J Bouw van „Eigen Burcht" aan Zijlweg nu practisch zeker CAL houtribo Haarlems raadslid stelt vragen aan college van B. en W. In en om de stad De Randweg t Gijzeling van emigrant nietig verklaard In Utrechts familiedrama V/x jaar geëist SCH0US huishoudcentrum "Brieven aan de redactie ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT ami Flatgebouw voor werkende vrouwen R. k.-E.H.B.O., Heemstede bestaat tien jaar Burgerlijke Stand van Haarlem Het Samovar-toernooi Stoffelijk overschot van Hillegommer aangespoeld j&TAir-TAin 1.2.3.4.5 Examens Concerten van N.Ph.O. voor scholieren UIT STAD EN STREEK HAARDEN VAN BECKING BONGERS TJLFT doe Het zelf! VERKEERSKNOOPPUNT BIJ KLEVERLAAN ,5 Het is wel duidelijk dat onze critische beschouwing over het plan van aansluiting westelijke randweg-Delftlaan in wijde kring, ook buiten Haarlem, de aandacht heeft getrokken. In Haarlem zelf zijn de reacties niet van de lucht. Wij achten deze kwestie die eigenlijk het hele Haar lemse verkeersprobleem zijdelings raakt en in opspraak brengt zo belangrijk, ook als symptoom van algemeen karakter, dat wij een aantal brieven van lezers hebben gepubliceerd en bereid zijn, aan dit onderwerp ook in de komende dagen nog ruimte in onze rubriek „Brieven aan de Redactie" toe te staan. Intussen wordt het duidelijk, dat door deze aangelegenheid en de publikaties daaromtrent de betrokken instanties, en voornamelijk de Haarlemse verkeerscom- missie, geconfronteerd zijn met harde cri- tiek op hun werk. In hoeverre die harde critiek voor hen aanleiding zou kunnen zijn de moeilijkheden en belemmeringen, waarmee zij kampen, meer bekendheid te geven, moet aan de betrokkenen zelf wor den overgelaten. Ons blad heeft altijd opengestaan en zal altijd openstaan voor verklaringen en verhelderingen van hun zijde, doch het moet ons van het hart dat ook in het verleden van die kant weinig initiatief tot contact met het publiek is ontstaan of gebleken. Met grote bereidwil ligheid leveren de technische afdelingen altijd materiaal tot publikatie, doch het „brein" waarin diverse plannen en voor zieningen ontstaan hult zich meestal in verheven zwijgen. Ware dat niet zo ge weest, dan zou het publiek misschien gro ter waardering kunnen hebben voor pogin gen om althans het grootste kwaad op ver keersgebied te bezweren. Thans moet be twijfeld worden of die pogingen inderdaad zijn of worden verricht en vat de mening post dat hier een kwestie van gebrek aan werkelijke belangstelling en verbeeldings- krachtige vooruitziendheid een grote rol speelt. Als dat zo is, wordt het tijd dat daarin drastische veranderingen komen. De ver keersonveiligheid is een euvel, dat niet meer uit de weg mag worden gegaan waar het bestreden kan worden. Daarbij vallen persoonlijke belangen en traditionele func ties te licht om te worden ontzien. Een ander, zeer interessant aspect doemt bij deze aangelegenheid ook nog op, namelijk de schuldvraag. Van juridische zijde is ons namelijk te verstaan gegeven, dat bij voorkomende verkeersongevallen de kwestie zou kunnen rijzen, of in eviden te gevallen van tekortkomingen en fouten in de verkeers- en wegvoorziening, waar bij de grondoorzaak van ongelukken in deze tekortkomingen of fouten zou liggen, de verantwoordelijke instanties niet ge rechtelijk zouden moeten worden aange sproken. In het midden latend of in de praktijk zoiets zal kunnen gebeuren, lijkt de gedachte ons echter voor die instanties een aanleiding te meer, om zich ernstig te bezinnen. De tijd van de sleur en de