TOTO VOORLOPIG GERED Scherpere controle door Planta-affaire OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Eisenhower en Macmillan manen tot ernst in UNO I iUUl ICXXId ïr'S5£SSÖS?BKS Drie weken voor de sport; een week voor charitatieve doeleinden Kamerleden hekelen de „halve waarhedenvan Unilever Plan voor nachtelijke radiouitzendingen Totoloze zondag op 9 oktober? Toelating van communistisch-China opnieuw van agenda geweerd Het woord is aan Eerste prijs in toto voor zes deelnemers Hogedrukgebieden nu actief Zeven overlevenden van vliegramp bij Moskou buiten levensgevaar ln de krant van heden: De formule van de emulgator Kasavoeboe wenst geen Indonesische troepen Mesgevecht in gevangenis te Bogota, 14 doden Zuiderkruis met 140 Nederlanders uit Soerabaja vertrokken Overwegend droog 75e JAARGANG No 69 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 305e JAARGANG No 222 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- IjT j| |j I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). i9™3! V* I I 1 éF^F I ^^F Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f 1 f I I fr™ I f 1^ I lf]fl|]|(]|| Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnDonin nnnnunmounri uuuk/\in i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) De justitie heeft de schuldvraag in de Planta-affaire nog in onderzoek. Hierover kunnen daarom nog geen mededelingen worden gedaan. Uit een interpellatie in de Tweede Kamer van dr. Lamberts (P.v.d.A.) is gisteren wel gebleken, zoals de inter- pellant concludeerde, dat de waarheid er by de Unilever steeds moest worden uit getrokken nadat de artsen oorzaken van de huidziekte hadden opgespoord. Het be langrijkste resultaat van de interpellatie was, dat minister Van Rooy meedeelde zich ten spoedigste te zullen beraden over maatregelen voor een betere controle op grond van de Warenwet, die hij dan eventueel ook wil aanvullen met een voorschrift tot verplichte vermelding van alle toevoegingen aan levensmiddelen. Als de controle- apparatuur wordt versterkt, concludeerden de heren De Vreeze (K.V.P.) en Geertsema (V.V.D.), dan zal uit de Planta-affaire ook nog iets goeds zyn geboren. The News Chronicle: Ons klimaat is wel goedhet weer is alleen zo slecht. (Van een onzer redacteuren) De toto is voorlopig gered. Dit is het resultaat van een onderhoud tussen de minister van justitie mr. A. C. W. Beer man en staatssecretaris mr. Y Scholten en de vertegenwoordigers van de Neder landse Sportfederatie en het Comité Sport- prijsvragen, dat dinsdagavond op het de partement van justitie werd gehouden. In feite komt het hierop neer, dat binnen het kader van de (oude) loterijwet een oplossing is gevonden. De minister is be reid de toto op de oude voet doorgang te laten vinden, met dit verschil dat deze niet meer wordt georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, maar door de Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen in een verhou ding van drie staat tot één. Hetgeen be tekent dat de toto bij wyze van spreken drie weken voor de sport (NSF) en een week voor charitatieve doelstellingen etc. (Comité Sportprijsvragen) zou draaien. Namens de regering werd gesteld, dat in beginsel een vergunning zou kunnen worden verleend, op een aanvrage, waar uit blijkt: A. dat de loterij van beperkte duur zou zijn; B. dat de prijzen uitsluitend in goederen worden uitgekeerd en dus niet in geld en geldwaardig papier; C. dat de belangen die de loterij be oogt te behartigen niet te zeer uiteenlopen. In verband met het bijzondere karakter van de sportprijsvragen werd bovendien de eis gesteld, dat de aanvrager zich be reid moest verklaren tot registratie van de deelnemers, terwijl de maximumprijs in goederen per deelnemer ten hoogste een waarde van ƒ50.000 zou mogen bedra gen en de inzet per deelnemer maximaal ƒ2.