„Fridor "-faillisement voor Haagse rechtbank ik zie meer in 'n aristona! Voorzitter N.V.V. over de loonpolitiek lekker en gezond Nieuwe uitgangspunten kostprijzen stevig wapen tegen critiek Demonstratie „draagvleugelboot Actief landbouwbeleid gericht op centrale doelstelling Grotere verantwoordelijkheid voor bedrijfspartners niet weigeren l Geen wijziging in uitgangspunt voor te voeren beleid Politieke delinquenten volgend jaar vrij Troonrede welwillend ontvangen Amsterdammers ziek na eten van gebak DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 ,5 C.A.O.'s tussentijds herzien Baldadige heiers door hof vrijgesproken Jongen in zand gestikt Statenloze over de grens gezet Rotterdamse oplichter krijgt zes maanden LANDBOUWBEGROTING 1961 Aandeelhouders eisen schadevergoeding Voorzitter van Landbouwschap êm mm „De regering heeft zelfperspectieven geopend voor grotere verantwoordelijkheid voor de partners in de bedrijfstakken. Wanneer er derhalve in een bedrijfstak op grond van de aanwijzing ruimte is voor verbetering van arbeidsvoorwaarden, de werkgevers bereid zijn die ruimte voor dat doel te besteden en daartoe daadwerkelijk ook overgaan, zal de regering de goedkeuring van een dergelijke verbetering niet kunnen weigeren. Anders plaatst zij de bona fide vakbeweging in een onmogelijke positie, bevordert een chaos op loongebied en speelt de extremistische krachten in de kaart. De regering zal de moed dienen te tonen overeenkomstig de inhoud van de troonrede vast te houden aan de grondslagen van haar beleid". Dit betoogde de voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, vanochtend in een begroetingstoespraak tot de deel nemers aan het driejaarlijkse congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (A.B.C.), dat tot en met zaterdag in Am sterdam wordt gehouden. De heer Roemers merkte onder meer op dat de door de regering in de miljoenen nota verstrekte economische gegevens op nieuw bevestigen, dat de economische si tuatie in ons land gunstiger is dan een jaar geleden door de stoutste optimisten werd verwacht. De stoutste optimisten waren volgens de N.V.V.-voorzitter een jaar geleden de mensen van de bona fide vakbeweging, die tegen het beroepspessi- misme van het Centraal Planbureau waarschuwden. De heer Roemers constateerde dat er opnieuw spanningen zijn in de loonpolitie ke sector. „Nederland en zijn regering koesteren zich in de zon van de hoog conjunctuur, die voor een groot deel zijn oorzaak vindt in de gunstige export- vraag," aldus de heer Roemers. De heer Roemers heeft in de troonrede enige symptomen van zelfvoldaanheid be speurd. Zo deelt de regering mede, dat het gevoerde beleid van gedifferentieerde loonvorming aan de verwachtingen heeft beantwoord. „Ik weet natuurlijk niet of in die verwachtingen ook de stakingen in het autobusbedrijf en de bouwnijverheid wa ren betrokken," zo zei de heer Roemers. Hij constateerde voorts, dat het levens peil van de werknemers het laatste jaar is gestegen. Hij had de indruk dat de winsten in niet mindere mate omhoog zijn gegaan. De heer Roemers wees voor deze gunstige ontwikkeling drie oorzaken aan, te weten de gunstige economische con junctuur; de ruime plaats die het zoge naamde beleid (dat wil zeggen de afwij kingen van de spelregels) bij de toetsing van de loon voorstellen heeft ingenomen; en de grote activiteit van de vakbeweging Over de bezitsvorming wilde de heer Roemers ditmaal geen oordeel uitspreken. Hij zei de indruk te hebben gekregen dat de regering de verantwoordelijkheid naar het bedrijfsleven wil verleggen. „Daaruit had ik de conclusie getrokken dat de keu ze, waarop een eventueel beschikbare ruimte zou worden besteed, in de