blatri OP EN OM HE T BINNENHOF Verhoging vetgehalte van melk tot drie percent 7iubeL BOTERSITUATIE NOG ONOVERZICHTELIJK Kort en bondig V Mooi najaarsweer GLANS op de BLADEREN met Uitbreiding van melkproduktie dient tot het uiterste beperkt te blijven ABC-resolutie over loonpolitiek oliehaard Onderzoek naar oorzaak dodelijk injectie Koningin bij zilveren feest van school geleidehonden Zal Nederland in UNO niet meer blanco stemmen? 2 COMMISSIE-VONDELING ADVISEERT: MAAGKLACHTEN? Overleden na explosie Kaasprijs weer hoger Waar de winter wég van is. Prijs koelhuisboter wordt niet verlaagd Tover Itisso Jongen bij vissen verdronken Korporaal omgekomen in Suriname er is goed brood er is beter brood het beste brood.|xVERMAAT's BROÖ A partheidspolitiek ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De in het voorjaar van dit jaar door de minister van Landbouw en Visserij ingestelde commissie tot bestudering van de zuivelproblemen heeft onder voorzitterschap van dr. ir. A. Vonde ling, oud-minister van Landbouw, haar interimrapport uitgebracht. De commissie adviseert eenstemmig, zo spoedig mogelijk het vetgehalte van consumptiemelk te verhogen tot drie percent. Een oplossing zal moeten worden gevonden om daaruit voort vloeiende prijswijzigingen tot het uiterste te beperken. Door de ver hoging van het vetgehalte zou de botermarkt met ongeveer tienduizend ton worden ontlast. Voorts dienen afzetbevorderende maatregelen te worden genomen om een beter even wicht tussen vraag en aanbod te be vorderen. Uitbreiding van de melk produktie dient tot het uiterste be perkt te blijven. Wat betreft de mogelijkheden tot ver mindering van de melkproduktie meent de commissie dat elke ingreep die de ratio nalisatie van de melkveehouderij in de weg staat achterwege moet blijven. Ne derland dient zijn positie als melkprodu cent niet door voortijdige maatregelen te verzwakken. Een remmende invloed op de produktiestijging zou kunnen worden uitgeoefend door differentiatie van de ga rantieprijs voor de melk in de winter- en zomerperiode. Voorkomen moet worden dat de wintermelkprijs kunstmatig zo hoog wordt dat daardoor het geven van extra krachtvoer wordt gestimuleerd. Zelfs een niet onaanzienlijke verlaging van de ga rantieprijs zou volgens de commissie-Von deling geen noemenswaardige invloed op de omvang van de melkproduktie uitoefe nen. Geen praktische mogelijkheden ziet de commissie in een verschuiving van de melkproduktie naar de produktie van var kensvlees, eieren en rundvlees. Bepleit wordt een prijsniveau voor melk- en zui- velprodukten dat de afzet bevordert en meer aandacht voor de mogelijkheid zui- veloverschotten af te zetten in ontwikke lingsgebieden. Aanbod groter dan vraag De huidige zuivelmarkt, aldus de com missie, vertoont het beeld van een melk produktie die niet in haar geheel tegen enigszins redelijke prijzen kan worden af gezet. Het aanbod overtreft de vraag, zo dat de situatie nationaal gezien in verregaande mate onevenwichtig moet ge noemd worden. Op korte termijn valt hierin geen verbetering te verwachten. De commissie acht het waarschijnlijk dat op de lange duur het aanbod van melk met twee tot drie percent per jaar zal toenemen, waardoor een nog groter overschot zal worden geboekt, als zich geen nieuwe afzetmogelijkheden voordoen. Als mogelijkheden om de vraag naar zui- velprodukten te vergroten, beveelt de commissie aan: intensivering van de pro paganda, opvoering van de kwaliteit, ver betering van het transport en de behan deling van de produkten, uitbreiding van het aantal verkooppunten. Afschaffing van de omzetbelasting op boter wordt bepleit De regering heeft in middels haar voornemen hiertoe kenbaar gemaakt. Het gemeenschappelijke prijsni veau voor melk- en zuivelprodukten in de E.E.G. dient zodanig te worden vastge steld dat een omvangrijke afzet binnen de gemeenschap mogelijk is. Rationalisatie De commissie heeft zich bij haar be schouwingen over mogelijkheden tot ver mindering van de melkproduktiestijging op het standpunt gesteld dat elke ingreep, die