UNO-bescherming rond Loemoemba versterkt STILBÉPAN Westduits leger gaat op manoeuvres in Frankrijk Zuivel [Wmasept 27.75 35.50 NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Vijf roofovervallen in Londen gepleegd Wollendekens Nansen-medaille voor vier Britten Builenpest in Kongo Bemande Russische raket in de ruimte mislukt? Alle faciliteiten onder Franse vlag BONN NODIGT EISENHOWER UIT VOOR BEZOEK AAN BERLIJN ^Praatótosl ENGEL ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 3 Kalondji herovert zijn hoofdstad Bakwanga Buit bedroeg in totaal meer dan half miljoen Initiatiefnemers tot het W ereld vluchtelingenjaar Noorse walvisvaarder met zeven opvarenden vermist Cuba knoopt betrekkingen aan met Peking-China SfMCA' A. J. ROTTEVEEL'S Bondskanselier AdenauerBeklemmende tijden 9 Op de LEOPOLDSTAD, Kongo (UPI) UNO- troepen hebben opnieuw verijdeld, dat sol daten van kolonel Moboetoe de afgezette premier Loemoemba gevangen zouden ne men, aldus verluidt in de Kongolese hoofd stad. De afdeling Ghanese en Soedanese wachten, die totnutoe rondom de residen tie van de voormalige Kongolese premier stond opgesteld, is versterkt met militai ren van de Verenigde Arabische Repu bliek, Tunesiers en Marokkanen, die even eens tot het UNO-leger behoren. Dit ge schiedde onmiddellijk nadat het bericht bekend werd van de arrestatie van twee voormalige volgelingen van Loemoemba, Gizenga en M'Polo, verdacht van mede plichtigheid aan de mislukte aanslag op het leven van kolonel Moboetoe van zon dag. De versterking van de wacht rondom de residentie van Loemoemba wordt te Leo- (Van onze correspondent) LONDEN Het banditisme in Groot- Brittannië en vooral in Londen neemt hand over hand toe. Er gaat vrijwel geen week voorbij zonder een geslaagde roofoverval of de een of andere opzienbarende kraak. De daders worden zelden of nooit gevonden wegens de wetenschappe lijke perfectie waarmee zij te werk gaan, zoals bijvoorbeeld bij de overval op de trein met postzakken in januari van dit jaar waarbij zelfs een signaal op vernuf tige wijze op onveilig werd gezet om de rovers gelegenheid te geven zich onge merkt uit de voeten te maken. Enkele da gen geleden werd in Londen in één slag een bedrag van 150.000 gulden buitge maakt. Het werd vrijdag in de misdadigers- wereld als betaaldag altijd favoriet een record. Bij vijf verschillende overvallen gingen misdadigersbenden er in totaal met meer dan een half miljoen gulden vandoor. De belangrijkste overval werd gepleegd door zes gemaskerde mannen op een be stelauto waarin 300.000 gulden aan lonen, bestemd voor de vliegtuigfabriek Handley Page, werden vervoerd. Een van de be wakers werd neergeknuppeld, terwijl de ander peper in de ogen gestrooid kreeg. In een Londens postkantoor werd een safe opgeblazen en de indringers ontkwamen met geld, postzegels en postwissels ter waarde van 150.000 gulden. In Oost-Londen maakten zeven gemaskerde gangsters, voorzien van ijzeren staven, 45.000 gulden buit. Elders in de stad werd een kassier van 10.000 gulden beroofd. In de Londense City werd de brandkast van een drukkerij met 50.000 gulden aan lonen leeg geplun derd. Weer ergens anders werd een kantoor door drie mannen overvallen die het op de lonen gemunt hadden, doch deze wa ren juist uitbetaald. Advertentie Wij brengen een geheel nieuwe wintercollectie in bui tengewoon mooie dessins en prima kwaliteit. Als reclame brengen wij ter kennismaking een extra zware wollen deken in de maat 1-pers. 150x200 2-pers. 170 x 220 voor voor Zie onze speciale deken-etealage KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 GENèVE (UPI) De Zwitserse Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, dr. Lindt, heeft in Genève meegedeeld