Nederland staat een Europese economische associatie voor Verzekering tegen arbeids ongeschiktheid in de maak zonder kringen epeda slapen K.L.M.-personeel weet ook bij rampen steeds raad te schaffen 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Aantal bedrijfspensioen fondsen daalde met 80 Haarlem AGENDA Elektriciteitsproduktie met een half miljoen kilowatt verhoogd Studiegroep zoekt oplossing voor gevolgen van economische verdeling van Europa Rijk verhoogt subsidie tot anderhalf miljoen Meer dan een half miljard aan militaire orders Speciale cursussen voor de bemanningen DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 Begroting Sociale Zaken en volksgezondheid V eisend J muiden Beverwijk die lekkere shag J^in de handige doos Nieuwe voorstellen van minister gunstig ontvangen Spaarbanken moeten eigen functie behouden Instelling gemeente Noordoostpolder Mr. dr. A. A. van Rhijn lid Raad van State Zesde DG 8 voor KLM Examens De Sociale Verzekeringsraad heeft zeer onlangs aan minister Van Rooy van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitgebracht over een coördinatie van de ziektever zekering, de invaliditeitsverzekering en de ongevallenverzekering. Als eerste stap naar deze coördinatie stelt de raad voor te komen tot een verzekering tegen arbeidsonge schiktheid voor de langlopende uitkeringen, ongeacht of de ongeschiktheid tot werken een gevolg is van een ongeval dan wel van invaliditeit uit anderen hoofde. Voor de eerste 26 weken van de arbeidsongeschiktheid zou dan, althans voorshands, de ziekte verzekering gehandhaafd dienen te blyven, met dien verstande, dat ook voor deze verzekering geen onderscheid tussen ziekte en ongeval dient te worden gemaakt. In deze gedachtengang zou derhalve een afzonderlijke ongevallenverzekering, zoals die thans is geregeld in de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zeeongcvallcnwet 1919, geheel kunnen vervallen. De bewindsman ontveinst zich niet, zo schrijft hij in de memorie van toelich- iing op zijn begroting, dat een juiste vorm geving van het zeer complexe probleem van een algemene verzekering tegen ar beidsongeschiktheid, annex afschaffing van de huidige ongevallen- en invaliditeitsver zekering, nog wel enige tijd zal vergen. Hij geeft evenwel de verzekering, dat aan de voorbereiding van de wetsvoorstellen met voortvarendheid wordt gewerkt. Ove rigens heeft de beoogde wet op de arbeids ongeschiktheid terugslagen ten aanzien van de Ziekenfondswet. Werkloosheidsverzekering Het is niet uitgesloten, zo schrijft de minister van Sociale Zaken en Volksge- ondheid in zijn memorie van toelichting hij de begroting voor 1961, dat de premie - oor de werkloosheidsverzekering weer al kunnen worden verlaagd. Dc economi se situatie in ons land is momenteel miners zeer gunstig, terwijl het verloop an de werkloosheidsuitkeringen verlaging van de premie rechtvaardigt. De regering heeft zich echter afgevraagd of op deze weg van premie-verlaging moet -orden voortgegaan, dan wel of de ont- tane ruimte op andere wijze is aan te venden. Aangezien altijd nog ook zelfs bij een -mnstige conjunctuur werknemers ten slotte geen recht op uitkering meer kun nen doen gelden, wil de regering de vraag onder ogen zien of het geen aanbeveling verdient de uitkeringsduur ingevolge de werkloosheidswet te verlengen en aldus een groter stuk van het werkloosheidsrisico langs de normale weg van verzekering te dekken. Een dergelijke verlenging schept tevens een grotere rechtszekerheid voor werkne mers, die bij een eventuele terugslag van de huidige conjunctuur zouden worden ge troffen. Men zou de duur der uitkering kunnen verlengen met bijvoorbeeld 13 we ken, waardoor de maximale uitkerings duur dus 34 weken zou worden. Advertentie Het aantal verplicht gestelde bedrijfs pensioenfondsen is thans gestegen tot 40. aldus blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting 1961 