OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlems raad akkoord met weren van doorgaand verkeer Ook Kleine Houtstraat vrij van drukke verkeersstroom HET WEER Delen van een kernbom zoekgeraakt HAAK Neveda Prijzen stegen in '65 met ruim 5 percent Kwestie ongeorganiseerden muurvast Kloos: „Stakingen zijn beslist niet meer te voorkomen AKU-directie wijst alle eisen van de bonden af CITR0ËN Getuigen, bruidsmeisjes en bruidskinderen b SCHAATSEN edego SPORTS Na ruim vijf uur vergaderen viel het besluit Weer geen voetbal voor amateurs en betaalde jeugd Mond- en klauwzeer in Haarlemmermeer KAMPERMAN Binnenkort voorstel over opdracht aan architect Bijvoet IJSBAAN EINDENHOUT P. v. d. BERGE 's IJZERHANDEL, BONTMANTELS 10%-15°/o korting PERSIANER NERTS B1SAM ZEEHOND PETIT GRIS 80e JAARGANG No 164 DONDERDAG 20 JANUARI 1966 311e JAARGANG No 10 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. T T I I I I m n I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 15295. k«l V* B flfl P1 I I J V fT I fT Abonnement p. week 85 ct„ p. kw. 11,05, Drukkerij: Groot Heiligland 10. Bijkantoren: I II II II I F"- I I I I i 1 I 1 1 I J I I I 1 I franco p.p. 12,30. Losse nummers, afgehaald Haarlem-Noord, Soendaplein, telefoon 57755. JL X X XXX WJ JU X^b aan onze bureaus, 20 cent. Postgiro 273107, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 15295. n.v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. De plannen van Burgemeester en Wethouders van Haarlem om de binnenstad af te sluiten voor het doorgaande verkeer met uitzondering van stadsbussen, fietsers en brom fietsers, om de Grote Markt te reor ganiseren en een sfeervollere functie te geven en om de weekmarkt van de Gedempte Oude Gracht te verplaat sen naar het historische plein in het hart van de stad hebben de instem ming van nagenoeg de gehele ge meenteraad gekregen. Slechts de vier leden van de V.V.D. waren niet en thousiast over het gehele plan. Ze spraken zich tegen de koppeling van de reorganisatie van de Grote Markt en het verplaatsen van de weekmarkt uit, omdat ze zich niet konden ver enigen met een weekmarkt op Haar lems historische plein. W eerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Hit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Van Mensen en Dingen 7 Topsy12 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Ferdinand18 Sport 19, 21 Weg en Wiel 21 Groentjes 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Meer bewolking Vliegtuigramp in Spanje VOLOP SCHAATSEN Astronautenkapje SIRENE TRIPLA HOOGEVEEN Het woord is aan Operagebouw Amsterdam KRUISSTRAAT 25 - 27 - 29 HAARLEM - TEL. 21660 t Directeur: Mr. H. C. van der Mije Advertentie GOED IJS - VEILIG - GEZELLIG OPEN VAN 10-5 en van 7 -10 UUR Wethouder W. van Liemt verdedig de gistermiddag in de gemeenteraad de economische aspecten van het nieuwe verkeersplan voor het cen trum van Haarlem. Woorden van lof lieten nagenoeg alle raadsleden woensdagmiddag horèn aan het adres van burgemeester en wethou ders voor wat allerwegen een plan met visie en durf werd genoemd. Dit beteken de overigens niet dat uit de raad geen aanmerkingen op detailpunten van de plannen werden gemaakt. Vooral het plan om de weekmarkt naar de Gro te Markt te verplaatsen ondervond ook bij de raadsleden woorden van kritiek. Dit verbaasde echter niemand. De laat- ate week waren immers van allerlei kan ten bezwaren tegen dit gedeelte van het plan naar voren gebracht. Vooral de On dernemerscentrale, een groot café-restau rant, de Haarlemse artsen en de werkne mers in de Horecabedrijven hadden dui delijk hun ongenoegen laten blijken. Bij de raadsleden vonden deze protesten weerklank.Uitvoerig werden de verschil lende facetten van de aanmerkingen on der de loep genomen. Uitvoerig werden deze aanmerkingen vervolgens door het college gewogen en te licht bevonden om in de grote lijn een wijziging aan te bren