koLen Symposium over wijkraden Dr Leakey vond in Oost-Afrika de oudste menselijke resten Onderwijs-robot vervangt zowel leraar als boek V.S. proberen amateur spionnen te werven Machine overhoort de voorgaande les en zet dan pas het onderwijs voort Parkeerwachten maken Londen (on)veilig Meer vrijheid gevraagd voor Joden in Rusland WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Zinjanthropus moet 600.000 jaar geleden hebben geleefdvóór de Peking- en de Java-metis AMSTERDAMS ALLERLEI Omdat een vuur méér Is dan een vlam, gééft een vuur meer dan een vlam. Alleen een écht vuur - een kolenvuur - brengt in uw huis de intense koestering van strafingswarmte de „behaaglijkheid tot in de verste hoeken" waar wij in de winter zo naar ver langen. Denk daaraan bij het kopen van haard of kachel. Kies gezelligheid! Vaak betere resultaten dan speciale agenten I WEEKABONNEMENTEN 8 mm. WASHINGTON, (UPI) In een afge legen, door de zon verschroeide vallei in Oost-Afrika heeft men de schedel gevon den van een mens, die zeshonderdduizend jaar geleden moet hebben geleefd. Het zijn de oudste mensenresten waarop men tot dusver gestuit is. Deze vondst is gedaan door de Britse archeoloog dr. L. S. B. Leakey, curator van het Cloryndon muse um in Nairobi, de hoofdstad van Kenya. Hij heeft in het Olduvai-dal van Tanganji- ka bijna dertig jaar gewerkt dank zij een subsidie van de National Geographic So ciety te Washington. 's Werelds oudste mens, aan wie thans de naam „Zinjanthropus" (Oost-Afrika- mens) gegeven is, was een jongeman van omstreeks achttien jaar. Hij kwam enige duizenden eeuwen eerder op de wereld dan de twee andere beroemde „primitie ven" de Peking-mens en de Java-mens. De in Oost-Afrika gevonden schedel maak te deel uit van n unieke verzamelingifosse- len, waarop dr. Leakey en zijn echtgenote bij hun opgravingen in Tanganjika stuit ten. Zij vonden de schedel tezamen met een verzameling oude werktuigen en been deren van lang uitgestorven dieren, waar van de afmetingen nachtmerrieachtig ge weest moeten zijn. Het eerste, dat dr. Leakey en zijn vrouw Mary zagen, waren twee tanden, die uit een stuk rots staken. Dr. Leakey zegt: „Wij ontdekten toen spoedig een volledi ge schedel, waarvan alleen de onderkaak ontbrak en die geheel door zacht gesteen te omsloten was. Het fossiel was gekraakt als gevolg van het door de weersinvloe den uitzetten en weer inkrimpen van het gesteente. Wij hebben meer dan vierhon derd fragmenten geteld. Om toch vooral geen schilfertjes te verliezen, hebben wij toen tonnen los gesteente van onder de vindplaats moeten weggraven en zeven." Het samenstellen van de schedel, die lang gerekt bleek te zijn met een laag voor hoofd, was zoiets als het oplossen van een ingewikkelde, driedimensionale legpuzzle. Dr. Leakey meent, dat de schedel die van een jongeman van ongeveer achttien jaar is, omdat de verstandskiezen geen teken van afslijting vertonen. De naad tussen de opperste twee schedelhelften is echter dicht, dus hij moet ouder dan zestien jaar zijn geworden. Theorie Dr. Leakey heeft een theorie opgesteld over wat er gebeurd moet zijn op die plek kort voor en na de dood van deze jonge man. Hij meent dat aanhoudende zware regens het peil van het meer, dat het hui dige Tanganjika bedekte, sterk hebben doen stijgen. Het is mogelijk, dat de jon geman juist aan een ziekte gestorven was, toen de mensen in zijn buurt gedwongen waren naar hoger gelegen gronden te vluchten. Het lijk hebben zij waarschijn lijk eerst