Verstrekte leningen kwamen boven 5 miljard Vakbonden willen ook hoger personeel vertegenwoordigen Nederland geeft voorschriften aan de walvisvaart Vereniging Nederlandse Gemeenten teleurgesteld over wetsontwerp De beurs Netto-inkomen is 59 min Industriële aanpassing van landarbeiders Weinig rooskleurige toestand Eisenhower over de economische stabiliteit Planta-emulgator zat ook in Duitse margarine In overeenstemming met de conventie SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 JAARVERSLAG WERELDBANK Internationaal congres Aandelen Pechiney naar de beurs? Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland KLM-directie voor moeilijke keus Financiële verhouding rijk-gemeenten Restitutie Rubbermij. Vico In het vijftiende jaarverslag van de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (Wereldbank) dat vandaag zal worden aangeboden aan de jaarlijkse bijeenkomst te Washington van de raad van gouverneurs der bank wordt gemeld dat in het verslagjaar het totaal van de totdusverre door de bank uitgeleende gelden de vijf miljard dollargrens overschreed (het totaal der uitgeleende gelden in het verslag jaar was 659 miljoen dollar, welk bedrag als gevolgt verdeeld was: Azië en het Nabije Oosten 273 miljoen dollar, Afrika 183 miljoen, Latijns-Amerika 134 miljoen en Europa 69 miljoen). De totale reserves van de bank groei den aan tot meer dan 500 min dir.; Het geplaatste kapitaal van de bank werd ruim verdubbeld tot 19.308 min. dir., ter wijl verder goede vorderingen werden ge maakt met de oprichting van een nieuwe affiliatie der bank, de International De velopment Association (IDA). In het verslagjaar bleef het aantal le den-landen der Wereldbank acht en zestig. Door de toenemende werkzaamheden breidde zich ook het personeel uit. Eind juni bestond de staf uit zeshonderdvijftig personen tegen een jaar tevoren zeshon derdvijf. De personeelsleden zijn uit drie en vijftig verschillende landen afkomstig. Het aangaan van nieuwe leningen en het opnemen van gelden op aan de bank ver strekte leningen bleef iets beneden het ni veau van het vorige jaar, maar vele ande re financiële transacties vestigden nieuwe records. Ook het netto-inkomen van de bank bereikte met 59 min. dollar een re cord. De reserves namen met 86 min. dir. toe, meer dan in enig ander jaar, tot 506 min. dir. Het voornaamste doel, waarvoor de bank in 1959-60 geld leende was het ver voer, er werd een bedrag van 245 min. dollar voor verstrekt. Op de tweede plaats kwamen leningen voor elektrische energie In de aula van de Rijksuniversiteit in Groningen is maandag een internationale bijeenkomst geopend gewijd aan de pro blemen van de aanpassing en opleiding van landarbeiders, die overgaan naar een industriële werkkring. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr W. A. Offerhaus, zei dat het onderwerp van deze internationale bijeenkomst, een van de hoofdproblemen van de drie noor delijke provincies is. Dit probleem heeft twee kanten, aldus mr Offerhaus. De in dividuele kant betreft de arbeider, die uit de landelijke omgeving trekt naar een fabriek in de stad. Deze man of vrouw, zal, naarmate van zijn of haar geestelijke ontwikkeling, meer of minder aanpassings moeilijkheden hebben, die begeleiding ver eisen, opdat een nieuw" evenwicht gevon den kan worden. De tweede kant betreft de groepen waarin spanningen ontstaan als de arbeider uit het agrarisch milieu naar de fabriek trekt, doch in zijn oude woon plaats blijft of wanneer de fabriek naar zijn woongebied komt. Mr Offerhaus meende dat de maatschap pelijke problemen hier veel moeilijker en complexer zullen zijn, omdat groepsweer- standen steeds groter en ingewikkelder zijn dan individuele. Hij concludeerde dat in het noorden proefondervindelijk is komen vast te staan dat agrarische werkers na scholing zeer goede industrie-arbeiders zijn. De staatssecretaris van economische za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, zei, doelend op de drie noordelijke provincies, dat de ontwikkeling van deze betrekkelijk ver afgelegen gebieden ook in het belang is van de toenemende opeenhoping in de meer welvarende en geïndustrialiseerde westelijke provincies. Het congres wordt bijgewoond door on geveer tachtig sociologen, psychologen, pese landen. Aandelen Pechiney zullen vanaf woens dag 28 september op de Zwitserse beurzen worden verhandeld. Voorts zullen deze aandelen zeer waarschijnlijk nog dit jaar ook aan