van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het totaal aantal deelnemers in deze fondsen kan men schatten op 974.000. Te zamen met de deelnemers in de niet-ver- plicht gestelde fondsen en in de onder nemingsfondsen komt het totaal aantal deelnemers aan enige pensioenregeling neer op 1.539.000. Werden tot ultimo maart dit jaar 1152 fondsen volgens de bepalingen van de pen sioen- en spaarfondsenwet goedgekeurd, 116 fondsen (kleine tot zeer kleine) werden opgeheven, terwijl 40 nieuwe werden aan gemeld. Het. totaal aantal fondsen is hierdoor van 1730 per april verleden jaar gedaald tot on geveer 1650 thans. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, blijft van oordeel, dat ombui ging van het emigratiebeleid slechts recht vaardiging kan vinden in een veranderde kijk op de te verwachten omstandigheden, bezien in de verdere toekomst. Slechts in dien de elementen, op grond waarvan de emigratie-politiek is opgebouwd (t.w. de te verwachten bevolkingsgroei en de daar voor te creëren werkgelegenheid op lange termijn) onjuist zouden blijken te zijn, is er reden het beleid te wijzigen. Een ombuiging van het emigratiebeleid kan dan ook, aldus de minister, geen recht vaardiging vinden in de omstandigheid, dat de gunstige economische situatie de betekenis van de emigratie voor ons land evenals in de jaren 1955-1956 thans enigszins in de schaduw stelt. De bewindsman heeft wel de Raad voor de Emigratie verzocht hem te adviseren over de vraag of de grondslagen in de komende tien jaar op fundamentele pun ten wijziging behoeven. Ruim 350.000 landgenoten hebben thans in de jonge overzeese landen een nieuw perspectief gekregen, waardoor geestelij ke, culturele en economische banden met die landen werden aangeknoopt of verste vigd. Het gemiddeld jaarlijks emigratieover schot heeft over de laatste vijf jaar slechts een derde bedragen van het gemiddelde over de daaraan voorafgaande vijfjarige periode (6.700 tegenover 20.000). De repa triëring uit Indonesië heeft deze cijfers echter sterk beïnvloed. Nu deze repatrië ring ton einde loopt, valt voor de komen de vijf jaar weer te rekenen op een hoger gemiddeld emigratie-overschot. T uberculine-onderzoek Interdepartementaal overleg is thans gaande, aldus minister Van Rooy, over een vernieuwing van de medische tucht wet, alsmede over een algemene wet tot toelating van houders van buitenlandse diploma's tot uitoefening van medische be roepen. De minister verwacht verder in staat te zijn de grondslagen, voor .het ziekenfonds wezen in de loop van het nieuwe zittings jaar aan het oordeel van enige vaste ad viescolleges te onderwerpen. Verder kan van de uitvoeringsbesluiten van de nieuwe geneesmiddelenwet spoedi ge inwerktreding worden verwacht. Alle' aandacht zal voorts' worden ge concentreerd op de potentiële besmettings- brokken voor tuberculose. Systematisch tuberculine-onderzoek is de aangewezen methode om het reservoir van besmette personen vast te stellen en om na te gaan welke groepen van dit reser voir een groot risico hebben om tubercu lose te krijgen en daarom regelmatig moe ten worden geobserveerd. In het licht van deze nieuwe ontwikke ling zullen maatregelen nodig zijn die in wezen een verschuiving van het accent van het bestrijden en het intensiveren van bepaalde onderdelen beogen waardoor het mogelijk is een verdere daling van de tu berculose in de naaste toekomst te berei ken. In de laatste twee jaren is, vooruitlopend op het door de geneeskundige inspectie ontworpen plan voor een landelijk tuber- culine-onderzoek op de vervolgscholen, een aantal districten daarmede begonnen. De positief op tuberculose reagerende leer lingen worden regelmatig op de consul tatiebureaus, in ieder geval röntgenole gisch gecontroleerd. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter donderdag alleen 14 uur: „Freddie und die Melodie der Nacht", 14 j. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15". 