de rationalisatie van de melkveehou derij in de weg staat en daardoor kost- prijsverhogend werkt, achterwege moet blijven. Een meer efficiënte produktie, welke met een lagere kostprijs gepaard gaat, brengt veelal automatisch een pro duktiestijging met zich mee. Uit deze pro- Advertentie AFGELOPEN! Zuurbranden en heftige oprispingen! AFGELOPEN! door VENTROLETTEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narig heid op; ook dat nare zeurende-vermoei- ende gevoel In de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust in het leven. Ventroietten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroietten prijs t 3.7S; of neem een radlcaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs 112.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. ValkhofPs pharmaeeutlsehe fabriek Postbus 194 Haarlem Verkoopkantoor: Fa H, ten Herkei H.V. Hilversum duktiestijging kan een opbrengstdaling voor de gehele produktie voortvloeien, die groter is dan de kostprijsdaling. Wil in het algemeen gesteld, in een dergelijke situa tie evenwicht tussen vraag en aanbod ver kregen worden, dan zal de produktie zich op een enger gebied moeten concentreren en zal de marginale produktie moeten worden gestaakt. Zolang echter de ontwikkeling van de E.E.G. zich nog in het eerste stadium be vindt, valt geen deugdelijk antwoord te geven op de vraag of Nederland margina le gebieden bevat die tot produktiebeper- king moeten overgaan. Nederland is door bodemgesteldheid en klimaat bij uitstek geschikt voor de melkveehouderij en daar door is er in de groeiende internationale samenwerking een wezenlijke functie voor Nederland weggelegd. Het zou onjuist zijn indien Nederland zijn positie als melkpro^ ducent door voortijdige maatregelen zou verzwakken en aldus voet zou geven aan ontwikkelingen in andere landen, die de natuurlijke specialisatie in de weg zouden staan. De minister van Landbouw heeft het rapport voorgelegd aan Landbouwschap en Produktschap voor zuivel. Het congres van de by het N.V.V. aan gesloten Algemene Bedrijfsgroepen Cen- tra'le, dat in Amsterdam wordt gehouden, heeft in een resolutie het hoofdbestuur op gedragen gebruik te maken van „alle mogelijkheden tot wijziging en vernieu wing van contracten en het overleg met de werkgevers te openen over verbetering op korte termijn van de lonen en/of arbeids voorwaarden". Met name wordt aangedrongen op ver snelde doorvoering van de werktijdverkor ting en invoering en verbetering van pen sioenregelingen, winstdelingsregelingen en dergelijke. Het congres vertrouwt er vol gens de resolutie op dat het hoofdbestuur „met alle daartoe geëigende middelen" er voor zorg draagt dat de werknemers op korte termijn ten volle zullen delen in de gestegen welvaart. N.V.V.-secreta'ris: chaos dreigt" „loonpolitieke „Als de regering op deze wijze blijft doormodderen, zal een loonpolitieke chaos ontstaan, die wij gevreesd hebben vanaf het moment, dat men tot invoering van de gedifferentieerde loonpolitiek besloot". Deze mening verkondigde de secretaris van het N.V.V., cte heer W. F. van Tilburg, gis teren op het congres van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bedrijfsgroepen Centrale in Amsterdam. „Er schijnt een tijd voor dé deur te staan dat vooralwij als N.V.V. tegenover ongekende tegenstro mingen zullen komen te staan", zo voegde hij hieraan toe. De heer Van Tilburg maakte deze opmerkingen na de discussie die op zijn inleiding volgde. Een groot aantal discussianten drong aan op „een straffer beleid van het N.V.V." Vannacht is de 44-jarige heer A. J. Schults overleden. Hij werd ernstig ge wond bij de ontploffing op 9 september in de werkplaats voor minder validen in Zie- rikzee. Een andere gewonde is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Voor de derde achtereenvolgende week zijn de kaasprijzen op de zuivelbeurs te Leeuwarden gestegen. Vertoonden de no teringen van 9 september een stijging van een cent per kilogram, en verleden week vrijdag van vijf cent, vandaag trokken de prijzen zeven a negen cent aan. De Goudse kaas kwam hierdoor op 1,961,98 (vo rige week f 1,89—1,90). Edammers no teerden 1,86—1.87 1,781,79) en broodkaas 1,881,89 (f 1,791,80). De stemming van de handel wordt met „goed" weergegeven. Vice-consul. Prof. dr. P. de Jong is be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Saskatoon (Canada). Het ressort van deze consulaire post strekt zich uit over een ge deelte van de provincie Saskatchewan. Advertentie Capaciteit netto 9000 Kcal/uur. Prijs 310.