t woo.- in prijs verlaagd NSU sport „Prinz" 1961 Fa. E. DE GRAAFF Eerste biljet van het losgeld voor Eric Peugeot gevonden Pindakaas Wereldnieuws Londen wil oprichting van een ruimteclub Franse ministers zien af van salarisverhoging DUITSE PRINS GETROUWD MET OFFICIEEL BRITS VERLOF Tunesische ambassadeur uit Parijs vertrokken 3 Maandenlange controle van postdirectrice en haar zoon eindelijk met succes bekroond Onafhankelijk van Rusland en de Verenigde Staten Proef met de Amerikaanse Blue Scout-raket geslaagd Ferhat Abbas naar Peking Koud kunstbrein Koningin Elizabeth leende de bruid een kroon Pauselijke opwekking tot persoonlijk bijbelgebruik w/mm/m Groot-Brittannië bestelt Amerikaanse „Skybolts" Misprodukt 0p de <~Praatótoel DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 (Van onze correspondent) PARIJS De Franse politie heeft na 160 dagen eindelijk het eerste bankbiljet in handen gekregen dat deel uitmaakte van het miljoenenpakket dat de autofabri kant Robert Peugeot in april aan de ont voerders van zijn vierjarig zoontje Eric overhandigde. Hoofdinspecteur Pierangeli heeft nu weer een draad in handen gekregen waardoor hij misschien de kinderrovers op het spoor zou kunnen komen. Optimistisch gestemd is de Franse politie evenwel niet. Intussen heeft de postdirectrice in het dorpje Roissy die iedere avond samen met haar zoon alle binnengekomen biljetten aan de hand van de politielijst controleer de toch een symbolische beloning ontvan gen. Het was voor haai:, zo vertelde het brave mens, bijna een gezelschapsspelle tje geworden. Een eentonig spelletje ove rigens, want 164 avonden achtereen had den die duizenden biljetten alleen maar nieten opgeleverd. Dinsdagavond hadden mevrouw Cellier en haar veertienjarige zoon weer trouw hun plaatsen, ieder aan een zijde van de tafel ingenomen. Gedul dig had de jongen, alsof hij zijn jaartal len opzei, alle cijfers gelezen van de sta pels bankbiljetten die op het postkantoor die dag waren geïnd. Bij het nummer W-2787879 slaakte zijn moeder een kreet. Het correspondeerde met een der honder den cijfers van de biljetten van het los geld die de politie op lange lijsten in april aan alle postkantoren had toegezonden. De volgende morgen kwam hoofdinspec teur Pierangeli uit Parijs naar het ge hucht. De postdii-ectrice kon zich herinne ren, dat het biljet door de eigenares van de krantenwinkel was gebracht om op haar girorekening te worden geboekt, maar de krantenvrouw kon zich met geen mogelijkheid meer herinneren van wie zij dat biljet van honderd nieuwe franc 'nad gekregen. Ze had zestien biljetten in haar kas, die sinds 23 augustus waren binnen gekomen. Hoofdinspecteur Pierangeli die een tiental rechercheurs naar het dox-pje heeft laten komen schijnt zich weinig il lusies te maken over een spoedige ontmas kering van de kidnappers. Hij rekent dat, te beginnen met alle klanten van de kran tenwinkel, er een honderdduizend perso nen zouden moeten woi-den ondervraagd alvorens men de gangen van het Peugeot- biljet zal hebben achtex-haald tot het punt waar de kinderrover het had uitgegeven. (Van onze correspondent) HONDEN De Britse minister van luchtvaart Thorneycroft heeft woensdag in Canberra aangekondigd dat hij een ruim te-club wil vormen van een aantal wes telijke en Gemenebestlanden, met als kern Groot-Brittannië, Australië, Canada en Frankrijk, om gezamenlijk satellieten door het wereldraim te laten wentelen. Voor de Britten is het te kostbaar om met de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te wedijveren op ruimtegebied. Het nieu we „clubplan" zal naar schatting zeshon derd miljoen gulden kosten, te verdelen over vier jaar. Bij elk schot gaat er tien miljoen gulden de lucht in. Als Groot- Brittannië op wetenschappelijk gebied in de toekomst wil meetellen, kan het niet