begraven. Langzaam maar ze ker bedekte het water de plaats waar hij gewoond had en begraven was en met hem werden ook stenen werktuigen, die de an deren hadden "achtergelaten en de been deren van dieren, die de jagers hadden gegeten, door het water opgeslokt. Tenslot te vloeide het water weer terug en liet het stoffelijk overschot met alles wat er om heen lag achter onder misschien wel hon derd meter dik slib, dat zich langzamer hand tot rots verhardde. In de loop der eeuwen deden zich krachti ge aardbevingen voor en trad ook erosie op, waardoor ontstond wat thans bekend staat als de Olduvai-vallei. De wanden van dit dal snijden precies door de bedding van het sedert lang verdwenen meer uit het stenen tijdperk. Dr. Leakey begon zijn arbeid in die streek in 1931, tezamen met de thans overleden Duitse professor Hans Reek. Hun eerste opgravingen leverden ruwe, stenen werktuigen op uit het palaeolithi- cum (stenen tijdperk). Zij hadden daar mee een nieuwe cultuur ontdekt, die dr. Leakey de naam „Oldewan" gaf. Men werkte in die streek onder de moeilijkste omstandigheden: grote hitte, gebrek aan drinkwater en voortdurend gevaar van de zijde van wilde dieren, zoals leeuwen en neushorens, die steeds maar weer het kamp binnenkwamen. Men moet fysiek sterk zijn voor archeologisch werk. Dr. Leakey zegt: „Onze manier van zoeken is dóódsimpel en zacht gezegd heel gerie felijk. Wij kruipen gewoon op handen en knieën de hellingen van de vallei op en onze ogen zijn daarbij steeds niet meer dan een paar centimeter van de gx-ond. Mary en ik denken dikwijls, dat wij in ons leven meer op handen en knieën rondge kropen hebben dan wij op onze benen heb ben gestaan." „Ik heb hem" Toch heeft het nog tot 17 juli 1959 ge duurd, voordat het echtpaar fossielen vond. De opzienbarende ontdekking van de sche del komt op rekening van mevrouw Lea key, die de twee tanden uit het rotsgesteen te zag steken, toen haar man ziek op zijn kamp'oed lag. Zij sprong onmiddellijk in de auto, reed naar het kamp en schreeuw de: „Ik heb hem; Ik heb hem; Ik heb hem". In een artikel, dat hij geschreven heeft voor het tijdschrift van de National Geo graphic Society, verklaart dr. Leakey, hoe hij en zijn vrouw wisten, dat zij niet te doen hadden met de overblijfselen van een mensaap maar met die van een mens. Zij hadden namelijk jarenlang werktuigen in die streek gevonden, die alle volgens een bepaald patroon waren vervaardigd en kennelijk door mensen, die wat zij om zich heen vonden aan hun eigen behoeften wisten aan te passen. Vandaar de slotsom, dat hier een op zichzelf staande .cultuur bestaan had, de „Oldewan" cultuur. Uit de tanden in de schedel kleine snij- en hoektanden en grote kiezen maakte dr. Leakey op, dat deze Oostafri- kaanse mens een planteneter was, die te vens af en toe het vlees van kleine dieren gebruikte. Daar zijn gebit, zoals ook dat van de moderne mens, niet geschikt was om de huid van pelsdieren te verscheu ren, maakte deze mens stenen werktui gen om zijn nieuwe lekkernijen in stukken te snijden. Ook vond dr. Leakey, dat, hoe wel de breininhoud van deze Oost-Afrika mens klein was, de contour van de slaap- beenderen te vergelijken was met die bij de moderne mens en niets van de aap mens had. Reuzendieren Dr. Leakey zegt geen moeite te hebben gehad met het bepalen van de ouderdom van de schedel op ongeveer zeshonderd- (Va?i onze Amsterdamse redacteur) Wij kennen een burgemeester, wiens dorp zo klein is, dat hij op zijn spreekuur gemeentenaren