18 jaar. Frans Halstheater Dagelijks 14, 19 <-n 21.15 uur, echter vandaag 20 uur: „Du Rififi chez les hommes", 18 jaar. Lido Theater Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Gevaarlijk blond", 18 jaar. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21 15 uur: „De grote ontsnapping", 14 jaar. Don derdag 14. 19 en 21.15 uur: „The naked and the dead", 18 jaar. Minerva Theater: Woensdag 14.30 uur: ..Calamity Jane", alle leeftijden. Woens dag en donderdag 20.15 uur: „De zomer van de 17e pop", 14 jaar. Rembrandt Theater Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Nooit op zondag", 18 jaar. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het monster uit de riolen", 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „The wrong man", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Zij zochten het geluk". 18 jaar. Woensdag en donderdag 20 uur: „De laat ste getuige". 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 0 oktober Unesco-expositie van reproducties naar aquarellen „Watercolours". Dagelijks 10— 17 uur, zondags 1317 uur. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van gra fiek en tekeningen van Willem Nijs. Dage lijks 10—12.30 en 13.30—17 uur, zondags 1417 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): ""ot 1 oktober expositie van dierentekenin- -en van Ruth Fischer. Dagelijks van 10- 32 uur. DIVERSEN Minerva Theater: Vandaag O.lö uur: Causerie van dr. L. van Egeraat over Ttalië (Wereldreizigersserie). (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 23 sep tember). DINSDAG 27 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Paniek in een wereld stad". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Paniek in een wereld stad". Rex, 20 uur: „Eiland der jaloezie". Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. DINSDAG 27 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rima, kind van de wildernis". WOENSDAG 28 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rima, kind van de wildernis". Advertentie Verwijdert vlekken (Va7i onze Haagse redacteur) De Nederlandse elektriciteitsproduktie zal dit jaar met tenminste een half miljoen kilowatt worden uitgebreid. Deze vergro ting maakt deel uit van een bouwplan dat voorziet in een verhoging van de elektri citeitsproduktie met 850.000 kilowatt nieuw vermogen. Op die manier zullen de centrales tege moetkomen aan de toenemende vraag naar elektrische energie. In 1959 was het verbruik zeven percent hoger dan het jaar daarvoor toen een stijging van 5 per cent ten opzichte van 1957 werd geconsta- teérd en de minister van Economische Zaken verwacht dat de toeneming in dit jaar nog groter zal zijn. Bovendien worden de elektrische centrales steeds rendabe ler in hun brandstoffenverbruik, dat in het afgelopen jaar drie percent lager was dan in 1958. Het aandeel van de olie in het brand stoffenverbruik van de elektriciteitsbedrij ven werd in 1959 bijna verdubbeld, name lijk vijftien in plaats van acht percent. Ook het aandeel van gas nam toe. Het be loopt thans drie percent, waarvan twee derde deel hoogovengas en de rest aard- oliegas. De Nederlandse mijnen leverden in 1959 dertig percent van de door de elektrische centrales benodigde kolen, cir ca vier miljoen ton. Dit jaar zullen de Ne- dexdandse mijnen zeker meer leveren, want de contracten met het buitenland lo pen af. Wat de gasvoorziening betreft zegt de mi nister, dat op het ogenblik de prijzen voor de gasgebruikers verschillen naar gelang de betrokken gemeenten het gas onder meer of minder gunstige omstandigheden distribueren. Zou men die kostenverschil len willen gelijkstrijkën, dan zou weer een egalisatiefonds moeten worden gesticht. De minister is geen voorstander van die oplossing, die niet alleen zou ingrijpen in de gemeentelijke huishouding, maar ook heel wat administratieve rompslomp zou veroorzaken. Verlaging van de aardgas- prijs is niet mogelijk: de winst van het staatsgasbedrijf