OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Militair bewind van Ironsi in Nigeria Mislukte staatsgreep dringt regering op de achtergrond HET WEER en Bij Hoogovens fusiepartners werken 77.000 man De winter slaat de vogels hard toe, hebben 't moeilijk Demonstraties voor paleis van Soekarno in Bogor G|AD+ZOUT=VEILIG MORRIS 2 0°/o korting - Onzekerheid over lot van premier A boe ba kar Be law a Horecabonden protesteren tegen Haarlems binnenstadsplan WËÊÊm Sneeuw en bezorging. STA PERSÉ OP UN1TÉ 80e JAARGANG No 161 MAANDAG 17 JANUARI 1966 311e JAARGANG No 7 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 85 ct., p. kw. 11,05, franco p.p. 12,30. Losse, nummers, afgehaald aan onze bureaus, 20 cent. Postgiro 273107, t. n.v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Suède - nappa - lamsvachf - regen- en tweedkleding W eerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Feuilleton8 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 15 Radio en tv 7 Kunst7 Beeldverhalen8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Ferdinand10 Sport 1115 Topsy 18 Groentjes 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Matige tot strenge vorst K Havenarbeiders weigeren CAO pagina BI I iflfc V-;'Y. Het woord is aan onze nieuwe strip „Trap me er maar uit" DJAKARTA (AP en ANP). De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft van morgen voor de radio aangedrongen op eenheid van alle Indonesiërs rond president Soekarno. Hij vreest dat de studenten die op het ogenblik tegen de regering betogen, „de speelbal zijn van buitenlandse imperialisten en contra-revolutionairen uit Indonesië zelf". „Als jullie me niet meer willen hebben, trap me er dan maar uit", brulde zaterdag president Soekarno, trillend van woede, op een openbare kabinetsvergadering in zijn zomer paleis te Bogor, toen buiten ongeveer dertigduizend studenten het ontslag van „die stomme ministers" eisten. onder het huiswerk Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 15295. Drukkerij: Groot Heiligland 10. Bijkantoren: Haarlem-Noord, Soendaplein, telefoon 57755. Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 15295. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Haarlems Dagblad LONDEN (Reuter, AP en AFP). Na wekenlange berichten over onrust in Nigeria is ook in dit Westafrikaan- se land de bom gebarsten. De revolte begon zaterdag nadat een groep jonge officieren had gehoord dat de cen trale regering in Lagos van plan was het leger in te zetten om een einde te maken aan de ongeregeldheden in West-Nigeria. Na aanvankelijk succes van de rebellen is nu de situatie vast in handen van generaal-majoor Aguiyi Ironsi, die de regering trouw is gebleven. Ironsi maakte zondag de opschorting van belangrijke artikelen van de Nigeriaanse grondwet bekend, alsmede de vorming van een tijdelijke militaire regering, die wet en orde zal handhaven. In Dahomey, het buurland ten westen van Nigeria, zijn duizenden vluchtelingen uit West-Nigeria aangekomen. Ze vertel den van plundering en gewelddaden. De meeste slachtoffers zouden aanhan gers zijn van premier Sir Aboebakar Ta- fawa Belawa, die zelf ontvoerd is. Zijn verblijfplaats is onbekend. Ook over het lot van de minister van Financiën, Eboh is nog niets bekendgemaakt. De opstand werd geleid door de Nige riaanse majoor Nzoegwoe, die zich heeft teruggetrokken naar Kadoena, in het mid den van het land. Hij verklaarde zaterdag voor de radio dat zijn actie was bedoeld om een „sterk, verenigde en welvarend Nigeria te scheppen, dat vrij zal zijn van corruptie en verdeeldheid." President Azikiwe van Nigeria, die Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met wat lichte sneeuw en hier en daar opklarin gen. Op enkele plaatsen mist. Zwakke wind, maar aan de kust matige zuidelijke wind. Matige tot plaatselijk strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. in Londen is, heeft laten weten dat hij van plan is zo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keren, om de twee partijen met elkaar te verzoenen. In een rechtstreekse radioreportage uit Lagos heeft een verslaggever van de Britse radio gisteren gezegd dat de re bellen op de loop zijn en dat Kadoena nu nog het enige belangrijke centrum is dat in handen van de rebellen is. Hij zei dat de rebellen zullen proberen de gevangen genomen premier als gijze laar te gebruiken bij vredesonderhande lingen. Na de verwarring van zaterdag zijn de regionale hoofdsteden Ibadan Benin en Enoegoe weer in handen van de rege ringstroepen. De radio-verslaggever be vestigde de berichten dat twee regionale leiders de premiers van het noordelij ke en het westelijke gebied Sokoto en Akintola zijn vermoord. 'De man die in Nigeria de orde heeft hersteld, generaal-majoor Aguiyi Ironsi, is een ervaren en gehard militair zonder politieke ambities. Hij heeft naam ge maakt tijdens de chaos in Kongo. Ironsi heeft als majoor dienstgedaan bij de vredesmacht van de Verenigde Na ties. Tegen het einde van de aanwezig heid van de VN-troepen in dat land, was hij commandant van de gehele vredes- Haarlem is tot sportstad van het jaar 1965 uitgeroepen. Bij dit eer volle predikaat behoorde een bokaal als aandenken. Burgemeester Cre- mers ontving de trofee gistermiddag tijdens een radio-uitzending in de AVRO-studio uit handen van radio verslaggever Dick van Rijn. Het predikaat werd verleend op grond van Nederlandse kampioenschap pen door Haarlemmers of Haarlem se clubs behaald. Anton Geesmk en Ada Kok werden uitgeroepen tot de sportman en sportvrouw van het jaar. Voor meer nieuws hierover zie pagina 15). macht. Een jaar geleden werd hij als eer ste Nigeriaan opperbevelhebber van het leger. Tot die tijd was het opperbevel in handen van Britse officieren. (Zie ook pagina 3) In brief aan de raad Met de vergadering op woensdag 19 januari in zicht, wanneer de Haarlemse gemeenteraad zal beslissen over de plan nen van burgemeester en wethouders ten aanzien van het verkeer in de bin nenstad en de verplaatsing van de week markt naar de Grote Markt, hebben de Nederlandse Bond van Hotel-, Café en Res- taurantpersoneel afdeling Haarlem en de Nederlandse R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St. Anto- nius", afdeling Haarlem een gezamenlij ke brief geschreven aan de leden van de raad. In deze brief vragen de beide bonds- afdelingen de raad er bij B. en W. op aan te dringen de plannen zodanig te wijzi gen dat de binnenstad wel gemakkelijk toegankelijk blijft en het publiek niet door een gebrek aan parkeerruimte van een bezoek wordt weerhouden. Ook de directie van café-restaurant ge broeders Brinkmann aan de Grote Markt heeft de raad een brief geschreven, waar in zij onder meer de bezwaren herhaalt die zij indertijd al tegen de plannen heeft kenbaar gemaakt bij burgemeester en wet' houders. Verder is de Ondememerscen- trale bezig met het opstellen van een brief aan het gemeentebestuur, waarin zij eveneens protesteert tegen de plannen voor de Haarlemse binnenstad. De beide bonden van horeca-personeel stellen dat het bezoek aan de horeca-be- drijven aan en om de Grote Markt de laat' ste jaren merkbaar is afgenomen, kenne lijk bij gebrek aan parkeergelegenheid. Zij vrezen dat de maatregelen die thans door B. en W. worden voorgesteld, hier in geen verbetering zullen brengen, inte gendeel. De binnenstad zal nauwelijks toe gankelijk zijn voor wie niet de juiste straatjes weet door welke men kan gaan. Het aantal parkeerplaatsen op en nabij de Grote Markt, reeds thans geheel onvol doende, zal niet worden vergroot. De be stemming van de Grote Markt tot week markt zal het aanzien van dit plein ont luisteren. De horecabonden vrezen een af