpen uit de „Villa Shatterhand" te Radebeul bij Dresden waar de in 1912 overleden schrijver van de bekende indianenver halen de laatste jax-en van zijn leven heeft doorgebx-acht. In stilte. De 81-jarige voormalige „Gene- raloberst Alexander Ernst von Falken- hausen is dinsdag in alle stilte in het huwelijk getreden met de 54-jarige Bel gische verzetstrijdster Cesile Vent uit Heusy. Von Falkenhausen, wiens eerste vrouw in 1950 stierf, werd in maart 1951 in België wegens oorlogsmisdaden tot twaalf jaar tuchthuisstraf veroor deeld, maar x*eeds kort daarna vx-ijge- laten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3