Utrechter wil Schipholpassagiers per kabel naar Amsterdam brengen De Bas kan gondelbaan niet slijten OTAX 323130 't Is ook op Wereldspaardag goed sparen bij de NMB BENTLY SISTERS" MOGEN IN EIGEN LAND NIET OPTREDEN c-;?c:aies Dokator Plan binnen jaar te realiseren Sint Nicolaas 22 november in Zandvoort Misverstand rond schilderkunst N oordwij ker hout se groep in Duitsland aan de top A r beid s inspectie vindt „Winnie" nog te jong Vijfhuizen heeft eigen jeugdsoos 1 de bank waar ook zich thuis voelt onder deze rode dop., MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent) SCHIPHOL Geef ing. C. A. de Bas zijn zin en de vliegtuigpassagiers zullen in de toekomst na op Schiphol te zijn neergestreken nog een ander, gezapiger en laag-bij-de-gronds lucht reisje ondernemen om hun bestem ming te bereiken. Jaren geleden reeds heeft hij zijn denkbeelden over een luchthaven en de nieuwe RAI in de smidse van de Amsterdamse plano logen gedeponeerd, overigens zonder er in te slagen hen in zijn geestdrift over dat project te laten delen. En nu staatssecretaris Keyzer de Kamer leden heeft laten weten, dat op de snelle spoorverbinding met de (rand) stad vóór 1980 maar niet moet worden gerekend, heeft de 63-jarige Utrech ter opnieuw, ditmaal bij de Neder landse Spoorwegen, aandacht ge vraagd voor het ongewoon transport langs de lijn, dat hij de meest effi ciënte en goedkoopste oplossing acht van de te verwachten vervoersproble men. Het lijkt er echter op, dat dit zweefplan blijft zweven, want ook bij de N.S. ziet niemand er enig heil in: „Een utopie wij hebben er geen interesse voor". iz Slechts 19 miljoen VOORHEEN 1 2 3 4 5 Rondlopen Pi In fasen CARLO BATTISTI Hein Steehouwer Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden een premie van 5,- wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 41/2% tot 7°/o! Zelfs 8% behoort tot de mogelijkheden als u spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 99 -I (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT „Als ik dit kind een viool in haar handen stop, is het kunst met een grote K en dan mag ze optreden, maar als ze zingt niet". Aan het woord de heer W. J. van den Burg, manager van de Bently Sisters, een groep die momen teel in Duitsland grote triomfen viert. „Deodate" zaterdag half uur na opening al eivol vindt U een vloeiende mixture van alle heerlijkheden die dit ondermaanse maar te bieden heeft iets eigentijds fijns voor moderne lieden met smaak: |n betere kruidenbitter zult U in geen stad en land vinden I If 15.45 ADVERTENTIE De spoorplanologen weten hun ontwerp ▼oor een treinverbinding van Schiphol met de hoofdstad, een connectie met Leiden en een aansluiting' op het toekomstige stadss poor n cl gewaardeerd op 419 mil joen gulden, met een aanvankelijk jaar lijks exploitatieverlies van vijftien mil joen. „Stel je voor dat een technicus ln een particulier bedrijf bij zijn directie xou aankloppen met het advies 400 mil joen te investeren en een jaarlijks tekort van vijftien miljoen voor lief te nemen. Wat komt u hier zoeken, daar bent u toeh niet voor in dienst, zou men de man terecht toevoegen", aldus de heer De Bas van het ingenieursbureau IBU in zijn bovenwoning aan de Utrechtse Hasebroek- straat. „Maar de overheid vindt zoiets heel gewoon. En we weten allemaal, dat dit geval niet op zichzelf staat. Het ge volg is. dat de belastingen steeds hoger worden". Niet met 419 miljoen, maar met 19 mil joen vrij vlug terugvloeiende guldens kan volgens hem een verbinding tussen stad •n vliegveld tot stand worden gebracht, die een