de beurs van Amsterdam worden geïntroduceerd. De directeuren van de Internationale Finan- cierings Maatschappij hebben, naar door de maat schappij bekendgemaakt werd. informele bespre kingen gevoerd over een voorstel tot wijziging der statuten. Door de wijziging zou de maat schappij ook gelden in aandelen kunnen beleg gen. Tot nu toe verbieden de statuten belegging in aandelen. met een bedrag van 208 miljoen dollar. De lening aan Italië was de eerste le ning der bank op het gebied van kernener gie. De leningen voor de industrie belie pen 146 miljoen dollar. Voor de landbouw werd meer geld uitge leend dan de laatste jaren. Van het totaal van bijna zestig miljoen dollar kreeg de Afrikaanse landbouw bijna de helft. Op het gebied van de technische steun verlening zag de bank zich een nieuwe rol toebedeeld, die van uitvoerend bureau voor plannen van het bijzondere fonds der Verenigde Naties. Daarvoor werd onder andere een onderzoek ingesteld naar de behoeften aan elektrische energie in Ar gentinië en het potentieel daarvoor. Van de projecten van dit bijzondere fonds, waar voor de bank de verantwoordelijkheid voor de uitvoering aanvaardde, worden nog ge noemd een onderzoek naar mineralen in Suriname en de verzilting van de haven van Bangkok. Officiële oprichting van IDA Gisteren is een nieuwe internationale bank -gesticht voor financiële hulp aan de onderontwikkelde landen. Het is de Inter nationale ontwikkelings vereniging, de IDA, met een kapitaal van één miljard dollar. Van het begin af heeft men critiek geoefend op de stichting van de nieuwe bank, omdat men haar te klein achtte om van nut te kunnen zijn voor de hulp aan de arme landen. Tot dusver hebben vijftien landen tezamen 686 miljoen dollar bijeen gebracht. Ook Nederland heeft reeds alle formaliteiten vervuld om tot de financiële stichting te kunnen toetreden. De situatie in de schoenherstellersbran- che kan in het algemeen niet rooskleurig worden genoemd. Ongeveer 78 pet. der ondernemingen heeft een jaaromzet, welke beneden de 10.000 ligt, terwjjl twaalf pet. tot de omzetgroep f 10.000—15.000 be hoort. Het ondernemersloon vam de onder nemingen uit deze groepen bedroeg resp. maximaal 4820 en gemiddeld 4410. Ook indien aan het ondernemersloon de netto winst van deze groepen wordt toegevoegd maximaal 660 en gemiddeld 1450 blijft de conclusie gewettigd dat het hier niet om een sterke branche gaat. Aldus staatssecretaris Veldkamp in een brief aan de Tweede Kamer over een on derzoek dat door de Economische Controle dienst is ingesteld naar de mogelijkheden van economische samenwerking in het schoenherstellersbedrijf. Bij de berekening van de nettoresultaten der schoen herstel lers is de post „materiaalkosten" een be langrijke factor. Het ligt dan ook voor de hand, dat men en dit geldt uiteraard niet alleen voor de schoenherstellers deze kosten door gezamenlijke en meer efficiënte inkoop tracht te verlagen. Gezien deze voordelen, is het geenszins verwon derlijk dat circa zestig pet. van de be zochte schoen herstellers voorstander is van samenwerking. Op grond van het door de ECD ingestel de onderzoek is de staatssecretaris van mening dat de mogelijkheden voor econo mische samenwerking tussen schoenher stellers alleszins aanwezig zijn. De beslis sing echter of tot deze samenwerking zal worden overgegaan, is uiteraard geheel ter competentie van de betrokkenen. President Eisenhower heeft gisteren op de 73ste verjaardag van de oprich ting van het Amerikaanse instituut van accountants een rede gehouden en ver klaard, dat economische stabiliteit in de Verenigde Staten nog onmisbaarder is dan militaire macht. Hij zei, dat de basis van de Amerikaanse macht in de wereld van heden „gevormd wordt door een stabiele economie, die zich gezond en krachtig ontwikkelt". Hij voegde daaraan toe, dat „de veiligheid en de invloed van Amerika evenzeer gebon den zijn aan een economie met vrije onderneming als aan een militaire macht. Economische zwakte is even ge vaarlijk voor ons als militaire zwakte. Op lange termijn is zij zelfs gevaar lijker". In een andere rede, die door het Witte Huis niet-politiek werd genoemd doch waarin toch duidelijk op de Democra tische Partij werd gezinspeeld, heeft het Amerikaanse staatshoofd verklaard dat „het zich permitteren van een defi- ciet-begroting, behalve in dringende ge vallen, neerkomt op bestelen van onze kleinkinderen, en een lafhartige poli tiek is. Een dergelijk