OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlems burgemeester beducht voor district om Noordzeekanaal Lal Bahadoer Sjastri in New Delhi gecremeerd HETWEER nu BONT met ruimt op! mhïSS HeSg£lswM ft ff i IP TYl S VJ O D1 CU Q ,ranco pv sr "jTw Honderddertig doden in Rio Giacometti overleden MORRIS 20°/o korting Splitsing tussen Zuidkennemer en IJmondgemeenten betekent een versnippering van krachten" Haarlemmer hielp Utrechtse politie bij vangst van ontvluchte jongen „.net even anders! Veeartsen uit dienst voor bestrijding mond- en klauwzeer Kleinzoon Wagner nam van thuis een tekening mee van Ingres Boevenkoning stal Nederlands jacht Marinemonument in Scheveningen 80e JAARGANG No 157 r WOENSDAG 12 JANUARI 1966 311e JAARGANG No S „«gave (MH.Bedden D™,,, TT A l Haarlem-Noord, Soendaplein, telefoon 57755. X X X X \m* XXX O JLif^ \mtfL %gM J. \*?h V^s aan enze bureaus, 20 cent Postera 273107, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon '15295. n'v' Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Pclitie-opleiding in Bloemendaal pagina 7 Landhouw-robots in de RAI pagina 9 Drie partners NEW DELHI, (Reuter en AP) Het stoffelijk overschot van Bahadoer Sjastri, de voormalige premier van India, is vanmorgen verbrand op een brandstapel van sandelhout. Een reusachtige menigte zong oude gezangen. Sjastri's oudste zoon, Hari Kisjan, stak de houtstapel met een fakkel in brand. Meer dan een miljoen Indiërs hebben in de straten van New Delhi de ■toet gadegeslagen. Een grote groep buitenlandse gezagsdragers waren bij de crematie aanwezig, o.a. de Russische premier, Kosygin, de Amerikaanse vice-president, Humphrey, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, en graaf Mountbatten de laatste Indische vice-koning als vertegenwoordiger van de Britse koningin. IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en IJmond 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Politieke strijd in India3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Vorst houdt aan Honderd gewonden m Het woord is aan „ZEVEN EEUWEN HAARLEM" dl. I UITVERKOCHT Regen blijft stromen Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding Willa Reinke c.v. Opruiming boeken tot 30% tapijt-voordeel Haarlem Nw. Groenmarkt hoek Zijlstr. tel. 1 94 05 """N Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft zich in de nieuwjaarsrede die hij vanmiddag in de gemeenteraadsvergadering hield, beducht getoond voor de overheersende invloed van Amsterdam voor het geval plannen die bestaan voor een zo genoemde oost-west-agglomeratie zouden doorgaan. Er is de laatste tijd in provinciale kringen een gedachten- ontwikkeling gaande in de richting van een district dat zich uitstrekt langs het Noordzeekanaal met inbegrip van de polders zuidelijk Flevoland en de Markerwaard. In dit gebied zou dan een eigen districtsbestuur moeten komen met directe verkiezingen voor de vorming hiervan. Burgemeester Cremers meende zich met alle kracht te moeten kanten tegen deze ontwikkeling, omdat dan immers een overwegend Amsterdamse invloed zou ontstaan, niet alleen in het gebied van Groot-Amsterdam, waarvoor een vooront werp van wet in voorbereiding is, maar bovendien in de gemeenten Velsen, Bever- wijk al dan niet met Heemskerk verenigd Assendelft en een aantal Zaangemeenten. Van de gemeenschappe lijk regeling voor het Noordzeekanaalge- bied, waarin Kennemerland, de Zaan streek en Groot-Amsterdam elk hun eigen inbreng hebben, bblijft dan niets meer over, aldus de burgemeester in zijn toe spraak. Burgemeester Cremers verwees de raad