Japans nationale neurose geboren uit spanning tussen moderne techniek en oude vormen Europese Beweging is bezorgd over houding van De Gaulle Superproduktie en dankdienst voor de zielen van dode krekels SNELVERF 500 Russische waarschuwing aan ZO AVO inzake Laos Britse zeeliedenstaking na zeven weken verlopen Raadgevende Vergadering critiseert ministers Weer ongenoegen in de Centraal-Afrikaanse* Federatie Bondsdag telt nu 288 Adenauer-aanhangers Voormalig Bondsdaglid veroordeeld DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 GESPLETEN LAND ZOEKT ZICHZELF- Kringloop Tweespalt In de ruimte Havenstaking in Londen houdt 140 schepen op Marathon-race Raad van Europa Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jam DE BESTE LAKVERF Zwaardemaker 69 ct 93 ct 122 ct -Aardbevingen, vloedgolven en de zesdui zend branden per jaar hebben Tokio drie entwintig maal geheel en tweeduizend keer gedeeltelijk vernietigd. De Ameri kaanse bombardementen in 1945 doodden een half miljoen mensen en maakten er drie miljoen dakloos door achthonderddui zend houten huizen in de as te leggen. Maar als een kwaad gezwel blijft de stad groeien, vierentwintig uur per dag rate len pneumatische hamers, meer wolken krabbers op de Ginza, meer lichtreclames. In de schaduw van die torengebouwen tik- ken timmermanshamers de houten woon- huisjes overeind, in de baai legt het stads bestuur kunstmatige eilanden aan. Tokio moet zijn zustermetropool Kobe- Osaka (acht miljoen) voorblijven. Die ..Kansai" heeft het geld, werven, textiel, metallurgie, een amusementswijk met veertigduizend man personeel, een nacht club met duizend animeermeisjes. Die rij ke „Kansai" haalt de neus op voor de hoofdstad. Terecht, want de hoofdstad heeft geen riolering. Vrachtwagens en bo ten voeren het menselijk afval naar een eiland, waar het gedroogd en geconser veerd wordt voordat het als mest naar het platteland gaat. Daar teelt men er rapen op, die tachtig centimeter lang worden. Het is maar een voorbeeld van een waanzinnige economische kringloop waar in het op zijn eilanden samengeperste Ja pan zichzelf soms lijkt op te eten. Volgens de statistieken is Japan even dicht bevolkt als Nederland, maar Japans bergen laten slechts vijftien percent van het land be woonbaar. Die zien er dan ook het hele jaar uit als Zandvoort op een zomerse zon dag. Tussen het brullende verkeer met zijn „kamikaze"-taxi's staan Tokio's wa renhuizen als gigantische mierenhopen. Driehonderdduizend klanten en twee mil joen gulden omzet per dag is niet abnor maal. De klanten gaan zich na hun aan kopen verpozen in speeltuin, manége, die renpark of Sjintotempel op het dak. Tokio heeft vijftigduizend bars en kleu rentelevisie, er worden per maand zestig duizend ongedekte chèques afgegeven in deze stad waar het geld nooit snel genoeg rolt om de koortsachtige economie bij te benen. Maar ook andere steden doen zich gelden. Het provinciestadje Nagoya (slechts twee miljoen) heeft een krant die iedere dag kleurenfoto's drukt. Op de scheepswerven van Mitsjoebisji in Naga saki liggen op een doordeweekse dag zo'n veertig schepen in aanbouw, waarvan een vijftien supertankers. Soms gaan er twee per dag te water Nationale neurose: nozems voor een Sjinto-tempel. Het is deze naoor logse generatie in wie Japans tra gische breuk met zijn eigen verleden een geweldige ontreddering heeft teweeg gebracht. biefstukken (de beste komen uit Kobe, waar de koeien bier drinken en gemas seerd worden) bedoelen de Japanners als zij zeggen: „Schrijf over het nieuwe Ja pan. niet over geisja's, Foeyiama en ker senbloesem". Is er nog een ander