— NOBEL 52 VRAAG FOLDER MET ALLE NOBEL MODELLEN AAN N.V. INALFA - VENRAY. Aan het begin van deze maand was de voorraad Nederlandse boter, die was op geslagen in koelhuizen ongeveer 19.000 ton. De tijdelijk zeer sterk toegenomen binnen landse vraag en nieuwe exportmogelijk heden hebben er toe geleid dat de voorraad koelhuisboter op dit moment ongeveer 13.000 ton is. Dit deelt de minister van Landbouw en Visserij, Marynen, mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vredeling (P.v.d.A.). In zijn antwoord noemt de bewindsman momenteel de gehele botersituatie nog zeer onoverzichtelijk. Hij deelt mede dat hij in overleg met het Produktschap voor Zuivel de ontwikkeling nauwlettend volgt. De totale botervoorraad in tien West- europese landen was begin augustus van dit jaar ruim 200.000 ton, tegenover 175.000 ton in 1958. De voorraden in enkele over zeese landen, die mede het aanbod op de Engelse markt bepalen, waren op dat tijd stip echter aanzienlijk lager dan in 1958. Minister Marijnen is verder van mening dat op dit moment niet de noodzaak aan wezig is, over te gaan tot het beschikbaar stellen van koelhuisboter tegen een prijs Advertentie BLADVERNIEUWER houdt de bladeren glanzend en stofvrij en voorkomt tevens voor tijdige bladafval. Voortdurend schoon maken van Uw Ficus, Clivia, Sansevieria en andere hardloofgewes- sen thans overbodig. Neem zeil de proef, U ziet direct het verschil. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH welke lager ligt dan de huidige prijs van verse boter. Dit deelt hij mede in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Borst (C.P.N.), welke waren gesteld in verband met de „Planta-affaire". Noch uit een oogpunt van voedselvoorziening, noch met het oog op de inmiddels sterk verbeterde voorraad- positie van boter, acht de minister het treffen van zulk een maatregel nodig. Wel zijn in overleg met het Produktschap voor Zuivel voorzieningen getroffen om aan de toegenomen vraag naar boter te kunnen voldoen. (Van onze Amsterdamse redacteur Mag een operatiezuster die tijdens de hoogspanning van een operatie een op dracht krijgt, verantwoordelijk worden ge steld voor eventuele vergissingen of val len haar handelingen onder verantwoor delijkheid van de chirurg die de leiding van de operatie heeft? Deze vraag is gerezen bij het gerechte lijk vooronderzoek in het tragische geval van de 28-jarige mevrouw E. de H., die op 9 september in het Centraal Israëlisch ziekenhuis in Amsterdam een eenvoudige borstoperatie zou ondergaan, maar over leed op de operatietafel, nadat zij een in jectie had gekregen, waarvan men dacht dat het een verdovende vloeistof was. Door een vergissing bleek de injectienaald echter een dodelijke vloeistof te bevatten. Deze zaak heeft niet alleen grote be langstelling in juridische kring maar voor al in die van medici. Nadat de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust een rapport over de sectie had uitgebracht is besloten twee onafhankelij ke instituten, in Utrecht en in Groningen een chemisch onderzoek te laten instellen. Het uitbrengen van de rapporten en de be studering ervan zullen nog enkele maan den in beslag nemen. De injectienaald was tevoren gevuld. Omdat het hier een plaatselijke verdoving betrof zou een mengsel van novocaïde en adrenaline worden gebruikt. De naald be vatte echter onvermengde adrenaline. Bij de brug over de Rasquerter Maar bij Baflo (Gr.) is bij het vissen de negen jarige Roel Wassenaar in het water ge vallen en verdronken. Een voorbijganger begaf zich onmiddellijk te water maar hij kon de