Vooral voetgangers tevreden over afsluiting Grote Houtstraat S0NNEMANS Priesters en predikanten van twee kanten benaderd F. Schregardus stelt vragen aan B. en W. Stijlvolle receptie in Beeckesteyn BONDSVLAG VOOR GOUDEN HBS Vlaai en ets van Venlo im NZH: „Niet ontevreden" POLITIE: „Taktiek geslaagd WINKELIERS: „Nog even afwachten" Mej. Steenkist onderscheiden met zilver Z uiderhoutlaan Kerken zijn in gebreke gebleven" „We zijn in discrediet gebracht" MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Meer kijkers en meer kopers die konden winkelen zonder de voortdurende angst over reden te worden door aanstormende bussen en auto's. Meer gelegenheid ook voor de talloze liefhebbers van „mensen kijken" om deze over de gehele wereld verspreide sport te be oefenen. Veel verkeer rondom het „wandelparadijs", maar nergens chao tische situaties. Dat is het beeld van de eerste zaterdag Grote Houtstraat zonder verkeer. Het publiek vond het gezellig en was tevreden, de winke liers ook; de NZH zei „niet ontevre den" te zijn en inspecteur Blom van de Verkeerspolitie noemde de tactiek geslaagd. „Niet ontevreden Winkeliers Parkeerprobleem KMMHi SPECIALIST voor SPORT- en RADIAALBANDEN Gasthuisvest 25-27 - Haarlem - Tel. 31 13 34 Gemeente: „Rijk geeft ons geen kapitaal Gemeente PTT-ambtenaar niet meer in voorarrest J aarvergadering V rouwenkontakt Actiegroepen: Sympathie Raad van Kerken: Follow-up ADVERTENTIE Zoals wij saterdag al berichtten, was het met de omleiding zaterdagmorgen vroeg nog wel even wennen. Van 10 uur tot half elf reden er nog vrij regelma tig auto's, fietsers en brommers door het gedeelte van de Grote Houtstraat tussen Houtbrug en het Verwulft. Hoofdinspec teur Blom: „Ach, er waren natuurlijk nog wat kinderziektes. We hadden wat moei lijkheden met de klapborden, die niet zo vlug wilden „klappen" als wij hadden ge dacht. Vandaar dat er hier en daar wat vertraging ontstond". „Daarnaast hadden we nogal wat last van de krachtige wind. Er viel nog wel eens een pas geplaatst bord of een hek om en die moesten dan weer met ijzerdraad vastgezet worden. Maar over het algemeen ben ik best te vreden". In totaal had de politie zaterdag 26 man ingeschakeld die het verkeer op alle pun ten goed in de hand wist te houden. De NZH zei „niet ontevreden" te zijn over de eerste dag. De omleiding is vol gens haar redelijk goed verlopen wat vooral te danken is aan „de volledige in zet van de verkeerspolitie". De route over het Spaarne blijft echter zeer kwetsbaar. Als een auto niet wil starten of er ge beurt een klein ongelukje, zit alls onmid dellijk volkomen vast, aldus de NZH. De nieuwe bushalte in de Damstraat noemt de busmaatschappij een groot suc ces. Het was de gehele dag enorm druk. Ondanks alle publiciteit die aan de om leiding is gegeven, stonden om half twaalf zaterdagmorgen toch nog zo'n 15 mensen geduldig op de bus te wachten bij de hal te Spekstraat. De NZH kon niet niet zeg gen of er zaterdag meer of minder men sen met de bus zijn gegaan. Ook de reacties van de winkeliers zijn nog wat vaag en onzeker. De meesten zijn het er wel over eens, dat het zaterdag in de stad drukker was dan normaal, maar, aldus de winkeliers, het nog helemaal niet zeker dat het directe gevolg is van de afsluiting van de Grote Houtstraat. Eén verkoper formuleerde het zeer kernach tig: „Ten eerste is het deze week koud geworden, ten tweede hebben de mensen net geld gekregen, ten derde is het be hoorlijk goed weer, ten vierde is Sinter klaas weer in aantocht en ten vijfde speelt simpele nieuwsgierigheid op zo'n eerste dag ook een rol". Zaterdag was ook het parkeerterrein aan de Boeresteeg bij de Raaks be waakt. De automobilisten moesten dus be talen voor hun plaats en dat betekent vol gens de verkeerspolitie in de regel dat ze niet langer dan een uur blijven staan. Met ruim 100 beschikbare plaatsen lever de dat over de gehele zaterdag genomen een capaciteit van ongeveer 1000 auto's op, Hoofdinspecteur Blom: „Ook met ver- keersdoorstroming waren er weinig pro