Minister acht onpartijdige commissie overbodig r Politieke hemel klaart iets op boven kabinet-De Quay Tekort aan personeel bij de politie neemt toe Kort en bondig) OVERALLS MENSEN Rustig weer en minder koud Zef nief door1! „Het spijt ons" zegt Japanse minister „Natuurzuiver" geen onjuiste reclame Weer twaalf jaar geëist in zaak-„Tijger-Annie" Grote stormschade in Zeeland Critiek van prof. Verdam op wetsontwerpen inzake onderwijs Verrassing over nieuw wegenbouwprogramma Een nieuwe Alphenaar - service 2 Uw haar zit beter met an t - Haarcrèm e 1 iprr Alles is duidelijk in Planta-zaak" Verlovingsringen Cocktailparty-incidentkomt wellicht in critische Eerste Kamer niet ter sprake KLM vliegt met DG-8c op Philippijnen natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Meer longgezwellen in Gelderland- DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 De Nederlandse delegatie bij de Verenig de Naties heeft medegedeeld dat de Ja panse minister van Buitenlandse Zaken. Zentaro Kosaka, zijn spijt heeft betuigd over de incidenten die het bezoek van het Nederlandse vliegdekschip „Karei Door man" aan Japan hebben verhinderd. Kosa ka had dit verklaard tijdens een ontmoe ting met zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. Luns. Advertentie Alleen verkrijgbaar bij de kapper. Forse tube f 1.75 Een product van Indola. Minister Van Rooy heeft geen behoefte aan het instellen van een onpartijdige commissie om verslag uit te brengen over de gebeurtenissen met betrekking tot de Planta-zaak. Uit de verslagen van de on der zijn ministerie vallende diensten van de Volksgezondheid en van de Keurings dienst van Waren te Rotterdam heeft hij een volledig beeld gekregen van de ge beurtenissen die hebben plaatsgevonden en van de onderzoekingen die met grote voortvarendheid door verschillende dien sten onder de coördinerende leiding van de directeur-generaal van de Volksgezond heid werden ingesteld. Dit heeft minister Van Rooy medege deeld in antwoord op de schriftelijke vra gen van het C.H.U.-Tweede-Kamerlid De Ruiter. De minister hoopt, naar hij zegt, binnenkort in de gelegenheid te zijn nog eens een uiteenzetting te geven van de stand van zaken. Over de toedracht van de zaak schrijft de minister het volgende: „Tijdens het normale fabricageproces van margarine worden kleine hoeveelheden naar de raf finaderij teruggevoerd, die, na opnieuw geraffineerd te zijn, weer als grondstof worden gebruikt. Dit is ook gebeurd tij dens de produktie van Planta-rood, dus tot 22 augustus. Op deze wijze is tussen 4 en 22 augustus een hoeveelheid van in to taal ongeveer vijf ton Planta-rood terug gegaan naar de raffinaderij, waar deze, vermengd met andere vetten, opnieuw is geraffineerd. Er is dus in dit geval geen sprake van vermenging met andere mar garinesoorten, terwijl de emulgator slechts in een concentratie van l/3600ste van die van Planta-rood in dit mengpro- dukt aanwezig was." „Dit alles was de directeur-generaal van de Volksgezondheid niet bekend, toen hij op 25 augustus voor televisie en radio en nogmaals op 10 september voor de te levisie sprak, aangezien de directie van de Unilever n.v. pas op zondag 11 septem ber hiervan melding maakte in aanwezig heid van minister Marijnen en minister Van Rooy. De televisieuitzending van zon dagavond 11 september door de directeur- generaal van de Voedselvoorziening had ten doel, een korte uiteenzetting te geven van de maatregelen, die op 12 september Advertentie VOOR MODERNE MENSEN 