gezapigheid is onherroepelijk voorbij. En nog een ander aspect, dat ons uit de lezerskring werd aangewezen: zal de vraag of de veiligheid van het publiek wel voldoende de aandacht van de verantwoor delijke figuren heeft, niet worden weer spiegeld in een afmeten van de competen tie der volksvertegenwoordigers, in casu de gemeenteraad? Zullen de gemeentenaren zich niet afvragen of hun representant zich ten koste van de openbare veiligheid heeft laten sussen op het moment, waarop hij krachtig zou hebben moeten protesteren? In ieder geval zullen de leden van de Haarlemse afdeling der P.v.d.A. zo zij zich dit hebben afgevraagd tenslotte de voldoening kunnen hebben dat hun repre sentanten niet zijn voortgegaan met zwij gen. Het gemeenteraadslid der P.v.d.A. de heer J. Prikkel heeft namelijk intussen vragen aan B. en W. doen toekomen over deze kwestie, waarbij de vragensteller zeer diplomatiek heeft voorkomen dat zijn vraag: „Achten B. en W. de critiek van Haarlems Dagblad gerechtvaardigd?" die met een eenvoudig „neen" zou kunnen worden beantwoord, verdere uiteenzet tingen zou uitsluiten. Want zijn laatste vraag luidt: „Indien hierop ontkennend kan worden geantwoord, zijn B. en W. dan bereid de volledige motieven welke tot medewerking aan dit plan hebben geleid, mede te delenenIn hoeverre heb ben hierbij financiële overwegingen een rol gespeeld?" Wij wachten nu op de „volledige motie ven". Vooral de aanduiding van „financiële overwegingen" zal het antwoord van B. en W. interessant genoeg maken om tenslotte de Haarlemse burgerij de elementen te verschaffen voor een eigen oordeel over de vraag, of hier werkelijk hun levens belang in de eerste plaats is gekomen of niet. —31 Het is zo goed als zeker dat binnen niet te lange tijd de bouw van het flatgebouw voor alleenstaande werkende vrouwen „Eigen Burcht" aan de Zijlweg in Haarlem verwezenlijkt zal worden. De onteigening van de grond, waarop het gebouwencomplex zal verryzen, is vrywel een feit. De Haarlemse stichting „Eigen Burcht" heeft zich weten te verzekeren van de bijdrage van het rijk in de bouwkosten. Aangezien de termjjn voor deze rijkssubsidie over drie maanden verloopt is het stichtingsbestuur er veel aan gelegen dat zo spoedig mogelijk met de bouw begonnen wordt. Deze tekening geeft een indruk van het flatgebouw „Eigen Burcht" voor alleenstaande werkende vrouwen, dat zeer waarschijnlijk nog dit jaar aan de Zijlweg in Haarlem gebouwd zal worden. Advertentie Het door het architectenbureau Götzen v.h. Dullaart in Hilversum ontworpen flat gebouw is geprojecteerd met twee bijna loodrecht op elkaar staande vleugels met drie woonlagen, totaal omvattend 63 huur- flats. De woonkamers aan de achterzijde van het gebouw geven uitzicht op een grote gemeenschappelijke tuin. Er zijn flats be staande uit een zit-slaapkamer en twee- en drie kamerflats. Om als bewoner van een der flats in aanmerking te kunnen komen, dient men een deel der stichtings- kosten in de vorm van een rentegevende obligatie bij te dragen, neerkomend op een inkoopsom van ongeveer 3000 voor een eenkamerflat en ongeveer 3750 voor een grotere woning. De huren variëren van 87,50 per maand voor een een- en twee kamerflat, tot 130 voor een driekamer flat, waarbij nóg komen kosten voor con- „De Barmhartige Samaritaan", de Heemsteedse afdeling van de Nederland se katholieke vereniging voor eerste hulp bij ongelukken, zal in het komende voor jaar haar tweede lustrum vieren. Er be staan nu reeds plannen, om op een zon dag in april of mei 