gebrek aan ver antwoordelijkheid is niets minder dan een regeringsbijdrage tot de gesel der inflatie". Minister Gerhard Schroder heeft giste ren bevestigd, dat een Duitse dochteron derneming (Margarine-Union GMBH) van Unilever, in twee soorten margarine (Ra- ma en Sanella) de emulgator heeft ge bruikt die in Nederland vermoedelijk oor zaak is geweest van de „margarine-ziek te". In antwoord op vragen uit het parle ment, deelde de minister mede, dat de emulgator in de twee Duitse merken was gebruikt op 50 percent van de concentra tie die in de Nederlandse „Planta"-soort was gebruikt. De minister bevestigde dat de sympto men van de zogenaamde blaasjes-ziekte die in 1958 in West-Duitsland was opgetre den, de zelfde waren als die bij de ziekte in Nederland en dat de emulgator in Duitsland in een bedrijf van het Unilever- concern gevonden en geproduceerd was Op de vraag hoe men de toevoeging van schadelijke stoffen zoals de emulgator, aan levensmiddelen kon verhinderen, ver wees de minister naar de levensmiddelen wet die toevoeging van vreemde stoffen verbood en die uitzonderingen pas na voor afgaande keuring toeliet. De drie bonafide-vakbonden voor lucht- vaartpersoneel hebben de directie van de KLM gevraagd voortaan óók voor het hogere personeel van deze maatschappij te worden erkend als gesprekspartners in het overleg inzake algemene arbeidsvoorwaar den. Het gaat hier om het leidinggevend personeel in de hoogste drie ^an de elf salarisgroepen, waarin het KLM-personeel is gerangschikt. De salarissen in deze klas sen lopen van circa ƒ700,tot f 1.600,in de maand. De onderhavige groep telt onge veer 600 personen. De bonden, te weten de Algemene Bond van Luchtvaartpersoneel (N.V.V.), de Ka tholieke Bond St. Raphael (K.A.B.) en de Chr. Bedrijfsgroepencentrale, baseren hun eis op het feit, dat zij thans 25 percent van de hogere functionarissen hebben ge organiseerd. In het algemeen wordt in de kringen van werkgevers- en werknemers organisaties dit percentage voldoende ge acht om te kunnen optreden namens ,'e gehele groep. Men houdt er namelijk reke ning mee, dat nog eens vijftig percent van de betrokken functionarissen het wel eens is met het standpunt van de vakbond, maar geen lid wenst te worden. Het merkwaardige is, dat een groot aan tal van de betrokken KLM-ers, zich in dit geval tegen deze algemene vuistregel keert Tot dusver regelt de KLM-directie de ar beidsvoorwaarden met haar leidinggevend personeel individueel en elk van deze men sen heeft vrij toegang tot de directie ter bespreking van dergelijke kwesties. Velen wensen deze situatie te handhaven en wen sen zich niet gerepresenteerd te zien door een vakbond, waarin zij numeriek toch zo zeer in de minderheid zijn, dat zij op zijn standpunt vrijwel geen invloed hebben. In het hoofdkantoor te Den Haag en op Schip hol zijn dan ook handtekeningen ver/.a meld van degenen, die zich ^egen de vak bondseis keren. De directie zal binnenkort beslissen of zij de eis van de vakbonden moet inwilligen of niet. Zij verbloemt niet, dat het een moeilijke keus wordt, maar met nadruk wordt erop gewezen, dat er van enige spanning tussen personeel en directie gem sprake is. De Nederlandse regering zal tot de internationale walvisconventie toetreden, zodra overeenstemming wordt bereikt over de in de toekomst geldende vangstlimiet en omtrent de quotering van de vangst over de aan de walvisvaart deelnemende landen. In afwachting van de resultaten van het nadere overleg, is de Nederlandse regering voornemens, vooruitlopende op een formele wedertoetreding tot de conventie, voor schriften te geven in overeenstemming met verdrag en bijbehorend reglement, met uitzondering van de vangtijdbeperking op walvissen, andere dan buitruggen en blauwe vinvissen. Aldus luidt het antwoord, dat de Neder landse regering heeft gegeven op de uit nodiging van de internationale walviscom missie aan Nederland om wederom tot de walvisconventie toe te treden, hangen de het buiten werking stellen van de vangstlimiet voor de duur van twee sei zoenen en van de resultaten van een we tenschappelijk onderzoek van de walvis stand. Een commissie van deskundigen heeft verslag uit te brengen over de toe stand van de walvisstapel in het Zuid poolgebied en over de hoogst toelaatbare graad van bevissing. Nederland is bereid op elk gewenst tijd stip deel te nemen aan hernieuwd overleg over de totale vangstlimiet en de quote ring over de