Huwelijksproblematiek in Kunstenaars tegen Korea-tournee van Concertgebouworkest Sergio Mendes Brasil ’77 bij vlagen opwindend Samengaan taal en beeld kreeg weinig geslaagd karakter mee hensen IlfvahURK Ogenstrelend werk van Hans van Manen ,Bij ons is 't anders "kórfm# Piano’s voor jonge vrijetijds- jeans naar ::vooru Octet opus 20 bij Het nationale Ballet fw I interstylerTXi Vleugels ter waarde van voor A x^ Latijnse klanken in Congresgebouw „Haarlemse van Springer Ton voor straat” Haal nu de nieuwe aanbiedingskrant van de Slegte 27 DONDERDAG 2 4 MAART 19 7 7 KUNST 26 l ploegstofferr Ik 2K4»».-1 8.400.- i ummt-14.900»- De gratis aanbiedingskrant van de Slegte bevat weer een overzicht van zo’n honderdtal sterk in prijs verlaagde boeken. En als boekenweekaardigheidje krijgt elke klant, die minstens voor 5,- besteedt, een verhaal van Paulus de Boskabouter (ter waarde van 3,95) cadeau. Zolang de voorraad strekt. (I 1 ’t Is dus altijd de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan. De Slegte is een goeie voor voordelige boeken HAARLEM. „Ik ben bang dat ik je helemaal niet ken. Zoals je zojuist praatte, zo heb ik je nog nooit gehoord... Dat zegt een jonge vrouw tegen haar man Ze zijn getrouwd en zij verwacht een kind van hem. Hij heeft een baan met toekomst en zij heeft de kinderkamer keurig op orde. Maar die ene zin die ze tegen hem zegt geeft aan dat het met de echtelijke zekerheden minder rotsvast gesteld is, dan aanvankelijk werd aangenomen. Op zo’n moment beantwoordt zo’n samenzijn niet aan de verwachtingen. Dat kan het geval zijn in de meest gebruikelijke afspraak tussen twee mensen: het huwelijk, maar verder komt daarvoor elke andere vorm van samenleven natuurlijk evenzeer in aanmerking. Het toneelgezelschap Bloemgroep uit Rotter dam heeft zich in die problematiek verdiept en heeft een knappe toneelproduktie daarover gemaakt, die woensdag voor het eerst in de Toneelschuur werd gespeeld 4.445.- 3.600.- 5.495.- paarlaarsteeg 1 - haarlem 3.895 3.425 3.925 42,25- 3.720 4.jse. 3.520 h te J I 1 Bloemgroep speelt knap toneel (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIES) f vaste JOHN OOMKES ADVERTENTIE) 1 Maandags 44JJ5.- 5495.- die het weten moeten, onomwonden door het gezelschap aangestipt. Europa's grootste import en exportspecialist in vleugels e< piano s Gratis thuisbezorging bjaai garantie Stemmen en onderhuud door geheel Nederiario AMSTERDAM Tegen een decor van witte wolkjes, belicht in rustgevend zachtgroen begon woensdagavond het nieuwe ballet dat Hans van Manen voor Hei Nationale Ballet maakte. Vooral het Deze produktie, de tweede van deze zelfstandige groep, is ook niet zwaar op de hand Er wordt uitstekend in geacteerd door de vijf spelers (Trudy Derksen, Bona van Wijk, Ellen Verhey, Fred Vaassen en Willem Wagemaker) en er valt ook best wat af te lachen, al is het alleen maar omdat je zoveel herkenbare situaties ziet. Er wordt door Bloemgroep gespeeld met behulp van blank houten meubelen, Dat baseerden zij niet alleen op de prijs die voor de Springer werd betaald. In hun beoordeling betrokken zij ook de hogere opbrengsten dan verwacht was voor een winterlandschap van Kruseman (75.000 gulden), voor een werk van Petrus van Schendel (60.000 gulden), voor een straat- gezicht in Oudewater van Springer (40.000 gulden) en voor schilderijen van M.A. Koekkoek (32.000 gulden), W. Koekkoek (30.000 gulden), De Lelie (29.000 gulden) en Leickert (28.000 gulden). In totaal brach ten de 411 geveilde schilderijen 1,5 mil joen gulden op. LAREN (ANP). Een bekend schilde rij van Comelis Springer, een straat in Haarlem met de Grote Kerk op de achter grond, heeft woensdagavond op een vei