Amsterdam zal nooit een miljoen inwoners tellen DE TEELTREGELING IN DE BLOEMBOLLENCULTUUR Katwijkse schipper voer dronken door de Schie EEG betaalt medisch centrum in Hollandia Kostprijzen in landbouw Voorzitter FNZ wil grotere concentratie bij coöperatie Tegen gemeentesecretaris van Bergen (L.) thans anderhalf jaar geëist VAT 69 Afrikaanse studenten in Moskou teleurgesteld DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Kans op vrede in Zeeuws melkconflict verkeken Trekautomaten taboe op Schouwen-Duiveland Vernieuwing van het gevangeniswezen A.N.W.B. vraagt hek in middenberm van autowegen Veel Canadese immi granten willen terug Kerkelijk Nieuws U komt hem overal tegen Rassendiscriminatie en kolonialisme (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam, hoe levend en groeiend ook, zal nimmer een miljoenenstad worden. Het maximum aantal inwoners zal niet ver boven de 900.000 komen te liggen en het is dus geenszins uitgesloten dat de hoofdstad zijn positie als grootste stad des lands in de toekomst zal moeten prijsgeven. Tot deze conclusie komt men wanneer men de studies en rapporten beziet die de laatste jaren ten aanzien van tal van as pecten van de Amsterdamse gemeenschap zijn gemaakt. Een belangrijk punt is uiter aard dat de bevolkingsaanwas in de om ringende gemeenten stellig nog geruime tijd zal voortgaan en dat de agglomeratie- Amsterdam wel degelijk het miljoen zal overschrijden. In 1935 dacht men er heel anders over. De makers van het „Groot uitbreidings plan" gingen er van uit dat de hoofdstad in het jaar 2000 ruim een miljoen mensen binnen de gemeentelijke grenzen zou moe ten huisvesten. Dat jaar 2000 is nog ver verwijderd en reeds zijn die grenzen ang stig dicht genaderd. Sinds 1935 is de bebouwde oppervlakte van Amsterdam ruim twee maal zo groot geworden, de bevolking nam echter slechts toe met 8 percent. Bij het centraal huis vestingsbureau zijn nog ruim 20.000 wo ningzoekende gezinnen ingeschreven. Het lijkt een moeilijke puzzel maar de verklaring is vrij simpel. De stedebouw- kundige normen bijvoorbeeld zijn geheel andere dan die welke de plannenmakers van 1935 aannamen. Destijds had men zich nog geen idee gevormd van de enorme toe neming van handel en verkeer, waardoor in de binnenstad steeds meer woonruimte tot kantoren en magazijnen moest worden getransformeerd. Men had geheel andere gedachten over woningbouw dan de wijde uitleg die de moderne tuinsteden te zien geven en men meende niet zoveel terreinen nodig te zullen hebben voor de recreatie en voor groenstroken. Dat alles is een tegenvaller geworden, maar voor de men sen die in Amsterdam moeten wonen een meevaller. Amsterdam heeft in de tuinsteden de hoge bouw afgewisseld met de meer grond vragende lage bouw. De woningbouw schrijdt nog steeds voort en theoretisch zouden die 20.000 woningzoekenden in 1965 alle over een huis kunnen beschikken. Advertentie MOHAIR PULLOVERS IN MULTICOLOR met ronde- en V-hals (nu ook met kraag!) Gemêleerde tinten, o.a. blauw-groen, blauw- cognac, rood-groen, anthraciet en groen 22.50 35.90 42.50 Grof gebreide TRUIEN in mosgroen, blauw, cognac en multicolors 34.50 39.50 49.50 VESTEN m. of z. mouw, effen en fantasiedessins 19.75 27.50 39.75 59.50 ANEGANG 17 Boete van ISO en zes dagen voorwaardelijke hechtenisstraf Begin juli voer een schipper dronken door de Delftse Schie en ramde verschei dene vaartuigjes. De man had lege whis- keyvaten, die hij vervoerde, op hun kop gezet en de restjes vergaard. Woensdag diende de zaak voor het Delftse kanton gerecht en daarbij traden nog meer pi kante bijzonderheden aan het licht. Zo had niet alleen de schipper zelf, de 38- jarige Van D. uit Katwijk aan Zee zich aan de pure whiskey gelaafd, maar ook een collega die op het moment dat de politie arrriveerde, in het ruim lag en zoals een der getuigende politiemannen verklaarde „helemaal van de kaart was". De kantonrechter merkte bij alle hilari teit