Regering de m wijst loonsverhoging metaalbranche af HflG Kroesjtsjev de gangmaker voor Castro in de UNO-Assemblee OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER WAAROM Vakgroep metaal is het oneens met de Stichting C.N.V. sluit een loonsverhoging niet uit Werktijdverkorting „Klein Metaal" Vliegramp bij Moskou: ruim 30 doden ■SI w I v Toegangswegen naar Schiphol worden verbeterd V. Bolletje.' Het NEVEDA breiboek is uit! VERDEELDHEID IN STICHTING VAN DE ARBEID Koningin temidden der katoenfeeën Weer koude nacht In de krant van heden: pas. Het woord is aan Als u gaat verhuizen KOFFIE de échte eierbeschuit 75e JAARGANG No 68 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 305e JAARGANG No 221 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In het gebouw van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Den Haag is gisteravond een bijeenkomst gehouden tussen de ministers De Pous, Van Rooy en staatssecretaris Roolvink enerzijds en de vakraad metaal anderzijds. Na afloop dezer bespreking is namens de ministers en de staatssecretaris het volgende mede gedeeld: „Er is vanavond een gedachten wisseling gehouden naar aanleiding van de in het jongste verleden plaatsgehad hebbende bespreking in de vakraad metaal terzake van de loonsituatie in deze bedrijfstak". Aan deze bijeenkomst namen behalve de drie genoemde bewindslieden en de vakraad metaal ook deel de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger en de directeur-secretaris van dit college, mr. R. J. Erdbrink. De regering heeft gisteravond aan de vakraad medegedeeld dat zij, in ant woord op de brief die de Stichting van de Arbeid haar zaterdag heeft doen toe komen naar aanleiding van het beraad dat vrijdagmiddag in de stichting is ge voerd, zich conformeert aan het oordeel van dat deel van de Stichting van de Arbeid dat thans tegen openbreking van collectieve arbeidsovereenkomsten is. Het oordeel van dit deel van de Stich ting van de Arbeid was het oordeel van de meerderheid der Stichting en wel van de vertegenwoordigers van alle werkge- geversorganisaties, met uitzondering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, alle middenstandsbonden, de Katholieke Arbeidersbeweging en de organisaties van boeren en tuinders. De minderheid in het bestuur van de Stichting werd gevormd door de vertegenwoordigers van het NVV, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond en het C.N.V. De Stichting van de Arbeid heeft er in haar brief aan de minister-president op gewezen dat een tussentijdse herziening van een CAO voor wat de juridische zijde van het vraagstuk betreft op grond van het beginsel van de contractsvrijheid steeds mogelijk moet worden geacht. Partijen dienen er zich "echter rekenschap 'van të geven, dat dergelijke herzieningen het ka rakter van de C.A.O. zouden kunnen de valueren. Het bestuur van de Stichting heeft in verband met de huidige spannin gen in onze economie, een open oog voor de gevaren, welke voor het loon- en prijs beleid en voor het economische evenwicht aan tussentijdse herzieningen van CAO's zijn verbonden. De meerderheid van het bestuur is van oordeel, dat onder de huidige economische omstandigheden en gelet op het gevaar van kwade gevolgen, tussentijdse verbeterin gen van lonen in collectieve arbeidsover eenkomsten thans onwenselijk moeten worden geacht. Een extra-produktiviteits- stijging zal volgens dit deel van het be stuur, naast een wenselijke verlaging van de prijzen, voor een verbetering van de inkomenspositie der werknemers kunnen worden aangewend in de vorm van maat regelen in de secundaire sfeer, met name die, welke de bezitsvorming stimuleren. In bijzondere omstandigheden ware te denken aan de invoering van een beperkte ondernemingsgewijze differentiatie in de lonen. De minderheid van het bestuur legt er de nadruk op dat een C.A.O. van een zo grote maatschappelijke betekenis is, dat met een tussentijdse wijziging daarvan de nodige voorzichtigheid moet worden betracht. Toch kunnen er zich tijdens de duur van de C.A.O. omstandigheden voor doen, die het naar het oordeel van partijen wenselijk en rechtvaardig doen zijn wijzi gingen aan te brengen. Indien zich tijdens de duur van een C.A.O. met een betrekke lijk lange looptijd, een vrije sterke, niet voorziene stijging van de