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, mr. J. Zaaijer, heeft te gen de 20-jarige Rotterdamse zeeman S. R. een gevangenisstraf van twaalf jaar geëist. De zeeman was ten laste gelegd doodslag subsidiair mishandeling, de dood tengevolge hebbend op de 28-jarige pros tituee A. W. van der S. in Rotterdam, die op Katendrecht bekend stond als Tijger- Annie. Wegens de zedenkwetsende aspecten van de zaak werd de behandeling voor het hof op last van de procureur-generaal met ge sloten deuren behandeld. Voor de rechtbank in Rotterdam heeft verdachte bekend, doch hij zei niet de be doeling te hebben gehad de vrouw te do den. Op de avond van 10 februari bezocht hij, na bioscoopbezoek, een aantal bars en cafés en dronk zeven of acht glazen cognac. Om twee uur 's nachts liet hij zich per taxi naar Katendrecht rijden, waar hij Tijger-Annie in een bar ontmoette. Het tweetal ging naar een hotel in de Wit te de Withstraat in Rotterdam. Daar kre gen zij onenigheid, die er volgens de ver dachte op uitdraaide, dat hij een zich om hals bevindende nylonkous aanhaalde. Dit zou hij gedaan hebben om haar angst in te boezemen. Nadat de vrouw was overleden, verliet de zeeman ongezien het hotel en ging naar huis. Later werd hij door de politie aan gehouden, verdacht van diefstal uit flat gebouwen. De volgende morgen werd de dode vrouw in de hotelkamer ontdekt. De politie kreeg achterdocht tegen de zeeman, omdat hij in het gezicht was gekrabd. Eerst ontkende hij iets van de dood van de vrouw te weten, maar op 27 april bekende hij tegenover de politie wat er precies ge beurd was. Nadat twaalf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering was geëist, had de rechtbank de zeeman ver oordeeld tot zes jaar en terbeschikking stelling, van welk vonnis zowel de offi cier van Justitie als de verdachte in be roep is gekomen. Het hof zal 5 oktober vonnis wijzen. zouden worden uitgevoerd, om verschillen de margarinemerken uit de handel te ne men. De directeur-generaal van de Volksge zondheid was hierbij op verzoek van mi nister Van Rooy aanwezig om er de na druk op te leggen, dat deze maatregelen getroffen werden in het belang van de volksgezondheid." De minister vervolgt: „Overigens heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid in geen van de uitzendingen over „vuile kuipen" gespro ken. Met alle ten dienste staande middelen is ervoor gezorgd, dat de verschillende merken margarine, afkomstig van Van den Bergh en Jurgens, die verdacht kun nen zijn, niet meer worden verhandeld. Deze margarine wordt tevens in beslag genomen. Verwacht wordt, dat voor het transport van de door de fabriek teruggenomen 6 miljoen kilo verdachte margarine, die ver deeld is over 60.000 detaillisten in geheel Nederland, circa 400 spoorwagons nodig zijn. Deze 6 miljoen kilo zullen in Dor drecht worden bewaard, in afwachting van de beslissing over hun bestemming, in overleg met de warenkeuringsdienst. De moleculaire structuur van de emul gator en een korte beschrijving van de bereidingswijze werd door het hoofd van het Unilever research-laboratorium aan de directeur-generaal van de Volksgezond heid toegezonden. Deze heeft de gegevens ter beschikking gesteld van hen, die met het wetenschappelijk onderzoek in dezen belast zijn, terwijl zij ter beschikking staan voor een ieder, die hiervoor uit het oogpunt van wetenschap belangstelling heeft. Tevens werden, via de ambassades, deze gegevens ter beschikking gesteld van een aantal buitenlandse diensten van