op dat verdachte, wanneer hij in de zelfde staat een auto of motor had be stuurd, nu wegens een misdrijf voor de Haagse rechtbank zou hebben gestaan. De ernst van het geval bleek ook wel uit de eis van de officier: 175,- boete of dertig dagen, alsmede een voox-waardelijk hech- tenisstraf van zes dagen met een proeftijd van een jaar. Een Delftse schipper vertelde tijdens de ze zitting hoe hij het motorschip van ver dachte, vreemd koersend door de Schie had zien aankomen. Niet alleen een ge meerd plezierbootje van de getuige had een duw gekregen, ook een passerend ge laden schip en tenslotte had ook de ge tuige zich op zijn gemeerd schip vast moe ten grijpen, toen het schip werd geramd. Hij was daarna op het schip van ver dachte gesprongen en had hem het roer uit handen genomen. „Het stuurhutje stonk", zei de getuige. „Het hele schip stonk naar de drank", zeiden de agenten, die de machteloos neergezonken Katwijker had den moeten beetgrijpen, omdat hij anders in de Schie was gevallen. Verdachte maakte op de zitting 'n timide indruk. Hij mompelde iets van een „de fect roer", maar gaf toe vóór de tocht met de whiskeyvaten, van de distilleerde rij naar goede gewoonte al enkele borreltjes te hebben aangepakt. De inhoud van de ongekeerde whiskeyvaten, die hij daarna met zijn maat had gedeeld, kwam neer op „een pannetje". De officier sprak over „de ellendige ge volgen", die een dergelijk ogenschijnlijk grappig voorval kan hebben en kwam tot genoemde eis. De kantonrechter verlaagde de boete met 25,- maar maakte van de proeftijd twee jaar. Theoretisch, want voordien hoopt het ge meentebestuur een begin te kunnen maken met de krotopruiming. V olksverhuizing Amsterdam telt circa 50.000 woningen in de oudere stadsgedeelten die als krotten moeten worden bestempeld. Als al deze huizen door nieuwe zouden worden ver vangen zou men volgens onze moderne eisen'op deze zelfde ruimte slechts 10.000 woningen kunnen plaatsen. Een deel van deze oude woonwijken is echter voorbe stemd om te dienen als uitbreiding van de om kantoor- en bedrijfsruimten schreeuwende city. Men mag dus aan nemen dat er een „volksverhuizing" van zeker 45.000 Amsterdammers zal moeten plaatsvinden naar een nieuw te bouwen tuinstad. In het westen is Amsterdam met de woonwijken al op de gemeentegrenzen ge stoten. In het zuiden zal de in aanleg zijnde tuinstad Buitenveldert de huidige woning zoekenden tot woonplaats moeten dienen en het drassige waterland in het noorden van de stad leent zich niet voor woning bouw op grote schaal. Rest slechts het plan voor een grote „woonlob", die aan het zuid oostelijk deel van Amsterdam moet wor den gehangen, in de Bijlmermeer. Als het touwtrekken over deze buiten de stads grenzen liggende polder met buurtgemeen- ten en rijksoverheid tot een goed einde wordt gebracht, zou de volksverhuizing van de Amsterdammers uit de binnenstad over een tiental jaren kunnen beginnen. En dan is de koek op. Dan zijn de ruim 800.000 Amsterdammers netjes uitgesmeerd over het binnen de gemeentegrenzen be schikbare gebied en kan de bevolking uiteraard toenemen door middel van gro tere gezinnen, maar gezien de tendens naar kleinere gezinnen is daar weinig kans op. Voor een gemeentebestuur zijn dit zaken van het allergrootste belang. Daar is bij voorbeeld het openbare vervoer dat met deze stadsuitbreidingen enorm kostbaar wordt. Een ondergrondse? De ervaring in het buitenland leert dat deze voor een stad met minder dan een miljoen inwoners niet rendabel is. Daarbij komt dat er de ko mende jaren zeer kostbare investeringen moeten worden gedaan. De volksverhuizing van de Amsterdammers uit de oudere stadsdelen vraagt het gereedmaken van bouwterreinen, de aanleg van straten, van beplantingen, van verlichting en riolering en het stichten van openbare gebouwen. Om een voorbeeld te noemen: ;n de afge lopen tien jaar heeft de gemeente Amster dam in de westelijke stadsuitleg 336 mil joen