Japan? Op het ogenblik dat in Nagasaki een champagne fles tegen de boeg van een nieuw schip slaat, wordt er in een Sjintotempel een dankdienst gehouden voor de zielen van de dode krekels, die de oren van de men sen met hun lieflijk gezang hebben ver rukt. Tussen de razende miljoenen-steden groeit de rijst in de bergvalleien, licht groen in het spiegelend water van de nat te akkers, tot de laatste duim bebouwd door boeren, voorovergebogen onder hun rieten hoeden. Tussen de rijstvelden staan de donkere heggen van de theestruiken, grijsbruine houten dorpjes, rode tempel poortjes en blauwe hortensia's voltooien de volmaakte tuin van het Japanse land schap. In een brede rivier staan dunne bamboestokken met dunne netten, in smalle bootjes zitten kleine figuren met lange hengels, zwarte, delicate silhouetten tegen het grijze water, de flits van een zilveren vis is de geniale inval in de su blieme rust van de volstrekte harmonie der vormen. De splitsing tussen stad en land is maar een aspect van de veel diepere in dit land, waarvan Marcel Giuglaris zegt, dat het tegelijkertijd tien en vijfentwintighonderd Op dat ogenblik stortte voor Japan de wereld in elkaar. Wij Europeanen die al tijd om de goddelijke zoon van de zon ge gniffeld hebben, moeten ons eens voorstel len wat het effect op de christenheid zou zijn. wanneer de Paus en de Wereldraad van Kerken in een gezamenlijk communi qué zouden verklaren dat het geloof in Christus een misvatting zou zijn gebleken. En Japan verloor niet alleen een geloof. Een levenswijze waarin ieder gebaar, iedere stap op het keizerlijke symbool van Japan gècon'cëhtrëerd was? verloor zijn mid delpunt, zijn metafysische bestaansreden. De vormen bleven bestaan, maar zij wer den leeg, culturele snuisterijen. De speurtocht naar het werkelijke Ja pan moet zo een tocht in de ruimte wor den. Is het dat van de nieuwe religie dei- technologie de geweldige cijfers van lea ven en dood, de superproduktie van Kobe- Osaka. liet massale sterven in HiroT sjjima? Ligt het in de nieuwe fetisjen van geld,.sex en alcohol op Tokio's Gin za of in de dankdienst voor de krekels in de oude keizerlijke hoofstad Kioto, Japans Florence, een van 's werelds mooiste ste den, waar de Zen-monniken in hout. goud en rood hun geniale tempels bouwden? Ligt het in de koortsachtige straten van het grote Japan of in de volmaakte rust van de achtertuin, waar een boompje, wat mos, een stroompje en drie stenen Japan verkleinen en sublimeren op twee vierkante meter? Aan die uiteenliggende aangrijpingspun ten, technische vernieuwing en leeg gewor den vormen van een nationale missie, vindt een heel volk slechts moeizaam houvast. Voor het eerst wordt de keten dei- geslachten verbroken, generaties scheiden zich van elkaar af, wagen de sprong naar vernieuwing, krabbelen terug naar for meel conservatisme, speuren naar nieuwe doelen. En vaak vallen zij in de diepte van een nationale neurose. In de lichtreclames van Tokio's Ginza-boulevard: nieuw Japan. De wereldbol waarom een spoetnik draait, kostte driehonderdduizend gulden en maakt reclame voor een chocola waar enkele jaren terug honderd babies aan stierven. LONDEN (Reuter) De Russische rege ring heeft in een door radio-Moskou uitge zonden verklaring de Verenigde Staten en hun bondgenoten in de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) beschuldigd van „grove inmenging" in de oinnenlandse zaken van Laos door steun te verlenen aan degenen die zich tegen de huidige regering van prins Soevanna Phoema verzetten. De Russische regering waarschuwt de ZOAVO tegen de „ernstige gevolgen" van deze