de Volksgezondheid. De heer De Ruiter had ook ge vraagd of de minister niet van mening is, dat, gezien de toevoegingen, het onjuist is margarine te propageren als „natuurzuiver". Waar het overgrote deel van margarine uit produkten van natuurlijke herkomst bestaat, aldus .het antwoord op déze vraag, éiet dé minister geen reden tot het ontwerpen van een wettelijke regeling, die in deze en andere gevallen het gebruik van het woord „natuurzuiver" zou verbieden. De minister heeft tegelijkertijd geant woord op de schriftelijke vraag van het P.v.d.A.-Eerste-Kamerlid Querido, of de minister van plan is, naar aanleiding van de Planta-zaak het preventieve element in de Warenwet te versterken. Hierop antwoordt de minister dat hij overweegt, los van de uitslag van het jus titiële onderzoek, of en zo ja, welke verde re waarborgen in de warenwet dienen te worden opgenomen, opdat gebeurtenissen als deze zoveel dat mogelijk is worden voorkomen. „Het advies van de Advies commissie Warenwet is terzake reeds ge vraagd", aldus de minister. Strandhuisjes werden wrakhout; sluis in Zandkreek onklaar De eerste herfststorm, die woensdag over Nederland joeg, heeft vooral in Zee land grote schade aangericht. Het gat in de Vlissingse boulevardverbreding werd in de loop van de dag nog een flink stuk groter. Ruim vijftig vrachtauto's zijn de gehele dag in de weer geweest om per uur 270 ton stenen in het gapende gat te storten. Toen 's middags het water te hoog werd en de auto's niet meer over de glooi ing konden rijden, werden de stenen een voudig over de boulevardmuur in de diepte gestort. Voor vele bezitters var. strandhuisjes tussen Vlissingen en Domburg heeft de storm ook een plotseling einde gemaakt aan hun gelukkig bezit. Niet minder dan honderd van deze houten woninkjes, die gemiddeld 500 waard zijn, werden door het hoge water van het strand gesleurd. Van het merendeel van deze huisjes is evenals van het huisraad niets meer terug te vinden. Uit Haamstede werd duinafslag van drie tot zes meter gemeld en Zierikzee beleef de een hachelijk avontuur toen 's avonds de elektriciteit uitviel en daardoor de keer sluis niet gesloten kon worden. Daar er een hoge waterstand verwacht werd en alle inwoners van het havenstadje sinds het gereedkomen van de sluis hun vloed planken hadden opgeruimd, waren vele .Zierikzeèërs beangst. Gelukkig kon op het laatste moment de sluis, zij het met veel moeite, met mankracht dichtgedraaid worden, zodat er geen ongelukken gebeur den. Wel werd er grote schade aangèricht aan de nieuwe keersluis in de dam door de Zandkreek. Deze sluis zal straks, wan- het Veere-gat echter nog niet dicht is, geen hogere waterstand dan 2.70 4- N.A.P. te verwerken krijgen. Daar de dam door het Veere-gat echher nog niet dicht is, maar de sluis wel op deze lage water stand werd gebouwd, liepen de kelders met de daarin opgestelde motoren vlot vol omdat het water een hoogte bereikte van 3.50 N.A.P. De brug en de sluisdeuren kunnen nu heen noch weer en de scheepvaart kan dus geen gebruik van de sluis meer ma ken. Eerst zal men de motoi-en moeten repareren. De perenoogst op Zuid Beveland is dooi de storm voor de helft verloren gegaan, wat een ernstige schadepost betekent voor de kwekers. De appels hielden zich bui ten verwachting goed en de bramenoogst die toch al min of meer ten einde liep, is nu wel abrupt afgelopep. Hoewel de windkracht niet hoger is ge weest dan 7. werden vele bomen ontworteld waaronder in Middelburg zelfs een paar zeer grote. Advertentie „SPEEDY" spuitinstallaties 535. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer speelt de laatste tijd een indringende rol in de politiek. Enkele maanden geleden verwierp zij de Archief wet, die de Tweede Kamer had aangeno men, en vorige week wees zij de beperk te toto af. De leden der Eerste Kamer, die niet zijn geraadpleegd bij de kabi netsformatie, hebben van het begin af te genover de ministers van het kabinet-De Quay critischer gestaan dan de Tweede Kamer, waarvan de meerderheid geneigd is tot een mild oordeel ten einde op grond van belangrijke politieke overwegingen het experiment te doen slagen van een kabi net zonder socialistische ministers. Vanwe ge die mildheid van de Tweede Kamer is de Eerste Kamer des te critischer. Er is een duidelijke tegenstelling tussen beide Kamers. Het „cocktail-incident" Vorige week zou de Eerste Kamer de begroting van Nieuw-Guinea voor 1960 heb ben behandeld. Bij die gelegenheid had de P.v.d.A. tevens ter sprake willen bren gen het ongelukkig uitgevallen gesprek van minister-president De Quay over Nieuw Guinea met een aantal buitenland se journalisten op een cocktailparty. De P.v.d.A. speculeerde daarbij op de extra critische gezindheid van de Eerste Kamer, in de hoop dat daardoor afbreuk zou wor den gedaan aan het gezag van de minister president en misschien wel een uitspraak zou worden gedaan die de minister-presi dent zou kunnen nopen tot aftreden. Van een oppositiepartij is het volkomen te bil lijken dat zij het politieke spel zo wil spelen. De meerderheid van de Eerste Kamer besloot echter de behandeling van de be groting van Nieuw-Guinea uit te stellen tot 27 september en eerst af te wachten of de Tweede Kamer enig initiatief zou nemen om de minister-president ter ver antwoording te roepen over zijn uitlatin gen. Er waren uit de Tweede Kamer schriftelijke vragen gesteld over het inci dent en de meerderheid in de Eerste Ka mer vond het niet meer dan behoorlijk eerst af te wachten of de Tweede Kamer met het antwoord op die vragen tevreden zou blijken te zijn. De P.v.d.A. moest in het uitstel berusten, maar haar fractielei der in de Eerste Kamer, mr In 't Veld, behield zich voor, eventueel vóór 27 sep tember een interpellatie aan te vragen ten einde het incident aan de orde te stellen. Op de agenda van de Tweede Kamer voor heden staat het voorstel tot het in stellen van een soort volksvertegenwoor diging in Nieuw-Guinea, de Nieuw-Guinea raad. Bij deze gelegenheid zou de Tweede Kamer eventueel kunnen spreken over de ongelukkig uitgevallen uitlatingen van de minister-president op de cocktailparty. Maar nu de Eerste Kamer heeft besloten de behandeling van de begroting van Nieuw-Guinea voor onbepaalde tijd uit te stellen zal het cocktailparty-incident in de Tweede Kamer worden behandeld bij de algemene politieke beschouwingen op 4 en 5 oktober. Politieke hemel klaart op Het cocktailparty-incident zal dus eerst in de Tweede Kamer worden besproken. Daarmee is de politieke hemel in belang rijke mate opgeklaard. De leiders van de regeringspartijen in de Tweede Kamer, prof. Romme (K.V.P.), prof. Oud (V.V.D.), dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tilanus (C.H. U.) willen het kabinet niet kwijt en zul len het de minister-president niet al te lastig maken. Als de minister-president er in slaagt een redelijke opheldering te ge ven, hetgeen zeer wel mogelijk moet zijn tegenover een welwillende Kamermeerder heid, zal de Eerste Kamer geen