gen. Dit betekende echter niet dat het col lege geen begrip toonde voor de naar voren gebrachte bezwaren. Uitdrukkelijk werd echter gesteld dat de verkeersmaat regelen niet ten nadele van de leefbaar heid van de stad waren voorgesteld, maar juist om deze te bevorderen. Dat de te genargumenten van het college niet van werkelijkszin gespeend waren, bleek wel uit de reacties van de raadsleden, die na genoeg allen overtuigd raakten van de noodzaak van de maatregelen. Dat duidelijk rekening zal worden ge houden met de belangen van de onder nemers in de stad bleek al meteen door een mededeling van burgemeester Cre- mers, die nieuwe plannen bekend maak te ten aanzien van een onderdeel van het plan. Aanvankelijk zou er namelijk nog een doorlopende route ontstaan vanaf de Kleine Houtweg via de Kleine Houtstraat en de Lange Veerstraat naar het Klok- Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met voor namelijk in het zuiden van het land enige sneeuw of ijzel. Krachtige tot matige oostelijke wind. Matige tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. huisplein. De winkeliers in de Kleine Houtstraat hadden hiertegen al bezwaar gemaakt en ook in de raad werd op de zwakke kanten van dit detail gewezen. Nu ligt er al een nieuw plan. Er zal een inrijverbod komen aan de zuidzijde van de Kleine Houtstraat. De richting van het verkeer zal in dit deel van de straat worden omgekeerd. Het noordelijk deel van deze straat behoudt de huidige ver- keersrichting, maar in de Lange Veer straat zal ze eveneens worden omge draaid. Hierdoor zal dus ook de Kleine Houtstraat niet meer bruikbaar zijn voor het doorgaande verkeer en zal ze haar functie als winkelstraat kunnen blijven behouden. Uitdrukkelijk stelde wethouder Happé (stadsontwikkeling en openbare werken) dat er een schema van volgorde der werk zaamheden zal worden gemaakt, zodat tijdens de zomermaanden niet de gehe le stad tegelijkertijd overhoop zal wor den gehaald. Hij moest echter toegeven dat er de eerstvolgende maanden tal van moeilijkheden zullen ontstaan, maar dat er nog ernstiger moeilijkheden zouden ontstaan indien nu niet op zeer korte ter mijn een begin zou worden gemaakt met het verkeersplein. (Zie verder pagina 5) (Van onze correspondent) MADRID. De B-52 van de Ame rikaanse luchtmacht, die maandag tijdens het in vlucht inladen van ben zine met het bevoorradingstoestel in botsing kwam en is neergestort in de omgeving van Almeria aan de Zuid- spaanse kust, schijnt een lading kern bommen te hebben vervoerd. De ra dio-actieve delen daarvan zouden her en der verspreid liggen over een ter rein van vele vierkante kilometers. Onmiddellijk na het ongeluk heeft de Amerikaanse luchtmacht vanuit zijn ba sis in Torrejon bij Madrid honderd man naar de plaats van het ongeluk gestuurd die met geiger-tellers meter voor meter de omgeving van Almeria afzoeken. Zowel het luchtmachtcommando in Torrejon als de Amerikaanse ambassade in Madrid weigert te bevestigen of te ontkennen dat deze B-52 kernbommen vervoerde. Het is bekend dat in de basis in Tor rejon, het belangrijkste strategische vlieg veld van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, een grote voorraad nucleaire wa pens ligt opgeslagen. Regelmatig vliegen op grote hoogte Amerikaanse bommenwer pers, geladen met kernbommen over Spaans grondgebied. Om politieke en psychologische redene nen bewaren zowel de Amerikaanse lucht vaartautoriteiten als de Spaanse regering het grootste stilzwijgen. Publikatie van al le berichten die Spaanse journalisten aan hun dagbladen over deze „verloren" kern bommen hebben gestuurd, is door de cen suur van het ministerie van Voorlichting verboden. Advertentie ALLE MATEN. JULIANAPARK Haarlem-Noord 24, Tel. 52733 Model O 3101 in op de mode. Haak met Neveda wol een warm „Astronautenkapje"... in één uur klaar! Kosten f.4,50. Materiaal: Neveda SireneTripla. U kunt du