1961 in Heemstede wedstrijden voor eerste hulp bij ongeluk ken te houden, waaraan zowel katholieke als niet-katholieke verenigingen kunnen deelnemen. Het bestuur verwacht hiervoor talrijke inschrijvingen uit. alle streken van ons land te zullen ontvangen. Een en an der werd vrijdagavond meegedeeld tij dens de algemene ledenvergadering, wel ke in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg werd gehouden. De jaarver slagen van secretaris en penningmeester vermeldden onder meer een stijging van het ledental van drieënveertig op achten vijftig. Verder werd in het afgelopen jaar door de leden bij honderdnegentig onge vallen de eerste hulp verleend, waaron- de zeer ernstige, zoals gasverstikking en schedelbasisfracturen. Bij dit alles werd ruim één liter jo dium en vijfhonderd meter verband ge bruikt. Bij de bestuursverkiezing werden de volgens rooster aftredende heren N. M. Out (voorzitter), en J. den Brok (tweed- secre taris) en F. v. d. Berg (materiaal com missaris) bij acclamatie in hun functies herbenoemd. Tijdens het verloop van deze vergade ring, werden de namen bekend gemaakt van de leden, die waren geslaagd voor het e.h.b.o.- en het e.h.i.o.-diploma. Dit laat ste betekent eerste hulp in oorlogstijd. De ze diploma's zullen op een speciale bij eenkomst worden uitgereikt. Sprekers wa ren verder broeder Alexius en de geeste lijk adviseur van de afdeling, kapelaan F. G. P. Jansen, die de leden bedankten voor hun activiteit. Laatstgenoemde be sprak de dienende functie en de menslie vende taak van de e.h.b.o.-er. Tenslotte werd medegedeeld, dat behou dens toestemming van de Heemsteedse po- litie-autoriteiten, zaterdag 8 oktober op di verse plaatsen in de gemeente propagan- dademonstraties zullen worden gehouden. Het ligt in het voornemen verkeersonge vallen te enscèneren. BEVALLEN van een zoon: 22 sept.: M. L. Prins-Posthuma; M. T. van Riet- Verzijlbergen; S. van Roozendaal-van den Heuvel; 23 sept.: H. D. Makkes-van Lil. BEVALLEN van een dochter: 21 sept.: M. A. Claij-van der Meer; 22 sept.: C. E. Quaak-Murre; J. G. van Angeren-Goers; M. A. Timmer-Schaap; J. M. Wiggers- Langley; E. Witteman-Grüter; 23 sept.: T. J. C. van Wierst-Kneijnsberg. ONDERTROUWD: 23 sept.: S. Perré en A. J. de Sanders. GETROUWD: 23 sept.: C. A. K. Schulze en E. J. van Bleyswijk Ris. OVERLEDEN: S. Vermeer de Vogel, 83 j., Kinkerstraat; E. L. A. Schleper-Bauer, 85 j., Eindenhoutstraat. Advertentie AANDELEN VOOR UW KINDEREN Met de „Interunie" spaarregeling bouwt U voor Uw kinderen een aantrekkelijk bezit op. De spaarregelingsbrochure ontvangt U gratis op aanvraag. N.V. INTERNATIONALE BELEGGINGS UNIE ..INTERUNIE" Parkstraat 30 Den Haag cierge, onderhoud van tuin en gebouw e.d. De plaats van „Eigen Burcht"'is gedacht op een terrein ten noorden van de Zijlweg in de nabijheid van de westelijke randweg en bezijden het in aanbouw zijnde kantooi'- gebouw van de Provinciale Waterstaat. De stichtingskosten zijn geraamd op 1,1 mil joen gulden. Advertentie Voor iets lekkers naar 30S DEKKERS „De beste croquetten van Haarlem" Kruisweg 29 - 31 - Telefoon 21647 Donderdag en vrijdag is in café Spoor- zicht in Haarlem het toernooi om de Samo var voortgezet. De resultaten van donder dag waren: Dickmann 350 34 46 10.29 2 Haberer 304 34 39 8.94 0 Lamers 350 25 63 14.— 2 Steffers 190 25 39 7.60 0 Dickmann 182 16 56 11.37 0 Lamers 350 16 62 21.87 2 Haberer 350 25 53 14.