UNIEK CONCERT VAN N.PH.O. ^De negen Muzen Perzische „bollebozen één dag in Vogelenzang neergestreken TAXI 13000 Uitvoering van „Messiah" in Amsterdam MODE Zes Nederlandse premières Orgelwerk van Bach in eerste uitvoering Beste studenten en leerlingen maken reis op kosten van regering HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ATJ&X-TAXI 1.2.3.4.5 Mars- en tamboerwedstrijd nu in Santpoort „De stoute schoenen" van Blindenbond in Spaarndam „Euraddress" congresseert in Haarlem V er keerde naam Winter programma van bijzonder kerkewerk Het fruit vloog weg! Gezin Dijkers herenigd Minister Marijnen zal „Floriade" sluiten Filmavonden van het Leger des Heils VVvyLNaDAG 21 SEPTEMBER 1960 Het buitengewoon concert dat het Noord hollands Philharmonisch Orkest dinsdag avond onder leiding van Henri Arends gaf, werd geopend door de heer W. Mensink, voorzitter van het stichtingsbestuur, die de aanwezigen welkom heette. In het bij zonder begroette hij dr. W. Hulsker en de heer J. P. Wagemans, beiden van het mi nisterie van O. K. en W., mr. dr. P. J. Witteman, voorzitter van de Raad voor de Kunst, de burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers, het lid van Gedepu teerde Staten de heer Blauwboer, en voorts het bestuur en de leden van het jubilerende Genootschap va'n Nederlandse Componisten, ter ere waarvan dit concert zou plaatsvinden. Hij memoreerde hoe het Genootschap reeds twee jaar na de op richting, dus in 1913 de stoot gaf tot een coördinatie van de zakelijke belangen van de aangeslotenen in het BUMA, bureau voor muziekauteursrecht. In dit verband herinnerde hij aan de initiatieven van de vroegere voorzitter, de in 1944 overleden componist Jan van Gilse. Voor de reali satie van dit jubileumconcert dankte hij niet alleen Henri Arends en de orkestle den, maar ook de directie van de Hoog ovens en aangesloten bedrijven, en de be sturen van de vereniging „Caritas" en van het Prins Bernhard Fonds, die door hun daadwerkelijke financiële steun aan deze avond hadden bijgedragen. Immers zo als in een voorbespreking in dit blad reeds gemeld werd drie van de zes uitge voerde werken waren het gevolg van op drachten die uit deze bijzondere bronnen gefinancierd waren. Het is geen geringe opgave, zelfs voor de beroeps-concertbezoekers, om over een geheel uit premières bestaand programma enigszins zuiver verslag te doen. Bij on bekendheid met de uitgevoerde werken is men al gauw geneigd tekorten te horen die misschien teruggaan op het feit dat het ook voor de executanten een nieuwe materie betreft. Met dit laatste wil niet gezegd zijn dat ons orkest zich niet zeer veel inspanning getroost heeft om voor een publiek van grotendeels genodigden en eregasten voortreffelijk voor den dag te komen, en ook op loffelijke wijze erin geslaagd is van de zes werken een beeld te geven dat de aanwezige componisten tot grote tevredenheid gestemd zal heb ben. Maar men moet zich maar eens voor stellen wat het bij voorbeeld betekent voor een strijkorkest waarvan de speeltechniek gebaseerd is op het geijkte klassiek-ro- mantische repertoire, om zijn weg te vin den in een qua intonatie en polyfone struc tuur veeleisend werk als „Derivazioni" van Robert Henneper. Overigens zijn deze „Afleidingen" die men, zoals de componist zelf opmerkt, .associaties met een thema" zou kunnen noemen, een zeer boeiend stuk muziek. Reeds de opzet in vijf grote ,tem- pogroepen" is origineel, en de klankeffec ten die de componist bereikt door nu eens een concertino van de eerste lessenaars alleen, dan weer 'een enkele solo-viool te gen het voltallige ensemble uit te spelen, zijn ongewoon en dikwijls frappant. Voor al de vierde groep, een Allegro unisono voor violen en altviolen met aansluitend een Presto voor strijkkwartet en orkest, tref door een volkomen