AQUARELLEN VAN AART SCHOUMAN AGENDA Frankforter „Vredesprijs" voor Engelsman Victor Gollancz Bijzondere expositie van oude kunst uit Egypte DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Betaling abonnementsgeld per giro Expositie over Afrika in Den Haag DE BEURS DER 70.000 BOEKEN Opticien WEB ER WELDRA IN HET RIJKSMUSEUM Van Gogh expositie in Montreal Hoofdrolspeler uit „The angry Silence" in Nederland „Cinema Parisien" bestaat vijftig jaar „Wij komen" hielp voor de dertiende keer sinaasappel citroen vruchtenlimonade Militair exposeert tapijt van Farah Dibah Exposities in Amsterdam Concertgebouw: Vandaag 20 uur: orgel concert door Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Vandaag 20.15 uur: The Dublin Festival Company met „The playboy of the western world". Minerva Theater: Vrijdag 20.15 uur: concert NPh.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Liefde zonder uitzicht", 18 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Freddie und die Melodie der Nacht" 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De bruiden van Dracula", 14 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 uur: „Du Rufifi chez les hommes", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Gevaarlijk blond", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De witte non", 14 jaar. Van vrij dag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zon dag tevens 16.15 uur: „De grote ontsnap ping", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Mon oncle", alle leeftijden. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 uur: „Calamity Jane", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Katja", 14 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, zon dag tevens 16.15 uur: „Nooit op zondag", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag besloten voor stelling. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De Indiaanse vrouwenroof", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Hirosjima mon amour", 18 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The wrong man", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „Ongewenst huwelijk", 14 jaar. Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „Het begon met een kus", 18 jaar. jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unesco-expositie van reprodukties naar aquarellen „Watercolours". Dagelijks 10- 17 uur, zondags 13-17 uur. Museum Het huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van gra fiek en tekeningen van Willem Nijs. Da gelijks 10-12.30 en 13.30-17 uur, zondags 14-17 uur. Vishal: Tot 25 september affiche-exposi tie „Frankrijk in beeld", Dagelijks van 14-17 uur en 19.30-22 uur; zondags 14-17 uur. „In *t Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierenteke- ningen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10-22 uur. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 24 september Ere-expositie J. C. Mets. Dagelijks van 9-17 uur en tevens op maandag woensdag en vx-ijdag van 18-20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Went- zel. Dagelijks van 10-17 uur, zondags van 14-17 uur. (Vei-der raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haai-lem" van vx-ijdag 16 septem ber). DONDERDAG 22 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Blackboard Jungle" Rex, 20 uur: „Het meisje van de Veen- hoeve". VRIJDAG 23 SEPTEMBER Thalia?, 20 uur: „Salomo en de koningin van Sheba". Rex, 20 uur: „De zoon van de Sheik". Pieter Vermeulenmuseum: als donderdag VRIJDAG 23 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De woeste hoogte". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde zonder uitzicht". W. B.