met de handen over elkaar gaan zitten. Er is sprake van dat de Britten en hun clubgenoten dubbel wex-k zullen doen, want het texrein dat braak ligt is overweldigend groot. Wetenschappelijk onderzoek door middel van kunstplaneten is van het hoog ste belang voor de verbetering van radio en telrlsie. Thorneycrort voorspelde dat de wereldcommunicatiesystemen over tien jaar via satellieten kunnen werken en dat dure zeekabels door deze kunnen worden vervangen. Advertentie CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) De Amerikaanse luchtmacht heeft woens dag haar eerste „Blue Scout Jr."-raket gelanceerd, een viex-trapsraket van dertien meter lengte met vaste brandstof. Het was Amerika's derde „ruimteschot" se dert Kroesjtsjevs aankomst in New York. Maandag schoot de luchtmacht een Atlas af en de max-ine stuurde een instrumenten pakket naar de Stille Oceaan. De Blue Scout bracht een instrumentenpakket in ongeveer 3 lh uur tot een hoogte van 26.500 km. De instrumenten, met een gezamen lijk gewicht van 32.8 pond, zouden straling meten. De reis eindigde met verbranding in de dampkring, op ongeveer 7.000 mijl ten zuidoosten van Cape Canaveral, nabij het eiland Ascunsion, ter hoogte van de Afrikaanss westkust. Er zouden geen pogingen woi-den gedaan de stukken te bergen. Deze lancering was de eerste van een serie van twaalf, welke voor het komende jaar voor de Blue Scout is ontworpen. Tien van die lanceringen zullen dienen om aard- satellieten in een baan te brengen. De Blue Scout kost „aanzienlijk minder" dan een half miljoen dollar per stuk. Deskun digen zeggen dat de Blue Scout zijn geld ten volle kan opbrengen, door te helpen een „veilig gebied" te zoeken voor kern proeven op grote hoogte en door te helpen een methode te verkrijgen om soortgelijke proeven van andere landen te ontdekken. Nu het eerste biljet evenwel is gesigna leerd veronderstelt de politie dat er wel meer in circulatie zullen zijn gebracht. Het publiek is daarom opnieuw opgewekt alle biljetten van 50 en 100 nieuwe franc met de cijfex-s van de politielijsten te ver gelijken. In elk geval ligt hier een weg waarlangs misschien ooit nog eens enig licht in de duisternis van deze opzienba rende kinderroof gebracht zou kunnen worden. (Van onze correspondent) PARIJS Nadat eergisteren bekend was gemaakt dat de leden van de Franse regering besloten hadden hun maandinko mens met veei'tig percent tot 7400 nieuwe franc, ongeveer 5700 gulden, te verho gen, werd dit bericht gisteren in een spe ciaal communiqué van de px-emier Michel Debré tegengesproken. De Franse minis ter zal voox-lopig met zijn tractement van ruim 4000 gulden per maand toe moeten zien te komen. In regex-ingskringen is er niettemin op gewezen dat de ministers aanzienlijk min der verdienen dan ze in de industrie of het bankwezen zouden kunnen toucheren. Nu de regering zich echter moet voorbe reiden binnenkort met eisen om salaris verhoging door de vakverenigingen en in het bijzonder van het miljoen eigen staats ambtenaren bekogeld te worden, heeft de premier het blijkbaar raadzamer geacht zijn tegenstanders als extra wapen niet een ofschoon wat demagogisch tegenargu ment in handen te spelen. Advertentie de Leverbaar in rood, wit en azuurblauw. Wij demonstreren u hem geheel vrijblijvend. KONINGINNEWEG 44 - 48 - HAARLEM - TELEFOON 1 3 6 0 9 LONDEN (UPI) Het communistisch- Chinese persbureau Nieuw-China heeft meegedeeld dat de premier van de voor lopige Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, in communistisch China wordt verwacht. Volgens Nieuw-China is Abbas uitgeno digd door premier Tsjoe En Lai om de elfde verjaardag van de volksrepubliek China mee te vieren. TUNIS (UPI) In Tunis is meege deeld dat Ferhat Abbas en zijn minister van Binnenlandse Zaken Gakhdar Ben Thobal naar Peking zijn