kan ontvangen, die raad en steun vragen over 't hek van hun tuin tje of het schoolverzuim van Jantje. Bur gemeester Van Hall van Amsterdam kan daar de tijd niet voor vinden: De kloof, die in een grote gemeente als Amsterdam tussen overheid en burgerij bestaat, wordt overbrugd door wijkraden. De hoofdstad heeft zestien wijkraden met eigen advies bureautjes op sociaal en juridisch gebied, jeugdleiders en allerlei nuttige commis sies. Zo'n wijkraad is eigenlijk een ge- meentebestuurtje voor de buurt. Hij houdt zich bezig met het ijveren voor bredere trottoirs, subsidies voor de speeltuin, voor betere straatverlichting en andere zaken, welke de grote heren in het stadhuis wel eens over het hoofd zien. Om het contact tussen het stadsbestuur en de wijkraden en tussen de wijkraden onderling te bevor deren is nu besloten van tijd tot tijd ge zamenlijk aan tafel te gaan zitten. Op 24 september zal het eerste symposium plaats hebben, waarbij inleidingen zullen worden gehouden over de communicatie tussen overheid en wijkraden en over de culturele en sociale aspecten van het wijk- radenwerk. Het wordt waarschijnlijk 'n in teressante discussiemiddag, omdat het insti tuut van wijkraden feitelijk nog in de kin derschoenen staat. Gesprekken als deze zijn niet alleen van belang voor Amster dam en de andere grote steden, maar ook voor die, welke te groot zijn voor servet en te klein voor tafellaken en waar de vraag of er al dan niet tot het instellen van wijkraden moet worden overgegaan, in de naaste toekomst aan de orde zal komen. Propagandafilms Een van de vele dingen waarvoor de wijkraden interesse hebben, is de totstand koming van speelplaatsen voor de jeugd. Geen speeltuinen waarin uitsluitend leden van verenigingen mogen spelen, maar pleintjes met „apenrekken", draaimolen tjes, zandbakken en liefst ook een speel vijver. In deze laatste tien jaar heeft de gemeentelijke overheid voor deze voorzie ningen diep in de beurs getast. Er zijn thans 250 van die speelplaatsen, verdeeld over de gehele stad. De Dienst van Pu blieke Werken, die de speeltoestellen heeft geplaatst, is er zó trots op, dat er nu een film is gemaakt, „Spel op Straat", waar mee men op verenigingsavonden en bij eenkomsten van oudercommissies kan la ten zien wat er allemaal voor de jeugd gedaan wordt. Wist u, dat Amsterdam de laatste jaren tal van fraaie films heeft laten maken, die vooral in het buitenland de schoonheid van Amsterdam laten zien. „Amsterdam, stad van het water," die Max de Haas vervaardigde, is wel een bij zonder fraai produkt. En „De torens van Amsterdam zingen weer," of de kleuren- geluidsfilm over het Amsterdamse Bos kunnen op verenigings- en schoolavonden hoogtepunten vormen. Vrijbankvlces Het is alweer lang geleden, dat de huis vrouwen in de rij stonden voor de levens middelenwinkels. Maar in Amsterdam kan men iedere zaterdagochtend een lange rij wachtenden zien, die hun vlees voor de komende week komen kopen. Om zes uur komen de eersten al en pas om acht uur begint de verkoop. Het betreft hier het zogenoemde vrijbankvlees. De animo voor dit vlees, dat uiterlijk minder goed ver koopbaar is en daarom „onder de prijs" wordt verkocht, is nog altijd zo groot, dat niemand meer dan drie kilo krijgt. Zelfs dan komt het meermalen voor, dat alles is uitverkocht vóór de rij is afgewerkt. Telt Amsterdam dan zoveel arme men sen? Neen, maar wel veel uitgekookte lie den, die weten, dat dit vlees er wel niet zo mooi uitziet, maar niet onderdoet voor het