gestoken, de bouw van de woningen zelf niet meegerekend. De verplaatsing van de Amsterdammers waardoor de binnenstad wordt uitgedund, zal schatten geld kosten zonder dat de woonaccommodatie van de hoofdstad wordt vergroot. Dat betekent dat de lasten van Amsterdam enorm zullen stijgen zonder de mogelijkheid te hebben deze over méér bewoners uit te smeren. Dat betekent ook dat het gemeentebestuur nog meer dan al is geschied de regering zal moeten over tuigen van de bijzondere positie waarin Amsterdam is geplaatst en die een extra steun van het rijk wettigt. (Van onze Zeeuwse correspondent) In Zeeland bestaat nu al enkele jaren een zuivelconflict. De partijen in dit ge ding zijn de Zeeuws Vlaamse melkhande laren en de Zeeuwse melkfederatie. Eerst- genoemden hebben twee jaar geleden de federatie vaarwel gezegd omdat zij wei gerden hun contributie te betalen in de vorm van een toeslag op de melk die zij bij de fabrieken kochten. De melk in Zeeuws-Vlaanderen heeft een vijf cent hogere kostprijs dan die in de andere delen van Zeeland en dat beïn vloedt het verbruik van melk in dit ge bied in opvallende mate. Er is al vaak gepoogd een einde aan de melkoorlog te maken, maar tot nog toe zijn al die po gingen mislukt. De moeilijkheden, vooral tussen de Zeeuws-Vlaamse melkhandela ren en de zuivelfabrieken onderling, zijn oorzaak dat een groot Rotterdams zuivel bedrijf van de situatie is gaan profiteren door zich in Zeeuws-Vlaanderen van een belangrijk afzetgebied te verzekeren. Het kan er namelijk voordeliger leveren dan de bedrijven in de streek zelf. Maar een nauwe samenwerking tussen de vier Zeeuws-Vlaamse melkfabrieken die daar van een logisch gevolg had kunnen zijn, is niet tot stand gekomen. Onlangs is er opnieuw overleg gepleegd om tot een vergelijk tussen de vier zui velfabrieken te komen. Er blijkt echter geen kans te bestaan op overeenstemming. Aan het conflict ligt in feite het streven naar autonomie bij de betrokken zuivelbe drijven ten grondslag. De commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap heeft goedgekeurd dat de bouw van een medisch centrum in Hollandia, als aanvulling op het pas ge bouwde centrale ziekenhuis, door het ont wikkelingsfonds zal worden bekostigd. De kosten van het project zijn geraamd op 4.903.000. Het centrum zal laboratoria, polikliniek-ruimten, een röntgenafdeling, apotheek, tandheelkundige afdeling, con sultatiebureau voor moeder en kind en een aantal leslokalen omvatten. De dienst voor volksgezondheid in Nieuw-Guinea is volgens een rapport van de E.E.G. meer dan bevredigend te noe men (een dokter op 5.000 en een zieken huisbed op 326 inwoners). Maar de centra le diensten zijn in verouderde gebouwen gehuisvest, die het Amerikaanse leger in de wereldoorlog heeft neergezet. Zodra de financieringsovereenkomst on dertekend is zal een Europese aanbeste ding worden gehouden. Men verwacht dat over een jaar met de uitvoering kan wor den begonnen. Als bouwtijd is een perio de van twee jaar te voorzien. De inrich ting zal ook op kosten van de E.E.G. ge schieden. Dona Fabiola. de Mora y Aragon, toe komstig koningin der Belgen, heeft een grote familie. Haar broers en zusters hebben zeer veel kinderen. Haar oudste zuster, de markiezin van Aguilar, heeft er zelfs tien. Een maand geleden werd Dona Fabiola (links boven) op het landgoed van haar broer, de markies van Casa Riera, in Zaraus Noord-Spanje) gefotografeerd met haar neven en nichten. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft de ten behoeve van het in de naaste toekomst door de overheid te voeren ga- rantiebeleid berekende produktiekosten in de landbouw gepubliceerd. Voor de akkerbouwbedrijven zijn de voorcalculaties van de kostprijzen voor het oogstjaar 1961 als volgt uitgevallen (prijzen van suikerbieten per duizend kg, van de andere produkten per honderd kg.): Noordelijke Oldambt bouwstreek 26,10 26,15 f 26,50 27,25 f 26,55 26,80 7 f>m PTP PT* 9 f 30,55 24- 25,15 rogge suikerbieten 59,— 68,20 consumptie-aardapp. -- fabrieksaardappelen (omgerek. op 400 gr. onderwatergewicht) ƒ-- Zuidwestelijk Veen- kleigebied koloniën wintertarwe 26,05 zomertarwe 27,90 29,45 wintergerst zomergerst 26,— haver 26,10 26,15 rogge 27,30 suikerbieten 43,80 57,30 consumptie-aardapp. 