reden vin den om op de zaak terug te komen. De Eerste Kamer zou echter nog wèl lastig kunnen worden in de kwestie van de toto en deswege minister Beerman naar huis kunnen sturen met gevolgen voor het hele kabinet. Indien echter met medewer king van minister Beerman (in weerwil van zijn vroegere uitlatingen) het kabinet zou besluiten de toto voort te zetten op grond van een vergunningenstelsel en met een hoofdprijs beperkt tot 50.000 gulden, zou waarschijnlijk de Eerste Kamer geen bezwaar maken omdat de tegenstemmen de V.V.D.-fractie niet zozeer bezwaar maak te tegen het bedrag, dan wel tegen het vastleggen ervan in een wet terwijl de ontwikkeling van de toto nog gaande is. In Den Haag ziet men de bewolkte poli tieke hemel boven het kabinet-De Quay toch weer opklaren. Maar de kans op bui en blijft bestaan Het aantal vacatures bij de gemeente politie neemt nog steeds toe, schrijft mi nister Toxopeus aan de Tweede Kamer. Nadat het personeelstekort in de loop van het jaar 1958 enigszins was verminderd, is het, wellicht mede onder invloed van de toenemende werkgelegenheid, weer gaan toenemen. Aangezien de opleidingsscholen van de gemeentepolitie slechts voor de helft zijn bezet moet met een verdere stij ging van de personeelstekorten in de naas te toekomst worden rekening gehouden. De minister verwacht, dat het aantal va catures, dat op 1 januari 1959 rond 500 bedroeg en een jaar later rond 650, op 1 januari 1961 tot rond 1000, ongeveer IV2 percent van de maximum sterkte, zal zijn opgelopen. In het laatste cijfer is de ver hoging van de maximum sterkte in ver band met noodzakelijke uitbreiding begre pen. In het bijzonder zijn de grote korp sen onderbezet. Amsterdam staat in dit opzicht bovenaan met een tekort van 18 percent. De minister onderzoekt of het mogelijk is de politieadspiranten op jonge re leeftijd in opleiding te nemen, waar door ook de leeftijdsgroepen van 18 en 19 jaar in de werving zouden kunnen worden betrokken. Decentralisatie In de toelichting op zijn begroting schrijft de minister van Binnenlandse Za ken voorts, dat het beginsel van de de centralisatie richtsnoer blijft voor zijn be leid. Zijn streven is er bij voortduring op gericht, te voorkomen, dat het werkterrein van provinciale en gemeentebesturen on nodig wordt beperkt en te bevorderen, dat deze besturen bij de uitvoering der ont worpen rijksregelingen zoveel mogelijk worden ingeschakeld en dat hun daarbij een zo groot mogelijke zelfstandigheid wordt gelaten. Omtrent de daarvoor in aanmerking ko mende wetsontwerpen wordt het advies in gewonnen van de commissie territoriale decentralisatie. De werkzaamheden van de commissie ter voorbereiding van een rapport over de algemene aspecten van het decentralisa- tievraagst.uk naderen haar voltooiing. De minister verwacht dat dit rapport hem in het thans begonnen zittingsjaar kan wor den aangeboden. Dan zal dienen te worden beslist, of de commissie zal worden ge handhaafd. Daarnaast vindt voortgang het onder zoek dat door het kabinet wordt ingesteld omtrent de vraag of en in hoeverre op bepaalde terreinen taken, welke tot dus verre door de centrale overheid worden behartigd, aan de lagere organen kunnen worden overgelaten of overgedragen. Het decentralisatievraagstuk is opnieuw bij de ministerraad aanhangig gemaakt. De minister deelt voorts mee dat de uit breiding van het belastinggebied der ge meenten 150 a 175 miljoen gulden zal be dragen. De indertijd gevormde studiegroep tot herziening van de Gemeentewet