-. Uit de gedachtenwisseling bleek, dat het in het kader van deze eisen denkbaar zou zijn, dat een aanvraag wordt ingediend, namens de Nederlandse Sportfederatie en ten tweede namens het Comité Sportprijs vragen, op grond waarvan aan beide in stellingen achtereenvolgens een vergun ning tot het organiseren van sportprijs vragen zou kunnen worden afgegeven in de verhouding van drie staat tot één. Zowel de Nederlandse Sportfederatie Naar wij vernemen is de kans vrijwel uitgesloten, dat de toto onder de nieuwe voorwaarden reeds op 9 oktober zal draaien. Het is namelijk zeer de vraag, of men met het drukken van de nieuwe for mulieren tijdig gereed komt. De N.S.F. en het Comité Sportprijsvragen zullen ge bruik maken van het registratie-apparaat van de KNVB. Vanmiddag om 12 uur, toen de inzen dingstermijn van de sporttoto van zondag jongstleden was verstreken, was er bij het bureau van de KNVB geen enkele melding van het maximum aantal punten (15) bin nengekomen. De eerste prijs van 109.335,- wordt nu verdeeld tussen zes deelnemers, die 14 punten behaalden. De tweede prijs even groot als de eerste valt in 46 stukken uiteen. Deze deelnemers behaalden 13 punten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM. IEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES (Van onze weerkundige medewerker) Hogedrukgebieden die de afgelopen zo mer helaas absent bleven, zijn nu plotse ling een zeer grote activiteit aan de dag gaan leggen. Het nieuwe maximum, dat zondag bij Schotland tot ontwikkeling kwam, waardoor zondagmiddag een zwak koufront van de Noordzee binnentrok, heeft zich naar Scandinavië uitgebreid. In de polaire lucht die boven ons land aanwezig is daalt de temperatuur in de nacht sterk waardoor plaatselijk mist ont staat. Vooral in het oosten van ons land is al wat lichte nachtvorst mogelijk. Deze ontwikkeling kan een gunstige invloed hebben op het weer in deze laatste sep- temberweek. Naarmate het hogedrukcen- trum zich meer naar Scandinavië ver plaatst zal de wind wat meer doorlopen naar noordoost tot oost, waarbij de tempe ratuur overdag een paar graadjes hoger kan worden. In de winter zou een soort gelijke situatie een periode met strenge vorst inluiden. als het Comité Sportprijsvragen, hoewel verklarende er behoefte aan te hebben zich in eigen kring nader te beraden, achten in principe een tijdelijke oplossing als hier boven aangegeven in de huidige situatie aanvaardbaar, waarmede als overweging gold, dat zelfwerkzaamheid van de sport verenigingen voor alle doeleinden die het wetsontwerp beoogde te behartigen, zou kunnen worden bestendigd. WENEN (AFP) De Oostenrijkse am bassade in Moskou heeft meegedeeld, dat zeven overlevenden van het vliegtuigonge luk van maandagavond waarover wij dins dag hebben bericht, thans buiten levens gevaar zijn en dat de twee Amerikanen onder hen het ziekenhuis reeds hebben ver laten. Voorts is in Wenen vernomen dat enkele Oostenrijkse journalisten die zich in ver band met het ongeluk naar Moskou wil den begeven geen visa hebben ontvangen. De Oostenrijkse ambassade in Moskou heeft meegedeeld, dat tot de omgekome nen twee Oostenrijkse regeringsfunctiona rissen behoren, die naar Moskou gingen voor handelsbesprekingen en tien Oosten rijkse werklieden, die de ambassade een verfbeurt zouden geven. Een Weense ar chitect, die het werk zou leiden, is ook om het leven gekomen, evenals zijn echt genote. Verder zijn zes Russen, een Amerikaan, twee Indiërs, een Brit en een Australiër omgekomen, alsmede vijf bemanningsle den. De stewardess overleefde de ramp. Greep justitie te laat in? In zijn interpellatie had de heer Lam berts de regering een aantal vragen ge steld, als: „Waarom heeft de Justitie niet direct ingegrepen toen bleek, dat de Unilever niet de hele waarheid vertelde?" en „Gaat het fabrieksgeheim boven het algemeen belang van de volksgezondheid?" De in- terpellant wees erop dat in Zweden 500 chemische middelen aan levensmiddelen worden toegevoegd, in Duitsland 1000 en in Nederland ongeveer hetzelfde aantal. „Het is onverantwoordelijk geweest van de Unilever," zo zei de heer Lamberts, „met een nieuw produkt te komen waar mee niet jarenlang proeven zijn genomen. Waarom treden grote concei-ns zo onver antwoordelijk op? Het komt door de ver koop-managers die door de verantwoorde lijkheden van de wetenschapsmensen heenlopen. Daartegen moet de volksge zondheid optreden." Minister Van Rooy gaf de verzekering dat van de zijde der gezondheidsautoritei ten van een tekortschieten in zorgvuldig heid geen sprake is, hetgeen hij met een resumé van de gebeurtenissen