blemen. Het rondjesrijden was zaterdag op twee plaatsen onmogelijk gemaakt. Het geliefde blokje Warmoesstraat-Scha- gchelstraat kon niet meer gereden wor- UITLIJNEN BALANCEREN BANDEN REPAREREN i (Van onze stadsredactie) HAARLEM Zaterdag is in besloten kring mejuffrouw H. E. Steenkist gehul digd ter gelegenheid van het feit dat zij •iO jaar geleden in dienst trad van de N.V. C. G. van Tubergen. De directeur, de heer C. J. H. Hoog, heeft de jubilaresse de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Mejuffrouw Steenkist is buitenlands fakturiste, ook staat zij de direktie ter zijde oij het bijhouden van statistieken. De heer Hoog prees zaterdag haar plichtsbetrachting en accuratesse, hi, overhandigde haar een geschenk onder couvert. De heer A. Hommers, vertegenwoordi ger van het jubileumfonds, overhandigde mejuffrouw Steenkist eveneens een ge schenk onder couvert. den en de route Gierstraat-Grote Hout straat was afgesneden. Dat laatste rond- e werd overigens niet gebruikt door men sen die een parkeerplaats zochten, maar door automobilisten, die hun vrouw afzet ten, rondjes reden en weer oppikten". Voorlopig nemen dus zowel de politie en de NZH als de winkeliers een afwach tende houding aan. Alleen het publiek was zichtbaar tevreden. De mensen konden rustig even blijven staan om een praatje te maken en het nieuw gekochte aan vrienden en familieleden te laten zien, zonder dat zij direct door in het nauw gebrachte anderen omver werden gelo pen, Voor de jonge generatie was er nu eindelijk gelegenheid om werkelijk gezien te worden in het hippe truitje en de snelle" broek. Zien en gezien worden, dat kon zaterdag in de Grote Houtstraat. Alleen dat al was een groot winstpunt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De heer F. Schregardus, lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de Noodraad, heeft „getroffen door de uitspraak van de officier van Justitie tij dens het proces tegen de Haarlemse rech ter waarin de gemeente Haarlem schul dig wordt verklaard tenaanzien van het wegdek aan de Zuiderhoutlaan" vragen gesteld aan het college van B. en W„ me de naar aanleiding van de slechte toe stand van wegen elders in de stad. De heer Schregardus vraagt welke maatregelen B. en W denken te treffen om dit wegdek onmiddellijk te verbete ren, of om nieuwe ongelukken te voorko men. „Door welke oorzaken is het mogelijk geworden, dat een zo gevaarlijke toestand tot op heden is blijven voortbestaan en welke gemeentelijke instantie draagt hier voor de verantwoording", vraagt het raadslid vervolgens. Voorts vestigt hij de aandacht op „de zeer gevaarlijke bocht in de zogeheten Oostelijke Randweg (gedeelte Vondel- weg) en verzoekt hij het college te over wegen het daar aanwezige plantsoen te gebruiken voor de aanleg van een min der scherpe bocht zodat het verkeer op normale wijze mee kan buigen. Tenslotte vraagt hij het college de raad bekend te maken hoe en op welke ma nier en door welke instantie de wegen in Haarlem op hun veiligheid worden gecon troleerd. Desgevraagd deelde mr. J. N. Meij- sing, gemeentesecretaris, mede, dat de reconstructie van de Zuiderhoutlaan bo venaan op de prioriteitenlijst voor grote kapitaalswerken staat en dat de uitvoe ring ervan afhankelijk is van het beschik baar komen van de benodigde kredieten. Het ministerie van binnenlandse zaken, dat de distributie van kapitaal verzorgt, verbiedt kapitaalswerken in uitvoering te nemen aLs van rijkswege nog geen geld ter beschikking is gesteld. Zoals bekend is heeft de gemeenteraad van Haarlem in maart van dit jaar goed keuring gehecht aan een verkeersplan, dat ondermeer voorziet in de verdubbe ling en asfaltering van de Zuiderhoutlaan, Fonteinlaan en Dreef Het verkeersplan is begroot op 1,7 miljoen. Het project staat voor dit jaar op het investeringsplan. Grote Houtstraat: Voetgangers- domein. (Ven onze stadsredactie) HAARLEM. In het interview met de heer L. Loos, de directeur van de PTT-dienst Zegelwaarden, die vrijdag af scheid heeft genomen, is een onjuistheid geslopen. De PTT-ambtenaar, die des tijds werd aangehouden op verdenking van fraude, bevindt zich niet meer, zoals ten onrechte werd vermeld, in voorarrest. Het onderzoek naar de fraude duurt voort (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op dinsdag 4 november houdt de groep Haarlem van het Vrou- wenkontakt in de P.v.d.A. haar jaarver gadering in het gebouw van het „Nut van 't Algemeenin de Lange Veersferaat 16. Na de pauze zal een bestuurslid van de Federatie in Haarlem praten over de mo gelijkheden en de noodzaak van samen werking. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Regionale Raad van Kerken in Haarlem en omstreken tracht momenteel tot overeenstemming te ko men met de 9 novembergroep en de Bond van Dienstweigeraars met betrekking tot misverstanden rond de Lutheraanse plak kaatactie van laatstgenoemde actiegroe pen. Zoals bekend is werd vrijdagavond een groot affiche aan de Grote Kerk be vestigd met zeven stellingen waarop de kerken tot actie werden aangespoord. Zoals we zaterdag reeds berichtten, is de actie van de groepen door de Raad van Kerken met gemengde gevoelens ont vangen. Pater Th. Hoogeveen, secretaris van de raad, zei desgevraagd, dat de be doelingen van de actiegroepen geen ver weer oproepen bij de raad. wel echter be paalde suggesties die door de groepen zijn gedaan, met name over het in ge breke blijven van de kerken. In een brief aan priesters en predikan ten gaat de Raad van Kerken nader op de actie in. Er staat onder meer in: „In het schrijven van de 9 november-groep en de BVD Haarlem wordt gesuggereerd, dat de vredesweek 1969 op een mislukking is uitgelopen en dat met name de kerken verstek laten gaan als het gaat om ver kondiging van mondiale gerechtigheid". Voorts: „Wij menen te moeten stellen dat de kerken in de vredesweek hebben laten zien wat ze wilden en welke verant woordelijkheid zij ten aanzien van de wereldvrede hebben. De eisen, die in de aan te plakken stellingen zijn vervat, zijn precies dezelfde als in de „mislukte" vredesweek aan de orde werden gesteld en die ook in de geplande follow-up aan de orde blijven. De oplossing van bedoel de problemen is namelijk geen kwestie van vandaag of morgen, maar zal lange tijd onze aandacht opeisen. Bekend mag worden verondersteld, dat de beide werk en „Oorlog en Vrede" er juist zijn om de kerken in deze blijven van advies te dienen". De raad stelt voorts dat de plakkaat actie door de orininaliteit haar sympathie zou kunnen hebben als welkome onder steuning van haar streven. „Maar als de initiatiefnemers de activiteiten van de kerken in deze in diskrediet brengen en waatschijnlijk om die reden geen enkel contact gezocht hebben, dan werkt dat ons inziens verwarrend". De conclusie is, dat de raad er niet achter kan staan. In antwoord hierop hebben de actie groepen op hun beurt een brief aan pries ters en predikanten geschreven, waarin de „dringende behoefte" wordt geuit, enkele punten uit de brief van de raad te be- critiseren. Men verwijt de raad, dat deze brief van de groepen, waarin de actie groepen het aanslaan van de stellingen aankondigen, tendentieus heeft gelezen. In de brief zou niet zijn gesteld, dat de ac tie mislukt is, maar wel „de mist in dreigt te gaan". Ook zou in de brief niet staan, dat met name de kerken verstek laten gaan. wat betreft de verkondiging der mondiale gerechtigheid, maar dat de kerken méde schuldig zijn. „Immers, be staande kerkelijke stukken over de taak van de kerk inzake wereldontwikkeling zijn nauwelijks bekend bij het kerkvolk". De groepen vinden het daarom een on juiste beschuldiging dat de groepen de activiteiten der kerken in discrediet bren gen. Over het voorbijgaan van de raad: „Ons wordt kwalijk genomen dat we geen contact hebben gezocht. De brief van de raad vermeldt niet met wie dat contact gezocht had moeten worden. Misschien met de regionale raad zelf? Het leek ons een directere en juistere werkwijze om met alle predikanten en priesters contact te zoeken". Zij besluiten