11,15 fabrieksaardappelen (omgerek. op 400 gr. onderwatergewicht) 6,95 Voor de weidebedrijven zijn de kostprij zen van de melk voor het jaar november 1960november 1961 als volgt begroot (per honderd kg). Kleiweidegebied: 26,05 bij een vetge halte van 3,97 veenweidegebied: 29,10 bij 3,87 vet, overgangsgebied: 26,50 bij 3,68% vet; consumptiemelkgebied: 26,20 bij 3,67 vet. In verband met de herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsberekenin gen, is de methode van berekening gewij zigd ten opzichte van vorige jaren. Het vergelijken van de berekende kostprijzen in een reeks van jaren is hierdoor niet zon der meer mogelijk. De officier van Justitie bij de rechtbank in Middelburg, mr. G. J. B. van der Dus- sen, heeft de Rijkspolitie opgedragen om op het eiland Schouwen-Duiveland alle trekautomaten in beslag te nemen en te verzegelen. In totaal zijn nu vier van de ze automaten in beslag genomen: een in Bruinisse, een in Renesse en twee in Zie- rikzee. Deze maatregel houdt ten nauwste verband met de door een ambtenaar uit Zierikzee gepleegde fraude van ruim 3.500. Deze ambtenaar heeft verklaard dit geld zoek te hebben gemaakt met de gok automaten. Gebleken is dat het hele be drag nagenoeg is verspeeld in een auto maat, die in een café in Zierikzee stond. Dit apparaat is inmiddels overgebracht naar het politiebureau van Zierikzee, waar het nader zal worden onderzocht. De op het eiland Schouwen-Duiveland staande trekautomaten waren eigendom van een automatenbedrijf in Tholen. Na der onderzoek zal moeten uitwijzen of de mogelijkheid bestaat met dit soort auto maten hazardspel te bedrijven. (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn woensdagmiddag gehouden vergadering het rapport van de hoofd afdeling siergewassen over het vergunnin genstelsel in de sierteelt van het Land bouwschap een tikje aarzelend behandeld. Enerzijds bracht men wel veel waarde ring voor deze uiteenzetting van het stel sel van teeltvergunningen in de bloembol lencultuur en in de bloemisterij op, maar aan de andere kant aarzelde men om de conclusies tot de zijne te maken. De heer P. Hoogerland van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB) wees er trouwens op dat er van conslusies nauwelijks gesproken kon worden, het rapport mondt veeleer uit in een samen vatting van de feitelijke situatie. De heer B. W. Biesheuvel (Christelijke Boeren- en Tuindersbond) vond dat kennelijk te weinig Hij wenste dat de hoofdafdeling siergewas sen verder gaat dan het constateren van problemen en moeilijkheden, maar daar ook een oplossing voor tracht te vinden. De voorzitter van de hoofdafdeling, jhr. I mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, kon die wens niet alleen onderschrij ven, maar tevens de opponenten verzeke ren, dat in de richting verder wordt ge studeerd. Hij beschouwde het rapport als een nutti ge samenvattende beschouwing over een zaak waar dikwijls bijzonder ondeskun dig over wordt gesproken. Men besloot na enig heen en weer praten het rapport wel te behandelen, doch de bestuursleden de vrijheid te laten een en ander nog eens in eigen kring te overwe gen. Bij de afzonderlijke behandeling der con clusies vx-oeg de heer D. Tiggelaar (ANAB) of de uitbx-eiding van de bollenteelt in het buitenland toch niet in de hand werd ge- wex-kt door een te krap houden, van de eigen teeltvergunningen. Jhr. Van Nis pen antwooi-dde dat onder indi'uk van de kortstondige x-ecessie van 1958 men het inderdaad niet had aangedurfd het areaal noemenswaard uit te bx-eiden, maar dat men kort geleden tot een uitbreiding met tien percent heeft besloten, zodat