Stakende bouwvakkers in de hoofdstad voor de rechter Wat doet een walvisvaarder bij Hoogovens Q HOOGOVENS IJMUIDEN Hebt u in die walvisvaarder ergens uzelf herkend v Progressieve richting in de CHU roert zich Winterdienst van de KLM aan de vervoersvraag aangepast Zaken tegen „vrije boeren" voor de Hoge Raad Dr. H. R. van Houten ambassadeur in Wenen Uitwisseling op wereldspaardag HOOGOVENS IJMUIDEN WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 4 Demonstratie voor Paleis van Justitie U had het zelf kunnen bedenken. Na negen jaar Willem Barendsz wilde meneer Koops meer thuis zijn bij zijn gezin. Na een briefje aan Buitenhof (adres van de afd. personeels zaken) kwam hij bij de elektrische centrale van Hoogovens. Na een half jaar gebeurde er toen iets dat alleen maar bij zo'n gevarieerd bedrijf als Hoogovens kan gebeuren. Op eigen verzoek stapte meneer Koops - via de opleiding - over naar het besturen van kranen in de kaliberwalserijen. En toen ook dat nog met helemaal was wat hij eigenlijk zocht, werd hij pompwachter in dezelfde walserijen. Waaraan u weer eens kunt zien dat iedereen die dat wer kelijk wil, zijn plaats vindt bij Hoogovens. „Het was even doorbijten", zegt meneer Koops er zelf van. „Maar nu heb ik dan ook mijn zin. Fijn werk. Veel vrije tijd met die ploegendiensten. Hele zomer aan het strand. Vissen. Varen. VolkstuinierenMeneer Koops voelt zich kennelijk al helemaal thuis aan de wal. Kerkeliik nieuws (Van onze correspondent AMSTERDAM Met ruim 400 demon strerende bouwvakkers voor de deur, die spandoeken met teksten als „Handen af van het stakingsrecht" meevoerden, heeft de president van de Amsterdamse recht bank gisteren het kort geding over de bouwstaking in Amsterdam behandeld. Van der Vorm's Aannemingsmaatschappij N.V. had 86 van zijn werknemers gedagvaard, die op het bouwproject van Philips pen sioenfondsen aan de Sloterplas in Amster dam sinds 21 september in staking zijn. Gevorderd werd de hervatting van het werk op straffe van een dwangsom van 50,- per dag. Tevens werd het geding behandeld, dat een van de onderaannemers, de firma H. Gauw en Zoon uit Amersfoort, aanhangig heeft gemaakt tegen 13 stakende metse laars. Rijkspolitie en rechercheurs verhinder den dat de demonstratie van collega-bouw vakkers zich in het Paleis van Justitie voortzette. Namens de eiser zette de Rotterdamse advocaat mr. J. van Anken uiteen, onder welke moeilijke omstandigheden Van der Vorm N.V. de laatste tijd heeft gewerkt. Aan de ene kant eisen de arbeiders hoge re lonen, aan de andere kant worden de directeuren van het bedrijf door de justitie bedreigd met sluiting van het bedrijf en zelfs met gevangenisstraf als zij die hogere lonen zouden betalen. De staking had vol gens mr. Van Anken ten doel het afdwin gen van een bij de wet verboden hogere beloning. Grief: tariefstop Mr. M. D. Proper uit Haarlem trad op namens een deel van de stakers. Hij zette uiteen dat volgens de C.A.O. een deel van het salaris als tariefbeloning kan worden gegeven. Bij Van der Vorm is dat het ge val, waarbij het maximum van 35 percent wordt uitbetaald. Wat de arbeiders grieft Is, dat zij geen inzage kunnen krijgen In de boekhouding van de tarieven, het geen volgens de C.A.O. mogelijk moet zijn. Ook achten zij het onjuist dat de tarief stop geldt voor timmerlieden, betonstorters, kraanlieden en sjouwers maar niet voor stucadoors. (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor de Hoge Raad dienden gisteren de cassatieberoepen die de landbouwers K. Hartman en B. Nij- meijer uit Hollandscheveld instelden tegen vonnissen van de rechtbank waarbij zij tot boetes werden veroordeeld. Na de gebeurtenissen in Hollandsche veld, waarbij de boerderijen van de heren Hartman en Nijmeijer toevielen aan het Landbouwschap, hebben deze landbouwers vee laten lopen op de weilanden bij hun boerderijen, die toen aan het Landbouw schap toebehoorden. Zij kregen een procesverbaal, maar de