is tot de conclusie gekomen, dat er in dit stadium geen aanleiding is, de Gemeentewet op De woensdagmiddag afgetreden rector- magnificus van de Vrije Univversiteit te Amsterdam, prof. mr. P. J. Verdam, acht de vraag of de openbare en bijzondere universiteiten elkaar naderen, zoals vol gens hem in het nieuwe wetsontwerp op het wetenschappelijk onderwijs herhaalde lijk wordt gesuggereerd, wel belangwek kend doch niet relevant. „Want noch ci viel effect, noch subsidie, noch toenadering is reden om de bijzondere universiteiten verder te richten naar een rijkspatroon dan het belang van wetenschap en oplei ding vereist. En dit belang vereist niet dat hetgeen uit het vrije maatschappelijk le ven is opgekomen voortaan wandelt in 's rijksuniformkledij. Het wetsontwerp gaat echter bedenkelijk die kant uit", zei prof. Verdam in een rede over de lotgevallen der universiteit tijdens de senaatszitting ter overdracht van het rectoraat aan zijn opvolger, prof. mr. I. A. Diepenhorst. Typerend noemde prof. Verdam de rem, die het wetsontwerp zet op nieuwe studie richtingen hoewel niet-rijksinstellingen in het verleden belangrijke initiatieven heb ben ontplooid, hun zwakke krachten ten spijt. Zelfs voor ongesubsidieerde initiatie ven is volgens het ontwerp ministeriële goedkeuring of -regeling vereist. „Hier wordt de vrijheid van wetenschap, die on der alle wetenschaps-beoefenaren zo hoog wordt gewaardeerd, al te zeer geregle menteerd", aldus prof. Verdam, die van oordeel was dat ook in het rapport Sprei ding Hoger Onderwijs het karakkter van het bijzonder onderwijs wordt miskend. Advertentie Een opkomende pijn, gevatte kou of griep ret niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanapirin(Mijnhardt)Koker90en60ct Het bureau voor burgerluchtvaart (Ci vil Aeronautics Board) heeft de aanvraag van de K.L.M. om tegen medio oktober een dienst op de Philippijnen te beginnen met straalvliegtuigen van het type DC-8c, goedgekeurd. In verband met de grote capaciteit van de straalvliegtuigen bracht de K.L.M. haar dienst van drie vluchten per week met Super Constellations, terug tot twee vluchten. De K.L.M. is de derde luchtvaartmaatschappij die op de Philip pijnen met straalvliegtuigen komt. geheel nieuwe leest te schoeien. Evenmin als de studiegroep ziet de minister rede nen voor een ingrijpende wijziging van de in de Gemeentewet geregelde grondslagen van het gemeentelijk bestel. Hij heeft de studiegroep dan ook ontbonden. Daar het geruime tijd zou vorderen eer een geheel nieuwe Gemeentewet het staatsblad zou bereiken, stelt de minister zich voor te bevorderen, dat eerst de belangrijkste wij zigingen van de Gemeentewet, waaraan behoefte bestaat, worden tot stand ge bracht. In een later stadium zullen dan de opzet en de formulering van de wet kun nen worden vernieuwd, waardoor tenslotte een geheel nieuwe en moderne gemeente wet zal worden verkregen. Alle verkeers- en vervoersorganisaties zijn verrast over het nieuwe wegenbouw programma dat in de begroting van Ver keer en Waterstaat is aangekondigd. Er blijkt uit dat tussen 1961 en 1975 1200 kilo meter rijksautowegen zullen moeten wor den aangelegd. Het rijkswegenplan 1958 geeft tot 1970 het voltooien van 400 kilo meter rijksautowegen aan, zodat 800 kilo meter extra tot 1975 op het programma moet zijn gezet. Ir. G. Kuysten, hoofd van de afdeling verkeerstechniek van de A.N.W.B., is daar om van mening dat een nieuw rijkswegen plan op stapel staat, dat vermoedelijk zal samenhangen