landen, evenals over de in- De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is ernstig teleurgesteld over de Memorie van Antwoord btercffende het wetsontwerp finan ciële verhoudingswet 1960. Zjj heeft dit ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. De bezwaren betreffen vooral het hand haven van het uitgangspunt van het wetsont werp: een herverdeling van de reeds beschik bare middelen, in plaats van een verruiming van het aandeelpercentage, waarmede het gemeentefonds deelt in de opbrengst van een aantal rijksbelastingen. De nieuwe regeling biedt de gemeenten geen enkel perspectief, aldus de vereniging. Integendeel, het bevriest de gemeentelijke uitgaven en daarmede het gemeentelijk verzorgingsniveau. Adressante acht dit in sterke tegenstelling tot de maat schappelijke ontwikkeling, die zich na de oorlog heeft geopenbaard. Vrijwel elk terrein van het maatschappelijk leven, in het bijzon der dat van de sociale en culturele behoeften, wordt door de gemeenten behartigd. Zij zijn net immers die de maatregelen beramen, uit voeren. bekostigen, die strekken tot bevorde ring van een zo goed mogelijke aanpassing van de burger aan een zich snel ontwikke lende en veranderende samenleving. Gedacht wordt aan de industrialisatie, stadssanering, verkeersvoorzieningen, kunst en culturele instellingen, sport en lichamelijke opvoeding, openbare werken, sociale zorg. volksgezond heid, jeugdwerk en volksontwikkeling, afval waterzuivering enzovoort. De vereniging constateert echter, dat het centrale beleid in deze zeer tegenstrijdig en ongecoördineerd is. Enerzijds doordat van de centrale overheid stimulering uitgaat op al lerlei gemeentelijke activiteiten, anderzijds doordat de centrale overheid onvoldoende middelen beschikbaar stelt om deze activi teiten te financieren. Het wetsontwerp gaat geheel voorbij aan de groeiende behoeften van de gemeenten. Primair zegt adressante dient het aan deelpercentage in het wetsontwerp te wor den verbeterd. Daarnaast zal de wet de mo gelijkheid moeten bieden periodiek het per centage te verhogen en aan te passen aan de gestegen behoeften der gemeenten. Kort samengevat komt het oordeel van de vereniging hierop neer: 1. het aandeel dat de gemeenten uit de op brengst der door het rijk geheven belastingen wordt toegekend, is als gevolg van een on juist immers te statisch uitgangspunt ontoereikend. 2. dit ontoereikend aandeel wordt vastge legd op een wijze, die elke groei, anders dan door wetswijziging, in de toekomst uitsluit, 3. omtrent in het vooruitzicht gestelde wets ontwerpen met betrekking tot de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied en de wegenfinanciering bestaat nog onzekerheid. ternationale controle. Ook wil de regering graag medewerken aan het welslagen van het wetenschappelijk onderzoek. Boven dien is de Nederlandse regering voorne mens gevolg te geven aan de wens van de walviscommissie, dat elk van de deel nemende landen de nationale vangst zal beperken tot het voor 1959-1960 aanvaar de kwantum. Mede om deze reden is het nodig, dat de wet op de walvisvangst-1960, die nog bij de Staten-Generaal (Eerste Kamer) in behandeling is, tot stand komt. De regering vertrouwt, dat de wet vóór de aanvang van het nieuwe vangstseizoen in werking kan treden. Zij zal dan de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvis vaart met name ook verplichten tot de na leving van de jongste besluiten van de in ternationale walviscommissie inzake het beperken van het aantal visdagen op buit ruggen en op blauwe vinvissen, onder voorbehoud dat ook de andere aan de wal visvaart deelnemende landen deze beslui ten zullen aanvaarden en in acht nemen. Ter controle hierop stelt zij zich voor reeds het komende seizoen twee „whaling inspectors" aan boord van het Nederland se fabrieksschip te plaatsen. In kringen van de Nederlandse walvis vaart werd gisteravond de „konsekwente houding" geprezen die de Nederlandse re gering in deze aangelegenheid had getoond. Zij verklaarden, dat de regering hiermee een „bijzonder lofwaardige stap" had on dernomen, en dat het Nederlandse stand punt duidelijk uiteen was gezet. Deze kringen meenden, dat de Noorse regering het nu wellicht zou betreuren, niet eenzelfde houding te hebben aange nomen. Morgen zal de Eerste Kamer het ont werp ter intrekking van de oude wet op de walvisvangst, alsmede de nieuwe wet die deze vangst voor zover het Nederland be treft moet