Verkeersknooppunt bij Kleverlaan Spoorbaan IN EN OM DE STAD Meer feestsubsidie voor commissie voor huishoudelijke voorlichting IÏI0RPHY fï) RICHARDS B. en W. van Haarlem gingen met levensgevaarlijk plan akkoord Absurditeit Fracties tevreden over avondopenstelling van winkels in Sint Nicolaastijd 7 Onverantwoordelijke beslissing HAARLEMSE GEMEENTERAAD Uitspraken Haarlemse rechtbank Herfstwandeltocht van Het Spaarne op 1 oktober Als U pantoffels koopt.. eist dan een merk, bovendien voorzien van Bus reed op wielrijder gemaakt, nu er nog mogelijkheid om verlengt de levensduur Remmen weigerden en bromfietser in met federalisten Ds. Lammens doet intrede veertig landen. Maar men hoefde geen ge in Heemstede Mr. Hellema geïnstalleerd als president „Teisterbant" DONDERDAG 2 2 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De plattegrondtekening die wij hierbij hebben afgedrukt laat de verkeerssitua tie zien, die zal ontstaan op het punt waar het in aanleg zijnde gedeelte van de westelijke randweg tussen de Zijlweg en de Delftlaan in Haarlem de Klever laan zal kruisen. De westelijke randweg, die zoals men weet een provinciale weg is, zal bestaan uit twee door een middenberm gescheiden rij banen voor snelverkeer van elk 7,25 meter breed. Elke rijbaan krijgt twee rijstroken. Ter plaatse van het kruispunt (technisch genoemd een Staphorst-kruising) wordt de middenberm verbreed tot ongeveer 15 me ter en zullen verkeersgeleiders van 2,5 me ter breed worden aangebracht. De zijkan ten van de hoofdrijbanen worden doormid del van verkeerstegels aangegeven. Zoals uit de tekening blijkt zal de Delft laan tussen de bestaande verkeerscirkel op de Kleverlaan en de Heussensstraat in westelijke richting worden verlegd. De verlegde Delftlaan is geprojecteerd op een gedeelte van het ijsbaanterrein. Ook de Delft zal enigszins „opzij schuiven". Dit gedeelte van de westelijke randweg zal ter hoogte van de Heussensstraat en Stuyve- santstraat op de Delftlaan aansluiten. De Kleverlaan tussen het kruispunt en De grote bezwaren van het plan springen dadelijk in het oog, wanneer men zich verdiept in de weg die fietsers en bromfietsers moeten volgen, komen de van bijvoorbeeld de Kleverparkweg en gaande naar Bloemendaal of komen de van de Delftlaan en gaande naar Bloemendaal en terug. De grote stromen fietsers, die zich uit het stadsdeel noord naar het Bloemendaalse strand plegen te begeven tijdens het zomerseizoen, gevoegd bij de talrijke automobilisten die zich via de toegangsweg naar Bloe mendaal spoeden, komen onherroepe lijk in levensgevaarlijke situaties, die bij grotere drukte op spitsdagen niet meer zullen op te lossen zijn. Een zeer moeilijk punt wordt ook de te kleine afstand tussen spoorwegover gang en randweg. Bij gesloten overweg vormen zich files, waarvan de file aan de Haarlemse kant te weinig ruimte heeft. Wanneer dit spektakelstuk doorgaat, zal de ingebruikneming ervan toch onder geen beding mogen geschieden dan nadat dit verkeerspunt van stop lichtinstallaties is voorzien. Zou men ook dat nalaten, dan zal een beroep moeten worden gedaan op Den Haag om op welke wijze ook deze verkeers- absurditeit te verhinderen. Wij publiceren heden nog eens, aan de hand van de laatste en definitieve gege vens, het plan van aansluiting van de wes telijke randweg op de Delftlaan en dus op de route naar de Velser tunnel en IJmui- den. Deze aansluiting zal de westelijke rand weg een nieuwe betekenis geven, omdat intussen ook de aansluitingen Zijlweg en Julianalaan zullen worden verwezenlijkt, waardoor de randweg een doorgaand tra cé zal vormen van Wagenweg naar noord. Het