— 2 Steffers 337 25 48 13.48 0 De resultaten waren vrijdag: Steffers 223 22 56 10.13 2 Broerse 350 22 79 15.90 0 Doves 350 34 64 10.29 2 Haberer 342 34 40 10.05 0 Doves 350 18 151 19.44 2 Meyer 132 18 37 7.33 0 Kleine sr. 350 25 40 14.— 2 Dickmann 284 25 49 11.36 0 DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 - TELEFÓON.15141 <2 LIJNEN) t J' Aantal leden 24000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Vanmorgen is op het Zandvoortse strand het stoffelijk overschot aangespoeld van de heer F. L. Bultink uit Hillegom, die zon dagmiddag ten zuiden van de badplaats is verdronken. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: C. H. Schoen-Mosselman, d.; J. H. A. Mense-Lieverse, d.; F. E. Prin sen Geerligs-Woudhuizen, d.; S. R. Cor- beth-Kaars Sijpesteijn, d. ONDERTROUWD: J. Bok en J. van Renssen; J. C. J. Weijers en V. W. P. His- sink. GETROUWD: P .A. J. Jansen en M. J. Sikkens; A. Roem en W. D. Balsink; M. J. Weijers en E. J. Diependaal; R. F. Reeling Brouwer en W. J. van den Berg. OVERLEDEN: Mevrouw H. B. Gosen- Smit, 59 j.; W. Vorderman, 41 j.; P. M. Roozen, 77 j.; J. de Jong 66 j. Advertentie Mobilofoon-service dag en nacht Groningen. Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen is geslaagd voor het examen Frans rno-A: \V. A. Ingen Housz, Heemstede. Ik weet niet of ook u zich wel eens heeft af gevraagd: vindt de rom mel, die daar op de rommelmarkt ligt nog een koper? De oude pot kachel, de ietwat uit de tijd schijnende kinder wagen, de zichtbaar ge bruikte matras, de wiel doppen, de stoof en het groengeworden bolhoed je? U hebt er misschien niet zoveel tijd voor ge had, maar ik heb in een dag slenteren, wachten en luisteren voor u het antwoord op de Boter markt gevonden. En ik kan u melden: hef is be vestigend. Wat daar van de handkarren komt, uit de kisten en trommels, en wat daar, hoe oud, hoe gebruikt en hoe ouder wets ook .netjes zeg maar zorgvuldig: want etaleren is het halve verkopen wordt uit gelegd op de kale grond, schijntwat zeg ik: blijkt altijd nog een koper te vinden. Niet alles misschien, maar toch heel veel. Zóveel, dat er kooplieden staan zoals „Ouwe Builde" met een Gerbrandiaanse knevel, die al vijftig jaar deze handel hebben be dreven. Er blijkbaar geen Rolls Royce op hebben overgehouden, maar toch wel een net huis en schoongewassen kinde ren. En wat wil men meer in dit leven? Nouja, de prijs die wordt bedongen be tekent ook bijna altijd de volle winst, want wat. de handelaar in tweede handsgoederen zoals hij zich voluit noemt langs de huizen bij el kaar collecteert aan ne ring van moeren, tijd schriften tot bidstoelen en penantkastjes vindt zijn honorarium in het feit dat hij u een dienst bewijst. „Zal 'k het mee nemen of gooit u het zélf in de gracht En zeg daarop maar eens „neen", dan zit je nog langer met de rom mel. Zo komt de wonder lijke stetbric-a-brac op de Botermarkt en daar omheen neuzen mannen en mannetjes voor wie blijkbaar altijd verbor gen rijkdommen huizen in hét waardeloze. Maar je zal maar zo'n ver grijsde tikmachine nodig hebben en niet de volle mep kunnen betalen. Of zo'n riante matras „een keertje stomen en, opa. je pit erop als een jonge stier". De beeld spraak is een beetje wanstaltig maar voor enkele Dreesknaken voelt elke opa wel wat voor een koop, die te vens elixer betekent. En je zal een oud kar- kasje hebben, waarin alle autodealers zijn uit geput en je zal daar dan uitgerekend die dop. die kruk, die .pal of mal op straat zien liggen. Zie dan toe, hoe koopman en klant elkaar vinden. Na een dag college kan ik u kundig voorgaan in het gebed. Zo u ooit de mis