regelen, behandelen. De raad van beheer der n.v. Rubber Maatschappij „Vico" heeft, zo deelt de directie mede, besloten aan aandeelhou ders voor te stellen op het uitstaand kapi taal 10 percent terug te betalen, zijnde 50 per aandeel van f 500 en 1,25 per onderaandeel van 12,50. Aan een spoedig bijeen te roepen algemene vergadering van aandeelhouders zal, aldus de directie, goed- keyri.ng_. w.Qlder) verzocht voor een sta tutenwijziging. VALT MEE De ontwikkeling van Wall Street in aan merking nemende viel de opening vanmid dag mee. De eerste koersen vanmorgen wa ren flink laag overeenkomstig Wall Street. Later kon een herstel intreden en kwam van buitenlandse zijde enige interesse. De Westduitse beurzen waren weliswaar ge makkelijk geopend, maar tot grote dalingen is het niet gekomen. Londen was ongeani meerd, doch de goudgerande aandelen waren vast. Voor Zwitserse rekening kwam vraag naar Philips en de koers liep van morgen van 1161 tot 1178 op. Vanmiddag werd dit niveau overgenomen waarna de koers tot 1183 aantrok, waarmee het ver lies tot 5 p. werd beperkt. Unilever -8 en Hoogovens -11 op 848, na vanmorgen 840. A.K.U. bleef prijshoudend. Kon. Olie viel mee. Na de daling van gisteren volgde van middag herstel op f 122,90, dit niettegen staande het verlies in New York van dollar. De notering kwam boven New York uit. De verwachting voor de ontwikkeling van Wall Street was iets beter. K.L.M. 0,50 lager op 103 geadviseerd. Scheep vaartwaarden prijshoudend tot iets ge makkelijker. Cultuurfondsen waren nau welijks prijshoudend. Staatsfondsen weinig veranderd. Voor de Haarlemse obligaties 1960 wordt een notering van 98% verwacht. GEDRUKTE STEMMING Er heerste gisteren een terughoudende en over het algemeen gedrukte stemming op het Damrak voor de internationale waarden. De koersverliezen beliepen voor de hoofdfondsen door elkaar circa 12 pun ten. De handel was zeer kalm. De geringe verkopen kwamen in een zeer dunne markt met als gevolg toch nog vrij gevoelige koersverliezen. Kon. Olie daalde van 122,80 tot 122,10, doch later op 122,40. AKU op 490, min 13 punten, Philips op 1183, min 16 punten, Unilevers min 10 op 787 en Hoogovens 16 punten lager op 860. In de scheepvaartwaarden ging heel wei nig om doch de koersen konden zich hand haven. Van de cultures was Delimij een paar gulden in reactie. Staatsfondsen rond het vorige slotniveau. Voor de introductie van de f 10 miljoen 4% pet 30-jarige obli gaties gemeente Haarlem bestond een goe de belangstelling. De koers werd 98% ge daan en komt overeen met de koersen van andere soortgelijke leningen. (ANP). Spaarnestad van 603 op 600, Van Wave- ren van 102 op 104. VERHANDELDE FONDSEN 23 sept. 26 sept. Totaal 411 406 Hoger 164 (39.9%) 76 (18.7%) Lager 168(40.8%) 259 (63.8%) Gelijk 79(19.3%) 71(17.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U476—485 476 Kon. Olie f 121—121.80 121.10 Philips 11581178 gl 1160 Unilever 772—783 774 Hoogovens 343850)4 843 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 480—487 485 Kon. Olie121—121.80 ƒ121.50 Philips 1161—1177 1177 Unilever 776781 778 Hoogovens 840852 851 Aagtedijk 26 v. Lattakia n. Genua. Aalsdijk pass. 26 Key West n. New Orleans. Acmaea 27 te Olivia. Adonis 26 v. Curasao n. Aruba. Adrastus 26 te Port Swettenham v. Penang. Akkrumdijk 27 te Avonmouth. Alamak pass. 26 Azoren n. Lissabon. Alcinous 26 200 m. n. Benghazi n. Port Said. Alcor 27 v. Suez n. Port Said. Algorab 26 v. Ilheus n. Recife. Alkmaar 26 in Golf van Oman n. Abadan. Almkerk 27 te Mombasa. Alphacca 27 te Duinkerken verw. v. Marseille. Aludra 26 te Antwerpen v. Hamburg. Alwaki 26 ten anker Aleppy n. Calicut. Ameland 26 180 m. n.w. Madeira n. La Spezia. Amerskerk 27 te Genua. Ampenan 26 120 m. o. Azoren n. Montreal. Amsteldiep 26 100 m. o. Albany n. Colombo. Amstelkroon 26 358 m. n.n.o. Rodriguez n. Singap. Amstellaan 26 275 m. z.o. Cocos eil. n. Colombo. Amstelmeer 26 130 m. n.w. Bouganville n. Sydney. Amstelsluis 26 640 m. w. Pt. de Galle n. Karachi. Andijk 27 te New Orleans verwacht. Appingedijk 26 230 m. n.w. Fayal n. P. Everglades. Arendskerk pass. 26 Suez n. Djibouti. Ares 27 te Valparaiso. Argos 26 45 m. w. Kp. Passero n. Mostaganem. Arkeldijk 26 450 m. o.