Woonwagenkamp bij Vijfhuizen binnenkort uit noodtoestand of 'n kast PIANO'S Onderzoek naar ramp met Deense kotter nog gaande Westduitse vrouw wordt in rapport doorgelicht Tp f 1MÊKËSi kte£ ËilSlIIII mmmmm SéMietc BoekhandelH.de Vries Nuts., gemaakt met roomcaramel, hele hazelnoten en dikke volle melk chocolade! liiiilll f Jldorexi cJoreXj vfRK/ Raad Haarlemmermeer komt tot slotsom: Atletiekfinales in Haarlem en Beverwijk Vier Oostduitsers vluchten naar West-Berlijn Denen blijven bemanning van de Vlaardingen 152beschuldigen I Felicitaties van gemeentebestuur voor enkele atletiekkampioenen <f&ÜZ£V>C 'zxé'sU' Het fijne van de boekhandel: je krijgt er adviezen! Kom s praten bij Ged. Oude Gracht 27 en Jacobynestraat 3, Haarlem m Want Dorex is pure zachtheid uit Zweden. Waarom zou u met minder doen, ais u op echte tissue-kwaliteit recht heeft en Dorex dat een rol-lang geeft? VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 alle bekende merken service door geheel Nederland Dure woningwetwoningen Franse regering liet zes topsportlieden waardering blijken Onderzoek nog niet voltooid Beschuldigingen Deense getuigen Aan de r.k. meisjesschool voor gewoon lager onderwijs te Hoofddorp zijn speci ale klassen verbonden voor kinderen uit het woonwagenkamp bij Vijfhuizen. Sinds maart 1965 is het aantal leerlingen ver dubbeld en in verband daarmee dient de school met een klas te worden uitgebreid. De raad van de gemeente Haarlemmer meer verleende daartoe donderdagmid dag de gevraagde medewerking, maar voor verscheidene raadsleden was het be treffende voorstel tevens een aanleiding, de aandacht te vestigen op de onhoudba re toestanden in het woonwagenkamp aan de Vijfhuizerweg, naast de vuilnis belt van de gemeente Haarlemmermeer. Binnen afzienbare tijd wordt dit een groot regionaal woonwagenkamp met moderne voorzieningen, maar op dit ogenblik is de toestand van het kamp mensonwaar dig. Het raadslid Rijpstra (CHU) verge leek het kamp met de achterbuurten van Hongkong. In het regional kamp zal te zijner tijd een nieuwe school worden gesticht. Het leek de heer Avis (V.V.D.) wenselijk, de school op enige afstand van het kamp te situeren. De heer Bood van de Boe renpartij had daartegen bezwaar, als dat tot extra kosten zou leiden. De wethouder van onderwijs de heer A. v. d. Z w a a r d (P. v.d. A. deelde mee, dat de Hoofddorpse school voor de kampkinderen moet worden .uitgebreid, omdat men niet kan wachten op de bouw van een nieuwe school op het kampter rein, waarvoor de urgentieverklaring niet op korte termijn wordt verwacht. De wethouder voor sociale zaken en volksgezondheid, drs. A. L. J. C o e n e n (K.V.P), gaf toe, dat wat de toestand van het woonwagenkamp betreft, thans een dieptepunt is bereikt, maar dat er spoedige verbeteringen in zicht zijn. Door de regering is inmiddels een subsidie ver leend voor voorbereidende werkzaamhe den ten behoeve van het nieuwe regiona le woonwagenkamp. De rijksgoedkeuring voor het nieuwe kampgebouw wordt spoe dig verwacht. Op 20 oktober heeft reeds een aanbesteding plaats voor ontgra- vingswerkzaamheden. De nieuwe school is op het kampterrein geprojecteerd, maar door de grootte van het regionale ellipsvormige kamp is het mogelijk om de school heen een groenstrook aan te leggen. Het raadslid Kamper (AR) vestigde de aandacht op het feit,, dat in en bij het woonwegenkamp veelvuldig autowrak ken worden verbrand door de woonwa genbewoners, hetgeen de kans op het in brand vliegen van het gehele kamp niet denkbeeldig maakt. Wethouder C o e n e n bleek zeker oog te hebben voor het gevaar van de bran dende