sende mal ziet liggen, er nóóit rechtstreeks op af stuiven, want behalve warenkenner is de koop man mensenkenner. Zo'n mal zal dan de prijs gaan kosten, ongeveer gelijk aan die van het voertuig dat 'm nog mist. Neen. het is beter te rommelen, een deksel tje op te lichten, een deurtje open te draaien en dan „bij toeval" die mal in de vingers te krijgen. Dat houdt de prijs in de centen. U kunt dan nog pingelen, maar ik voorspel u wei nig succes, want zo de visser weet dat hij „be wijs' 'heeft, zo voelt de koopman dat u en vergeef me even déze kromme beeldspraak het aas in de bek hebt en alleen nog maar op het droge gesleurd moet worden. Vóór u het weet, hangt u, maar zo als gezegd, je zal die moer of pen of dop maar nodig hebben. Óf het kunstgebitje, dat er soms óók ligt. Denkt u niet, dat de rommelmarkt geruisloos gaat. Houdt u dan even op bij een handkar met vermoedelijk-tweede- hands kleren. Niet alleen dat de bezitster van deze nering het vakjargon van Dior en Balmain volledig meester is („het staat u enig gegoten, mefroi, past bij uw teint...."), zij kruidt er ook haar eigen zegje doorheen (Mooie nacht pon, mefroi, kleurt zo goed bij uw winter jasöf „BH's met lange mouwen zijn uit de markt genomen, me froi, maar als het gaat vriezen komt het mis schien weer"). Er staan opmerkelijk veel man nen om haar karretje, niet vlak er omheen, meer ruggelings, maar met de oren wijdopen. Want grasduinen in kle ding ontlokt soms com mentaar waarvan een zekere televisie-omroep- ster zou zeggen: „dit spel is wel voorbehouden aan kleine kinderen". En als scheidensuur nadert, pakken al deze kramers stoicijns hun doppen, moeren en pal len, hun vogelkooitjes en springveren weer in. Op het oog precies de zelfde voorraad. Op het oogwant het nette huis en de schoongewas sen kinderen liegen er niet om. Bart L. Joris De commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd organiseert dit winter seizoen vier concerten voor leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Haar lem, Bloemendaal en Heemstede. De con certen worden gegeven door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam, die tevens een korte uitleg van het programma zal geven. Het eerste concert heeft vrijdag 7 oktober plaats in het gemeentelijk concertgebouw in Haarlem. Des middags, aanvang 16.15 uur, worden werken van Mozart, Tsjai- kofsky en Smetana ten gehore gebracht Om half acht 's avonds volgt een herhaling van dit concert. De president van de rechtbank te Breda heeft vervroegd uitspraak gedaan in het kort geding inzake de gijzeling van de 57- jarige naar Australië geëmigreerde Neder lander F. S. De president is voorlopig van mening, dat deze gijzeling nietig is. In af wachting van een definitieve uitspraak van de rechtbank in het proces dat gaande is, kan S. in vrijheid gesteld worden, wan neer hij zijn paspoort en retourbiljet voor de boot op de griffie deponeert. Deze voor waarde is door de emigrant aanvaard. S. is sinds 28 juli in het Bredase Huis van Bewaring gegijzeld, omdat hij zijn schuldeisers niet heeft betaald. Deze oud inwoner van Hilvarenbeek vertrok zes jaar geleden, nadat hij failliet was gegaan, met zijn gezin naar Australië. Hij liet, verdeeld over twintig schuldeisers, een schuld van een ton achter. Toen hij in juli met va kantie naar Nederland kwam wekten hij en zijn vrouw de indruk, dat ze in Austra lië goede zaken hadden gedaan. Maar van betaling van de oude schulden kwam ech ter niets. De schuldeisers gin eten tot actie over en op verzoek van