-theater, 20 uur: „Opstandig Afrika". Opname tijdens de eerste kostuum repetitie voor „My fair Lady" in het Rotterdamse Luxor-theater. De pre mière wordt op 1 oktober gegeven. U kunt he' uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgiro rekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daannee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is ƒ7,65, post- abonnees f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden Voor automatische girobetalingen (het lier gemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In da' geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Vrijdagmiddag 30 september zal de Haagse wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer J. van Zwijndregt, in de Centrale Bibliotheek aan de Bildex-dijk- straat in Den Haag, een tentoonstelling openen, getiteld: „Afx-ika gistend conti nent". Een inleidend woord zal daarbij gesproken orden door pater P. J. Suasso de Lima de Px-ado w.p. De expositie wijdt niet slechts in boek en kaart aandacht aan de politieke ont wikkeling van dit werelddeel, doch ook aan land en volk, kunst en cultuur van vex-schillende bevolkingsgroepen. (Van onze correspondent) DE DINSDAG geopende Frankforter Buchmesse de beurs der 70.000 boe ken bereikte woensdag haar hoogtepunt met de uitreiking van de vredesprijs van de Duitse boekhandel aan de Londense uitgever en publicist Victor Gollancz. Op deze w er eldb o eken jaar beurs is ook ons land opnieuw buitengewoon goed ver tegenwoordigd. De Frankforter Buchmesse heeft wortels tot in de vijftiende eeuw, maar toch „pas" in de zeventiende eeuw werden hier de eerste echte boekenjaarbeurzen gehouden. Na de tweede wereldoorlog, in 1949, be gonnen Duitse uitgvers op bescheiden voet opnieuw met hun vakbeurs, die nu is uit gegroeid tot de gx-ote „messe" van 17.000 vierkante meter expositieruimte, 70.000 •titels en 1900 uitgvers, van wie meer dan 1200 niet-Duitsers. Nederland, al aanwezig in 1950, wordt vertegenwoordigd door 40 uitgevers wier overkoepelend uitvoerorgaan, de Stichting Grafisch Exportcentrum uit Amsterdam, al oude rechten kan laten gelden. Nederlands grafische export naar West-Duitsland had het vorig jaar een waarde van 14,28 mil joen gulden. Na België-Luxemburg is West-Duitsland onze belangrijkste klant ten deze onder meer voor wetenschappe lijke werken, tijdschriften en ook voor het plaatsen van drukkersopdrachten in ons land. Vervlakking Wat de Westduitse literatuur aangaat, valt opnieuw de enorme toeneming van de pocketboek-uitgave op en daarin dan voornamelijk vertalingen uit de wereld literatuur. De modex-ne Westduitse letter kunde sluimert en komt op de boeken beurs van Frankfort nauwelijks aan haar trekken. Men maakte zich veel drukker over verzamelde werken van Thomas Mann, Ernst Jünger en dergelijke, als over Böll, Grass en andere moderne Duitse schrijvers. Voorts wordt er steen en been geklaagd over het verschijnen van steeds maar nieuwe gx-ote reeksen, waax-door het individuele boek maar moeizaam gedijen kan. Ook is de vrees uitgesproken dat de gigantische uitgeverijen en verzendhuizen die uit zijn op een zeer breed publiek, een te grote invloed zullen krijgen en ver vlakkend zullen gaan wex-ken. Een reus als het boekenverzendhuis Bertelsmann, zo heeft dezer dagen het dagblad Die Welt opgemerkt, beheerst een markt waarop tengevolge van de lage prijs geen normale boekverkoper kan verschijnen. De door snee-winkelprijs van een boek in Duits land steeg de laatste twee jaren van 10 tot 11,50 mark maar daaraan hoeft een massabedrijf als Bei-telsmann zich niet te storen. Gollancz gehuldigd In de Paulskirche te Frankfort hoorde men gisteren deze pessimistische beschou wingen niet. President Lübke sprak hier de huldigingsrede op vredesprijswinnaar Victor Gollancz uit, een dankbare taak, want Gollancz een Brit en ook de zoon van een Poolse rabbijn is niet slechts een der belangrijkste Londense uitgevers maar ook een publicist van importantie op Advertentie Uw ogen blikken door een bril Het effect kan hoopvol - vreugdevol maar ook spijtig zijn. Door een moderne bril ziet u de wereld rooskleu riger. U gaat lachend door het leven. heeft zo'n prettige bril voor u Gr. Houtstr. 166 b/d Houtbrug In het Rijksmuseum te Amsterdam beroemde Egyptische collectie, die een be- wordt van 16 oktober t/m 31 december- als najaarstentoonstelling de grote expo sitie „Vijf duizend jaar kunst uit Egypte" gehouden. Het is voor de tweede keer in de geschiedenis van het tentoonstellings wezen dat een kostbare collectie kunst werken uit de schatkamers van de musea te Cairo en Alexandrië voor een expositie buiten de grenzen van Egypte wordt ge stuurd. Voor de eerste keer geschidde dat voor de wereldtentoonstelling te Parijs in 1867. De expositie in het Rijksmuseum wordt gehouden onder auspiciën van het binnen enkele weken af te sluiten cultu reel akkoord tussen Nederland en de Ver enigde