knaap niet vinden. Ook de hulp die een vriendje intussen haalde en die de jongen met een hark boven vater wist te krijgen kwam te laat. De Koningin was gisteren een der vele gasten die het zilveren jubileum van de opleidingsschool van het Koninklijk Neder landse Geleidehondefonds in Amsterdam hebben bijgewoond. De voorzitter memo reerde dat prinses Juliana reeds in 1935 blijk gaf van haar belangstel ling voor het begin van het werk tot opleiding van geleidehonden voor blinden. Dankzij de warme belangstelling zowel van het koninklijk huis als van de ge meente Amsterdam en in de loop der ja ren van het gehele Nederlandse volk kan binnenkort de 1500ste opgeleide hond voor blinden ter beschikking worden gesteld. Vierhonderd blinden in Nederland bezitten thans een in Amsterdam opgeleide hond. De jubileumviering gaat gepaard met de ingebruikneming van zestien nieuwe kennels, een ziekeninrichting voor de die ren en een nieuwe speelplaats. Hierdoor is er thans ruimte voor 28 dieren. Namens het Nederlandse Rode Kruis bood de eerste onder-voorzitter, luitenant- generaal A. G. J. M. S. Kroon, het stich tingsbestuur een cheque aan. Bovendien reikte hij zilveren medailles van verdien ste van het Rode Kruis uit aan twee me dewerkers van het fonds: mevrouw A. C. Chaillet-Pieren, maatschappelijk werkster voor de blinden in Den Haag, en de heer A. Fokkens uit Groningen, de promotor van de oud-papier-actie tot steun aan het geleidehondenfonds. Namens de bezitters van in Amsterdam opgeleide honden bood de blinde mevrouw Jeanne Visser uit Amstelveen het bestuur een schrijfmachine, enkele tuinbanken en een hondenkaptafel met toebehoren voor de school aan. Zij schonk tevens een al bum met namen als een „monument van hen, die opgestaan zijn uit de duisternis tot het licht". Mevrouw Visser kreeg als eerste de zilveren draagspeld van het Ge leidehondenfonds. De Koningin sprak enige tijd met enkele functionarissen van het fonds, met de bui tenlandse gasten Lord Dennis, Earl of Lanesborough, en diens zuster Lady Fre da Valentine, functionarissen van de Britse zustervereniging, die enkele jonge Labra dorhonden als geschenk hadden meege bracht. Bovendien sprak de Koningin eni ge tijd met de blinde en dove dr. G. van der Mey uit Amerongen, wiskundige bij de P.T.T. voor het ontwerpen en construeren van rekenmachines. Het gesprek tussen de vorstin en dr. Van der Mey was moge lijk via diens echtgenote, die de woorden overbracht via een hand-alfabet. Bovendien kon een gesprek worden gevoerd via een schrijfmachine, die de letters terstond in braille tikt zodat dr. Van der Mey meteen de vragen kon „voelen". Tenslotte bezichtigde de vorstin de nieu we kennels en bracht zij een bezoek aan het trainingsveld, waar onder meer Jules de Corte met zijn hond demonstreerde hoe gemakkelijk een blinde met een opgeleide hond zich kan bewegen. Nieuw politiebureau. De burgemeester van 's Hertogenbosch heeft het nieuwe po litiebureau in zijn gemeente geopend. Dit was in de 775 jaren van het bestaan der stad de eerste keer, dat de politie haar inti-ek heeft kunnen nemen in een gebouw, dat speciaal voor haar gebouwd werd. Vooral sinds de oorlog was haar huisves ting zodanig, dat van een noodtoestand ge sproken kon worden. Thans beschikt zij over een modern complex. Ambassadeur terug. Het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Argentijnse ambassa deur in Nederland, de heer Raul Migone, heeft verzocht naar Buenos Aires te mogen terugkeren. In welingelichte kringen in de Argentijnse hoofdstad meent men te weten dat de ambassadeur om familieredenen te rugroeping naar Argentinië heeft verzocht. Burgemeester. Benoemd is tot burge meester van Zoeterwoude de heer J. A. Detmers, thans burgemeester vqn Zeven hoven. De heer Detmers, die vijfenveertig jaar is, is lid van de K.V.P. Vervuiling van de Zaan. Het hoog heemraadschap van de uitwaterende slui zen in Kennemerland en West-Friesland te Edam heeft over de vervuiling van het boezemwater van de Zaan van Zaandam tot Wormerveer medegedeeld dat men door