met een nieuw financierings plan voor de wegen, als vrucht van de studie van de commissie-Oud. In 1975 zal, indien het aangekondigde programma verwezenlijkt is, ons land meer dan 2000 km rijksautowegen bezitten. Dit is meer dan de A.N.W.B. en andere orga nisaties ooit hebben durven hopen. Nodig zal een dergelijk wegennet zeker zijn. Mede hierdoor worden de ontwikkelings kansen voor het noorden, oosten en zuiden des lands veel groter. Op het nieuwe rijkswegenplan zullen, zoals is aangekondigd, de verbindingen Amsterdam—Zaanstreek, de zuidelijke randweg van Rotterdam, de Beneluxweg (Den HaagVlaardingenNumansdorp Bergen op ZoomAntwerpen), de Twente- route (HoevelakenApeldoornDeventer Enschede), het doortrekken van rijks weg 10 (AmsterdamEmmeloord) via Steenwijk naar Groningen met een zijtak naar Assen, het deel ArnhemHelmond- Eindhoven van de noord-zuid verbinding en een nieuwe weg TilburgBreda—Kor- teven (aansluitend op de Beneluxweg) voorkomen, tezamen 840 kilometer. Naar berekening van de A.N.W.B. zal 'net rijk (buiten uitkering aan de provin cies) in 1961 zestien miljoen gulden meer aan wegen en bruggen besteden dan in 1960. Dat is een verhoging van dit budget met ongeveer tien percent. Voor de aan leg van nieuwe wegen wordt 88 miljoen gevraagd, voor bruggen 19 miljoen, voor onderhoud 35 miljoen gulden. Samen met andere werkzaamheden komt het totaal op 163,3 miljoen gulden plus subsidies aan provincies er waterschappen (met bijna 71,3 miljoen) op een totaal van 238,580.000 tegen 216,3 miljoen in 1960. Advertentie Alphenaar wil u gaarne van dienst zijn bij het kopen van een gebruikte piano. Voor een geringe vergoeding onderzoeken en taxeren wij iedere piano die u wilt kopen. Ook u kunt profiteren van onze langjarige ervaring. Voor slechts 15.— kunt' u er zeker van zijn dat de door u te kopen piano zijn prijs werkelijk waard is. ALPHENAAR - Kruisweg 49 - Tel. 11532 Drukker blijft In arrest. De Amstel- veense drukker-publicist J. Z. blijft in voorarrest. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de tweede verlenging van het voor arrest met dertig dagen toegewezen, nadat vorige week de rechtbank het verzoek daartoe van de officier van Justitie had afgewezen. Daarvan was de officier in appèl gegaan bij het hof. J. C., die al 60 dagen in voorarrest verblijft, werd op 16 .juli gearresteerd onder verdenking mede werking te hebben verleend aan het ver vaardigen van valse identiteitsbewijzen voor de Algerijnse opstandelingenorgani satie F.L.N. Verhuisd. Prof. dr. J. Zijlstra, die sinds hij in 1952 minister werd in Amster dam was blijven wonen, is enkele weken geleden naar Den Haag verhuisd. Het ge zin heeft zijn intrek genomen in het huis in Marlot, waar tot voor kort de vroegere minister van Overzee, mr. G. Ph. Helders, thans lid van de Raad van State, woonde. Spaarpot. Dat sparen de moeite loont, daaraan wordt men herinnerd in de hal van het nieuwe gebouw van de Spaar bankvereniging te Zutphen, dat minister Toxopeus op 26 september zal openen. In een vitrine in deze hal wordt namelijk een pot tentoongesteld die bij de bouw van de bank in de grond werd gevonden en die 2726 gouden en zilveren munten bevatte. De pot moet omstreeks 1400 ter plaatse zijn begraven. De waarde van deze „schat", destijds ongeveer 240 gulden, is nu gestegen tot circa 20.000 hedendaag se guldens. Vlootbezoek. Van 2 tot en met 9 ok tober zullen schepen van de Amerikaanse vloot, welke hebben deelgenomen aan NAVO-oefeningen, bezoeken