dat de Nansenpenningen voor uitstekende dien sten aan de vluchtelingen dit jaar zullen worden toegekend aan vier Britten, Chris topher Chataway, Colin Jones, Trevor Philpott en Timothy Raison. De motivering is dat de Britten „het denkbeeld van een Wereldvluchtelingenjaar hebben geopperd". De penningen zullen op maandag 10 ok tober in het Paleis der Volken in Genève worden uitgereikt. Chataway is een atleet en lid van het Britse parlement, Jones is journalist, Phil pott medewerker van de Sunday Times en Raison is auteur en publicist. Onder de houders van eerder toegeken de medailles zijn Koningin Juliana en me vrouw Roosevelt. Premier Loemoemba van Kongo maak te onlangs bekend, dat hij een akkoord had gesloten met president Kasavoe- boe. Een zegsman van Kasavoeboe ont kende dit echter ten stelligste. Later toonde Loemoemba de pers echter een document, waaruit zou moeten blijken, dat hij met Kasavoeboe inderdaad een overeenkomst had gesloten. poldstad algemeen beschouwd als een te ken, dat de UNO zich verzet tegen elke poging van de „sterke man" van Kongo, om zijn vroegere vriend en leider te ar resteren. Terwijl de politieke toestand nog altijd verward is, heeft een van de voornaamste vijanden van de vroegere Kongolese pre mier, Albert Kalondji laten bekendmaken, dat zijn troepen Bakwanga, de hoofdstad van Kalondji's „mijn-republiek" h'ebben heroverd. Kalondji, de 31-jarige leider van het Baloeba-volk heeft in een radio-toe spraak gezegd, dat hij bereid is om een „staakt-het-vuren" af te kondigen voor zijn troepen langs de grenzen van de pro vincie. Dit was reeds voorgesteld door de UNO. Hij zei ook, dat een niemandsland waarin zich UNO-patrouilles zouden be vinden, spoedig zal worden afgebakend. Aanslag Uit Leopoldstad werd gemeld, dat de Belgische aartsbisschop mgr. Scalais die in de Kongolese hoofdstad zijn residentie heeft, ternauwernood aan de dood is ont snapt, toen onbekenden een granaat in zijn huis wierpen. Er werd slechts lichte schade aangericht. LEOPOLDSTAD (UPI) De gevreesde builenpest die in de middeleeuwen grote delen van Europa heeft ontvolkt, is in Kongo gesignaleerd, aldus een rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie. In het rapport wordt melding gemaakt van spo radische gevallen van pest en wordt ge zegd dat er geen onmiddellijk gevaar van een epidemie is. „Het is niettemin noodzakelijk voor zorgsmaatregelen te nemen en reeds ge nomen maatregelen voort te zetten", aldus het rapport. Het rapport signaleert ook sporadische gevallen van gele koorts, malaria en slaap ziekte in Kongo. Vaccin uit Kenya NAIROBI (Reuter) Het bestuur van de Britse kolonie Kenya heeft medege deeld dat het in het komende weekeinde per vliegtuig entstof tegen pest naar Bunia, aan het Albert-meer in het oosten van Kongo zal zenden. De eerste zending om vat drie liter, er zal zo nodig later meer worden gezonden. De kosten worden ge dragen door het Rode Kruis in Kenya, dat een fonds in het leven heeft geroepen voor hulpverlening aan Kongo. SAN FRANSISCO (UPI) Generaal Don Fhckinger van de Amerikaanse lucht macht, directeur van de afdeling bio- astronautisch onderzoek, heeft te San Fransisco meegedeeld dat de afgelopen week door radio- en radarposten een on bekend vooi-werp is waargenomen en ge volgd dat kennelijk een Russische raket was die men in een baan rondom de aar de trachtte te brengen. Als zijn overtui ging sprak hij uit dat het een bemande Russische ruimteraket was. En dat de proefneming was mislukt, waarbij de bei de ruimtevaarders om het leven zouden zijn gekomen. Volgens een bericht in de Londense „Daily Express" van 14 september zou de raket met zijn twee inzittenden tot een hoogte van 99 km. gestegen zijn. Radio