ling door Christie’s in het Singermuseum in Laren honderdduizend gulden opge bracht Deskundigen van de veilighouder kwa men na afloop., tot de conclusie, dat de prijzen voor romantische schilderijen, die ongeveer drie jaar geleden waren gekel derd, weer terug zijn op het peil van 1973. ■X Maar de betrokkenheid van de acteurs is ook weer zo groot dat er enkele ontroeren de momenten ontstaan In een bijgevoegd stencil zegt Bloemgroep onder meer- „We kwamen al gauw tot de ontdekking dat het gezin of de commune of een andere samenlevingsvorm met de grote boosdoe ners zijn, maar dat bijna alles terug te voeren is tot de onmogelijkheid met elkaar om te gaan, met elkaar te commu niceren. Dat de rollen die man en vrouw spelen opgelegd zijn, en vaak weinig met hun eigen werkelijkheid te maken heb ben”. Zo ligt ook de essentie van de voor stelling waarin sprake is van toneel dat als bijna echt wordt gepresenteerd. In som mige scènes dreigt het realiteit spelen de overhand te krijgen, maar dat kan zijn oorzaak vinden in de improvisatie-basis. Niet alles ligt volkomen vast, veranderin gen per voorstelling zijn mogelijk. enkele stoelen, krukjes en een tafel die ook als bed of bank kan dienen Twee uur duurt de voorstelling, zonder pauze maar ze zijn voorbij voor je er erg in hebt. Nog t.m. zaterdag is „Bij ons is 't anders” elke avond in de Toneelschuur te zien. KO VAN LEEUWEN. De kunstenaarsfederatie noemt het in Zuid-Korea aan de macht zijnde Park Chang Hee bewind een „misdadig fascis tische dictatuur”. Vervolging van de christelijke, boeddhistische en democrati sche oppositie, martelingen op massale schaal en executies van politieke tegen standers zijn in dit land aan de orde van de dag, aldus de federatie, die daarbij wijst op het rapport van Amnesty Interna tional van 1975 ker nog het leukst Hij neeft veel woorden nodig om uit te leggen wat ook met min der zou kunnen maar het komt allemaal veel authentiekei en spontaner over Een diaprojectie met een wintersport- reisje als onderwerp benadrukt nog eens de kneuterige sfeer van deze expositie Misschien dat het allemaal bewust bedoeld is als het doorbreken van de gangbare opvattingen over esthetische kunstbeleving, maar zo'n antwoord ver dient dan toch een professionelere bena dering (Tot 11 april, dagelijks behalve op maandag tussen 14-1’ uur geopend). CEES STRAUS (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Federatie van Kun stenaarsverenigingen heeft er in een resolutie tegen geprotesteerd hat het Amsterdamse Concertgebouworkest een bezoek aan Zuid-Korea gaat brengen. Het bezoek wordt gebracht in het kader van een tournee naar Japan in mei. In de resolutie wendt het bestuur van de fede ratie zich tot het orkest zelf, de ministe ries van CRM en buitenlandse zaken en de betrokken vaste Tweede- K amercommissies „Bij ons is ’t anders” werd ingestudeerd onder leiding van Shireen Strooker uitgeleend door Werkteater en haar inbreng is uitermate merkbaar. Bijvoor beeld in de onbevangen manier van acte ren, maar vooral in de wijze van benade ring. Als terloops komen naast de uitge beelde problemen concrete vragen aan de orde zoals wat wordt verstaan onder trouw of ontrouw (in een kostelijk gespeeld forum antwoordt een gezin dat voor een vrij huwelijk kiest dat het niet gaat om trouw of ontrouw, maar om ver trouwen en het klinkt nogal ridicuul.), of waarom een kind gewenst is. De spelers treden niet belerend of corrigerend op. zij stemmen de toeschouwer met hun spel wè) tot nadenken over de eigen leefsitu atie commentaar op wat Gravemaker elders op de expositie laat zien Sommige van die verhaaltjes gaan over reizen en Van Grootheest vertaalt dat in