naar uitspraken van Gedeputeerde Staten in hun memorie van antwoord bij de begroting 1966. Een dezer uitspraken is: „Samenwerking tussen de IJmondge meenten en de gemeenten van Zuid-Ken- nemerland is zeker gewenst, maar karak ter en verantwoordelijkheid der beide re gio's zijn zo verschillend dat zij voor een bestuurlijke integratie niet in aanmerking komen". Burgemeester Cremers herinnerde er aan dat hij in zijn vorige nieuwjaarsrede reeds waarschuwde tegen de gedachte om in het samenspel van krachten de Kennemer gemeenten ten noorden en ten zuiden van het kanaal tot twee zwakke gesprekspartners te maken. In de conur- batie Noordzeekanaal moeten juist drie sterke partners samenspreken, te weten Amsterdam, de Zaanstreek en Kenne merland. Splitsing tussen De Zuidkenne mer en de IJmondgemeenten zou beteke nen versnippering van krachten en daar mede een ontoelaatbare verzwakking van invloed, aldus de burgemeester. Voor meer bijzonderheden over deze aangelegenheid verwijzen wij naar pagi na 5. De Utrechtse politie heeft gisteren dank zij de assistentie van een vertegenwoor diger uit Haarlem en broeders van de G.G. en G.D. in Vleuten een 15-jarige uit een inrichting in Amerongen ontvluch te Utrechtse jongen kunnen aanhouden, die de avond tevoren in Veenendaal een auto van 10.000 had gestolen. De knaap heeft een half etmaal de Domstad onveilig gemaakt door met gro te vaart door de stad te rijden en alle verboden en verkeersbepalingen te nege ren. De politie was hem steeds op het spoor, maar kreeg hem niet te pakken. Een surveillerende agent kreeg hulp van de Haarlemse vertegenwoordiger T. Beit- sema, die gedurende anderhalf uur zijn auto voor het achtervolgingswerk beschik baar stelde. Broeders van de G.G. en G.D. signaleer den tenslotte de gestolen auto, die zij in hun ziekenwagen achtervolgden. Via de mobilofoon werden alle surveillancewa gens gealarmeerd. Het cordon werd steeds kleiner en in Vleuten gaf de knaap zich eindelijk geronnen. Op het moment dat het lijk van Sjastri weggedragen werd nam mevrouw Sjastri de armbanden, die Indische vrouwen zo graag dragen, van de polsen en legde die op Sjastri's borst. Dit betekent, volgens de Hindoe-traditie, dat zij afziet van wereldlijke bezittingen en zich uit het openbare leven terugtrekt. Vroeger lieten Hindoe-vrouwen zich ook wel levend op de brandstapel van hun echtgenoten verbranden. Het wds onmogelijk te schatten hoeveel schreeuwende en huilende mensen er op de been waren, waarschijnlijk één mil joen. De kreet „Lang leve Lal Bahadoer Sjastri" overstemde het doffe tromgerof fel. De stoet werd gevolgd door een auto waarin mevrouw Sjastri en de 90-jarige moeder van Sjastri zaten. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele sneeuwbuien. Matige, aan de waddenkust tijdelijk krach tige noordoostelijke wind. In de kustprovincies lichte vorst, elders lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Op een gegeven moment drong de me nigte naar voren over de weg die de stoet volgde, waardoor onder meer de auto van vice-president Humphrey werd afgeschei den van de rest. De leden van de geheime dienst, die Humphrey bewaakten, reden snel om de auto heen en de Russische wachten de den hetzelfde bij de auto van Kosygin. De Indische politie schoot toe met zwaaiende gummistokken en joeg de me nigte terug zodat de twee auto's konden doorrijden. Gisteravond zijn 100 mensen gewond, van wie zes ernstig, toen een menigte de hek ken rondom de woning van de overleden Indische premier Sjastri in New Delhi doorbrak. De overleden staatsman lag daar