Moskou heeft plaatselijke radio amateurs verzocht speciale aandacht te wijden aan de gebeurtenissen op dinsdag 27 september. De Russische kortegolfzender meldde dat Rusland op die datum „een dag in de geschiedenis der wereld" zou schrijven. Men heeft reeds eerder veron derstellingen geopperd dat Rusland het een of andere spectaculaire experiment in de ruimtevaart zal ondei-nemen geduren de Kroesjtsjevs bezoek aan New York. OSLO (UPI) In de wateren tussen IJsland en Groenland wordt sinds vorige week zaterdag de walvisjager Rodny ver mist, een vaartuig met zes bemannings leden onder de schipper, tevens eigenaar, Johan Johanssen uit Molde in Noorwegen. Advertentie is echt niet nodig. Gebruik Stilbe'pan, hèt haartonicum .tegen roos, haar uitval en vroegtijdige ïQ& Van onze correspondent) BONN Tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk, worden op het ogenblik, buiten de N.A.V.O. om, maar wel met officieel medeweten van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie onderhandelingen ge voerd over de mogelijkheid voor het West- duitse leger om manoeuvres op Frans grondgebied te houden. Dit Frans-West- duitse overleg is, zo werd officieel te Bonn meegedeeld, reeds ver gevorderd. Een verdrag zal waarschijnlijk in oktober kun nen worden ondertekend. In deze overeenkomst zal worden vast gelegd, dat het Westduitse leger het recht krijgt tijdelijk troepenonderdelen voor op leidingsdoeleinden in Frankrijk te statio neren. Te dien einde mag het Westduitse leger troepenoefenplaatsen en militaire in stallaties in Frankrijk vrij gebruiken. Ook zullen Franse materieeldepots voor de „Bundeswehr" worden open gesteld en voorts zullen de Westduitsers van Franse wegen gebruik mogen maken. Installaties, wegen, voorraden en dergelijke zullen te allen tijde onder Frans beheer, Franse bewaking en Franse soevereiniteit blijven staan. Wel mag de „Bundeswehr" in Frank rijk eigen verbindingsorganen oprichten, die evenwel nauw zullen moeten samen werken met de Franse militaire autoritei ten. Te Bonn wordt hoog opgegeven van de vorderingen bij deze Westduits-Franse on derhandelingen. Reeds begin 1961 zullen waarschijnlijk de eerste Westduitse troe pen naar Frankrijk kunnen gaan om daar met scherp te schieten en kleine manoeu vres te houden. Van Franse zijde gelooft men niet dat het dan tot politieke demon straties tegen de Westduitse troepen zal komen: men wijst er op dat4het hier niet gaat om echte Westduitse bases op Frans grondgebied en dat juist door de bepalin- Nederlandse douane-ambtenaren van de post IJzendijke hebben in samen werking met ambtenaren van de cen trale velddienstpost te Oostburg een bestelauto met niet minder dan 2201 kg roomboter in beslag genomen. De in zittenden van de smokkelauto wisten te ontkomen. De foto-combinatie: een grenskommies onderzoekt een buis in de auto, die speciaal is geplaatst als geleider voor kraaiepoten. Vervolgens een emmer vol „kraaiepoten", die de banden van de douane-auto's zouden moeten vernielen. Daaronder de buit van 2201 kg roomboter, waarmee een gezin van vier personen ongeveer 35 jaar vooruit kan. HAVANA (Cuba, AFP) De Cubaanse ministerraad heeft een decreet goedge keurd tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met communistisch China en met Noord-Korea op ambassadepeil. De ministerraad hechtte voorts zijn goed keuring aan een handelsovereenkomst en een overeenkomst voor wetenschappelijk- technische samenwerking met Joego-Sla- vië, die in juli in Belgrado is getekend. Cuba heeft onlangs communistisch China erkend en tegelijkertijd de betrekkingen met nationalistisch China verbroken. Advertentie een bi)zondere auto AUTOMOBIELBEDRIJF Or. D. Bakkerlaan 12-16. Bloemendaal Tel. 