natuurlijke stu wing. Sommige langzame fragmenten, met-name in III, leken bij eerste aanho ren iets te veel uitgesponnen, hoewel men hier mogelijkerwijs met een tekort aan expressieve spanning bij de uitvoerenden te doen had, die aan het zeer lastige stuk hun handen vol hadden. Hef programma was geopend met een zeer doeltreffend geschreven „Intrada Festiva" van de vijf-en-twintigjarige Ot to Ketting. De koperblazers en slagwer kers zullen er hun plezier aan beleefd hebben om zowel kittige ritmiek als volle Advertentie Mobilofoon-service dag; en nacht DONDERDAGAVOND, dus morgen, wordt door de stadsorganist Albert de Klerk de eerste van de jaarlijkse reeks winterorgelbespelingen in de gemeente lijke Concertzaal gegeven. Zo men weet heeft de stadsorganist Piet Kee eveneens een aandeel in deze reeks bespelingen, die "oor de minnaars van orgelmuziek in onze ~*ad wel bijzonder welkom zal zijn nu de omérorgelconcerten in de Grote Kerk dit '-■ar door de restauratie van hef orgel van Christian Müller moesten vervallen. Het. programma, dat Albert de Klerk voor dit. eerste orgelconcert heeft samen gesteld is bijzonder belangwekkend ge worden door de keuze van een in 1959 in Engeland ontdekt orgelwerk van Johann Sebastian Bach. Dcz* compositie, waarvan de uitvoering voor Haarlem een première betekent, is opgebouwd uit een Preludium, een Trio en een Fuga. welke door kleine tussenspelen (Adagio en Tutti") gescheiden din. Er bestaat gerechtvaardigde twiifel of ^"ze intermezzi van de hand van Bach zijn Maar het Preludium, het Trio en de Fuga tonen onmiskenbaar de genialiteit, van de meester. In het Preludium en de Fuga her kent men direct het orgelwerk van deze naam. dat Bach in de toonaard van C ge componeerd heeft. Het ontdekte werk staat pchter in de toonaard van Bes, hetgeen een transpositie betekent, ondernomen om het werk aan te passen aan de beschikbare omvang van de besneelde achftiende- eeuwse orgels. De Fuga bleef behoudens dé toonaard ongewijzigd, maar het Prelu dium kreeg een logischer en natuurlijker verloop van de stemmen. Het Trio is een nieuwe toevoeging van Bach. Het vertegen woordigt in zijn klare opzet en ontwikke ling der contrapunktische structuur muziek van hoge orde. Het stuk is een soort om zetting van het laatste deel van de Sonate voor viola di gamba en clavecimbel. Merk waardig is de herinnering aan het Vijfde Brandenburgse Concert van Rarh door het ..cantabile"-thema. Buiten dit belangwek kende werk zal Albert de Klerk nog muziek van Stanley en Böhm ten gehore brengen en bovendien het monumentale orgelwerk ..Ad nos ad salutarem undam" van Franz Liszt. sonoriteit te kunnen demonstreren in dit werk met zijn verstandig uitgestelde en te rechter tijd komende climaxen. George van Renesse was solist in het sluitstuk vóór de pauze: het nieuwe pia noconcert opus 66 van de Amsterdamse componist Lex van Delden. Het leek me dat de onbekommerde bravoursfeer van de finale het meest geslaagde fragment in dit soloconcert was, waarvan de piano partij weinig idiomatisch geschreven is. Men kreeg zelfs hier en daar de indruk dat deze laatste ook zeer wèl in geïnstru menteerde gedaante had kunnen klinken en dat het echte concerterende element te zwak was uitgewerkt. En de elegische mo menten leken de componist wat erg ge makkelijk uit de pen gevloeid ditmaal. De tweede helft van dit onalledaagse concert zal ik mij herinneren om „Nostal- gies", een cyclus van vier liederen op tekst van Henry Levet, door Rudolf Escher. De vier gedichten die alle een zekere desillusie tegen een achtergrond van keurige maatschappelijkheid tot the ma hebben, zijn getoonzet voor één zan- stem en klein orkest. De Vlaamse tenor Lode Devos trof met een fraaie en ook expressief zeer verzorgde voordracht de juiste toon. De orkestpartij is zeer subtiel