produktiviteit voordoet, kan dit de reden zijn voor par tijen over een tussentijdse herziening over leg te plegen. Bij dit overleg dient men mede rekening te houden met de algemene economische situatie. Dit deel van het bestuur is van oordeel dat met name aandacht moet worden ge schonken aan verbeteringen in de secun daire sfeer, waarbij ondermeer gedacht wordt aan winstdeling, spaarregelingen en andere bezitsvormende maatregelen. Daarnaast zal echter eventueel samen met bovengenoemde verbeteringen ook loons verhoging mogelijk moeten zijn. De wense lijkheid van ondernemingsgewijze differen tiatie zal bij aan te brengen verbeteringen onder het oog moeten worden gezien. Unanimiteif in de vakraad In de bijeenkomst die gisteravond in het gebouw van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is gehouden, heeft de vakraad naar wij nader verne men, zich unaniem uitgesproken voor zijn standpunt dat hij tenminste de groep mogelijkheden zou willen aanvatten die wordt voorgestaan door de minderheid in het bestuur van de Stichting van de Arbeid In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam was Koningin Juliana aanwezig bij de uitreiking van de „Gouden katoenbol 1960" aan de winnaars van de ontwerpwedstrijd „Vrije Tijdsbesteding in katoen". De Vorstin maakte haar entree temidden van in verschillende klederdrachten gestoken dames. Het pijltje wijst naar de winnende equipe van de Gouden katoenbol, de mannequin Rik Weyburg en de ontwerpster Helen Jubels. Volgens mededelingen van de Christe lijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid is tussen de werkgeversorganisaties en werknemersorganisaties in de bedrijfs takken: automobiel- en garagebedrijf, sme den- en metaalbewerkingsbedrijf, motoren en revisiebedrijf, carrosserie- en wagen bouwbedrijf en isolatiebedrijf, in principe overeenstemming bereikt over de arbeids tijdverkorting. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Deze unanimiteit betekent dat vertegen woordigers van de in de vakraad metaal verenigde groeperingen van werkgevers en werknemers andere inzichten hebben dan afgevaardigden dier groeperingen die in de Stichting samenwerken. De vakraad metaal zal zich in zijn woensdag te houden vergadering nader beraden over de thans ontstane situatie. N.V.V.-metaalbond: „Regering doorkruist overleg" „Op deze manier heeft de regering het overleg op onbehoorlijke wijze doorkruist" oordeelt de redacteur van „De Metaalkoe rier", het orgaan van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nedex-landse Be drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de elektronische industrie over het feit, dat de regering vorige week de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers in de metaalsector bijeen heeft geroepen ter bespreking van de loonsituatie. Dit ge beurde volgens „De Metaalkoerier" op een heel bijzonder tijdstip „namelijk nog voordat er in de vakraad overeenstem ming was bereikt over de mate, waarin de lonen verhoogd zouden moeten worden. Het moet wel een bijzondere bezorgdheid zijn geweest, die de regering hiertoe heeft gedreven," aldus „De Metaalkoerier" van deze week. „De bezorgdheid die de regering nu weer heeft getoond, gaat ons veel te ver. Wij hadden dit ingrijpen niet verwacht van een regering, die indertijd voor het voetlicht is getreden met schoonklinkende woorden als „vrijheid" en „differentia tie"^ die de verantwoordelijkheid voor de loonvorming, meer dan bij de geleide loonpolitiek het geval was, in handen wil de leggen van het bedrijfsleven, die op het standpunt stond, dat de overheid zich in het vervolg veel minder met de loonvor ming in zou moeten laten," zo schrijft „De Metaalkoerier". De schrijver van het artikel meent dat men niet bang behoeft te zijn dat in de metaalindustrie de werkgevers zich achter de regering verschuilen, want, met of zon der waarschuwing van de regering, de werkgevers in de metaalindustrie zijn zelf standig genoeg om een eigen standpunt in te nemen. (Vervolg op pagina 6) Weerrapporten 1, 2 Begrotingen 2, 7 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws S Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Onder Ons4 Uit stad en omgeving .4, o, 6 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's R. Hugo: Hoe ernstiger het leven, des te groter