hun brief met de wens, dat van het begin af aan een gezamenlijk op treden zeer op prijs is gesteld, en het uitspreken van de hoop, dat de raad „samen met ons mee wil werken aan de follow-up van de vredesweek, ook al was onze bijdrage niet gepland". De actiegroepen zullen de priesters voorts een brief sturen waarin critische opmerkingen over de actie worden ge vraagd. Voor zover tot nu toe kon wor den nagegaan is de verspreiding van de plakkaten over de kerken in Haarlem en Heemstede zondagmorgen zonder inci denten verlopen. Beroepen. Ds. H. W. Wierda, gere formeerd predikant in Haarlem-Noord, Is in Zaandam beroepen in de vacature G. Brouwer. (Van onze hockeymedewerker) VELSEN. Zaterdag is in het koets huis van het zojuist in alle luister geres taureerde landgoed „Beeckesteyn" de jubileumreceptie gehouden van de vijftig jaar oude Bloemendaalse hockeyvereni- ging HBS. Aan deze druk bezochte receptie was 's morgens een wedstrijd vooraf gegaan tussen een compleet HBS-familie-elftal, de familie Sevens uit Bloemendaal, en een mixed-combinatie van reünisten. Dit treffen eindigde in een doelpuntloos gelijk spel. Het eerste herenteam van HBS deed het 's middags tijdens de officiële inge bruikneming van het nieuwe hoofdveld beter tegen de zuidelijke eersteklasser Venlo. Deze exhibition-wedstrijd werd vrij ge makkelijk met 3-1 door HBS gewonnen. De heer Schreurs, secretaris van de Ven- lose hockeyclub, merkte dan ook terecht op tijdens de jubileumreceptie, dat „Ven lo" zijn lesje weer had gekregen. De heer Schreurs sprak tevens over de vriendenband die al geruime tijd tussen „HBS" en „Venlo" bestaat. Een band die werd gesmeed sinds de heer Hogenhuis voorzitter werd van HBS. Het lag in de lijn der verwachtingen dat hij als oud- eerste elftaispeler van Venlo het contact met zijn oude club graag wilde behouden. Namens de Venlose hockeyclub bood de heer Schreurs het jubilerende HBS-be- stuur een echte Venlose vlaai aan en een ets van het stadhuis van Venlo. De heer Idenburg, voorzitter van de KNHB, die de 50-jarige vereniging tij dens deze receptie de bondsvlag aanbood een onderscheiding die alle 50 jaar ou de verenigingen te beurt valt noemde de plaats waar de receptie werd gehou den een bewijs van stijl, geheel passend bij HBS. Tijdens het overhandigen van de vlag zei de heer Idenburg onder meer, dat de bondsvlag naast een onderscheiding te vens een opdracht was. Een opdracht om een voorbeeld te zijn voor de jongere ver enigingen en een opdracht om in de ko mende jaren een even bloeiende vereni ging te blijven als HBS in de 50 voor gaande jaren was geweest. De heer Hogenhuis antwoordde hierop dat hij zich bewust was van de verplich tingen die de bondsvlag met zich mee bracht. Hij sprak dan ook de belofte uit dat HBS zijn steentje zal blijven bijdra gen aan de stormachtige ontwikkeling in de hockeywereld. Hierna was er gelegenheid voor een he le reeks van vertegenwoordigers uit het verenigingsleven om het HBS-bestuur te feliciteren met zijn gouden jubileum. De hockeyclub „Alkmaar" liet deze felicita ties vergezeld gaan van een Alkmaarse kaas. Hockeyclub „Zandvoort" bood de jubilerende vereniging een bokaal aan. „Hurley" bood de HBS'ers een koperen klaroen aan, „Alliance" een speculaas plank, BDHC-BMHC een lantaarn en „Ever Swift" een kandelaar. Daarnaast werden er talrijke bloemstukken, geluks telegrammen en hockeyballen aangebo den. De heer Swijen, oud-kantinebeheerder van HBS, sprak op rijm over oude HBS- roem. De laatste spreker tijdens deze re ceptie was de heer H. L. J. Hogenhuis, voorzitter van de landelijke zaalhockey- De heer Idenburg, voorzitter van de KNHB, biedt de heer Hogenhuis, voorzitter van hockeyclub HBS, de bondsvlag aan ter gelegenheid van het gouden jubileum van de vereni ging. commissie en broer van de jubilerende HBS-voorzitter. Hij sprak over de goede image die HBS in de laatste jaren heeft opgebouwd. Hij besloot met de woorden: „Bij HBS voelt men zich thuis, al 50 jaar lang". r

Haarlem's Dagblad | 1969 | | pagina 5