de bouw van een nieuw gemaal bij Zaandam de situatie hoopt te verbeteren. De bouw van dit gemaal zal echter ge ruime tijd vergen, zodat ook de kans be staat dat volgend jaar de Zaankanters nog hinder van de watervervuiling zullen on dervinden. Voor deze vervuiling kan geen bepaald bedrijf aansprakelijk worden ge steld. Aslmakuur in grot. De astmacommis sie van de gezondheidsorganisatie van het Toegepast Natuurkundig Onderzoek is in Valkenburg een wetenschappelijk onder zoek begonnen naar de geneeskundige wer king van een verblijf in de grotten aldaar. Met het oog op dit onderzoek zullen 32 patiënten, afkomstig uit de academische ziekenhuizen van Utrecht en Groningen en uit Zuidlimburgse klinieken, zes weken lang een kuur in de grotten doen. Buitenlandse gasten. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek deelt mede dat ge durende de periode januari tot en met juni 1960 ruim 1.526.000 overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels werden ge registreerd. Ten opzichte van de overeen komstige periode van 1959 betekent dit een toeneming met 247.000 overnachtingen of 19 percent. Het sterkst was de stijging voor cle bezoekers uit Engeland en Schotland (54.000 of 28 percent), Zwitserland (12.000 of 28 percent) en Frankrijk (18.000 of 23 percent). Het aantal overnachtingen van gasten uit de Verenigde Staten nam toe met 36.000 (22 percent), uit Duitsland met 74.000 (20 percent) en uit Denemarken en IJsland met 2500 (11 percent). Op de weg van Paramaribo naar het Surinaamse vliegveld Zanderij is een jeep van de troepenmacht in Suriname veron gelukt. De bestuurder, korporaal Harden- berg, is kort na het ongeval overleden. Drie andere inzittenden werden gewond, doch verkeren niet in levensgevaar. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is het plotseling leeglopen van een band. Het slachtoffer is vandaag op de r.k. be graafplaats begraven. Hoe een Troonrede tot stand komt Wanneer het staatshoofd op Prinsjesdag de nieuwe zitting van de Staten-Genera-ü met het uitspreken van de troonrede opent, spreekt tot de volksvertegenwoordiging de Kroon. Dit wil zeggen, de troonrede is geenszins een door de Koningin in haar eentje gemaakt staatsstuk, doch veeleer een stuk dat voor de verantwoordelijkheid van het kabinet komt en waaraan dit menigmaal zelfs vrij geruime - ijd gedok terd heeft. De verschillende ministcs plegen hun steentje bij te dragen. Daarna komt het er dan op aan, van een en ander een geheel te maken. Een gemakkelijke taak is dat allerminst. En zeker kost het moeite om uit een oogpunt van verzorging van taal en stijl iets tot stand te doen komen, dat goed in elkaar zit. Naar men zowel öp als óm het Binnenhof weet te vertellen, heeft het kabinet deze keer, juist met het oog op de vorm van de troon rede, een deskundige op het gebied van de Nederlandse taal in de arm genomen, ie weten de Leidse hoogleraar prof. Stutter- heim. Natuurlijk behoort er tussen het kabinet en het staatshoofd omtrent de inhoud van de troonrede overleg plaats te vinden. Dat is, zo mag men met stelligheid aannemen, ook nu weer gebeurd, maar wel onder iet wat uitzonderlijk moeilijke omstandig heden. De Koningin vertoefde immers mat vakantie in Italië en kwam oas zondag middag thuis. Er moet dus langs schrifte lijke weg het nodige contact nebben plaats gehad, voordat het stuk ter drukkerij kon en men maandagochtend er te bevoegder plaatse de beschikking over had. Het is heel wel denkbaar, dat het uiteindelijke ontwerp, waaromtrent de ministerraad het eens was geworden naar verluidt zou ook ditmaal, gelijk zo dikwijls gebeurt, maar één passage achtereenvolgens ver schillende wijzigingen hebben ondergaan bij het overleg met het staatshoofd niet meer op bedenkingen stuitte. Toch is het door het verblijf van de Koningin buitens lands deze keer met het oog op het zoge naamde Kroonberaad enigermate kunst en vliegwerk geweest. Veel gelegenheid om zich op de wijze van voordracht van de troonrede te bezinnen, heeft de Koningin ook niet gehad. Niettemin slaagde zij