verkeer op de randweg zal daardoor zeer belangrijk toenemen, ook al wordt deze route officieel als „secondair" aan gemerkt in verband met andere plannen van wegenaanleg. Voorlopig is deze „se condaire" route de enige, die Haarlem kan ontlasten van doorgaand verkeer in de binnenstad. En daarom kan men een grote verkeersintensiteit verwachten, die de kwestie van de gebrekkige, gelijkvloer se kruisingen in deze weg weer zeer ac- de spoorwegovergang zal eveneens worden breder worden en bestaan uit twee door tueel maakt. De aansluiting, waarover wij heden pu- bliceren, vormt het. summum van gebrek- verlegd en krijgt twee rijbanen van 7 me- een tussenberm gescheiden rijbanen van ter breed. Zowel aan de noordzijde als de elk zes meter breed. Aan weerszijden van zuidzijde komt een voetpad. de rijweg komt een voetpad van ongeveer Zoals wij reeds eerder berichtten zal de drie meter breed. B. en W. van Bloemen- I kigheid, een toppunt van gevaarlijke we- snoorwegovergang aan de Kleverlaan wor- daal hebben de gemeenteraad voorgesteld genaanleg. Het kruispunt Kleverlaan im- den vernieuwd en hoger komen te liggen de overweg te beveiligen door middel van mers, gelijkvloers zoals de meeste ande- dan thans het geval is. De overweg zal ook automatische halve overwegbomen, gezien re kruisingen in de randweg, ligt op een de gunstige ervaringen die men met dit systeem heeft opgedaan. Punt dat een gecompliceerd verkeersbeeld Het eigenlijke kruispunt westelijke rand- levert: randweg, Kleverlaan, Kleverpark weg-Kleverlaan wordt omgeven door een weg, spoorwegovergang naar Bloemen- samenstel van afzonderlijke rijwiel- en daai5 ventweg oude Delftlaan dat alles voetpaden. Op de plaatsen waar fietsers en voetgangers de hooJdrijbanen voor het 15 «mengeweven in een „oplossing dle snelverkeer moeten oversteken, worden men °P de tekening kan veiduidelijkt zien. zebrastrepen op het wegdek aangebracht. Een werkelijke oplossing zou hier enkel zijn. Verder blijkt uit de situatietekening dat gevaren van gelijkvloerse kruisingen zijn aan weerskanten van de westelijke rand- weg tussen de Kleverlaan en Overveen een genoegzaam bekend door droevige erva- fietspad is geprojecteerd. Zoals bekend is ringen op andere, veel eenvoudiger pun- zal dit deel van de westelijke randweg de ten. Wat hier gebrouwen wordt, is met spoorbaan met een viaduct kruisen. Tussen I 00g 0p moderne verkeerseiser. en toe- het verkeersplein bij de Kleverparkweg en 1 het Amerikaanse honkbalveld zal een 6 meter brede weg worden aangelegd. Het kruispunt westelijke randweg-Zijl- weg zal op soortgelijke wijze worden uit- I dat weiiswaar met de ter beschikking ge- gevoerd met dien verstande dat de tussen- middelen niet anders geformeerd bermen bij de oversteekplaatsen voor fiet- sers en voetgangers 10 meter breed in za^ kunnen worden, doch aat afgezien van plaats van 15 meter worden. Beide ver- die middelen een uitdaging vormt aan de keersplannen zijn in overleg tussen de onverbiddelijke eis tot een zo hoog moge- Provinciale Waterstaat en de Haarlemse verkeerscommissie tot stand gekomen, waarna B. en W. van Haarlem er hun goed- systemen. Een uitdaging ook aan dege- In een bijzonder snel tempo heeft de Haarlemse gemeenteraad, onder voorzitter schap van m r. O. P. F. M. Cremer s, zich gistermiddag door een toch vry lange, maar kennelijk niet tot discussie nodende agenda heengewerkt. Toch zal de commis sie voor huishoudelijke en gezinsvoorlich ting, afdeling Haarlem met plezier aan deze raadsvergadering terugdenken, want na een amendement van mevrouw Kerk hof fP e t (Arb.) besloot de raad om de extra bijdrage van 500,ten