wordt voor het volgend jaar op slechts 83.000 gulden geraamd. Daar de prijs van aardgas gekoppeld is aan de kolenprijzen, is deze in de afgelo pen twee jaar toch al met bijna acht per cent gedaald. De aan de kernenergie gewijde begro tingsparagraaf opent na de jongste aan vullende nota over dat onderwerp geen nieuwe gezichtspunten. Advertentie Wagemans Van fttinen NV Fobrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen (Van onze Haagse redacteur) Ongeveer de helft van de memorie van toelichting op de begroting van het mi nisterie van Economische Zaken is gewijd aan de vraagstukken van de buitenlandse economische betrekkingen en met name aan de vele organen welke de internatio nale contacten vaak beslissend bepalen: de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), de organisatie voor Europese economische samenwerking (O. E.E.S.), de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) en Benelux. De Nederlandse regering blijft van me ning, dat uiteindelijk slechts een Europese economische associatie een afdoende op lossing voor dé bestaande vraagstukken zal kunnen bieden en zij betreurt het; dat de tijd nog niet rijp is voor de verwezen lijking daarvan, vooral niet nu de Vere nigde Staten duidelijk hebben laten blij ken op een algemene Europese vrijhan delszone niet gebrand te zijn. Zij troost zich met de gedachte, dat men wel alge meen overtuigd is van de noodzaak van een concreet handelspolitiek gesprek over de knelpunten tussen E.E.G. en E.V.A. Dat behoeft de G.A.T.T. waarvan de rol tot overbrugging der tegenstellingen steeds groter wordt niet te verstoren, als de Europese landen de daarin gestelde regels stipt naleven, hetgeen wil zeggen dat de concessies welke de Europese landen el kaar doen, tot alle landen van de G.A.T.T. uitgestrekt dienen te worden. Dat uitgangs punt willen, volgens een eerste indruk, zo wel de Verenigde Staten en Canada als Advertentie Voor vreemdelingenverkeer De rijkssubsidie voor de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.) is volgens de begroting van het ministerie van Economische Zaken met 80.000 gulden verhoogd. Zij zal in 1901 anderhalf miljoen gulden bedragen. Verder is er een bedrag van 2.5 miljoen gulden uitgetrokken voor de nevordering van het toerisme in de probleemgebieden. Ook in de loop van dit jaar werden voor dat doel reeds bedragen bestemd, doch die kwamen toen nog ten laste van de onvoor ziene uitgaven. De Friese waddeneilanden hebben daarvan geprofiteerd bij de aanlag of verbetering van wegen, kampeer- en parkeerterreinen, Drente bij het verwezen lijken van zijn fietspadenplan. Zeeland onder meer voor het recreatiegebied in de voormalige Braakman. In 1959 werden militaire orders tot een totaal van ongeveer 640 miljoen gulden ge realiseerd, 20 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Van dat bedrag kwam ongeveer 540 miljoen ten goede aan het Nederlandse bedrijfsleven. Bovendien ontving de Nederlandse in dustrie belangrijke militaire opdrachten uit het buitenland, met name WestrDuits- land. Van de 163 miljoen aan industriële opdrachten nam de bondsrepubliek ruim 93 miljoen voor haar rekening. Bovendien werd voor 53 miljoen aan voedingsmidde len aan buitenlandse legers geleverd, zodat de militaire export in het afgelopen jaar 216 miljoen bedroeg. Er wordt thans aan vier belangrijke NAVO- en WEU-projecten door de Neder landse industrie meegewerkt, namelijk de vervaardiging van de projectielen Hawk en Sidewinder en de vliegtuigen F104G en Maritime Patrol Aircraft. Bovendien wor den zoveel mogelijk Nederlandse toeleve ringsbedrijven ingeschakeld. Het produk- tieaandeel van de Nederlandse industrie in het F 104 G-Starfighter-pmioct bedraagt een veelvoud van de waarde van de eerste Nederlandse bestelling van vijftig stuks. Salarissen beroepsmilitairen (Van onze Haagse red-acteur) Hoewel de personeelsdelegaties hun be zwaren tegen de nivellerende