schending van de Geneefse overeen komst van 1954 over Indochina. VIENTIANE (Reuter) Koning Savang Vathana van Laos heeft zijn militaire com mandanten in hef. gehele land opgeroepen voor een bijeenkomst in Loeang Prabang, de koninklijke residentie. Ook de rechtse opstandige leider, generaal "hoemi Nosa- van zou voor dit vredesoverleg zijn uitge nodigd. Aanleiding tot deze stap zijn ge vechten tussen de verdeelde strijdkrachten STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa is woensdag haar najaarsverga dering in Straatsburg begonnen met een stroom Van kritiek op het gebrek aan ac tiviteit, waaraan het ministercomité vol gens haar mank gaat. Verscheidene afge vaardigden verweten de ministers, dat ze geen leiding aan Europa geven en daar door tekort schieten in de taak, die op hen rust. De ministers volstaan er mee de aanbevelingen en resoluties van de Vergadering door te zenden aan de rege ringen van de vijftien aangesloten landen of aan gespecialiseerde internationale or ganen. Zij doen zelf niets en vergeten, dat zij er op moeten toezien, dat er iets met de uitspraken van de Vergadering wordt gedaan, zo was de algemene klacht. De Oostenrijkse socialist Czernetz merk te onder andere op, dat de ministers in de elf jaar dat de Raad van Europa nu bestaat, slechts 23 keer het advies van de Vergadering over bepaalde kwesties hadden gevraagd. Daarnaast merkte hij op, dat de ministers niet op de aanbeve lingen van de Vergadering moeten wach ten, doch ook zelf activiteit dienen te ont plooien en initiatieven moeten nemen. De Deense minister Krag gaf toe, dat de betrekkingen tussen het minister-comi té en de Vergadering verbeterd zouden kunnen worden en vooral geïntensiveerd. Hij beloofde, dat de ministers de Verga dering meer zouden raadplegen over ac tuele vraagstukken. Naar zijn overtuiging zouden de landen van de Raad van Euro pa er goed aan doen in de UNO meer on derling overleg te plegen. De vergadering heeft woensdag een rap port van de Nederlandse afgevaardigde J. J. Fens (KVP) over de betrekkingen tussen de Vergadering en de nationale parlementen goedgekeurd. De heer Fens constateerde met tevredenheid, dat er in de vijftien landen een groeiende belangstelling voor het werk van de Raad van Europa bestaat. Ander zijds moest hij echter ook signaleren, dat de afgevaardigden van de Vergadering, zodra ze thuis zijn. zoveel nationale pro blemen te verwerken krijgen, dat ze hoe goed hun bedoelingen ook mogen zijn eenvoudig niet voldoende tijd heb ben voor het pousseren van de Europese zaken in de nationale parlementen. De Vergadering zal vandaag de gehele dag wijden aan de internationale toestand. De Italiaanse christen-democraat Mon- tini heeft namens de politieke com missie een rapport opgesteld, waarin hij tot de slotsom komt, dat het minister comité moet dienen voor coördinatie van de buitenlandse politiek der vijftien lan- den-leden. (Van onze correspondent) LONDEN Het einde is aangekondigd van de wilde zeeliedenstaking in Engeland die zeven weken heeft geduurd, hoewel slechts een kern van de stakers het al die tijd heeft volgehouden. Weliswaar hebben de stakende zeelieden technische voorwaar den gesteld voor het eindigen van het con flict, maar aangenomen wordt dat het werk tenminste in Liverpool, het centrum van de staking, maandag zal worden her vat. Een kleine groep zeelieden in andere plaatsen met name te Manchester en de enkelingen die in Londen staakten weiger den het voorstel lot opheffing van de sta king goed te keuren. De economische schade van de staking woi-dt op honderd miljoen gulden geschat. Het gevolg