57500 - 57501 (K 2500) (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Washington informaties ingewonnen over de mogelijk heid van een bezoek op 24 oktober van president Eisenhower aan West-Berlijn. Dit bezoek zou kunnen plaatshebben ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden te West-Berlijn de „vrijheidsklok- ken" werden aangebracht. Aldus werd gis teren officieel te Bonn meegedeeld, nadat dit Westduitse verzoek volgens de rege ringswoordvoerder staatssecretaris Von Eckardt door een „indiscretie" aan de gro te klok was gehangen. Bonn betreurt de ze pers-indiscretie ten zeerste meer om dat niets vaststaat over een dergelijk be zoek van de Amerikaanse president. Im mers, Eisenhower zal het de komende weken druk genoeg hebben en bovendien worden in november in de Verenigde Sta ten presidentsverkiezingen gehouden. Te Bonn weet men dan ook beslist niet of Eisenhower wel kan komen weshal ve men over de indiscretie des te meer in zijn wiek is geschoten. Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren te Bonn voor C.D.U.-gemeente- raadsleden dat het Westen nu meer dan ooit vastberadenheid en eensgezindheid moet ionen. De vrije volken zijn, zijns inziens, ondanks het feit dat thans ook de Sovjet-Unie over de modernste wapens be schikt, nog altijd de sterkste ter wereld in een tijdsbestek dat de bondskanselier „beklemmend en ontzettend" noemde. Met spijt constateerde Adenauer evenwel dat men in Europa niet zo doordrongen is van de noodzaak om tot eenheid te ko men een eenheid welke alleen in staat is het opdringen der Sovjet-Unie te voor komen. De afgelopen drie jaar, aldus de bondskanselier, is de Europese eenheids- wil verzwakt en is de neiging ontstaan te gen elkaar in het geweer te komen. Daar bij doelde Adenauer op het ontstaan van de controverse tussen de Europese Eco nomische Gemeenschap en de landen der kleine vrijhandelszone. Zucht naar welvaart De bondskanselier oefende voorts eri- tiek op de Westduitse bevolking en haar grenzeloze zucht naar welvaart. Er is, zo zei Adenauer, nauwelijks een volk in de wereld, dat zo ontevreden is als het Duit se. Hij riep op tot matiging. De grijze kanselier hekelde voorts de gezinspolitiek in de Bondsrepubliek. Indien zo zei hij, de gezinnen zo klein blijven als thans en er niet meer kinderen worden geboren, zal de Bondsrepubliek in weinige jaren in bevolking worden overtroffen door andere Europese landen. gen over beheer en bewaking op Fransen een extra politieke en militaire controle mogelijkheid op het Westduitse leger krij gen. De Amerikaanse bases in Frankrijk zijn in tegenstelling tot de Westduitse straks op het ogenblik wel ex-territo riaal, daarboven waait dan ook de Ame rikaanse vlag. Boven de door Franse sol daten bewaakte Westduitse oefenplaatsen in Frankrijk zal de Tricolore blijven waaien. Depots in Nederland De Bondsrepubliek voert voorts onder handelingen met Nederland, Denemarken en Noorwegen over de vestiging van West duitse militaire depots in deze landen. De ze depots, alsmede de Westduitse oefen plaatsen in Frankrijk zijn voor de „Bun deswehr" nodig ten einde tegemoet te komen aan het grote gebrek aan vrij ge bied voor militaire oefeningen in West- Duitsland. Bonn heeft zich enige maanden geleden in de vingers gesneden door met Spanje over bases en dergelijke te onder handelen. De in Frankrijk te scheppen mogelijkheden zijn ongetwijfeld een bete re oplossing. Bonn acht het thans echter boven de Franse Sahara bommenwerp- en niet nodig om de Westduitse luchtmacht schietofeningen te laten houden, zoals van Franse zijde zou zijn voorgesteld. Over pak en broek Als een man van en bij de tijd houd ik mijn kleertjes even zorgvuldig bij als mijn geest. En