behoeve van de viering van het 25-jarig bestaan van deze commissie te verdubbelen. De heer Van Marselis Hart- sinck (Prot.chr.) opende het debat(je) over dit onderwerp door B. en W. te ver zoeken de hand over het hart te strijken en de commissie 1.000,— extra-subsidie te geven in plaats van 500.zoals werd voorgesteld. „Ze doen zoveel goed", aldus de heer Van Marselis Hartsinck, die werd bijgevallen door mevrouw KerkhoffPet (Arb.). Deze socialistische spreekster meen de, dat aan de viering van het kwart eeuw feest ook een propagandistisch tintje zat, maar de wethouder van Sociale Zaken, mevrouw S c h e 11 e m a-C o n ra d i voelde er niets voor. Sprekend namens het gehele college was zij van oordeel, dat men de belangrijkheid van deze viering niet diende te overschat ten en aangezien zij van oordeel was, dat de door de commissie samengestelde be groting ruimte genoeg over liet voor een geslaagd feest, wees zij de voorgestelde verhoging van de hand. Mede met het oog op het feit, dat het college ten aanzien van de subsidies een strakke lijn wenst te handhaven. Mevrouw Kerkhoff—Pet nam hier geen genoegen mee en zij diende daarom een amendement in, waarin bepaald werd dat. de subsidie verhoogd werd van 500,— tot. f 1.000,Zij deed dit mede namens de heren Voogd (Arb.), Van Liemt (K.V.P.) en Van Marselis Hart sinck en zooals later uit de stemming bleek, namens het overgrote deel van de raad. Het amendement werd namelijk aan genomen met 26 stemmen voor en 8 tegen (het. college van B. en W. en de fractie van de V.V.D.). Naar aanleiding- van de definitieve rege ling van de avondopenstelling van de win kels gedurende de Sint Nicolaas-periode Mevrouw T. Kerkhoff-Pet zwaaiden de heren Voskuilen (Arb.), Vos (K.V.P.), Spek (Prot.chr.) enLich- t e n v e 1 d t (V.V.D.) allen lof toe aan de wethouder van Economische Zaken, de heer Schippers, en aan de verschillen de belangengroeperingen, die er gezamen lijk voor gezorgd hebben, dat deze regeling tot stand kwam. De heer Voskuilen voegde daar boven dien aan toe. dat zijn fractie noopt, dat in de toekomst indien noodzakelijk het over leg even vlot zou verlopen als bij de laat ste besprekingen het geval was, en de heer Spek sprak de verwachting uit, dat de kwestie thans in voldoende mate ge regeld is. De wethouder van Economische Zaken dankte voor de lof, die hem door de ver schillende fracties was toegezwaaid, maar hij wilde deze lofuitingen onmiddellijk overbrengen aan de partners tijdens de voorbereidende besprekingen, die alle be grip voor de diverse belangen hadden ge toond. Bovendien wenste de heer Schippers in het openbaar, zoals hij zei, de vredes pijp aan te bieden aan de personeelsorga nisaties en hij hoopte, dat. hij eventueel in de toekomst op de steun van alle groepe ringen zou kunnen rekenen. Hierna vroeg de heer K n a p e (K.V.P 1 nog, of bij de verbouwing van het gebouw aan de Tyboutstraat van de dienst voor de sociaal pedagogische nazorg enige aan dacht geschonken kon worden aan het pro bleem van de fietsen op de binnenplaats Openbare Werken, de heer H a p p hem dit toezegde, sloot de voorzitter de ver gadering. De andere voorstellen, die wij alle ver leden week reeds vermeldden, werder. zonder discussie aangenomen. En dat viel vooral bij de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, ;n de smaak, die op de publieke tribune vernam, dat de restauratie van zijn museum vkosten: bijna een kwart miljoen) nu eindelijk een feit wordt. Tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf heeft de Haarlemse recht bank vanmorgen een 27-jarige inwoonster van Texel veroordeeld wegens opzethe