eerste plaats 'n zaak is van de desbetreffende be drijfstak. Thans hebben wij echter beleefd" zo vervolgde de heer Roemers, „dat de regering op grond van een persbericht hals-over-kop binnen enige uren de voor zitters van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers opriep tenein de haar oordeel te geven over een uit de pers vernomen voorstel, waarvan zij de motivering niet kende". De heer Roe mers vond dit een hoogst merkwaardige procedure van de regering, die de ver antwoordelijkheid zo graag naar de be drijfstakken wil verleggen. In dit verband herinnerde de N.V.V.- voorzitter eraan dat de regering voors hands op het standpunt blijft staan, dat collectieve contracten niet voor de expi ratiedatum mogen worden herzien. Naar zijn mening kunnen zowel werkgevers als werknemers zich gedurende de contracts periode niet eenzijdig aan de contracts verplichtingen onttrekken, maar de heer Roemers is er tevens van overtuigd, dat een contract bij onderlinge overeenstem ming kan worden herzien. De goedkeuring kan naar de mening van het N.V.V. nim mer worden onthouden, omdat het een, naar het oordeel van de regering, voor tijdige herziening betreft. Het N.V.V. heeft begrip voor de zorgen van de re gering met betrekking tot de overspanning van de conjunctuur. Met name toonde de heer Roemers begrip voor de wens van de regering om pas op een later tijdstip de finitief over de mogelijkheid van belas tingverlaging te beslissen. Een schaduw zijde in het schilderij van de miljoenen nota noemde de N.V.V.-voorzitter de me- Het gerechtshof in Amsterdam heeft twee heiers uit Jutphaas, de 22-jarige J. J. H. en de 38-jarige T. van M. in hoger beroep van baldadigheid vrijgespro ken. De Utrechtse politierechter had H. veroordeeld tot acht weken gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk en Van M. tot zes weken, waarvan drie voor waardelijk. Beiden zouden begin septem ber van het vorige jaar in een dronken, baldadige stemming de afzetting van een wegopbraak in de Dorpsstraat in Jut phaas gedeeltelijk hebben vernield met alle gevaar van dien voor het verkeer. Bovendien had H. de vrouwenfiguur van een verzetsmonument willen omhelzen, waardoor het beeld was omgevallen en in stukken gebroken. De burgemeester van Jutphaas zond het hof destijds een brief, waarin hij voor de jongelui een goed woor je deed. Hij deelde het hof mee dat de gemeente een fout had gemaakt, doordat het beeld nagenoeg los op het voetstuk stond. De procureur-generaal had tegen H. twee weken en tegen M. een week gevan genisstraf geëist. De dertienjarige Paul Bastiaans is woensdag achter de nieuwe kerk in Some ren-eind in het zand gestikt, toen een gat dat hij met vier vriendjes had gegraven, instortte. Een arts heeft nog kunstmatige adem haling toegepast, maar de jongen, oudste van de vier kinderen van een Ambonees gezin, was al overleden. dedeling, dat het contingent woningwetwo ningen verder wordt vex-minderd. „Hoezeer de regering op onze steun kan rekenen bij het voeren van een doelmatige conjunctuurpolitiek, dat wil niet zeggen, dat de lonen tot de sluitpost van de re kening moeten worden gemaakt. Wij wil len geen loonsverhoging gefinancierd door inflatoire bronnen, wij willen loonsverho ging gefinancierd uit de winsten van de ondernemingen", zo merkte de heer Roe mers tenslotte op. „Wij hebben steeds be toogd, jarenlang, dat algemene economi sche gegevens een rol moeten spelen bij de bepaling van de loonpolitiek in de be drijfstak. Wij hebben de strijd verloren", aldus de heer Roemers, die daaraan toe voegde dat het de vakbeweging niet al leen om het spel gaat, maar ook om de knikkers. Aan de zwerftocht van een in Boedapest geboren 