OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minister Rusk op persconferentie: „Vredespogingen van VS inzake Vietnam worden voortgezet" HET WEER Spaanse artsen ontdekken radioactieve besmetting STOCK Herman Stroet 3 2 VERWOERD voor KOLEN Vakbonden doen beroep op AKU Morgen nieuwe depressie VL 153 verzegeld voor onderzoek naar aanvaring Y.S. bestellen in ons land munitie Crane-Nederland stopt produktie in Venlo FLAMINGO IN HET SPAARNE Verloren kernbom nog steeds zoek Voor ƒ30.000.- gestolen bij juwelier in Delft Echtpaar en kind raakten bedwelmd door kolendamp GHRISTIAANSE Vermouth en Brandy fl 80e JAARGANG No 166 ZATERDAG 22 JANUARI 1966 311e JAARGANG No 12 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 15295. Drukkerij: Groot Heiligland 10..Bijkantoren: Haarlem-Noord, Soendaplein, telefoon 57755. Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 15295. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 85 ct., p. kw. 11,05, franco p.p. 12,30. Losse nummers, afgehaald aan onze bureaus, 20 cent. Postgiro 273107, t. n.v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Onthulling uit S.D.-rappovten I pagina 7 Mist Optimistisch 44 miljoen Het woord is aan Ontslagen op komst George (Beatle) Harrison in Epsom gehuwd N.V. CARROSSER1EFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES FADEM AC" „DE STEENWERF" BANKETBAKKERIJ-TEAROOM N.V. MISSET ZN. Chem. Wasserij KEYSER In Haarlem in uw trommeltje Overal in de wereld, overal in Nederland de échte Italiaanse Haarlems Dagblad Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat de Ame rikaanse vredespogingen zullen wor den voortgezet, maar dat inmiddels de nodige militaire maatregelen zul len worden genomen om de „agressie in Vietnam" te weerstaan. Als meest opvallende punt in zijn betoog kwam naar voren, dat Hanoi op het Ameri kaanse vredesoffensief kennelijk wel gereageerd heeft, maar dat deze re actie door Washington niet als posi tief of bemoedigend gezien wordt. Dit De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heft waarschuwend een vinger op tijdens een door hem gegeven persconferen tie. Rusk zei dat de Verenigde Sta ten zullen doorgaan „met wat wij kunnen te doen om vrede in Vietnam te brengen, maar wij staan ook klaar om agressie te beantwoorden". W eerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en Umond 2 TJit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: E.E.G3 Buitenlands nieuws3, 7 Medische verzorging4 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving P4, 5, 6 Sport7, 13 Radio en tv8 Kunst 8 Beeldverhalen9 Feuilleton9 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Economisch nieuws 11 Topsy 14 Erbij 1525 Ferdinand26 Groentjes 26, 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, vooral in het zuiden van het land. Plaatselijk mist. Ma tige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. In het noorden van het land temperaturen om het vries punt, in het zuiden in het algmeen lichte dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. viel op te maken uit de merkwaardig ontwijkende reactie van Dean Rusk op de vraag, of er enig antwoord van Hanoi ontvangen was. Het enige wat de minister bleek te willen zeggen was, dat „geen positieve of bemoedi gende reactie" van de tegenpartij was gekomen. Over Washingtons diplomatieke positie in de kwestie Vietnam, herhaalde minis ter Rusk dat de Vietcong onaanvaard baar blijft als gesprekspartner voor de Verenigde Staten, omdat deze groepering slechts een klein segment van de bevol king van Zuid-Vietnam vertegenwoor digt. Interessant was, dat de minister die deze week zijn vijfde verjaardag in deze functie viert optimistische woorden sprak over de situatie in de wereld. On danks Vietnam bleek