ling. De jonge vrouw was tenlaste gelegd dat zij sieraden ter waarde van 900, die haar broer in 1957 had gestolen, verbor gen had gehouden en in de loop van 1960 was gaan verkopen. Verdachte die des tijds in Bennebroek woonde had de siera den mee naar Texel genomen en had de buit jarenlang in een verfblik in haar wo ning verstopt. De officier van Justitie had veertien dagen geleden tegen verdachte drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De zaak tegen een 34-jarige fabrieksar beider uit Hillegom werd geschorst. Hij zou in april en mei van dit jaar in Hille gom drie inbraken hebben gepleegd res pectievelijk in een garagebedrijf, een ex peditiebedrijf en in het kantoor van een bloembollenhandel. Tijdens de behande ling van deze strafzaak bekende verdach te alleen de inbraak in het garagebedrijf waar hij een fototoestel en een portemon nee met buitenlands geld wegnam. De eis van de officier van Justitie luidde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en verwees de zaak terug voor het instellen van een nader rapport ever de verdachte. Op zaterdag 1 oktober houdt de chr. wandelsportvereniging „Het Spaarne" uit Haarlem onder auspiciën van de N.C.W.B haar zesde herfsttocht over afstanden van 12 en 18 km. te Overveen. Er wordt des middags tussen 14.00-14.45 uur gestart bij gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen. Aan hen die deze tocht met goed gevolg volbrengen wordt een medaille uitgereikt. Zij die voor de tweede tot en met de zesde keer aan deze tocht deelnemen ontvangen het over eenkomstige cijfer. Groepen (12 personen) ontvangen bo vendien een groepsprijs, terwijl zij ook van dat gebouw en toen de wethouder van meedingen naar de fraaie extra prijzen eeh viaduct hebben kunnen leveren. De nemende verkeersintensiteit een mons trum. Haarlem wordt een knooppunt „rijker keuring aan hebben gegeven. Advertentie nen, die er de toekomstige slachtoffers van zullen zijn: de bewoners onzer agglo meratie en de bezoekers ervan. Uit kringen van stadsbestuurders klin ken weliswaar bedenkingen tegen dit on verantwoorde plan, doch men acht zich machteloos tegenover „de provincie". Zo machteloos behoeft men niet te zijn, wan neer men zich realiseert dat men zich op het standpunt kan stellen: liever geen aan sluiting dan deze. Welke moeilijkheden technisch en financieel, ook tot de keuze van dit plan hebben gedwongen: het eind resultaat had te enen male moeten wor den verworpen door de Haarlemse stads bestuurders, die een bepaalde en zeer na- drukkelijke verantwoordelijkheid dragen ten aanzien van hun gemeentenaren en al len die hun gemeente bezoeken. Nog steeds betekent dit niet, dat de schuld- vraag is opgelost, doch wel betekent het dat de aanvaarding van dit plan een mo tie van afkeuring verdient. Waarom deze zaak zo ernstig moet wor den gesteld, zal ieder duidelijk worden [wanneer straks de slachtoffers vallen Doch het moet thans, eerder dus dan bij onherstelbare gevolgen, duidelijk worden I - -x.v.-.-vn /-J/-N ■«- rJ a>7^ ^rvntimro Viodicci tegen huidirritatie tegen transpiratie-geur anti-septisch een streep door deze foutieve beslissing te halen. Liever geen aansluiting van de, toch al zo'n droevige reputatie dragende, westelijke randweg dan deze aansluiting, die zal worden verwezenlijkt met opoffe ring van mensenlevens. Indien ons ministerie van Verkeer (en waterstaat) zou beschikken over een mi nisterieel bevoegd functionaris voor het verkeer, als gevolmachtigde autoriteit voor de coördinatie van het gehele Ne derlandse verkeersvraagstuk, dus zowel wat rijk, provincie als gemeente betreft, zou op hem een beroep