men hoopt de achterstand spoedig te hebben ingehaald. Dezelfde spreker wilde ook wel eens wor den ingelicht over de bedragen, waartegen teeltrecht wordt verhandeld. Volgens jhr. Van Nispen wordt in dat opzicht vaak schromelijk overdreven, maar conci'ete cij fers kon hij niet geven. De heer Hooger land (eveneens ANAB) wilde daarop de handel in teeltrecht uitgebannen zien, met name de tussenhandel door niet-producen- ten. Hij kx-eeg ten antwoox'd, dat de zaken zo eenvoudig niet liggen en dat de han del in teeltvergunningen juist ertoe bij draagt, dat het bollenvak niet verstart. De heer Mertens (Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindex-sbond) bleek op die doox-stroming in de bloembollencultuur niet erg gei'ust. Vermelden wij tenslotte, dat een andere deskundige uit de bollenstreek de heer C. J. van der Ploeg (St. Deusde- dit), ertegen waarschuwde dat een soe peler hantering van het teeltvex-gunningen- beleid niet zou mogen leiden tot een stoi-m- achtige ontwikkeling waardoor de gegroei de- economische en sociale structuur van de kernstreken van de bloembollenteelt zou worden verstoord. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In het westelijk deel van Nederland zal binnen vijf jaar een regionale gevangenis worden gebouwd waar circa 500 gevange nen kunnen worden ondergebracht in pa viljoens die elk plaats bieden aan een groep van 35 man. De juiste plaats is nog niet vastgesteld. Er moet een terrein van 75 hectaren beschikbaar zijn en de gevan genis moet zo dicht mogelijk bij de grote bevolkingscentra liggen. De bijzondere gevangenis voor jonge mannen in Zutphen zal binnen twee of drie jaar worden overgebracht naar Vught naar de daar bestaande gevangenis voor jeugdigen. Het gaat hierbij om de eerste fase van een totale vernieuwing van het gevange niswezen, gebasseerd op het in 1958 uit- gebx-achte rapport van een commissie die de bouwkundige voorzieningen op dit ge bied onderzocht heeft. Het totale plan voor de vernieuwing van het Nederlandse gevangeniswezen zal in tien a vijftien jaar worden uitgevoerd en circa 36 miljoen kosten. Er zijn drie regio nale centi'a voorzien: noord, west en mid den, en zuid, waai-van die van West-Ne derland voorrang heeft gekregen. In de drie regionale centra kunnen 1500 van de ongeveer 2000 in gevangenissen gedeti neerden worden ondex'gebracht. De vrijkomende gevangenis in Zutphen wordt bestemd voor een categorie bijzon dere gevangenen, die niet ondergebracht kunnen worden in de geprojecteerde regio nale centra. Tijdens een vergadering ter gelegenheid van het zestigjai-ig bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. heeft de voorzitter, de heer G. H. E. M. van Waes, gepleit voor grotere bedrijfs- eenheden op het gebied van produktie en handel, die de coöperatieve zuivelindustrie kunnen maken tot een nationaal concern. Mechanisering en automatisering, aldus de voorzitter, dwingen ons in de richting van het grootbedrijf. Ter bestudering van de perspectieven voor de marktindustrie achtte de voorzitter een grondig markt onderzoek gewenst. Sprekende over de invloed van de Euro- markt, zei de heer Van Waes dat men rekening zal hebben te houden met de con currentie van wereldconcerns. Ook dat dwingt tot bezinning over de vraag hoe men die concurrentie het best het hoofd kan bieden. Dit zal niet kunnen geschieden door een min of meer eensgezinde club van plaatselijke coöperaties, niet door een fede ratief en dus los contact tussen naar ver houding kleine ondernemingen, maar door een nieuwe structuur van veel grotere pro porties. De risico's van straks zullen alleen door grote ondernemingen kunnen worden gedragen. Mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuin dersbond, gaf zijn visie op de zuivel in de moderne maatschappelijke ontwikkeling en stemde in met het betoog van de voorzitter over grotere bedrijfseenheden, concentra tie en samenwerking in de coöperatieve