GEWEST WIL GELD VAN CRM VOOR NET FIETSPADEN IN DE REGIO KIJKEN IN DE STREEK VAN MICHAEL, DE ZOCHERS, SPRINGER EN VAN EEDEN I I ■Bil 1 Q I X A Veer I I Manpad Klimmen en dalen Moe 1 -1 y !'6?, im I door Theo van der Kaay door Maria Schlichting (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het bestuur van het gewest Ken nemerland zou graag zien dat er een plan op tafel komt voor een net van fietspaden in de regio. Dit fietspadenplan zou meer samenhang moeten bren gen in de bestaande fietsroutes door het creëren van nieuwe verbindingswegen. Het gewest is met de gemeenten van mening dat er een duidelijke behoefte bestaat om woonwijken een betere fietsverbinding te geven met recreatiegebieden. I iciovii, vvcuiuuicn ui awwx xjuuiixxij- LEM r,... E B ij?’.’: f fëZ z Al 1 SK*'- HF F 1^' eeg 4) 14, _>pend m; Fietstocht door landschapsstijl lellaan H in Kennemerland eopend1 door de Haarlemse stadsparken, de I Rustig fietsen langs Elswout bben jitjes lang maar aan. itsoe- jp de keer imer- ct op /en is npjes en in nfor- ienst. lemapie en ma. 1( ;angsew, en za. e: (Machine creatiege vrij. 14-11 Af en toe is het klimmen geblazen, maar als beloning volgt daarop steevast de afda ling, waarbij de benen kunnen rusten. He laas, en dat hebben ook de uitzetters van de tocht al geconcludeerd, zijn er te weinig vrijliggende fietspaden, zijn sommige pa den niet verhard, zodat het bij mooi weer moeizaam ploegen is, door rul zand en herinneren de gevaarlijke oversteken over drukke verkeerswegen eraan dat we toch De tentoonstellingen zijn nog tot 5 september te zien. Openingsuren: van Wie de benen langzamerhand voelt kan dan de korte route naar het Haarlemse station nemen: Direct na de bebouwde kom rechtsaf slaan op de viersprong. Via de Julianalaan en langs Stoops bad, het oudste overdekte zwembad van Nederland .door een inwoner van Bloemendaal ge- drukke wegen die wel overgestoken moe ten worden, zijn volgens de werkgroep onvermijdelijk. De weg voert langs de Hervormde Kerk in Bloemendaal, die uit de zeventiende eeuw dateert en via de Donkere Laan naar de eerste heemtuin, aangelegd door Sprin ger, Thijsse’s Hof en het Pannekoeken- huisje. Duin en Daal, eveneens door Sprin ger aangelegd, met - op dat moment rusti ge - wegen, aan beide zijden omgeven door prachtige bomen en struiken is eveneens in de route opgenomen. Zoals ook het Brouwerskolkpark dat er in schoonheid niet voor onder hoeft te doen. Bij Elswout, waar behalve het landgoed zelf ook de Elswoutwei is te zien, worden we weer aan de stad herinnerd door het uitzicht op Haarlem, dat echter nog veilig veraf is. Bij Leyduin wijken we van de route af, om Oud Woestduin te bekijken, dat - alweer om verkeerstechnische redenen - niet in de route is opgenomen, maar dat wel van harte als alternatief wordt aanbevolen. De weg is niet erg geweldig van kwaliteit, maar het is landelijkheid troef in Oud Woestduin, waar zowel Springer als Zo- cher jr. hun sporen achterlieten. Even afstappen, niet om de benen te strekken maar om via de loopbrug de Leidsevaart over te steken. Jacob van Len- nep en zijn vader professor mr. David Jacob hebben zich laten inspireren door de omgeving van het Manpad en bovenal door de historie van de Witte van Haemste- de waar van de gedenknaald nog getuigt. David Jacob van Lennep bracht heel wat maanden door in het Huis te Manpad, dat bezit was