mooie vlees bij de slager. De vrijbank stamt nog uit de middeleeuwen, toen er het niet-gekeurde vlees werd verkocht. Te genwoordig wordt er uitsluitend gekeurd vlees verhandeld maar tegen een koopje. En als het om een koopje gaat is de Am sterdammer er als de kippen bij. Amsterdamse Bos In het Amsterdamse Bos, waar op mooie zondagen bijna honderdduizend Amsterdammers verstrooiing zoeken, komt een nieuwe attractie in de vorm van een groot openluchtzwembad, dat in ver binding komt te staan met het watersport centrum Nieuwe Meer. Deze zomer is ove rigens weer duidelijk gebleken, dat het niet alleen Amsterdammers zijn, die ont spanning zoeken in het bos, maar dat vele vakantiegangers een dagtochtje maakten naar deze plek tussen hoofdstad en Schip hol. In één dag kan men er slechts een gedeelte van bekijken. De fietspaden heb ben een lengte van ruim 50 km. en de voetpaden reiken zelfs tot 170 km. De meeste bezoekers blijven in de buurt van Europa's fraaiste roeibaan, het openlucht theater en de speelvijvers. Zij, die echter via de tientallen bruggetjes de stillere ge deelte opzoeken, zullen prachtige plekjes natuur ontdekken. Het Amsterdamse Bos heeft een vogelleven dat uniek is. duizend jaar. Dat kwam doordat hij fos sielen in de buurt vond van dieren, waar van men weet in welk tijdperk zij geleefd moeten hebben. Hij vond fossiele resten van een x-euzenzwijn, dat de omvang had van een rhinoceros, van een schaap, dat een schofthoogte van ongeveer twee me ter moet hebben gehad, een geweldenaar van een baviaan en van gigantische vo gels, die zelfs nog groter moeten zijn ge weest dan de prehistorische vier meter hoge moa van Nieuw-Zeeland. Dr. Leakey wordt algemeen beschouwd als de patriax-ch der Afrikaanse archeolo gie. Zijn ouders zijn de eerste missiona rissen onder de Kikoejoes geweest en hij zelf is in een lemen negerhut gebox-en. Van zijn ontdekkingen in de Oluvai-val- lei zegt hij: „Dit is nog maar een begin." Schadevergoeding. Enkele jaren ge leden kreeg de Esso-tanker „Bloemen- daal" een lek, waardoor de olie uit de tanks wegstroomde de Oslofjórd in, de kust, schepen en houtvoorrx-aden bedek kend met een laagje olie. De eigenaars zijn thans door een Noorse rechter veroordeeld tot betaling van 335.000 kronen schadever goeding. CHICAGO (UPI) Robert Berlin, een zakenman uit Chicago, heeft onlangs aan een plaatselijk blad meegedeeld, dat hij twee jaar geleden bezoek kx-eeg van een man, die zich legitimeerde als een emplo yé van het centrale inlichtingenbureau der Amerikaanse regering. Berlin, vice- president van een verkooporganisatie in Chicago, stond op het punt een reis van twee maanden door Rusland te maken en de man vroeg hem, tijdens die reis voor Amerika te spioneren. Berlin zegt dat hij opgebeld werd onge veer een week voor zijn vertrek naar Rus land. Er werd een afspraak gemaakt op zijn kantoor en daar werd hem gevraagd of hij „overwegen wilde in zijn hoofd zeke re notities te maken terwijl hij in Rusland rondreisde". Ook werd hem gevraagd, of hij een gedetailleerd reisplan wilde over leggen. De man van het centrale inlichtingen bureau had volgens Berlin gezegd, dat ge wone toeristen dikwijls veel beter inlich tingen konden verzamelen dan speciaal daax'toe opgeleide agenten. „Na er een dag over te hebben nage dacht", aldus Berlin, „besloot ik het aan bod af te slaan, voornamelijk vanwege het risico dat eraan verbonden was." Hij had zijn bezoeker toen gezegd, dat hij het niet juist vond om als toerist spionagewerk