40-jarige man is thans een einde gekomen. De waterpolitie van Harlingen heeft hem als ongewenste vreemdeling met zijn haveloze zeilsloep „Daisy III" naar Embden gesleept. De man is statenloos. Zijn vader was een Engelsman. Hij heeft zijn jeugd in Stettin doorgebracht. Zijn beroep is scheepsbouwer. Met een eigen- gebouwd zeiljachtje, waarin hij de laatste zes jaar heeft gewoond, wilde hij naar Engeland varen. Enige weken geleden be gon hij zijn reis van Bremerhaven uit. Bij Terschelling kreeg hij evenwel pech. Het scheepje geraakte op drift en dreef naar Ameland, waar het op 29 augustus strand de. Een beurtschipper sleepte het op 9 september naar Harlingen. De eigenaar hoopte daar bij een scheepswerf werk te krijgen, maar daar hij geen verblijfsver gunning had gelukte hem dit niet. Tot gis teren kreeg hij in Harlingen van sociale zaken ondersteuning. De 27-jarige H. V. uit Rotterdam is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering wegens op lichting meermalen gepleegd. Hij had zich tegenover de organisator van de Floriade, de heer Kleiboer, uitge geven als mr. in de rechten, ritmeester en militair attaché met het verzoek een gratis doorlopend toegangsbewijs voor de tentoonstelling te krijgen. Dit was hem gelukt. Voorts had V. de directeur van een pijp leidingmaatschappij opgelicht voor f 250. Hij zou zogenaamd accountantswerkzaam heden voor hem gaan verrichten en kreeg dit geld als voorschot. De officier van Justitie, die verdachte een tweede kapitein van Köpenick noem de hij had zich met fraaie namen en klinkende hoedanigheden bij vele hoogge- plaatsten in den lande binnengedrongen had eveneens zes maanden en terbe schikkingstelling geëist. Advertentie 19 cent per rol de medicinale hoestbonbori De grondbeginselen van het landbouwbeleid, die minister Marijnen het vorige jaar heeft ontwikkeld, zullen ook in het komende begrotingsjaar uitgangspunt en lei draad zfjn voor het te voeren beleid. In de Memorie van Toelichting bij de land bouwbegroting 1961 geeft de minister beknopt zijn visie op de grote beleidsvraag stukken in de landbouw. Aard en inhoud van het Nederlandse landbouwbeleid worden in hoge mate bepaald door de typische economische structuur van de agrarische bedryfstak en de grote betekenis daarvan voor onze nationale economie. De typische economische structuur hangt vooral samen met de vergaande inschakeling van de land- en tuinbouw in het internationale ruilverkeer en met de daaruit voortvloeiende sterke verweven heid van onze land- en tuinbouw met handel en industrie. Ongeveer veertig procent van de Ne derlandse agrarische produktie wordt in het buitenland afgezet in de vorm van hoogwaardige akkerbouw-, veehouderij- en tuinbouwprodukten. Dit is bij de Neder landse bevolkingsdichtheid slechts moge lijk door een vergaande specialisatie op die -vooral arbeidsintensieve- produkten, die in het bijzonder passen bij het Neder landse klimaat en-de gesteldheid van on ze bodem en waarvoor de Nederlandse on dernemers en arbeiders een bijzondere vakbekwaamheid bezitten. Tegenover deze export staat een import van meer arbeidsextensieve produkten. Van het totale verbruik van brood- en voe- dergranen wordt ongeveer 65 percent uit import gedekt. Dit intensieve bodemgebruik en deze omvangrijke veredelingsproduktie hebben een belangrijke extra-werkgelegenheid bin nen de landbouw meegebracht, terwijl hierdoor tevens de voorwaarden zijn ge schapen voor een levendige handel in landbouwpx-odukten en een gezonde ont wikkeling van landbouwproduktenverwer- kende industrieën. De landbouw draagt hierdoor in belangrijke mate bij tot het stimuleren van activiteiten, die de bedrij vigheid en de groei van het