van de Amsterdamse patri ciërsfamilie en schreef erover in het gelijk namige werk. Ook zijn Hollandsche Duin zang is op de omgeving van Haarlem geïn spireerd. Theehuis het Brouwerskolkje niet mee gerekend biedt het établissement in Groe- nendaal voor de eerste keer gelegenheid om de dorst te lessen en die dorst is wel duidelijk aanwezig na de kilometers die inmiddels zijn afgelegd. Door de bebouw de kom van Heemstede, langs de fraaie Crayenestersingel en langs de terreinen van Neerlands oudste voetbalclub HFC duiken we weer het bos in, ditmaal de Haarlemmerhout, die Hildebrand zoveel stof tot schrijven leverde. Over de - alweer drukke - Wagenweg en via de Schouwtjeslaan gaat de tocht ver der naar de Pijlslaan. Nog een keer over steken, nu de Westelijke Randweg en daar na het Duinvlietpad in. Dat is privé-ter- rein, maar de eigenaar heeft toestemming gegeven voor de rijders van de fietsroute om zijn pad te gebruiken. De tocht voert dan via Ramplaanspad, Ramplaan, Korte Zijlweg en Bloemendaalseweg naar de be bouwde kom van Overveen. Binnen betrekkelijk korte tijd hebben we een -zomerse- impressie gekregen van het land van Busken Huet, Van Looy, Lodewijk van Deyssel, Frans Hals en Fre- derik van Eeden. Maar bovenal van de Zochers, Michael en Springer, Een streek die, door de schitterend, natuurlijk aange legde, buitenplaatsen en parken een heel eigen sfeer ademt. Een sfeer die voor de fietser nog meer tot zijn recht zal komen als de landelijke paden iets minder lande lijk en beter begaanbaar worden en de drukke verkeersroutes kunnen worden vermeden door de aanleg van een regio naal fietspadennet. Het stukje route met rondjes is de kortere weg vanaf Overveen naar het Haarlemse station, (foto boven) Eu ropes J. 14-02 ii andvoort. u. Avond naast Dol t, opblaas bootvijve: <ermis Interna- campioer 9b, Zand- n o.a. am HAARLEM. „Hij dacht hoe daar nu in de verte de duinen sliepen in den zoelen nacht, hoe wondervol het moest zijn in de lage boschjes, waar geen van de jonge blaadjes zou bewegen en waar het zou geuren van vochtig mos en jonge berken spruiten”. Zo beschreef Frederik van Ee den in 1885 in De Kleine Johannes de Haarlemse duinstreek. Bijna iedere Haarlemmer zal wel eens een keer langs deze huizen op de Kleverparkweg zijn gefietst zonder er bijzondere aandacht aan te besteden. Toch is dat de moeite waard, want de tuinwijkhuizen van Van Loghem ge ven een aardig beeld van de architec tuur uit de decennia voor de Tweede Wereldoorlog, (foto onder) ig. (Oriot u. di. t.i •3O-14.30t rdericlul» 'osterhoi» daal.) ft nd. 9-131 lerodelat 2 u. mg Oas nen”. 6 u. leden schonken. Dan weer de Verspronckweg af en binnen korte tijd is de vermoeide fietser, na nog een keer de schitterende natuur van de bolwerken te hebben gezien, weer thuis. Voor diegenen die nog niet genoeg heb ben gekregen van de landschapsstijl is er een wat langere roete langs het ge meentehuis Bloemenheuvel, tien jaar gele den gerestaureerd waarbij de gevel die Zocher jr. ontwierp behouden bleef. En dan langs de Stadskweektuin. Daar zetelt de jubilerende dienst Hout en Plantsoenen waar het allemaal om draait. Springer was de eerste adviseur van de dienst. In de Stadskweektuin is een expositie van oude tuin- en plantsoengereedschappen te be zichtigen. De ruïne van het Huis ter Kleef passeert de fietser ook nog en langs de Ripperdakazerne komt hij bij het station. De dikke lijn met de pijltjes geeft de fietstocht aan door Haarlem, Bloe mendaal, Overveen, Aerdenhout en Heemstede. >m). za.2 lissen’’,! 