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Arnedijk 26 540 m. o. Bermuda n. Le Havre. Artemis 26 te Hull v. Hamburg. Astex-ope 26 590 m. n.n.w. Fayal n. Nederland. Balong 27 te Guayaquil. Bantam 26 te Basrah verwacht v. Khorramshahr. Barcndrecht 26 60 m. z.z.w. Finisterre n. Banias. Batjan 26 94 m. z.o. Muscat n. Ummsaid. Batu 26 88 m. n.o. Oran n. Bremen. Beninkust 27 te Luanda. Bennekom 27 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Billiton 26 1020 m. n.n.o. Gam n. Los Angeles. Bintang 26 v. Amsterdam n. Nieuw-Guinea. Bosco 26 te Bombay verwacht v. Karachi Breda 27 v. San Juan n. Rotterdam. Calamares 26 te Los Angeles verw. v. Golf Ito. Caltex Amsterdam 26 te Rastanura Calt. Arnhem 26 26 m. z.o. K. St. Vine. n. R'dam, Caltex Delfzijl 26 v. Rotterdam n. Vasteras. Caltex Eindhoven 26 45 m. n.w. Malta n. R'dam. Caltex Leiden 27 te Singapore. Caltex Pernis 26 215 m. o.z.o. Masira n. Bahrein. Caltex Rotterdam 26 ten anker rede Suez. Caltex Utrecht 27 v. Wellington n. Napier. Castor 25 te Volos n. Kalamaki. Celebes 26 50 m. z.w. Finisterre n. Antwerpen. Ceres 27 te Rotterdam. Cinulia 26 te Thameshaven. Cities Service Valley Forge 26 240 m. n.n.w. Trls- tandacunha n. Mena. Concepcion 25 610 m. w.z.w. Ascens. n. Takoradi. Congokust 26 te Accra verwacht. Cradle of Liberty 27 te Philadelphia. Crania 26 35 m. w. Cherbourg n. Shellhaven. Dalerdijk 25 v. Cristobal n. Los Angeles. Delft 26 te Antwerpen. Diemerdijk 26 500 m. o.z.o. Acapulco n. Balboa. Diloma 26 te Oran v. Algiers. Eemland 26 te Porto Alegre v. Santos. Eenhoorn pass. 27 Dardanellen n. Alexandropolis. Eos 27 te Rotterdam. Esso Amsterdam 27 te Mena Al Ahmadl. Esso Nederland 27 v. Fawley n. Mena. Esso Rotterdam pass. 26 Finist. n. Band. Mashur. Forest Hill 26 85 m. z. Lissabon n. Swansea. Forest Lake 26 120 m. n.w. Malta n. Mena. Fravizo 26 te Dublin. Friesland KRL 25 te Port Elisabeth Friesland SSM 27 v. Immingham n. Rotterdam. Gaasterland 26 215 m. z.w. Palma n. Amsterdam. Gabonkust 26 v. Burutu, 27 te Lagos. Geeststar 26 600 m. w Ushant n. Preston. Giessenkerk 26 v. Hongkong n. Shanghai. Graveland 27 te Rio de Janeiro. Guineekust 24 v. Lagos n. Abidjan. Hecuba 26 v. St. Thomas n. San Juan. Heemskerk 26 135 m. o.z.o. Messina n. Genua Helicon 25 z.o. Kingston n. Nassau. Hera 25 te Hamburg n. Bremen. Hoogkerk 26 te Port Sudan. Hydra 26 500 m. z.w. Azoren n. Port of Spain. Ivoorkust 27 v. Bremerhaven n. Hamburg. Japara 25 te Durban. Java 26 360 m. w.n.w. St. Vincent n. Genua. Johannes Frans 26 v. Cristobal n. New Orleans. Kaap Hoorn 26 600 m. n.o. Rio n. Montevideo. Kabylia 26 te Curagao. Kalydon 26 110 m. n. Madogra n. Singapore. Kara 26 in Klelerkanaal verwacht n. Turku. Karachi 26 te Davao. Karimata pass. 26 Djibouti n.Singapore. Karimun 26 v. Port Said n. Napels. Kasimbar 25 v. Singapore n. Sorong. Katelysia 26 v. Cardon n. Buenos Aires. Kelletia 30 te Berre evrwacht. Kenia 26 dwars Muscat n. Colombo. Kerkedijk pass. 26 Startpoint n. New York. Kertosono 26 te Lissabon evrwacht v. Barcelona. Khasiella 26 v. Abadan n. Bahrein. Kieldrecht 26 nog te Chalna. Kopionella pass. 26 Azoren n. Curagao. Koratia 28 te Maracaibo verwacht. Korendijk 26 85 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Korenia 26 v. Stanlow n. Curagao. Krebsia 27 te Abadan. Kylix 26 v. Stanlow n. Thameshaven. Ladon 27 te Antwerpen v. Rotterdam. Langkoeas 26 120 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille. Leersum 26 570 m. w. Valentia n. St. Laurens. Leiderkerk 27 te Port Said. Leopoldskerk 27 te Khorramshar. Leuvekerk 27 te Genua. Lib. Bell 26 90 m. n. Ras Al Hadd n Ph.delphia. Limburg 26 70 m. z. Goa n. Cochin. Lindekerk 26 v. Bandar Shapur n. Mtwara. Lissekerk pass. 26 Kp. Guardafui n. Aden. Loosdrecht 26 v. Suez n. Antwerpen. Lutterkerk 27 v. Bremen n. Hamburg. Maashaven 26 v. Lagos n. Accra. Maaskerk 26 v. Dar Es Salaam n. Nacala. Madisonlloyd 26 v. Hongkong n. Singapore. Maureen 26 380 m. w. Landsend n. Jacksonville. Medon 25 te Puerto Cabello. Memnon 26 v. Curagao n. Baltimore. Mentor 27 te Rotterdam. Merwede 26 te Lagos v. Sapele. Merwelloyd 27 te Penang. Minos 26 te Amsterdam. Mississippilloyd 26 350 m. z.z.w Azoren n. Malta. Modjokerto pass. 25 Bernardinostraat n. Miri. Moh. Reza Shah pass. 26 Ras Al Hadd n. Engel. Moordrecht 26 15 m. z. Kp. Trafalgar n. Banias. Munttoren 26 680 m. z.z.w. Azoren n. Curagao. Naess Commander 26 175 m. o. Gibralt. n. Fawley. Naess Lion 26 te Coryton. Naess Tiger 26 v. El Palito n Dakar. Nanusa 27 v. Chicago n. Kenosha. Naranio 26 te Rotterdam Neder-Waal 26 v. Bremen n. Amsterdam. Neder-Weser 27 te Bombay. Nestor 26 50 m. n.n.w. Lissabon n. Tunis. Neverita 3/10 