neming van de werkgelegenheid voor hun leden. De directie van Gebroeders Brinkmann protesteert ook in deze brief aan de raad, evenals zij dat in die aan het college van B. en W. heeft gedaan tegen de ontluis tering van de Grote Markt die van het opstellen van de weekmarkt het gevolg zal zijn, zo meent zij. Met de voorgenomen maatregelen wordt het gesteld doel niet bereikt. De binnenstad wordt moeilijker toegankelijk voor hen die daarin niet de weg reeds goed kennen. Rust voor het winkelende publiek wordt niet verkregen zolang de stadsbussen nog door de nauwe straten ronken. Gelegenheid tot parkeren wordt niet geschapen, aldus de directie van Brinkmann. Morgen komen wij uitvoeriger op de in houd van de drie brieven terug. Het radio-station in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos was een van de punten waarop de opstandelingen het vooral gemunt hadden. Het ge bouw kreeg, een extra militaire be waking. (Telefoto). „Hoogovens staat volledig achter de gedachte, dat in de toekomst het zwaartepunt van de Europese ruw- ijzer- en staalproduktie hoofdzakelijk zal moeten liggen op grote en mo derne industrieën aan de kust. De Duitse fabrieken in het binnenland hebben dan het grote voordeel van hun ligging in de nabijheid van de verbruikers en van hun krachtige po sitie bij de verwerking". Dit zei zater dag als woordvoerder van de raad van bestuur van Hoogovens de heer P. R. Bentz van den Berg op een pers conferentie in Dortmund na het bekendmaken van het nieuws van de samenwerking tussen Hoogovens met de nieuwe Westduitse combinatie Dortmund Hörder Hütten Union- Hoesch. De heer Bentz van den Berg achtte het daarbij een gelukkige om standigheid dat de onlangs bekendge maakte uitbreidingsplannen in IJmui- den zo goed in de nieuwe samenwer king zullen passen. De voornaamste punten van de over eenkomst, waarover wij op onze pagina financien en economie een uitvoerig ver slag hebben opgenomen, zijn de volgen de: Hoogovens zal in de nieuwe Hoesch- staalgroep de produktie op zich nemen van de ruwijzer- en ruwstaalproduktie en de halffabrikaten; de Hoesch-groep gaat zich toeleggen op het maken van de eind produkten. Door de fusie zal zo wordt verwacht een bedrag van een half miljard mark op ;--v Het is winter in Nederland. Op de slo ten en vaarten ligt een laag ijs en het land is bedekt met een dikke deken van sneeuw, die in de drukbereden straten in de steden al is veranderd in breiige mod der. De mensen hebben het moeilijk in deze tijd, vooral zij die hun werk op straat hebben. De winter heeft echter ook zijn mooie kanten. Er wordt naar hartelust ge schaatst en sleeën met lachende kinderen suizen van de hellingen. ,JJspret" zeggen wij dan. de investeringen tot 1972 worden be spaard. De ruwstaalproduktie van de fusiepart ners zal uitgroeien tot 6.5 miljoen ton per jaar; Door de fusie zullen tussen de twee- en vierduizend personeelsleden overbodig worden. De afvloeiing geschiedt door na tuurlijk verloop. De huidige personeelsbe zetting van de groep is ongeveer 77.000, waarvan 48.000 bij Hoesch. Hoogovens zal de grootste aandeelhoU' der worden van de maatschappij, die na de fusie zal ontstaan. De juridische vorm hiervan is nog niet bepaald. Gedacht wordt aan maatschap. Verwacht wordt dat binnen vier weken de vraagstukken hieromtrent zijn opgelost. De besprekingen over deze enorme con centratie zijn reeds begonnen eind 1964. Het merendeel van de gesprekken vond plaats in het Motel Arnhem. Shakespeare Wat ons ontbreekt, wordt ons tot heil. De dikke laag sneeuw maakt het werk van onze krantenbezorgers extra zwaar, vooral in de buitenwijken. Wij vertrouwen er op, dat onze abonnees er begrip voor zullen hebben, dat onder deze omstandigheden de be zorging wat langer zal duren dan ge woonlijk. De directie De zee is het laatste element dat zijn geheimen nog