gehouden, met kleine instrumentale toet sen die zich toch niet in een soort vage kleurigheid verliezen, maar betrokken zijn op de structuur van het geheel. Het hoogte punt was het laatste lied, waarin het con tinue stampen van de machines van een oceaanstomer de ondertoon vormt; de ca dans van een wals tracht tevergeefs de lusteloosheid van zijn moede lading te doorbreken. Voor het naspel, het vérdwij- nen van het schip naar de horizon, had de componist treffende accenten gevon den, met een vocalise van de zangstem tegen een uitstervende instrumentale ach tergrond. Een vierdelig concert voor (twee-en- twintig) blaasinstrumenten van Oscar van Hemel leek een niet zo geïinspireerd stuk van een componist die over het algemeen een gematigd-modern idioom op muzikan- teske wijze hanteert. Het leed misschien aan een zekere overspanning van de forme le elementen. Maar wellicht zou een her nieuwde uitvoering andere aspecten open baren. Ook in „Anagrammen" van Guillaume Landré leek de occupatie met het con structieve element niet van binnen-uit ge motiveerd. De heer Landré, die onlangs zelf een persoonlijk jubileum officieel ge vierd heeft, namelijk dat van veertig jaar componist, sprak in zijn functie van voor zitter van het jubilerende Genootschap het slotwoord. Hij betoonde zich uitter- aard bijzonder dankbaar voor het door het NPhO genomen initiatief, alsmede voor de wijze waarop dirigent en orkest leden daaraan gestalte hadden gegeven. Hij hoopte dat de status van de compo nist in Nederland over vijftig jaar van dien aard zou zijn, dat men zou kunnen zeggen: „in Haarlem begint de Victorie Na het concert bood burgemeester Cre mers tijdens een in het Haarlemse stad huis gehouden receptie aan ieder van de zes componisten een bandopname aan van hun werk, dat tijdens het concert gespeeld werd. Sas Bunge „Diploma of Merit". De films „Faja Lobbi" van Herman van der Horst en „Het Gerucht" van Kees Brusse hebben op het filmfestival te Edinburgh een „Diploma of Merit" behaald. Eerste prtfs. De 26-jarige pianist Jan Wijn uit Bussum heeft in het pianistencon cours van Orense de hoofdprijs 25.000 peseta's gewonnen. Boekenbeurs. Te Frankfort is een boekenbeurs geopend ,die de grootste in zijn soort is ter wereld. 1850 uitgevers stellen hier hun uitgaven ten toon. Het hoogtepunt van de tentoonstelling, die tot aanstaande maandag duurt, zal de toeken ning zijn van de Vredesprijs, die door de Duitse uitgevers ter beschikking is gesteld aan de Engelse uitgever Victor Gollancz. Iri het vakantiecentrum „Teylingerbosch' 'in Vogelenzang is men wel gewend nu en dan onverwachte bezoekers te krijgen. Maar op een groep van ruim veer tig Perzen had de beheerder, de heer Koper, aan het einde van het seizoen niet meer gerekend. Maandagavond kreeg hij hen onaangekondigd „op zijn dak". Het bezoek was van korte duur. Want vanmorgen stapten de gasten weer in de bus, die hen dwars door Europa terug zal brengen naar Iran. Daar zullen zij aan hun familieleden en vrienden avondenlang kunnen vertellen over de indrukken, op gedaan tijdens een reis van ruim vijftig dagen door negen Europese landen. Het was een select gezelschap, daar in „Teylingerbosch". Want de groep bestond uit de beste leerlingen en studenten van geheel Iran. Na drie seleótiewedstrijden waren deze bollebozen in musiceren, sport rekenen. Perzische litteratuur, kunst en talen als kandidaten voor de Europese reis te voorschijn gekomen. Eerst was er een selectie in hun provincie, daarna in Tehe ran en tot slot in een kamp in het noorden van Iran zodat dus uiteindelijk de aller beste leerlingen en studenten van diverse onderwijsinrichtingen in aanmerking kwa men. De reis staat onder auspiciën van het ministerie van opvoeding en wordt ge heel door de regering betaald. Een bedrag van 62.000,- werd