opgebaard en velen wilden hem een laatste groet brengen. De regerende Congres-partij zal vrijdag beslissen wie de nieuwe leider van In dia zal worden. Tot degenen die voor de hoogste regeringspost in aanmerking ko men behoren naast Nanda onder meer minister van Defensie, Y. B. Chavan en de minister van Voorlichting mevrouw In dira Gandhi (Nehroe's dochter). Premier Tsjoe En-Lai van China heeft de Indische president een telegram ge zonden waarin hij zijn medeleven met het overlijden van Sjastri kenbaar maakte. Advertentie Gewikkeld in een vlag van zijn land is wijlen premier Sjastri van India vanmorgen naar de oever van de heilige rivier Joemna gebracht en aldaar gecremeerd ten aanschouwe van duizenden belangstellenden. (Telefoto). Rudolf Krauss: Tot de verachtelijke massa behoort al tijd nog één individu meer dan gij denkt. De belangstelling voor de gebundelde artikelen van de heer Hoeben is nog groter gebleken dan wij hadden ver wacht. De grote oplage, van vele duizen den exemplaren, is binnen drie dagen uitverkocht. Wij zullen nu een HERDRUK maken, die over ongeveer een maand gereed zal zijn. Tegen die tijd zal op nieuw een bon in de krant worden ge plaatst. Het is bijzonder verheugend dat de liefde voor onze oude stad zo groot blijkt te zijn. Directie Haarlems Dagblad. HmmAfW\AI*rtAAIUVWIAAII/\AA/lrt/VU*rtAA/IIW\A#WVWVIAIVW Met ingang van maandag 17 januari zullen tien veeartsen, die thans voor de vervulling van hun dienstplicht in militai re dienst zijn, in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan de bestrijding van 't mond- en klauwzeer onder de var kens. Aan negen van hen wordt hiertoe gedurende een maand buitengewoon ver lof verleend, waarna zij in militaire dienst zullen terugkeren. Aan één, werkzaam bij de Koninklijke Luchtmacht, is vervroegd verlof verleend, zodat hij geacht wordt zijn eerste oefeningstijd te hebben vol tooid. In Rio de Janeiro wordt een vrouw door een brandweerman bevrijd uit de puinhopen van haar schamele huisje. De Braziliaanse stad is ern stig getroffen door hevige regens en stormen. Zeker honderdendertig mensen zijn verdronken of onder puin van ingestorte huizen gestikt. RIO DE JANEIRO (AFP) Honderd dertig doden, zevenhonderd gewonden en meer dan zeshonderd gezinnen dak loos, dat is de balans van de overstro mingsramp die de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft getroffen. De zwaarste regenval sinds 1886 veroorzaakte aard verschuivingen en instortingen. Onder meer stortte een huis van drie verdiepin gen in. In de volkswijken van de stad doen zich nog meer instortingen voor. Onder het puin op ruim twee miljard gulden geschat. Het regent in Brazilië nog steeds en voor de komende twee dagen wordt nog meer slecht weer verwacht. Sinds 1 ja nuari is meer dan 250 mm regen geval len, bijna het dubbele van het normale totaal van de hele maand. CHUR (AFD) De beeldhouwer-schil der Alberto Giacometti is dinsdag op 64- jarige leeftijd te Chur in het Zwitserse kanton Graubünden aan een hartinfarct overleden. Giacometti werd in 1901 te Stampa in het Italiaans sprekende deel van dit kanton geboren. Sinds 1928 woonde hij in Parijs. Giacometti's vader was een bekend schilder. Op 20-jarige leeftijd ging de jon ge Giacometti naar Italië waar hij aan verschillende academies studeerde. In 1922 ging hij naar Parijs, waar hij zich aansloot bij de kubistische beweging. La ter kwam hij onder invloed van het sur realisme. Op 30 november 1965 kreeg hij de grote Franse kunstprijs. „Le doigt pris", „Fils tendu", „La femme qui marche" en „Mains etreignant