zuivelindustrie. Een andere instelling van de nog sterk aan tradities gebonden boe renstand zal in de toekomst nodig zijn. De A.N.W.B. heeft de minister van Ver keer en Waterstaat dringend verzocht het Nederlandese autowegennet te doen be veiligen doormiddel van stalen hekwerken in de middenbermen. De bond herinnert de i-ecente ongevallen, die veroorzaakt werden door voertuigen die door een of andere oorzaak plotseling via de mid denberm op de andere rijbaan kwamen waardoor hevige botsingen ontstonden. De ernstige gevolgen daarvan zijn mede te wijten aan het verrassende element in dit type ongevallen. Degenen, die op de aan-: grenzende rijbaan rijden, kunnen niet meer reageren, aldus de A.N.W.B. Wan neer de middenbermen in nieuwe auto wegen reeds bij de aanleg voorzien wor den van hekwerken, die voorkomen dat het verkeer van de ene rijbaan op de andere terecht komt, zal een bijdx-age tot een grotere verkeersveilighied geleverd zijn. Het zal dan tevens niet meer moge lijk zijn op deze wegen te keren. Hoe wel die manoeuvre verboden is nodigen de middenbermen daar toch toe uit, met jaarlijks een aantal dodelijke ongeluk ken tot gevolg. De A.N.W.B. acht het van het grootste belang dat niet slechts de nog aan te leggen autowegen, maar ook de reeds bestaande beveiligd worden met een „afweerschei-m" in de middenber men. De vrees voor de Canadese winter en berichten over welvaart in West-Europa brengen vele immigranten in Canada er toe naar huis terug te keren, zo is door consulaire ambtenaren in Toronto meege deeld. Volgens het Westduitse consulaat ko men al sinds juni ontevreden immigran ten naar retourpassage informeren. Func tionarissen van de consulaten van Oosten rijk, Nederland en Denemarken laten een soortgelijk geluid horen. Velen verwachten deze winter grote werkloosheid in Cana da. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Den Burg: D. J. Froentjes te Nijega (H.O.); te Waddinxveen (vac. J. van der Haar): P. J. F. Lamens te Kame- rik; te Harkstede-Scharmer (toez.): P. H. Borgers te Birdaard. Bedankt voor Brou wershaven (toez.): A. M. Arntzenius te Grootegast. Geref. Kerken Beroepen te Nes (W.D.): G. Clements, kand. te Rotterdam; te Exmorra-Allinge- wier en Tjerkwerd: P. J. Westerneng, kand. te Edam. Vrye Evang. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid: P. van Vliet te Oldebroek. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Aalsmeer W. van 't Spij ker te Drogeham; voor Sneek T. Brienen te Mussel. Voor het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch heeft zich in hoger beroep te ver antwoorden gehad de gemeentesecretaris van Bergen bij Venlo, L. van E., die door de rechtbank in Roermond veroordeeld was tot een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging uit het recht zijn functie te bekleden. Thans werd anderhalf jaar met dezelfde periode van ontzegging ge- eist. Er waren verdachte vier feiten ten laste gelegd, namelijk dat hij bij een verkoop van grond in de koopakte 1.500,- minder had doen opnemen dan het bedrag waar voor de grond verkocht was, dat hij in zijn belastingaangifte over 1958 zijn ne veninkomsten 4.000,- te laag had opge geven en dat hij van twee grondtransac- ties bedx-agen van respectievelijk /4-500,- en 3.500,- had geïncasseerd als loon voor het feit dat hij de toewijzing door B. en W. bespoedigd zou hebben. Ten aanzien van het eerste feit betoog de verdachte dat naar zijn mening die 1.500,- provisie waren geweest, die dus niet in de koopakte thuis hoorden. De po ging tot belastingontduiking erkende hij. Het uitvoerigst protesteerde hij tegen de beide laatste feiten in de tenlastelegging. Hij betoogde dat de bedragen die hij ont ving, voortvloeiden uit reeds lang bestaan de, zakelijke ovex-eenkomsten, die niets met zijn functie hadden uit te staan. Bovendien zou het hem niet mogelijk zijn geweest om invloed op de besluiten van B. en W. uit te oefenen, omdat be sluiten over