vertrokken. Totnutoe hebben de Algerijnse opstande lingen vermeden hulp van communistisch China in hun strijd tegen de Fransen te aanvaarden, omdat zij daarmee in con flict zouden kunnen komen met de Ara bische Liga, waarvan de leden over het algemeen stex-k anti-communistisch zijn. In kringen van de Algerijnse opstandelin genregering in Tunis is vex-nomen dat aan het einde van deze maand een Russisch schip in Tunis wox-dt verwacht met aan boord voorraden voor Algerijnse vluchte lingen in Tunesië. BERLIJN (DPA) Duitse deskundigen werken aan een elektronisch brein waar van de cellen zo klein zijn, dat een gelijk aantal cellen als de menselijke hersenen bevatten in een vijf litervat kan worden ondergebracht. Bij deze nieuwe rekenma chine, die „Kryoton-accumulator" ge noemd wordt, is ook de structuur van de menselijke hersencellen vrij nauwkeurig nagemaakt. Deze electx-onische „hersen cellen" functioneren echter alleen als zij op een temperatuur van 270 graden Celsius onder nul gehouden worden. Die koude wordt hun door vloeibare helium toege voerd. (Van onze correspondent) BONN In het middeleeuwse Hessi- sche stadje Büdingen is het dinsdag en woensdag gi-oot feest geweest wegens een adellijk huwelijk. Gisteren had de kerke lijke inzegening plaats van het daags te voren gesloten burgerlijke huwelijk tussen de 22-jarige prinses Alexandra zu Ysen- burg und Büdingen en de 37-jarige prins Welf Heinx-ich von Hannover, Groot-Brit tannië en Ierland, hertog van Brunswijck en Lüneburg. De Evangelische bisschop dr. Lilje vol trok het kerkelijk huwelijk in de Büdinger Mariënkirche. De prinses droeg daarbij een kx-oon die koningin Elizabeth van En geland haar had geleend. Deze kx-oon maakt deel uit van de kx-oonjuwelen van het vroe ger x-egerende huis Hannover-, waarvan koningin Elizabeth afstamt. Bij de troon bestijging van koningin Victoria van En geland in 1857 wei-den deze Hannoverse kroonjuwelen onder de gegadigden ver deeld. De kleine kroon ter grootte van een appel werd per vliegtuig van Londen naar Frankfort vervoex-d. Formeel moest de bniidegom aan koningin Elizabeth toe stemming voor zijn huwelijk vragen om dat hij de titel „prins van Groot-Brittan nië en Ierland" draagt. Die toestemming kreeg hij in de vorm van een officieel besluit van de Britse staatsraad. Koninklijke gasten Koning Paul en koningin Fredei-ika van Gx-iekenland en hun kinderen kroonprins Constantijn en de px-insessen Ix-ene en So phie woonden de plechtigheden bij. Ko ningin Frederika is de enige zuster van de bruidegom. Verder waren 450 ande- x-e gasten gekomen die een groot deel van de Eux-opese adel vertegenwoox-digen. Prinses Alexandra werd in Frankfort geboren. Zij studeerde kunstgeschiedenis in Frankfort, Parijs en Bonn. Na de hu welijksreis wil zij in Frankrijk haar stu die met het schrijven van een dissertatie afsluiten waai-mee zij de doctorstitel hoopt te verwerven. Prins Welf studeerde rech ten te Wenen en München, px-omoveex-de op een proefschrift over het luchtrecht in de wereldi-uimte en leidt thans een im port- en expoi-tbedrijf te Fi-ankfort, waar het paar ook gaat wonen. CASTEL GANDOLFO, (Italië/UPI) Paus Joannes heeft in zijn zomerver- blijfplaats Castel Gandolfo gezegd dat in elk gezin de Heilige Schi-ifi een plaats zou moeten hebben en dat de lezing ervan vooi-keur verdient boven „dat soort moder ne litteratuur dat zoveel onheil aanricht en schandaal veroorzaakt". De Paus sprak tot duizenden pelgrims, onder wie deelnemex-s aan een "bijbelse studieweek". „De rijkdom van de Heilige Schx-ift moet meer verbreid worden onder het Chx-isten- volk", aldus de Paus, die de bijbelken ners waai-schuwde dat het bestuderen van de Heilige Schrift geen vrucht draagt wan neer alleen gelet wox-dt op uitleg en niet op pastoraal leven en de gelovige. Hij waarschuwde voorts tegen „te snelle be oordeling en afwijking van de traditie" bij het interpreteren van de bijbel. Advertentie Ai.