en van het Dr. Lamberts (P.v.d.A.) tijdens zijn interpellatie contact dezer autoriteiten met de Unile ver toelichtte. Het ligt niet op mijn weg, zei minister Van Rooij, de Kamer een inzicht te geven in de verhoudingen binnen het Unilever- concern. Evenmin zal ik mij verdiepen in vragen, die verband houden met de rela tie Margarine-Union en Van den Bergh en Jurgens. De Justitie dient na te gaan of er strafrechtelijke overtredingen zijn be gaan en zo ja, tot vervolging over te gaan. Dit onderzoek vergt tijd. Een voorname zorg van de Kamerleden was hoe de herhaling van een affaire als het Planta-drama kan worden voorkomen. De heer Aantjes (A.R.) zag onder het volk een onrust groeien dat men door de we tenschap ongeweten steeds meer wordt be dreigd met allerlei stoffen in levensmidde len, waarvan men de gevaren niet kent. Hoe is het mogelijk, had dr. Lamberts zich afgevraagd, dat het Planta-drama zich heeft kunnen ontwikkelen? Het zijn bij de Unilever geen misdadigers, maar door ge brek aan organisatie is men telkens tot leugens gedreven. Aanvankelijk vond hij het onvoorstelbaar hoe het bij een groot concern zo'n chaos kan zijn en hoe men zo dom heeft kunnen handelen. De enige verklaring is voor hem geweest dat men in de topleiding niet voldoende intellect bezit. Het wel aanwezige intellect in de laboratoria heeft men terzijde gesteld. Een herhaling van een dergelijke affaire kan alleen worden voorkomen door ver scherpt toezicht van de overheid. Naar het oordeel van de heer Van der Veen (P.S.P.) zal herhaling alleen voorko men kunnen worden door vervanging van de kapitalistische produktiewijze door een socialistische. In dit verband zei de heer Bakker (C.P.N.), dat hij van de P.v.d.A. die zo gul strooit met moties, een motie had verwacht voor een democratische con trole op de grote concerns. Eindrapport komt Omdat het onderzoek van de justitie nog gaande is, kon minister van Rooy niet ant woorden op de vraag of bij de Duitse dochtermaatschappij van de Unilever het verband tussen de emulgator bekend was en of van ditzelfde verband ook de Neder landse Unilever op de hoogte was. De mi nister nam „voor 100 percent" aan dat de emulgator in de Planta de verwekker van de huidziekte is geweest. In het hui- pflg- Weerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving ....4, 5, 9 Kruising randweg-Kleverlaan 5 Kunst 9 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Boekenhoekje 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minister Van Rooij heeft gisteren in de Tweede Kamer de structuurformule onthuld van de Emulgator van Planta- rood. Hij las haa liever niet voor, „om dat dan toch niemand de inhoud zou begrijpen". Men zou misschien denken dat de christelijk-historischen er iets mee te maken hebben omdat er nogal dikwijls de twee scheikundige elemen ten C en H (koolstof en waterstof) in voorkomt. CH2-O-COR CH—O-COR' CH CH CH2-0-C0-(CH2)7 -CH CH-(CH2)5-CH3 CH-CH COOH CO-CMCH2) 17-CH3 Later zei de heer De Ruiter (CHU), die twintig jaar les heeft gegeven in scheikunde, dat de formule „nietszeg gend" is. COOH is het verzepingsmid- del, maar er wordt niet gezegd wat dat middel is om het vet te verzepen. dige stadium van het onderzoek is echter nog niet bekend hoe de emulgator een schadelijke invloed op de mens uitoefent. Te zijner tijd zal de minister nog een eindrapport aan de Kamer toezenden over de Planta-affaii-e. Minister Van Rooy was bereid na te gaan, in hoeverre het gewenst is de rijks overheid grotere invloed te verlenen in de activiteit "an de gemeentelijke keurings diensten van waren. Maar belangrijker vond hij voorlopig dat reeds op korte ter mijn het Margarinebesluit zou kunnen worden gewijzigd met het opnemen van een bepaling dat moet worden vermeld welke stoffen aan de margarine zijn toege voegd. Het is de vraag of de mankracht en de uitrusting van de Keuringsdiensten voldoende zijn. De minister verwacht nog adviezen. Verscherping van het toezicht is in ieder geval een lange weg. Men zou ook kunnen eisen dat in de warenwet vermeld moet worden, met wel ke stoffen fruit en groente zijn bespoten, maar dat is dikwijls een lange en voor het publiek nietszeggende lijst en die stof fen zijn er