'e jongen! □kki”, al moesstm -ster Jaap at) zond, iamstram ieder uur, ide Groet. 9-16 u. St. Ban 12 en 14.3} 9.30-121 De in de Spaamestad geboren schrijver is niet de enige die verhaalt van de prachti ge omgeving van Haarlem. Ook Busken Huet, Jacob van Looy, Arthur van Schen kel en bovenal Hilebrand vertelden in hun geschriften over Haarlem. nog in de Randstad zijn. Hoewel we dat al bijna waren vergeten. ieweg J oonstelliis Tijdens 4 De werkgroep Buitengebeuren echter niet, en zij heeft dan ook in de planning zoveel mogelijk rekening gehouden met het verkeer. Daarom wordt de Duinlust- weg waaraan Kraantje Lek is gelegen, gemeden. Want het autoverkeer vormt een te groot gevaar voor de fietsers daar. De Kleverlaa 'Pen, cuiii et 75-jarij i Hout Ti. 29 sep; opend da; ositie tekj ien Alben 14 u. t/m Zandvoon erijen. ft 1 u. t.m. De drukte die ons nu noopt extra voorzichtig de Herenweg over te steken, zal toen echter wel wat minder zijn ge weest. Rustig is het echter wel in Groenen- daal en in Meer en Berg. Natuurlijke ver harding van de paden door houtslag zorgt dat er met warm weer niet door rul zand hoeft te worden geploegd, maar de op springende stukjes hout zijn wel verrader lijk als ze tussen de wielen komen. Hoe warm het was en hoe ver zullen de fietsers die de uitgezette tocht rijden zich niet realiseren, want terwijl het oog nog niet is uitgekeken op de prachtige aanleg van de Bolwerken door J.D. Zocher, vra gen de tuinwijkhuizen van architect Van Loghem aan de Kleverparkweg alweer de aandacht. Eenmaal buiten de stad geko men springt de landschapsstijl van de Zo chers en van Springer uiteraard nog meer in het oog. Wie kent niet het Bloemendaal- se Bos, Elswout, Groenendaal en de Haar lemmerhout? Door de route te volgen wordt vooral de aandacht getrokken door het geheel. Niet elke mooie boom, elke bloeiende plant of struik is in de eerste plaats van belang, maar de samenhang ertussen. De tocht voert langs buitenplaat sen en weiden, door bossen en over een voudige fietspaden. (inga, ot binnen Zo zou er een directe noord-zuid fietsroute moeten komen door de duinen, een wee naar het recreatiegebied Spaarnwou- de, en nieuwe fietspaden naar ’t strand. Landgoederen zouaen kunnen worden opengesteld om met de fiets te doorkruisen. De gewestelijke commissie voor recreatie heeft in haar enthousiasme vorige maand een vergadering per fiets gehou den. De opzet was om in de praktijk te ondervinden welke mogelijkheden de fietsers hebben met de bestaande wegen en paden in de regio Kennemerland. De route die werd gevolgd was een gedeelte van de tocht, zoals die is uitgezet ten behoeve van de tentoonstelling Stadspark en Buitenplaats in de Haarlemse Vleeshal. Tijdens hun tocht door de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede kregen de commissieleden te maken met proble men op de huidige fietsroutes zoals gevaarlijke kruisingen, riskante stukken wanneer auto en fiets op dezelfde weg rijden en door slecht wegdek minder goed berijdbare paden. Gemeentebesturen en gewest zijn het erover eens dat er geld van het ministerie van CRM moet komen om het fietspaden plan te kunnen verwezenlijken. Dat geld kan er komen en ook de provincie Noord-Holland