ervoor uitgetrokken. Zelfs de kleding van de „selected stu dents" was betaald door de regering: alle donkerharige Perzen droegen grijs kos tuum. Behalve 35 scholieren maakten en kele leraren en een arts van het gezel schap deel uit. De groep stond onder lei ding van de heer Morteza Banai, hoofd van het vormingswerk van het ministerie van opvoeding in Teheran. De heer Banai was voor de derde keer in ons land. Op 1 oktober wordt in het Luxor- theater te Rotterdam de première ge geven van „My fair lady" waaruit men hier een scène ziet met v.l.n.r. Margriet de Groot, Johan Kaart en Wïrh Sorine- veld. In januari komt de musical naar Amsterdam. Ze is geïnspireerd op Ber nard Shaw's „Pygmalion". P. Zwaanswijk De jaarlijkse mars- en tamboerwedstrijd uitgeschreven door de Sectie Muziek van de Velser Gemeenschap, zal dit jaar in Santpoort worden gehouden, op zaterdag 24 september om drie uur. Het parcours wordt gevormd door de Surinamestraat, Sabastraat, Arubastraat, Bonairestraat; en de Paramaribostraat. Aan de wedstrijd nemen de volgende verenigingen deel: R.K. Harmonie „St. Caecilia", Velsen-Noord; R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", Driehuis; Chr. Muziek- ver. „Wilhelmina", IJmuiden; Fanfare korps „Wilhelmina", Santpoort; „IJmuider Harmonie", IJmuiden; Tamboer en Pijper korps Chr. Gym. vereniging, IJmuiden; Tamboerkorps „Voorwaarts", IJmuiden; Tamboerkorps „Schulpen-Meerweiden", Velsen-Noord; Tamboerkorps R.K. Har monie „Soli Deo Gloria", Driehuis; Tam boerkorps „Hoogoven Harmonie", IJmui den; Tamboerkorps „Fanfarekorps Wilhel mina", Santpoort: Tamboerkorps „IJmui der Harmonie", IJmuiden; Tamboerkorps Chr. Muziekver. „Wilhelmina", IJmuiden. Op donderdag 22 september des avonds om acht uur zal in het Jeugdhuis te Spaarn dam de nieuwe film van de Nederlandse Blindenbond, „De stoute schoenen", ver toond worden. Tevens zal de propagandist van de Nederlandse Blindenbond, de heer Joh. van den Berg, een toelichting geven op het streven van de N.B.B. terwijl hij voorts enkele gedichten van Annie M. G. Schmidt zal voordragen. Advertentie Zondag, maandag en dinsdag zal de Europese organisatie „Euraddress" in Haarlem congresseren. Veertig vertegen woordigers van adressenbureaus in Euro pa, die onderling adressenmateriaal uit wisselen, zullen dit congres bijwonen. Zon dagavond komen de congressisten voor een cocktail bijeen in hotel Bouwes in Zandvoort. Maandagmorgen is er om tien uur een ontvangst op het Haarlemse stad huis, waarna om elf uur in hotel „Duin en Kruidberg" in Santpoort zal worden ver gaderd. 's Middags wordt de vergadering voortgezet, 's Avonds is er in het Frans Halsmuseum een diner bij kaarslicht. Dinsdagmorgen zal de vergadering zo nodig worden voortgezet. Mogelijk zal een bezoek worden gebracht aan het Cruquius- museum, Joh. Enschedé en zn. grafische inrichting n.v. en reclamebureau Vier hand. 's Avonds volgt een rondvaart door Amsterdam met tot slot een diner in het havengebouw. Een uitvoering van Handels oratorium „Messiah" vraagt niet alleen dienstbaar heid aan de muziek van dit meesterwerk, maar ook aan zijn religieuze intentie. Het oratorium wil dat de uitvoerder mede ge tuigt van Handels rotsvast geloof, over zijn verwachting van verlossing der mens heid te verkondigen met een zelfde over tuigingskracht als de componist bezielde toen hij zijn werk schreef en in de onbe grijpelijke korte tijd van vierentwintig da gen voltooide. Men zou er toe komen om voor een uitvoering een zelfde religieuze gerichtheid als voorwaarde te stellen, want een persoonlijke vertolkingsassimilatie met de gedachte van de door Charles Jennens uit de Bijbel gekozen en verenigde tekst lijkt zonder die instelling zo niet onmoge lijk, dan toch uiterst moeilijk te laten gel den, moeilijker althans dan voor Handels