brengen aan Amsterdam en Rotterdam. Op 3 oktober zullen de kruiser „Boston" en de tanker „Nantahala" de Amsterdamse haven bin nenlopen. Zij worden op 6 oktober gevolgd door de jager „Massey". Op 3 oktober zullen het vrachtschip de „Alstede" en de jagers „Lind", „Strong" en „J. Willis" de Rotterdamse haven aandoen. Overleden. Op 50-jarige leeftijd is te Arnhem overleden jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden, sedert januari 1959 president van de rechtbank te 's Hertogen bosch. Advertentie Sterke keper- en leanskwalitelten uit eigen confectiebedrijf SANFOR dus voorgekrompen vanaf 11.50 voor al uw bedrijfskleding Bij een bevolkingsonderzoek in Gelder land zijn meer longgezwellen geconsta teerd dan vorig jaar. Het percentage was in de laatste twee jaar 0,4 per 1000 onder zochten en daarmede thans bijna gelijk aan het aantal gevonden tbc-gevallen dat in dezelfde periode 0,44 promille bedroeg. Onder deze tumoren was, naast de long kankergevallen, ook een aantal goedaar dige gezwellen, waarvoor echter ook vaak operatieve behandeling nodig was. In elf jaar zijn tot dusver 1140 gevallen waarvoor behandeling nodig was, opgespoord. Op vallend is nog dat er bij de mannen steeds meer actieve tbc is gevonden dan bij de vrouwen en dat de daling in het aantal gevonden gevallen bij de vrouwen sneller is gegaan dan bij de mannen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die ongeveer een week het weer in West-Europa heeft beheerst en die daarbij veel regen heeft veroorzaakt, is belangrijk minder diep geworden en vult verder op. Aanhoudende luchtdruk stijgingen boven West-Europa brengen een verbinding tot stand tussen een hogedruk- gebied boven Rusland en een maximum bij de Azoren. Door deze ontwikkeling ver liest een oceaanfront boven Engeland aan betekenis. Het zal dan ook waarschijnlijk maar weinig invloed op het weer in Neder land kunnen uitoefenen. Het weer wordt rustiger en minder koud dan de afgelopen dagen het geval is ge weest. 's Nachts kan zich hier en daar mist vormen. WEERRAPPORTEN Vrijdag 23 september Zon op 6.27 uur, onder 18.37 uur. Maan op 9.08 uur, onder 19.58 uur. Maanstanden 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 september Hoog water 4.28 en 16.48 uur. Laag water 0.18 en 12.33 uur. Vrijdag 23 september Hoog water 5.01 en 17.21 uur. Laag water 0.54 en 13.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen bulten- en binnenland 60 CD van gisteren- d <0 rj 2 2 Neerslag laatste 24 uui C-G T- O i 2 U s ës Den Helder regenbui wnw 14 9 Ypenburg zwaar bew. wzw 16 6 Vlissingen half bew. zzw 14 12 Eelde zwaar bew. zzw 12 7 De Bilt zwaar bew. zw 15 1 Twente motregen zzw 12 16 Eindhoven zwaar bew. zzw 15 6 Zd-Limburg zwaar bew. z 11 7 Helsinki onbewolkt ozo 15 0 Stockholm zwaar bew. ozo 15 0 Oslo geheel bew. ono 18 0,3 Kopenhagen mist ozo 15 2 Aberdeen regen z 14 1 Londen motregen zw 17 3 Amsterdam zwaar bew. w 15 1 Brussel half bew. zzw 11 9 Luxemburg zwaar bew. zw 9 15 Parijs zwaar bew. zo 17 0 Bordeaux zwaar bew 0 18 0 Grenoble geheel bew. windst. 11 1 Nice onbewolkt n 19 0 Berlijn half bew. windst. 18 0 Frankfort geheel bew. z 12 3 München geheel bew. w 15 Zürich mist windst. 12 0,1 Genève onbewolkt wzw 11 0,3 Locarno onbewolkt O 18 0 Wenen regen wnw 16 11 Innsbruck regen windst. 13 0,1 Belgrado zwaar bew. OZO 27 0 Rome onbewolkt windst. 21 Ajaccio onbewolkt no 20 0 Madrid onbewolkt windst. 26 0 Lissabon onbewolkt n 30 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2