kantonrechter in Meppel, die deze zaak in eerste aanleg behandelde, sprak de twee boeren vrij. In beroep veroordeelde de rechtbank in Zwolle beiden tot een boe te van vijf gulden. Van dit vonnis gingen de landbouwers in cassatie. De Hoge raad zal in deze zaken op 20 oktober arrest wijzen. De procureur-generaal had gecon cludeerd tot verwerping van de beroepen. Mr. Proper noemde het een onhoudbare situatie dat vele bouwvakkers na 40 uren werken of daaromtrent reeds hun presta ties volgens de tariefbeloning hebben gele verd en gedurende de rest van de 45-urige werkweek het gevoel hebben voor niets te werken. De tariefstop leidt ertoe dat er njet wordt betaald voor verrichte arbeid, aldus mr. Proper. Door die arbeid toch van de arbeiders te eisen wil men iets dat in strijd is met de wet. Volgens mr. Pro per is het eisen van de hervatting van het werk bovendien in strijd met de vrijwil ligheid van iedere vorm van arbeid die de wet ons toekent. Mr. Th. P. van Raalte, die namens enkele andere stakers optrad, verweet de leiding van het bedrijf dat zij de moeilijkheden zelf in het leven heeft geroepen door te laag-geclassificeerde arbeiders te hoog in te delen en bovendien nog de 35 percent tariefregeling voor iedere werknemer, on geacht diens prestaties, toe te passen. Hier door is het mogelijk dat iemand die maar 90 percent arbeidsprestatie levert voor 135 percent wordt beloond, hetgeen ten koste gaat van de arbeiders die tot een werke lijk hoge prestatie komen. Twee stakers verdedigden hun belangen zelf. De een bepleitte inzake van de ta riefboekhouding, de ander vroeg de presi dent: „Zou u vijf dagen willen werken als u er maar drie krijgt uitbetaald?". De president, mr. U. W. H. Stheeman, vroeg een van de aanwezige directeuren van het bedrijf, in hoeverre de arbeiders zelf enig inzicht kunnen krijgen in de door hen persoonlijk geleverde prestaties. De di recteur verklaarde dat men hierover bij de calculator altijd inlichtingen kan krij gen. „Maar die praat over loonuren en man uren. Om dat te begrijpen moet je een h.b.s. of een gymnasium hebben doorlo pen", zei een van de arbeiders, die ten slotte een voorstel deed. „Meneer de pre sident, er zijn huwelijken die dreigen te mislukken en die in de verzoenkamer toch nog worden gered. Onze baas en wij zit ten in hetzelfde schuitje. Waarom gaan wij niet samen hier op de hoek in een cafeetje overleggen om tot een oplossing te ko men?" Maar de baas voelde niets voor dit plan. Tijdens de behandeling van de zaak wer den zeven telegrammen van groepen bouw vakkers uit Amsterdam en Rotterdam bin nengebracht. De inhoud van de telegram men kwam neer op: „Wij verlangen in trekking van de rechtsvervolging" en „Wij wensen geen inmenging van de justitie". Volgende week woensdag om 10 uur zal de president uitspraak doen. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. H. R. van Houten, staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, tot ambas sadeur in Wenen. De heer Van Houten kwam in 1932 in diplomatieke dienst. Hij was achtereen volgens verbonden aan de legaties in Kopenhagen en Stockholm. Van 1935 tot 1940 was Berlijn de stand plaats van dr. Van Houten. Van 1940 tot 1945 was hij verbonden aan de diploma tieke vertegenwoordiging van Nederland in Washington. Van 1945 tot 1948 was hij ge- zantschapsraad in Brussel, in 1948 werd hij chef directie buitenlandse dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Van 1951 tot 1957 heeft hij Nederland in Mexico vertegenwoordigd. In 1958 is dr. Van Houten directeur-generaal politieke zaken geworden en in 1959 staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. (E. Koops, pompwachter kaliberwalserijen j t>p, 2»iM*ë Advertentie (E. Koops, pompwachter kaliberwalserijen - li* ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze walvisvaarder u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlijk al zo lang wilt. Hoogovens hèèft door zijn omvang cn opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. De vooruitstrevende richting binnen de Christelijk-Historische Unie roert zich hoe langer hoe meer. Een van de beide ex ponenten, de heer D. F. Houwaart, streeft naar de oprichting van een progressief centrum binnen de C.H.U. De heer Hou waart heeft de leiding van de N.C.R.V.