nostalgische beelden, als een foto-album in grootmoe ders tijd Op zich zijn dat aardige litho’s maar in het geheel krijgen ze een preten tieuze lading mee. Eigenlijk zijn de teksten van Gravema- kest brachten die muziek dan ook uitste kena ten gehort onder leiding van Adam Gatenouse die vooi deze gelegenheid geleend was van het Engelse Baliei Ram bert terwijl de dansers (vier paren cofps de ballet en arw parei solisten? voorbeei dig voor net steeds overnemen van de vloeiende bewegingen zorgden In net tweede deel verschenen zes jongens (zie foto) als decor voor Alexandra Radius en Han Ebbelaar, waarbij ik de fraaiste com binatie vond, die waarin Alexandra door steeds weei twee andere jongens door de lucht gedragen werd, terwijl Han als tegenbeweging zich ai draaiend daarvoor verplaatste Het derde deel zorgde voor een vitaal intermezzo waarin negen meisjes diago naaisgewijs met grote sprongen over het toneel flitsten Hans van Manen heeft vaker gezegd dat hij een groot voorstan der is van het stelen van goede ideeën van anderen en dat het er dan altijd om gaat, hoe het gestolene dan wordt toegepast. Welnu, dit fragment is rechtstreeks gesto len uit Etudes van Harald Lander en Het enige dat je Mendes maar dat is tegelijk zijn grote kracht kunt aanwrij ven, is dat hij beschikt over een grote vormde een goed contrast met het voor- 1 gaande dat wil zeggen was goed gebruikt Jammei vond ik hiei net gele licht op het blauwe achterdoek met wolk jes, wat een nogal vies kleurtje cevooi schijn riep De aankleding was van Jean Paul Vroom Bloemgroep is een gezelschap dat zich vorig jaar heeft losgemaakt van de Nieu we Komedie, een vormingstoneelgroep uit Den Haag. Dit seizoen werkt de groep zelfstandig met steun van de Toneelraad Rotterdam. De produktie die Bloemgroep maakte over het gezin en de samenleving heet „Bij ons is ’t anders” en geeft een beeld van wat er allemaal fout kan gaan binnen een samenlevingsvorm. De groep heeft zich terdege vastgebeten in de pro blematiek. Er zijn gesprekken geweest met diverse disciplines die zich op dit terrein bewegen, zo leert de achterzijde van een programma-affiche. Daarop staan gesprekken weergegeven met een gezinstherapeut, een ex-alcoholist en de Vereniging tegen Kindermishandeling. Lang niet alle informatie kon in de voor stelling worden verwerkt, maar er is toch een goed beeld tot stand gekomen over mogelijke fouten, hoe ze kunnen ontstaan, dat er hulp van buitenaf mogelijk is (the rapeut, psychiater etc maar dat ook hiei weer menselijke fouten gemaakt kunnen worden Als meneer De Vries in het stuk juist los komt bij de psychiater, komt de zuster hem halen voor de thee. Ziedaar een ondoordachtzaamheid bij de mensen luttermanb.v wmf wonen ged oud» fliacht 81 haarlem telefoon OMjgïÖÖi 1’,; spiegeleffecten en continu voortkabbe- Keus ui’ meei aai j (JU vleugels. Occasion vleugels vanaf 45ÜÜ gia ii jtaa> van 'iifcuw Het laatste deel begon met een solo van Henny Jurriëns, die steeds overtuigender als solist naar voren komt, en solowerk van o a Jeanette Vondersaar, met daarna de hele groep nu eens opgedeeld in vier trio’s dan weer in paren, waarbij de terug kerende sfeer van het eerste deel me lang zamerhand wei begon te vervelen te lief, te glad te handig ISM.- 17.900 Urlrt.