wrakken, waarvoor de brandweer regelmatig moet uitrukken. Er blijken het college op het ogenblik geen machts middelen ten dienste te staan om de auto sloopactiviteiten van de woonwagenbewo ners te beperken. Wethouder C o e n e n deelde echter mee, dat op korte termijn, nog vóór de totstandkoming van het re gionale kamp, maatregelen zullen wor den genomen. Er zal een speciaal ter rein worden aangewezen voor de slopers, die dan hun activiteiten binnen en in de ADVERTENTIE of uw gehele interieur... Bij Terstal kunt u terecht. Terstal geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Terstal uw interieurplan. Voor stijlvolle interieurs naar Wagenweg 15-Haarlem -Tel. 12816 50 m. van het Houtplein. Binnenkort ook Wagenweg 1. onmiddellijke nabijheid van het kamp moeten staken. De raad van Haarlemmermeer ging ac- coord met het opnieuw vaststellen van de keurloonverordening, die is aangepast bij onder meer de verhoogde tarieven van het openbaar slachthuis te Haarlem. De heer Blom (K.V.P.) merkte op dat de tarieven van het Haarlemse slachthuis belangrijk hoger zijn dan de in Amster dam geldende tarieven. Per rund zou het Haarlemse tarief 7 hoger zijn dan het Amsterdamse. Wethouder C o e n e n noemde het kos tenverschil een gevolg van het feit, dat in het Haarlemse slachthuis drastische verbeteringen zijn doorgevoerd, die grote investeringen noodzakelijk maakten. De wethouder zei te verwachten, dat in Amsterdam en elders de tarieven binnen kort omhoog zullen gaan. Voor de kinderen uit de buurtschap Lijnden, die om de nieuwe openbare la gere school en de kleuterschool aan de Hoofdweg te bereiken, de zeer drukke Schiphol weg moeten oversteken, zijn de gevaren zo groot geworden, dat verkeers- ADVERTENT1E Haarlem, Grote Markt 8, tel. 11338 AMSTERDAM - HILVERSUM - ROTTER DAM - GOES brigadiers geen oplossing meer kunnen bieden. Aan het plaatsen van verkeers lichten zijn grote bezwaren verbonden. Bij de behandeling van het voorstel tot het aanbrengen van een centrale verwar mingsinstallatie ten behoeve van zestig in Abbenes en 52 in Lisserbroek te bouwen woningwetwoningen, ontspon zich een uitvoerige discussie over de hoge huren van de woningwetwoningen, die het de minst draagkrachtigen onmogelijk ma ken, deze woningen te betrekken. Tot een oplossing van dit probleem leidde de» dis cussie uiteraard niet. Geen verschil van mening bestond er over de vraag, of wo ningwetwoningen moeten worden voor zien van centrale verwarming. Unaniem was de raad van mening, dat een derge lijke voorziening tot de normale eisen dient te worden gerekend, waaraan een woningwetwoning moet voldoen. Mevrouw Kloos-van Lent (PvdA) pleitte voor het aanbrengen van centrale verwarmingsinstallaties in de oudere wo ningwetwoningen en wethouder Van Stam (A.R.) van volkshuisvesting gaf haar ten antwoord, dat het college van b. en w. volledig achter haar wens staat. De Franse regering heeft de benoe ming van zes Franse topsportlieden tot ridder in het Legioen van Eer goedge keurd. De zes geridderden zijn: Jacques Anquetil, vijfvoudig winnaar van de Tour de France, Alain Calmat, wereldkampioen kunstrijden, Michel Crauste, aanvoerder van het Franse rugbyteam, Joeelyn Dele cour, aanvoerder van de Franse atletiek- ploeg, Michel Jazy, Europees kampioen 5000 meter en oudwereldrecordhouder op de mijl, en Guy Perillat, wereldkampioen skiën. (Van een medewerker) De atletiekcompetitie bij de c- en ri jend krijgt zaterdagmiddag het sluitstuk. Op de sintelbaan van het sportpark Adri- chen houdt D.E.M. de finale, waaraan zo wel bij de meisjes als bij de jongens door de drie