hij een wereldwijde tendentie naar vrede te ontwaren, stam mende uit het groter besef van wat een kernoorlog of andere massale conflicten zouden betekenen. De grote vraag, of het Amerikaanse ge duld teneinde is, men het vredesoffensief als mislukt beschouwt en men thans de tijd gekomen acht voor de reeds in de cember door president Johnson aangekon digde „harde stappen" in Vietnam, bleef gisteren onbeantwoord. Ondanks het wild gespeculeer en de nog wildere geruchten in Washington, zijn er geen belangrijke aanwijzingen, dat Johnson bezig is te be z wij ken voor de druk van diegenen die beweren dat de stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam, de te genstander militair sterk bevoordeelt. Namens de acht bij de AKU-CAO's be trokken vakbonden is een antwoordtele- gram (De AKU had zich in een telegram onder voorbehoud bereid verklaard tot een gesprek) verzonden aan de directie van de AKU waarin wordt gezegd dat de bonden 't gezien de ernst van de situatie niet ver standig achten dat de AKU de uitgestoken hand bij voorbaat weigert door de stelling, dat haar standpunt georganiseerden/onge- organiseerden niet voor wijziging vatbaar is. We kunnen op onze oorspronkelijke voorstellen ten aanzien van dit punt, die gebaseerd waren op de werkgeversvoor- stellen in de commissie-Van Hengel in de Stichting van de Arbeid, nog enkele amen dementen voorleggen, die een deel van de bezwaren van de werkgever zouden kun nen opheffen. „Aangaande de CAO conclu deren wij tot onze spijt uit de mededeling dat de kostenstijging binnen het raam moet blijven van wat u verantwoord acht, een bevestiging van uw eerder ingenomen standpunt dat u met de reeds gedane te> genvoorstellen tot het uiterste bent gegaan. Mochten wij ons hierin echter vergissen en indien u kennis zoudt willen nemen van onze amendementen op het eerste punt, dan achten althans wij nog wel een basis voor een constructief gesprek over beide punten aanwezig en zien wij een uitnodi ging hiervoor gaarne tegemoet." (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht kwam ook in het noorden van het land het kwik iets boven nul en daarmee was de vorst uit het gehele land verdreven. Door het wegval len van de wind ontstond er in de meeste provincies mist met motregen. Een actieve depressie bereikt vanavond Zuid-West-Engeland en komt zondag dicht bij ons land. Daardoor zullen de weersomstandigheden zondag minder gun stig zijn dan vandaag. Er kan ons een regenfront bereiken bij een tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuid oost en zuid. Het is echter mogelijk dat de nieuwe depressie juist ten zuiden van ons land passeert. In dat geval zal de vorst heel dicht bij ons blijven. Trekt de depressie naar de Noordzee dan zal de vorst na zondag geen kans krijgen terug te komen. Zij wordt dan boven Duits land, waar het vanmorgen nog vijf tot acht graden vroor, teruggedreven. Eerder lijkt de voorzichtige en gematig de taal van de minister van Buitenlandse Zaken van gisteren, erop te wijzen dat de luchtaanvallen voorlopig nog uit zul len blijven en dat vooral aandacht zal worden geschonken aan een mogelijkheid de huidige situatie in Vietnam te conso lideren, zonder een mensen en materiaal verslindende poging te gaan doen heel Zuid-Vietnam uit handen van de commu nisten te wringen. Deze strategie, vaak egelstellingtactiek genoemd, is nog kort geleden door de ge pensioneerde generaal Gavin bepleit als een mogelijkheid om de zaak militair in de hand te houden, zonder meteen het ri sico te lopen van een uitbreiding van de oorlog, tot een eventuele inmenging van de Chinezen toe. Gisteravond hebben 76 democratische leden van het Congres president Johnson voorgesteld de Verenigde Naties te ver zoeken om bemiddeling