dus interesseer ik mij voor al les wat de herenmode betreft even intens als voor al het andere dat op het snelle draaitoneel der wereld wordt afgespeeld. Helaas ben ik verhinderd geweest naar de Herenmodébeurs in Amsterdam te gaan, doch ik heb mij door middel van de pers toch danig en ijverig op de hoogte gehouden van wat daar te zien was. (A propos: in al die persberichten wordt voortdurend gewaagd van „kostuum" en „pantalon". Ik verzoek de heren in het vervolg van deze, ik mag wel zeggen: kleinburgerlijke advertentieterminologie af te zien en van „pak" en „broek" te ge wagen). Maar goed, ik zie dan het volgende voor de naaste toekomst: a) Voor het jasje: één rij van drie kno pen; b) Voor de broek: geen omslag, smalle pijpen, die van voren korter zijn dan van achteren; c) Manchetten aan de mouwen; d) Pet-hoed van haarvïlt; e) Kleuren: groenbruin, multicolour grijs, olijf, multicolour blauw. Om met de kleuren te beginnen: ik be grijp groen en ik begrijp bruin, maar groenbruin kan ik mij moeilijk voorstel len. En multicolour klinkt heel buiten lands, maar op z'n janboer e fluitjes bete kent het veelkleurig en ik begrijp (nog) niet hoe veelkleurig grijs en blauw eruit zien. In dubio abstine, en dus houd ik mij vooralsnog aan mijn lievelingskleuren: gemeen rose, vals geel en doodonschuldig groen, een en ander opgevrolijkt door paarse, lila en violette werkjes en streep jes. Die manchetten had ik al lang. Ik wekte er, mét mijn nauwe pijpjes, de spotlust mee op van de straat en de minachting van leden van de Algemene Rekenkamer, de Hoge Raad der Nederlanden en de dito van Adel. Doch spotten heeft mij nimmer gedeerd. Met het hoofd in de nek heb ik de reacties van deze conservatieve ele menten onzer volkshuishouding getrot seerd onder het motto „de aanhouder wint", en wie heeft gewonnen, mijneheren betuttelaars? Aha! Overigens heb ik niets gelezen over Het Vest, mijn meest geliefde kledingstuk. Sterk Angelsaksisch beïnvloed, heb ik een blauw, irisgeel, parelgrijs, duifgrijs, an- tracietgrijs, oudemansgrijs, korenbloem blauw, P.v.d.A-rood, puimsteengrijs, bak- steenrood, theeroosgeel enz. enz., en nu wilde ik wel graag weten of ik daarmee de mode voor, achter of bij ben. Ook zou ik graag vernemen hoe de man- nencoiffure nu is. Mijn hairstylist (de bar bier van de overkant) heeft mij de ligne cygne gegeven, maar ik wil niet graag voor gek lopen. Als het de ligne hirondélle is, zég het mij dan, alsjeblieft. Overigens ben ik maar een suffertje, want ik weet niet wat een pet-hoed is. Heeft mijn ouwe trouwe helm-met-ve- derdos afgedaan? Floris Flaneur Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 Hormonen. Te Buenos Aires (Argentinië) is de eerste internationale wetenschap pelijke bijeenkomst, die is gewijd aan de uitwerking van het behandelen van slachtvee met hormonen, begonnen. De geleerden waren het er over eens dat dergelijk vee ongeveer twintig percent meer vlees oplevert. Dr. Cano van de universiteit van Buenos Aires verklaar de dat er geen sprake is van enige nadelige uitwerking voor de verbruiker van dergelijk vlees. „Dit zou pas kun nen, wanneer men dagelijks zestig kilo gram van dit vlees gebruikt", zo ver klaarde hij. Moord en brand. De Oostenrijkse regering heeft in een nota bij de Italiaanse re gering protest aangetekend tegen „de ernstige schending van de Oostenrijkse grens en de Oostenrijkse soevereiniteit" door Italiaanse troepen. In de nota wordt beweerd dat Italiaanse troepen tijdens manoeuvres in het gebied van de Bren- ner-pas in juli de Oostenrijkse grens hebben geschonden door mangaten en loopgraven op Oostenrijks gebied te gra ven. Advertentie. In Belgische dagbladen ver scheen vrijdag de volgende advertentie: Eet