tendenzen in de voorstellen van de minister heb ben gehandhaafd, kan worden vastgesteld dat de uitvoerige besprekingen -die maan dag de commissie-B (onderofficieren) in het georganiseerd overleg tussen de be roepsmilitairen van land- en luchtmacht en het departement van Defensie heeft gehouden in het algemeen de instemming van de betrokken personeelsvertegenwoor- digers hebben gekregen. De vertegenwoordigers van de vakbon den van onderofficieren en andere mili tairen beneden de rang van tweede luite nant hebben in het bijzonder hun waar dering geuit voor het door de minister genomen initiatief tot hervatting van de op 16 september vastgelopen besprekin gen. Nadat de bonden zich aanvankelijk had den beklaagd over het gebrek aan over leg over de verbetering van de salarissen der onderofficieren welke van groot belang is voor het welslagen van een eventueel te voeren wervingscampagne voor vrijwilligers teneinde de diensttijd der dienstplichtigen te verkorten toon den zij zich nu verheugd over de sfeer waarin de besprekingen verliepen en het resultaat dat werd bereikt De minister heeft nu nadere voorstel len gedaan over de bezoldiging van de laagst gesalarieerden en enige overgangs bepalingen geformuleerd ten behoeve van de salarissen van de hoofdopzichters en opzichters tweede klasse van de koninklijke luchtmacht. Bovendien werd de positie van van de marechaussees eerste en tweede klasse opnieuw bekeken met het oog op het vervallen van de afzonderlijke wed- deschalen voor deze rangen. Een en ander doet veronderstellen dat de personeelsorganisaties enig begrip heb ben weten te wekken voor hun standpunt dat een gelijkstelling in salaris van de beginnende sergeant met de geschoolde metaalarbeider onvoldoende recht laat we dervaren aan de eisen welke aan de be roepsonderofficier worden gesteld. de Europese landen wel aanvaarden. Maar de minister van Economische Zaken meent, dat de landen van de gereorgani seerde O.E.E.S. dan wel aan een straffere handspolitieke discipline gebonden moe ten worden en dat er een grotere coördi natie moet komen op het gebied van de conjunctuurpolitiek en de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Tevreden over Euromarkt Minister De Pous vindt, dat de Euro- markt zich bevredigend ontwikkelt, dat ons land niet te klagen heeft over het verloop van de onderhandelingen over de G-lijst en merkt op, dat geen enkel E.E.G.- land heeft gebruik gemaakt van de moge lijkheid zijn tarieven met slechts vijf in plaats van met tien percent te verlagen. Over de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal (E.G.K.S.) wordt opgemerkt, dat de minister wel voorstander is van een gecoördineerd energiebeleid, mits daarbij het doel voorop staat van een sta biele energielevering tegen een lage prijs. „De belangen van de kolenmijnbouw zou den bepaald niet gediend worden door een versluiering van de vraagstukken die zich hier voordoen, met name de noodzaak om onrendabele mijnen te sluiten, door onge motiveerde beschermende maatregelen". In het totale kader van de kolenmoei- lijkheden is de situatie van Nederland ze ker niet ongunstig, maar daarom gaan de problemen ons land nog niet voorbij. Daarbij wordt gedacht aan de verminde ring van de koleninvoer via de Neder landse zeehavens. Overleg met de West- duitse regering heeft ert'oe geleid dat deze bij de kolenproducenten erop heeft aange drongen de uitvoer van kolen via de Ne derlandse havens te verhogen ter com pensatie van het verlies aan inkomend ver keer. De sanering van de kolenindustrie zou voorts bevorderd kunnen worden als er meer klaarheid kwam in de kartelvraag stukken. Minister De Pous denkt daarbij speciaal aan de Ruhrorganisatie. Als een van de belangrijkste gevolgen van het op 1 november in werking treden de Benelux-verdrag wordt de verwezenlij king van een zo eensgezind mogelijke hou ding der Beneluxlanden tegenover de bui tenwereld genoemd, maar uit een