OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANTS McNamara onthult kosten en verliezen van Vietnam-oorlog Munitieverbruik kost elke maand 756 miljoen gulden SCHAATSEN I SPOR I MORRIS 20°/o korting HET WEER ■WE Hongerdood bedreigt twaalf miljoen mensen in India Zesdaagse in Amsterdam Nederlaag voor regering-Moro Verkeer in hele land ernstig gehinderd door gladde wegen In vroege ochtend reed in Kennemerland geen bus Roggeveen GlAD+Z0UT=VEIUG[1 edego Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! BE338MI Prof. B. Delfgaauw niet naar de Ver. Staten Betaald voetbal ook afgelast Nieuwe verklaring AKU-bonden Schaakshow volgeboekt STUURMAp COHEN Aluminium - Voorzetramen 80e JAARGANG No 165 VRIJDAG 21 JANUARI 1966 311e JAARGANG No 11 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Hoatsuaat 93, Haarlem, telefoon 15295. Drukkerij: Groot Heiligland 10. Bijkantoren: Haarlem-Noord, Soerdaplein, telefoon 57755. Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 15295. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 85 ct., p. kw. 11,05, franco p.p. 12,30. Losse nummers, afgehaald aan onze bureaus, 20 cent. Postgiro 273107, t. n.v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directeur: Mr. H. C. van der Mije KRUISSTRAAT 25 - 27 - 29 HAARLEM - TEL. 21660 Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding Spoorbond eist 17 pet meer loon pagina 15 Weerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8 Films 9 Schrijvende lezers9 Radio en tv 11 Uitgaan in Haarlem11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17, 19 Groentjes 22, 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Om het vriespunt Vredespogingen steunen „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF mm Washington weigert reistoelage OPRUIMING 2 0-50% korting Houtplein 15 - Haarlem Het woord is aan Eerste slachtoffer T. v. VEENENDAAL, Haarlems Dagblad WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, heeft het Amerikaanse Congres donderdag gewaarschuwd dat de Verenigde Staten nog meer troepen naar Zuid-Viet- nam zullen moeten sturen als de activiteiten van de Vietcong worden ver hoogd. „Er zijn op het ogenblik 190.000 Amerikaanse soldaten in Zuid- Vietnam", aldus McNamara, die een reeks cijfers aan het Congres bekend; maakte. 9 Het aantal Amerikanen gesneuveld in Vietnam is gestegen tot 1.750; 9 Per maand wordt in Vietnam door de Amerikaanse land- en lucht macht voor 210 miljoen dollar (756 miljoen gulden) aan munitie ver schoten. Verzocht is voor het lopende belastingjaar 2,1 miljard dollar extra voor munitie beschikbaar te stellen; 9 In één jaar heeft de Verenigde Staten 351 vliegtuigen en helikopters verloren. Verwacht wordt dat deze verliezen nog zullen stijgen. Voor de vervanging van al dit oorlogsmaterieel zal bijna twee miljard dollar (zeven miljard gulden) nodig zijn; 9 Het plan bestaat de vervaardiging van de voornaamste soorten hef- schroefvliegtuigen die in Vietnam worden gebruikt te verdrievoudigen, terwijl van bepaalde andere vliegtuigen er tweemaal zoveel zullen worden gemaakt. McNamara vertelde het Congres over »lannen om een zeer grote vuurkracht in Vietnam samen te trekken. Hij deelde eerder mee dat de begroting uitgaat van Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk nog wat regen of ijzel en op verschillende plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. In het noordoosten van het land over wegend lichte vorst, elders lichte dooi tot temperatuur om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. de veronderstelling dat de gevechten tot juni 1967 zullen voortduren. Japanse kranten meldden vandaag dat Japan de Amerikaanse vredespogingen daadwerkelijk gaat steunen door een rei- Advertentie Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem zend ambassadeur naar het buitenland, vermoedelijk ook naar Noord-Vietnam, te zenden. Volgens het persbureau „Nieuw China" heeft Noord-Vietnam bij de Internationa le Controle Commissie voor Vietnam ge protesteerd tegen schending van het Noordvietnamese luchtruim door de Ame rikanen boven 't eiland Hon Dot, dat door Amerikaanse vliegtuigen met raketten êou zijn beschoten. Ondanks het bestand ter gelegenheid van het boeddhistische nieuwjaar heeft de Vietcong in verschillende delen van Zuid-Vietnam Amerikaanse patrouilles beschoten, zo meldde vandaag een mili taire woordvoerder in Saigon. (Zie verder pagina 3) Voor de schaakshow van onze bladen op vrijdag 28 januari in IJmuiden, is de inschrijving voor de eerste dag zo over stelpend dat we zijn volgeboekt. Helaas zullen we enkele inschrijvers moeten teleurstellen. Daar alle inzendin gen gelijktijdig zijn gearriveerd en niet volgens volgorde van binnenkomst