te doen. Berlin zei. dat hij daarop ten antwoord kreeg, dat de zaak geen haast had en hij hoorde er niets meer van. Maar later ont dekte Berlin dat iemand, die zich als employé van het centrale inlichtingen bureau had gelegitimeerd, bij de buren na- vi-aag naar hem was gaan doen. „Er werd bij mijn buren naar bijzonderheden over mijn levenswandel gevraagd en naar mijn reputatie," aldus Berlin. Hij zei, dat hem tijdens het onderhoud geen geld was aangeboden maar „dat was wellicht te berde gekomen, als ik de op dracht had aanvaard." Volgens het blad, waaraan Berlin zijn relaas deed, had het hoofdkwartier van het centrale inlichtingenbureau te Wash ington geen commentaar te leveren. Een woordvoerder daar zei echter: „Het is onze taak om inlichtingen te verzamelen waar we maar kunnen, evenals de Russen dat doen. En voor hen is dat heel wat ge makkelijker." mogelijk zijn om de leerstof van een ge heel academisch jaar door een machine aan een student te laten onderwijzen voor ongeveer tien dollar per student. De machines zijn onderling verschil lend, maar het gx-ondbeginsel blijft het zelfde. Door aan een schijf te draaien of een knop in te drukken krijgt de leexiing de eerste les op een schermpje te zien. Gesteld, dat een schoolkind eenvoudige re kenkunde leert. Daar is weinig geheugen werk voor nodig. Het kind wordt geleerd de logische samenhang tussen getallen te begrijpen. Bij de tafel van negen zal de machine bij voorbeeld leren, dat negen maal het getal gelijk is aan tienmaal het getal, verminderd met het getal zelf. De leerling bestudeert wat de machine te zien geeft en wordt daarna door de machine overhoord. De machine gaat niet verder, voordat de leerling getoond heeft, door te doen wat de machine vexiangt, dat hij de les heeft begrepen. Individueel onderwijs „Onderwijs-machines" gaan terug op studies, die psychologen reeds dertig jaar geleden hebben gemaakt. Zij zijn geba seerd op de stelling, dat de beste manier om kennis over te dragen de combinatie een onderwijzer, een leex-ling is. Daarom, zo zeggen de psychologen, is het schoollo kaal van tegenwoordig slechts een com promis dat noodzakelijk is geworden door dat er veel meer leerlingen dan leex-- krachten zijn. Mitchell zegt: „Onderwijs in het tempo van de gemiddelde leeiTing heeft tot ge volg. dat de begaafde leerlingen te wei nig kx-ijgen, terwijl men te snel gaat voor die groep leerlingen, die langzamer zijn, maar toch in staat het merendeel van de leerstof te bevatten. NEW YORK (UPI) Op sommige Amerikaanse scholen zijn met ingang van het nieuwe schooljaar machines in de klaslokalen geplaatst, met behulp waar van de leerlingen hun lessen kunnen ma ken en daarbij de nieuwe kennis opdoen zo snel als hun talenten toelaten. De ma chines zijn zelfs zo ingericht, dat zij de leerling de vorige les overhoren voordat zij aan de nieuwe les beginnen. De nieu we „onderwijs-robots" zijn nog niet hele maal volmaakt, maar zij zijn reeds bij wijze van proef op dozijnen sclvolen ge bruikt. De machines zijn ontworpen door „En cyclopedia Britannica Films", waaxwan de president, Maurice Mitchell, enige er varingen met de toestellen heeft beschre ven. Het uitgebreidste experiment met de nieuwe machines is gedaan op een school te Roanoke, in de staat Virginia. Mitchell zegt, dat daar 34 leerlingen een cursus in algebra kregen te verwerken. „De gehele stof werd door machines onderwezen en de leerlingen waren er doorheen in zes maanden, terwijl daar normaal een jaar voor