- t.v.-rubrieken Memo en Attentie. Hij heeft zitting in de gemeenteraad van Amers foort en is redacteur van het Christelijk Historisch Weekblad. Een andere poging die wordt onderno men is de oprichting van een groep die men „de politieke achttien" zou kunnen noemen. Hiertoe beijvert zich vooral de heer B Buddingh, eveneens redacteur van het Christelijk Historisch Weekblad. Deze „politieke achttien" zou men kun nen vergelijken met de kerkelijke achttien die streven naar toenadering tussen her vormden en gereformeerden. De politie ke groep zal bestaan uit antirevolutionai ren en christelijk-historischen, die met kracht willen streven naar samengaan van beide protestantse partijen. Op 30 oktober wordt bij alle spaarban ken over de gehele wereld de veertigste wereldspaardag gevierd. De spaarbank voor de stad Amsterdam en de „Zentral- sparkasse der gemeinde Wien" zullen van deze jubileum-wereldspaardag een bijzon der cachet verlenen. Zij gaan namelijk personeel uitwisselen. Op woensdag 28 oktober zal een afvaar diging van de spaarbank uit Wenen be staande uit tien dames in Oostenrijkse kle- derdachten up Schiphol arriveren. De di recteur der spaarbank, mr. G. F. Brants- ma, zal de dames op de luchthaven ont vangen. Een uur later zullen tien dames van de spaarbank voor de stad Amster dam in Nederlandse streekdrachten naar Wenen vertrekken. De Nederlandse dames zullen onder leiding staan van de in Vo- lendams kostuum gestoken algemeen pro curatiehouder van de spaarbank voor de stad Amsterdam, de heer N. M, A. ter Volbeék. De Weense dames zullen in Nederland onder meer actief aan de viering van we reldspaardag deelnemen door op 29 okto ber hun hulp te verlenen bij de traditio nele „Wereldspaardagtaartentocht" langs zieken- en kindertehuizen. De heren Houwaart en Buddingh keren zich vooral tegen het beleid van de voor zitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beer- nink. Enerzijds nemen zij hem kwalijk dat hij met zijn sympathie voor de V.V.D. de C.H.U. leidt in wat zij noemen een conservatief-liberale richting. Anderzijds vinden zij dat hij ten onrechte 'n spoe dig samengaan met de A.R.P. tegen werkt. Beide initiatiefnemers zijn op grond van hun standpunt in openlijk conflict ge komen met de hoofdredacteur van het Christelijk-Historisch Weekblad, mr. J. W. van Gelder. De heer Van Gelder is tevens secretaris van de C.H.U. en lid van de Tweede Kamer. Zaterdag vergadert de persvereniging Koningin en Vaderland, die de uitgeefster is van het Christelijk His torisch Weekblad. Op die bijeenkomst moet blijken of een modus vivendi te vinden is dan wel dat een van beide richtingen uit de redactie van het blad moet wijken, In het hoofdbestuur van de C.H.U, en de unieraad is weinig sympathie geble ken voor het streven van de heren Hou waart en Buddingh. Beide heren betwijfe len echter of het standpunt van deze be stuursorganen representatief is voor wat in de unie leeft. EXAMENS UTRECHT Doctoraal Franse taal- en letterkunde: T. A. W. van Rossum (Gouda). Doctoraal tandheelkunde: P. F. Th. M. M. Geeriings (Venlo), J. W. E. M. de Haas (Apeldoorn), P. J. M. Koomen (Utrecht), A. H. B. Schuurs (Wyohen), P. J. G. Verhoef (Noordwijk aan Zee). Dierenarts: A. J. Breeuwsma (Nijland), A, Arbitman (Utrecht), J. A. Droppers (Delden). P. J. M. M. van Gulick (Veghel), L. Samuel (Utrecht). Doctoraal diergeneeskunde: L. Barnover (Utrecht), A. A. P. Groenewegen (Nootdorp), J. A. Jongebreur (Utrecht), F. J. van de Kamp (Utrecht), W. H. W. Mieog (Den Haag), G. H. Nleuwenhuis (Ooster beek), H. W. F. Swart (Hoogland), A. A. P. A. van Zeeuwen (Venlo), mej. W. G. Roe- lofsen (Staverden), J. H. w. Buiteman (Etten), H. F, J. M. van Heivoort (Boxtel), J. J, Joma (Gaast), R. G. H. Lieuw a Joe (Deventer), H. Mol (De Bilt), L Shamir (Utrecht), Y, Vishinsky (Utrecht), A. Smit (Utrecht). Doctoraal rechtsgeleerdheid: mej. M, J. M. Berghauser Pont (Soest), mej, W. M. Asselbergs (Breda). Arts: mej. C. H. Kernkamp (Utrecht), P. C. M. Mosmans (Hollandse Rading), P Westerink (Elburg). DELFT Kandidaats werktuigkundig ingenieur: A. H. Meijer (Heemstede). Prope deutisch elektrotechnisch ingenieur: F. J. Abbink (Haarlem), F. E. van Bochove De KLM zal gedurende de komende winterdienstregeling, welke 1 november ingaat, haar diensten op een aantal lijnen aanpassen aan de vervoersvraag. Op de Amsterdam-New Yorklijn zullen 17 diensten per week naar New York worden uitgevoerd en 16 vluchten In om gekeerde richting. Tussen Amsterdam en Montreal worden vier vluchten per week uitgevoerd naar Montreal en vijf diensten per week terug. Het verschil in het aantal vluchten in beide richtingen op deze twee trajecten houdt verband met een commerciëel zo gunstig mogelijke spreiding van de Am- sterdam-Montrealdiensten. Hiertoe zal eenmaal per week een DC-8 van New York naar Montreal worden overgevlogen. De overige intercontinentale diensten naar Houston en Mexico, Midden- en Zuid- Amerika, het Verre Oosten en Afrika blijven vrijwel ongewijzigd en worden alle met DC-8 straalvliegtuigen uitgevoerd. Op de lijn Amsterdam-Zürich-Tunis- Tripoli-Benghasi wordt de tussenlanding in Zürich vervangen door Brussel. Hier door zal Brussel voortaan éénmaal per week rechtstreeks met deze Noord-Afri kaanse steden verbonden zijn. Van de negen diensten per week naar plaatsen in het Nabije- en Midden Oosten wordt op één lijn de eindbestemming Basra in Irak vervangen door Cairo. Nu ook de DC-7C, als laatste passa giersvliegtuig met zuigermotoren, uit de KLM-vloot gaat verdwijnen, zullen alle Europese passagiersdiensten met Lockheed Electra II en Vickers Viscountvliegtuigen worden uitgevoerd, (Haarlem), R. Kamp (Haarlem), E. W. Kruyt (Haarlem), P. B. Mes (Haarlem). Propedeutisch natuurkundig ingenieur: J. C. van Muiswinkel (Haarlem), H. van Wal raven (Aerdenhout). Propedeutisch vlieg tuigbouwkundig ingenieur: N. A. A. Rozen straten (Beverwijk). AMSTERDAM (Gem. Un.) Doctoraal geografie: mej. H. de Rijk (Heemstede) en M J. Dekker, R. C. G. Kok, H. N. Groene- veld, F. P. M. Vonk (Amsterdam! en P. Klok (Den Helder). LEIDEN Doctoraal Nederlands recht: mej. M. E. H. Dobschutz (Rotterdam) en R. G. Klomp (Den Haag) en B. J. H. Hol- ties (Delfzijl). EINDHOVEN Ir. P. Ros is gepromo veerd tot doctor in de technische weten schappen op proefschrift „Molecular orbi tal calculations on copper-chloride com plexes". Da Costa Kweekschool. Aan de Da Costa Kweekschool in BloemendaaJ zijn geslaagd voor het examen derde 1 eerkring de dames: A. T. van den Berg (IJmuiden), R, M. Ekering, A. E. Oosterling en H. W. G. Veenkamp (allen Haarlem), G. Vis ser (Bloemendaal), J. D. Kaper (Bever wijk), A. J. Suurmond (Velsen-Noord), H. van Leeuwen (Heiloo), F. C. van Rij (Drie huis) en S. Springer (Vogelenzang), alsmed» de heren: S. H. Bergsma (Driehuis), R. P. Bos, R- W. Bouman, H. van Dantzig, D. B. Gaaikema, B. J. Groot, J. Klooster, J. D. Langeraar, L. Speelman, J. J. V. de Tombe, T. Wilders en P. B. Windhorst (allen Haarlem), H. Bruinsma en B. de Poel (beiden Heemstede), D. Verzaal (Aalsmeer), G. W- H. Eling en J. van der Veen (beiden Santpoort), F. W. Verwijnen en T. G. van Veen (beiden Hoofddorp}, S. Faber (Heemskerk), J. W. Gootjes (Heerhugowaard). C. de Haas (Amster dam), H. Hardebol (Bloemendaal), A. C. Kleijwegt (Hillegom), P. J. Schotanus (Bennebroek) en J, p. Smit (Castricum), Twee kandidaten zijn afgewezen, terwijl met elf kandidaten het examen wordt voortgezet. Ned- Herv. Kerk Bedankt voor Diepenveen: J, van Dok te Noordwijk-Binnen. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1964 | | pagina 4