internationale ruilverkeer gunstig beïnvloeden, hetgeen voor ons dichtbevolkte land van grote be tekenis moet worden geacht. De verbondenheid met buitenlandse markten brengt echter anderzijds mede, dat de landbouw ook bijzonder kwetsbaar is. Ontwikkelingen op onze afzetmarkt hebben onmiddellijk hun weerslag op de afzetmo gelijkheden voor onze agrarische produk ten. Actief landbouwbeleid Deze situatie noopt tot en vormt tevens het belangrijkste motief voor het voeren van een actief landbouwbeleid, dat ook in het komende begrotingsjaar gericht zal zijn op de verwezenlijking van de centrale doelstelling, die de regering als uitgangs punt van haar beleid heeft, aanvaard: het bevorderen van een zodanige netto-bijdrage van de agrarische sector, dat het nationa le produkt door een zo gunstig mogelijke aanwending van de beschikbare produk- tieve krachten zo groot mogelijk wordt en het bevorderen van een redelijk bestaan in de agrarische sector. Bij het nastreven van deze doelstelling zullen de belangrijkste elementen van het landbouwbeleid moeten zijn: bevorde ring van het landbouwkundig onderzoek, de landbouwvoorlichting en het landbouw onderwijs; krachtige medewerking aan een beleid, gericht op het verbeteren van de levens- en werkomstandigheden op het platteland in het algemeen en van de cul tuurtechnische produktie-omstandigheden in de landbouw en tuinbouw in het bijzon der; bevordering van een redelijk be staan in de landbouw door middel van een actief markt- en prijsbeleid voor die land- bouwprodukten die van wezenlijk belang zijn voor de inkomstenvorming, voorzo ver de marktverhoudingen daartoe aan leiding geven; verbetering van de af zetmogelijkheden van landbouwprodukten, zowel in het binnenland als in het buiten land; het krachtig nastreven van een vrij internationaal handelsverkeer in land bouwprodukten. waartoe een internationaal geharmoniseerd landbouwbeleid zal kun nen bijdragen. De omzetting van de lagere land- en tuinbouwscholen met oud programma in scholen met een nieuw programma, als mede het opvangen van leerlingen van het zevende leerjaar vergt in 1961 een aanzien lijke verhoging van de bedragen voor het lager landbouwonderwijs. Ook voor de ont wikkeling van het hoger landbouwonder wijs zijn vrij aanzienlijk hogere bedragen uitgetrokken. Minister Marijnen zal gaarne alle me dewerking verlenen aan een beleid dat een gezonde ontwikkeling van handel en industrie ook in de agrarische sector be- Op 1 juli van het volgende jaar zullen, op ten hoogste één uitzondering na, alle Nederlandse politieke delinquenten in vrij heid zijn. Over de Duitsers is nog geen beslissing genomen. Van de Nederlandse politieke delinquenten, die 15 jaar na de oorlog nog gevangen zitten, zijn er 23 on dergebracht in de strafgevangenis in Hoorn, twee zitten in Breda. Een van hen is tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. In de gevangenis in Hoorn worden de politieke delinquenten zeven maanden vóór de datum van hun voorwaardelijke invrijheidsstelling in de zo genoemde open afdeling geplaatst. Die afdeling, de brug geheten, is bestemd om hen voor te be reiden op hun terugkeer in de maatschap pij. "De acht delinquenten uit deze afde ling hebben een tamelijk grote vrijheid. Ze werken overdag in Hoorn, Zaandam of Amsterdam, mogen zondags een paar uur zonder geleide in Hoorn wandelen en krij gen enkele keren verlof een weekeinde thuis door te brengen. vordert Daarbij is een zo vrij mogelijke binnenlandse markt met gezonde concur rentieverhoudingen van groot belang. Een actieve deelneming aan verschillende vor men van internationale samenwerking en overleg, in het bijzonder wanneer deze ge richt zijn op een afbraak van