model O HOI aanvragen bd NEVEDA, POSTBUS 300, LEIDEN. Sluit 2 postzegels van 18 et b\}. Uit een nota over het prijsverloop in 1965, die minister Den Uyl (Econo mische Zaken) aan de Tweede Kamer heeft gezonden, blijkt dat het index cijfer van het levensonderhoud vorig jaar met 5,2 percent is gestegen. Dat is iets boven de wegens de slechte zomer verhoogde grens (van 4% naar 5 percent) die de minister zichzelf had toegestaan. De bewindsman, die de stijging naar beneden afrondt, trekt er de conclusie uit dat de ge maakte ramingen niet zijn over schreden. Volgens de nota stegen de prijsindex cijfers van agrarische produkten en vis vorig jaar met 7,3 percent; van produk ten uit agrarische grondstoffen met 4,2 percent; van overige industriële produk ten met 2,1 percent; huren 4,7 percent; overheidsdiensten 7,5 percent; particulie re dienstverlening 6,3 percent; vrijwillige verzekeringen w.o. ziekenverzekering 7,4 percent. Uit het feit dat de prijsontwikkeling onder de druk der grote lastenverzwaring niet hoger is uitgevallen, mag worden geconcludeerd dat het bedrijfsleven in grote trekken aan het gevoerde prijsbe leid medewerking heeft verleend, aldus minister Den Uyl. De KNVB en de afdelingen hebben al het amateurvoetbal dat voor zaterdag en zondag was vastgesteld, afgelast in ver band met de gesteldheid van de terrei nen. Ook alle wedstrijden van het betaal de jeugdvoetbal gaan niet door. Ook de wedstrijden van de Haarlemse Korfbal Bond zijn voor het komende week einde afgelast. Na het mislukken van het overleg in de Stichting van de Arbeid (het landelijk overlegorgaan van werk nemers en werkgevers) is het nu wel zo goed als zeker, dat het de volgende week met de zo hoog geroemde ar- beidsrust in ons land voorlopig ge daan is. Werknemers-voorzitter Kloos zei gisteravond na afloop van het zo veelste gesprek over een regeling van het ongeorganiseerden-probleem: „Arbeidsconflicten in de verschillen de bedrijfstakken zijn nu niet meer te vermijden. Waar de stakingen ech ter het eerst zullen uitbreken durf ik niet te voorspellen. Bij de A.K.U. bij voorbeeld vraagt men om conflicten nu men daar ook de Ionen wil ver hogen buiten de bonden om". Werk geversvoorzitter Bosma zei dat het niet alleen bij A.K.U. onrustig is, maar ook in de textiel- en confectie- industrie. Inmiddels hebben de actiebonden na een vergadering van het AKU-personeel in Emmen (waar men zich éénstemmig achter de besturen schaarde) de directie van de AKU laten weten dat als voor maandag 24 januari twee uur geen op lossing is gevonden voor de problemen, zij de zaak niet meer in de hand kun nen houden. Vanmorgen heeft de AKU directie hierop telefrafisch geantwoord dat de bonden verantwoordelijk worden ge steld voor alle gevolgen van de propa ganda, ook wanneer de zaak uit de hand loopt. De bonden hebben verder vanmor gen aangekondigd, dat zij vanavond weer zullen vergaderen. Met alle macht is gisteren in Den Haag in de Stichting getracht om een oplossing te vinden voor het probleem van de uitkeringen aan vakbondsleden. Advertentie HAARLEM - ZIJLWEG 26 HEEMSTEDE - RAADHUISSTR. 21 De werkgeversorganisaties stelden voor dat de uitkerings-eis zou worden losgekop peld van de C.A.O.'s en dat er opnieuw in een rustiger sfeer een gesprek zou worden gevoerd. Zij konden de vakcen trales echter niet bijvoorbaat een voor hen bijvredigend resultaat in het vooruit zicht stellen. Deze weigerden daarop de „koevoet" van de C.A.O.