behoefte aan scherts. MOSKOU (UPI) Slechts vijf mensen hebben maandag een mislukte noodlanding van een Viscount van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij overleefd. De ove rigen van de 36 of 37 inzittenden zijn ge dood of worden vermist. Een ambtenaar van de Aeroflot heeft medegedeeld dat het donker en regenach tig was toen het vliegtuig neerkwam en dat men nog niet wist of er nog meer overlevenden waren, daar de omgeving nog moest worden afgezocht. Volgens leden van de ziekenhuisstaf in Bodkin had het vliegtuig blijkbaar een maal boven het vliegveld bij Moskou ge cirkeld in een uitermate slecht weer. Er hing een dichte mist en het regende. De overlevenden zijn majoor Edward Wcotten en majoor Willis Knipe, beiden assistent-legerattaché van de Amerikaan se ambassade, luitenant-kolonel Paul Bertrand, assistent-luchtmachtattaché van de Franse ambassade, een Oostenrijks meisje, Maria Vernli, waarschijnlijk een stewardess, en een Oostenrijker, die slechts geïdentificeerd werd als Merkner. Het vliegtuig is in een bos nabij de stad Kroekowo, ongeveer 13 km ten westen van het vliegveld, neergestort. Toen het toestel de bomen raakte viel het in stukken uit elkaar, terwijl de motoren in brand raak ten. Majoor Wootten liep enkele brandwon den op die niet zo ernstig waren als die van mojoor Knipe. Kolonel Bertrand had eveneens ernstige brandwonden opgelopen, onder meer aan het gezicht. De toestand van het Oostenrijkse meisje werd beschreven als goed. Merkner werd ernstig gewond. Mededelingen over de toe stand der overlevenden werden gedaan door leden van de ziekenhuisstaf in Bod kin. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zoo u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Advertentie omdat deze uitgezochte koffie, bonen gegarandeerd coffeïne» vrij zijn, dus onschadelijk omdat u er goed op kunt slapen omdat Koffie Hag onbeperkt genot geeft zonder nadelige gevolgen spaart hart en zenuwen! Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439. AELDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 WOLLEN TWEEDJASSEN (Van onze correspondent) NEW YORK Fidel Castro van Cuba, die reeds aspiraties heeft om de revolu tionaire leider van Zuid-Amerïka te wor den, heeft de kans schoon gezien en aan gegrepen om op te treden als volksmen ner voor de gehele wereld. Daartoe heeft hij maandagmiddag het spreekgestoelte van de UNO gebruikt. Castro volgde de Russische koers, doch toonde zich een veel levendiger redenaar dan Moskou's papegaaien, die hier optreden. Kroesjtsjev toonde zich uitbundig over Castro's pres taties. Castro is tot dusverre het beste paard uit de rode stal, waarop de Russen veilig miljoenen roebels kunnen inzetten. Castro is een paard voor de lange afstand. Zijn rede duurde vier en een half uur. Deze rede heeft in de Verenigde Staten een flinke deining teweeg gebracht. Het kwam er op neer, dat Castro eiste dat de Amerikaanse strijdkrachten de Quantamo-vlootbasis zouden verlaten. Bij deze woorden stonden op voorbeeld van Kroesjtsjev alle communistische vertegen woordigers op voor een staande ovatie. Tevoren had Castro gezinspeeld op de verklaringen van Kroesjtsjev dat de Sovjet- Unie raketten op de Verenigde Staten zou loslaten, wanneer deze Cuba zouden aan vallen. „Wij zouden dus niet alleen staan, verklaarde Castro. Castro zei letterlijk„in- dien de basis een bedreiging voor ons volk wordt en hij had zo juist gezegd, dat dit zo was) dan eisen wij in het kader van het internationale recht dat de Ame rikaanse strijdkrachten worden terugge trokken van ons nationale gi-ondgebied. Op zeker moment viel hij Kennedy, de Democratische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, aan, doch hij voeg de er onmiddellijk aan toe dat hij daarom nog geen partij koos voor Nixon. Het zou beiden ontbreken aan politieke hersenen. iiiiiiP !f§:| mi wil §11111 Ill li Vanmorgen om elf uur is de 16.000 ton metende „Arosa Sun" de Noordersluis in IJmuiden binnengelopen. Het schip werd er geschut en vertrok daarna, gesleept door vier sleepboten van Goedkoop, naar Am sterdam. Daar krijgt de door Hoogovens- IJmuiaen aangekochte Panamees ligplaats De „Arosa Sun" met op de achtergrond Hoogovens-I Jmuiden. in werf Oost van de N.D.S.M. Het schip zal worden opgeschilderd en er zullen elektrische