- 9.200 DEN HAAG. Ruim vier jaar zijn verstreken sinds de Braziliaans- Amerikaanse componist-arrangeur- toetsenbespeler Sergio Mendes en zijn Brazil 77 hier een memorabel concert gaven. Sindsdien is de populariteit van zijn hoogst persoonlijke mengeling van easy-listening en Latin muziek wat tanende. Een kort optreden in het TV- programma van Sonja Barend afgelopen zaterdagavond leverde echter voldoende promotie op voor het enige concert dat zij gisteravond in het Congresgebouw in ons land gaven. De zaal was vrijwel uitverkocht. Juist een orkest dat door de overheid als „nationaal orkest" wordt aangemerkt, moet een uiterst voorzichtig buitenlands beleid voeren Vooral de in het orkest werkende musici moeten tegen deze politiek-culturele avonturen worden beschermd. De federatie wil dat de minis ter van CRM er bij het orkestbestuur op aandringt dat de reisplannen worden her zien „Expressionistisch strandgezicht”, een litho van Tijmen van Grootheest die momenteel geëxposeerd wordt in de bovenzaal van het Noordelijk Koetshuis van Beeckestijn in Velsen Keus uit -Tieei aan 50(1 piano's. Occasion piano's vanaf 1000 gld Steinway Sons 15.J75.-1 7.900.- Estonia (nieuw) UAWI.- 19.900.- Bechstein* i+.ëeo.- 12.900.- Bechner (nieuw) 10.850.. Blüthnei 15.900.- i G'°triagte|nvve* UMt- 17.900.- eerste deel vol echoënde herhalingen. Yamaha* Bösendorfei Ibach* VELSEN Het zoeken naar een geslaagde combinatie van taal en beeld heeft in onze eeuw al een lange geschiede nis achter de rug. Vanaf het prille begin waren er schilders als de Dadaïsten, Hen drik Werkman en dichters als bijvoor beeld Paul van Ostayen die de beeldende functie van het woord en zelfs van de letter onderzochten. Er is sindsdien het een en ander gebeurd, de taal is aanvaard als een bijkomend expressiemiddel in de beeldende kunst. Verwacht zou mogen worden dat wie zich nu aan dat samen gaan waagt, zich de verworvenheden van de afgelopen drie kwart eeuw ook heeft eigen gemaakt. Zo niet de graficus Tijmen van Groot heest en de schrijver Bert Gravemaker aan wie de hele ontwikkeling kennelijk is voorbijgegaan Wat ze onder de titel „Prenten proza poëzie” in het Noordelijke Koetshuis van Beeckestijn laten zien, is namelijk van een intense kneuterigheid die aan die expressievormen eerder afbreuk doet dan dat het als een zinvolle bijdrage kan worden beschouwd Van Grootheest, afkomstig uit Amster dam waar hij ais staf-assistent aan het Stedelijk Museum is verbonden, werkt in expressionistische trant en kan worden gerekend tot de vertegenwoordigers van het nieuw-realisme. Zijn manier van teke nen doet zo onbeholpen aan dat waar schijnlijk de juiste intenties met altijd overkomen. Dit licht verwarrende effect werkt extra storend omdat door zijn afwerking van het blad een slordig resul taat ontstaat Nauwelijks doet Van Grootheest een poging om de teksten van Gravemaker, die uit- IJmuiden komt en docent Neder lands is, in zijn werk te integreren. Hij spaart het wit uit waar dan de verhalen en gedichten komen te staan, of in het beste geval komt de poëzie direct onder de „illustratie’ te staan Er is niet altijd sprake van een tekst. Vati Grootheest geeft dan als het ware een mate van flexibiliteit. Hij heeft in de loop der jaren zijn oorspronkelijk nog gedeel telijk akoestische geluid denk maar aan de grote rol die de akoestische gitaar speelde binnen de groep die toen nog Brasil ’66 heette) verder geëlektrificeerd. De Braziliaanse ritmen zijn minder pro minent dan voorheen; zo nu en dan wordt je je gewaar van een fikse scheut disco- stomp. Niet geheel vreemd hieraan is het feit dat zijn ensemble niet uitsluitend meer uit Brazilianen bestaat, zo heeft hij ook zijn vroegere, fantastische vocalistes ingeruild voor een drietal fraai-ogende zangeresjes, evenwel van een wat minder niveau. Mendes vindt het dus totaal geen punt om terwille van het zakelijk gewin zijn Latijnse klanken zij het op een zeer te billijke wijze te fuseren met gegevens ontleend aan de meer „sophisticated” soul.Het resulteert in een bloedcommerci- eel geluid. Brasil ’77 weet het huidige materiaal