beste ploegen uit Noord-Holland en Zuid-Holland zal worden deelgenomen. De organiserende vereniging is zelf met een meisjes- en een jongensteam tot de ze finale doorgedrongen. De deelnemen de verenigingen uit Noord-Holland zijn: Meisjes-c: ADA, Atmodes en DEM. Meis- jes-d: ADA, Sagitta en Atmodes. Jon- gens-c: AAC, DEM en Haarlem. Jon- gens-d: AAC, Castricum en Lycurgus. Bij de senioren treden de Suomi-dames aan voor de promotiewedstrijd le/2e klas se. Suomi heeft zelf de organisatie van deze belangrijke wedstrijd, die wegens het niet beschikbaar zijn op zondag a.s. van sportpark Adrichem in Haarlem zal worden gehouden. De overige damesploe- gen in deze ontmoeting zijn: Amstel uit Amsterdam, ALO uit Rotterdam, AV '40 uit Delft en Hermes uit Utrecht BERLIJN (AP) Schoppen gebruikend om zich een weg te graven onder de grensversperringen en profijt trekkend van een in het duister gehulde „doden- ïe", zijn vier jonge Oostduitsers er de afgelopen nacht in geslaagd naar het Westen te vluchten. De vier jongelui wa ren 17 tot 19 jaar. Twee van hen zijn gevlucht omdat zij ingelijfd zouden wor den bij de Oostduitse volkspolitie. Het viertal slaagde er in zich een weg te banen langs vijf prikkeldraadversper ringen. Zij werden niet opgemerkt. Maar nadat zij zich gemeld hadden bij de West- duitse grenspolitie, begonnen Oostduitse grenswachten te schieten. Er is geen verklaring voor het feit dat de neutrale zone donderdagavond niet verlicht was. De jongelui waren te weten gekomen dat de zone een tijd in het duis ter gehuld zou zijn. ft Nieuwe ontwikkelingen doen zich voor in de zaak van de Deense kotter „Nina Mona", een houten scheepje dat volgens Deense getuigen begin van dit jaar in de buurt van Esbjerg werd overvaren door de Vlaardingse trawler „Liesje en Rutger" en waar bij twee van de drie opvarenden ver dronken. De Deense verzekerings maatschappij, die de verzekering van de kotter op zich had genomen, heeft namelijk laten weten dat zij niet te vreden is over het onderzoek dat de Nederlandse justitie instelt naar de oorzaak van het ongeluk en vooral niet over de snelheid waarmee dit wordt uitgevoerd. De maatschappij overweegt het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken te vra gen zich met de zaak te gaan bemoeien. Tot tweemaal hebben we de Nederland se autoriteiten gevraagd gegevens te verstrekken over de stand van het onder zoek, maar wij hebben alleen maar de kopieën ontvangen van de verklaringen die de bemanning van de VI. 153 over het ongeluk heeft afgelegd. Wij zijn erg teleurgesteld over het gebrek aan interes se van de Nederlanders", zo heeft de directeur van de Deense verzekerings maatschappij laten weten. De Nederlandse justitie is al geruime tijd bezig met het onderzoek naar de oorzaak van de noodlottige aanvaring. De belangrijkste vraag die daarbij gesteld wordt is, of de beschuldiging van de De nen, onder wie de enige overlevende van het ongeluk, de visser HenrySoerensen, dat de aanvaring te wijten is geweest aan grove onachtzaamheid van de VI. 153-bemanning, voldoende hout snijdt om een vervolging in te stellen. De Rotterdamse rechter-commissaris mr. J. C. Gerbrandy, die het vooronder zoek naar de oorzaak van het ongeluk met de „Nina Mona" leidt, verklaarde desgevraagd dat het onderzoek nog niet is afgerond. Hij wacht nog op een rap port van het gerechtelijk laboratorium, dat een technisch onderzoek heeft inge steld naar de herkomst van houtsplin ters, die enige tijd na het ongeluk op de boeg van de „Liesje en Rutger" zijn gevonden. Mr. Gerbrandy heeft wel mon deling mededelingen ontvangen over