Arabische Republiek. Het zenden van deze collectie door de regering van de V.A.R. naar het buitenland (zy werd reeds in Brussel geëxposeerd) valt samen met de actie, die de Unesco langs de nijloevers, welke door de bouw van de Assoean-dam permanent diep onder de watex-spiegel komen te liggen. De inzending van de nationale Egyptische musea omvat ruim 230 stukken, hoofd zakelijk uit het Faraonische tijdpex-k, met toevoeging uit de Gx-ieks-Romeinse, de Koptische en de Islamitische verzamelin gen. Het Rijksmuseum van oudheden te Leiden staat 25 meesterwerken af uit zijn RICHARD ATTENBOROUGH IN ONS LAND De Britse acteur Richard Attenborough bx-engt vandaag een kort bezoek aan ons land ter gelegenheid van de Nederlandse px-emièx-e van de film „The angry silence" (De angstige stilte), die tijdens het Film festival te Berlijn werd onderscheiden met de grote prijs van de Internationale Critiek 1960. langx-ijke aanvulling voor de vroegste pe rioden betekenen. De collectie omvat o.m. een grote ver scheidenheid van beelden en reliëfs in steen, brons en hout. Verder offex-tafels, stenen vaatwerk, sieraden en andere kost baarheden, voox-werpen uit het dagelijks leven, ceramiek, glas, mummiemaskers, toiletgex-ei, terracotta figuurtjes, gesneden houten panelen, miniatux-en en weefsels. Bijzonder goed is de kunst van het oude rijk (cix-ca 3.000-2.300 voor chr.), het mid- denrijk (cix-ca 2.100-1.700 voor chx\) en van het nieuwe rijk (circa 1.600-1.085 voor chr.) vertegenwoordigd. De Egyptische kunst is vooral een koningskunst op de expositie zijn talrijke koningsbeelden en koningsportretten doch ook de pri vate sculptuur heeft er een grote ontwik keling gehad, waarvan ook belangrijke voox-beelden worden getoond. Enkele der hoogtepunten op de expo sitie zijn o.m.: de groep van de fax-ao Mykerinos met de godin Hathoren de allegox-ische figuur van boven-Egypte, in leisteen uitgevoerd uit de 4e (rom) dynas tie, de tijd van de grote pyramiden. Het gouden bortjuweel van koning Sesotris de Tweede uit het koninklijke graf te Daksjoer, een kopje in paars kwax-tsiet van de jeugdige Toet-Anch-Amon. Voox-ts het grote beeld in kalksteen van de zan geres in de tempel van Amon Merit, een van de beste sculptux-en uit 't nieuwe i-ijk, het gouden dodenmasker van koning Sjes- jonq, de xiitvoerig beschilderde mummie- kist van de priester Djedment uit Thebe, en de grote koran van sultan Sja'ban, geschi-even en vex-lucht in 1396. De inx-ichting der expositie, in negen zalen op de oostelijke binnenplaats, ge schiedt naar het ontwerp van Dick Elf- fers. sociaal en politiek terrein. Hij is eveneens de man die na de oorlog als een der eex-ste voor hulpverlening aan de Duitsers pleitte onder meer met zijn actie „Redt Europa nu". Deze nonconfoi-mistische schrijver, socialist en pacifist en zakenman is de elfde vredesprijswinnaar van Frankfort. Tot zijn voorgangers behoorden figuren als Albert Schweitzer, Romano Guardini, Mar tin Buber, Cax-1 Burckhardt, Hermann Hes- se, Thornton Wilder, Karl Jaspers en prof. Heuss. Ter gelegenheid van het hondex-djarige bestaan van het museum van Schone Kun sten te Montreal zullen zeventig schilde rijen van Vincent van Gogh hier tentoon gesteld worden. De Nedex-landse regering heeft haar goedkeux-ing gehecht aan het uitlenen van de schilderijen en 61 tekeningen uit waar dering voor „de gastvrijheid, de veilig heid en de vrijheid" die koningin Juliana en haar gezin gedurende de Tweede We reldoorlog in Canada hadden genoten. De tentoonstelling wordt op 6 oktober geopend en zal later ook in Winnipeg en Toronto te zien zijn. De- Britse acteur en filmproducent Richard Attenborough is vanochtend op Schiphol aan gekomen voor een kort bezoek aan ons land. Vanavond zal hij in het Amsterdamse Alham- bra-theater de première bijwonen van de film „The angry Silence", waarin hij de hoofdrol vertolkt. Deze film werd op het in ternationale filmfestival te Berlijn onder scheiden met de internationale prijs van de critiek 1960. Attenborough speelt de rol van een arbei der, die niet wenst mee te doen aan een wilde staking en daarom door zijn collega's „naar Coventry wordt gezonden", hetgeen wil zeg gen, dat hij voor hen nog slechts lucht is. De andere rollen worden vertolkt door Pier Angeli, Michael Craig en Bernard