Bijbelsche dramatische oratoriums, waar van de typering der daarin ten tonele ge voerde echt menselijke karakters geen on overkomelijk probleem is. Handels „Messiah" is in wezen een sub jectief werk en men ontdoet het van zijn religieus-expressieve essentie door het te beschouwen als een compositie, die vol doende gediend wordt door een uitvoering er van te ondernemen volgens het begin sel van ,.1'art pour l'art". De vertolking van het oratorium „Mes siah", die dinsdagavond door de Amster damse „Stem des Volks" in het Concert gebouw onder leiding van de dirigent An ton Krelage gegeven werd, was overwe gend en te eenzijdig op dit beginsel ge richt. Bewondering kon men inderdaad krijgen voor de beheersing van de veel eisende koortechniek, die bijvoorbeeld bij talrijke „coloratuur"-fragmenten aan de dag trad. Ook vielen de beschaafde, onge forceerde toonvorming en de zuiverheid van de zang te loven. Maar de bedoelde bezieling, de getuigende en overtuigende kracht ontbrak te vaak, de zin van de tekstgedachte kon zich te weinig manifes teren in de klank en in de zegging van het woord. Wat men in de koorzang miste aan specifieke uitdrukkingsspanning, ontbrak in dezelfde mate aan het spel van het be geleidende Gelderse Orkest, dat zich te richten had naar de directie van de diri gent. Het vaak ontbreken van een nood zakelijke melodische vorming, van een muzikale structurele opbouw was uiter aard niet. bevorderlijk voor het bewaren van de vertolkingsspanning. De epische schilderingen vertoonden een tekort aan verbeeldingskracht en zo kon bijvoorbeeld het koor der Engelen geen uitwerking krij gen. Ja, er waren dieptepunten van op pervlakkigheid, maar gelukkig kwamen er een paar hoogtepunten als tegenwicht. Een geslaagde vertolking kreeg het be roemde „IIalleluja"-koor en ook voor het derde deel van het oratorium kwam een goede rnusiceergeest, met name voor „Wor- Een zetfout, waarvoor wij hierbij onze excuses maken, was er oorzaak van, dat onder het artikel „Voorgangers van de gouden koets" op 15 september een ver keerde naam werd afgèdrukt, Dè auteur van dit artikel is de heer Slob (en dus niet „Scot"). thy is the Lamb" en het imposante slot koor, dat waarlijk overtuigend door een stralende, machtige klank werd. Van de solisten hebben zich de alt Watty Krap en vooral ook de bas David Holle- stelle kunnen onderscheiden. De tenor Wiebe Drayer kwam allengs goed op dreef. De sopraan Elisabeth van der Ploeg maak te met haar jeugdige stem een sympathie ke indruk, maar geheel gevormd voor de haar voevertrouwde partij was zij noch in technische, noch in artistieke zin. Maar beloften heeft haar optreden zeker gege ven. Marijke Smit—Sibinga bespeelde bij deze uitvoering het clavecimbel en Mein- dert Boekei het orgel. P. Zwaanswijk Het nieuwe winterprogramma van het bijzonder kerkewerk van de Nederlands hervormde gemeente te Heemstede, wordt donderdag 29 september ingezet met een centrale gemeente-avond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg. Voor de pauze wordt eerst een toelichting gegeven op de diverse onderdelen van dit winterpro gramma. gevolgd door een concert door het kapelkoor, onder leiding van de heer H. Jens. Medewerking wordt verleend door de solisten mejuffrouw Ellv Jens, mevrouw H. Oranje-don Uyl en de heren Ph, Hoede- maker en Hans van der Leeuw. Na de pauze volgt de vertoning van Lamorisse's charmante film „Le ballon rouge". Vanmorgen vroeg slipte een militaire arts met zijn auto bij de kop van de Zeeweg in Bloemendaal, waarbij hij tegen een chocolade- en fruittent bots te en deze vernielde. De arts stapte on gedeerd uit zijn auto. Hij is ook een van de hoogste leiders van de padvinders in zijn land. Enige jaren terug bracht hij ook een bezoek aan ons land, na afloop van de jubileumjamboree in Engeland. Hij