leidingen worden aangelegd, die voor stroom van de wal zullen kunnen zorgen. Als dit gebeurd is komt de „Arosa Sun" \veer naar IJmuiden. Het schip zal dan bij de spuisluis komen te liggen en daar plaats gaan bieden aan achthonderd werknemers van de Koninklijke Hoog ovens en Staalfabrieken in IJmuiden. Na deze passage greep, Boland, de Ierse president van de Assemblee in. Hij ver zocht Castro zich niet te mengen in Ame- rika's verkiezingsstrijd. De Cubaan maak te op een bescheiden manier excuus. Hammarskjoeld heeft zijn gewoonte van de iaatste weken getrouw de aantijgingen van Kroesjtsjev niet op zich laten zitten. Hij vroeg maandagochtend als eerste spre ker het woord, overeenkomstig zijn recht om te antwoorden. De secretaris-generaal zei het zoals altijd subtiel en elegant doch de Russische leider kon zijn opmerkingen ter harte nemen. Vooral deze: „Onpartij digheid wordt altijd als partijdigheid be schouwd door degene, die zelf partijdig is". Hammarskjoeld zei te hebben gemeend er voor te moeten zorgen, dat de UNO- strijdmacht geen partij werd in enig in tern conflict, of daar nu een nationale regering bij betrokken was of niet. On partijdigheid noemde hij een obstakel voor wie beter gediend zou zijn met een secre- (Van onze Amsterdamse redacteur) Rijkswaterstaat heeft thans een plan ge reed dat voorziet in belangrijke verbete ringen van de toegangswegen naar Schip hol. Er komt een vierbaansweg die van Haarlem via Schiphol, Amstelveen en Ouderkerk naar de rijksweg Amsterdam- Gooi (rijksweg nr. 1) loopt. Bij Burger veen wordt reeds gewerkt aan de eerste etappe van dit plan. Het grootste deel van de weg Haarlem-Schiphol-Amstelveen staat nog onder provinciaal beheer. In de naaste toekomst zal deze verbinding tot rijksweg worden gepromoveerd. Inmiddels heeft Waterstaat ook nog tot taak de weg Amsterdam-Haarlem tot vier rijbanen te verbreden. De weg naar Schiphol zal, naar men verwacht, pas over zes jaar vierbaans zijn. Daarmee zal men nog niet klaar zijn want tegen die tijd zal het nieuwe ver- keersgebouw van Schiphol al vorm be ginnen te krijgen en zullen ook verbin dingswegen naar dit centrale punt van de luchthaven nodig zijn, alsmede een om legging van de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Vooralsnog staat de gemeentepolitie van Haarlemmermeer in de omgeving van Schiphol voor de moeilijke taak het ver keer op drukke uren zo vlot en veilig mogelijk te laten verlopen. Een goede verkeersafwikkeling vraagt bij het viaduct van de Haagweg vier ver keersagenten en bij de totonde aan de Ringvaart twee. De gemeente Haarlem mermeer is thans met rijk en provincie in bespreking over het plaatsen van ver keerslichten bij het viaduct en bij de rotonde. Ook de brug over de Ringvaart, die Schiphol verbinding geeft met Amstel veen, is een knelpunt. De brug is te smal en voor het van Schiphol komende verkeer bovendien te onoverzichtelijk. Als de brug voor de scheepvaart geopend is geweest, doen zich vaak enorme opstop pingen voor. Men heeft nu besloten op stelvakken aan te brengen, opdat het ver keer reeds bij geopende brug kan voorsor teren. taris-generaal die zou schipperen ten aan zien van zijn tot neutraliteit verplichtende houding. Voorts legde Hammarskjoeld er de nadruk op dat hij geen onafhankelijk meester in de Kongo-affaire is. „Kongo, mijne heren, is uw actie". De secretaris-generaal, aldus Hammarskjoeld moet slechts de instructies uitvoeren en, indien hij onvoldoende advies krijgt, zich laten leiden door zijn eigen principes van onpax-tijdigheid. Goedmoedig en stevig Op deze vex-klaring van Hammarskjoeld volgde een langdurig en demonstx-atief ap plaus. Plotseling begon Kroesjtsjev zwaar met zijn vuist op tafel te slaan. Niet op een woedende manier, doch eerder als een soox-t goedmoedig, doch stevig protest. Het was werkelijk belachelijk zoals de dele gaties van de satellietlanden hier het spel letje spelen van „alles doen wat moeder doet". Prompt zaten namelijk alle commu nistische delegaties met hun vuisten op de tafel te bonken. Zij maakten tenslotte zoveel lawaai dat premier Nehroe van In dia zich omdraaide om te zien waar het vandaan kwam. In volslagen verbazing keek hij naar de Russische premier. Advertentie Advertentie meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1