kan worden gehandeld, zal het lot moeten beslissen. Allen die gereageerd hebben, krijgen bericht of zij wel of niet kunnen deelnemen aan de schaakshow. NEW DELHI (AP). India staat voor een voedseltekort van ongekende om vang. Meer dan twaalf miljoen mensen worden nu reeds met de hongerdood bedreigd. Zij krijgen noodrantsoenen, of zullen naar hulpkampen worden ge bracht. Tenminste honderd miljoen Indiërs zullen de komende maanden vrijwel niet te eten krijgen. De voedselcrisis is ontstaan door de aanhoudende droogte die in grote gebieden de gehele oogst vernietigde. De concrete cijfers zijn bekendgemaakt door het Indische ministerie voor Voedselzaken. Dat heeft een onderzoek ingesteld naar de omvang van de cata strofe die het land bedreigt. Men houdt er ernstig rekening mee dat de honger nog grotere aantallen Indiërs zal treffen, als de crisis haar hoogtepunt heeft bereikt. Uit de niet-getroffen gebieden van In dia worden met spoed noodrantsoenen naar de hongergebieden gezonden. De invoer van voedselgranen uit de Ver enigde Staten wordt aanzienlijk uitge breid. Sinds september vorig jaar is in de meeste geteisterde gebieden geen regen gevallen. Vooral de staten Radjasthan en Goedjarat bieden een troosteloze aanblik. In honderden dorpen is geen kruimel voedsel meer te vinden. Zwaar getroffen zijn voorts de staten Madhya Pradesj, Masjarasjtra, Andhra Pradesj en Mysore. De hulpactie wordt ernstig bemoeilijkt door het feit dat gebieden die normaal een groot voedseloverschot hebben, nu nauwelijks de eigen bevol king kunnen voeden. De Poendsjaab, bijvoorbeeld, heeft een tekort van een half miljoen ton tarwe. De regering in New Delhi stuurt naar vele hongergebieden, behalve voedsel, drinkwater en veevoer. De Verenigde Staten verschepen gemiddeld per maand 600.000 ton graan naar India in het kader van de actie „voedsel voor de vrede." Men poogt die hoeveelheid op te voeren tot meer dan een miljoen ton per maand. In verschillende steden van India de monstreert de bevolking voor de ver hoging van de rijstrantsoenen. Er is een kans dat in Amsterdam voor het eerst sinds 30 jaar weer een zesdaag se wielerwedstrijd gehouden zal worden. De organisator, de Amsterdamse zaken man Kurt Vyth, is met zijn sportmana- per Piet Liebregts, op het ogenblik in Berlijn met de voorbereidingen bezig. Het is de bedoeling de zesdaagse van 12 tot 18 december te houden in het nieuwe RAI-gebouw. De directie hiervan, de heer Paulen, zei vanmorgen dat de wedstrijd inderdaad dan plaats zouden kunnen vin den. Volgens de dezer dagen in Berlijn vastgestelde indoorkalender zou de Am sterdamse zesdaagse kort na die in Mün- ster en kort voor een dergelijke wedstrijd in Keulen vallen. Een grote transporthelikopter kon voor het afzetten van troepen in Vietnam, bij de Cambodjaanse grens, geen voet aan de grond krijgen door het hoge struikgewas. Het toestel bleef boven de grond zweven terwijl de soldaten langs een touwladder omlaag klauterden. (Telefoto). Van onze correspondent) GRONINGEN Prof. dr. B. M. I. Delfgaauw, hoogleraar in de wijsbegeer te aan de rijksuniversiteit in Groningen, zal geen gastcolleges geven in Amerika. Hij heeft afgezien van zijn reis, vermoe delijk omdat zijn politieke mening in het geding is gebracht bij aanvraag van een reistoelage. Die toelage is hem namelijk geweigerd „due to circumstances special to your caste", hetgeen wil zeggen: „we gens omstandigheden, die op uw persoon betrekking hebben." Het Groningse studentenweekblad ..Der Clercke Cronike", dat dit bericht heeft gelanceerd, meent niet ver mis te zijn door te veronderstellen dat prof. Delf- gaauws principiële stellingname tegen de Amerikaanse buitenlandse politiek inzake Cuba en Vietnam een beslissende rol hierin heeft gespeeld." Het blad wijst erop dat voor de afwijzing van de reissubsidie een „Fulbright travel grant" een mo tivering door de Amerikaanse regering achterwege is gebleven. Prof. Delfgaauw had reeds een visum aangevraagd, dat hem direct werd. ver leend. Prof. Delfgaauw heeft onlangs in het weekblad „De Bazuin" van de (progres sieve) Dominicanen in Nederland een se rie artikelen geschreven over christendom en communisme. De strekking van die artikelen was, dat het christendom de leer van Karl Marx niet kan afwijzen zonder zijn eigen leer geweld aan te doen. ROME (AP) De socialistische groe peringen en de Republikeinen die deel uitmaken van de coalitie-regering van Italië hebben premier Moro meegedeeld dat zij menen dat het kabineet moet af treden. Moro's regering leed donderdagavond in de Kamer van Afgevaardigden, toen een meerderheid het wetsontwerp met betrekking tot het kleuteronderwijs ver wierp, een nederlaag. Moro heeft de mi nisters voor