dan al afgeregend als men het fruit koopt. Thuis heeft de minister een appelboompje dat niet bespoten is, maar die appels zijn dan ook niet te eten, zei hij. Chemische middelen ter verbetering van de produktie zijn in de moderne tijd niet weg te denken. In antwoord op een vraag van de heer De Ruiter (C.H.U.) deelde minister Beer man (Justitie) mee dat het advies van de Unilever-commissie omtrent schadever goeding een bindend advies zal zijn, zodat, wanneer men de betreffende verklaring in het unilever-formulier heeft ondertekend, geen beroep op de rechter mogelijk is, tenzij het advies zo verkeerd is dat opvol ging ervan het karakter zou krijgen van kwade trouw van de zijde van de Unilever. De regering kan er geen bezwaar tegen maken dat in het geval van een minnelijke schaderegeling een verklaring wordt on dertekend volgens welke geen nadere uit spraak van de rechter kan worden ge vraagd. BRUSSEL (AFP) Het Belgische pers bureau Belga meldt, dat president Kasa voeboe van Kongo in een brief aan presi dent Soekarno van Indonesië en de secre taris-generaal van de UNO verklaard heeft dat de republiek Kongo geen uitzending wenst van een detachement Indonesische troepen naar Kongo. Een mislukte start van een straalvlieg tuig op het dek van het Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Shangri La" leverde deze dramatische foto op. Bij de katapultstart zwenkte het toestel naar rechts. Een wiel brak af en over de geschutskoepel heen kantelde het straalvliegtuig in zee. Pas toen het helemaal onder was slaagde de piloot die alleen maar een snijwond aan de arm had opgelopen, erin zich te be vrijden. Hij werd door een helikopter aan boord van de „Shangri La" ge bracht. Er waren precies zeven minuten verlopen Amerikaanse topfiguren voelen er wei nig voor deze propagandavertoning bij te wonen. Eisenhower is weer naar Washing ton vertrokken, maar Kroesjtsjev lijkt wel van plan te zijn het zitrecord te verbe teren. Terwijl andere delegatieleiders ko men en gaan, elkaar in hotels bezoeken of gesprekken voeren in de wandelgangen, zit het drietal Kroesjtsjev, Gromyko en Zorin braaf te luisteren naar de soms urenlange redevoeringen. Castro is de eer ste internationale druktemaker, die New York gaat verlaten. Hij zou vanmiddag vertrekken, tot grote opluchting van de New Yorkse politie, die nu in elk geval een escorte minder zal hebben te verle nen. Macmillan Kroesjtsjev Macmillan zal Kroesjtsjev waarschijn lijk morgenmiddag ontmoeten. Vandaag zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home een onderhoud hebben met zijn Russische ambtgenoot Gromyko. Diplomatieke waarnemers in New York zeiden dat Macmillan niet van plan is bemiddelend op te treden en voegden hier aan toe geen belangrijke ontwikkelingen als resultaat van de conferentie van beide premiers te verwachten. De meeste Amerikaanse kranten schrij ven nog steeds in een optimistische toon, die van hogerhand wordt aangemoedigd. Het optimisme bestaat vooral daarin, dat men het als een overwinning voorstelt, dat de meeste Afro-Aziaten zich achter Hammarskjoeld stellen en Kroesjtsjevs hervorming van de post van secretaris generaal niet willen aanvaarden. Maar Kroesjtsjev kan nooit gedacht hebben dat zijn suggestie zou worden overgenomen. Dat deze reclameballon niet hoog opgaat kan men dus moeilijk zien als een Rus sische nederlaag. De kranten verdoezelen tot dusverre te zeer, dat het merendeel van de Afro-Azia- ten zich onomwonden uitspreekt voor Loe- moemba en daarmede voor terugkeer tot de situatie, waarbij de communisten weer een open deur zullen krijgen in Centraal Afrika. Nasser heeft dinsdagochtend een beschaafde en doorwrochte rede gehouden. Hij toonde zich hierbij niet de volksmen- De Nederlandse Radio-Unie overweegt op het ogenblik een project om te komen tot nachtelijke uitzendingen over een of de beide zenders Hilversum ten gerieve van hen die 's nachts arbeid verrichten. Gedacht wordt aan een programa dat naast ontspanning (grammofoonplaten en dergelijke) ook enige positieve elementen zal bevatten. Men denkt in termen van uitzendingen op werkdagen van twaalf uur s nachts tot zeven uur 's morgens. Een groot probleem vormen op het ogen blik echter