bescher mende maatregelen is blijvend noodzake lijk. De Haagse rechtbank heeft een aan vang gemaakt met het behandelen van vijf grote civiele processen rond het „Fri- dor"-failissement. Er zijn enige tientallen eisers, kopers van de in 1955 aangeboden aandelen en obligaties van de n.v. „Fri- dor", die twee jaar later failliet ging. Deze aandeelhouders eisen schadevergoe ding omdat zij ten tijde van de aankoop verkeerd voorgelicht zouden zijn door de n.v. Fridor. Uit praktische overwegingen de strijd zal waarschijnlijk tot in de Hoge Raad worden uitgevochten heeft de recht bank partijen verzocht een of twee zaken van het geheel af te splitsen, waarover dan vonnis zal worden gewezen. Partijen zullen de rechter hun besluit hier omtrent op 3 oktober meedelen, als de zaak opnieuw dient. Namens verscheidene groepen eisers stellen mr. J. Th. Vermeulen en mr. G. Verburg dat de gedaagden emittenten van de stukken: het bestuur van Fridor, de Nederlandse Overzee Bank en de Banque de Paris et des Pays Bas bij het opstel len van het prospectus en het bericht, waarin de stukken bij het publiek wer den geïntroduceerd, onzorgvuldig zijn té werk gegaan, waardoor de - wex'kelijke gang" van zaken bij Fridor verdoezeld zou zijn geworden en het publiek te gemak kelijk tot aankoop is bewogen. De twee banken worden vertegenwoox-digd door mi'. G. J. Salm en mr. J. R. Voute. Zij stellen dat de eisen tot schadevergoeding moeten wox-den afgewezen omdat de juist heid van het px-ospectus en het bericht boven alle twijfel verheven zijn. Prof. mx\ H. J. Hellema, die opti-eedt voor de gedaagde directeur en commissa rissen, is van mening dat Fx-idor niet fail liet had behoeven te gaan. De directeur heeft al zijn middelen en zijn gehele aan delenbezit aangewend om de schade zo ge ring mogelijk te houden. De schuldeisers hebben tot nog toe al 57 percent van hun vorderingen ontvangen en de totale uit kering zal dicht bij de 100 pex-cent ko men, aldus prof. mr. Hellema. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE Advertentie als fotograaf waardeer ik zo'r» briljant beeld De contrastwaarde van het ARISTONA-beeld is inderdaad 100% De klankwaarde is uniek. Bovendien biedt ARISTONA méér automatische snufjes en service die er zijn mag! Iedereen ziet meer in een ARISTONA! mtoua IN EEN WOORD: FANTASTISCH! V'" (Van onze Haagse redacteur) Het Landbouw Economisch Instituut heeft de kostprijzen waarop het toekom stige gax-antiebeleid zal worden gebaseerd, gepubliceerd. De bespx-ekingen tussen het Landbouwschap en de minister van Land bouw over dat onderwerp zullen binnen kort beginnen. Volgens de verwachtingen zullen de door het L.E.I. berekende prijzen voor de veehouderij iets lager en die voor de akkerbouw op de zandgebieden wat hoger uitvallen dan de thans geldende. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga Wzn., die deze mededelingen in de woensdag gehouden bestuursvergadering in een beschouwing naar aanleiding van de tx-oonrede deed, vond dat de landbouw door de verkregen overeenstemming met de minister over de uitgangspunten voor het kostprijsbeleid stevig gewapend is tegen eventuele kri tiek. Hij wees erop dat de landbouw blijk heeft gegeven, hogere eisen aan de effi ciency van de bedrijfsvoering niet uit de weg te gaan. De heer Biewenga maakte met ex'kente- lijkheid gewag van het duidelijke stand punt dat de regering inneemt ten opzichte van de versnelling van de Euromarkt. Voorts ondei'streepte hij nog eens het be lang van een stx-uctuurvex-betering van het platteland. Over het ontwerp-melkbesluit (een facet van de warenwet) ontspon zich een lang durige discussie, voornamelijk omdat van de kant