er tenvolle in, het door Haar gesprokene zeer goed „over het voetlicht" te brengen. Tweede en Eerste Kamer Terstond bij de aanvang van de parle mentaire arbeid in het nieuw-ingetreden zittingsjaar deed er zich met betrekking tot de relaties tussen de beide Kamers iets merkwaardigs voor. De vorige week was in de Eerste Kamer de gedachte geopperd, dat men daar, alvorens de aangehouden begroting van Nieuw-Guinea te behande len, een afzonderlijk appeltje met de mi nister-president zou willen schillen naar aanleiding van de langzamerhand befaam de uitlatingen van prof. De Quay ter gele genheid van een cocktailbijeenkomst met de buitenlandse pers. Intussen hielden de senatoren ook rekening met de mogelijk heid, dat de Tweede Kamer blijk zou geven ten spoedigste na de derde dinsdag harer zijds de minister-president over het voor gevallene aan de tand te willen voelen. Nu moest de Kamer van honderdenvijftig deze donderdag het wetsontwerp ter gedeelte lijke herziening van de Bewindsregeling Nieuw-Guinea behandelen. De vraag was, of men dan tevens de degen zou gaan krui sen met de minister-president, dan wel of het eigenlijk niet de voorkeur verdiende dit pas te doen ter gelegenheid van het op 4 oktober beginnende algemeen politiek debat. Maar ja, dat zou dan, althans wat het cocktail-gesprek betreft, alleen nog maar zin hebben indien de Eerste Kamer de Tweede Kamer niet vóór zou zijn. Voor zitter Kortenhorst ging tot schorsing van de vergadering over ten einde te wachten op de door hem van de overzijde verwach te boodschap over wat men daar zou gaan doen. Reeds hoorde ik een der afgevaar digden een beetje ontstemd grommen: „Daar heb ik helemaal geen boodschap aan. Moet de Eerste Kamer uitmaken hoe w ij hier onze werkzaamheden zullen in richten?" In beginsel was die ontstemming niet ongegrond. Gelukkig echter liep alles tenslotte in pais en vree af doordat de Senaat zich in dit geval niet extra bleek te willen laten gelden en de voorrang aan de Tweede Kamer gunde. De Nieuw-Guinearaad Zo is het dan donderdag tot behandeling van de voorgestelde herziening van de Be te vermijden alsof Nederland toch nog niet windsregeling Nieuw-Guinea gekomen, zonder dat daar ook nog de minister-presi dent aan te pas hoefde te komen. Het regeringsontwerp heeft in hoofdzaak ten doel, door de instelling van een Nieuw- Guinearaad, een ten dele door de inwoners van dat gebied gekozen, ten dele door de uitvoerende macht benoemd college, een zeker geenszins van betekenis ontblote maatregel te treffen ter versnelde ontwik keling naar politieke zelfstandigheid van Nieuw-Guinea met zijn bevolking. Het gaat om een zo goed mogelijke voorbereiding der bevolking, opdat zij tenslotte het zelf beschikkingsrecht zal kunnen hanteren. Ongetwijfeld is het de oprechte bedoeling van regering en Kamer, door middel van de instelling van deze Nieuw-Guinearaad de weg te helpen banen die naar de zelf beschikking moet leiden. Jammer genoeg echter bestaat er een groot gevaar dat men desondanks in de internationale samen leving een voor ons land en voor Nieuw- Guinea eventueel hoogst bedenkelijk wan trouwen aan de dag zal gaan leggen; dit onder meer als gevolg van de zienswijze der Nederlandse regering, dat het onmoge lijk is om, ook maar in de vorm van een maximum-termijn, aan te geven binnen welk tijdsverloop de autochtonen over hun eigen staatkundig lot zullen kunnen be slissen. Dat wantrouwen kan bovendien, zowel principieel als praktisch bekeken, licht ontstaan en groeien doordat Nederland tot nu toe nooit bereid is geweest kenbaar te maken, dat het de gedachte kan aanvaar den te zijner tijd niet op eigen houtje, dus uit de hoogheid van de eigen soevereini teit, te beslissen of het moment voor de verwezenlijking der zelfbeschikking is aan gebroken. Het is misschien wel bovenal deze leemte, die voorziening behoeft. Gaarne zij erkend dat hiervoor misschien in het nu behandelde wetsontwerp zelf geen plaats was, maar wat zou het nuttig Advertentie neem nog 'n sneetje zijn geweest als die gedachte in het