van deze wilde staking zal waarschijnlijk zijn, dat de verouderde stakingswetgeving voor zeelieden, welke uit 1894 stamt, zal worden herzien. De leider van cle wilde staking is als gevolg van deze strafwet een maand geleden de gevangenis ingegaan. Thans wordt echter alle aandacht opge ëist door de stakende havenarbeiders in Londen. Woensdag stonden er 20.000 man werkloos aan de kant. Het werk op 140 schepen lag stil. Slechts 42 schepen wer den gelost of geladen. Duizenden tonnen vlees en andere levensmiddelen, waaron der aan bederf onderhevige goederen, wachten op lossing, terwijl exportgoederen zich in de pakhuizen en langs de kaden opstapelden. Een triest beeld dat helaas al te vaak in Londen terugkeert. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma TOKIO. „Japan", zo zegt liet aardrijkskundeboek van mijn neef op de h.b.s., „is elf keer zo groot als Nederland. Zijn keizer wordt „Tenno" de goddelijke genoemd. Het is de grootste producent van natuurzijde ter wereld". Met die beknopte kennis gewapend mag mijn neef dan gissen waarom de Amerikanen zich zo bezorgd maken over Japans toekomst, waarom zij Japan als een beslis sende factor in de machtsverhoudingen tussen Oost en West zien. Is het vanwege die natuurzijde? Kom, kom, het mysterieuze eilandenrijk van Samoerais en Geisja's, van Foeyiama en kersenbloesem, is vandaag Azië's eerste industriële natie, hoogovenvuren verlichten er de nacht, er glijden supertankers van 's we relds grootste scheepswerven, het heeft een mim voldoende auto-industrie, Ja panse elektronica, optiek en radio's vloeien naar de wereldmarkten. Het indus triële, politieke en miliaire potentieel van deze enige hoog-ontwikkelde Aziatische staat, dit andere Duitsland, moet het tegenwicht vormen Voor de Chinese reus die aan het opstaan is. Advertentie Het hoofdbestuur van de Europese Be weging heeft met voldoening kennis geno men van de verklaring in de troonrede, dat de regering van harte zal medewer ken aan een verdere en versnelde uitvoe ring van het E.E.G.-verdrag; met de re gering acht het hoofdbestuur het tot stand- komen van een werkelijke gemeenschap pelijke landbouwpolitiek een essentieel be standdeel van het verwezenlijken van de gemeenschappelijke markt. Zij mist echter in deze troonrede een uitdrukkelijke toezegging van de steun aan de ontwerp-conventie inzake de ver kiezing van het Europees Parlement en aan de plannen tot samenvoeging van de uitvoerende organen van de drie economi sche Gemeenschappen. Het hoofdbestuur van de Europese Beweging meent op dit ogenblik uiting te moeten geven aan zijn diepe bezorgdheid over de vooruitzichten van de Europese eenwording in de naaste (Van onze correspondent) LONDEN Er dreigt volgens bericht uit Salisbury, de hoofdstad van de Cen traal Afrikaanse Federatie (Zuid en Noord- Rhodesië en Nyasaland) een ernstige cri sis tussen de Britse regering en de fede rale premier Sir Roy Welensky over het rapport van de commissie-Monckton inza ke de toekomst van de federatie, dat vol gende maand zal worden gepubliceerd. Sir Roy is er verbolgen over dat het rapport de mogelijkheid wil openlaten dat Nyassa- land zich van de federatie afscheidt, hoe wel het naar verluidt zulks niet aanbe veelt. Sir Roy is van mening dat het rap port de eisen van de nationalistische be weging in Nyassaland aanmoedigt. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat de nationalisten wilden dat Nyassaland, waar het aantal blanke kolonisten slechts gering is, zich zal losmaken van de Fede ratie. Zij vrezen dat de blanken na her krijging van de algehele zelfstandigheid in het vaarwater van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek zoud enterechtkomen. Het is echter een feit dat de Federatie de Zuid afrikaanse opvattingen duidelijk verwerpt. Nyassaland gaf destijds, op het hoogtepunt van het conflict, de voorkeur aan bescher ming door de Britse regering boven de onzekerheid welke een soevereine Federa tie zal kunnen opleveren. Sinds de vrij lating van dr. Hastings Banda, schijnt er echter meer kan te bestaan op de uit voering van het Britse regeringsplan. Zwart op wit? Duncan Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, bevindt zich op dit ogen blik in Salisbury, waar het tot een felle botsing tussen hem en Welensky zou zijn gekomen. Het conflict loopt zo hoog dat Sandys zijn terugkeer naar Londen heeft moeten uitstellen. Sir Roy zou destijds van premier Macmillan zwart op wit de verzekering hebben ontvangen dat de commissie-Monckton zich geheel buiten de kwestie van afscheiding van de Federa tie zou houden. Beweerd wordt thans dat indien de Britse regering het rapport aanvaardt zulks een politieke catastrofe voor Welensky zou betekenen. Dit Japan dat de modernste treinen ter wereld heeft, loopt een furieuze marathon race naar een totale vernieuwing. Het tijdperk van de doorzakkende fietsen van vijf gulden is al lang voorbij, dat van de (Van onze correspondent) Elf keer zo groot als Nederland.Ten no. natuurzijde, wat is het werkelijke Japan? Maken wij onze over hun school boeken ingedommelde neefjes wakker met een paar andere cijfers, over de 92 mil joen Japanners die de eilandkurassen Hondo, Sjikokoe, Kioesjioe en Hokkaido bemannen. Tokio is met zijn tien miljoen inwoners de grootste stad ter wereld. Het is ook de gevaarlijkste. Driehonderddui zend auto's maken er twintigduizend onge lukken per jaar: achthonderd doden, twin tigduizend gewonden van het kwart mil joen dat Japan er jaarlijks telt. botte imitatie verloopt ook. al leest men nog in een herdenkingsboek van een Ja panse camerafabriek: „In november 1933 waren in een kamertje in de Azahoe-wijk enkele mannen bezig Leica- en Contax- camera's te demonteren. Hun ogen glom men van scheppingskracht. Zij moesten beslissen welke camera zij zouden imite ren". Vandaag gebruiken internationale crack-reporters nochtans ook Japanse ca mera's. Dat Japan met zijn wolkenkrab bers. zijn ondergrondse, zijn schepen met kernenergie-aandrijving op de tekenta fels. zijn Europese pakken en Europese In het gezicht van de doodgraver voor zijn met goud versierde lijkwagen: oud Japan jaar oud is. Tien in zijn geestdrift voor techniek en vernieuwing, vijfentwintighon derd in moraal, geloof en vormen van een volk dat zich uitverkoren en anders acht. De tweespalt van Japan is die van de Ja panner. De manager die de hele dag heeft getelefoneerd, gedicteerd en gecalculeerd, trekt om zes uur 's avonds zijn Europese pak uit, baadt, doet een schone kimono aan. gaat op zijn tatami-mat zitten voor de theeceremonie van het Zen-Boeddhis- me en stapt, aldus communicerend met de natuur, duizend jaar terug. Hij is dan thuis in Japan, in het hechte samenstel van vormen en tradities, goden en voor ouders, deugden en genoegens, in het uit zonderlijk levenspatroon dat als middel punt de Tenno, de goddelijke keizer heeft. Dat als middelpunt de goddelijke keizer 'nad. In augustus 1946 zei een dunne stem door de radio: „Ik ben niet goddelijk. Ik ben niets, nauwelijks een man als de an deren". toekomst. Deze bezorgdheid vindt haar grond met name in de recente perscon ferentie van het Franse staatshoofd, waar bij president De Gaulle blijk heeft gege ven van een visie op