reeks van jaren en in elk ge val gedurende de periode, dat de spoorlijn er nog niet is, de vervoersbehoefte aan kan. „Maar men staat hier in Nederland volkomen vreemd tegenover personen vervoer per kabelbaan, zelfs in technische kringen, terwijl het heel normaal wordt gevonden, dat vrijwel gelijke banen over al in gebruik zijn voor ander massaal transport, zoals bij de mijnen, de elektri sche centrales, de hoogovens en de Del tawerken", zegt de heer De Bas, die al ADVERTENTIE (Van onze cprrespondent) ZANDVOORT. Het Zandvoortse co mité dat de jaarlijkse intocht van Sint Nicolaas voorbereidt, heeft van de goed heiligman bericht ontvangen, dat hij met zijn gevolg op zaterdag 22 november om 14.15 uur niet een boot op het Zandvoort- »e strand zal arriveren. Een grote stoet van zwarte Pieten en hofpersoneel zal hem vergezellen en na de begroeting door het comité van ontvangst zal een rondrit door het dorpscentrum ge maakt worden, waarna Sint Nicolaas of ficiéél door de burgemeester van Zand voort zal worden begroet namens het ge meentebestuur op het bordes van het raadhuis. In de stoet die dit jaar bijzon der groot lijkt te worden, zullen verschil lende praalwagens meerijden. Een beroep wordt door het comité gedaan op vereni gingsbesturen om aan deze grandioze in tocht zoveel mogelijk medewerking te verlenen. Inlichtingen worden verstrekt door 4e heer W. Kok, telefoon 2874 of 2620. wm Een gondelbaan zoals de heer De Bas graag zou zien tussen Schiphol en Amsterdam. eerder voorgestelde kabelbaanprojecten (Kijkduin-Scheveningen en Katwijk- Noordwijk, in beide gevallen over de dui nen) op ambtelijke bureaus reddeloos zag standen. Het .,10." achter Nationa- ke Gondelbanen NV zou behalve „In Op richting" ook „In Onzekerheid" kunnen betekenen, want steeds komt er weer een kink in de kabel, die tot dusver alleen maar luchtkastelen torst. Het gehele project staat en valt (figuur lijk gesproken) natuurlijk met de capaci teit. Uiteraard gaat het hier niet om stoel- tjesliften, evenmin om gondels voor hon derd personen, want dan zit men vast aan een pendelbaan voor twee gondels en dat zet geen zoden aan de dijk. De op kor te termijn verwachte ontwikkeling van het luchtvervoer vooral van het trans port der toeristen, die immers weldra met vele honderden tegelijk in hun Jum bo's uit de wolken komen zakken maakt het absoluut noodzakelijk, dat de aan- en afvoer ook snel en massaal geschiedt. Ing. De Bas heeft daarvoor zijn kabel baan type rondloper voorgesteld, die zo beweert hij binnen een jaar klaar voor ge bruik kan zijn a raison van negentien miljoen, waarvan de helft in de gondels moet worden geïnvesteerd. Deze baan (op 10 meter hoogte boven het land en 15 me ter boven het water) zou ver buiten de startbanen eerst in noordelijke rich ting lopen ongeveer richting Badhoeve dorp en dan met een hoek aan de noord kant van de nieuwe Meer over de Ring- dam heen naai- het terrein achter de RAI leiden. Een afstand van zes kilometers, waarvoor ongeveer twintig minuten moe ten worden uitgetrokken. De heer De Bas denkt voor zijn kabel baan waarin hij ook een grote attractie voor Amsterdam ziet aan driehonderd gondels. Met cabines voor vier personen kunnen, zo berekende hij, elk uur in bei de richtingen 1200 reizigers worden ver voerd, dus 2400 in totaal, met zespersoons cabines 1800. De gondels lopen over een rail, die naar beneden gaat, en zakken tot de kleminrichting op de kabel komt en automatisch vastklemt. Geen wachttijden, zoals bij ander personenvervoer en een instaptijd van twaalf seconden. De baga ge zou