ter verkrijging van een doeltreffend bestand in Vietnam. De VI 153 is gistermiddag te IJmuiden in dok gegaan voor een technisch en politieel onderzoek dat, zo als wij vrijdag gemeld hebben, gaande is naar aanleiding van een aanvaring op de Noordzee, waarbij een Deense kotter Nina Mona is vergaan, als gevolg waar van twee leden van de bemanning van de Deen zijn verdronken; een derde wordt vermist. Hangende het onderzoek is de VL 153 verzegeld. De schipper houdt vol dat hij van geen aanvaring weet. Zijn schip heeft deuken en verfstrepen, zoals overigens wel meer het geval is met vele vissersvaartuigen, waarmee gevaren en gemeerd wordt. Monsters van de verf zullen, naar wij vernemen op het laboratorium worden onderzocht en mogelijk vergeleken wor den met de verf waarmede de Nino Mo na was geschilderd. Bij het onderzoek zijn betrokken de scheepvaartinspectie, de rijkspolitie te water en de gemeentepoli tie te Velsen. De Nederlandsche wapen- en munitie fabriek „De Kruithoorn" te 's-Hertogen- bosch heeft van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie een order ontvangen voor de levering van 20 mm-patronen voor het „Vulcan"-kanon voor de Ameri kaanse luchtmacht in Europa. De order heeft een waarde van 44 miljoen gulden. Het bedrijf fabriceert reeds enkele ja ren 20 mm-patronen voor het „Vulcan" kanon, dat -o.a. ingebouwd is in de F. 104 G Starfighter. Het „Vulcan"-kanon is een elektrisch aangedreven wapen met zes lopen. De vuursnelheid bedraagt 6500 schoten per minuut. .v: .v.-.-.-:-.. Voltaire: Men kan beter de kans lopen een schuldige te redden dan een onschul dige te straffen. Crane Nederland N.V. in Deventer zal binnenkort de produktie van sanitaire appendages en stapel-koperwerk in haar Venlose bedrijf stopzetten. Door dit be sluit wordt iets meer dan de helft van de totale produktie in de fabriek te Ven lo getroffen. Een en ander zal voor een deel van het personeel een ontslagaan zegging tot gevolg hebben. Bij Crane iB Venlo werken in totaal ongeveer 275 men sen. Met de vakbonden zijn oriënterende besprekingen geopend, die de volgende week worden voortgezet. Naar de directie verklaart, wordt op sanitaire appendages en stapel-koperwerk reeds geruime tijd verlies geleden. Met name ondervindt het bedrijf in deze sec tor de invloed van buitenlandse concur rentie. Hoeveel personeelsleden er in Ven lo zullen moeten afvloeien kon de direc teur, de heer G. J. de Horn, nog niet meedelen. Het personeel van de fabriek is met de voorgenomen maatregelen op de hoogte gebracht. George Harrison en zijn bruid bij het verlaten van het stadhuis. George Harrison, een van de Beatles, is in Epsom getrouwd met de 21-jarige Pattie Boyd, een actrice die met de Beatles heeft gespeeld in hun eerste film „A hard day's night". De 22-jarige Harrison is de derde Beatle die trouwt. De anderen zijn Ringo Starr en John Lennon. Alleen de 23-jarige Paul McCartney is nu nog vrijgezel. De slanke Pattie heeft het grootste deel van haar jeugd doorgebracht in Kenya waar haar vader een boerderij had. Aan vankelijk werkte ze als kapster, maar toen dit haar begon te vervelen zocht ze werk als mannequin en fotomodel. Ze had zo veel succes bij de fotografen dat haar een rolletje werd aangeboden in de eerste Beatlefilm. Na het huwelijk zei ze: „Een actrice ben ik niet. Ik acteer afschuwelijk. George heeft liever dat ik me maar bij mijn werk als fotomodel houd". Deze voor ons land zeldzame vogel, die men normaal slechts in dierenpar ken kan bezichtigen, streek vrijdag middag neer in het Noorder Buiten Spaarne in Haarlem in de omgeving van het Havenkantoor. Het is een fla mingo, die afkomstig zou kunnen zijn uit Egypte. Men veronderstelt dat 't hetzelfde dier is dat drie jaar geleden bij de Waddeneilanden is aangetroffen. De vogel bleek uitgehongerd. Leden van het Vogelrampenfonds hebben het dier, dat tussen de vele eenden en zwa nen in het Spaarne vriendelijk scheen te worden opgenomen van voedsel voorzien. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 H P.V.C. vouwwanden en deuren. Diverse dessins. Aantrekkelijke prijzen. Kant en klaar aangebracht Spaarndamseweg 48 - Haarlem Telefoon 58211 (Van onze correspondent) ALMERIA De bewaking van het ge bied rond de Zuid-Spaanse stad Almeria, waar begin deze week een Amerikaanse B-52 bommenwerper met een lading kern bommen is neergestort, is sedert gister avond aanmerkelijk uitgebreid. Ondanks de geruststellende verklaringen van Ame rikaanse militaire functionarissen, dat na een intensief onderzoek met geiger tellers is uitgewezen dat geen enkel ge vaar voor radioactieve straling bestaat, hebben Spaanse artsen van de nationale raad voor kernenergie radioactieve spo ren gevonden in de urine van een aan tal leden van de Spaanse „guardia ei- vil", die de wacht houden in het ramp gebied. Volgens deze artsen betreft het slechts een lichte besmetting, die na enkele da gen weer zal verdwijnen. Deze vondst maakt het noodzakelijk dat de meer dan duizend Amerikaanse- en Spaanse mili tairen en politiemannen, die in dit gebied werkzaam zijn, aan een streng onder zoek zullen worden onderworpen. Ook de inwoners van deze streek zijn voor me dische controle opgeroepen. Door deze nieuwe ontwikkeling in het raadsel van de verloren kernbommen heeft de angst voor groter onheil onder de bevolking in een groot deel van Zuid Spanje versterkt. Kikvorsmannen van de Spaanse marine zijn begonnen aan een nauwgezet onder zoek van een groot deel van de Zuid- Spaanse kust, waar vissers in hun netten een zwaar metalen voorwerp zouden heb ben opgehaald, dat zij weer in zee heb ben laten zinken, omdat zij het niet aan boord konden hijsen. De Spaanse autoriteiten staan niemand toe het rampgebied te betreden. Gisteren zijn twee vliegtuigen met buitenlandse journalisten onverrichter zake weer ver trokken van het vliegveld van Almeria, omdat de luchtvaartautoriteiten daar geen toestemming gaven dat de verslag gevers dit gebied betraden. Ongeveer vijftig mensen hebben op het plein van een dorp een korte betoging, gehouden, waarbij werd geroepen „weg met de Amerikanen en hun bom". Advertentie GROTE HOUTSTR. 173 - TEL. 10063 Korte Wolstraat 4 - Telefoon 13516 Autospuiten Bedrijfsreclame voor 3 brengen, 2 betalen In de afgelopen nacht is ingebroken bij de juwelierszaak Schroder in Delft. De inbreker nam voor 30.000 aan gouden voorwerpen en sieraden mee. Het is de derde inbraak binnen anderhalve maand bij deze zaak. Een 21-jarige Haarlemse kelner, zijn 20-jarige echtgenote en hun 2-jarig doch tertje zijn gisteren naar het Sint Joan nes de Deo ziekenhuis gebracht met ver schijnselen van kolendampvergiftiging. Zij waren donderdagavond omstreeks tien uur in de woonkamer van hun huis aan het Kennemerplein gaan slapen. Daar brandde een kolenkachel. De volgende dag omstreèks vier uur 's middags werd de man wakker met zware hoofdpijn. Hij slaagde er in zijn vrouw en kind wakker te krijgen en naar buiten te brengen. Zij werden alle drie naar het ziekenhuis gebracht en konden na enige tijd weer naar huis terugkeren. De brandweer had ondertussen de kachel gecontroleerd en bemerkt dat de pijp niet goed aangesloten was en de circu latiekanalen van de kachel waren ver stopt. De brandweer legde een stookver- bod op. HET ADRES voor de betere soorten Burg. Boreelstraat 17 - Haarlem - Tel. 21904 (47 jaar Rijksleverancier) '/niet d niet duur wel heerlijk bij slijterij en horecabedrijf I -VERMOUTH*} ITALIANOf

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 1