is toen voor het eerst op „Teylingerbosch" geweest, een soort pel grimage naar de plaats waar in 1937 de wereldjamboree was. De studenten hebben ondermeer een bezoek gebracht aan Turkije, Bulgarije Joegoslavië en Italië, waar zij enkele da gen de Olympische spelen bijwoonden. Via Parijs en Brussel kwamen zij in ons land. Dinsdag zijn zij de gehele dag met hun bus naar Amsterdam geweest, na eerst het Cruquiusmuseum te hebben bezocht. Wat zij in Amsterdam gedaan hadden? „Vooral veel rondgekeken, wat gewandeld langs de grachten en souvenirs gekohet". Iedere deelnemer had vijftig Amerikaanse dollars als zakgeld meegekregen, waarvan dan ondermeer souvenirs mee naar huis worden genomen. Na de omzwervvingen in Amsterdam hebben de studenten voor een klein gezel schap iets laten horen van de oude muziek uit hun land. Met een begeleiding van tok- kelinstrumenten en een fluit zongen zij volksliederen zoals de boeren die over de Perzische velden laten klinken. Over de regen, dieover de bergen komt en de bloemen verfrist. En over de vogels, die evenals de kindetjes aan de bloemen wil len ruiken en dë bedwelmende geur 'in "zich willen opnemen. Vreemde klanken, soms donker en dreigend, dan weer ijl en teer. De jongste deelnemer van het gezelschap is de tienjarige Ali Solaymay, die onder de hoede staat van zijn 25-jarige broer Dja- lal Solaymay. Het komieke ventje heeft in sportprestaties uitgeblonken. Met zijn broer laat hij hiervan iets zien als een volleerd acrobaat. Tussen de bedrijven door, vertelde de leider over de reis. Straks bekleden deze leerlingen leidinggevende posten. Daarom wil onze regering dat zij kennis maken met de zeden en gewoonten van andere landen. Zo'n reis is heel belangrijk voor de jongens. Sommige van hen waren nog nooit verder geweest dan hun stad, dorp of provincie. Nu doen zij een schat aan kennis op in Europa. Maar helaas is nog niet iedereen van het nut van zo'n reis overtuigd. Als het aan mij ligt, komen we ieder jaar met andere leerlingen terug. Want Nederland is voor ons heel interes sant. We bewonderen uw land om zijn strijd tegen het water." Als arts reist dr. Ghazi Zadeh, specia list voor interne ziekten, met het gezel schap mee. Ook hij bewondert de strijd van ons land tegen het water. „Een ook hebben we veel respect voor uw vorsten huis". Erg veel ziekten had de dokter on derweg niet te behandelen gekregen. Nu en dan was alleen een maag van streek, natuurlijk door het vreemde eten. En soms had de arts alleen wat tabletjes te gen hoofdpijn te geven. De heer Banai vertelde al 23 jaar in dienst van zijn land te zijn. eerst als le raar, de laatste acht jaar als organisator van het vormingswerk. Hij organiseert iedere zomer kampen, waar de uitblinkers in muziek, sport, kunst, Perzische littera tuur of een van de moderne talen zich met elkaar kunnen meten. „Door de uit verkiezing maken we het leren aantrekke lijk. En de leerlingen doen een enorme praktische kennis op. Dat is heel waarde vol voor ons land, gelukkig dat de rege ring dat ook inziet." Vanavond komen de Perzen in Keulen aan. Ook in Duitsland zullen zij hun ogen goed openhouden. Dan volgt een bezoek aan Wenen en nadert het einde van de reis door Europa dié de uitblinkers vijftig dagen lang hebben gemaakt. De studenten musiceren en zingen oude Perzische muziek tijdens een kort op onthoud in Vogelenzang. Mevrouw B. Dijkers-Grobbelaar is met haar twee kinderen, de tienjarige Arie en de zevenjarige Michael, na zes jaar in Zuid-Afrika te hebben gewoond, met haar invalide man in Middelharnis ver enigd. De heer A. Dijkers, die verlamd is als gevolg van een val aan boord van de tanker waarop hij stuurman was, wordt in Middelharnis in een rusthuis verpleegd. Hij heeft enige tijd geleden van zich doen spreken, doordat hij had aangeboden de plaats