oogpunt van economisch beleid verdient vooral de passage de aandacht, waarin wordt ge steld dat niet alleen het conjunctuurbeleid van de drie landen, maar ook het struc tuurbeleid op lange termijn dient te wor den gecoördineerd. Vertrouwen Wat de Europese en atlantische samen werking betreft, en met name de reorga- nisatie van de O.E.E.S., betreurt de rege ring het, dat tot dusver alleen maar pro cedure-beslissingen werden genomen, maar zij is toch vol vertrouwen, dat dit gespreks- centrum in de naaste toekomst zal bijdra gen tot vermindering van de afstand tus sen de bestaande Europese groeperingen. Om een inzicht te krijgen in de handels politieke consequenties van het bestaan van E.E.G. en E.V.A. wordt thans statis tisch materiaal verzameld Aan de hand van dat materiaal zal een studiegroep pro beren oplossingen te vinden voor de op korte termijn te verwachten moeilijkheden. Tenslotte vermelden wij nog, dat ook de memorie van toelichting gewag maakt van de eerlang met Rusland te openen handelsbesprekingen. Nu bet Benelux-ver drag is geratificeerd is immers de voor naamste weerstand van Russische zijde om onderhandelingen in gemeenschappelijk Beneluxverband te beginnen vervallen. Minister Toxopeus: Minister mr. E. H. Toxopeus, die maan dagmiddag in Zutphen het nieuwe kantoor gebouw van de spaarbankvereniging „Zut phen" het vijftigste nieuwe hoofdkan toor na de oorlog van een spaarbank heeft geopend, verklaarde, dat de rijks overheid grote belangstelling heeft voor het werk van de spaarbank: de bezitsvor ming. Als bestuurslid, secretaris van de nuts- spaarbank te Breda dit was ook de reden, dat hij de opening verrichtte toonde de minister zich niet zo enthou siast, dat ook de boerenleenbanken en handelsbanken 't sparen animeren. Spaar banken hebben het voordeel, zo zei hij, dat zij meer service verlenen, meer bij kantoren in het leven roepen en langer geopend zijn. De minister vroeg zich ook af waar het heen gaat wanneer de han delsbank zich meer gaat bezighouden met het sparen en de spaarbank de richting kiest van de handelsbank„Zullen uit eindelijk de groeperingen in elkaar op gaan?", zo vroeg de minister zich af. Vol gens mr. Toxopeus moeten de spaarban ken voorzichtig zijn met het betreden van een terrein, dat niet het hare is. Hij achtte het van belang, dat de spaarbank goed op haar zaken zou passen, dat zij niet zou meegaan met het verhogen van de rente en zich niet zou storten in de con currentie. De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer heeft een voorlopig verslag uitgebracht over het ont werp van wet tot instelling van de gemeen te Noordoostpolder. Een meerderheid van de commissie sprak haar voldoening over het voorstel tot vorming van één gemeente in de pol der uit. Van verschillende zijden vond de opvat ting van de minister, dat niet tot het in stellen van dorpsraden moet worden over gegaan, weerklank. Gewezen werd op de volkomen mislukking van de gemeen schapsraad van Zuilen, „terwijl bij de ge boorte van dit lichaam toch alle goede feeën aan de wieg hebben gestaan". In dien in de Noordoostpolder uit eigen aan drang dorpsraden ontstaan, dan zagen enig leden deze gaarne wettelijk geconsolideerd. Uitvoerige beschouwingen wijdde de commissie aan een provinciale indeling van de Noordoostpolder. De meningen over 't vormen van een provincie Zuiderzeeland of het aansluiten der IJsselmeerpolders bij de aangrenzende provincies waren ver deeld. Algemeen werd echter wel de wens geuit om de bestuurlijke uitzonderingspo-^.i sitie van de Noordoostpolder zo spoedig mogelijk té beëindigen. Thans is het Koninklijk Besluit versche nen waarbij met ingang van 1 oktober 1960 is benoemd tot lid van de Raad van State mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage, oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gisteren is de zesde DC-8 voor de K.L.M. op Schiphol aangekomen. Het toestel, de „Anthony Fokker", had voor de afleverings- vlucht van New York naar Amsterdam 6 uur en 46 minuten nodig. De K.L.M. heeft thans de helft van de twaalf bestelde DC-8 vliegtuigen in haar bezit. Vóór de herfst van het volgend jaar zullen de zes andere straalvliegtuigen van dit type worden afgeleverd. De K.L.M.