goed, eet veilig, eet boter (Boter in extra vette letters uitroepteken). Overvloedig. Cyrus S. Eaton, de Ameri kaanse miljonair die in vreedzame co ëxistentie gelooft, zal maandag een overvloedige lunch aan de Russische premier aanbieden. In New York ver nam men dat de miljonair Kroesjtsjev zou onthalen in de grote balzaal van het Baltimore hotel en dat hiervoor nog 250 vooraanstaande Amerikanen zijn uitgenodigd. Kras. De 105-jarige mevrouw Margarete Zinndorf, de oudste inwoner van de Westduitse staat Hessen en waarschijn lijk ook van de Bondsrepubliek, heeft verklaard dat zij een reis naar de maan wil maken „als het zeker is dat ik te rugkom". Zij vierde zondag in Kilian- staedten, Hanau, haar 105ste verjaar dag. Tien jaar geleden maakte zij een rondvlucht boven Frankfort. Persje. De Perzische minister van Ge zondheid, dr. Jahansjah Salch heeft be kend gemaakt, dat de baby van ko ningin Farah, de echtgenote van de Sjah, tussen 20 en 25 oktober wordt ver wacht. Dr. Saleh, die bij de bevalling zal assisteren, zei ook dat de Koningin zich in goede gezondheid bevindt, en een „uitstekende patiënte" is. Advertentie HUID Ir ZEEPenCREME I Verrassing. De veiligheidsdienst op Cyprus is voornemens in het begin van de vol gende week „verrassende" razzia's te houden in dorpen waar zich vermoede lijk geheime wapenopslagplaatsen be vinden, zo verluidt in Nicosia. De veer tien dagen geleden door de Cyprische regering gestelde inleveringsgrens van wapens loopt heden om middernacht af. Schendingen van het verbod op wa penbezit zijn strafbaar gesteld. Reclame. Kroesjtsjev dronk vrijdag tij dens zijn toespraak tot de UNO-Assem- blee acht glazen water. Na de eerste teugen onderbrak hij zijn aanval op het westelijke „kolonialisme" even met de mededeling: „Dit is wer kelijk uitstekend Russisch mineraal water. Dat moet u eens proberen." Censuur. De 59-jarige boerin Elisabeth Schliemann uit Grossniendorf in Oost- Duitsland is wegens belastering van de staat tot 1 jaar tuchthuis veroordeeld. Zij had van kennissen uit West-Duits- land krantenknipsels over de gedwon gen collectivisatie van het boerenbedrijf in Oost-Duitsland toegestuurd gekregen met de vraag of het werkelijk zo erg was, waarop zij antwoordde dat het nog veel erger, ja onbeschrijfelijk was. De censuur had haar brief aan de jus titie doorgegeven, aldus bericht het voorlichtingsbureau „West". Europese brug. De Franse en de Westduit se ministers van Vervoer, Buron en Seebohm, hebben te Straatsburg de „Europese brug" over de Rijn geopend. De brug zal in eerste aanleg slechts door voetgangers kunnen worden ge bruikt, daar verscheidene vraagstukken over beheer en douanecontrole nog moe ten worden opgelost. De brug is door West-Duitsland ontworpen en betaald. De aanleg ervan werd noodzakelijk, nu de voltooiing nadert van de autoweg van Baden naar Frankrijk. Tegen de lamp. De Gentse rechtbank heeft twee werkloze arbeiders, die onder be dreiging met kinderroof getracht had den twee Gentse echtparen ieder 150.000 Belgische frank af te persen, veroordeeld tot vierenhalf jaar gevan genisstraf en betaling van een schade vergoeding van ƒ350,-. De ouders had den onmiddellijk nadat zij, in maart van dit jaar, een dreigbrief hadden ont vangen de politie ingelicht Nadat een eerste poging om de daders te achter halen was mislukt liepen zij na een tweede dreigbrief te hebben geschreven in de val. Japanse raket. De universiteit van Tokio heeft meegedeeld dat Japan donderdag met succes een raket van 1.4 ton en een lengte van 10.34 heeft afgeschoten tot een hoogte van 124 mijl. De raket vestigde een nieuw hoogte record. D» vorige Japanse raket haalde 115 mij.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3