de Europese en At lantische integratie, die op essentiële pun ten indruist tegen de Europese overtuiging van de overgrote meerderheid van ons volk. Het hoofdbestuur acht het „Europe des patries" een verouderde conceptie, en verklaart met nadruk, dat de vereniging van Europa die naar het oordeel van de Europese Beweging alleen te verkrij gen is door een voortzetting van de inte gratie en een versterking van het supra nationaal gezag nooit zou mogen leiden tot de hegemonie van enig land, noch tot de vorming van een Europese derde macht. Het hoofdbestuur wil voor alles met nadruk verklaren, dat iedere poging afbreuk te doen aan het in de bestaande verdragen bereikte eerste begin van wer kelijke integratie, onaanvaardbaar moet worden genoemd. Het hoofdbestuur ziet echter in de dooi de verklaringen van het Franse staats hoofd geschapen situatie ook positieve ele menten, zoals de visie van president De Gaulle op de noodzaak van een blijvende overeenstemming ten aanzien van het to tale beleid van het Westen op politiek, economisch, militair en cultureel gebied tegenover de communistische dreiging in de gehele wereld; het feit, dat de po litieke eenwording van Europa opnieuw onderwerp van overleg tussen de Europe se regeringen uitmaakt, en dat het inzicht is gegroeid dat hiervoor nieuwe vormen van samenwerking op langere termijn no dig zijn. Het hoofdbestuur acht het echter onno dig, en zelfs gevaarlijk, wanneer nieuwe organen op economisch gebied zouden worden gevormd. Het acht integendeel versterking van de bestaande gemeen schappen en, met name, samenvoeging van de drie uitvoerende organen geboden. Advertentie Advertentie DUBBELDEKKEND (Van onze correspondent) BONN Te Karlsruhe is de 47-jarige Anton Donhauser, van 1951 tot 1957 lid voor de C.S.U. (de Beierse tak van de regeringspartij de C.D.U.) van de Bonds dag te Bonn, voorwaardelijk tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft toegegeven betrekkingen te hebben onderhouden met de Staatsveiligheidsdienst van Oost-Duitsland. De eis was vijftien maanden. Donnhauser heeft van de herfst van 1956 tot april 1959 vijf keer verbinding gehad met leden van het ministerie van Staatsveiligheid te OostBcrlijn. Hij leverde deze communistische spionagedienst ka rakter: .tieke beschrijvingen van de West- duitse ministers Strauss (Defensie) en Schaffer (Justitie) en van enkele Beierse politici. Daarvoor liet hij zich niet beta len, hoewel hij in grote financiële moeilijk heden verkeerde. Wel ontving hij een be drag van 800 mark voor gemaakte reis kosten. Donnhauser deed zich voor het. gerecht te Karlsruhe voor als een slachtoffer van politieke intriges. Neemt vaker BONN Dezer dagen zijn de negen afvallige Bondsdagleden van de rechtse Deutsche Partei, die de afgelopen zomer deze partij hebben verlaten, tot de C.D.U. van bondskanselier Adenauer toegelaten en vervolgens opgenomen in de Bondsdag fractie van de C.D.U. Daardoor is de samenstelling van de Bondsdag (de Twee de Kamer te Bonn) aan het begin van het laatste jaar voor de verkiezingen als volgt geworden (totaal aantal zetels 519); C.D.U., inclusief haar Beierse tak, de C.S.U. 288, sociaal-democraten 181, libera le F.D.P44, Deutsche Partei 6. Tot de D.P.-overlopers behoren de ministers See- bohm (Verkeer) en Von Merkatz (Bonds raadzaken) slechts de eerste drie partijen h°bben, wegens hun grootte, het recht op een eigen fractie in de Bondsdag. De Deut sche Partei met haar zes man zal geen stemmen hebben in de Bondsdagcommis sies, waarvan ze W hoogste nog advise rend lid mag zijn.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4