moeten worden gedaan deze lichtzinnige en gevaarlijke plaatselijke „voorziening" te verhinderen. Zo'n landelijk verkeerscoördinator is er helaas niet. Doch al ontbreekt dan de ver eiste overzichtelijkheid op hoog niveau, op de belangstelling van Den Haag voor on aanvaardbare vergissingen van lokale in stanties en lokale afdelingen van lande lijke instanties moet men als burger toch kunnen rekenen. Het is onbegrijpelijk, dat de represen tanten van de burgerij in het stadsbe stuur zich in dit geval hebben laten sussen door financiële en technische „onoverko melijkheden", die ongetwijfeld als zoda nig zijn opgedist. „Onoverkomelijk" is echter een groot woord, dat eigenlijk en kel zou mogen worden gebruikt voor het geval een mensenleven verloren is gegaan. Dat is inderdaad onoverkomelijk, onher stelbaar en onvergefelijk in het geval het een dood door schuld is. De „dood door schuld" komt straks on getwijfeld neer op de schouders van hen, die betrokken zullen zijn bij ongelukken op dit ten hemel schreiende staaltje van wegaanleg. Zij zullen zich niet kunnen beroepen op de werkelijke schuldigen, die achter de tafel zitten in welke kantoor- of werkkamer ook, en zich helaas ook nog! volkomen verantwoord voelen doordat zij geld voor de gemeenschap hebben bespaard. Het zou een navrante rekensom zijn, over vijf jaar te becijfe ren hoeveel per mensenleven zij hebben uitgespaard op de diverse begrotingen en fondsen. Misschien zal dan blijken, dat het geld voor een ongelijkvloerse kruising die eenvoudige maar o zo dure oplossing! een peulschilletje zou zijn geweest, ver geleken bij de onherstelbare verliezen aan levens en materiaal, die zij indertijd koel bloedig hebben geaccepteerd als „onver mijdelijk". Als degenen die aansprakelijk zijn voor de creatie van dit verkeersmonstrum dan zo koelbloedig op hun stuk blijven staan, waarom verheffen dan de laatst verant woordelijken, de vertegenwoordigers van Haarlems bevolking, niet tenslotte hun stem om de anderen aan hun verantwoor delijkheid te herinneren. Op een bepaald uiterste punt zou zelfs de kwestie van des kundigheid moeten worden gesteld, als deze zich niet in alle aspecten van een verkeersoplossing demonstreert en met name in verantwoordelijkheidszin en voor uitziendheid zo duidelijk in gebreke blijft Wat hier ten aanzien van dit ene ver keerspunt wordt gezegd, is helaas niet on toepasselijk op vroegere situaties, (waar onder de kruising Randweg-Leidsevaart een eerste plaats inneemt). Daarom wordt het nu ook zo scherp en definitief gesteld. Niemand, die zich betrokken voelt bij de toenemende rampspoed van de verkeerson gelukken, kan zich neerleggen bij wat hier is en wordt bekokstoofd. Woensdagmiddag om twee uur heeft Esperantisten vergaderen n nn npt. lrrinsniinr t.iiccon Grote Oude zich op het kruispunt tussen de Houtstraat en de Gedempte Gracht in Haarlem een verkeersongeluk voorgedaan, dat het gevolg was van het weigeren van de remmen van een NZH- bus. Twee personen werden daarbij ge wond en voorts werden een fiets en een brommer ernstig beschadigd. Woensdag had in De Vleeshal een bij eenkomst plaats, georganiseerd door de gezamenlijke Esperantisten van Haarlem den de Wereldfederalisten met als onder werp „Eén wereld, één taal". Toen de chauffeur van de bus, die door Als eerste sprak mevrouw J. C. Isbrücker- de Grote Houtstraat in de richting van Dirksen uit Den Haag. Zij bracht verslag de Grote Markt reed, voor het rode stop- uit van het te Keulen gehouden wereld licht bij de Gedempte Oude Gracht wilde congres van de World Association of World stoppen, merkte hij tot zijn schrik, dat