wil een steentje bijdragen, maar er zijn voorwaarden aan verbonden. Het rijk subsidieert geen recreatieve rijwielpaden-sec. Er moet eerst een compleet basi splan bestaan waarin niet alleen gedacht is aan fietspaden, maar ook aan ruiterpaden, wandelpaden en bijvoorbeeld zwembaden. CRM stelt aan de fietspaden nog de speciale voorwaarde dat ze een verbinding moeten vormen tussen woonwijk en recreatiegebied. Er ligt helaas geen basisplan klaar voor de regio Kennemer land. Maar de kans is nog niet verkeken op een snelle realise ring van een fietspadennet Vooruitlopend op het nog te maken basisplan kunnen de fietspaden als deelplan naar CRM worden opgestuurd met het verzoek hiervoor alvast te subsidiëren. De staatssecretaris van CRM kan een dergelijk verzoek van het gewest binnen korte tiid on ziin bureau vinden De brief trant via gedeputeerde staten van Noord-Holland die een en ander zullen toelichten aan de hand van ’t provinciaal fietspadenplan dat bijna gereed is. Wanneer er allemaal rondkomt met de subsidie zal CRM 75 procent betalen van de kosten aan voorstudie, plannen maken en grond werving. De provincie komt met 15 procent over de brug en voor de gemeenten blijft er tien procent over. Enig inzicht in de totale kosten heeft nog niemand. Mocht de subsidie niet doorgaan, dan wil ’t gewest Kennemer land blijven studeren op mogelijkheden om het regionaal fietspadenplan goedkoper te verwezenlijken. Vast staat intus sen wel dat er geen ambtenaren zullen worden ingeschakeld om de plannen vorm te geven. De gewestelijke commissie wil dit via een officiële opdracht aan een stedebouwkundig bureau of de Heidemaatschappij. THEO VAN DER KAAY NJW Fietsen, wandelen of autorijden, kij- an, Hille I UUUl uc iiaaiicinoc n.vu,-- Alle tochten zijn uitgezet als illustra- I tie in de natuur van het werk van de landschapsarchitecten waarover van I I alles te zien is op de tentoonstelling in de Vleeshal. Zowel daar, als in Huize Beeckestijn en in de VVV-kantoren in I Velsen en IJmuiden zijn de folders voor de tochten te verkrijgen. De tentoonstellingen zijn nog tot 5 J september te zien. Openingsuren: van tien tot vijf uur door de week en zondag van een tot vijf. I ken en genieten. Met slecht weer de tentoonstelling Stadspark en Buiten- plaats in de Haarlemse Vleeshal of de I expositie over Beeckestijn, Waterland I en Velserbeek in Huize Beeckestijn aan de Rijksweg 136 in Velsen bezoeken, met mooi weer de wandel-, fiets- of J I autotocht maken. De eerste tocht voert langs de werken van drie generaties Zocher door Haar- lem, Bloemendaal, Overveen, Aerden- I I hout en Heemstede, waar de land- J schapsarchitecten Michael en Springer I ook hun sporen hebben achtergelaten. Deze tocht is 32 kilometer lang en voor fietsers bedoeld. Door Velsen, Driehuis J I en Santpoort leidt een tweede tocht die I Ook voor de fervente wandelaars zijn er mogelijkheden te over. Wandelen door de Haarlemse stadsparken, de I RUWiltLPAü DE VI MPtplal MO» JVflDDENDl T)t DUINWAND Rtcbe Stoop KRAANSVELD kRK ferAan 1751 IROEf VELD PÖ 3404 Web NOORD1 WtJRMENVELD F Showtum k Rooxen a O G©nt oord Teyhngerbog HNJtRREI DEWVELÓ Maiiènbos F Kloo^terQ 03 DE VLAAIJE *"^1' Noonf.l C TjjZ h E N VI tveid v..,(,074. 3403 Vijfhuizen M O Poldermuseum De Cruqu'us ^jji^yquiushoeve QHaoeveld ‘(Sfmmane) duel erdtenl

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 5