debat in positieve zin naar voren ware gebracht! Nuttig vooral, omdat het juist ook met het oog op de internationale kant van de zaak zo uitermate gewenst is, zelfs de s c h ij n geheel en al bereid zou zijn, de bewoners van Nieuw-Guinea uiteindelijk vrijelijk hun keus te laten doen. Dr. E. van Raalte (Van onze correspondent) Minister Luns heeft in New York gecon fereerd met de premiers van de Neder landse Antillen en van Suriname. De be sprekingen gingen onder andere over de houding, die Nederland zou innemen bij de behandeling van diverse punten in de V.N._ assemblee. Het voornaamste onderwerp van deze discussie was Nederlands houding ten aanzien van de apartheid in Zuid- Afrika. De premiers van de Antillen en van Su riname toonden zich zeer voldaan over wat zi.i in de besprekingen met minister Luns hebben bereikt. Daar bekend is dat men in de West voorkeur heeft voor een krachtig steilingnemen tegen de apartheidspolitiek en gezien de voldaanheid van de premiers ligt het voor de hand te veronderstellen, dat Nederland zich dit jaar tegen de apart heid zal uitspreken. Verleden jaar heeft Nederland zich van stemming onthouden, niet omdat men sympathie gevoelt voor Zuid-Afrika's stelsel doch uit de juridische overweging, dat men zich niet moest men gen in een binnenlandse aangelegenheid van een ander land. Met zekerheid kan men echter nooit voorspellen wat gaat ge beuren, want het staat bijvoorbeeld niet vast, dat dit jaar eenzelfde resolutie zal worden ingediend als in 1959. Een omvangrijk hogedrukgebied strekt zich nu uit van Rusland via onze omge ving naar de Azoren. Hierin zijn twee cen tra te onderscheiden, één boven Rusland en een ander boven Engeland. Het laatst genoemde verplaatst zich naar het oosten en komt morgen dichtbij Nederland te lig gen. Op de oceaan bevinden zich een twee tal depressies. Eén ligt ten noorden van de Azoren en verplaatst zich maar lang zaam, een andere trekt met grote snelheid over het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen naar het noordoosten. Geen van beide storingen vormen een bedreiging voor het hogedrukgebied. In verband hier mee wordt voor de eerstkomende dagen droog en rustig en vrij warm najaarsweer verwacht. Daarbij vormt zich in de avond plaatse lijk mist, maar na het oplossen ervan zul len er zonnige perioden voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen Zondag 25 september Zon op 6.30 uur, onder 18.32 uur. Maan op 11.33 uur, onder 21.07 uur. Maandag 26 september Zon op 6.32 uur, onder 18.30 uur. Maan op 12.42 uur, onder 21.51 uur. Maanstanden 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 september Hoog water 5.37 en 17.56 uur. Laag water 1.29 en 13.36 uur. Zondag 25 september Hoog water 6.13 en 18.32 uur. Laag water 1.59 en 14.12 uur. Maandag 2i. september Hoog water 6.53 en 19.14 uur. Laag water 2.38 en 14.49 uur. bulten- en binnenland Of) 60 van gisteren. A 3 H tti 5 Neerslag laatste 24 uur h Ui U C U B c - u S ëfl Den Helder licht bew. nno 16 10 Ypenburg mist no 16 2 Vlissingen zwaar bew. ono 16 4 Eelde mist nnw 15 0,4 De Bilt mist nw 16 0,3 Twente geheel bew. windst. 15 0 Eindhoven zwaar bew. windst. 17 0 Zd-Limburg half bew. windst. 15 0 Helsinki mist Z 1 15 o Stockholm onbewolkt z 18 0 Oslo zwaar bew. z Kopennagen zwaar bew. windst. 16 4 Aberdeen zwaar bew. z 16 0 Londen mist windst. 18 0 Amsterdam zwaar bew. O 17 2 Brussel geheel bew. windst. 18 1 Luxemburg zwaar bew. no 14 0 Parijs onbewolkt windst. 20 0 Bordeaux onbewolkt windst. 23 0 Grenoble half bew. windst. 21 0 Nice licht bew. n 22 0 Berlijn zwaar bew. O 18 0,1 Frankfort half bew. no 18 0 München mist windst. 19 0 Zürich mist windst. 17 0 Genève mist ozo 17 0 Locarno licht bew. windst. 21 0 Wenen zwaar bew. ozo 20 0 Innsbruck zwaar bew. w 20 0 Belgrado zwaar bew. ono 17 0 Athene half bew. nno 28 Rome licht bew. windst. 26 0 Ajaccio half bew. nno 23 0 Madrid geheel bew. windst. 29 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Lissabon onbewolkt w 23 0,1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2