de resultaten van het onderzoek, maar het is noodzakelijk dat deze worden samen gevat in een rapport. De rechter commissaris heeft ook een nautisch des kundige betrokken bij het onderzoek. De ze is bezig met het verzamelen van ge gevens over stroming, windkracht, wind richting en dergelijke bij Esbjerg op het tijdstip van het ongeluk. Het is daardoor niet te zeggen, wanneer het onderzoek af gesloten zal kunnen worden. De beschuldigingen van Deense zijde aan het adres van de VI. 153 zijn niet mals. Volgens de Denen staat het vast, dat de schuld van de aanvaring bij de Vlaardingse trawler ligt. De Denen zijn van oordeel dat de schipper en de roer ganger van de „Liesje en Rutger" de aanvaring hadden kunnen voorkomen. Bo vendien zouden deze twee zeelui lachend en zwaaiend hebben toegezien, hoe de drenkelingen van de „Nina Mona" zich poogden te redden. De grieven tegen de schipper en de roerganger luiden, juri disch vertaald: „Dood doorr schuld" Voor de schipper komt daar nog bij „het opzettelijk nalaten hulp te verlenen na een ongeluk op zee." Tot tweemaal toe zijn zeven Deense ge tuigen in Nederland geweest ten behoeve van het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk. Zij waren in maart in Vlaar dingen voor een confrontatie met de bemanning van de „Liesje en Rutger" Daarna gingen zij naar IJmuiden om daar de toen op de helling liggende „Lies je en Rutger" te bekijken en om aanwe zig te zijn bij een deel van het technisch onderzoek aan boord van de trawler door het gerechtelijk laboratorium. Eind mei kwamen de Denen voor de tweede maal naar ons land. Zij werden toen uit voerig gehoord door de rechter-commis saris, mr. Gerbrandy. In maart van dit jaar gelastte de of ficier van justitie mr. J. D. de Jong te Rotterdam een gerechtelijk vooronderzoek naar de gedragingen van schipper en roerganger van de „Liesje en Rutger" De officier nam deze beslissing na bestu dering van de processen-verbaal van de eerder gehouden confrontatie van de ze ven Deense vissers met de opvarenden van de VI. 153 en op grond van verschil lende verhoren. De Vlaardingers hebben tot nu toe steeds ontkend dat hun schip iets te ma ken heeft gehad met de aanvaring. Zij achtten het niet uitgesloten dat de De nen de „Liesje en Rutger" verwarren met een Noorse trawler, waarvan het ken teken veel op dat van de VI. 153 lijkt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE v (Van onze correspondent) BONN. Veertig percent van alle Duitse kinderen is voor het huwelijk van de ouders verwekt. Dit meldt een rap port, dat door de Westduitse regering over de situatie van de Duitse vrouw in opdracht van het parlement uit 1964 is opgesteld. Het rapport, dat door de samenwerking van tal van ministeries tot stand kwam, geeft in hoofdzaak een statistische kijk op het vraagstuk. Wat de huwelijkskansen van de Duitse 'Wm (Van onze sportredactie) De Nederlandse atletiekkampioenen uit Haarlem zijn gistermiddag voor een deel door het gemeentebestuur gehuldigd. Het was het estafetteviertal van R. K. Hol land, Roozen, Van Liempt, Bergfeld en Boomars, dat bij de Nederlandse estafet tekampioenschappen de 4 x 300 meter jongens won, dat waarderend werd toe gesproken door Haarlems wethouder voor sportzaken, de heer P. W. Voskuilen. Dat gebeurde ook door de voorzitter van de Haarlemse sportraad de heer D. Beets en in aanwezigheid van de direc teur voor sport en jeugdzaken in Haar lem, de heer S. Heijers. Ook de voorzit ter van de HAV Haarlem, de heer Hagtin- gius en de voorzitster van Atmodes, mevr. Ineke de Vos waren aanwezig. Ook zij hebben landskampioenen in hun ver