nog de financiële lasten die zo'n nachtelijk programma met zich zou brengen. Het project, waartoe de N.C.R.V. het initiatief genomen zou hebben, wordt echter ernstig bestudeerd. BOGOGOTA, Columbia (AFP) Bij een vechtpartij in de „La Picota"-gevangenis te Bogota zijn dinsdagmiddag veertien ge vangenen gedood en achttien gewond, al dus heeft het Columbiaanse ministerie van Justitie meegedeeld. De politie vermoedt, dat de gevangenen een vechtpartij zijn begonnen om de aan dacht van de bewakers af te leiden en een ontsnappingspoging te ondernemen. Een andere lezing van het gebeurde is, dat een groep gevangenen een „strafexpeditie" heeft ondernomen omdat men hun vlucht- plannen had verraden. Er is geen schot gelost. Alle doden zijn bezweken aan messteken. In La Picota zitten ongeveer 500 misdadigers gevangen. DJAKARTA, (Reuter) Ongeveer 140 Nederlanders zijn dezer dagen met de „Zuiderkruis" uit Soerabaja vertrokken. Een Indonesische woordvoerder in Oost- Java deelde mede dat meer dan 700 Ne derlanders nog wachten op vertrek uit deze stad. ner, die hij ook schijnt te zijn, doch schep te er kennelijk behagen in om op te tre den als een gedistingeerd staatsman. Geen aanval op Hammarskjoeld en Loemoemba werd niet eens genoemd. Maar met al zijn gematigdheid staat de zich neutraal noe mende Nasser in de Kongozaak dichter bij Moskou dan bij Washington. De Amerikanen zeggen geen heil te zien in een ontmoeting tussen Kroesjtsjev en Eisenhower. Daar kunnen zij heel goed gelijk in hebben. Maar toen Nasser zulk een ontmoeting voorstelde, bleek er in de Assemblee groot enthousiasme voor te be staan. Kroesjtsjev toonde duidelijk dat hij, zoals hij trouwens al eerder heeft gezegd, tot zulk een ontmoeting bereid is als het initiatief van de andere kant komt. Aldus wordt Eisenhower de kwade pier gemaakt die zich terugtrekt, tegenstribbelt en niet tegenoetkomend wil zijn. Men kan toege ven, dat er thans geen sfeer voor serieuze onderhandelingen is, maar Kroesjtsjev krijgt een kans een propaganda-voordeel te behalen door zich daartoe bereid te verklaren. Dit is een spel, waarbij hij niet kan verliezen. Of het tenslotte tot een ont moeting komt of niet, Kroesjtsjev is de verzoeningsgezinde, althans in de ogen van vele kinderen in politieke boosheid, die hier rondlopen. Over een resultaat van de Assemblee kunnen de Amerikanen tevreden zijn. De centrale commissie, die men de bestuurs commissie van de Assemblee kan noemen nam met twintig tegen 7 plus een ont houding een Amerikaans voorstel aan om ook dit jaar geen agendapunt op te ne men dat voorstelde communistisch China lid van de UNO te maken. Reeds vele jaren slagen de Amerikanen er in zulk een uitstel van een jaar te krijgen. Ditmaal was de stemmingsuitslag dezelfde als in 1959. De Sovjet-Unie diende dinsdag een resolutie in die beoogt de ontwapenings commissie van tien landen uit te breiden met vijf staten, te weten India, Indonesië, de Verenigde Arabische Republiek, Mexi co en Ghana. De Verenigde Staten verkie zen echter voortzetting van de besprekin gen in een commissie van tien. Er werd verklaard, dat het niet zozeer aankomst op de samenstelling van de commissie, doch op de serieuze wil tot onderhande len. De Sovjet-Unie heeft onderhandelin gen onmogelijk gemaakt in diverse com missies, aldus de Amerikaanse zegsman. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) NEW YORK. Egypte's president Nasser kreeg luid applaus, toen hij de UNO-Assemblee gisteren voorstelde dat Eisenhower en Kroesjtsjev onder aus piciën van de UNO onderhandelingen zouden beginnen over ontwapening. Kroesjtsjev zat als altijd in de zaal en applaudisseerde demonstratief mee. On geveer terzelfdertijd gaven Eisenhower en Macmillan na een langdurig gezamen lijk ontbijt een gemeenschappelijke verklaring uit, waarin zij, populair gezegd, te kennen gaven, dat het nu maar eens uit moest zijn met dat luidruchtige gedoe in de Assemblee. Officieel heette het „dat Eisenhower en Macmillan ten zeerste hopen dat de Assemblee na het stormachtige begin zich nu zal kunnen concen treren op ernstig, sober en constructief werk, vooral het gebied van de ontwapening".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1