Federalists, waarvan zij juist terugge- de remmen van zijn wagen weigerden, keerd was. Daarna kwam de heer F. E. Een bij de stopstreep staande personen- Spiering, voorzitter van de Wereldfedera- auto kon hij nog ontwijken, maar bij deze islten-beweging, afdeling Haarlem, aan het manoeuvre raakte hij een bromfietser en woord over het onderwerp „Eén wereld", een wielrijder. De wielrijder werd drie Hij vertelde over 't streven van de wereld meter meegesleurd, maar hij werd slechts federalisten om te komen tot een supra- licht gewond. Zijn fiets werd evenals de nationale wereldregering ter regeling van bromfiets ernstig beschadigd. Een 32-ja- alle belangrijke zaken op internationaal rige hulp in de huishouding uit Haarlem, gebied. De Ver. Naties zouden tot een der die achter op de bromfiets zat, was er 'gelijk orgaan omgevormd kunnen wor- iets ernstiger aantoe. Zij viel met haar den. De heer Spiering zag al vele verheu- hoofd tegen de bus aan en moest naar gende verschijnselen, die in deze richting de Mariastichting worden overgebracht, wijzen. Naar daar te zijn verbonden kon zij ech- De heer Maurice Jaumotte uit Antwerpen ter naar huis worden vervoerd. De ver- sprak na de pauze. Hij vertelde iets van keerspolitie heeft de bus aan een techni- het esperanto-wereldcongres, dat dit jaar sche controle onderworpen. in Brussel gehouden werd en waaraan ruim tweeduizend personen deelnemen uit Op zondag 7 december zal ds. G. N. Lammens uit Rotterdam zijn intrede doen als predikant bij de Gereformeerde Kerk in Heemstede. Nadat hij 's morgens door dr. A. Dondorp zal zijn bevestigd, zal hij 's middags zijn intredepredikatie houden. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: M. Brandt en H. M. van Rijn. GETROUWD: D. B. Bus en A. H. Fraij. GEBOREN: Robertus H. M., z. van G. J. Captijn en J. M. Jansen; Eveline H., d. van C. A. van IJsselsteyn en E. S. van Stolk; Cornelia, d. van J. Mulder en H. Sliggers; Henri L., z. van E. H. van Eeghen en jkvr. E. E. van Panhuys; Johnny J., z. van A. J. Hageman en A. Kampkes; Maria M., d. van C. de Bonte en J. A. Th. van den Haak. OVERLEDEN: A. van der Veen, 70 j., wed. C. Michielse-Besseling, 74 j. bruik te maken van de vertaalinstallatie in het Congrespaleis. Die miljoenen gekost heeft, want allen spraken en verstonden één taal: Esperanto. De Haarlemse sociëteit voor kunste naars en kunstminnenden „Teisterbant" heeft sinds woensdagavond een nieuwe president, namelijk mr. A. W. Hellema, die als zodanig notaris J. Brants opvolgt. Notaris Brants heeft elf jaar lang, van de oprichting der sociëteit af, een bestuurs functie bekleed en zich voornamelijk (en zeer verdienstelijk) beziggehouden met de financiën. Al die jaren heeft hij, ook later als president, speciaal de organisatie der lezingavonden gestimuleerd, welke hij met opoffering van vele vrije avonden behar tigde. Dit alles werd tijdens de overdracht van het presidentschap gisteravond door diver se sprekers nog eens duidelijk belicht. Hem werd het erelidmaatschap der socië teit aangeboden, dat hem met bul voor hem en bloemen voor zijn echtgenote werd overhandigd door Godfried Bomans, die de rest van de avond aan het woord bleef met lezing van recent eigen journa listiek werk. Tevoren had de heer Brants (die zijn functie heeft neergelegd in verband met zijn drukke werkzaamheden) met goede verwachtingen en een waarderende per soonsbeschrijving de nieuwe president ver welkomd en hem met het voorzitterslint getooid. Advertentie Lekkere geroosterde sneetjes van zelf de iuiste tijd gebruind vol-automatisch broodrooster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7