niet heeft prijsgegeven: een wereld apart die onvoorstelbare rijkdommen moet bevatten, maar nog nau welijks verkend is. Ze is ook het element van onze nieuwe stripfiguur Davy Jones, met wiens spannende avonturen wij vandaag op de feuilletonpagina een aanvang maken. Davy Jones wiens beroep als jachtwerf-ex ploitant en duikinstructeur in een luxe badplaats er zo op het oog nogal vredig uitziet, maar die steeds opnieuw verwikkeld raakt in allerlei vreemde en on verkwikkelijke zaken op of onder water. En onverschillig of Davy Jones bezig is met het duiken naar een mysterieuze schat of een verzonken atoomgeheim, het bevechten van diepzee gangsters of het redden van een bekoorlijke drenkelinge, belaagd door bloeddorstige haaien, er is altijd volop actie en spanning in dit boeiende, voortreffelijk getekend stripverhaal van Sam Leff en A. McWilliams, dat dan ook in korte tijd een wereld succes geworden is. Davy Jones en onze oude vriend Rechter Tie zullen elkaar in het vervolg bij toerbeurt gaan afwisselen op onze feuilleton-pagina. De studenten, gewapend met potten verf in zeventig vrachtwagens en andere vervoermiddelen uit Djakarta naar Bo gor gekomen, drongen op een gegeven Advertentie Voor de vogels roept het ijs echter geen enkele associatie met pret op. Voor onze gevleugelde vrienden betekent deze tijd een harde worsteling voor het bestaan, waarbij ze de hulp van ons mensen bit- terhard nodig hebben. In de stad scharrelen de vogels hun kostje nog wel op, maar moeilijker heb ben de dieren het, die buiten de bebouw de kommen hun voedsel moeten zoeken. Men kan ze nu bijna uit de hand laten eten. De honger blijkt sterker dan hun natuurlijke schuwheid. Op onze redaktie komen in deze dagen verzoeken binnen van dierenvrienden. „Wilt u eens een foto maken van de vo gels in de Hout?" Kijkt u eens aan het Zuider Buitenspaarne! Verzoeken van mensen die het goed bedoelen met onze vogels. We kunnen ze echter niet allemaal inwilligen. Daarom plaatsen wij deze foto die van morgen gemaakt werd in Bloemendaal. De plaat spreekt voor zichzelf: onze ge vederde vrienden hebben hulp nodig in deze lijd. Gaat u ook eens met uw oude brood naar zo'n plaats. Het is leuk werk en u redt er levens mee. NYLON TAPIJT Unité nylontapijt is uitsluitend verkrijgbaar bij de eerste klas woninginrichter Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de importrice N.V. TEGELUNIE - HAARLEM Afd. vloeren. Telefoon 22026 en 22027. moment zo op, dat de paleiswacht de ba jonet op het geweer plaatste en een aan tal waarschuwingsschoten loste, waarna de menigte wat tot bedaren kwam. Soekarno had zijn ongeveer honderd mi nisters bijeen laten komen ter bespreking van de catastrofale economische toestand in zijn land. In zijn toespraak, die recht streeks door radio-Djakarta werd uigezon- den, bood de president ieder die zich daar geschikt voor achtte de functie van pre mier aan, die hij zelf al zes jaar naast zijn presidentschap bekleedt. Ook wilde hij ieder die het ambieerde de kans ge ven de economische leiding van het land op zich te nemen, maar zo waarschuwde hij, ik zal die man laten doodschieten wanneer hij er niet in drie maanden in slaagde, de toestand te verbeteren. Soekarno .zei dat hij teleurgesteld is dat op de muren in de hoofdstad leuzen gekladderd worden met onder andere als tekst dat de mensen geen monumenten maar rijst willen. „Nationale monumenten vormen men taal voedsel voor het land en de mens leeft niet van brood alleen", riep Soekar no uit. De Indonesische president onthulde voorts dat hij de mislukte staatsgreep van 1 oktober 87.000 Indonesiërs om het leven zijn gebracht. De slachtoffers vie len voornamelijk op Midden- en Oost-Ja- va, op Bali en in Noord-Sumatra. Advertentie niet duur we/ heerlijk Advertentie O

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 1