van de ter dood veroordeelde Ame rikaan Chessman in te nemen. Hij deed dit, omdat hij daarin een mogelijkheid zag dat zijn vrouw en kinderen verder zouden worden onderhouden. Al heeft men hem niet als plaatsvervanger geaccep teerd, de aandacht van de wereld was op hem gevestigd en door inzamelingen in Nederland en in Zuid-Afrika werd het hogelijk het gezin Dijkers te herenigen. Een woningbouwvereniging in Middelhar nis zorgde voor een gerieflijke woning, die zo is ingericht, dat de heer Dijkers met zijn elektrische invalidèwagen zo van de straat af kan binnenrijden. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, zal zondag 25 sep tember de „Floriade" officieel sluiten. Dit zal geschieden tijdens een korte plechtig heid, die zich tegen de kleurige achter grond van 24 vlaggen der deelnemende landen, om half tien 's avonds zal afspelen in het hart van het Floriade-park. Van 22 september af zullen in de zaal van het Leger des Heils in de Bandoeng- straat in Haarlem-Noord elke donderdag contactavonden wox^den gehouden. Op 22 september wordt de film „In opmars" vertoond,— op 23—september-;,'Charlie als politieheld" en „Abraham als geloofsheld", op 6 oktober „Florence Nightingale" en op 13 oktober „David en Mozes". Deze film avonden beginnen om acht uur des avonds. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De Nederlandse kleedkunst van TONNY WAAGEMANS is niet te typeren met één bepaalde stijl of lijn. Deze ontwerpster be oogt op de eerste plaats een kleding te brengen, die aangepast is aan de verlan gens en eisen van de Nederlandse vrouw. Daarom, ook laat ze haar modellen niet tonen door hyperslanke beroepsmanne quins, maar door vriendelijke, elegante en tevens slanke meisjesstudenten. Met een natuurlijke charme en onbevangenheid gebracht, beantwoorden de ontwerpen meer aan de realiteit van ons bestaan. Het is kleding waarin men niet hoeft te „schrij den" maar waarin men gewoon kan staan, lopen en zitten. De mode-show, gisteren in de zaak van Tonny Waagemans te Am sterdam gaf een representatie van wat door haar voor de komende wintermaan den als modieus wordt gezien. De ontwerp ster zoekt het vooral in mooie stoffen, die opvallen door hun gemeleerde tinten en vaak harige effecten. De kleuren, die voor het komende najaar nogal somber zijn, weet zij op een vaak knappe manier leven dig te maken door een garnering in een contrasterende tint of een afstekende band of sjerp. Veel donker grijs en bruin wordt door banen in een lichtere tint onderbro ken. Zowel bij de pakjes als bij de japonnen wordt vaak de rug geaccentueerd door een klein ceintuurtje, strikje, knoopsluiting of door een los geplisseerd achterpand. De multi-colors, die zowel in de dames als herenmode favoriet zijn, zagen we zelfs in een pied de poule uitgevoerd. Paars was gecombineerd met groen en zwart, vaak in zeer uitgesproken ruiten, die tot vrij recht vallende mantels ver werkt waren. De lengte is dan 'meestal en de grote voskragen liggen warm koesterend om de hals. De dubbele knoops- sluiting, die we ook veel in de Parijse collectie aantroffen, beleeft ook hier weer een entree. Voor de namiddagkleding werd veel ge bruik gemaakt van dunne wollen impri- mé's in herfstachtige tinten; ook het flu weel met die warme glans zal het ook dit jaar nog goed doen. In een strak, meestal lang en enigszins opgestroopt mouwtje en in eenvoudige draperieën in de rok komt dit materiaal het mooiste tot zijn recht. In het geklede genre troffen we ver schillende zeer originele ontwerpen, die vooral opvielen door een ingenieuze rok- verwerking. Door een geborduurde satin duchesse japon van een effen uitwaaieren de rugsleep te voorzien, die uit de zijna den sprong, kreeg men een zeer verras send effect. Katy

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7