-V Vijf jaar geleden zag de heer Raymond Huthwaite uit Ilkeston (Engeland), zich om gezondheidsredenen genoodzaakt ontslag te nemen als mijnwerker. De 36-jarige arbeider werd. wegwerker, doch kon zijn oude beroep maar niet loslaten. Hij heeft nu een kolenmijn nagebouwd in zijn tuin. De mijngangen zijn groot genoeg voor een volwassene. Een transportband, kolenwagens, sig nalen en veiligheidsuitrusting ontbre ken niet. Wanneer de gehele mijn ge reed is, heeft de heer Huthwaite een kleine honderd gulden uitgegeven. Zo als uit deze foto blijkt, treedt de vijf jarige Lewis in de voetsporen van zijn vader. (Van onze correspondent) LONDEN Gi-oot-Brittannië heeft met de Vex-enigde Staten een overeenkomst af gesloten over de aankoop van de lange- afstandsraket Skybolt welke weliswaar nog slechts op papier staat, maar een hoogst belangrijke aanwinst belooft te wox-den in het westelijke ax-senaal. De Skybolt zal uit vliegtuigen wox-den gelanceei-d tegen tweeduizend km verder gelegen doelen en zal ook naderende vliegtuigen, waarvan men de koers weet, kunnen bestoken. De Skybolt zal in 1964 beschikbaar zijn zowel voor de Amerikaanse als Britse luchtmacht. Deskundigen nemen aan dat Groot- Brittannië meer dan honderd Skybolts zal aanschaffen. De kernladingén zullen door de Britten zelf wox-den gemaakt. De Vulcan-bommenwerpers zullen met de Skybolt wox-den uitgerust. PARIJS (UPI) De Tunesische ambas sadeur in Frankrijk, Habib Bourguiba jr., zoon van de Tunesische px-esident, is naar Tunis vertrokken nadat px-esident De Gaulle geweigerd had hem op het Elysée te ontvangen. Diplomatieke zegslieden verwachten dat de Tunesische president de ambassade in Parijs voorlopig zonder hoofd zal laten. De Franse ambassadeur in Tunis, Jean- Marc Boegner, is al zes maanden in Parijs als gevolg van een incident waarbij Tune sische werklieden de muur van de Franse ambassadeurswoning in La Marsa, buiten Tunis, hadden omvergehaald. Volgens zegslieden op het Elysée is Bourguiba jr. niet door de president ont vangen, omdat deze van mening was dat een mondelinge boodschap geen speciale audiëntie van node had Welingelichte zegslieden zeiden echter dat de weigering eerder het gevolg was van de ontstem ming van De Gaulle over een i-ede van president Bourguiba waax-in het Tune sische staatshoofd onder meer zei: „van daag zijn wij bereid onze toekomst te verenigen met die van Algerije, indien een dei-gelijke unie het einde van de oorlog daar zou kunnen verhaasten." Men neemt aan dat de mondelinge boodschap van de Tunesische ambassadeur aan De Gaulle een opheldering was van deze passage. (Reuter) Van Franse zijde wordt ver- klaai-d dat Bourguiba jr. door de px-esi dent zelf zou zijn ontvangen, indien hij een werkelijke geschreven bood schap bij zich had gehad, wat ook de inhoud daarvan zou zijn geweest. Op een of andex-e vernufti ge wijze wordt de burger in onze samenleving, die zich in het openbaar vertier begeeft, van rechtswege beschex-md tegen aanvallen op zijn per soon en zijn vrijheid. Er zijn kosten nog moeiten gespaard om een juridische veiligheids mantel om hem heen te spin nen, zodat hij zich buiten zijn eigen deur wagend met stellige waarschijnlijkheid mag verwachten dat hij levend en onbeschadigd huiswaarts zal kunnen keren. Natuux-lijk loopt daax-bij wel eens een kleinigheidje mis. Hij kan namelijk op straat, on danks alle voorzorgsmaatrege len het slachtoffer worden van onvoorziene omstandig heden. Voornamelijk bij het oversteken van straten gebeu ren wel eens vervelende din gen, die zelfs de beste wet gever niet had kunnen voor zien. Doch in het algemeen kan men zeggen dat de over heid haar uiterste best doet en niet op een extra