te Curagao verwacht. Nias 26 100 m. w. Minicoy n. Djibouti. Noordwijk 26 16 m. n.o. Casquets n. Monrovia. Notos 24 v. Genua n. Malaga. Oberon 26 te La Guaira verwacht. Ommenkerk 26 v. Lorenzo Marques n. Beira. Oostkerk 26 50 m. z.o. Kp. Spartivento n. Genua. Oranje 27 te Singapore. Oranjestad 26 te Paramaribo verw. v Trinidad. Oranje Nassau 26 360 m. n.o. Flores n. Barbados. Orestes 27 te Fort Liberte. Osiris 26 530 m. n.w. Oporto n. Paramaribo. Ossendrecht 26 170 m. z.z.o. Bermuda naar Golf van Mexico. Ouwerkerk 26 v. Antwerpen n Hamburg. Overijsel 27 te Rotterdam. Papendrecht 26 180 m. o. Sicilië n. Novorossisk. Pendrecht 26 60 m. w. Lissabon n. Le Havre. Peperkust 26 220 m. n.n.w. Lissabon n. Dakar. Pericles 26 te Curagao verwacht v. Cristobal. Philidora pass. 26 Öuessant n. Port Said. Philine 27 te Banias verwacht. Philippia 26 te Liverpool. Pieter S. 26 te Rotterdam. Polydorus pass. 27 Gibraltar n. Liverpool. Poseidon 26 v. Guanta n. Santiago de Cuba. Prins Alexander 26 500 m. w. Lissab. n. Lissabon. Prins der Nederlanden 27 te Port of Spain verw. Prins Frederik Hendrik 26 te Le Havre. Prins Frederik Willem 26 920 m. n.o. Belle Isle naar Londen. Pr. Joh. Willem Friso 26 v. Zeebrugge n. Bremen. Provenierssingel 26 420 m. z.z.o. Lagos n. Lagos. Purmerend 26 te Vizagapatnam. Pygmalion 26 te Amsterdam. Raki 27 te Hongkong. Randfontein 26 te Port Elisabeth v. East-London. Reza Shah The Great 26 te Banias. Roggeveen 26 v Kaapstad n. Port Elisabeth. Rondo 25 te Manilla. Rossum 26 ten anker Portland/Maine. Rotte 26 v Casablanca n. Rotterdam. Rotterdam 27 te New York. Salatiga pass. 27 Kreta n. Beyrouth. Sambas 27 te Pnompenh Sarangan 27 te Vancouver. Scheldelloyd 26 op Elbe n. Hamburg. Schelpwijk 26 v. Rotterdam n. Helsingborg. Schie 26 v. Puerto Limon n. Cristobal. Seven Seas 26 v. Rotterdam n. Bremen. Slamat pass. 27 Gibraltar n. Halifax. Solon 27 v. Vlissingen n. Amsterdam. Stad Alkmaar 27 te Gdynia verwacht. Stad Dordrecht 26 20 m. n.o. Borkum n. Vlaard. Stad Gouda 26 395 m. z.o. Lissabon n. Vlaarding. Stad Maassluis 26 120 m. z.w. Wight n. IJmuiden. Stad Schiedam 26 145 m. z.w. Stavanger n. Narvik. Stanvac Adventure 26 v. Saigon n. Sungeigerong. Stanvac Malacca 26 v. Singapore n. Buatan. Stanvac Sumba 27 te Sungeigerong. Stentor 26 100 m. o. Rhodos n. Cavalla. Steven 25 v. Belfast n. Fowey. Straat Bali 26 v. Vitoria n. Kaapstad. Straat Clarence 26 dw n.o.pnt. Timor n. Brisbane. Straat Johore 266 v. Deavonport n. Portpirie. Straat Lombok 27 te Melbourne. Straat Torres 27 te Port Gentil. Straat van Diemen 26 700 m. o. Rio de Jan (best.). Sunetta 27 v. Rotterdam n. Londen. Tahama 26 v. Isle of Grain n. Azoren. Talisse 26 te Hamburg v. Rotterdam. Tamara 26 73 m. n.n.w. Muscat n. Kwinana. Tegelberg 26 v. Durban n. Mauritius. Telamon 25 160 m. z. Chespeakebaai n. Baltimore. Themis 26 v. Curagao n. Port of Spain. Tjibantjet 27 te Mahe. Tjikampek 26 200 m. n.w. Beira n. Intivara. Tjiliwong 26 50 m. n.n.o. Cairns n. Singapore. Tjitjalengka 26 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Triton 26 v. Georgetown n. Mackenzie. Van Neck 27 te Auckland. Van Spilbergen 26 450 m. zuidp. Madagascar naar Singapore. Vasum 26 v. Port Said n. Algiers Viana 1/10 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Vivipara 2/10 te Anacortes verwacht Vlieland 26 v. Buenos Aires n. Curagao. Vlist 26 40 m z.w. Landsend n Hampton Roads. Waal 26 v. Tunis n. Piraeus. Waikelo 27 te Ummsaid. Weltevreden 26 300 m. n.o. Azoren n. Houston. Wieldrecht 26 900 m. n.o. Pto. Rico n. Venezuela. Willem Ruys 27 v. Callao n. Balboa. Willemstad 26 te Southampton. Wonogiri 26 75 m. o.n.o. Mogadiscio n. Port Said. Wonosobo 26 30 m. w. Minicoy n. Makala IJssel 27 te Lattakia. Zaankerk 26 te Suez v. Akaba. Zafra 1/10 te Thameshaven verwacht. Zaria pass. 26 Algiers n. Rotterdam. Zeeland pass. 26 Kp. Finisterre n. Hamburg. Zonnekerk 26 520 m. z.o. Sokotra n. Aden. Zuiderkerk pass. 27 Canarische eil n. Kaapstad. Zuiderkruis 26 v. Tandjong Priok n. Aden. KLEINE VAART Adine 26 5 m. w. Beachyheal n Rotterdam. Alcetas 26 10 m. n.o. Öuessant n. Rotterdam. Aletta Johanna 26 30 m. z.o. Wight n Londen. Amyntas 26 30 m. n.o Gibraltar n. Cadiz. Ank T 26 in Kielerkanaal n. Harlingen. Areas 26 40 m. no. Gibraltar n. Rotterdam. Atlas pass. 26 Ameland n. Amsterdam. Audacia 28 v. Par te Gothenburg verwacht. Aurora 26 40 m. w.z.w. Goeree n. Rotterdam. Bab T 24 v. Karskaer n. Domsjö. Bernard