één van hen, een handelaar in bouwmaterialen, werd S. ge gijzeld op bevel van de vice-president van de rechtbank in Breda. Dinsdag komt S. voor de rechtbank, die dan het verzoek der schuldeisers zal be handelen, S. te veroordelen tot betaling van zijn schulden. De rechtbank in Utrecht heeft de zaak behandeld tegen de 50-jarige metselaar G. T. uit Utrecht, die terecht stond wegens bedreiging met zware mishandeling en poging tot moord. Twee jaar en zes maan den gevangenisstraf luidde de eis van de officier van Justitie mr. W. J. Kolkert, die het tenlaste gelegde bewezen verklaar de. Bij zijn eis wilde de officier in aan merking nemen dat de verdachte bij de steekpartij met een traproede in het ge zicht is geraakt en daardoor zijn linker oog moet missen. Een familiedrama vormde de achter grond van het gebeurde. Verdachte ging op Hemelvaartsdag zijn vrouw bezoeken, die sinds enige jaren samen woont met een 45-jarige Utrechtse autohandelaar die als Bart bekend staat. Gewapend met een dolkmes en een ploertendoder kwam hij aan de woning van de autohandelaar. De vrouw, die hem zag staan, waarschuwde de broer van haar man, die T. verzocht weg te gaan. Deze bedreigde echter de man met het dolkmes en toen Bart kwam toelopen, stak hij in het wilde weg om zich heen. De autohandelaar verweerde zich met een traproe, waarmee hij T. een slag op het hoofd gaf. De verdachte ontkende op de zitting de opzet tot steken te hebben gehad. Zijn raadsman mr. A. Quispel wees de beschul diging „met voorbedachten rade" van de hand. Hij concludeerde tot vrijspraak en verzocht de onmiddellijke invrijheidstel ling van zijn cliënt. Dit laatste wees de rechtbank echter af. Uitspraak 7 oktober. Advertentie Nieuws in het kort Alleenverkoop voor Haarlem en omgeving achter de Oude St. Bavo Oude Groenmarkt 16-14 - Telefoon 11266 Fotowedstrijd. De Kennemer Foto kring, een van de 160 bij de bond van Ne derlandse amateurfotografenverenigingen aangesloten clubs, heeft in de grote lan delijke wedstrijd van deze nationale bond een eervolle vierde plaats bereikt. Nieuwe school. Volgende week za terdagmiddag zal de Prinses Beatrix- school in Heemstede, gelegen aan de Van Breelaan, hoek Bernard Zweerslaan, in ge bruik worden genomen. De school is de derde van de Vereniging Bijzondere Pro testantse Scholen in Heemstede. Spreekuur verzet. De burgemeester van Hillegom heeft met ingang van vol gende week zijn spreekuur verzet van dinsdagavond naar woensdagavond, even eens van zes tot zeven uur. Levenskunst. Dokter A. van Leusen uit Velsen houdt dinsdagavond 27 septem ber voor de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, afdeling Haarlem, een in leiding over „Levenskunst". De bijeen komst heeft plaats in het zaaltje van de remonstrantse gemeente aan de Wilhel- minastraat en begint om 20 uur. Ouderavond Vondelschool. De ouder commissie van de Vondelschool in Aerden- hout houdt op dinsdag 27 september een ouderavond, die in de school aan de Julia na van Stolberglaan gehouden zal worden. Het voornaamste agendapunt is de verkie zing van twee leden van de oudercommis sie wegens het aan de beurt van aftreden zijn van mevrouw C. H. van de Stadt- Knapp en de heer J. Boswinkel. Deze leden van de oudercommissie zijn niet herkies baar. In deze beide vacatures stelt de oudercommissie de volgende kandidaten: mevrouw M. P. Giesberger-Van Beusekom en mr. K. J. Cath. Na het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal de heer E. J. Lodewijks, gemeentelijk inspecteur van het lager en