wetje of ver- bodje kijkt, als zij haar bur gers daarmee een plezier kan bezorgen. Zij heeft al wetten en ver boden gemaakt voor gebeux-- tenissen, die men bij opper vlakkige beschouwing zou verwaarlozen. En niet alleen het lichamelijke welzijn heeft zij daai-bij op het oog neen, met fijngevoelige zin voor de inwendige mens heeft zij ook door middel van reglementen gewaakt voor de vrijheid en onraakbaarheid van het ziele- leven. Denk maar eens aan het processieverbod, aan de stren ge wettelijke voorschriften die het onvei-hoeds dopen van on willige ongelovigen op straat bepex-ken, aan de regels die vei-hinderen dat religieuze en ideologische dogma's luide worden aangeprezen, of dat argeloze heidenen met licha melijke dwang nabijzijnde kex-kgebouwen worden bin nengesleept. Bij ons mag iedereen zich vx-ijelijk koeste ren in zijn eigen overtuiging, op welk vlak ook, doch het overplanten ervan op braak liggende zielelevens is tex-echt aan onverbiddelijke voor- schx-iften onderwox-pen, waar door het beperkt wordt tot zeer nauw omschreven plaat sen en maniex-en. De ovei-heid gaat echter nog verder en gedoogt ook niet, dat de ene mens de andere in het openbaar of het privé doodslaat, mishandelt, lastig valt of op andex-e wijze ei-gert. Wij leven in een gemeenschap die met de noodzakelijke uitzonderingen het indivi duele leventje van ieder mens als een heiligdom beschouwt, waarin niemand zonder klop pen mag binnentx-eden. De overheid zelf tx-eedt er ook met schroom in, en nooit dan wanneer zij ertoe gedwongen wordt. Haar belastinginspec tie, dienstplicht en criminele recherche kan men dan ook niet als inbreuken op het pri- véleven, doch als goedmoedige bezoeken van huisvrinden zien. Wanneer we aldus het on schendbare vorstendommetje waarin ieder mens zich als constitutioneel staatshoofd beweegt, hebben omschreven een vorstendommetje dat we meedragen als een water- dicht gewaad dan komen we met enige verbazing op het punt, waar dagelijks toene mende grensoverschij dingen worden gepleegd, die de vorst in hoge mate beginnen te ver grammen. De vijandelijke infiltraties hebben plaats door middel van het geluid en de afvuur- basis van de vijand heet in de wandeling: draagbare x-adio. Nog zelden heeft onze hoog geprezen industi-iële techniek een zo evidente misgreep ge daan in haar streven om de mensen gelukkiger te maken, dan toen zij op het idee kwam radio's te fabricex-en die in de wandeling konden wox-den meegevoerd. In het algemeen is die in dustriële techniejv met een ontroex-ende liefde voor het behoud van de zuiverheid der menseziel tewerk gegaan, als zij nieuwigheden ontwierp: Atoomraketten bijvoox-beeld, dienen om ooi-log te vooi-ko- men broodroosters waar de bruine boterham vanzelf uit springt, als zij op het punt staat zwart te wox-den bx-omfietsen, die bet slopende tx-appen ovei-bodig maken en de gebruikers dus langer doen leven de televisie, die een vervelende gang naar de schouwburg voox-komt en bo vendien nog dagelijks een on ontbeerlijk en vrolijk stem mend overzicht geeft van de luchtdrukverdeling plus stoor- frontenformatie boven geheel Europa de centrifuge, die de was droogt zonder de bu ren een volledige indruk te geven van de gezinsonder- goedinventaris de straal- verkeersvliegtuigen, die het reizen naar verre werelddelen overbodig maken omdat men er ax-riveex-t voox-dat men ver- tx-okken is de filmcamera, die iedere huisvader in de ge legenheid stelt zijn gezins leden af te beelden zoals zij er zouden uitzien als zij in het diluvium zouden zijn ge- box-en en wat al niet méér heeft de industrie ons ge schonken, opdat wij gelukkige mensenkindex-en zouden zijn! Maar nu heeft ze zich schro melijk vei-gist. De draagbare radio zal ons ongelukkig ma ken. De voortekenen bedriegen niet binnen afzienbai-e tijd zal de transistor