een vergadering over de crisis bijeengeroepen. Advertentie JUWELIERS HORLOGERS Thomas Overbury: De roem van edele voorouders is al leen van werkelijke waarde voor een aardappel. (Van onze correspondent) De KNVB heeft in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen alle wedstrijden voor het betaalde voetbal voor zondag afgelast. Het programma is opgeschoven tot volgende week zondag. Ook het amateurprogramma, zoals dat voor dit weekeinde was vastgesteld, wordt verschoven naar volgende week. Ook sporttoto 21 voor het komende week einde wordt verzet naar zondag 30 janu ari. Op die dag wordt dan bovendien de tweede reservetoto gespeeld. Het pro gramma van de reservetoto wordt nog na der bekendgemaakt. ..Als een nieuwe bespreking met de AKU over de nog niet opgeloste punten geen resultaat afwerpt zal aan de AKU-direc- tie in beginsel een ultimatum worden ge steld. De definitieve beslissing over het ultimatum zal komen na een gemeen schappelijke beslissing van alle bonden. Er wordt dan ook besloten door welke kategorieën van het personeel het werk moet worden neergelegd. Er zullen beslist geen langzaam-acties of model-acties worden gevoerd". Aldus een verklaring van de acht bij de AKU-CAO's betrokken vakbonden in een verklaring die vanmid dag is uitgebleven. Advertentie Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een niet meer zo jeugdige huid? Kies dan de nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon. is mild, be schermt! Royale flacon 5,40 Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes 3,- en f3,85. In de loop van de afgelopen nacht hebben onderkoelde motregeif en ijzel de wegen bijna het gehele land spiegelglad gemaakt. Slechts in het uiterste noorden van Neder land waren de wegen vanmorgen redelijk berijdbaar, maar in de loop van de dag werd het ook hier glad. Het verkeer heeft bijzonder veel last van de gladde wegen ondervonden, terwijl het busverkeer in na genoeg het gehele land vanmorgén stil lag. Honderdduizenden forensen en andere busreizigers zijn vanmorgen lopend en glijdend naar hun werk gegaan of heb- Advertentie ALLES VOOR DE WONING Ged. Oude Gracht 81. Haarlem,Te?. 11152-02500 Gladheid heeft vanmorgen heel voor velen een zaak van vallen en Nederland parten gespeeld. De opstaan. Gelukkig bracht de dooi dagelijkse gang naar het werk was in de loop van de dag verbetering in de toestand. ben geprofiteerd van de weinige automobi listen, die bereid waren lifters mee te ne men. Velen hadden oude sokken over hun schoeisel aangetrokken en probeerden zich zo op de been te houden. Omstreeks elf uur gisteravond begonnen de wegen in Haarlem en omgeving glad te worden. Direct na de eerste melding trokken de strooiwagens uit, elk met 1.75 kubieke meter zand en zout aan boord. De gehele nacht door zijn deze in de weer geweest, maar door het weinige verkeer en het aanhoudend regenen bleven de wegen glad. Het busverkeer in Haarlem en omge ving lag vanmorgen geheel stil. Omstreeks half acht konden de eerste bussen van de NZH uitrijden. Ze onderhielden een ver binding tussen Haarlem-noord en het Houtplein. Omstreeks negen uur draaide de stadsdienst weer redelijk, zij het met vertraging. De diensten op de buitenlijnen werden toen nog pas provisorisch onder houden. Pas tegen half elf was er weer sprake van het uitvoeren van een dienstregeling. De NZH-lijn van Haarlem naar Noordwij- kerhout kampte toen echter nog met gro te moeilijkheden. De Nederlandse Spoorwegen hebben van de gladheid nagenoeg geen hinder onder vonden. Het luchtverkeer op Schiphol daarentegen is een groot deel van de dag onmogelijk geweest. De grote wegen in het land waren vanmorgen redelijk berijd baar. Op de linkerbanen en op de op- en afritten was het echter bijzonder glad. De huisvuilophaaldienst in Haarlem on dervond veel hinder van de gladheid en kon pas na half tien aan het werk. De vandaag niet geleegde emmers zullen morgenochtend worden leeg gemaakt. Om streeks elf uur was het op tal van trot toirs voor winkels in de Haarlemse bin nenstad nog spiegelglad. Toch blijkt er nog lang geen sprake te zijn van een ge brek aan zout, zodat iedereen in de gele genheid is te voldoen aan de verlichting de gladheid op zijn eigen trottoir te be strijden. Het eerste slachtoffer in Velsen -an da gladheid was waarschijnlijk een chauf feur van PTT, die vanmorgen omstreek» half vijf met zijn postauto op de Broek- bergenlaan in Santpoort ten gevolge van het spiegelgladde wegdek een schuiver maakte. De auto reed een verkeerszuil omver. Advertentie geleverd binnen 10 dagen. Inl. Dubbele Ramenspecialist Duvenvoordestraat 70 - Haarlem - Tel. 10488 niet duur wel heerlijk Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 1