onderwerpen als deze meestal niet in een vergadering van dit college genomen werden. Dit laatste werd tijdens het getuigenverhoor bevestigd door mr. J. Sens, secretaris der gemeente Heerlen, die als getuige-deskundige gehoord Werd. Ook bevestigden verscheidene zakenre laties, dat er al lang overeenkomsten met verdachte bestaan hadden, ook op andere terreinen dan grondtx-ansacties, om be paalde zakelijke voordelen op basis van ieder-de-helft te delen. Daaruit waren ook deze bedragen voortgevloeid. Wel noemde een der getuigen het bedrag, dat Van E. aan provisie had geïncasseerd, onevenre dig hoog ten opzichte van hetgeen hij er voor gepresteerd had. De advocaat-generaal, mr. Moons, meen de, dat verdachte in ernstige mate mis bruik heeft gemaakt van de wetenschap die hij uit hoofde van zijn functie bezat, om van arme boeren gx-ond goedkoop te kopen en die weer duur te verkopen. Hij vond de door de rechtbank opgelegde straf te laag en eiste anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar ontzegging van het recht om het se- cx-etarisambt te bekleden. Mr. Van Hilten uit Roermond wees nog eens met nadruk op het particuliere ka rakter van deze transacties. Hij betoogde ook, dat aan zijn cliënt slechts een klein deel van deze merkwaardige transacties kan worden toegeschreven, die ook na zijn arrestatie onverminderd voortduren. Mr. Witteman uit Den Haag zei, dat de ze hele zaak op ergerlijke manier was op geblazen door een gewestelijk blad in Lim burg, dat haar ook aan het rollen heeft gebracht door een brief te schrijven aan de commissaris der Koningin. Hij achtte zijn cliënt allerminst de mis dadiger die men hem voor de rechtbank had willen doen schijnen en bepleitte vrij spraak, dan wel uiterste clementie. Het hof zal op 5 oktober arrest wijzen. Advertentie de man die weet wat hij wil en een goede smaak beeft. Hij schenkt graag een glas FINEST SCOTCH WHISKY FRANKFORT (DPA/UPI) Drie Afri kaanse studenten, die tot voor kort aan de Moskouse universiteit studeerden, maar hun studie onderbraken omdat zij met hun Afrikaanse studiegenoten aan „sluwe bedreiging en brute ondex-druk- king" zouden hebben blootgestaan, hebben woensdag in Frankfort aan journalisten verklaard dat de Moskouse autoriteiten tx-achten de Afrikanen op te leiden tot agitators voor het communisme in hun vaderland. Zij zeiden een open brief aan alle Afrikaanse regeringsleiders te heb ben gezonden, waarin wordt gezegd dat de communisten nieuwe en gevaarlijke vormen van het kolonialisme en rassen discriminatie ontwikkelen. Dit betekent een grote bedreiging voor de toekomst van Afrika, aldus de brief. Volgens de drie Afrikaanse studenten, die in West- Duitsland hun studie willen afmaken, is er een gestadig komen en gaan onder de Afrikaanse studenten van wie bij na niemand zijn studie in Moskou gaar ne voortzet. Velen vertrekken weer spoe dig, aldus de studenten die afkomstig zijn uit Oeganda, Togoland en Nigeria. Zij vertelden dat vele Afrikaanse stu denten zonder paspoort of visum naar de Sovjet-Unie worden gelokt door een in Caii-o gevestigd hoofdkwartier. Wanneer deze studenten de door de communisten gestelde voorwaarden afwijzen, worden zij van de hogeschool verwijderd, krijgen geen werkvex-gunning en staan bloot aan gewelddadigheden of dreigementen van de Russische geheime politie. Wanneer zij bij een van de westerse ambassades hulp willen zoeken, worden zij afgewezen we gens het feit dat zij geen papieren bezit ten waaruit hun nationaliteit blijkt De studenten vex-telden ook dat Afrikaan se studenten zich op het sociale vlak niet met blanken mogen bewegen. Een Rus sische studente van de universiteit van Moskou werd eens gearresteerd omdat zij op straat naast een Afrikaanse student had gelopen. Toen de Afrikaan tegen de ze arrestatie px-otesteerde, werd hij door de politiemannen geslagen en geschopt en in een modderpoel geduwd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15