kleuteronderwijs in Haarlem een lezing houden over: „Opvallende kin deren". Advertentie met board en triplex van de pasklaar specialist' JULIANAPARK 44 - TEL. 55530 (Verkort weergegeven Protest. Het is al een heel zonderling feit dat in deze tijden van ongekende wel vaart geen gelden zouden zijn te vin den voor het bouwen van een viadukt in de befaamde westelijke randweg over de Kleverlaan. Weliswaar ontneemt een der gelijk bouwsel iedereen het ongeëvenaard mooie uitzicht vanaf de Kleverlaan op Bloemendaal maar het onzalige project van de westelijke randweg heeft al zoveel schoons in en om de stad voorgoed ver prutst (de lelijke bult in de Leidsevaart- weg, de dijk tussen Lorentzkade en Els- wout, straks het viaduct over de Juliana- laan) dat dit er nog wel bij kan. B. en W. dienen evenwel voor het welzijn en de vei ligheid van stadgenoot en vreemdeling op de bres te staan en zouden eens op z'n Rotterdams moeten optreden, teneinde de door Haarlems Dagblad terecht als fataal gesignaleerde gelijkvloerse kruising W.- RandwegKleverlaan niet tot stand te doen komen. JO DE HAAS, Haarlem-N. De randweg. Naar ik verneem zijn er in Haarlem-Noordwest plannen om een actie comité in het leven te roepen tegen de Haarlemse verkeersvoorzieningen, speciaal wat betreft de randweg-Delftlaan. Er wordt druk over gesproken, maar wie bindt de kat de bel aan? Zou de krant daartoe niet het initiatief moeten nemen? H. C. Naschrift: De krant heeft een taak op het gebied van voorlichting, critiek en openbaarmaking. Deze drie elementen heb ben wij in de onderhavige kwestie zonder voorbehoud gediend; organisatorische ini tiatieven liggen naar onze mening niet op onze weg. (Red.). De randweg. Naar aanleiding van uw publikaties over de kruising westelijke randweg-Kleverlaan moet ik u mededelen, dat ik niet geloof dat de gemeenteraad er iets aan doen kan. Het wordt allemaal door de provincie gedicteerd en het is onredelijk om de raadsleden verwijten te maken. Ik ken verscheidene leden van de raad van diverse partijen en zij zouden het ook graag anders zien gebeuren, maar er is geen geld en Haarlem moet zich bij de situatie neerleggen. De raad zou hoogstens achteraf critiek kunnen geven, maar wat helpt dat? J. v. d. D. Naschrift: Een lid van de P.v.d.A. heeft intussen opheldering geëist. Dat zouden andere raadsleden ook hebben kunnen doen maar het plan is al in februari ge publiceerd en sindsdien heeft men maar rustig afgewacht. Is een gemeenteraad er enkel om zich „erbij neer te leggen"? (Red.) De publikaties in ons blad met betrekking tot het verkeersplan van de Provin ciale Waterstaat, dat op het ogenblik bij de Kleverlaan in Haarlem-Noord in uit voering is (kruispunt westelijke randweg-Kleverlaan), hebben het lid van de Haarlemse gemeenteraad de heer J. Prikkel (P.v.d.A.) aanleiding gegeven de volgende schriftelijke vragen aan Burgemeester en Wethouders te stellen: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de publikatie in Haarlems Dagblad van 22 september j.l. over het verkeersknoop punt bij de Kleverlaan in verband met de voortgezette aanleg van de westelijke randweg? 2. Achten B. en W. de in deze publikatie in ongewoon scherpe bewoordingen ge stelde critiek gerechtvaardigd? 3. Indien hierop ontkennend kan worden geantwoord, zyn B. en W. dan bereid de volledige motieven welke tot de medewer king aan dit plan hebben geleid mede te delen? In hoeverre hebben hierbij finan ciële overwegingen een rol gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5