Lee. In de week van 23 tot en met 29 sep tember zal het vijftigjarig bestaan van de oudste nog bestaande bioscoop in ons land de „Cinema Parisien" in de bocht van de Nieuwendijk te Amsterdam, met een bij zonder filmprogramma worden gevierd. Door een vijftiental vooraanstaande filmcritici en filmdeskundigen zijn zeven films uitgekozen, die elk een dag zullen draaien: „La gx-ande illusion", „De dood van een wielrijder", „Het vex-borgen leven van Walter Mitty", „Wij allen zijn moorde naars", „Grazige weiden", „On het water front" en „Het loon van de angst". Tevens zal elke ochtend de film „Op hoop van zegen" (met mevrouw Esther de Boer-van Rijk in de hoofdrol) worden vertoond. De feestweek wordt vanavond geopend met twee avondvoorstellingen van zeer oude film uit de collectie Jean Desmet de oprichter van de bioscoop. De opbrengst is bestemd voor het Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding. Advertentie Voor de dertiende keer is door bemid deling van het noodfonds „Wij komen" een emigrant geholpen. De heer H. de Jong, die 25 jaar geleden naar Zuid-Afi-i- ka vertrok, kreeg dezer dagen bericht dat zijn oude moeder ernstig ziek geworden was. Het bestuur van de stichting nam contact op met de K.L.M. en de heer De Jong kreeg telegrafisch bericht dat hij zo snel mogelijk per K.L.M.-vliegtuig naar Nederland kon reizen. Gistermiddag kwam hij reeds op Schiphol aan. Tegenslagen en ziekte hadden de heer De Jong steeds verhindex-d een bezoek aan zijn vaderland te bx-engen. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij ingelijfd bij de Prinses Ix-ene-brigade en maakte hij de veldtocht in Zeeland mee. Toen hij ge wond raakte werd hij naar Engeland over gebracht en hoewel hij na zijn herstel probeerde naar Nederland te gaan voor een bezoek aan zijn ouders, werd hij naar Zuid-Afi-ika teruggebracht. Advertentie Kees van Vugt, de Tilburgse militair die van de keizerin van Perzië een kostbaar tapijt ontving in ruil voor een potloodteke ning, heeft zeer vele verzoeken ontvangen, zelfs van mensen die hij helemaal niet kent, om het geschenk van Farah Dibah te mogen zien. De belangstellenden zullen mogen komen kijken. Vrijdag, zaterdag en zondag wordt in hotel „De Lindeboom" in Tilburg een expositie gehouden van exclusieve oosterse tapijten. De heer H de Zeeuw uit Tilburg, kenner van oosterse tapijten, die deze ex positie inricht, meent dat het tapijt van Kees van Vugt tachtig of negentig jaar oud is. Hij heeft meteen een bod gedaan van f 5.000, doch Kees wilde nier niets van weten. Wèl wilde hij het tapijt exposeren. De heer De Zeeuw heeft nu dit --'orstelijk ge schenk voor 10.000,verzekerd. „Alles goed en wel", moet Kees hebben gezegd, „maar mijn vader komt vrijdag en zaterdagmorgen op de expositie en ik zal zaterdagmiddag en zondag, wanneer ik verlof heb, 't tapijt „in de gaten" houden". Elke avond moet, ondanks de verzekering, aldus Kees, ,'t tapijt mee naar zijn ouders. De heer De Zeeuw stemde hierin toe. Er wordt een zeer grote belangstelling ver wacht voor deze expositie. In het Dordrechtse Museum is tot 2 ok tober een herdenkingstentoonstelling te zien van werken van Aart Schouman (1710-1792). Voor kunsthistorici behoeft deze expositie geen aanbeveling. Zelden echter zullen zij zo veel werk van deze Dordtse schilder bij elkaar kunnen zien. Voor deze expositie werd een bijzondere verlichting gemaakt opdat de op de lan ge duur toch wel fragiel te noemen aqua rel geen schade zal oplopen. Nu moet ik meteen eventuele liefhebbers van aquarel len gerust stellen: mits niet direct op het buitenlicht gehangen, gaan aquarellen van tijdgenoten wel een mensenleeftijd mee, mits tiatuurlijk verf van kwaliteit werd gebruikt. Het spreekt vanzelf dat we met historisch geworden bezit zuiniger moeten omspringen. Bovendien zijn die aquarellen van Schouman wel van zeer verfijnde kleur. Hoe konden zij dan zo blijven, zal men vragen. Omdat zij altijd weinig aan het licht werden blootgesteld. Schoumans aquarellen waren typisch voor verzamelaars bestemd, die hun bezit in portefeuilles bewaarden om er zo nu en dan van te genieten. De wanden van hrin woningen whren ofwel gesierd door olie verfschilderijen ofwel door de z.g. behang selschilderingen, niets anders dan wand- grote of paneelgrote min of meer