enigingen, respectievelijk vier en één, maar die werden gisteren door een mis verstand nog niet gehuldigd. Zij komen wel aan de beurt, dat is toegezegd. Wethouder Voskuilen met de kam pioenen Roozen, Bergfeld. trainer Visser, Van Liempt en Boomars. Tijdens de bijeenkomst in het stadhuis van Haarlem zegde wethouder Voskuilen toe, dat zeer waarschijnlijk in 1967 de atletiekaccommodatie van het Pim Mu- liersportpark zou gereed komen. De heer Beets richtte zich tot „alle overheden, om het zover zo snel mogelijk te laten komen". In de huldiging van kampioe nen werden ook de trainer van Holland, de heer Visser en het bestuur betrokken. Als gevolg van het toegenomen verkeer op de luchthaven en om veiligheidsredenen heeft de directie van Schiphol besloten geen rondlei ding meer te geven voor de bezoekers van de luchthaven. Op 30 september maakte de „Schip hol Express' waarin de bezoekers over het ter rein werden gereden, zijn laatste ronde. Op het nieuwe areaal, dat in de loop van het volgend jaar wordt geopend, zal geen rondleiding meer worden gegeven. vrouw aangaat, doet het rapport geen opzienbarende mededelingen. Het alge meen aanvaarde vermoeden wordt nu „officieel" bevestigd. Zo is de leeftijd waarop het Duitse meisje in het huwelijk treedt de laatste tientallen jaren ge daald: tussen 1911 en 1964 van 24.8 tot 23.7 jaar. (Voor de mannen van 27.4 tot 25.9 jaar). Vrouwen van arbeiders trou wen meestal het jongst. Ook als arbeiders en middenstanders verhoudingsgewijs evenveel verdienen, aarzelen de middenstanders toch langer met een huwelijk. Maar ondanks deze aarzeling is drievierde van alle Duitse meisjes op haar 25ste jaar getrouwd. Maar de meisjes die pas op haar 25ste trouwen, lopen volgens het rapport de meeste kans weer te scheiden, tenzij haar echtgenoten bij het aangaan van de echtverbintenissen tussen de 26 en 30 jaar oud waren. Op grondige Duitse wijze maakt het regeringsrapport onderscheid tussen het huismoeder-type", het „gemodificeerde huismoeder-type", de „op het gezin ge richte beroepsvrouw" en de „van het ge zin vervreemde beroepsvrouw". In het centrum van de belangstelling staat in het rapport type nummer een. Een huisvrouw voelt zich tegenover de andere types lichtelijk in het nadeel. Haar gemiddelde arbeidstijd per week bedraagt in een gezin van vier personen ongeveer 60 ur en volgens de onderzoeking van het Max Planck-instituut voor arbeids psychologie heeft type nummer één even veel calorieën nodig als een werkman die zwaar werk verricht. Het rapport gebruikt ook de geheim zinnige term „sleutelkind". Een dergelijk kind is niet ouder dan 14 jaar en wordt minstens de halve dag aan zichzelf over gelaten, omdat de moeder uit werken gaat. De Bondsrepubliek telt 200.000 van deze „sleutelkinderen". Het regeringsrapport onthult nog dat tweemaal zoveel vrouwen als mannen al leen wonen. De verhouding was 100 jaar geleden precies dezelfde, maar het aantal van deze eenpersoonsgezinnen is nu pro centueel driemaal zo groot geworden. Van alle alleenstaande vrouwen staan de gescheiden vrouwen en weduwen nog steeds in hoger aanzien dan ongetrouwde vrouwen. Ook ongetrouwde moeders wor den in de Bondsrepubliek volgens het rap port nog steeds niet hoog aangeslagen, ook al zorgen zij voortreffelijk voor hun kinderen. Over de alleenstaande man wordt in het rapport verder niet uitgewijd. Het parlement heeft de regering opdracht ge- gegeven ook hiernaar een onderzoek in t« stellen. ADVERTENTIE lila;''» O ■MADE BY MABELPAP DISTRIBUTEUR VOOR NEDERLANDN.V. UTERMÜHLEN

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 11