-onderhandelin- gen uit handen te geven. De vakcentrales stelden voor het be zwaar van discriminatie tegenover de on georganiseerden, dat van werkgeverskant veelvuldig is geuit, weg te nemen door uitkeringen aan met pensioen gaande vak bondsleden niet uit een bedrijfs- of bran chefonds te verstrekken, maar via fonds vorming met ondernemingsgeld bij de vakcentrales, die dan al hun leden gelijke lijk daaruit zouden laten delen. Maar ook hiermee bleven de uitkeringen voor de werkgeversorganisatie onaanvaardbaar. Een deel van de Haarlemmermeer be grensd door de Ringdijk vanaf het ge maal De Lijnden tot aan de Aalsmeerder- brug en verder via de Kruisweg en de Hoofdweg, is tot besmet gebied verklaard. Op het bedrijf van de heer Van Har de aan de Koekoekslaan in Badhoevedorp is namelijk onder de varkens mond- en klauwzeer uitgebroken. Binnen dit ge bied, dat ongeveer de helft van de ge meente Haarlemmermeer omvat, mogen varkens niet meer vervoerd worden. Chamfort: Uw kat streelt u niet uit liefde. Zij streelt u hélemaal niet, maar streelt zich zelf aan u. Advertentie Bontspecialisten Wagenweg ll,Haarlem,Tfn 12924 Lid Stichting Bontwaarb.fonds niet duur wel heerlijk B. en W. van Amsterdam hopen binnen enkele maanden de raad voor te stellen aan de architect Bijvoet te Haarlem, op dracht te geven 't bestek gereed te maken van het door hem ontworpen Operage bouw-muziektheater van Amsterdam. Dit heeft de wethouder voor Kunstzaken, de heer W. Polak, medegedeeld tijdens da raadszitting van gisteren. Ir. B. Bijvoet heeft drie jaar geleden (20 februari 1963) het definitieve ontwerp voor het Operagebouw (geprojecteerd op de plaats van de oude RAI aan de Ferdi nand Bolstraat) voltooid. De bouwkosten waren toen berekend op 24 miljoen gul den (bouwtijd drie jaar). Het bestek- klaar maken van het ontwerp neemt on geveer een jaar in beslag. Ir. Bijvoet had het voorlopige ontwerp gereed in april 1961; de situatieschets was al in april 1960 voltooid. De Amsterdam se raad gaf in juni 1961 aan de architect opdracht voor het definitieve ontwerp. De opdracht voor het voorlopig schetsont werp was al in 1956 gegeven, zodat de nu aangekondigde maatregelen inzake het bestek-gereed maken een periode van tien jaar afsluiten, waarin de bouwkosten ont- 1956 10 miljoen, 1960 15 miljoen, 1963 ƒ24 miljoen...). Vier mensen die bij het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Ams- berg een belangrijke rol zullen spelen. V.l.n.r. lady Elisabeth Anson en Christine von Amsberg, zuster van de bruidegom, die als bruids meisjes zullen optreden, en prins Aschwin, broer van prins Bernhard en de Hon. mrs. Alexandra Ogïlvy, de hertogin van Kent, die bij het huwelijk zullen getuigen. Bij het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg op 10 maart zullen voor prinses Beatrix getui gen zijn: prinses Alexandra van Kent, (mevrouw Angus Ogilvy), mevrouw Re- née Smith-Roëll, dr. W. Drees en prins Aschwin zur Lippe-Biesterfeld, broer van prins Bernhard. De getuigen voor de heer Von Amsberg zijn: Freiherr Julius von dem Bussche Haddenhausen, graaf eFrdinand von Bis marck, Freiherr Johann Christian von Jemisch en prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau. Drie Christina's zullen als bruidsmeis jes fungeren: prinses Christina, zuster van de bruid, prinses Christina van Zwe den, Christina von Amsberg, zuster van Claus, lady Elisabeth Anson, jonkvrouwe Bruidskinderen zullen zijn: Carolijn Al ting von Geusau, Joachim Jencquel, zoon tje van de heer en mevrouw Jencquel- Von Amsberg, Markus von Oeynhausen Sierstorpff, zoontje van graaf en gravin Caspar von Oeynhausen-Sierstorpff, en Daphne Stewart Clark, dochtertje van mr. en mrs. Stewart Clark-Loudon. Mevrouw Renée Smith-Röell is een vriendin van prinses Beatrix en woont in Canada. Freiherr Julius von dem Bussche Had denhausen is een oom van de heer Von Amsberg, graaf Von Bismarck en Frei herr von Jenisch zijn vrienden van hem. Prof. Alting von Gesau behoort tot de vriendenkring van het koninklijk gezin. Lady Elisabeth Anson, jkvr. E. Lou don en jkvr. J. E. Röell zijn vriendinnen van prinses Beatrix. Jhr. Alting von Ge sau is hoogleraar in Tilburg, zijn echt genote is een vriendin van de prinses. Joachim Jencquel is een neefje van de heer Claus von Amsberg. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 1