per auto naar Amsterdam en naar Schiphol worden gebracht. Technisch uitvoerbaar, maar toch een utopie, aldus de Nederlandse Spoorwe gen, op dezelfde gronden die destijds de gemeente Amsterdam al tot haar afwij zing brachten., het plan afkeurend: te wei nig capaciteit, te geringe snelheid. „Het kost wéér miljoenen, zonder een redelijk alternatief voor de bestaande plannen te bieden. Als straks het massaal toeristen- vervoer per Jumbovliegtuigen goed op gang komt, is zo'n kabelbaan geen oplos sing, alleen meer een sta-in-de-weg. Het daarin te investeren geld kan beter wor den besteed aan de eerste fase van de Schiphol-lijn." Want bij de NS meent men, dat het be- ADVERTENTIES slist niet nog zo'n tien jaar of langer be hoeft te duren, alvorens de reizigers- stroom in zestien minuten met om de twee minuten personen van Schiphol naar CS vice versa kan worden getran sporteerd. „De regering heeft blijkbaar nog niet de mogelijkheid overwogen om het plan in fasen uit te voeren. Aanleg van de spoorbaan via de bestaande Ring dijk naar het Centraal Station zou bin nen vier jaar te verwezenlijken zijn." De Spoorwegen betwisten ook, dat die Schiphollijn een verliesgevende affaire zal blijven: „Op de lange duur wordt hij zeker rendabel. En hoewel maatschappe lijke voordelen, zoals vermindering van de luchtvervuiling, kortere wachttijden en dergelijke natuurlijk moeilijk in geld zijn uit te drukken, zal er direct sprake zijn van sociaal-economische rentabili teit." Of Ing. De Bas onder de indruk zal zijn van deze argumenten is te betwijfe len. Hij blijft er bij: „De luchtvaartmaat schappijen werken allemaal met winst. Waarom moeten dan in hemelsnaam de passagiers als zij op de grond komen met verlies worden vervoerd?" HEEMSTEDE. In het koetshuis van „Boszicht" (Herenweg 113) exposeert de Oostenrijkse schilder Carlo Battisti. Blij kens zijn papieren is hij lid van allerlei kunstenaarsverenigingen, ontving onder scheidingen en kreeg exposities over de halve wereld. Waarom? Het valt niet te achterhalen. Met zijn kunst heeft het echter weinig of niets uit te staan, behalve als het mo gelijk is om met werk als dit in Oosten rijk beroemd te worden, omdat iaar an dere normen zouden gelden. Normen dan, die het onderscheid tussen kunst en han delswaar hebben doen vervagen. Of is Battisti vroeger misschien inderdaad een schilder van betekenis geweest. Ook dat valt niet te zeggen. Wat hij wel is, dat is een behoorlijk illustrator, die in alle strijlen kan wer ken en dat dan ook doet. In zijn folder geeft hij zelf aan welke werken impres sionistisch zijn, expressionistisch, kubis tisch dan wel realistisch. Daarmee heb ben we het dan echt nog niet gehad, want hij doet zich ook voor als symbolisch schilder, imiteert (slecht) een oude mees ter en zo nog meer. Battisti heeft alles, behalve een eigen gezicht of een eigen stijl. Wel heeft hij een burgerlijke smaak, dan wel een goed inzicht in de burgelijke smaak van zijn Oostenrijkse publiek. Tech nisch kan hij van alles, maar van een werkelijk talent is weinig te vinden. Haarlem: Ged. Oude Gracht 89, Rijksstraatweg 340, Schalkwijk - ItaliSlaan 202, Waardepolder - Jan Tademaweg 9. Heemstede: Binnenweg 95. Santpoort: Hagelingerweg 7. Wmuiden: Plein 1945 no. 46. Zandvoort: Passage no. 33. Xv .V s - V\ \'V év Het zijn vier zusjes, te weten Lia Oort- huysen van twintig jaar; Mary van acht tien; Elly van zestien en Winnie van veer tien. En om dit laatste meisje gaat het. Evenals bij Heintje het geval is, mag ook Winnie wegens haar jeugdige leeftijd van Van links naar rechts: Lia, Mary, Elly en op de voorgrond in het mid den Winnie, om wie alles draait. de arbeidsinspectie niet in eigen land op treden. ,,'t Is eigenlijk een aanfluiting", zegt haar manager, die er maar niet over- uit kan. Wel begrijpelijk, want: „Zeven jaar staan ze al op de bühne, waarvan de laatste vijf jaar onder mijn hoede, samen met de muziekleraar Jaap Schra- ma." In die periode hebben ze in het land opgetreden met Willeke en Willy Alberti, met Boudewijn de Groot en met Gert en Hermien, terwijl Willeke voor haar brui loft speciaal de Bently Sisters uitnodigde. De heer Van den Burg zegt teleurgesteld: „En nu ze een niveau beginnen te be reiken, mogen ze niet van de arbeidsin spectie. Het gevolg van deze houding is, dat het charmante, uit Noordwijkerhout afkomstige viertal naar Duitsland is ge togen, waar na een optreden voor de te levisie de contracten binnenstroomden. Maar het blijft voor de begeleiders een onverteerbare zaak dat het eigen land ta boe voor het viertal is. Het ziet er door de behaalde successen ook niet naar uit, dat de meisjes naar Nederland zullen te rugkomen, zo groot is het aantal aanbie dingen. Contracten liggen klaar voor negen da gen Corrie Brokken show; negen dagen Rudi Carell; vier dagen Kopenhagen; twee dagen Zweden en voorts wachten voorstellingen in Tsjecho-Slowakije, Tur kije, België en Frankrijk. Zelfs hun ou ders zijn maar voor twee maanden naar Duitsland vertrokken. Op onze vraag of de Nederlandse pla tenmaatschappijen dan niet aandacht aan het viertal hebben besteed, antwoordt de heer Van den Burg; „Als beloning voor de eerste plaats op een concours in De Kaag, een tijdje geleden al, bood Bove- ma aan om een plaat te maken. Dat is gebeurd en er werd een contract afge sloten; ze doen er echter niets mee." Maar als schrale troost weet de mana ger dat niet alleen zijn Bently Sisters naar het buitenland „uitwijken." Om wat voor reden dan ook zijn ze al voorafge gaan door Corrie Brokken, Rudi Carell en Heintje om er enkelen te noemen. ,,'t Is een aanfluiting." (Van onze correspondent) VIJFHUIZEN. In Vijfhuizen heerst! er tot zaterdagavond geheimzinnigheid over de wijze, waarop de nieuwe jeugd soos „Deodate" in het Gymnastiekgeboun aan de Kromme Speringweg zou wordn geopend. Zelfs toen soosvoorzitter Peter Mesman na zijn welkomstwoord verteld' dat de plechtigheid zou worden verricht door „Miss Black", wist nog niemand et het ware van. Tot „Miss Black" de zaa' binnenschreed: een leuke zwarte geit met een charmante begeleidster. Haat touw werd vóór het podium aan een doei vastgebonden. „Miss Black" holde d' zaal weer uit en drok daarbij het doet voor het naambord „Jeugdsoos Deodate weg. Deze eerste avond was een beatavoni die tevens het eerste officiële optrede: betekende van de Vijfhuizense Beatgroe: „The Qualifeyted Section", waarvan meeste leden uit Vijfhuizen afkomstig zij: met enkele gastmedewerkers uit Haarlem en Heemstede. De groep (onder manage: schap van B. Geerdink) bestaat uit Theo dorus Mensz (orgel), Hans Kroon (bas), Cock Breure (Drums), Hans Geerdinl (solo-gitaar), Jaap van der Pol en Wil' fred Tolboom (zangers). De organisatoren hadden gerekend op een flinke opkomst. Dat een half uur w de opening al meer dan 200 jonge en zich jong voelende Vijfhuizenaars én belang' stellenden uit de omtrek aanwezig waren overtrof alle verwachtingen, en belooft veel succes voor de toekomst De bestuu» leden van „Deodate" zijn dan ook medi door de geestdrift op de openingsavoni vol vertrouwen ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1969 | | pagina 6