de plaats van het polshorloge hebben inge nomen, of van het damestasje, of van de corsage. Wij allen zullen wandelen in wolken ge luid van verre aethergolven. Ons vorstendommetje zal zich uitbreiden tot over de gren zen van andex-e, waardoor wij mensen stuk voor stuk, wij met ons miljoenen bnxtaal zullen binnentreden in het privéleven van onze naasten en onze naasten zonder schroom zullen horen binnen stormen in ons domein. Wij zullen met ons eigen lawaai door het leven gaan, dwax-s door het lawaai van anderen. Hilvei-sum zal vechten met Luxemburg en Bex-omünster met Frankfurt. Landbouw- praatjes zullen zich vei-mengen met Beethoven en Teenager Melody zal met platvoeten door de paradijzen van de Pastorale ploeteren. Stem men van anderen zullen tijd seinen van ons vex-vox-men en bederven. Coloratuurzange ressen zullen onze boekbe- spx-ekingen tot een aanfluiting maken. Fijne overpeinzingen van geestelijke x-aadgevers zullen in repen worden ge scheurd door de pauken van een fanfai-e. Hoorspelen zul len in opera's vei-dx-inken en wijzelf in de zee van alsmaar druppels geluid uit alsmaar kleine, stiekem meegedragen apparaatjes. Een transistor in de vorm van een corsage: in de pauze van de schouwbui-gvoox-stel- ling klinkt dan de navi-ante stem van ds. de Geeter uit de boezem van mevx-ouw Slinge- kind van Wiegeland, betogen de dat pijp-oi-gelmuziek van oudsher geestelijke liederen heeft begeleid. En uit de bin nenzak van de koffieslux-pen- de heer en veteraan Goede- mans wordt fluisterend ge vraagd of jeugdwei-k in deze tijd nog zin heeft. Daai-tussen door klinken bescheiden sym fonie-concerten en laten in hun rustmaten de stem van pater Van Croonenburg door, die zegt dat de hand aan de ploeg moet worden geslagen. Transistors zitten in onze vestzak of achter onze x-evers, in lippestiften en haarknoe- dels, brabbelend en rinkelend van vreemde geluiden in alle talen. De overheid zal moeten ingrijpen en nog weer een nieuw vei-bodswetje maken. Enkel hoofdtelefoons als ge- hoorappai-aatjes zullen moe ten wox-den toegestaan, die niemand kunnen hinderen dan de eigenaar zelf. Maar de overheid zal deze keer héél vlug moeten zijn. Want anders hebben we al len spoedig échte ge- hoorapparaatjes nodig. Boeken-wurm Ik weet niet of er onder mijn geachte lezers mensen zijn, die zich onledig hou den met het schrijven van boeken. Neen, geen kasboeken of huishoudboeken maar litteratuur die ingenaaid of gebonden via een uitgever de boekenplank bereiken. Zo ja: uitscheiden! Droog uw vulpen af aan de gordijnen, koop een schop en een hark en ga uw tuin verfraaien. Broodnijd, zult u vragen. Neen, een muurvaste conclusie na het lezen van wat een Amerikaanse meneer de wereld heeft kond gedaan. Luister maar. Volgens deze Amerikaan komen er elk jaar, in vele lan den en vele talen, zo ongeveer 150.000 nieuwe boeken uit: leerboeken, studieboe ken, leesboeken en wat er zo verder aan litteratuur en „litteratuur" ter tafel komt. Van dit aantal bereiken in de verschillen de landen ongeveer duizend de „bestsel ler-markt. U weet: een best-seller is een boek, dat soms door zijn inhoud, soms door de propaganda en schandalen erom heen, grage of gretige kopers heeft. Van deze 1000 worden er blijkens de historie slechts honderd internationaal bekend, ter wijl er na tien jaar nog hoogstens 10 tien! bekend en „klassiek" zullen zijn en min of meer de eeuwigheid als een meesterwerk zullen ingaan. Om kort te gaan: U en ik schrijven dus die 149.990 boeken, die niet aan de verge telheid worden ontrukt, doch die in het persoonlijk archief in stof en glorie zullen worden bijgezet. Waarom dan al die moei te? Ja, als schrijven een lucratieve bezig heid was, dan zouden we gevoeglijk enige folianten voor de vuist weg het levenslicht binnensmakken, maar de meeste schrij vers