le vide" behoren tot zijn bekendste beeldhouwwerken. i| - (Van onze correspondent) BONN De familie Wagner in Bay- reuth heeft met moeite de politie bui ten de beroemde villa ,.W dhnfried" kun nen houden. Het heeft haar echter wel handenvol geld gekost om een stunt van zoon Wolf-Siegfried weer ongedaan te ma ken. De jeugdige Wolfachterkleinzoon van de componist Richard Wagner, is stu dent in de kunstgeschiedenis in München. Toen hij op een kwaad moment tot de overtuiging kwam dat hij over te weinig geld beschikte, ging hij in zijn ouderlijk huis eens rondkijken en nam een pot loodtekening uit het bezit van zijn groot moeder Winnifred Wagner mee. De te kening was gesingeerd door de Franse schilder Ingres me tals dagtekening „Ro me, 29-5-1839" en toont de componist Franz Liszt. De tekening was opgedra gen aan Richard Wagner's schoonmoe der Madame d'Argoult. De jonge Wagner-telg bracht het kost bare erfstuk naar de gerenommeerde (Van onze correspondent) PARIJS De Franse politie heeft ge rede aanleiding om aan te nemen dat Pierre Aunay, alias „de koning der boe ven" er vandoor is met het Nederlandse jacht „Anna-Katrina", dat toebehoort aan drs. R. E. M. van den Brink, directeur-generaal der Elsevier-bedrijven. ZondagavQnd lag het zeventien meter lange jacht van de Nederlandse uitgever nog lieflijk te spelevaren op de golfjes van de haven van Hyères in de Middel landse Zee. Op hetzelfde moment lag Pierre Aunay nog onder de lakens van een bed in de ziekenzaal van de gevan genis van Nice, waar deze trouwe klant der Franse huizen van bewaring werd verpleegd wegens een hartziekte. Sindsdien mist men echter ieder spoor, zowel van de hartpatiënt als van het vaartuig. Het gedenkteken, dat de herinnering levendig zal houden aan de daden van de koninklijke Nederlandse marine gedu- de de oorlogsjaren 1940-'45 zal in Scheve ningen langs de strandweg zuidwestelijk van de Vissershavenweg worden ge plaatst. Dit nationaal marinemonument is ontworpen en vervaardigd door Mari An driessen. Het gedenkteken is uitgevoerd in tuf steen. Het is een ongeveer vier meter hoge beeldengroep, die drie marinefiguren op de boeg van een schip voorstelt. De Haagse gemeentelijke commissie voor de kunstopdrachten heeft zich una niem met het ontwerp verenigd. kunstveilers Karl en Faber in München, waar het een storm van opwinding ontketende. Het portret van Liszt werd in de catalogus van Karl en Faber voor een geschatte waarde van 25.000 D.M. opgenomen. Uit de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Engeland, kwamen ze ven kunsthandelaars en kunstvrienden van Karl en Faber speciaal voor de vei ling over naar München. Grootmoeder Winnifred probeerde ondertussen wanho pig de kunsthandelaars in München te overreden de zaak ongedaan te maken en het meesterwerk terug te geven zon der politie-inmenging. Maar de firma weigerde, omdat ze er niet van verdacht wilde worden door middel van een lok middel de inmiddels gearriveerde ko pers te hebben verschalkt. Oma Winni- fried bleef niets anders over dan een stro man op de veiling te laten meebieden. De hoogste prijs voor het Liszt-portret bleek tenslotte bij 105.000 D.M. te liggen. Dit bedrag moest huize Wagner dan ook betalen om het door achterkleinzoon Wolf meegenomen portret weer terug te krij gen. De provisie van 15.000 D.M. hadden de veilingmeesters Karl en Faber intus sen verdiend. Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam INTERNATIONALE BOEKHANDEL Gierstraat 64, Tel. 1 61 25, Haarlem met duur weI heerlijk Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 1