op een opwindende wijze te verpakken, zowel visueel als muzikaal, en brengt en dat is essentieel daarin ook de zo broodnodige variatie aan. Voordat Sergio Mendes zich in het donker tussen zijn talrijke toetsen kan wringen, worden we vergast op het zoveelste klungelige voorprogramma in dit concertseizoen. In plaats van het tonen van inzicht (was het nu zo’n toer geweest om een leuke salsa- attractie voor het voorprogramma naar Nederland te halen? De Fania All-Stars of orkesten als dat van Tito Puente of Eddie Palmieri bijvoorbeeld) met de huidige ontwikkelingen, kan het publiek ?ich ver gapen aan de landerigheid van de Swing Society, die overigens uit kundige musici is samengesteld. Uit de bezetting van Brasil ’77 blijkt hoe sterk het accent wordt gelegd op de rit mische aspecten van hun muziek. Behou dens natuurlijk de vocalistes, zorgen alleen Mendes en zijn oude kameraad, Oscar Neves (gitaar) voor de melodielij nen, die meestal vrij eenvoudig van gege ven zijn. De ritmesectie bestaat uit twee drummers (die elkaar goed aanvullen), een bassist, een percussiespecialist alsme de drie jeugdige percussionisten, die de show behoorlijk opfleuren door hun dynamiek en danspassen. Over de drie zangeresjes kan ik niet onverdeeld enthousiast zijn, daarvoor missen ze teveel aqn allure, alleen in Inseparable en het sublieme The Waters of March komen hun capaciteiten goed over het voetlicht. Ze ontberen echte lef bij de vertolking van oud repertoire of bij de overigens meren deels mooi-gearrangeerde „middle-of-the- road”-iiedjes als The Fool on the Hill (Lennon-McCartney), I believe (Wonder), Scarborough Fair of If you leave me now. Het zijn echter kanttekeningen in de mar ge om aan te geven dat Mendes niet iets I volmaakts voorschotelt, het blijft door de I bank genomen zeer genietbaar en bij vla gen opwmdend De vindingrijkheid van Oscar Neves tijden het carnavaleske* gedeelte van het programma is daar een voorbeeld van De kwaliteit van zijn gitaarspel zal menigeen verleid hebben tot het uiten van de wens dat het niet weer vier jaai zal duren voordat Sergio Mendes Brasil 77 mei concerteren Öpen: 9 17.30 uur 13 1^.30 uur’ Rechtstreeks van importeurEstonia, Steinway, Irgibach, Tchaika, Bechner, Cherny, Rich-Weber. Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42. tel. (G10) 3635DO Dagelijks geopend van 9-1 7.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Die toch altijd weer een beetje verliefd wordt op een artistiek dessin. Juist voor is er de 'Ploeg' gordijnstoffen- kollektie. Kom hem bekijken. Scène uit „Bij ons is 't anders”, de nieuwe produktie over huwelijk en andere samenlevingsvormen van De Bloemgroep (Foto Pan Sok) Met het tamelijk lange, vnenaelijke applaus en een enkel schuchtei bravo’tje j was dit ballet, dat gedanst werd onder de titel van de gebruikte muziek (Octet opus 20) rijkelijk beloond, want eigenlijk ver wachten we meer van Hans van Manen. CONRAD VAN DE WEETERING lende bewegingen was ogenstrelend Het sloot uitstekend aan bij het Octet opus 20 van Felix Mendelssohn Bartholdy, dat al evenmin grote problemen oproept en mei zijn volkomen heldere structuur tot aan genaam luisteren noopt De leden van Het Nederlands Balletor Een scène uit Octet opus 20 van Hans van Manen IRMBACH "J'EzT’ I Aug Forster* TCHAIKA voor 2.285.- 3 445. 2.645.- 3.545.- 2.850.- 6 025.- 3 945.- Rich WfcBt Rlr.w; 5445.- Yamaha* Sauter (niéuw) Gëyer* Rosier* BECHNER (nieuw) 5.245;- 3.995 Steinwav&Sons* 13.300 10.400 4.O80. Boekhandel J de Slegte B V Grote Houtstraat 100. Haarlem. Tel.- 023 31 5250 Cherny (nieuw) CHERNY inw)iw Lindbergh* Schimmel* 'v.

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 59