staat. Er kwamen geen lei"aren aan te pas en ook geen boeken, terwijl de leer lingen evenmin huiswerk behoefden te ma ken," aldus Mitchell. Soox-tgelijke experi menten worden voorbereid voor het talen onderwijs en dan zullen de machines voor scholen in het gehele land beschikbaar zijn. Volgens Mitchell zal, dank zij deze machines, het werk van de klasse-onder wijzer of leraar een grote verandering on dergaan. „De onderwijzer zal veel meer tijd heb ben om zich aan de leerlingen afzonderlijk te wijden, omdat de machines het meeste werk overnemen. Ook zullen de klassen aanzienlijk groter kunnen worden. Klas sen van 100 tot 150 leexiingen, onder toe zicht van een bekwame leerkracht, zullen tot de mogelijkheden kunnen behoren," al dus Mitchell. Dit zou dan met een klap het voortdurend tekort aan leerkrachten kunnen opheffen. Volgens Mitchell zal het (Van onze correspondent) LONDEN De nieuwe geüniformeerde burgerlijke vei'keers wachten in Groot- Brittannië wier taak het is toe te zien op het parkeren van auto's en motorfietsen zijn maandag in het centrum van Londen, in het district Mayfair net stadsge deelte begrenst, door Oxford Street, Regent Street, Piccadilly en Pax'k Lane hun taak begonnen. Het korps bestaat op het ogenblik uit. veertig man. Het gevolg van hun optreden was al dadelijk dat het ver keer vlotter dan gewoonlijk verliep om dat er beter geparkeerd werd. Desniet temin deelden de vex-keerswachten. die. hoewel zij geen politieagent zijn, daartoe speciale bevoegdheid bezitten, 344 bekeu ringen uit, waarvoor de boete van twee pond sterling (ruim 20,-) eventueel on middellijk kan wox"den voldaan. De ver- keerswachten treden, zoals in Groot Brit- tannië gebruikelijk is, beleefd doch beslist op. De bekeuringsbriefjes zijn. om deze tegen regen en wind te beschermen, van een plastic hoesje voorzien, dat op de voor- ruit van de auto's wordt geplakt. PARIJS (Reuter) Joodse leiders, po litici en journalisten uit Frankrijk en an dere landen zullen de Russische regering verzoeken „het jodendom in Rusland de gelegenheid te geven om zich nationaal en cultureel volledig te ontplooien". Een re solutie van die strekking, die met algeme ne stemmen op een conferentie in Parijs is aangenomen, zal de Russische ambas sadeur in Pax-ijs, Vinogradov, worden overhandigd met het verzoek haar naar de Russische regering door te sturen. De voorzitter van het Joodse Wereld congres en de Zionistische Wereldorgani satie, dr. Nahum Goldman, verklaarde te hopen de Russen ertoe te kunnen brengen Russische Joden toestemming te verlenen zich bij hun familie in Isx-ael te voegen. Volgens hem woi'den tegen de Joden in de Sovjet-Unie als individuen geen discri minerende maatregelen genomen maar als gemeenschap vallen zij wel bnder dei*- gelijke maatx-egelen, namelijk op het ge bied van de taal, het onderwijs en de godsdienst. De Joodse gemeenten in de andere communistische' landen hebben meer vrijheid, aldus Goldman. Geen uitzonderingen Het wekte bevreemding, om niet te zeg gen verontwaardiging, dat een arts, wiens hulp voor een spoedgeval wex-d ingeroepen en die zijn auto nex-gens anders kwijt kon en daarom op een ongeoorloofde plek neerzette, bekeurd werd. Voor artsen wor den geen uitzonderingen gemaakt. Dit gaat wel een beetje te ver. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- x dag moeten afrekenen. 3 DE ADMINISTRATIE (XO^C<X>CCCCCCCOCXOOCX»ODOOC>CCCCCCCO»XODOOC>OOOOOOOCOCOCO

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4