worden met een mooie hongerdood bedreigd, dus winst-maken is er niet bij. Waarom dan aan de wereld 150.000 maal zóveel riem of katerntjes papier ontrukt, terwijl men van de voor dit papier beno digde bomen zulke mooie lucifers, of hui zen of desnoods simpele, blanke closetrol len had kunnen maken. Waarom zoveel uren weggedoken aan het bureau om ver halen te schrijven, waarin een van twee men elkaar krijgt, of elkaar niet krijgt. Neen. Aan de schop, vrienden, en spitten maar. Misschien dat onze kunstminnende overheid ook daarvoor riante reisbeurzen wil uitdelen. Spitten we verder aan de Riviera. Het kan er even dolletjes zijn. Wel zitten we een beetje met de aankle ding van onze kamerwanden, want wie levert ons dan nog acht meter boek Pinokkio Advertentie |y] F I Grote Houtstraat 181 k> Om, Haarlem - Tel. 14444 Vlag vertoon. De Amerikaanse politie van de Panamese kanaalzone heeft woensdag de Panamese vlag naast de Amerikaan se gehesen. De president van Panama Ernesto de La Guardia, was niet aan wezig omdat volgens hem hij de Pana mese vlag had moeten hijsen. De Ame rikaanse gouverneur van de zone, gene raal William Carter, zei in een toe spraak dat vooi-taan elke dag de Pana mese vlag in de zone zal waaien als be wijs van de erkenning door de Verenig de Staten van de nominale soevereini teit van Panama over de zone. Saboteur. Een opvarende van de tweedui zend ton metende Britse torpedoboot- jager „Battleaxe is woensdag op ver denking van sabotage aan de radarin stallatie van de oorlogsbodem gearres teerd. De man pleegde zijn daad, ter wijl de „Battleaxe" aan een NAVO- oefening deel nam. De jager kon na enkele uren weer aan de oefening deel nemen. Pionier. Dr. Ernest Goodpasture, die de entstof tegen de bof samenstelde, is te Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee, op de leeftijd van 73 jaar overleden. Het door dr. Goodpasture verrichte pionierswerk heeft het moge lijk gemaakt entstoffen tegen gele koorts, pokken, typhus en griep samen te stellen. Overleden. Pi-ofessor Eugenio Morelli, een vooraanstaande Italiaanse longspecia list, is woensdag op de leeftijd van 79 te Rome overleden. Vergunning. „Neues Deutschland", het vooi-naamste Oostduitse dagblad, schrijft dat diplomatieke vertegenwoordigers in Bonn slechts in Oost-Berlijn zullen wor den toegelaten, wanneer zij in het be zit zijn van een vergunning van het Oostduitse ministei-ie van Buitenland se Zaken. Volgens het blad zal deze vergunning als regel worden verleend. Bestemming. De Spaanse Conchita Con- suelo, en inwoonster van Alicante, had een aluminium doos in zee geworpen waax-in zich een mooie, in Spaanse zij den gestoken pop, bevond. Óp de doos was opschrift aangebracht „Voor een ziek Italiaans meisje". De Italiaanse visser Domenico Tucci viste de doos op, toen zij ter hoogte van de Italiaanse kaap Mele dobberde. Tucci heeft de pop aan een ernstig ziek tienjarig meis je uit Andora, een bergdorp nabij Kaap Mele gegeven. Folklore. De trainer van „Rin Tin Tin de wolfshond", Lee Duncan, is 67 jaar oud, tengevolge van een hax-taandoening overleden. „Rin Tin Tin" vierde in de jaren twintig ti-iomfen en behoort even eens Tarzan en Superman tot de fol klore van Hollywood. Gedurende de tweede wereldoorlog trainde Duncan 5.000 honden voor het Amerikaanse le ger. Nadat de eerste Rin "Tin Tin in 1932 was gestorven heeft Duncan nog drie wolfshonden met dezelfde kwali teiten getraind. Afgelopen. De laatste van de 13.500 per sonen die na de oorlog in Denemarken wegens collaboratie of oorlogsmisdaden werden veroordeeld is op vrije voeten gekomen. Erik Sjoeberg, die tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de exe cutie van een verzetsman, was de laat ste die gratie kreeg en in vrijheid werd besteld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3