deco ratieve schilderijen op linnen. Schouman was ook „behangselschilder". Voorts schilderde hij „vrije" schilderijen, teken de en etste hij, graveerde hij voorstellin gen op drinkglazen, was hij een vervaar diger van vrije reprodukties van bij kunst liefhebbers gewilde schilderijen, was hij tekenleraar en verzamelaar. „Lange tijd heeft de vaderlandse ge- schiedsschi-ijving nauwelijks een goed woord over gehad voor onze achttiende eeuw. Periode van verval, Pruikentijd, Regenten tijd, Epoque van decadentie wa ren de gebruikelijke bewoordingen waar mee men deze aera afschildei'de, of af maakte. „Aldus begint de heer L. J. Bol zijn inleiding tot de catalogus van deze belangrijk te noemen tentoonstelling, ge organiseerd door hem en zijn staf, één se cretaresse! Ik moet bekennen dat gezien de schilderkunst van die tijd deze eeuw mij ook weinig trok. Het is eigenlijk wel zo dat het met de grootheid van de oude Hollandse schilderkunst toch wel afgelo pen was. Wie echter, en wie doet dat niet, onze oude buitenplaatsen (langs de Vecht, bij voorbeeld) weet te genieten, wie in die oude parken mocht wandelen of daarvan kan dromen, wie ingelijste oude en met de hand gekleurde prenten van bloemen of zelfs maar een prentbriefkaart daar van aan de wand mocht hebben, weet dat men deze eeuw maar niet zo kan afdoen. „Het tijdperk van expansie, van glorieu ze heldenfeiten was voorbij," gaat de heer Bol verdex-. „De rijkgeworden Nederlan der was niet dynamisch maar beschou welijk, hij verlangde niet gevaarlijk maar behaaglijk te leven, kunst en kennis te verzamelen en te bevorderen, waartoe hij deel had aan de oprichting en instand houding van de vele Genootschappen en Maatschappijen". Zo'n genootschap was het nog bestaande Dortdtse Pictura. Dat verzamelen van kennis ging gepaard met het aanleggen van verzamelingen van kunst en het bijeenbrengen van collecties planten en dieren. De verzameling van Stadhouder Prins Willem V was de grond slag van ons bekende Mauritshuis. Zijn Papegaaidoor Aart Schouman natuurhistorische verzameling vormde het begin van het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie te Leiden. Het is nog niet zo lang geleden dat in het Huis van Looy een grote collectie topografische prenten van Haarlem en omgeving geëxposeerd werd. In de 18e eeuw werd daarvan een groot deel gemaakt. In sommige opzich ten zijn die oude topogx-afische verzame lingen eigenlijk voorlopers van onze mo derne fotoboeken over schone streken en steden. Het was de fotograaf ook, die la ter het werk van de schilder overnam bij de vervaardiging van afbeeldingen van planten, bloemen en dieren. Tot dit jaar was het nog een vak bij het examen mid delbaar tekenen. Op deze expositie domineren aquarel len naar dieren, waaronder vogels van diverse pluimage, en landschappen. Die aquax-ellen zijn van een grote knapheid wat betreft het gebruik van de transpa rante verf, roerend soms door de aan dacht aan het ingewikkelde onderwerp be steed, mooi van kleur en soms treffend door een zeer persoonlijk raffinement. Bij zonder door het onderwerp is deze expo sitie omdat wij veelal meer aquarellen naar bloemen ontmoeten. Schouman kon trouwens ook in deze een fijn artiest zijn. In dit genre mag men zijn Rode Hane- kam en zijn Gele Hanekam groots noe men. De meeste aquarellen naar dieren vertonen een klein landschappelijk decor en vaak is dat artistiek gezien het beste deel van Schoumans werkstukken. Dan blijkt hoezeer vrijheid bij het maken van iets een rol speelt. In zijn totalen kwam Schouman maar weinig tot resultaten als in deze delen van een geheel. Een aqua rel als „Uitheemse dieren in de menage rie van Willem V" is zeer bijzonder. Men denkt heel even aan de schilderijen van Watteau. Het was dus toch mogelijk in die wat moeilijk tot onze fantasie spre kende tijd van Prins Willem V. In zo'n aquarel is sprake van creatieve potentie. In die tijd ontbx-ak het daar dan natuur lijk toch wel aan, althans wat betreft de schilderkunst. Maar men heeft in die tijd weten vast te houden aan een echte Hol landse eigenschap: het beschouwen. Als dat nog een Nederlandse eigenschap is, dan zal de bezoeker van deze expositie zich niet door mijn aanbeveling bedrogen voelen. Boh Ruw

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13