van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB) op be paalde punten een scherpere omschrijving werd bepleit, hetgeen men vooral van vee- houdei-szijde praktisch moeilijk te ver wezenlijken vond. De door de ANAB voor gestelde redactiewijzigingen werden met grote meerderheid verworpen. Woensdagochtend heeft de Amerikaan se marine en de Aqimvion n.v. een demonstratie gegeven met een zoge naamde „draagvleugelboot" op de Nieuwe Waterweg bij Poortenshaven. Deze demonstratie was een onderdeel van het. symposion dat op het ogenblik in hel Kurhaus in Scheveningen wordt gehouden. Een gedegen nota óver de ontwikkeling van het agrarisch inkomen werd na een korte gedachtenwisseling voor kennis geving aangenomen. Uit het stuk blijken een geleidelijk terreinverlies van de land bouw door grotere expansie van andere bedrijfstakken en eveneens een achter gebleven prijsontwikkeling. Toporgaan voor recreatie De nota over de landbouw en de re creatie, waarin geconcludeerd wordt tot een nog onvoldoende inzicht van de land bouwer voor de noodzaak van de recreatie en omgekeerd een gebrek aan begrip van de stadsbevolking voor de behoeften en de sfeer van het platteland, deed de heer J. Havei-kamp van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond vx-agen naar een orgaan dat ten aanzien van deze vraagstukken een positief beleid kan voeren. Ir. D. S. Tuynman van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité was het hiermee voor een goed deel eens. Hij sprak in dit ver band over het groene plan van de A.N.W.B. De daarin aangegeven recreatie-gordel tus sen Amsterdam en Rotterdam vond hij echter veel minder gelukkig gekozen. Ir. Tuynman bleek huiverig te staan tegen over de activiteit van planologen. De stads bevolking moet trouwens ook meer gevoel krijgen voor de recreatiemogelijkheden welke er al zijn en nog slechts ontsloten behoeven te worden. „De landbouw moet waakzaam zijn tegen „lijnentrekkex-s", die maar al te gemakkelijk beslag leggen op landbouwgronden." De planologische deskundige van het landbouwschap, de heer Fransen, zei dat er bij de betrokken afdeling van de Rijks dienst voor het Nationale Plan een goed begrip voor de wensen van de landbouw heerst. Een overleg in een toporgaan, zoals ook door de heer Van der Ploeg (St. Deus- dedit) werd bepleit, bestaat in principe reeds in de stichting recreatie. (Van onze Amsterdamse redacteur) Bijna vijftig personeelsleden van een grote handelsondexmeming in Amsterdam zijn plotseling ziek geworden, nadat zij een feestje in het bedx'ijf hadden gevierd. Toen zich twaalf leden van het kantoor personeel ziek meldden en een groot aan tal anderen zich allesbehalve fit voelde, kreeg de directie ax-gwaan ten aanzien van het gebak dat op het feestje was ge presenteerd. De zieken hadden namelijk allen gegeten van gebak dat bestond uit opgerolde cake met slagroom. Men stelde zich toen in vex-binding met de afdeling volksgezondheid van de GGD. Het gebak was geleverd door een ban ketbakker in de binnenstad die inmiddels ook alarm had geslagen. Hij had het over gebleven gebak aan familieleden en per soneel gegeven en ook deze mensen waren ziek geworden. De bakker heeft toen de keuringsdienst van waren gewaax-schuwd. Inspecteux's van de keuringsdienst namen monstex-s van onder andex-e x-estjes slag room en voor de cake gebruikte eierstruif, die in blikken van 12 kilo van een fabriek was beti-okken. Het bacteriologisch onder zoek zal enkele dagen in beslag nemen. Vast staat in ieder geval dat de vergif tigingsverschijnselen niet door gebx-uik van mai-gai'ine kunnen zijn ontstaan. Het is niet uitgesloten dat hier van para- tyfus sprake is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5