-directie zal binnenkort een beslissing nemen over de aankoop van nog meer straalvliegtuigen. De bemanning van een vliegtuig mag niet in paniek raken, wanneer aan boord brand uitbreekt, bij een noodlanding of bij welke onvoorziene gebeurtenis ook. Het is dan van het hoogste belang, dat de vlieger door voorwaardelijke reflexen prompt die handelingen verricht, die voor de vliegveiligheid noodzakelijk zijn. Over dit onderwerp heeft dr. K. Vaan drager, hoofd van de medische dienst der K.L.M., een inleiding gehouden. Hij sprak op de jaarvergadering van „Het Oranje Kruis". Dr. Vaandrager zei voorts o.m., dat ook paniek onder de passagiers catas trofale gevolgen kan hebben en dus even eens voorkomen moet worden. In samen werking met het Bureau Bedrijfsveiligheid worden daarom alle vliegers opgeleid om in noodgevallen paniek onder de passagiers te voorkomen. De medische dienst van de K.L.M. strekt zijn preventieve zorgen zeer ver uit. Zo is er b.v. nauwgezette controle op de ge bitten van het vliegend personeel. Omdat men niet kan riskeren, dat een vlieger een kaakontsteking of zelfs maar kiespijn krijgt. Hulp bij vele kwalen Daarnaast krijgt het cabine-personeel een E.H.B.O.-opleiding, opdat het op alle lange routes passagiers kan helpen, die een acute aandoening krijgen. Iedere ste ward en stewardess moet weten hoe men b.v. bij een nier- of galsteenaanval hulp kan bieden. Stewardessen moeten ook eerste hulp kunnen verlenen bij onver wachte bevallingen. „Weliswaar stelt de K.L.M. restricties voor 't vliegen aan aan staande moeders, zo voegde dr. Vaan drager hieraan toe, „maar sommige moe ders vertellen ons niet precies over hoe veel tijd de baby verwacht wordt en zo glipt er misschien wel eens eentje door. die eigenlijk niet meer mee mocht." Het cabine-personeel moet voorts af en toe in een poli-kliniek gaan kijken om daar ervaring op te doen en bijvoorbeeld de angst voor het zien van bloed te over winnen. Pooluitrusting in DC-8's Over de technische veiligheidsmaatrege len aan boord van de vliegtuigen, sprak het hoofd van het bureau veiligheid der K.L.M., de voormalige vlieger G. van Mes- sel. Hij vertelde, dat zich aan boord van ieder dc-8 straalvliegtuig vijf of zes rub berboten (in opgevouwen toestand) bevin den, waarin plaats is voor 25 passagiers. Naar bekend kan de dc-8 gemakkelijk 117 passagiers plus een bemanning van 10 le den vervoeren. Uiteraard gaat dit gewicht ten koste van de betalende lading en daarom is gezocht naar het lichtste ma teriaal, dat er te vinden is. Daarnaast mag de nooduitrusting niet veel ruimte in beslag nemen. De rubberboten hebben een dak. In de bodem bevinden zich o.a. een noodpakket met een inrichting, waarmee met uit zee water drinkwater kan destilleren, lichtpa- tronen, signaalfakkels en zelfs een spie gel, waarmee men bij zonlicht seinen kan geven aan passerende vliegtuigen. In de dc-8 toestellen over de pool be schikt men over speciale poolpakken, die op adviezen uit Alaska voor de K.L.M. zijn ontworpen en zelfs bij temperaturen van 30 a 35 graden onder nul voldoende bescherming tegen de kou geven. De voedselpakketjes bevatten kleine pak jes, ter grootte van een biskwietje. Zo'n pakje weegt slechts 35 gram, maar bevat 250 colorieën. Vastgesteld is dat een niet werkende passagier per etmaal 1000 colorieën (dus vier pakjes) nodig heeft. Voor de wel werkende bemanning zijn 2000 calorieën nodig. Amsterdam. Aan de Gem. Univ. te Amsterdam slaagde voor het doctoraalexamen scheikunde H F. Pronk. Velsen. Voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde L. Kaper, Beverwijk.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7