John 26 120 m. z.w. Öuessant n. Glasgow. Binnenhaven 26 190 m. n.o. Villano n. Duinkerken. Brouwersgracht 25 te Helsinki. Catharina 26 5 m. n.o. Texel n. Londen. Corrie Broere 26 35 m. w.z.w. Casq. n. Dordrecht. Dido 26 60 m. z.o. Beachyhead n. Amsterdam. Draco 26 35 m. w. Er n. Amsterdam. Driebergen 26 10 m. n. Burlings n. Casablanca. Henriette B 26 15 m. w.n.w. Goeree n. A'dam. Ella 26 dwars Borkumrif n. Rouen. Fiducia 26 35 m. w. Hoek v. Holland n. Ipswich. Flevo 25 te Amsterdam n. Rotterdam. Frans van Seumeren 26 dwars P-3 n Oslo. Frean pass. 26 Westhinder n. Brussel. Gefle 26 te Sandettie n. Parijs Grebbestroom pass. 26 Goeree n. Amsterdam. Harry 27 te Brunsbüttel verwacht Jan Herman 26 te Hamina n. Warrenpoint. Jclian 26 ter hoogte van Blyth n. Sunderland. Joost 24 te Delfzijl v. Zaandam. Kaap Falga 24 v. Amsterdam n. Delfzijl. Leonidas 26 90 m. z.w. Ouesant n. Algiers. Libertas 26 45 m. z.w. Öuessant n. Rotterdam. Looiersgracht 26t e Amsterdam. Lijnbaansgracht 26 te Amsterdam. Makkum 26 in de Wielingen n. Terneuzen. Manta pass 26 P-12 v. Strahlsund n. Huil. Matthew 26 150 m. n.n.w. Porto Santo n. Madeira. Merwehaven 26 55 m .no. Öuessant n. Casablanca. Midas 26 te Barrowdeej n. Antwerpen. Muphrid N 26 12 m. w. St. Andrewsbay (bestem.). Nero 26 te Amsterdam n. Rotterdam. Noordzee 26 15 m. w. Borkumrif n. Zwolle. Paris 26 te South-Goodwm n. Antwerpen. Pavonis 26 in Kielerkanaal n. Southampton. Pieter Breughel 26 rede Kenitra n. Kenitra. Plato 26 dwars Royal Sovereign n. Amsterdam. Polaris 26 dwars Dover n. Rochester. Ponza 24 v. Korsnaes n. Zaandam. Rifoan 26 15 m. z.w. Noordhinder n. Avonmouth. Rigel 26 te Spurn n. Aarhus. Schippersgracht 25 te Gdansk. Stanislaw 26 dwars Blyth n. West-Hartlepool. Stern 26 70 m. w. IJmuiden n. Kristiansand. Tilly 24 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Tini 26 100 m. w. Thyboron n. Thisted. Van Braker 26 10 m. w. Elbe-1 n. Amsterdam. Vanda 26 te Southstack n. Barrowfurness. Victory 26 te West-Hartlepool n. Londen. Viod 26 te Beachyhead n. Bridgewater. Westersingel 26 20 m. w. Le Havre n. Rouen. Wilpo 24 te Skutskaer v. Ramvik. SLEEPVAART Argus 26 te Maassluis. Atlas 26 te Maassluis. Blankenburg 26 te Maassluis. Tyne 25 te Rotterdam. ADVIESKOERSEN BUITENBANDS BANKPAPIER. Advieskoersen buitenlands bankpapier zijn geheel onveranderd gebleven bij de vorige dag. Vorige Advlesko slotkoers heden 13. Amsterd. Bank 418 415 Ned. Handel Mij 292 292 Rotterd. Bank. 340 335 Twentsche Bank 309 308 A.K.U 490% 490%* Albert Heijn 485 480 Amstel Bier 588 585 Billiton Mij. II 435 430 Bols 579 575 Bührmann Pap.er 523 523 Deli Mij f 170.10 170.— Dordtsche Olie 587 587 420 410 Heineken's 721 721 Hoogenbosch Sch. 286 287 848%* Hoogovens 859 H.V.A 146% 147 Excl. Excl. 456 456 K.L.M f 103.50 103.— Kon. Ned. Zout 985 Kon. Olie f 122.60 123.—* Müller Nat. Bezit 419 418 Nederl. Ford 566 565 Ned Gist- en Sp 427 430 Ned. Kabelfabr... 618 615 PhiliDS Gem. Bez. 1188 H 1183%* Philips Pref. 319% 313 A'dam Rubber. 118% 108% Sikkens Groep 924 Stokvis R.S. 268 265 Thomassen Dr 690 680 Unilever 788% 782* Van Berkel's Pat. 352 350 Van Gelder Pap. 324 324 Van der Heem 364% 360 Ver. Machinefabr 254% 254 Wessanen 336 335 Wilton- Pijenoord 202 200 Zwanenberg-Org. 841 840 [nterunie f 212.50 211 f 236.— f 489.— f 130.— 235.— 485.— Ver. Bezit v. 1894 131. H.A.L 144% 146% K.N.S.M 187% 186* N. Scheepv. Unie 151% 151% Ommeren, Phs. v. 293 293 Stoomv. Mij. Ne-i. 178 177 Anaconda 45 45 Kennecott Copper 78 76 Aluminium Ltd.. 30 29% Bethlehem Steel 40 39% U.S. Steel 69,5/i8 EX 69% Republic Steel 553% 53% American Motors 20% 20% General Motors 41% 41% Cities Service 43 41% Shell Gil 69% 68% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bankl. NEW YORK: AANMERKELIJK LAGER De aandelenmarkt beleefde gisteren op nieuw een behoorlijke daling. Tegen slui tingstijd was het tempo van de handel dusdanig dat de ticker het nauwelijks kon bijhouden. Lukens daalde meer dan 3, Republic and Jones and LSughlin mee" dan 2 en Young- stown en U.S. Steel ongeveer 1%. Uni versal Match 4, IBM 7, General Tire 3, Underwood 3. Procter and Gamble 3%. De omzet was 3.930.000, Van in totaal 1.258 verhandelde waar den waren 140 hoger en 951 lager. Het industriegemiddelde kwam van 585,20 op 577,14, dat van spoorwegen van 129,25 op 126,79 en da' van openbare nuts bedrijven van 93,62 op 92,48. (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11